Cjrom cZwartsJ~exels in het harL, Kwaliteit Texelse schaap nog steeds in stijgende lijn Ongeluk eiste twee doden VOORDELIG LENEN oede keuringsresultaten op eer geslaagde schapenfokdag Flinke schade bij autobotsing Auto's opengebroken Uit de bocht gevlogen Geen voorrang: schade Politie schaduwde mogelijke dievegges MSmm Aanvulling feestprogramma 10RNDERFEEST Spyker op zijn kop ID AG 4 SEPTEMBER 1973 86e JAARGANG No. 8806 ave B.V. v.h. Langeveld De Rooy bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 iarry de Graaf, Kccsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ6,25 p. Int. SO cent Incasso; los 25 cent Bank: Amrobank, Ned. Mid. Bank, Rabobank Advert. 23 cL p. mm. exd. 4°/o BTW Twee personenwagens, beide van Texel, werden beschadigd toen zij vrij dagavond elf uur op het kruispunt Keesomlaan-Elemert in botsing kwa men. Een op de Keesomlaan rijdende Mercedesbestuurder uit Den Hoom gaf geen voorrang aan een voor hem van rechts komende Simca 1100, bestuurd door iemand uit de omgeving van Den Hoorn. Vooral de Simca werd flink be schadigd. Niemand werd gewond. DE KOOG In de nacht van don derdag op vrijdag vloog een automobi list uit Wormerveer met zijn auto uit de bocht van de Boodtlaan ter hoogte van Het Jachthuis. De man reed met zijn Simca in de richting van het dorps centrum en raakte mogelijk door te hard rijden in de bocht de macht over het stuur kwijt. De wagen schampte langs een lichtmast en botste verderop opnieuw tegen een lichtmast, die als ge volg van dit geweld onherstelbaar werd beschadigd. De Simca 1100 was total loss. Toen de politie ter plaatse arri veerde was de bestuurder verdwenen. De volgende dag meldde hij zich op het politiebureau. Een Belgische bestuurder van een Ford Escort personenwagen, die zater dagmiddag omstreeks vijf uur over de Kogelstraat in de richting van de Ste nenplaats reed. kreeg geen voorrang van een uit de Witte Kruislaan komen de Simca 1500, bestuurd door iemand uit Boskoop. De Simca werd aan de voorzijde in elkaar gedrukt; de Ford liep in de flank beschadigingen op. Er was geen persoonlijk letsel. DEN HOORN Zondagmiddag werd op het parkeerterrein van het strand paal 9 (Hoornderslag) een auto openge broken. De Haarlemse eigenaar miste een cassetterecorder met een vijftal cas settes. Dezelfde middag werd ook op het parkeerterrein van het strand paal 17 een wagen van een Utrechtse vakantie ganger opengebroken. Hier werd een tas vermist met rijbewijs, kentekenbe wijs, 770 Belgische Franken, 10 Duitse Marken en een klein bedrag aan Neder lands geld. De politie heeft de zaak in onderzoek. In de vorige krant maakten wij mel ding van het brutale optreden van een groepje vrouwen, dat erin slaagde op een tweetal adressen op Texel belang rijke geldbedragen buit te maken. De tactiek bestaat higerin, dat de vrouwen de betrokken bewoonster met allerlei smoesjes bezig houden, terwijl anderen het huis binnenlopen om mee te nemen wat van hun gading is. Zaterdagochtend j.l. kreeg de politie de tip, dat een groepje vrouwen, dat in uiterlijk over eenstemde met het beruchte groepje van vorige week, op weg was naar Texel. De betreffende auto werd bij de veerhaven opgewacht en over het hele eiland gevolgd. De chauffeur trachtte zich door onverwachte koersverande ringen van de achtervolgende politie wagen te ontdoen. Dat lukte na geruime tijd in het dennenbos. De politie heeft de wagen met de vrouwen niet meer ge signaleerd, maar nadien werden ook geen meldingen inzake diefstal ontvan- Men heeft de indruk dat de gebleken oplettendheid van de politie preventief heeft gewerkt. Het verkeersongeluk, dat zich vrijdag middag om 16.20 uur voordeed op de Pontweg ter hoogte van „Tubantia" heeft twee doden geëist. De 63-jarige mevrouw A. M. van Duren-Witte uit De Westen overleed vrijwel op slag toen zij terecht kwam onder een van de weg ge raakte Duitse Volkswagen. De bestuur der van deze Volkswagen, de 21-jarige B. E. Radau uit Duisburg werd in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis vervoerd en stierf daar in de vroege zaterdagochtend. Het ongeluk gebeurde tijdens vrij in tensief autoverkeer op dit weggedeelte. De uit de richting van Den Burg komen de Duitse automobilist had enkele wa gens ingehaald en stuurde scherp naar rechts toen uit tegengestelde richting een AOT-bus naderde. Deze abrupt uit gevoerde manoeuvre bracht de wagen aan het slippen, waardoor deze via de berm op het fietspad terecht kwam. De chauffeur wist daar te voorkomen, dat hij de sloot ging, maar toen ging de Volkswagen over de kop en buitelde over de juist voorbij fietsende mevrouw Van Duren. Het duurde geruime tijd alvorens men erin slaagde de identiteit van het deerlijk verminkte slachtoffer vast te stellen. In de Duitse wagen (die zwaar be schadigd moest worden weggesleept) za ten twee passagiers: de verloofde van de chauffeur en een Nederlandse lift ster, die voor het seizoen werkzaam is te De Koog. Beiden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht. De ver loofde liep een zware shock op; het Ne derlandse meisje werd ernstig, maar niet levènsgevaarlijk gewond. Een wachtmeester van de rijkspolitie on derzoekt de gehavende fiets van het slachtoffer, waarvan op dat moment de naam nog onbekend was ■l-i' i we -eten tweejarige ram van de heer P. Kooiman uit Oosterend die op de gisteren ipioen werd uitgeroepen „Elk jaar gaal de veredeling verder", zei een Belgische toeschouwer vol elgemeende bewondering bij het bekijken van de diverse inzendingen op gisteren gehouden schapenfokdag. Die opmerking van de Belgische ikman werd naderhand door de jury bevestigd want andermaal kon na loop van de keuringen worden gemeld dat de kwaliteit van het geëxpo- erde materiaal nóg beter was dan die van vorig jaar. Daarmee werd oral gedoeld op de gemiddelde kwaliteit. De tijd dat een deel van de Men op de Groeneplaats werden bezet door dieren die daar eigenlijk ït thuishoorden is voorgoed voorbij. De mannen van de jury hadden het maar moeilijk mee. Vrijwel alles wat zij te beoordelen kregen was van ede klasse. Het waren meest kleinigheden die de verschillen in waarde- g veroorzaakten. trijdinj, 1)00, noral de rammenkeuring was niet oudig, vooral toen er van de aan- lelijkc keurgroep van tien stuks slechts drie waren overgebleven en naarstig moest speuren naar mi- le onvolkomenheden om het eind- 1 te kunnen vellen. Gelukkig was iry onverdeeld toen de keus viel op eejarige ram van de heer P. Kooi- uit Oosterend en gefokt door de ieders Donker uit Schagen en Het dier zag er dan ook best uit: fors en goed ontwikkeld al zou dit topdier nog wel een fractie Ier" mogen zijn. Een eervolle Ie plaats werd ingenomen door de rige ram van P. C. Hin uit Ooster- tn gefokt door R. Eelman uit Oos- d. De prijs voor het kampioens- d ooien ging naar de inzending T J. Hin uit Oudeschild. Het rescr- npioenschap ging naar een viertal van C. J. Commandeur uit Oude- jaarlijkse hoogtijdag van de se schapenfokkerij werd gister- nd om negen uur officieel geopend een bijeenkomst in hotel „De boom-Texel". De heer J. Kreuger iemster, de nieuwe voorzitter van exels Schapenstamboek in Noord- ckers iters des (kun je eten) hirts (kun je niet eten) 'becuen er holland verwelkomde het voltallige col lege van B. en W., de consulent voor de rundveehouderij, marktmeester Kik kert (die een belangrijk aandeel heeft in de gemeentelijke medewerking aan de schapenfokdag), dierenarts J. Beek man, de heer C. P. Laan, juryleden, provinciale vertegenwoordigingen en afvaardigingen van standsorganisaties en 'het Onderlinge Boerenverzekerings Fonds OBF die ook nu weer een fraaie geluidswagen op de Groeneplaats had gestationeerd. Aan allen werd uitvoerig dank gebracht voor de medewerking en ook aan de bedrijven en perticulieren die ere- en extraprijzen beschikbaar hadden gesteld. De schapenhouderij staat momenteel volop in de belangstelling, aldus de heer Kreuger. De prijzen van de laatste tijd brengen met zich mee dat steeds meer schapen worden gehouden, hoewel het aantal schapenhoudende bedrijven vermindert. De geregistreerde fokkerij deelt in die belangstelling wat onder andere blijkt uit de toenemende aantallen dieren die naar tentoonstellingen worden gezon den. De Texelse schapenfokdag heeft 80 nummers meer ingeschreven dan vorig jaar. De voorzitter opende de fok- dag met de wens „dat deze dag opnieuw een bijdrage zou zijn tot verbetering van het schapenras dat met zoveel eer de naam van dit eiland draagt". Burgemeester Mr. W. H. Sprenger re fereerde aan zijn toespraak van vorig jaar waarin hij had gewezen op de be langrijke bijdrage die de agrariërs zou den kunnen leveren aan de discussie gehouden Texelse schapenfokdag tot over diverse voor Texel belangrijke plannen. Mr. Sprenger zei dat het eei* bewogen jaar is geworden waarbij de agrariërs zich niet hebben laten kisten. „We zijn flink om de oren geslagen". Maar op de aanvankelijk heetgebaker de beginfase van de gedachtenwisselijng zijn rustiger gesprekken gevoerd en is contact ontstaan in de goede zin ten aanzien van structuurplan, streekplan, bestemmingsplan buitengebied, scha- penbocten, tuinwallen etc. De burge meester sprak van steeds betere sfeer en steeds betere resultaten en hoopte dat men op deze voet zou kunnen voort gaan. Het gemeentebestuur wil zoveel mogelijk rekening houden met de wen sen van de agrariërs. Bij de maaltijd (deze keer geen scha penvlees maar varkenshaas!) werd na mens de diverse jurygroepen commen taar geleverd op hetgeen hen ter keu ring was aangeboden. Bij het programma van de viering van het regeringsjubileum van de ko ningin, woensdag a.s., vermeldden wij nog niet de volgende evenementen: DEN BURG: 19 30 uur lampionoptocht, start 'hoek Jonkerstraat-Kogerstraat. DEN HOORN: 14.00 uur: tobbesteken, Herenstraat. 15.30 uur; kinderspelen vijfde en zesde klas, Herenstraat, o.a. fietsen met hindernissen. 19.30 uur; lampionoptocht. Start Kerk straat. DE KOOG: 19.30 uur: lampionoptocht. Start Dorps straat bij N H. kerk. Collecte Tot en met woensdag wordt gecollec teerd vanwege het Nationaal Comité Zilveren Regeringsjubileum Koningin Juliana te Den Haag. In de dorpen zal de collecte huis-aan-huis geschieden. In de buitenwijken wordt niet gecol lecteerd. In de postkantoren staan ech ter bussen. Ook kan men een storting doen, en wel op giro 25073 ten name van genoemd comité. In Den Burg zijn Gollardsrstichting en Starkenburgh alvast begonnen met de feestelijke verlichting. Van de zijde van het raadhuis werd ons verzocht er nog maals op te wijzen dat de dorpscom missie zelf een jury moeten aanwijzen die de verlichting beoordeelt. r (moot je drinken) slijters (mag je eten) eh week tet je vieren) U nog als vorig jaar t, NEEM EEN PERSOONLIJKE LENING bij ons op zeer concurrerende voorwaarden

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1