De Toekomst Beere Bar 't IJsbeertje Oosterend is een bezoek meer dan waard Bar „De Beerekuil Uit goed voor u! MAALTIJD 'T IJSBEERTJE JACK COLETI Uit.... in uiv vakantie? Waar vindt u: Slijterij-Drankenservice |Schoonheid blijft in stand door „beschermd dorpsgezicht" 1973 pagina 5 Goochelaar Entertainer Elke avond dansen Beeregoedü itTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerist Wat niet (meer) kan Toeristenbelasting Ongelukken IJssalon - snackbar automatiek Cafetaria - Restaurant De grootste sortering in wijnen, dranken en bier DE TOEKOMST DE STEENENPLAATS Maak de dijk niet kapot VVV kantoren op Texel Deze zomer, wegens groot succes, terug in Texels unieke ondergrondse bar. M De Koog De trap af enU bent er Dan naar BAR - DANCING 99 99 De Koog met steeds de beste orkesten Op naar de Stenenplaats Den Burg Enlkele jaren geleden werd 4 vanuit Texel een bootdienst onderhouden met Vlieland. Veel toeristen maakten van die legenheid gebruik om een be- zoek te brengen aan het buur- I eiland. De diensten moesten worden gestaakt wegens het 4 verzanden van de vaarroute, terwijl het gebruik van een 4 andere route moeilijkheden op- J leverde wegen de op de Vlie- 4 hors gehouden schietoefenin- gen. Ook vernieuwing van het 4 schip was noodzakelijk, maar dit nieuwe schip zou op de 4 Vlielanddienst slechts met grote verliezen kunnen worden 4 ingezet. X Ook de Robbentochten naar het zeehondenreservaat worden 4 niet meer gehouden om de een- Z voudige reden, dat het aantal 4 zeehonden hier zodanig is te- ruggelopen, dat het bezoek een 4 teleurstelling wordt. 4 Ook de Wadexcursies worden niet meer gehouden. ïV Het beklimmen van de vuur- toren kan niet worden toege staan. -fa De gemeenteraad heeft afwij zend beschikt op een verzoek om op Texel een stuk naakt strand aan te wijzen. Hoewel er zelden tegen is opgetreden dient men toch te weten dat het na- turistisch gebruik van het strand van De Hors en bij De Slufter op grond van de poli tieverordening niet is geoor loofd, ondanks het feit dat de landswet naturisme op derge lijke stille strandgedeelten niet in de weg staat. Sinds enkele jaren wordt door de ge meente Texel van de toeristen belasting geheven. Ter vermijding van misver standen het volgende: de belasting is verschuldigd door iedere niet-ingezete- ne, ongeacht leeftijd en nationaliteit. Voor baby's moet de bijdrage van 40 cent per nacht dus ook worden betaald en de belastingplicht geldt eveneens handelsreizigers of anderen, die voor hun werk één of meer nachten op Texel moeten doorbrengen. Vrijgesteld zijn degenen, waarvan reeds woonforensen- belasting wordt geheven, dus de tweede woningbezitters. Belasting hoeft ook niet te worden betaald door degenen, die op Texel gratis verblijf genieten (bijv. bij familie). De belasting moet worden geïnd door de logiesverstrekker. De toeristenbelasting is een beschei den tegemoetkoming in de enorme kos ten, die de gemeente jaarlijks ten be hoeve van recreatieve voorzieningen moet maken. De kosten bedragen dit jaar rond ƒ1,25 miljoen, wat neerkomt op ruim ƒ100,per inwoner van Texel. Deze inwoners betalen reeds zeer hoge plaatselijke belastingen, zodat het billijk wordt geacht dat ook de toerist een bijdrage geeft. Bel bij ongelukken uitsluitend de po litie: (02220) 2644. Deze op haar beurt belt de arts en eventueel ambulance. IJs in 6 verschillende smaken Snacks kroketten, patates, saté, frikandellen, kip of loempia? U vindt dit alles en nog veel meer bij Voor U en uw gezin een uitstekende (plate-service) Dorpsstraat - De Koog Diverse seizoenaanbiedingen Dorpsstraat, De Koog, Stenenplaats, Den Buig, «aast „De Toekomst" naast de Beere-Bar m&L Dorpsstraat, De Koog, Stenenplaats, Den Burg, tel. (02228) 513 tel. (02220) 2436 Niet alleen de westzijde van Texel trekt veel toeristenbezoek; ook de oost zijde, de Waddendijk, is ontdekt als een recreatieplaats met een bijzondere charme. Bij herhaling is echter geble ken dat toeristen, vooral sportvissers, onwetend schade aanrichten. Om de hengel tussen de stenen van de glooiing te kunnen vastklemmen, worden wel eens kleine steentjes, de zogenaamde stoppers, verwijderd. De grotere stenen komen daardoor los te zitten en dit kèn rampzalige gevolgen hebben als de herfst- en winterstormen beginnen. Het bestuur van het Waterschap Texel wil daarom een beroep doen op alle toeris ten om niet aan de dijk te peuteren; dat geldt ook voor het met gras be groeide gedeelte van de dijk en voor de dijkgedeelten waar asfalt is toegepast. Op sportvissers wordt ook het beroep gedaan geen nylondraad en haken ach ter te laten; op de dijk grazende scha pen, maar ook vogels kunnen zich daaj aan op afschuwelijke wijze verwonden Hoofdkantoor Groeneplaata 0, Den Burg, telefoon (02220) 2844; De Koog, Dorpsstraat t/o Brink, tel. (02228) 218; De Co aksdorp, Kikkertstraat 2a, tel. (02222) 233; Den Hoorn, Herenstraat 08, tel. (02226) 273. Bij de Oosterenders zelf bestaat nogal wat weerstand tegen de bemoeienissen van de overheid. Zij vinden dat ze zelf wel kunnen uitmaken wat mooi en aan trekkelijk is en wat niet, en voelen zich in hun vrijheid beknot. Maar omdat ook zij veel oog hebben voor de tradities en het eigene van hun dorp, zullen zij ongetwijfeld vrede hebben met het praohtige resultaat dat het plan zal opleveren. Gezicht vanaf het hooggelegen kerkhof op de straatjes rond de kerk; de kern van het beschermde dorpsgezicht, waarvan zelfs de lindebomen deel uitmaken. [Het behoud van de schoonheid van 'osterend is sinds kort veilig gesteld. *n groot deel van het dorp is aange wezen tot „beschermd dorpsgezioht". Op rond van deze aanwijzing wordt een "ammingsplan opgesteld, waarin tiuwkeurig geregeld zal worden iwat Fel en wat niet aan de huizen mag porden veranderd, en hoe verbouwin gen moeten worden uitgevoerd. Het ge- Tolg van dit plan zal zijn dat Oosterend meer „typisch Oosterend" zal in. In de kern zal een aantal ge ls, die men overal in Nederland zou Beschermd Met Den Hoorn is Oosterend het gaafst bewaarde dorp van Texel. Het oude hart is nog niet aangetast door doorbraken of andere in het oog vallende offers aan het autoverkeer. De huizen staan er voor een groot deel nog net zo als honderd jaar of langer geleden, rond de in de loop van vele eeuwen tot haar huidige kloeke ge daante gegroeide hervormde kerk. Er is veel groen. Het is een waar genoegen om rustig e slenteren over het voormalige, hoog gelegen kerkhof, onder de oude linden, die het kerkelijke erf omsluiten en Moor de nauwe, met karakteristieke hui- pen omzoomde straten. In de zomer wordt dit genoegen fcverigens wel enigszins vergald. In to taal trekken in die tijd 275.000 texel- routerijders met hun auto's door de lem van het dorp, en ontnemen het zo- pende zelf een niet onbelangrijk deel wan de eigenschappen die ze er komen «ken. Een van de ergste dingen is faarbij dat de oude linden op het plein >nd de kerk door het dreunen van het perkeer en de uitlaatgassen dreigen af sterven. Daarin komt verandering, •or het doortrekken van een straat kan de westkant van het dorp zal de ÏÏexelroute voortaan niet door, maar |angs de dorpskern komen te liggen. »or het her en der aanleggen van par keerterrein tj es zullen de toeristen in taat worden gesteld te voet al het ■raais van het oude vissersdorp te ko- inen bewonderen, en de (dan weer rus tige) sfeer te genieten. kunnen aantreffen, bij verbouwing moe ten worden vervangen door echte Oos- terender bebouiwing: een lage stenen onderkant met onderverdeelde ramen, deuren met bovenlichten, en daarboven topgevels met groenhouten voorschot ten. Kenmerkend zijn ook de houten poorten, die toegang verlenen tot de ruimten tussen de huizen. Bij het plan wordt ook aandacht be steed aan de ligging van Oosterend in het landschap. Het fraaie beeld dat het dorp van bijna alle kanten gezien, op levert moet worden behouden. Ook het dorpsgroen zal door het plan worden beschermd. De op de particuliere erven staande, vaak vrij hoge bomen bepalen voor een belangrijk deel het groene ge zicht van Oosterend. Volgens het plan zullen de particuliere erven dan ook niet volledig mogen worden bebouwd. Gezicht op Oosterend vanuit zuidelijke richting. Het meest markant is de toren van de gedeeltelijk uit de 12e eeuw date rende kerk, samen met het hooggelegen kerkhof, de smalle straatjes en de voor een groot deel nog oorspronkelijke gevel tjes van het vissersdorp, die men niet al leen wil bewaren maar zelfs nog wil ver beteren. Overigens is ook de omgeving van Oosterend voor liefhebbers van een gevarieerd weidelandschap de moeite van een bezoek waard.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 11