Cjroen cZwartsJexels in het harL, Recreatiebasisplan NIET behandelen Geen ruimtevreesin sporthal van Anna Als uw gedachten NU in Israel zijn MOET UW GELD ER OOK HEEN Postgiro 23434 Cultureel Werk organiseerde nteressante excursie QESLOT REKENING COURANT Inspraakgroepen tot gemeenteraad: Bezorgdheid over zeewering Collectieve Israel Actie Amsterdam Zaterdagmiddags na 5.00 uur zijn de winkels in Den Burg uuest nederlond Meer rente en let wel: geen kosten )INSDAG 23 OKTOBER 1973 87e JAARGANG No. 8820 kiesfl Uitgave B.V. v.h. Lungcveld De Rooy postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 kiest (ed. Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ6,25 p. kw. 4- 50 cent Incasso; los 25 cenU Bank: Amrobank, Ned. Mid. Bank, Rabobank Advert. 23 ct p. mm. excl. 4ty# BTW Aan B. en W. en de gemeenteraad is een brief gestuurd waarin wordt gepro testeerd tegen de voorgenomen behan deling van het ontwerp recreatiebasis plan in de raadsvergadering van 6 no vember, dus een maand vóórdat de nu bezig zijnde inspraakgroepen betreffen de het structuur- en streekplan Texel rapport hebben uitgebracht. De brief is afkomstig van de kontaktpersonen, ge spreksleiders en notulisten van de di verse inspraakgroepen. Zij waren ver ontwaardigd toen zij in hun bijeen komst van 4 oktober j.l. hoorden dat de bespreking van het recreatiebasisplan al zo gauw in de gemeenteraad zou plaatsvinden. De raadsleden dragen dan nog geen kennis van de meningen van de inspraakgroepen ten aanzien van de recreatieve toekomst van Texel en kun nen dus geen behoorlijke mening vor men, zo werd gezegd. Het zou bovendien inkonsekwent van de raad zijn om over het recreatiebasis- plan te praten want dezelfde gemeente raad heeft zidh achter de inspraakpro cedure gesteld door er geld (ƒ20.000, voor beschikbaar te stellen. Het recrea tiebasisplan vormt een belangrijk on derdeel van het streek- en structuur plan voor Texel. Als ten aanzien daar van op 6 november al een besluit zou worden genomen, zullen verdere be sprekingen in het kader van de in spraakprocedure over dit onderdeel en dus ook besprekingen over het hele streek- en structuurplan weinig zinvol meer zijn. In de brief worden B. en W. en de gemeenteraad derhalve verzocht in de raadsvergadering van 6 november helemaal niet over het recreatiebasis plan te praten. Oorspronkelijk zou in het schrijven alleen worden verzocht geen definitieve besluiten omtrent vast stelling van het recreatiebasisplan te nemen maar tijdens de donderdagavond in het raadhuis gehouden vergadering waar het concept van de brief werd be handeld, bleek de meerderheid van me ning te zijn dat over het basisplan hele maal niet gepraat behoorde te worden, voordat medio december de resultaten van de inspraak bekend zijn. Een af schrift van de brief is gestuurd naar Provinciale Staten. DÜk In dezelfde bijeenkomst kwam een concept schrijven aan de orde van de heer J. Kreeft uit Oudesohild namens de inspraakgroep aldaar In deze aan de leden van de streek- en structuurcom missie en de inspraakgroepen gerichte brief wordt melding gemaakt van de grote ongerustheid die alom heerst over de oostelijke zeewering Het is erg be langrijk om te praten wat er allemaal op Texel moet gebeuren in de toekomst maar de hoogste urgentie heeft de ver zwaring van de veel te lage dijk. „Sinds 1953 is er op Texel veel gebeurd; hon derden miljoenen zijn geïnvesteerd en dit gaat steeds door. We zijn als het ware bezig ons huis verder in te rich ten en te verfraaien, maar 'het dak laat veel te wensen over en we gaan elke winter met vrees tegemoet. Als het stormt komen de beelden van de le fe bruari 1953 weer voor onze geest. Onze dijken zijn er sindsdien niet beter, eer der slechter op geworden en door de af sluiting der zeearmen in het zuiden des lands zullen bij stormvloeden de ge tijden hier hoger worden dan voor die werken het geval was". In de brief wordt daarom gevraagd de spoedige verhoging van de dijk tot deltaniveau als nummer één te zetten op het rapport dat aan de hogere autoriteiten wordt aangeboden. Ook over dit onderwerp werd gerui me tijd gediscussieerd. Men was het er over eens dat het om een zaak van het hoogste belang ging. Sommigen vonden het nodig dat terzake de toestand van de dijk en de stand van zaken met be trekking tot de uitvoering van de ver hogingsplannen eerst moest worden ge ïnformeerd bij de deskundigen van rijks waterstaat. Een ander meende dat het onderwerp buiten het kader van het streekplan viel. Open deur Iemand uit De Cooksdorp raadde aan een aktiecomité te vormen die provin ciale staten, de betrekken kamercom missie e.d. op 'korte termijn rechtstreeks zou moeten benaderen. Destijds is dat ook in Eierland gebeurd en met veel succes. De heer J. Drijver uit Oosterend liet weten dat dit het intrappen van een open deur zou zijn. Er is immers al een aktiecomité in de maak. Het initiatief is uitgegaan van de Dorpscommissie Oos terend, maar ook mensen van buiten Oosterend die menen een steentje aan het werk van het comité te kunnen bij dragen, wil men er graag bijhebben. Het comité heeft reeds de medewerking van de plaatselijke mensen van rijks waterstaat en het waterschapsbestuur. Het is de bedoeling eind november in het dorpshuis van Oosterend een aktie- vergadering te houden. Wie de dijkver hogingsplannen wil helpen bespoedigen kan zich dus het beste bij genoemd co mité aansluiten. De vergadering onder schreef dit advies. )e Texelaars (op sokken, want schoenen ile Descol-vloer taboe, de 43 x 22 mete leklrisch te bedienen vouwwand wordt neergelatenwaardoor van de totale ruimte een derde wordt afgeschut, Iaan te Kleine Sluis staande sporthal. De aanbouw rechts ts het dorpshuis gedeelte dat in januatt ad. tu gu.ci.. kt (4 (02225|f«„ de borden. ifllHI De plannen om op Texel te komen tot de bouw van een echte sporthal zijn in het stadium van beslissing gekomen. In verband daarmee maakte het be stuur van de Stichting Cultureel Werk Texel samen met leden van het college van B. en W., sportraad, vakleerkrachten gymnastiek en andere aïnteres- teerden zaterdag een reisje naar Anna Paulówna om de daar onlangs in gebruik genomen sporthal te bezichtigen. Deze aan de Sportlaan te Kleine Sluis gebouwde hal is van het type, dat men ook gaarne op Texel gereali seerd zou zien. Anna Paulówna is bovendien in meer- ?re opzichten vergelijkbaar met Texel, e 8500 zielen tellende gemeente is ta- elijk uitgestrekt en er zijn meerdere oonkernen Helaas zijn er ook ver tollen die terzake van de sporthal lorslaggevend in ongunstige zin zou- ;n kunnen zijn: in Anna Paulówna be- hikte men tot dusrver vrijwel niet over fmnastiekakkommodatie bij de soho- n. Als gevolg daarvan werd op enkele 'lolen zelfs nooit gymnastiek onderwijs ïgeven. Op Texel beschikt men wel •er meerdere goed geoutilleerde zalen en om hier een sporthal te kunnen ver wezel i|ken zou één der zalen moeten worden opgeofferd. Burgemees ter Sprenger vertelde ons dat hier het grote knelpunt zit. Dat nam niet weg dat het gezelschap dat de hal van Anna Pauloyna bezocht diep onder de indntk was». De begeerte om op Texel ook zoiets te verwezenlij ken werd aanmerkelijk vergroot en je weet nooit in hoeverre de beslissende autoriteiten zich hierdoor laten stimu leren De sporthal te Anna Paulówna is ei- WINKELIERSVERENIGING DEN BURG gendom van de Stichting Dorpshuis Anna Paulówna. Voorzitter C. Geerligs van deze stichting vertelde in de tot het complex behorende kegelbaan waar het Texelse gezelschap werd ontvangen, dat men oorspronkelijk van plan was een sportzaal te bouwen met de mogelijk heid deze later tot sporthal uit te brei den. Gemeenteraad, provincie, CRM en de andere subsidiërende organen werk ten mee. Het ministerie van CRM advi seerde echter er meteen maar een sport hal van te maken. De subsidiërende in stanties verhoogden toen hun bijdra gen. De totale stiahtingskosten bedroe gen 1.186.000,- (bouwkosten ƒ833.000,-). De benodigde grond werd door de ge meente geschonken, de provincie droeg ƒ75.000,— bij; CRM ƒ250.000,—; de be volking ƒ56.000,voor de inrichting werd van de gemeente ƒ22.500,ont vangen en de rest van het benodigde to taalbedrag werd onder gemeentelijke garantie geleend. De hal is nu bijna een jaar m gebruik: overdag voor de school- gymnastiek en 's avonds door het ver enigingsleven. Scheidingswand De hal is 43 x 22 meter groot. Deze kolossale ruimte kan door een ingenieus werkende scheidingswand (kosten ƒ24.000,worden verdeeld in een 2/3 en een 1/3 deel. Mogelijkheden zijn aan wezig om ook het 2/3e gedeelte van zo'n wand te voorzien zodat dan drie ruim ten ontstaan. De heer Ko de Wolf, (oud- Texelaar) en werkzaam als onderwijzer in Anna Paulówna vertelde bij het ge ven van gymnastiek zeer gunstige erva ringen te ihëbben opgedaan met de scheidingswand. Er is sprake van goede gelu'idsdïohtheid Ook van zeer luid ruchtige spelletjes wordt in de andere (Zie vervolg pagina 2) mbeif MET DAGAFSCHRIFTEN

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1