Boerenbruiloft trok duizenden gasten AGENDA w oe 3 .wax (is tmom wotore 0 Handelsregister Programma damesvoetbaltoernooi Texelse Boys Waarschuw ingslampen gestolen Concert van Mannenkoor en „Excelsior" Cultureel jeugdpaspoort voor 1974 gratis Valse brandmelding Botsing Zaterdag weer zeepkistenrace ti/Jb* l\MI «r t\AV/ I II iVliê ■S&h, K'.' Vuil strand ondanks toeristenbelasting Geen autocross op zondag! Haven Oudeschild m Weekenddiensten artsen Kerkdiensten Erger dan een vrouw die wel kan koken maar het niet doet, is een vrouw die niet kan koken en het toch doet. Dat was één der behartenswaardige op merkingen die de heer G. Pansier in zijn kwaliteit van ambtenaar van de burger lijke stand woensdagmiddag sprak tot Ans de Graaf en Piet Blom. Deze jonge mensen gingen namelijk in ondertrouw op oud-Texelse wijze en de aanteken- plechtigheid had plaats op het podium op de Groeneplaats ten aanschouwe van enkele duizenden toeristen. Het zeer geslaagde evenement maakte deel uit van het Folkloreprogramma. Ter vermijding van misverstanden: het was een échte ondertrouw. In een prachtige bruiloftsstoet met veel perso nen in Texelse klederdracht arriveerden het toekomstige echtpaar met de weder zijdse ouders op de Groeneplaats. Daar presenteerd ieder zich door het maken van een rondje aan het publiek, waarna men via een haag van met vlaggetjes zwaaiende kinderen (natuurlijk ook in het „pak") het podium beklom. Ada van Holland en de schout en schepenen vormden door hun middeleeuwse her komst een wat merkwaardig verschijn sel in het overigens zeer verantwoorde geheel. Schout en schepenen zorgden ervoor dat de ambtenaar van de burger lijke stand en zijn medewerker A. Poel werden afgehaald, zodat zij hun plicht konden doen. Pieter Cornells Blom (20) en Johanna Martha Margaretha de Graaf (21) antwoordden bevestigend op de bekende vragen, waarna de handte keningen werden gezet en de onder trouw een feit was. „Mooi stuk" Vader Cats citerende zei de heer Pan sier: 't beste stuk in 't huisbedrijf is een kloek en handig wijf. Spreker was van mening dat Piet Blom een goede keus had gedaan en dat de bruid ook in de meer alledaagse zin van het woord een „mooi stuk" was. Als gezinsverzorg- ster zou de toekomstige mevrouw Blom zeker geen moeite hebben om het in het eigen gezin naar behoren te laten reilen en zeilen. Met genoegen had de heer Pansier vernomen, dat de bruidegom, die oorspronkelijk bij de Rijnvaart was, nu in militaire dienst is. „Dat betekent dat ik elke avond rustig kan gaan sla pen". Evenals in de Rijnvaart zou de Nieuwe inschrijvingen The Society Shop - Amsterdam BV, v. Baarlestraat 20, Amsterdam; fil. Boys Girls, kleinh. in Textielgoed, Den Burg, onder rechtstreeks beheer hoofdzaak. Fa. Bremer Ellen, Noordzeevisserij- bedrijf, Koetebuurt 8, Oosterend. Ven noten: M. Bremer en H. Ellen (beper kende bepalingen). P. Hoogerheide, groothandel in elektro nische artikelen, Ada van Hollandstr. 1, Den Burg. Eig.: P. J. W. Hoogerheide. Wijzigingen H. Daalder en zonen B.V., Kikkert- straat 17, De Cocksdorp. Vanaf 13-2-'73 tot l-7-'73 geen bedrijf uitgeoefend. Per l-7-'73 bedrijf omschreven als aanne mingsbedrijf in de ruimste zin. Algemene Bank Nederland, per 1-7- '73 volmacht verleend aan J. J. Weel, 't Horntje, beheerder bijkantoor Den Burg. Kamphuis „De Robbenjager", Vuur- torenweg C 89b, De Cocksdorp. Ven nootschap onder firma ontbonden door uittredende vennoten A. Boon en G. Boon. Het bedrijf als nieuwe vennoot schap onder firma voortgezet door P. Boon en C. Zuidam onder de naam „Fa. Camping De Robbenjager" (Beperkende bepalingen). bruidegom ongetwijfeld bemerken, dat het huwelijk wel eens aan een storm onderhevig is of dat het wordt belem merd door slecht zicht. Twee kapiteins Nu is het huwelijksbootje het enige schip met twee kapiteins en deze zullen door praten tot een vergelijk moeten komen en opnieuw de koers bepalen. Zo af en toe eens ruzie vond de heer Pan sier overigens helemaal niet zo erg. „Door van elkaar te houden, kun je te gen een stootje. Gedeelde smart is dan halve smart en gedeelde vreugd is dub bele vreugd". De ambtenaar hoopte het paar spoedig te kunnen begroeten in de trouwzaal en vond dat de brandewijn met boontjes niet langer onaangeroerd moest blijven. Paarden Een fraaie felicitatierede werd ook afgestoken door de heer W. Albers, vice- voorzitter van de Folklorestichting. Hij herinnerde eraan, dat de bruid liefheb ber van de paardensport is. Nog onlangs werd zij met haar vader ringsteekkam pioen van Texel. Dit feit had de heer Albers geïnspireerd tot het naar voren brengen van een groot aantal uitdruk kingen en spreekwoorden, die op paar den betrekking hebben, maar die ook allemaal op gezin en huwelijk van toe passing zijn. Als geschenk gaf hij een pakje Texelse kleikoek, niet zo'n erg duur cadeau maar: een gegeven paard moest men niet in de bek kijken. De bruiloftsgangers en ook een deel van het publiek lieten zich de brandewijn met Vice-voorzitter Albers spreekt zijn felici tatierede uit. Aan de tafel het paar Blom- de Graaf, dat zojuist in ondertrouw Is ge gaan. Rechts de ouders De Graaf; links de ouders Blom. boontjes goed smaken en kinderen deel den bruidsuikers uit. Als vervolg op de plechtigheid zong mevrouw J. Craanen- Hemelrijk een aantal van haar Texelse liedjes. Zondag 12 augustus vindt het eerste damesvoetbaltoernooi van de Texelse Boys plaats. Het toernooi begint om 12.00 uur. De wedstrijden duren 2 x 20 minuten. Er wordt deelgenomen door: V.V.H. - Haastrecht; N.S.V. - Noorden, Zeemacht - Den Helder en Texelse Boys. De indeling van de wedstrijden is als volgt 12.00-12.40 uur Zeemacht-N.S.V. 12.45-13.25 uur Tex. Boys-Haastrecht 20 minuten pauze 13.45-14.25 uur Zeemacht-Tex. Boys 14.30-15.10 uur N.S.V.-Haastrecht 20 minuten pauze 15.03-16.10 uur Zeemacht-Haastrecht 16.15-16.55 uur N.S.V.-Tex. Boys Woensdag werd ontdekt, dat drieM^ waarschuwingsknipperlichten, die het PWN had opgesteld bij graafwerkzaam heden bij de kruising Pontweg-Aken- buurtsweg, waren weggehaald. Zaterdagavond 18 augustus wordt door het Texels Christelijk Mannenkoor en de muziekvereniging „Excelsior" uit Oosterend onder leiding van de heer A. Kuik een concert gegeven in de rooms- katholieke kerk te De Koog, aanvang 20.15 uur. De baten van het concert 'ko men ten goede aan het werk van het christelijk instituut voor blinden en slechtzienden „Bartiméus" te Zeist. Pro gramma's, tevens toegangsbewijzen zijn voor ƒ3,'s avonds verkrijgbaar aan de kerk. De houders van een Cultureel Jeugd paspoort (CJP) krijgen een dezer dagen een kwitantie toegestuurd, waarmee zij een nieuw CJP voor 1974 kunnen ver krijgen. Omdat de Texesle jongeren het afgelopen jaar nog niet van het paspoort hebben kunnen profiteren, hoeven zij de kwitantie niet te betalen. Door opzen ding van het oude CJP krijgen ze gratis een nieuw CJP toegestuurd. Collectief opzenden, bijvoorbeeld in schoolver band, wordt aanbevolen. Dinsdagmiddag om 3.15 uur werd gemeld dat brand was uitgebroken op het adres H 120 aan de Driehuizerweg. De brandweer spoedde zich naar de opgegeven plaats, maar daar bleek niets aan de hand te zijn. Een Duitse Renault-bestuurder ver leende woensdagochtend op het kruis punt Marioofweg-Bernhardlaan geen voorrang aan een van rechts komende toerist in een Fiat 124. Bij de aanrijding ontstond geringe schade. Zaterdagmiddag twee uur begint op de Hogeberg tegenover de jeugdherberg „Panorama" een zeepkistenrace. Even als de vorige keren wordt weer gestre den in twee categoriën: grote en kleine wielen. Veel belangstelling wordt op prijs gesteld. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 19 augustus op om 5.30 uur en gaat onder om 19.56 uur; 22 augustus op om 5.34 uur en onder om 19.500 uur. Maan: 14 augustus V.M.; 21 augustus L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 aug. 4.57 en 17.29; 11 aug. 6.11 en 18.34; 12 aug. 7.12 en 19.27; 13 aug. 8 04 en 20.15; 14 aug. 8.50 en 20.56; 15 aug. 9.30 en 21.31; 16 aug. 10.07 en 22.06; 17 aug. 10.41 en 22.39; 18 aug. 1111 en 23.11. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Brieven van lezers - buiten verantwoordelijkheid van de redaktie'. Als enthousiaste strandva'kantievier- ders brengen wij, mijn vrouw en mijn beide kinderen, sinds 1967, met een on derbreking van een jaar, onze vakantie door op het eiland Texel. Dit jaar waren we van 15 juni tot 6 juli wegens het prachtige weer bijna elke dag op het strand. Het had ons verbaasd, dat de toeristenbelasting van 25 tot 40 cent per persoon per dag is verhoogd. Wij leidden hieruit af dat er voor dat meer dere geld nu ook wel meer gepresteerd zou worden. Wij gingen dan ook vol verwachting naar het Westerslag, in de overtuiging het strand schoon en orde lijk te zullen aantreffen. Helaas was het daar veel erger dan in vorige jaren. De hondenplaag stelde ons voor af schuwelijke problemen en droeg aan zienlijk bij tot de milieuverontreiniging. Van mensen vraagt men voor het ge bruik maken van de toiletten 15 cent. De honden zoeken zich de beste plaats jes om hun behoefte te doen en dekken de uitwerpselen dan mooi met zand af. Als daar (wat niet zelden voorkomt) kinderen in grijpenIn de Duitse Bondsrepubliek is het meenemen van honden naar het strand verboden. In Nederland zijn honden in verschillende pensions ongewenst. Er zijn zelfs ken nels. Maar op het strand van Texel kunnen honden hun gang gaan. Het is te hopen, dat hieraan iets wordt ge daan. 40 cent toeristenbelasting per persoon per dag betekent bij dit grote aantal toeristen een hoop geld. Wat wordt daarvan betaald? Aan orde en netheid blijft er heel wat te wensen over. Het is noodzakelijk dat het strand dagelijks machinaal wordt doorgekamd. Want verwondingen door glasscherven en an dere ongerechtigheden zijn aan de orde van de dag. De gemeente moet er voor zorgen dat het achtergebleven afval wordt verwijderd. Er wordt tooh flink aan de toeristen verdiend? Slechts een gering deel daarvan zou genoeg zijn om machines of paarden en personeel te be talen. Nog een groot gebrek dat ons is opgevallen, is dat het gebrek aan disci pline van inheemse auto- en bromfiets rijders in de bosgebieden en de dorpen él te ver is gegaan. Het ware te wensen dat hier de politie optreedt. Waar vin den wij nog rust en ontspanning? Willi Antonin, Boltrop Het wordt tegenwoordig als een vorm van beleefdheid gezien om elkaar niet te wijzen op principiële dingen. Toch vind ik dat de leiding van de autocross te ver gaat, want de geluidsoverlast, die zondag 4 augustus in Oosterend werd ondervonden, was ernstig. Zelfs bij de kerk was het lawaai té horen. Ik ben ervan overtuigd, dat velen met mij van mening zijn, dat deze vorm van zon dagsviering niet de juiste is. Dit is geen heiliging (vertaald betekent dit „afzon dering") van de dag die de Here afge zonderd wil hebben tot Zijn dienst. Ik verzoek daarom allen, die bij de auto cross zijn betrokken, dit niet meer op zondag te doen. Daartoe zouden nog tal van argumenten kunnen worden aange voerd, maar dan loop ik de kans, dat mijn stuk te lang wordt om opgenomen te worden. Maar graag wil ik mijn huis openstellen voor degenen, die hierover met mij van gedachten willen wisselen. Mogelijk zult U zeggen: er staat toch in de bijbel „ijvert naar best gaven". Maar dan moet ik antwoorden dat er achter staat: „En ik wijs u een weg die nóg uitnemender is". H. W. Stark, Mulderstraat 5, Oosterend. Die instorting aan de haven te Oud sChild lijkt me nog zo gek niet, want moet er toch iets gedaan worden en ligt dan méér voor de hand dan, plaats van dit oude westelijke hoo! een aanlegsteiger voor de grote 'kotte|exe verbreding van de havenmond en dieping van de toegang? Een praciht tegenheid om „Den Haag" nog eens porren voor een nieuwe buitenihavi door eenvoudige havendammen, zoals eerder was voorgesteld, waardoor zoveel kaderuimte kan maken als ijk wil en een jachthaven achter de sen paal kan aanleggen. Ook het tegen het hoofd botsen die kotter kan (nog eens?) aangevoej li worden, want de eiglijke oorzaak m.i. de zuiging, omdat de kotter vli§>22, voor de wand, te dicht bij de zeebode yex kwam. Zo'n schip moet dan ihaast w n uit het roer lopen bij zulk slecht we* ,xe) Men moet m.i. ook in „Den Haag" go weten hoe nodig het is en steeds me worden zal, vooral als de visgrond steeds verder komen te liggen en schepen dus groter moeten worden. En wat zou mooier zijn dan een ven/mond aan diep water (zoals aan Horntje), dus open, oök bij de streng! winters Te ieh lyt Te "Inde 04_ Te lide uit Te «ei ien lull Vei ndj J. Kikkert, Den Burg Zaterdag 11 augustus Om 14.00 uur wordt op de Hogeberg (te genover de jeugdherberg „Panorama") een zeepkistenrace gehouden. In De Cocksdorp houdt de Texelse wie lervereniging een sprintwedstrijd, aan vang 14.30 uur. Zondag 12 augustus Een strandloop wordt gehouden bij paal 9 (strand Hoornderslag), aanvang 19.00 uur. Kosten ƒ2,p.p.; jongeren ƒ1,50. Maandag 13 augustus Om 10.30, 11.15 en 12.00 uur worden in het City-theater te Den Burg diavoor stellingen gegeven „Zwerven over Texel" met illustratief geluid. Om 14.00 uur beginnen in Oudeschild creatieve kinderspelen. Vereamalen om 14.00 uur bij het dorpshuis 't Skiltje in de De Ruyterstraat. Van 19.00-21.00 uur wordt op het staand van het Jan Ayeslag (paa\ 12) een sport viswedstrijd voor toeristen gehouden. Dinsdag 14 augustus Voor creatieviteitsbeoefening kan de jeugd terecht op het adres De Ruyter straat 103 te Oudeschild van 10.30-13.00 en van 14.00-17.00 uur. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland opent om 10.00 uur de water- en elektriciteitsfabriek bij Oudeschild. Om 10.00 uur beginnen op de speelwei de aan de Boodtlaan te De Koog op- drachtenspelen voor kinderen, om 14.00 uur, gevolgd door strandspelen op het 9trand bij de Badweg. Om 19.00 uur wordt een volleybaltoer nooi voor gasten gehouden op de speel weide, om 19.30 uur gevolgd door volks dansen. Iedere dag Den Burg, Galerie ,,'t Swarte Schaep", Kogerstraat 100, Rob Jurriese. De Koog, De Schuilhut, openbare pasto rie. Iedere maandagavond Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, klaverjassen met vaste maat. De Koog, R.K. kerk, 20.30 uur, dia avond over Texel. Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdag De Cocksdorp, Herv. kerk, 20.00 uur, dia-vertoning „Mooi Texel" met in structief commentaar van de heer E. Loerakker. Tocht langs Texelse kerken o.l.v. Schitil- hut-team. Vertrek (eigen auto's) vtinaf „De Schuilhut", 14.00 uuir. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den Burg, (02220) 2039. Dokter R. R. SIEBINGA, De Cocksdoi [7 telefoon (02222) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 3!! DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 12.00 uur maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, (02220) 2527. Goe :r m. urt. Tel >ab; ider Igen Sl 14 NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen de llëi A. van Heerwaarden, tel. (02220) 11 .(,ou (slachtplaats) of 2863 (Wilhelminal. r I CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN anaJ De zuigelingen, die aan de beurt i worden op het bureau verwacht tijden, dat hun eigen huisarts zitt heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebinga, dinsdag 14 augusi om 14.00 uur. Dokter Barnard, woensdag 15 augus om 13.30 uur, idem W nK 828) uw R.K. KERKDIENSTEN weekend 11 en 12 augustus 1973 Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur 10.30 uur kinderoppas in de „Wi Burcht", Molenstraat 9. Duitse Mis: zondag 19.30 uur dinsdag 19.30 uur De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur Duitse Mis: zondag 10.30 uur woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 en 19.00 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur Iet Den Hoorn: zondag 10.30 en 19.00 u- De Duitse Mis: 9.00 uur mi Oudeschild: zondag 9.30 en 19.00 os Mij Oosterend: zondag 10.15 uur PROTESTANTSE KERKDIENST! JjjjJ Zondag 12 augustus 1973 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Van de Graaf De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker Tijdens de morgendienst kinderop in het gebouw en na afloop drinken met de gasten aldaar 19.30 u. Zangdienst met dagslui Den Hoorn 10 uur Eerw. heer Veld"- De Koog 9.00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur Eerw. heer Stoepker 9.00 en 10.30 uur kinderdienst in Sdhuilhut". Na de dienst van 10.30 uur p drinken in ,,De Schuilhut" ,J 19.30 u. ds. Waardenburg, jeugddiy^ De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg •Oosterend 9.30 uur ds. Kalkman Collecte tkerkeraadskas Kindernevendienst Kinderoppas „De Bijenkorf" Oudeschild 11.00 uur ds. Kalkmaar Collecte Onderhoud kerk GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Kruithof Bediening H. Doop 19.00 uur ds. Kruithof Oosterend 9.45 uur kand. H. J. D°'- met kindernevendienst 19.30 uur kand. H. J. Douwes GEREFORMEERE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur Dienst kerkgebouw Schoolstraat Donderdag 16 augustus Oosterend 19.00 uur ds. M J v. G« uit Enkhuizen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Den Burg 10.45 en 16.00 uur dienrf in de Doopsgezinde kerk, Kogel' DOOPSGEZINDE GEMEENTT Derr Burg 9.30 uur de heer A de J( n v irre ger zorj hik Te sboc e I Dtor »js 500, !hth Ifei irbe etie] isje rk. (02 sti nag 10 ji laat 5.1 B Bi nssti fegei ilder end, erse idi Pin 'weg, !20)j Ipleli *»ij: lengi Rij: H. I te v De

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2