Het flatmysterie Spaarrentetot Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten VERVOLG VAN PAG. 1 Sporthal Geen badminton Ontspanningsavond sportvissers uitgesteld Geslaagd Schaakclub ,,En Passant" Zeven gewonden bij aanrijding op Langwaalderweg Zilveren jubileum Aktie S.O.S. Sahel Markt W ijziging in hel handelsregister Vreemde vogelliefde S.V. Texel houdt jaarvergadering U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 ƒ1.000,- 4.367,20 2 jaar 7 5.000,- 714,70 4'A jaar 73A °/o ƒ1.000,- 3.573,49 4Vz jaar VU 5.000,- 621,49 6 jaar 814 ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar 8'/4 °/o 5.000,- feuilleton door Tom Lode wijk Vraagt u eens bij' een van onze kantoren naar IH. deze spaarmogelijkheden. ruimte vrijwel niets gehaaid Een theo retisch bezwaar is dat men maar over één toestellenkodlektie beschikt. Welis waar is de berging daarvan vanuit bei de delen van de zaal te bereiken, maar het is nodig dat de gebruikers van de beide helften tevoren door overleg voorkomen dat ieder dezelfde toestellen tegelijkertijd wnil gebruiken. In de prak tijk gaat dat echter uitstekend. Ruimtevrees Zonder scheidingswand is de sporthal imponerend groot, zó groot dat in het begin wel eens is gevreesd dat kinderen op een dergelijke ruimte slecht zouden reageren omdat ze erin verloren zouden gaan. Ook het kontakt tussen onderwij zer en (kinderen zou er wellicht onder lijden. Die ruimtevrees bleek in de praktijk echter ongegrond te zijn. Zelfs zonder scheidingswand maakt de hal ondanks de enorme oppervlakte een sfeervolle en besloten indruk. De architect vertelde dat veel is ge daan om het geluid te absorberen. Het plafond is van gescheiden schroten en koestische dekens voarzien. Door relief aan te brengen kunnen de stenen wan den niet als klankbord werken en dat geldt ook voor de lidhtwanden. '(In de hal is geen glas, maar doorschijnend polyester toegepast dat het invallende licht op prettige wijze verstrooit). De voor een dergelijke ruimte zo typerende nagalm waardoor de communicatie wordt bemoeilijkt, heeft men aldus ge heel kunnen vermijden. Tijdens het be antwoorden van diverse vragen, bleek dat de meeste scholen die de 'hal als gymnastiekgelegenheid gebruiken niet veraf zijn gelegen. Eén school staat op nauwelijks honderd meter afstand; een andere vergt 8 tot 10 minuten wande len. Een derde, veraf gelegen school, komt met de bus. De scholen van Bree- zand maken niet van de hal gebruik omdat men daar een eigen gymlokaal heeft. Veel tijdverlies kan men in Anna Paulowna voorkomen door de gymles sen zoveel mogelijk aan het begin of het eind van de ochtend of middag te houden. Exploitatie Hoewel het eerste boekjaar nog niet is afgesloten, laat de exploitatie van de hal zich gunstig aanzien. In ieder geval zal er geen verlies zijn. Hierbij moet worden aangetekend dat aan de sport hal momenteel nog een dorpshuis wordt toegevoegd en dat de exploitatie uitein delijk gezamenlijk zal zijn. De beheer der zal zich wel met het dorpShuis als de sporthal bezig houden. Dat de ex ploitatie zich zo gunstig laat aanzien is niet in de laatste plaats te danken aan het zeer intensieve gebruik van de hal. De aanwezigheid van deze akkommoda- tie heeft de sportbeoefening zo sterk gestimulerd dat de hal vrenwel voort durend bezet is. Het publiek heeft door gaans vrije toegang tot de hal en kan dan gebruik maken van een royale tri bune. Alleen bij zaalvoetbal moet ƒ1, of ƒ1,50 entree worden betaald omdat de hal dan wordt gehuurd door de KNVB Bar Bij de publieke tribune bevindt zich ook een 50 krukken tellende bar, die zo werd gezegd „zakelijk" wordt ge- Omdat de Burgemeester De Koning hal voor andere doeleinden in gebruik is, zal op vrijdag 26 oktober, maandag 29 oktober en vrijdag 2 november geen badmintontraining worden gegeven. Voorts kan worden meegedeeld dat het ledental van de badmintonclub zo danig is gestegen dat voor de vrijdag avonden geen nieuwelingen meer kun nen worden toegelaten. In verband met de uitvoering van de toneelvereniging „Sint Jan", wordt de ontspanningsavond van Visclub Texel niet op 3, maar op 9 november gehou den. Bingo, prijsuitreiking en verloting zullen de aktivdteiten op deze avond zijn, die om 20.00 uur begint in hotel café „De Zwaan" Voorts wordt eraan herinnerd dat de visclub op 2 december een Sinterklaas wedstrijd houdt bij de Afsluitdijk; dit houdt in. een hele dag vissen voor ƒ10,- mclusdef de reis- en pderkosten. Men diene zich voor 20 november op te ge ven bij het bestuur van de vereniging. Voor inlichtingen: (02220) 3719. Oud-Texelaar Walter Brommersma deed gisteren aan de Rijksuniversiteit te Utreöht met goed gevolg examen basis doctoraal Nederlands recht, eerste gedeelte. De uitslag van de thuiswedstrijd te gen Heerhugowaard, afgelopen zaterdag is geëindigd in een 62 nederlaag. De onderlinge uitslagen zijn: A. Terpstra-C. Beerens 01 A. C. Bakker-H. de Jong 10 H. Elzinga-D. Buizer 01 J. Fiersma-P Konijn 10 F. Eijgenraam-W. Buizer 01 H van Daalen-tM. de Haas 01 K. J. Harting-P. de Haas 01 N. Sijs- D. Groot 01 Aan bord 1 verloor A. Terpstra een stuik en daar hij in clubverband stuk verlies bijna nooit heeft meegemaakt, was hij geheel van streek. A C. Bakker speelde sterk en gaf zijn tegenstander geen enkele kans. Ook H. Elzinga kon het met een stuk minder niet lang bol werken. J. Piersma verschalkte een Ko nijn die in heveige tijdnood was. F. Eijgenraam en W. Buizer zaten elkaar in het begin al danig in de haren, want na het slaan van een paar stukken was plotseling heel het centrum zonder schaakstuken W. Buizer kon zich het eerst herstellen. H. van Daalen en K. J. Harting waren het haasje tegen resp. M de Haas en P. de Haas N. Sijs begon veelbelovend maar mist nog de routine van het wedstrijdschalken, volgende keer misschien meer succes. exploiteerd zodat er wat van over blijft. De bar blijkt een drukbezocht trefpunt te zijn, zodat er heel wat bier en fris drank wordt omgezet. In dezelfde bar kreeg het Texelse ge zelschap aan 't slot van de excursie een verfrissing aangeboden en bracht Cultu reel Werk^administrateur G. A. Oskam dank voor de geboden gastvrijheid. Hij sprak de hoop uit dat het niet bij dit kontakt zou blijven waarbij hij dacht aan sportuitwisselingen. DE WAAL Op het kruispunt Lang- waalderweg-Sommeltjesweg-Oosteren- derwcg bij De Waal gebeurde vrijdag rond het middaguur een ongeluk waar bij niet minder dan zeven mensen wer den gewond. Met de ziekenauto, een taxi en een particuliere wagen werden ze naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd. Na behandeling konden de meesten weer huiswaarts keren. Alleen F. J. ten B. uit Delden en zijn twee zoons worden er nog verpleegd. Laatstgenoemden waren de inzitten den van een Renault personenauto die op de Langwaalderweg reed, komende uit de richting Oudesehild. De bestuur der gaf geen voorrang aan een van de Sommeltjesweg komende Opel Kadett, bestuurd door W. M. uit Heerhugo waard. De klap kwam hard aan. Beide wagens waren total loss. De heer Fokko van der Meer uit Ou desehild kwam op 25 oktober 1945 in dienst van het Aannemersbedrijf v.h. Jan Koorn Mzn. te Den Burg. Dat is donderdag a.s. dus 25 jaar geleden. Het zilveren jubileum van de timmerman voorman zal men niet ongemerkt voor bij laten gaan. Vrijdagavond zal in ho tel „Den Burg" een diner worden ge geven waaraan alle personeelsleden en hun dames zullen aanzitten. Maandag beval Prins Claus de aktie S.O.S. SAHEL t.b.v. de hongergebieden in Afrika m ieders aandacht aan. Deze internationale aktie wordt in Nederland geleid door de NOVIB, UNICEF en UNESCO. In de dorpen wordt voor dit doel deze week gekollekteerd m.m.v. de vrouwenorganisaties. Ten behoeve van degenen, die 'in de buitenwijken wonen heeft het Mevrouw De Koning-hulpco mité haar rekening bij de Rabo-bank te Den Burg voor dit doel opengesteld. (Het rekeningnummer van het comité bij de 'bank is 3625 03 591het gironum mer van de bank is 87548). Wanneer er nog vrijwilligers of vrij willigsters zijn, die in de buitenwijken zouden wallen koliekteren worden zij verzocht hiervan mededeling te doen aan het bureau Culturele Zaken ten raadhuize. De kollektebus wordt dan thuisbezorgd. Op de gisteren gehouden markt zijn ongeveer 20 lammeren van 150,tot ƒ170,aangevoerd, 2 rammen van ƒ200,en 2 pinken a ƒ1100, N V. Texelsdhe Electriciteits Maat schappij (T.E.M.), Den Burg (gem. Texel. Wijz. naam in „Texelstroom N.V."; uitgetreden comm. C. J. de Lugt en M. C. Kuip en C. H. Roeper en ged. comm. W. H Sprenger; toetr C. Sprey en voorz. Raad v. comm. I. F. H. M van Eyndhoven. Bedr. uitgebr. met prod, en levering van drinkwater. Het ziet er naar uit dat op het vogel eiland Texel het gezegde „liefde maakt blind" bewezen is. Hoe anders is het te verklaren >dat men juist op dit eiland zulk een grote liefde betracht voor die vogels waarvan wij menen dat zij niet op Texel thuis horen? Wij doelen hier op de door menselijk vernuft geschapen vogel: het vliegtuig. Zoals bekend bezit Texel een vlieg veld. Niet bekend is misschien dat van dit vliegveld gebruik wordt gemaakt door Nederlanders, 'Duitsers, Zwitsers, Zweden en Engelsen, 'die het o.a. aan doen op hun pleziervludhten. Het aantal landingen nam van 200 in 1964 toe tot 7500 in 1972. Bij deze 7500 zijn landin gen voor: reklamevluchten (Tessel Air), lesvluchten ivJSahreiner, NLS en RLS), demonstratievluchten (Fokker), para- chutistenopleidingsvluühten en hoe kan het ook andere rondvluchten. De vluchten beperken ziidh overigens niet alleen tot Texel maar strekken zich ook uit tot het naburige Vlieland, waar bij voorkeur in de weekenden rondjes worden gedraaid boven het Posthuis wad. één van de belangrijkste hoogwa- tervïudhtplaatsen bij 'dat eiland. Tot er gernis van de natuur- en stdlteminnaars daar en tot grote sdhri'k van de ontel bare vogels, die er een doodsgevaarlijke roofvogel in zaen. Dat de liefde van de Texelaars voor de metalen vogels inderdaad groot is, bleek 5 juli j.l. weer eens, toen in het dorp Oosterend een driedaags feest be gon, georganiseerd door de Stichting „Oosterend Present". Het programma op de eerste dag hield o.a. in demonstraties van een sleepvlïegtuig met zweefvlietuig, een zweefvliegtuig met volkswagenmotor diverse lesvliegtuigen (o.a. van onze Na tionale Ludhtvaartsdhool), sport- en za- kenvliegtuigen, vliegclubs, formatie- stuntvliegen (door Bols-Four Spuadron o 1 v. de heer Turing, industrieel te Bre da, met 7 vliegtuigen), solostuntvliegen, parachutespringen, 'landingen van niers, demonstraties mefhelicopters 1 uiteraard waar zie je ze niet klamevliegen. De demonstraties werden eer bijgel door de aanwezigheid van een ere muté waarin o.a. zitting hadden B. en| van 'het vogeleiland Texel. Wij hebben door middel van een j bericht geprotesteerd tegen deze onz| ni'ge vorm van vogelkij'ken die een c kenning inhoudt van de waarde en] karakter van het natuur eiland Tei een verkeerd begrip toont voor watj creanten op Texel zouden moeten 1 nen vinden, storende geluidshinder v oorzaakt, gevaar oplevert voor de l schouwers, het mi lat airisme verhe] lijkt, kostelijke grondstoffen versp een ontkenning betekent van het mogen van de mens zichzelf te ve ken en een verkapte reklame is waaj de natuur wederom in dien9t wordt! steld van het zakenleven. Dat de lij niet alleen blind is, maar soms ook! redelijk, bleek elf dagen na 'het vbj feest toen de gemeente Texel een 1 gram Iverzond naar de Chef Luohtma^ staf met het verzoek de vliegtuig» nimgen die vanuit 'het naburig VIiel! boven de oostpunt van Texel plJ vonden, te staken omdat het vliegft lawaai als hinderlijk werd ervaren, redelijk niet alleen omdat men de tj s'oort vogel discrimineert t.o.v. de re, maar ook omdat men de eigen Tei se vogel toestaat, (vluchten boven Posthuiswad) wat men aan de vre Vlielander vogeil (Vluchten boven Texel) wil verbieden. (Uit „Waddenbulletin", orgaan vanl landelijke vereniging tot behoud van| Waddenzee). Donderdagavond, aanvang 20.30 s houdt S.V. Texel de jaar verga dering I „De Kletskeet". Gerekend wordt op|op aanwezigheid van a-junioren en serAar ren. - Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 414 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. Vraag eens inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!lllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||l!lllllllllll||||||||||||l||||||||||!||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| OUIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 2. Het vrouwtje, zenuwachtig maar gewichtig, ging hem voor, haar eigen huis door binnen, die nog op een kier stond en even later stond Verburg op het kille aohterbalcon, dat uitzicht gaf op volkomen identieke lachterbalcons van de flats in de Sweelinckstraat. Ik zal er buitenom langsheen moeten, zei hij en voegde de daad bij hetwoord, want niet voor niets was hij één der beste turners van de politie-sportver- eniging. Over de leuning oogde het •vrouwtje hem met grote, bange ogen na. Verburg stond nu aan de achterkant van 111 en voelde aan de kruk van de achterdeur. Die 'deur was niet op slot. Dat vergemakkelijkte de zaak geweldig, maar tegelijk fronste Verburg zijn zwa re wenkbrauwen, want dit was ver dacht. Over het algemeen sloten de mensen hier 's avonds alles af. Voor zichtig stapte hij de keuken in en liep door naar de hal. Hallo, riep hij, as hier iemand? Eigenlijk volkomen overbodig, want hij had staan luijen om doden wakker te maken, maar hij vreesde voor het ogenblik, waarop een meneer in pyjama met een bos ongekamd 'haar en een hu meur waarbij dat van Oostinga een len tewindje was, tevoorschijn zou komen met een gezicht van wat-mot-dat, en prepareerde in stilte al een veront schuldiging, die ongetwijfeld zéér lam lendig zou klinken. Maar hij hoorde niets dan het geluid van kinderstem men in het belendende perceel (zoals het het in verslagen .van branden), waarmee tegelijk de juistheid van de mededeling van het buurvrouwtje werd bevestigd dat het hier „zeer gehorig" was. In de duistere 'hal zag hij onder een deur een streep licht. Hij klopte, maar het bleef stil. Hij wilde de 'jenop van de deur omdraaien, maar bedacht zich en wond zijn zakdoek om zijn hand, zijn handschoenen 'had hij natuurlijk in de wagen gelaten! Voorzichtig deed hij de deur open en bleef op de drempel staan. Hij stond daar volle vijf minuten en nam hetgeen hij zag, tot in onderdelen in zich op Toen stapte hij terug en sloot opnieuw voorziphtig, bijna eerbiedig, de deur. Hij aarzelde een ogenblik, be sloot toen de weg terug te gaan die hij gekomen was, en de verschrikte 'buur vrouw zag hem opeens kordaat over de ballustrade klimmen en met een 'handige zwaai weer op het 'balcon van 109 bë- landen. Bang en tegelijk hoopvol staar den haar ogen van onder de hoofddoek en de krulspelden naar hem op. Hij knikte. Het is goed dat <u gewaarschuwd hebt, zei hij, want het ds daar niet helemaal in orde. Voor ze hem kon overweldigen met een stortvloed van vragen, hief hij ge zaghebbend zijn hand. U bent straks nog wel thuis?, stelde hij vast, we zullen u nog nodig hebben Ik moet even naar de auto terug. Ik •kom zó weer. Doet u me een plezier en hou een oogje in 't zeil of er an die tus sentijd iemand bij 111 beltof er misschien uitgaat. Het vrouwtje knikte ijverig, verheugd om dat stukje tv in werkelijkheid, en bij haar thuis. Ze deed haar mond al weer open, maar Verburg was al door het huis gebeend en liep snel maar niet al te haastig, om ongewild opzien te vermijden, naar de auto, waar Oostinga net de laatste woorden van een streng vermaan richtte tot een jeugdige brom fietser die, al scheurend, blijkbaar uit was op een voortijdig overlijden. Hij zag meteen dat er „stront aan de knikker" De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4J4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%°/o voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK was, zoals hij dat beeldend placht uit te drukken. Nou bel maar op, zei Verburg. 't Is mis, of liever, 't is raak. Dat malle mens met d'r voorgevoel was niet gek! Gas?, vroeg Oostinga, die in dit jaar getijde al diverse gevallen van gas- en rookverstikking had meegemaakt. Nee man. Een échte moord, voor zover ik het kan zien. Vent ligt dood, groot gat in z'n 'kop. Met een zwaar voorwerp, zo als dat heet. Even later had hij de centrale en meldde zidh. Op Diepenbrockstraat 111. Bewoner H. Nieuwolda. Man ligt dood. Waar schijnlijk schedel ingeslagen. Nee, ik ben op de drempel blijven staan, niets aangeraakt, alleen rondgekeken. Wat? Een buurvrouw die het vreemd vond dat het zo stil bleef. Achterdeur was niet afgesloten, ben door de keuken binnengekomen, ja, éérst gebeld en ge roepen. Ja-ja, jawel inspecteur, komt in orde. Nou, zei hij tot Oostinga. ik zou zeg gen blijf jij maar hier voor de verbin ding, dan ga ik weer terug. Ik moet een oogje op de zaak houden tot de heren komen. Denk je eindelijk es wat anders te doen te hebben dan 'bromfietsers be keuren en nou mag je op het huis pas sen! Oostinga knikte gelaten. Dat was het lot van verkeerspolitie, al trof die óók wel es iets spectaculairs. In ieder geval, besloot Verburg, zou hij proberen van dat vrouwtje zoveel mogelijk aan de weet te komen. Kon geen kwaad als zijn chefs merkten, dat Verburg zijn hersens wist te gebrui ken. Vijf minuten later werden de bewo ners van de stille DiepeRbrockstraat op geschrikt door het arriveren van twee politie-auto's èn een ambulance. Ver burg zag ze komen en wist wat hem te doen stond: nieuwsgierigen op een af stand houden Kom bij de politie, een bestaan vol afwisselingen, bromde hij en salueerde stram toen hij 'het grijze gleufhoedje ontwaarde, waarmee je in specteur Driessen wel uittekenen kon. Hoe komen we er in?, vroeg de in specteur. Het beste as, dat 'ik weer aahtcroral en van binnen de voordeur opendoe,! perde Verburg. Dat is me derde reuzj zwaai tussen acht en negen Kop op jongen, zo blijf je in eondj troostte de inspecteur. Dit alles geschiedde in de vroegen gen van de twaalfde januari, was een nerveus buurvrouwtje een zaakjj 't rollen bracht, die inspecteur Dnes grijze haren bezorgd zou hebben, neer ze al niet grijs waren. Veertien dagen vóór agent Veit zijn griezelige ontdekking deed, heel de stad nog stond dn het teken! de kerstreklames, zat mr, Gerard Weerhem op zijtn privékantoor en li terde, de vingertoppen tegen elkaarI drukt als of hij bad (zijn favoriete h ding bij zulke gesprekken) naar zijn cliënte en medebestuurslid vaa| Reclaserings-vereniging, Tilliie van H wijnen, hem te vertellen had. Van Herwijnen was haar mes naam, en er waren twee redenen om velen haar nog steeds zo no Ten eerste was ze vele jaren als „zu Van Herwijnen" of „zuster Tillie"l| •kend geweest in de gemeenschap, ze directrice van het kraam verzorg bureau was geweest en persoonlijk jonge burgers had ,gehaa'ld". Ten tweede was haar huwelijk -I was toen 35 met Henri Nieuwol&J een paar jaar ai göheel en al sti pen en leefden ze gescheiden. Tilftl het ouderwetse 'grote 'huis, waariij was opgegroeid en na het overli van haar ouders was blijven w* Henri ergens op een flat. NiemandJ haar kende begreep, hoe zuster „zo stom had kunnen zijn" om Heitf trouwen, en 'haar vrienden hadden soms met omwegen en soms zeslM direkt, beduid dat ze haar ongelu^J gemoet ging. Zoals zo vaak get dienden zulke raadgevingen maar tot stijving van het voort bij de aldus geadviseerde, zich er 0 van aan te trekken. Tilliie behoord] die vel vrouwen die menen, o een man kunnen veranderen Ak| éérst maar met mij getrouwd is! (wordt vervolgd) I

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2