Misdrijf in tienvoud Zeer vlot verloop van de graanoogst 1973 Rogge als stuifclek van het raadhuis Viering regeringsjubileum Lampionoptocht in De Koog Giftige medicijnen op Noordzee Eilandcompetitie volleybal 1973/74 Bibliotheek op 5 september gesloten Nationale feestdag LANDBOUW en VEETEELT Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 4 september 1973 Over de viering van het regerings jubileum van de koningin bereikten ons nog de volgen de berichten: Straattekenen in Den Burg op de Wilhelminalaan om 10.30 uur. De kinderen van de kleuterscholen en de basisscholen in Den Burg kunnen woensdagmorgen a.s. om 10.30 uur deelnemen aan de straat- tekenwedstrijd op de Wilhelminalaan in Den Burg. De kinderen moeten zich laten inschrijven op de hoek Wilhelmi- nalaan-Waalderstraat. Ze zullen wor den ingedeeld in 3 groepen: kleuters, klasse 1, 2 en 3 en klasse 4, 5 en 6 De dorpscommissie heeft voor deze wed strijd in alle groepen voor de jongens 3 en voor de meisjes 3 zeer leuke prijzen beschikbaar gesteld. Voor de 3 beste creaties van alle groepen zijn er nog 3 extra prijzen beschikbaar. Spel-puzzel-wandeltocht in Den Burg start 14.00 - 15.00 uur. De start van de spel-puzzel-wandel- tocht in Den Burg zal plaats vinden in de kantine van de LTS vanaf 14.00 tot 15.00 uur. De kinderen van de kleuter scholen doen vrijwel allemaal in groepsverband mee. De puzzel voor de kinderen van de le klas van de basis scholen kan misschien wat moeilijkhe den geven omdat alle kinderen nog niet kunnen lezen. Als de ouders van deze kinderen mee willen lopen om de hel pende hand te bieden, wordt dit zeer op prijs gesteld. Voor alle deelnemers is na afloop een herinneringsmedaille be schikbaar. Voorts zijn er in alle groepen voor de jongens en meisjes apart 3 prij zen beschikbaar. Kinderen die zich nog niet van tevoren hebben aangemeld kunnen dit bij de start doen. Lampionoptocht in Den Burg om 19.30 uur. Om deel te nemen aan de lampion optocht in Den Burg met de hieraan verbonden wedstrijd voor de mooiste zelfgemaakte lampion kunnen de kin deren van de kleuterscholen en de ba sisscholen van Den Burg zich om 19.15 uur laten inschrijven op de hoek Jon- kerstraat-Kogerstraat. De kinderen zul len ook hier ingedeeld worden in 3 groepen. Ook voor deze groepen heeft de dorpscommissie leuke prijzen be schikbaar gesteld. Voor de drie mooiste lampionnen van alle groepen zijn ook weer 3 extra prijzen beschikbaar. De optocht welke vooraf zal worden ge gaan door het Kon. Texels Fanfare korps zal om 19.30 uur vertrekken. De route zal zijn: Jonkerstraat, Koger- straat, De Zes, Lijnbaar, Weststraat, Molenstraat, Zwaanstraat, Warmoes straat, Weverstraat, Julianastraat, Wil helminalaan, Drijverstraat, Thijsselaan, Binsbergenstraat, Wilhelminalaan, Waalderstraat, Wittekruislaan en Jon kerstraat. DE KOOG In het kader van de festiviteiten van het 25-jarig regerings jubileum zal woensdagavond, aanvang 20.00 uur, in De Koog een lampionop tocht worden gehouden. (Dit evenement stond niet vermeld in het feestprogram ma in de vorige krant). Gestart wordt bij de N H. kerk aan de Dorpsstraat. Muzikale medewerking verleent de drumband „Voorwaarts Mars". Gisteravond is men in de school be zig geweest met het zelf maken van lampionnen. De dorpscommissie hoopt dat woensdagavond zeer velen zullen meedoen. De Rijkspolitie verzoekt ons het vol gende mee te delen: Op de kusten van Rottum en Ame land zijn medicijnen aangespoeld. Het betreft flesjes en doordrukstrips, waar van sommige met het opschrift „chloor- aphenisoU". De mogelijkheid is niet uit gesloten dat deze medicijnen ook op Texel aanspoelen. Ze zijn gevaarlijk voor menselijk gebruik. Indien ze ook op Texel aanspoelen wordt het publiek verzocht ze bij de politie in te leveren Het is de bedoeling om dit jaar in de eerste week van oktober te starten met de eilandcompetitie. Gespeeld wordt weer op de dinsdagavonden in de Bur gemeester De Koninghal. Dames- of herenteams die mee willen spelen wor den verzocht zich voor 15 september aan le melden. Opgave en inlichtingen bij A. Renout, Brink 15 te De Koog, tel. (02228) 556 of A. van Splunter, Dorps straat 39 te De Koog, tel. (02228) 348. Geeft u tijdig op. Gezien de korte tijd van voorbereiding kunnen na 15 sep tember geen aanmeldingen meer aange nomen worden. Trainingen De opkomst van de eilandcompetitie- spelers van Tevoko op de trainingsuren is tot nu toe nog niet best. Wanneer we straks in de competitie weer een goed figuur willen slaan dient hier wel snel verandering in te komen. Bezoek daar om de training. Ook de trainer staat er niet voor niets. Nogmaals de trainingstijden van de eilandcompetitie: dames: donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur; heren: donderdagavond van 21,30 tot 22.30 uur. Woensdag 5 september zullen de Openbare Bibliotheek te Den Burg en de uitleenpost te Oosterend de gehele dag gesloten zijn in verband met de vie ring van het regeringsjubileum van de koningin. MEDEDELINGEN VAN B EN W Via deze mededeling wordt er, wel licht ten overvloede, de aandacht op ge vestigd, dat de gemeentesecretarie op woensdag, 5 september a.s. de gehele dag is gesloten. Dit geldt ook voor de kantoren van de gemeentelijke diensten en de centrale werkplaats De Bolder. Voor de regeling van de reinigings dienst wordt verwezen naar de in dit blad geplaatste advertentie. Stukken voor de gemeenteraad Van de zijde van de openbare biblio theek is er onlangs op gewezen, dat het publiek geen of nagenoeg geen gebruik maakt van de mogelijkheid om de daar aanwezige stukken, die betrekking heb ben op de vergadering van de gemeen teraad in te zien. Aan het verzoek hierop nog eens de aandacht te vestigen willen wij graag voldoen. Men behoeft geen lid te zijn van de bibliotheek. Voor het gebruik van de leeszaal kan men op de gebrui kelijke openingstijden terecht. Het spreekt vanzelf dat men ook op het gemeentehuis die stukken kan in zien. ubrfek voor- ditili'i' ri'duMic van (ivoninani Het is jammer dat we nog maar zo weinig de verwondering in ons leven kennen. Ik ben n|. van mening dat het leven rijker zou zijn als die ver wondering er meer was. Dat geldt al voor heel gwone zaken. Ik denk aan de droogteperiode van juni-juli van dit jaar. Veel grasland lag er als „afge storven" bij. Een paar flinke regen buien waren voldoende om he aanzien van het grasland volkomen te verande ren. In twee weken tijd veranderde het beeld als 't ware van een woestijn in een oase. Echt een reden om verwon derd te staan. Bij het schrijven van dit artikeltje heb ik echter een andere zaak op het oog. Ik denk nl. aan de veranderde wij ze van oogsten binnen de tijd van een mensenleven. Ik behoor nog lang niet tot de alleroudsten, maar ik herinner me nog heel goed hoe mijn vader als „maaier" en ik als „binder" en „hok- ker" iedere dag één vierde gedeelte van een bunder graan oogstten. En dat oog sten betekende dan nog niet meer dan dat het graan op hokken op het veld stond. De afgelopen weken moest ik daar weer telkens aan denken als ik het werk van de combines bekeek. Eén man speelt het ogenschijnlijk moeiteloos klaar om een strook ter breedte van 4 meter in één gang te maaien, te dorsen en praktisch „handelsschoon" op de wa gen te leveren. Op deze wijze zorgt hij er voor, dat met de hulp van nog één man en bij grotere afstanden twee of drie mensen de opbrengst van 8 - 10 ha graan per dag in het pakhuis wordt af geleverd. U moet u eens even indenken welk aantal mensen zo'n 30 jaar geleden no dig was om tot eenzelfde produktiviteit te komen. Het maaien gebeurde toen niet meer met de zicht en het dorsen niet meer met de klepel, maar ook de zelfbinder-graanmaaier en de grote „dorskassen" vroegen voor een presta tie als we net noemden wel een 20-voud aan arbeidskrachten Sinls het in gebruik nemen van de combines in ons land is het nog maar weinig voorgekomen, dat het oogsten van het graan een zo vlot verloop had als dit jaar. De meeste jaren duurde het in ieder geval tot september totdat de graanoogst aan kant was. In ongunstige jaren liep dit meermalen uit tot half september. Dit jaar was de graanoogst op 21 augustus praktisch aan kant. En als je dan hoort, dat er partijen graan werden geoogst met een vochtge halte van plm. 13°/o, terwijl dit ruim 16% mag zijn, dan moet je toch nog weer denken aan de „pessimisten", die nog in de veertiger jaren van deze eeuw beweerden, dat een maaidorser nooit iets zou worden voor ons land, omdat het klimaat daarvoor ongeschikt was. Je bent geneigd je af te vragen of de volgende generaties ook nog een moge lijkheid zullen hebben om zich ergens over te verwonderen, of dat de mens heid wat de ontwikkelingen van de techniek betreft met onze generatie aan het eind van haar latijn zal zijn. Opbrengsten van „matig" tot best Intussen blijkt ook dit jaar weer zeer duidelijk, dat we met al ons „kunnen" niet in staat zijn om overal en onder al le omstandigheden tot maximale op brengsten te komen. Dat redt zeHs de beste vakman niet. Ook dit jaar zijn de verschillen er weer. We kunnen rustig stellen, dat het zelfs heel grote verschillen zijn. Bij de zomergerst hoor je opbreng sten noemen van meer dan zes ton droog en schoon zaad per bunder, maar er zijn ook akkerbouwers, die genoegen moeten nemen met 3% ton zaad per bunder. Wat de opbrengsten van de wintarwe betreft hoor je uitlopers van ruim 7 ton droog, schoon zaad per bun der maar een flink aantal minder ge lukkige collega's moet tevreden zijn met 4.000 kg per hectare. Wat de verschillen in opbrengst be treft moet dit voor een flink gedeelte op rekening worden gezet van de meer of mindere droogtegevoeligheid van de percelen. Op heel wat percelen heeft de droogte er schuld aan, dat de korrel te fijn is. Ook bij de wintertarwe moet de droogte voor een deel aansprakelijk worden gesteld voor een te lage op brengst. Bij dit gewas speelt echter ook een ander factor flink mee. We bedoe len de kwaliteit van de grond. Hoewel de mogelijkheid om ook op mindere kwaliteitsg ronden tot goede opbrengsten te komen door het in gebruik komen van de kunstmest sterk vergroot zijn mogen we toch niet vergeten, dat voor een ge was als tarwe de invloed van de grond soort op de opbrengst nog duidelijk aanwezig is. Het komt ons voor, dat een top-opbrengst va ruim 7 ton tarwe per hectare tot nu toe alleen maar te be reiken is op de betere zavel- en klei gronden. Hoewel we de invloed van de verede ling van de rassen niet verwaarlozen moeten is 'het toch opvallend, dat we top-opbrengsten van tarwe hoorden van nieuwere rassen als Clement en Lely, maar dat het o°k al &en flink aantal ja ren bestaande ras Manella in een enkel geval tot een opbrengst van meer dan 7 ton per bunder kwam. In het algemeen kunnen we wel stel len, dat wat de granen betreft op de be tere grondsoorten dit jaar goede op brengsten werden gehaald. Ook voor het gewas haver hoorden we opbreng sten noemen van 6 ton per bunder. Te zware gewassen We hebben de indruk gekregen, dat ook dit jaar weer een aantal percelen wintertarwe in opbrengst is achter ge bleven door een te zware stand van het gewas. Vorig jaar was dit heel sterk het geval. Het komt ons voor, dat het van belang is aan deze zaak meer aandacht te gaan geven. Vooral op percelen, die nog niet zoveel jaren als bouwland wor den gebruikt is het gevaar van stikstof overmaat aanwezig. Sinds korte tijd is er de mogelijheid om in het voorjaar de stikstofvoorraa in de grond door grondonderzoek vast te stellen. Het is naar we menen van belang, dat van deze mogelijkheid in de toekomst meer gebruik wordt gemaakt. In een enkel geval werd dit jaar op de wintertarwe ook een bespuiting uit gevoerd om het optreden van afrij pingsziekten te voorkomen. Uit de bei richten, die we daarover gekregen heb ben blijkt met, dat dit duidelijke resul taten heeft gegeven. Regeren is vooruitzien. Dat geldt ook telkens voor de ondernemer in de land bouw. Met de voorbereidingen voor een nieuw groeiseizoen moet in heel wat ge vallen al ruim van te voren worden be gonnen. Nu de oogst van de granen voor dit jaar nog maar net achter de rug is en andere gewassen het groeiseizoen 1973 nog niet eens hebben beëindigd is het al weer tijd om te gaan denken aan maatregelen die in een volgend groei seizoen kunnen meehelpen om de risi co's zo klein mogelijk te maken. Over één van die maatregelen gaat het in dit artikeltje. Sinds enkele jaren wordt ook in ons gebied een nieuwe methode om het ver stuiven van gewassen te voorkomen toegepast. Zo'n tien tot twintig jaar ge leden gebeurde dit agemeen door na het zaaien van de gewassen de grond met stro te bedekken. Ook werd wel ge bruik gemaakt van ruige stalmest. In latere jaren ging men over tot het vast leggen van de grond met drijf mest. Een methode, die in ieder geval als voordeel boven het dekken met stro de mindere arbeid had. Met de moderne mengmest- wagens was het vastleggen van een bunder grond een kwestie van een paar uur. Vooral als er een flinke hoeveelheid drijf mest per bunder wercLgebruikt was het resultaat vrij goed. Bovendien leverde dit „dek" weinig bezwaar op bij de verdere bewerkingen. Men is echter doorgegaan met het zoeken naar mogelijkheden, die een nog betere vastlegging van de grond zouden geven bij aanvaardbare kosten. Die mo gelijkheid meent men gevonden te heb ben in de aanwending van een gewas rogge als stuifdek. In september zaaien Op percelen, die in een volgend jaar gebruikt zullen worden voor de teelt van stuifgevoelige gewassen, zoals bie ten en stoppelknollenzaad gaat men in de 2e helft van september winterrogge zaaien. Als men omstreeks 13 septem ber zaait kan met <^e normale hoeveel heid zaaizaad worden volstaan. Bij late re zaai is het raadzaam wat meer zaai zaad te gebruiken. Op percelen met voldoende groei kracht '(natuurlijke vruchtbaarheid) kan" ook zonder een stikstofbemesting vol doende massa groeien. Op schrale gron den is het gewenst bijv. 30 - 50 kg zui vere stikstof per bunder mee te geven. Voor een gelijkmatige verspreiding van de planten is het breedwerpig zaaien 'het meest aan te bevelen. Bij het zaaien van het hoofdgewas in het vol gende voorjaar geeft dit ook de minste moeilijkheden. Wil men toch machinaal zaaien, dan is het gewenst dit loodrecht op de rich ting van het in hetvoorjaar te zaaien hoofdgewas te doen. Wil men in het voorjaar nl. in dezelfde richting zaaien als de rogge gezaaid is, dan geeft dit moeilijkheden. Vooral als de rogge zich sterk heeft ontwikkeld is men in het voorjaar genoodzaakt dwars op de rijen van de rogge te zaaien. In februari-maart moet het gewas rogge doodgespoten worden. Het tijd stip moet worden bepaald naar gelang van de ontwikkeling van het gewas. In ieder geval moet dit een paar weken vóór het zaaien van het hoofdgewas worden gedaan. Op grond van de ervaringen, die tot nu toe zijn opgedaan adviseren we om met het zaaien niet te lang te wachten. Om stuifgevaar helemaal te voorkomen moet de rogge flink ontwikkeld zijn. Het is dan beter de kans te lopen om de rogge al vrij vroeg dood te moeten spuiten, dan te moeten ervaren, dat te gen de zaaitijd van hetin 1974 te ver bouwen gewas de rogge nog onvoldoen de heeft gevormd. Zeer gunstige ervaringen Zoals we hiervoor hebben vermeld wordt deze methode al enkele jaren in ons gebied toegepast. Dit jaar is al zo'n 50 ha op deze wijze behandeld. Zowel bij de verbouw van bieten als van stop pelknollenzaad zijn de resultaten zeer goed geweest. In gevallen, waarin de rogge zich voldoende had ontwikkeld is ondanks de vele stuifdagen, die we dit seizoen hebben gehad, geen verstuiving opgetreden. VERVOLGVERHAAL DOOR HENK BOON 26. Toen Luc alleen was kroop hij in bed en deed het licht licht uit. Eerst lag hij te denken aan de prettige gesprek ken, die hij met Yvonne had gevoerd. Ze was een lieve, zorgzame meid. On willekeurig ging hij haar vergelijken met de andere vrouw, die in de laatste maanden een belangrijke rol in zijn le ven had gespeeld, Ellen. Die was heel anders. Ook zorgzaam, doch op een geheel andere wijze als Yvonne. Van Ellen ging een stimulans uit; dat had hij immers op zijn werk gemerkt. Misschien zou Yvonne hem ook stimuleren, maar het kontakt met het Franse meisje was zo vluchtig, ze waren eigenlijk nog volkomen vreem den voor elkaar. Waarschijnlijk was de zorgzaamheid van Yvonne enkel maar beroepsmatig, want per saldo was het zo, dat ze werkte in het pension van haar ouders. Langzamerhand verdween het beeld van Yvonne uit zijn gedachten, en dat van Ellen werd scherper. Ze was on verwacht en op een vreemde manier in zijn leven gerold. Toch had het tezamen wonen in één huis geen enkele moei lijkheid opgeleverd. Integendeel, zij waren steeds dichter naar elkaar toe gegroeid. Het denkbeeld van het schijn huwelijk tijdens dat uitstapje naar Bra bant was bij haar gerijpt. Waarom? En waarom was zij de enige, die hij ont moet had die voor zijn belangen op de bres wilde staan? Bij die erfeniskwes tie, of wat voor kwestie het ook was, had ze grote risico's genomen om hem. Jij bent nu miljonair, had ze tegen hem gezegd, en het drong nu pas tot hem door, dat hij daarop nauwelijks had ge reageerd. Zij had vermoedelijk een ge heel andere reaktie verwacht, vandaar, dat ze zo formeel was geweest, zo stug. Alles was ook zo vreemd, zo ge heimzinnig. Wat hij de volgende och tend moest doen was louter bedrog. Wat kon het voor betekenis hebben, dat hij moest verdwijnen. Als je een onge luk krijgt is dat erg genoeg, maar er 1 ensceneren is laag bij de grondse mis leiding. Waarvoor kon zo iets dwaas no dig zijn? Was er toch kontakt geweest met die bende, waardoor hij hetzelfde gevaar ging lopen als Ellen steeds had bedreigd? Uren lang lag hij over die vragen te piekeren, maar hij kon er geen ant woord op vinden. Toen probeerde hij te bedenken hoe het mogelijk was, dat Ellen een miljoen voor hem had. Hoe kwam ze daar aan? Dat kon toch nooit op een eerlijke wijze zijn verkregen! Hij wentelde zich van de ene zijde op de andere. Stond zo nu en dan even op en ging dan op zijn stoel zitten. Hij was blij dat eindelijk de ochtend begon te gloren. Nog een half uurtje bleef hij tussen de dekens zitten, daarna stond hij op en kleedde zich op zijn gemak aan. Reeds om half zeven kwam hij bene den in de woonkamer, waar Yvonne juist bezig was zijn ontbijt klaar te maken. Hij spoelde een paar boterham men weg met lauwe thee. Daarna liep hij naar buiten om de komedie te gaan spelen, die Ellen verlangde dat hij spe len zou. Hij deed het precies zoals ze had gezegd en stond vervolgens een half uur op de weg, voordat een auto mobilist bereid was zijn wagen tot stop pen te brengen. De man ging niet ver der dan Perpignan, zodat Luc in die plaats naar het station wandelde en de trein nam naar Avignon. Het was de exprestrein Barcelona-Geneve, die om 15.11 uur in Avignon moest aankomen. Vervuld van sombere gedachten staarde hij naar buiten, naar het Zuid franse landschap waar de trein door heen raasde. In dit decor begint een nieuw leven, peinsde hij, het leven van een miljonair, die officieel niet meer bestaat. Zou er veel verschil zijn tussen dit leven, en dat van een opgejaagd dier? Alle moed om verder te leven ontvlood hem. HOOFDSTUK 25 Ellen zag Luc uit de trein stappen, en reeds vanuit de verte bemerkte ze, dat hij weer diep in de put zat. Een hoopje ellende leek hij, zoals hij wan kelend en schijnbaar gedachteloos over het perron liep. Hij zag haar niet eens, zodat ze hem moest roepen. „De komedie is opgevoerd". Hij zei het zonder intonatie en vervolgde bit ter. „Het publiek heeft niet eens geap plaudisseerd". Ellen reageerde niet. Ze stak haar arm door de zijne en trok hem mee. „Heb je vandaag al wat gegeten?" „Ik weet het niet meer. Vanmorgen vroeg wel, geloof ik". „Ga mee, we gaan eerst eten, en dan gaan we naar onze kamer". Toen hij niet antwoordde drukte ze zijn arm vast tegen laar lichaam. „Toe Luc, kijk wat vrolijker. Je hebt helemaal geen reden om het te doen voorkomen, alsof je de personificatie bent van alle narig heid op aarden". Ze wist niet eens of hij wel gehoord had, wat ze gezegd had. In een klein restaurant bestelde Ellen een uitsmijter voor hem, maar hij at niet eens een kwart ervan op. Gooide toen zijn bestek neer. ..Ik wil cognac drinken, veel cognac, dronken worden om alles te vergeten". „Je bent gek" zei ze fel, rekende haastig af en trok hem bruusk mee naar buiten. Hij liep zwijgend met haar mee naar het hotel, en liet zich naar haar kamer leiden. Nadat hij in een armstoel was gaan zitten, zette ze zich tegenover hem op de rand van het bed. „Ik zal maar niet zeggen, wat ik van je denk", zei ze hard. „Het mogelijke en het schier onmogelijke heb ik gedaan om rijkdom en geluk voor jou te vin den. Omdat het beter was, dat je tijde lijk administratief verdween, trek je een gezicht als een door hevige pijnen geplaagde patiënt, die weet, dat hij hoogstens nog een maand heeft te le ven, stel je je aan, alsof alle ellende ter wereld op jou drukt. Wat heb jij gedaan? Je hebt genoten van je vakan tie. Nu moet je wel wat gaan doen. Je zult je tijdelijk moeten vestigen in een vreemd land, ergens in Zuid-Amerika, namelijk Brazilië". Het duurde enige minuten, voordat hij zijn doffe open op haar richtte. „Ook dat nog; verbannen zijn. Waarom ben ik toch niet echt in zee verdronken, dan was ik tenminste van alles af ge weest". Na die woorden verviel hij weer tot indolentie. „Luc, besef je wel, dat jij nu een rijk man bent. Jij hebt daar niets voor moe ten doen. Ik heb voor jou de kastanjes uit het vuur gehaald. Wat is mijn belo ning daarvoor? Tegenover een kwan tum op een stoel opgestapelde ellende en chagerijn te zitten, me kwaad te ma ken, dat Luc Koning het fortuin, dat in zijn schoot is gerold, niet eens wil grij pen. Als je je blijft aanstellen, zoals je nu doet, dan eis ik een aandeel op van het kapitaal dat ik voor je heb vero verd, en dan verdwijn ik, nog vandaag. „Neem wat je wilt, een ton, twee ton, 'voor mijn part alles, dan ben ik eraf. Ik (red me wel met mijn eigen salaris". „Ondankbare hond. Ik had je een zeer redelijk voorstel willen doen, maar nu je zo belabbert doet, wil ik hele maal niets van je hebben, dan verdwijn ik zo en zal er dan nog voor zorgen dat Luc het geld veilig op zijn bank saldo zal hebben. Dop dan je boontjes verder zelf maar". Ze wachtte even om het effekt van haar woorden waan te nemen. Haar harde taal bleek inderdaad enige uit werking te hebben. Luc stond op, dren telde naar het raam en bleef enige mi nuten naar buiten kijken. „Doe je voorstel maar" zei hij, zonder haar aan te kijken. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 6