„Samenscholing" werd een zeer geslaagde happening Recreatieplan toch in komende raad Puzzelaktie voor het Rode Kruis Thijsseschool winnaar Maris Stella kleuterschool nu drieklassig Raadsvergadering De Nederlandse Nieuwsbladpers (en dus ook de Texelse Courant) gaat een puzzelaktie voeren voor het Nederlandse Rode Kruis, dat de op brengst geheel ten goede zal laten komen aan zijn vakantieprojekten voor chronisch zieken en invaliden. Tussen half november en helf mei zul len in totaal dertien Rode Kruis-woordpuzzels worden geplaatst. Het be drijfsleven heeft zeer fraaie prijzen ter beschikking gesteld die verloot worden onder de inzenders van de juiste oplossingen van deze puzzels. Bovendien zal men aan het slot nog eens naar een zeer bijzondere hoofd prijs kunnen meedingen. De op een briefkaart dn te zenden oplossingen zullen vergezeld moeten gaan van ƒ1,extra aan postzegels, waardoor men automatisch kans maakt op de door een notaris te trek ken prijzen, en waardoor het Rode Kruis een stevig bedrag zal kunnen ontvangen om nog meer gehandicap ten een week vakantie te bezorgen. Per jaar zijn nu al weer een vijf- a zesduizend patiënten, die over het algemeen aan huis en bed zijn ge kluisterd, een week te gast bij het Rode Kruis. En met alleen zijzelf genieten dan uitbundig, hun vakantie tie betekent ook een afwisseling voor de famiLieleden door wie zij dag-in- dag-uit worden verzorgd. Die taak wordt dan overgenomen door Rode Kruis-vrijwillg(st)ers, die in de mees te gevallen een week van him eigen vrije tijd opofferen om de chronisch zidken en invaliden te laten genieten. Tweeduizend jonge en oudere vrou wen en mannen staan telkens weer klaar om deze hulp te verlenen en zij vormen dan ook de basis van de Ro de Kruis-vakantieprojekten. Hoge kosten Maar er blijven natuuhlijk hoge kosten verbonden aan het varen met de J. Henry Dunant, een verblijf in de unieke tehuizen in De Steeg en Wezep, een vliegtocht naar een buur land, kampen voor gehandicapte en met-gehandicapte jongeren en klei nere uitstapjes. Wie dat menslievende werk niet kent zou eigenlijk eens om een hoek je moeten kijken als daar aan boord een groep jongeren met ernstige hartgebreken, kinderverlamming en dergelijke ziekten met volle teugen van een week vakantie geniet. Of tij dens de kerst- en n/ieuwj aarsweek in de vakantiehuizen moeten kunnen gadeslaan hoe eenzaam bejaarden dankzij het kontakt met anderen zich weer mens gaan voelen. Al dat werk is deze speciale aktie van de Nieuwsbladpers meer dan waard. Al in de komende weken zult u via dit blad nadere informatie krij gen over de Rode Kruis-vakantie- weken voor gehandicapten en over het prijzenpakket dat bij de aktie te winnen zal zijn. Natuurlijk zal bij iedere puzzel uiteen worden gezet hoe men precies kan deelnemen. Ko ?n h Vo chc w U ïeei ids toe vo 00 1 i ich do an Vrijwilligsters Intussen kan al worden verteld dat de oplossingen zullen worden gesor- J D teerd door een groep speciale vrijwil-1 SN ligsters zodat aan de administratie J geen extra hoge kosten zijn verbon- den en een zo groot mogelijk bedrag J ten goede zal komen voor het doel dat ook dit blad voor ogen staat: het Rode Kruis te helpen en de le zers een half jaar een bijzondere ont spanning te bezorgen. Voorlopig wordt hier volstaan met de opwekking; Doe straks mee aan de Rode Kruiswoordpuzzels. Een happening met wedstrijdelemen ten, zou men de „Samenscholing" kun nen noemen waarmee vrijdagavond de feestelijkheden rond het gouden be- staansjubileum van de CVO-school zijn begonnen. Het was een zeer geslaagd evenement zodat de initiatiefnemers die er bijna een jaar denk- en organisa- tiewerk aan hebben besteed eer van hun werk hebben. Aan belangstelling ont brak het niet want de Burgemeester De Koninghal was tot en met de laatste plaats bezet. In de „Samenscholing" trachtten de putaties van de vier lagere scholen van Den Burg '(Thijsseschool, Beatrixschool, CVO-sahool en Sint Jozefschool) elkaar de loef af te steken in allerlei wedstrijd jes, die op het toneel werden gespeeld. Het was kostelijk om te zien met hoe veel vuur en spontaniteit dit gebeurde. Omdat aan deze avond vrijwel geen zaalrepetitie vooraf had kunnen gaan, deden zich enkele merendeels technische foutjes voor maar deze werden door de presentatie zodanig opgevangen dat ze aan de feestvreugde meer bijdroegen dan afdeden. Toen bijvoorbeeld een be paald bandje dat achtergrondmuziek moest leveren onvindbaar bleek, wer den eenvoudig de 'kinderen op het to neel geroepen om de zang life ten geho re te brengen en det was wel zo aardig. Orkest Een zeer belangrijke bijdrage aan het programma leverde het saxofoonorkest je onder leiding van de heer J. Wieten. De versohillende muziekjes die waren ingestudeerd en die veelal als begelei ding bij 'kinderzang dienden, gaven de avond een professioneel 'karakter. De avond werd geopend door me vrouw B. van der Meer-Langeveld, voorzitster van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs. Zij vertelde onder meer dat het samensdholings- evenement was georganiseerd door het echtpaar Wieten, geassisteerd door het echtpaar Heerschap-Verstegen en de heer Veldwdsch. De jury die uitmaakte hoeveel punten voor elke prestatie moesten worden toegekend 'bestond uit de vier hoofden van de deelnemende scholen, aangevuld met mevrouw Wie ten. Legpuzzels Toen kon de strijd losbranden. Be gonnen werd met 'n legpuzzelwedstrijd. Deputaties van de vier scholen zetten zo snel mogelijk 'n grote legpuzzel in el kaar. In het kader van het spel hadden alle scholen ook gewerkt aan een stand beeld dat zij tijdens de „samenscholing" aan de jubilerende CVO-school moesten aanbieden. De meest uiteenlopende cre aties werden onthuld waarbij zeer diep zinnige en toepasselijke toespraken ten beste werden 'gegeven. Verder speelde het orkestje een aantal bekende melo dieën die betrekking hadden op een be paalde plaats of stad. De deelnemers aan dit onderdeel moesten telkens de juiste plaatsnaam op een bord bevesti gen. Met ingang van gisteren is de Maris Stella kleuterschool te Den Burg met een klas uitgebreid. Drie klassen zijn noodzakelijk om het sterk gegroeide aantal kleuters (thans 72) te kunnen opvangen De derde klas is voorlopig ondergebracht an een der lokalen van de Sant Jozefschool want het zal nog even duren voordat de Maris Stella school met een lokaal kan worden ver groot. Het wachten is op het afkomen van het benodigde krediet. Een klas van de Sint Jozefschool heeft als voorlopige behuizing het voormalige VTB-gebouw aan het Schilderend gekregen. De derde leidster die men dn verband met de uit breiding van de kleuterschool heeft aan geworven is mej. Ten Holder uit Uit hoorn. Heel aardig was ook het zingen van liedjes door elke school waarbij de tekst werd geïllustreerd met dia's. De dia's waren gemaakt van tekeningen die door de betreffende 'kinderen zelf waren ver vaardigd. Verder moesten alle scholen deelnemen aan een quiz waarbij ze in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk vragen moesten beantwoorden. Het kwam aan op parate kennis, maar de deelnemers moesten ook rekenen op strikvragen en doordenkertjes. Koning in Juliana is ouder 'dan Prins Bernhard, maar wie as eerder 'geboren? En: Wat is zwaarder, een pond lood of een pond veren? Krachtpatsers van de vier scho len kwamen naar voren om een tussen touwtjes gespannen worst door te eten, als resultaat van wie handeling werden letters neergelaten die het woord „pau ze" vormden. Na de pauze werd begonnen met een samenzang op de wijze van de hit „Jan Klaassen": „Alle scholen samen, zijn ge zellig bij ellkaar, Want wij vieren hier, het feest van CVO. We maken pret, we maken lol. We doen ons best, 't is te dol. 't Is hardstakke fijn ,dat zie je zo!" Spanning De spanning steeg toen de heer P. Luijckx namens de jury bekend maakte dat de Beatnxschool in het eerste deel van de wedstrijd 20 punten had ver gaard, de CVOO-school ook 20, de Sint Jozefschool 19 en de Thijsseschool 21. Het nummer Mamie is dansen" (uit beelding op muziek van het gelijkna mige plaatje van vroeger) leed duide lijk onder igebrek aan aktie. De wed strijd waarbij coureurs van de vier scholen ieder een zeepkist je naar zich toe moesten trekken door zo snel moge lijk een klos touw op te winden. Aan het slot van het festijn kon me vrouw Van der Meer meedelen, dat de eerste prijs was gewonnen door de Thijsseschool. Tweede was de Sint Jo zefschool, derde de CVO-school en vier de de Beatrixschool. iDe CVO-school kreeg als prijs een donkere kamer-uit rusting; de andere scholen ieder een cassetterecorder. De aard van de prij zen was tevoren in overleg met de scho len vastgesteld. De heer Luijckx bracht namens de jury zijn erkentelijkheid tot uitdrukking voor de organisatie van de „samenscholing". Een daverend applaus bewees dat het publiek die erkentelijk heid ten volle deelde. Tenzij <le gemeenteraad het weigert, zal op dinsdagavond 6 november wèl worden gesproken over het ontwerp Re creatiebasisplan. Het plan zal bij die ge legenheid echter niet worden vastge steld en zelfs zullen geen principebe sluiten worden genomen. Aanvankelijk was dat wel de bedoeling maar B. en \V. hebben besloten de zaak op een andere wijze aan de orde te stellen naar aan leiding van de onrust die is ontstaan over de voorgenomen vaststelling op een moment dat de inspraakprocedure van het streek- en structuurplan nog in volle gang is. Zoals bekend, is o.a. na mens de inspraakgroepen oen brief aan B. en W. en gemeenteraad gestuurd waarin werd gevraagd van bespreking af te zien omdat de raadsleden nog geen kennis dragen van de mening van de bevolking en derhalve geen behoorlijke mening kunnen vormen. Op de vrijdagochtend jJ. gehouden bijeenkomst van de stuurgroep van de streekoommissie vertelde burgemeester Sprenger dat men het plan ter vaststel ling had willen aanbieden omdat het ministerie van CRM voor 1974 geen subsidies verstrekt als er geen vastge steld recreatieplan is. Het gemeentebe stuur heeft dus het mes op de keel ge kregen. Overigens blijft er de mogelijk heid van wijziging van het plan. Bij de provincie stelt men genoemde voor waarde niet en wellicht zal bereikt kun nen worden dat ook CRM er rekening mee houdt dat op Texel de zaken nog niet uitgepraat zijn. De burgemeester noemde nog een tweede motief van B. en W.; voor de inspraak en werk groepen is het belangrijk alvast van de mening van de raad kennis te nemen. Standpunt Overigens was naar aanleiding van de bezwaren besloten niet een voorstel tot vaststelling van het plan te doen maar alleen te vragen om een voorlopige standpuntbepaling. De heer S. de Waard, een der mensen die namens de inspraalkgroepen zitting heeft in de stuurgroep, vroeg zich af wat voor zin het dan nog heeft om 't plan in de raad te bespreken. Het argument van de CRM-subsidie is dan immers vervallen. De heer De Waard vond dat de raad niet over het plan moest spreken voor dat de inspraakprocedure is afgerond Zou het wel gebeuren, dan zou de pola risatie tussen bestuurders en 'bestuur den stellig toenemen. Hij verwachtte dat veel deelnemers aan de inspraak procedure dan niet langer geïnteres seerd zullen zijn. De burgemeester zei dat ook de gemeenteraad recht heeft om aan de inspraak deel te nemen door in de komende raadsvergadering alvast een mening te laten 'horen. De heer Os kam herhaalde dat het ging om een voorlopige standpuntbepaling. Definitie ve vaststelling volgt pas na de inspraak procedure. Dinsdagavond 6 november vergadert de gemeenteraad. Aanvang niet om half acht maar om zeven uur. De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2 Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Bespreking visserijnota. 4. Voorlopige standpuntbepaling re- c reatiebasasplan 5. Bespreking rapport Jonge Onder nemers Organisatie Texel: „Texel, een eiland voor recreatie". 6. Vaststelling vierde wijziging van de bezoldigings verordening gemeente Texel 197 IA 7. Vaststelling vijfde wijziging van de bezolddgingsverordenmg gemeente Texel 197 IA. 8. Toekenning van een uitkering in eens aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel. 9. Vaststelling verordening studiefa ciliteiten. 10. Behandeling van het beroepschrift van de heer A. Bakker tegen de afwij zende beschikking van burgemeester en wethouder op zijn verzoek om bouwver gunning. 11 Idem van de heer J. S. Dijt. 12. Idem van de 'heer U. Rüngs. 13. Idem van de 'heer J. K. Bremer. 14. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar ge woon lager onderwijs over 1972, aisme- Alle scholen hadden tevoren een standbeeld gemaakt dat zij tijdens de Samenscholing" op hel toneel met een passende toespraak onthulden. Hier de aanbieding van de CVO- school de van het totaal van die uitgaven voor het openbaar 'gewoon 'lager en uitge breid lager onderwijs over de jaren 1968 tot en met 1972 en van het bedrag der overschrijding over dit vijfjarig tijd vak, zulks op grond van het bepaalde in artikel 55 ter der Lager-onderwijswet 1920. 18. Bepaling van het maximum toe tra vergoeding voor het bijzonder ge woon lager onderwijs als gevolg van de overschrijding van het beschikbaar ge stelde bedrag voor het openbaar gewoon lager onderwijs door de werkelijke uit gaven dn de jaren 1968 tot en met 1972, zulks op grond van het bepaalde in ar tikel 101. 4e lid, van de Lager-onder wijswet 1920. 16. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar buitengewoon lager onderwijs over 1972, alsmede van het totaal van die uitgaven over de jaren 1967 tot en met 1972, zulks op 'grond van het bepaalde in artikel 187 van het Besluit buitengewoon onderwijs 1967. 17. Vaststelling over 1972 van de be dragen der gemeentelijke vergoeding voor het bijzonder gewoon lager onder wijs, als bedoeld in artikel 103 der La ger-onderwijswet 1920. 18. Bepaling van het maximum toe laatbare 'krediet voor 1974 op grond van de met de N.V. Banlk voor Nederlandse Gemeenten aangegane rekening-cou rant-overeenkomst. 19. Aangaan van een rekening-cou- rant-overeenkomst met het kantoor Den Buig van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. voor 'het jaar 1974. 20. Aangaan van een rekening-cou rant -o ver ee nk omst met de RaboBani Texel voor het jaar 1974. 21. Machtiging tot het aangaan va: kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1974. 22. Toekenning schadevergoeding er ven D. Bonne te De Koog. 23. Verlening van een aanvullend hy pothecair krediet aan de heer M Kempenaar, directeur van de sociale tog dienst Texel. 24. Principe^besluit tot garantie-ver lening ten böhoeve van de bouw van he! verpleeghuis Texel. 25. Wijziging van de begroting vai de dienst gemeentewerken voor 1973 26. Wijziging van de begroting va: het grondbedrijf voor 1973. 27. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1973. 28. Verkoop van een perceel bouwter rein gelegen op de 'hoek Waalderstraal- Bernhard laan te Den Burg aan de heer J. van Heerwaarden, Vuurtorenweg C 71a te De Cocksdorp 29. Venkoop van een perceel bouwter rein gelegen aan de Ankerstraat te Oos terend aan de heer P. Speets, Verloren kost 10 te Oosterend. 30. Venkoop van een perceel bouwter rein gelegen bij de Naai rand te D# Hoorn aan de heer M. Kortenihoevei p a. Schilderend 11 te Den Burg. 31. Verkoop van een perceeltje w aan de Spinbaan te Den Burg aan N.V. Texelstroom, ten behoeve van df bouw van een transformator. Be: idc eer e< Hii Het zo snel mogelijk in elkaar zetten van een grote legpuzzel was een der onderdelen van de strijd die zich vrijdagavond onder het mol vo Samenscholing' in de Burgemeester De Kontnghal afspeelde ter gelegenheid van het gouden CVO-jubileum. taa eel

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2