Kalktoestand op Texel AGEND i rubriek voor l' LANDBOUW en VEETEELT Hoe brengen we de pH iveer op peil Een zeer urgente zaak! VERVOLG VAK PAG. 1 Autocross De pakhuizen vullen zich Organisatoren dik tevreden' over SVC-feestdag Duitser ramde drie geparkeerde auto's wppigfó, 1 gtög üijÊMÊStieg Automobilist moest overhaast vertrekken Dertienjarige bromfietser veroorzaakte aanrijding Doorgereden na botsing Veel schade bij aanrijding op Oosterweg Botsing na autocross Dader diefstal Weavers End" aangehouden Diefstal en vernieling in ZDH-kantine Mastiektlak raakte in brand Botsing op verboden gebii Twee voetbaltoernooien in Den Hoorn Texelse Boys vjiii Het zal niemand verwonderen, dat we in onze rubriek graag plaats geven aan een artikeltje van het consulentschap voor de Akkerbouw te Schagen, waarin aandacht wordt gevraagd voor het op peil brengen van de kalktoestand van de Texelse grond. Als er één zaak is, waaraan we in onze landbouwvoorlich tingsperiode aandacht hebben gegeven, dan is dit wel het belang van een goede kalktoestand. Lees dit artikel met aandacht en als U van mening bent, dat dit iets is voor Uw bedrijf, neem dan contact op met de landbouwvoorlichter Koolhof. Persoonlijk zijn we van me ning, dat dit onderwerp voor zeer veel Texelse bedrijven van belang is. De laatste jaren komen er op Texel steeds meer percelen voor waar de kalktoestand voor akkerbouwgewassen en grasland te wensen overlaat. In veel gevallen zijn het afwijkende plekken van kleinere of grotere omvang. De pH/KCl (kalktoestand) is op deze plek ken te laag of veel te laag en een be- kalking is zonder meer noodzakelijk. Het gaat er nu om hoe kunnen wij deze plekken gemakkelijk opsporen en de kalktoestand op peil brengen. Eén grondmonster per perceel heeft geen zin omdat wij dan een mengmonster krijgen van goede en slechte plekken. Per per ceel zullen dus meerdere monsters geno men moeten worden. Het is de bedoeling om in augustus - september grondmon sters te gaan nemen voor pH-snelonder- zoek. Als wij zelf de monsters nemen zijn de kosten ƒ6,50 per monster, waarbij dus alleen een bekalkingsadvies kan worden gegeven. Is er voldoende belangstelling dan is de werkwijze als volgt 1. Van ieder perceel wordt een tekening gemaakt waarop de goede, matige en slechte plekken worden aangetekend. Per plek (of plekken) wordt een grondmonster genomen en op de te- den gesierd. Tweede werd Toon Jansen en derde Kees Pol. De andere coureurs, die de finale haalden, waren: Dirk v.d. Meer, Adne Stiggelbout, Maarten Koorn, H. Schraag en Piet van der Vis. Dames Er was deze keer ook weer een damescross, die veel deelnemers trok. Dertien auto's, bijna allemaal Volks wagens, gingen van start. Winnares werd mevrouw Bruining uit Den Hoorn; tweede mej. Marga Eelman en derde mevrouw K. Krüger-Prins. Achteraf bleek echter dat ook een man had mee gedaan. Een der zich gedupeerd voelen de cross-dame kwam de wedstrijdlei ding verontwaardigd vertellen, dat „een kerel" had meegedaan. „Ik zag het aan zijn horlogebandje". Bij de MAB-club wordt nu overwogen voortaan nauw keurig te onderzoeken of alle deelne mers aan de damescross wel van het vrouwelijk geslacht zijn. Aan mensen, die deze controle willen uitvoeren is in ieder geval geen gebrekDe wed strijdleiding kreeg nog een verontwaar digde dame op bezoek. Een der deel neemsters had sneeuwkettingen om de banden gelegd. Dat mag toch niet? In zake sneeuwkettingen bleek in het re glement echter niet te worden gerept, maar misschien zal het een volgende keer verboden worden. De zuidwestelijke bocht van het circuit! was herhaaldelijk het toneel van botsingenj en verstoppingen. kening van een nummer voorzien, dat oök op de grondmonsterzak wordt vermeld. 2. Als de uitslagen binnenkomen wor den de benodigde hoeveelheden kalk per ha. bij de betreffende nummers op de tekening ingevuld. Op deze wijze kan met een oogopslag worden gezien waar en hoeveel kalk er gege ven moet worden. 3. Verder zal nog worden nagegaan of de kalk gezamenlijk kan worden aan gekocht en welke kalkmeststof er in de eerste plaats voor in aanmerking komt. Hierbij spelen de prijs en de beschikbare werktuigen voor het overbrengen een belangrijke rol. Een ieder, die mee wil doen aan deze aktie kan zich tot 15 augustus opgeven bij de heer J. Koolhof. Het is wel ge wenst dat hierbij het aantal percelen wordt opgegeven met de oppervlakte en het te verwacht aantal monsters. Bij de planning van het werk kunnen wij hier dan zoveel mogelijk rekening mee hou den. De percelen, die er in de eerste plaats voor in aanmerking komen, zijn de per celen, waar in het jaar 1974 suikerbie ten, gerst, kool- of raapzaad zijn ge pland omdat deze gewassen zeer dank baar zijn voor een ruime kalktoestand. De consulent voor de Akkerbouw te Schagen, Ir. B. G. de Glee De bouwboeren zijn weer begonnen om „de buit" van dit jaar binnen te halen. Op dit moment is het grootste ge deelte van het graszaad geoogst, terwijl met de oogst van het stoppelknollen- zaad en de zomergerst een begin is ge maakt. Wat het laatstgenoemde gewas betreft is te konstateren, dat de oogstdatum wel enkele dagen vroeger valt dan we de laatste jaren gewend zijn. Al op 1 augustus kwam de eerste zomergerst in het pakhuis. Deze vroege oogstdatum is duidelijk een gevolg van de droge we ken in de 2e helft van juni en de eerste dagen van juli. Op diverse percelen zo mergerst is toen een begin van nood- rijpheid opgetreden. Na de gevallen re gen is dit rijpingsproces doorgezet. Uit het feit, dat al op 1 en 2 augustus par- tijens werden binnengebracht met een vochtgehalte van ruim 16 en 17% mogen we concluderen, dat deze gerst ook in- derddaad oogstbaar was. Opbrengst graszaad aan matige kant Hoewel op dit moment nog geen defi nitieve cijfers gegeven kunnen worden omtrent de opbrengst van het graszaad menen we toch te moeten vaststellen, dat van topopbrengsten in heel weinig gevallen sprake zal zijn. De eerste top is in veel gevallen al weggehaald door het niet volledig uit groeien van het gewas als gevolg van droogte, In een flink aantal gevallen is tijdens het oogsten van het graszaad de tweede „top" weggevallen. In enkele gevallen zagen we graszaad oogsten op percelen, die al weer de aanblik toonden van grasland. Het gewas was in dat ge val volledig overgroeid door de nieuwe uitloop van gras. Het is duidelijk, dat bij het dorsen van zo'n gewas een enorme hoeveelheid zaad verloren gaat. Een lichtpuntje is, dat de prijzen van het graszaad veel beter zijn dan vorig jaar. Vooral voor het zaad van Engels raaigras zullen de telers een goede prijs ontvangen. Wat het stoppelknollenzaad betreft rekent men algemeen op een zeer ma tige opbrengst. „We zijn dik tevreden. Er zijn veel mensen in De Cocksdorp geweest; we hebben dus een flink bedrag voor de SVC-kas kunnen inzamelen". Dat zegt de heer Th. v.d. Laan ,de organisator van de SVC-feestdag, die vrijdag op het sportterrein aan de Vuurtorenweg werd gehouden. Het middagprogramma voor de kin deren, verzorgd door Jack Coleti, had de weersomstandigheden niet mee. Het was voor het eerst sinds dagen fraai strand weer, zodat de trek naar het sportveld niet zo groot kon zijn. Toch waren er nog zo'n 250 belangstellenden, inclusief meekomende ouders. De voetbalwedstrijd tussen een deels uit SVC-veteranen bestaand elftal en een elftal van AVRO-medewerkers trok 's avonds veel publiek, want toen was het mooie weer juist een meewerkende factor. De meer dan 1600 toeschouwers genoten van een leuke voetbalwedstrijd die met 5—4 door SVC werd gewonnen. De aftrap werd gegeven door Willie van Rossum, de jongste speler van SVC. Hij mocht ook scheidsrechter Frans Derks met bloemen huldigen. De door de AVRO beschikbaar gestelde beker krijgt dus een definitieve plaats in de SVC- prijzenkast. Tijdens de rust zorgde het paracen trum Texel-Spa voor een spectaculaire demonstratie parachutespringen. De meeste indruk maakte de para, die zijn scherm pas open trok na een vrije val van maar liefst 22 seconden. Na afloop werden de AVRO-mensen op een eten tje getracteerd in „Marinus". Daarna ging het naar De Beerekuil in De Koog, waar men zich nog lange tijd ver maakte. Verloting De prijzen van de verloting werden op het veld getrokken door de burge meester. Verschillende winnaars hebben hun prijs nog niet afgehaald. Het gaat om houders van de volgende loten: 681, 290; 753; 800; 712 en 180. De winnaars worden verzocht hun prijzen met spoed af te halen bij de voetbalsecretaris N. Boon, Hodshonstraat 8 te De Cocksdorp né zes uur 's avonds. De heer Van der Laan verzocht ons dank te brengen aan de zeer velen, die aan het evenement hebben meegewerkt. Juist omdat iedereen belangeloos in de weer was, is een belangrijk batig saldo overgebleven. Vrijdagavond om tien voor twaalf botste een Duitse Renault-bestuurder tegen drie langs de Bosrandweg gepar keerde auto's. De schade beloopt ette lijke duizenden guldens. De Duitser verkeerde waarschijnlijk onder invloed en was bovendien ge ëmotioneerd, omdat hij juist had verno men, dat zijn vader was overleden. Tér hoogte van pension „Tatenhoven" raak te hij van de weg en ramde twee Mer- cedessen en een Ford. Eén Mercedes werd op zijn beurt tegen een Chrysler gesmeten. Aangezien ook de Renault 4 van de Duitser niet op deze beproeving was berekend, wérden totaal vijf auto's vrij zwaar beschadigd. De zich agressief gedragende Duitser werd door de politie meegenomen naar het bureau, waar hij alle medewerking, ook de bloedproef, weigerde. Bij zomergerst grote verschillen De eerste partij zomergerst, die we op 1 augustus zagen binnenkomen was van zeer matige kwaliteit. De „magere" korrel toonde duidelijk de gevolgen van de droogte. Algaande op de onvoldoen de gevuldheid van de korrel moeten we wel aannemen, dat in dit geval de op brengst beneden 3.500 kg. zaad per bun der zal liggen. Te verwachten is, dat op de meeste percelen zomergerst een belangrijk ho gere opbrengst zal worden gehaald. Op 2 augustus zagen we een partij goed ge vulde zomergerst, die bij voldoende ge was zéker tot een opbrengst van boven 4.000 kg. zal komen. Intussen staat wel vast, dat op een flink aantal bedrijven de opbrengst van de granen flink tekort zal schieten door de ernstige droogte in juni en juli. Bij de politie heeft zich de eigenaar gemeld van een Vauxhall personen wagen, die woensdagnacht j.l onbe heerd en niet afgesloten was aangetrof fen in de wegberm bij Oudeschild. Het was een man uit Groningen, die met zeer veel spoed met de boot mee moest. Op weg naar de ponthaven liet de wa terpomp van zijn auto het afweten, waardoor hij moest stoppen. In de hoop de boot nog te kunnen halen, liet hij de wagen aohter en ging liftend verder. OUDESCHILD Een 13-jarige jon geman uit Oudeschild wilde zondag avond wel eens een ritje maken met de bromfiets van zijn 17-jarige vriend. Dat liep niet best af, want in een bocht van de De Houtmanstraat kwam hij op de linkerzijde en botste daardoor tegen een uit tegengestelde richting naderende Chevrolet, bestuurd door een Oudeschil der. Met een gebroken been moest de jongen naar het ziekenhuis worden ver voerd. De 17-jarige eigenaar, die achter op zat, bleef ongedeerd, maar de brom mer werd flink beschadigd. Ook de Chevrolet liep aan de linkervoorzijde schade op. Een uit Hoogland afkomstige BMW- personenwagen met caravan werd zon dagmiddag omstreeks vier uur op de Pontweg aangereden door bestelbusje. De personenwagen kwam van de boot; uit tegengestelde richting naderende het onvoldoende rechts rijdende busje. De wagens schampten langs elkaar, waarbij lichte schade ontstond. De bestuurders van het bestelbusje reed echter door. Men kon echter het nummer noteren, zodat men de identiteit van de bestuur der inmiddels heeft achterhaald. OOSTEREND Op de Oosterweg tussen Oost en Oosterend deed zich zon dagmiddag omstreeks vier uur een aan rijding voor. Een uit de richting Oost komende automobilist uit Gorssel nam de bocht nabij de voormalige school te krap, waardoor hij een uit tegenge stelde richting naderende Duitse VW ramde. Vooral de Opel van de Neder lander werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Niemand werd gewond. DE WAAL Na afloop van de auto cross ontstond zondagmiddag een aan rijding op het kruispunt Oosterender- weg-Langwaalderweg bij De Waal. Een Fiat-bestuurder uit Groningen reed over de Langwaalderweg en verzuimde voor rang te geven aan een van Oosterender- weg komende Volkswagen, bestuurd door iemand uit Den Burg. Beide wa gens werden onherstelbaar beschadigd. Een inzittende van de Volkswagen moest zich door zijn huisarts laten be handelen; ook de Fiat-bestuurder had doktershulp nodig. Een inwoner van Zaandam heeft be kend dat hij op 27 juli een bedrag van ongeveer ƒ500,heeft gestolen uit Weavers End" in de Weverstraat te Den Burg. Op een moment dat niemand thuis was, brak hij de achterdeur open. liep via het woonvertrek naar de win kel en haalde het geld uit de kassa. De dader was bij de politie geen onbekende. DEN HOORN Vrijdagochtend werd ontdekt dat onbekenden de kantine van de Hoornder voetbalvereniging ZDH waren binnengedrongen en daar voor ongeveer ƒ200,hadden gestolen en ca. ƒ400,schade hadden aangerioht Men heeft zich toegang verschaft door de deur met een schroevendraaier open te wrikken. Meegenomen werden onder meer sigarettten en snoep. De schade ontstond o.a. door het forceren van deur- en kastsloten. Tegen half twaalf hedenochtend raak te het dak van een in aanbouw zijnde bungalow bij de Bernhardlaan in brand. Loodgieters waren bezig met het aan brengen van mastiek toen plotseling de reeds aangebrachte mastiek in brand vloog. Het vuur breidde zich snel uit, zodat een groot deel van het dak even later brandde als een fakkel. De brand weer was snel ter plaatse en wist de vlammen in enkele minuten te doven. Het in brand raken van reeds aange brachte mastiek komt zelden voor. In dit geval heeft een laag schuimplastic onder het mastiek een ongunstige rol gespeeld. Reparatie van het dak (o.a. de boeilijst zal voor een deel moeten wor den vernieuwd) zal enkele duizenden guldens vergen. Schade ontstond ook in de badkamer van de bungalaw, waar het tegelwerk werd besmeurd door brandende mastiek, die naar beneden droop. Een in de Zwaanstraat (waar au verkeer verboden is) rijdende Duit, veroorzaakte zaterdagavond even iu£ zeven uur een botsing door geen vo< rang te geven aan een in de Molt kn straat rijdende Citroen bestelwagen v rfl een toerist. Bij de aanrijding we vooral de Citroen flink beschadigd, ti ie£ mand werd gewond. Dinsdag 7 augustus In de N.H. kerk te De Cocksdi wordt om 20.00 uur een dia-vertoni ,,Mooi Texel" gehouden, met instruct ,n commentaar van de heer E. Loerakkt Om half negen wordt in hotel Zwaan" een diavoorstelling met toelii ting gegeven over konijnen, kippen duiven. Toegang vrij. Woensdag 8 augustus Om 14.00 uur start in het centnjer van Den Burg het folkloreprogram met een boerenbruiloft, om 16.00 t gevolgd door optreden van de kindi dansgroep en kinderboerenkapel. (L^ 19.30 uur geeft het muziekkorps Exc sior uit Oosterend een taptoe. Om 20" uur optreden dansgroep en boerenka] Om 21.00 uur gezamenlijk dansen volgd door vrij dansen in „Casino". Om 14.00, 14.45 en 15.30 uur won in het City theater te Den Burg 4 voorstellingen „Zwerven over Te» gegeven. Van 10.30 tot 11.30 uur kan men het „Turfveld" bij het Westerslag tm men onder deskundige leiding. Donderdag 9 augustus Voor creativiteitsbeoefening kan jeugd van 10.30 - 13.00 uur en 14.00 - 17.00 uur terecht op het De Ruyterstraat 103, Oudeschild. aid r i toi )0( oo: rg Te f z aai de je xvuyteibiiddt ivu, Om 10.00 uur worden in De Cod dorp dorpsspelen gehouden; verzaire f len bij het VVV kantoor aan de kertstraat. Om 14.00 uur volgen straj spelen op het strand bij de vuurto: b( en om 19.00 uur een voetbalwedstr Hi. op het SVC-terrein aan de Vuurton el weg met demonstratie van parad iui tisten. Iedere dag k Den Burg, Galerie ,,'t Swarte Schae Kogerstraat 100, Rob Jurriese. tw] De Koog, De Schuilhut, openbare pas rie. Iedere donderdag Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 bijeenkomst klaverjasclub. Den Hoorn, school, 11.00 uur, moa jej en kind-gymnastiek. |en: le hi ire sti HCSC a, Texe! HCSC b, Texel DEN HOORN Op 12 augus wordt op het ZDH-terrein een toen gehouden voor het 2de en 3de elftal, deelnemende verenigingen zijn: Afd. 1: Texel 3, Tex. Boys 2; ZDH 2. Afd. 2: Oosterend 3, De Cocksdorp' ZDH 3. Het programma ziet er als volgt ui: 10.45 uur opening 11.00 uur ZDH 2-Texel 3 11.55 uur De Cocksdorp 2-Oosterend 12.50 uur Texel 3-Tex. Boys 2 13.45 uur 21DH 3-Cocksdorp 2 14.40 uur ZDH 2-Tex. Boys 2 15.35 uur ZDH 3-Oosterend 3 16.40 uur finale no.l afd. 1-no. 1 afc 17.35 uur Prijsuitreiking. le Zaterdag 11 augustus organi^L ZDH een pupillentoernooi, waanfed deelnemen: Pupillen A: SSV a ZDH a. Pupillen B: SSV b ZDH 2 10.15 uur opening 10.30 uur HCSC b-Texel b 10.55 uur SSV a-ZDH a 10.20 uur Texel b-SSV b 11.45 uur HCSC a-Texel a 12.10 uur ZDH b-HCSC b 12.35 uur ZDH a-Texel a 13.00 uur SSV b-HCSC b 13.25 uur SSV a-HCSC a 13.50 uur ZDH b-Texel b 14.15 uur ZDH a-HCSC a 14.40 uur SSV a-Texel a 15.05 uur ZDH b-SSV b Er zijn voor iedere poule beschikbaar. De ZDH-training is deze week uitsluitend op vrijdagavond zeven voor senioren en junioren A. De voor dinsdagavond (heden) gep! de wedstrijd damesvoetbal en sp voetbal gaat wegens de ongun»8 weersomstandigheden NIET door. Zaterdagavond a.s. 19.00 uur wordt het ZDH-terrein de oefenwedsC ZDH 1-Tex. Boys 1 gespeeld. 2 priji ei De wedstrijd tegen Cocksdorp 1 geen doorgang vinden. In plaats dl van zijn er zondag op het Boysveld t* en oefenwedstrijden gespeeld tegen de Marum uit Groningen, uitkomend in 3e klas KNVB. De harde wind was' nc een beetje spelbreker, doch de spd deden erg hun best er wat goeds vac maken. In de eerste wedstrijd trékken Boys aan het langste eind. Het werd niet verwachte, doch knappe 20 winning. De tweede wedstrijd eindij je in een 11 gelijkspel, dus ook, voor Boys, niet onverdienstelijk. De damesleden worden er aan hé nert, dat ook voor hen, woensdi avonds, de training weer is hervat Zondag worden allen verwacht i het te houden toernooi op het Boystf al; zi in) ich op »J li st ru

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2