Er kunnen niet veel toeristen meer bij AGENDA Commentaar ben wopontwerprecreatiebasisplan Everstekoog mag weer agrarisch worden i Ook het leven in een kommune Nagek«men sportbericht, is geen ideale toestand Vermoeiender maar rijker Handelsregister Bij het samenstellen van het ontwerp-recreatiebasisplan is bij het vaststel len van de mogelijke groei van de toeristische akkommodatie, de zg. spon tane groei buiten het gezichtsveld van de „commissie Sepers" gebleven. Me de op verzoek van de gemeenteraad hebben B. en W. getracht de uitbrei ding van de logiescapaciteit sinds begin 1970 te inventariseren en tevens is nagegaan welke capaciteitsgroei nog is te verwachten door uitvoering van reeds goedgekeurde recreatieobjecten inclusief het Krimplan alsmede de capaciteit die voortvloeit uit diverse in ontwerp-fase verkerende plannen. Tot dit laatste wordt ook een zg. verkleind plan Everstekoog gerekend dat een capaciteit van 5500 personen heeft (het oorspronkelijke plan had een capaciteit van 9000 personen). Een en ander optellende komen B. en W. op 17.506 personen, en dat is al belangrijk meer dan de 14.000 die in het ontwerprecreatiebasisplan worden aanbevolen. Zelfs een realisatie van een verkleind plan Everstekoog is dus niet meer wenselijk. Derhalve zijn B. en W. van mening - in tegenstelling tot de werkgroep recreatiebasisplan - dat er geen „vrij grote ontwikkelingsmogelijkheden" meer aanwezig zijn. Nieuwe ruimte voor recreatieve ont wikkelingen zou pas weer kunnen wor den geboden als: a. de capaciteit van de bestaande terreinen in het belang van de kwaliteitsverbetering wordt terug gebracht; b. de capaciteit van de camp ing „Kogerstrand" door verdere duin afslag in gevaar komt; c. bepaalde nu voorziene ontwikkelingen niet zullen kunnen worden uitgevoerd omdat de betreffende bestemmingsplannen niet of maar gedeeltelijk worden goedge keurd; d. in geval van zich wijzigende situaties of inzichten. Het bovenstaande wordt door b. en w. naar voren gebracht in een uitvoerig commentaar bij het ontwerp recreatie basisplan. Zoals bekend is de gemeen teraad gevraagd ten aanzien van dit ontwerp hedenavond een voorlopig standpunt te bepalen. Oorspronkelijk was het de bedoeling het plan definitief vast te stellen, maar daartegen rees veel verzet in verband met de thans lopende inspraakprocedure voor het streek- en struktuurplan van Texel. Reaktics Nadat het ontwerp-plan vorig jaar bekend werd gemaakt, hebben b. en w. er zeer veel schriftelijke en mondelin ge reakües op gehad, o.a. tijdens tjwee hoorzittingen. Negentien organisaties reageerden schriftelijk op het ontwerp. Mede naar aanleiding van een en an- Dinsdag 6 november 'De chansonnière Marjol ,Flore geeft een show dn de Burgemeester De Koning- hal, aanvang 20.00 uur Om 20.00 uur komt de oudere Doopsge zinde zusteikring bijeen. De vergadering van de gemeenteraad begint om 19.00 uur in het raadhuis. Woensdag 7 november Over de verkeerssituatie dn Den Hoorn wordt om 20.00 uur vergaderd in het dorpshuis „De Waldhoorn". Iedereen is welkom. In de Burgemeester De Koninghal spreekt mevrouw Meelker-van Thijn over het Jodendom, op uitnodiging van de Hervormde en Doopsgezinde vrouwenverenigingen. In het raadhuis komt om 19.30 uur de werkgroep agrarische werkgelegen heid bijeen. Belangstellenden zijn wel kom. Donderdag 8 november In ,,'t Skiltje" gaat om 19.00 uur de be ginnerscursus van de EHBO van start. Vrijdag 9 november Van 15.00 - 22.00 uur is men welkom in het bondsgebouw achter de R.K. kerk te Oudesdhild. De handwerk- en hob byclub Athena" houdt daar fancy fair. De Vereniging voor Vrienden van het Paard houdt de najaarsvergadering in hotel „De Lindeboom-Texel", aan vang 20 00 uur. Dominee S de Roest en zijn familie hou den een kennismakingsavond in 'Eben Haezer' voor leden van de N.H. ge meente. Aanvang 20.00 uur. De Rederijkerskamer UDI voert in ho tel „De Oranjeboom" de thriller „De Muizenval" op van Agatha Ohrity, aanvang 20.00 uur. Fotoclub De Kiekendief komt om 20.00 uur bijeen dn de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 - 17.00 uur legpuzzeltheek in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Idere dinsdag van 10.30 - 11.15 uur be- jaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma,; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14.45 uur bij de o.l. school van Oudeschild en van 15 00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje. der hebben b. en w. hun mening ge vormd over het plan en deze mening thans ter kennis van de raad gebracht. Niemand heeft gepleit voor méér groei dan de voorgestelde 14.000, in tegen deel: meerderen hebben deze voorge stane groei als te sterk veroordeeld. B. en w. willen de raad dan ook voor stellen het gebied Everstekoog (dat in het ontwerpbestemmingsplan buitenge bied een recreatiebestemming heeft) als agrarisch gebied te blijven beschouwen. Hetzelfde wordt voorgesteld ten aanzien van de recreatieve opvangzone ten noorden van De Cocksdorp en de Krim- weg. In de meeste reakties op het plan is ervoor gepleit het accent te leggen op natuurlijke groei en een kwaliteitsver betering van de recreatiesector. Met na me wordt de sterke toename van het aantal kampeerders (zij vooral veroor zaken de piek!) ontraden. Aan seizoen verlenging kan de gemeente weinig doen, hoewel een bepaalde kwaliteits verbetering seizoenverlengend kan wer ken. Kwaliteitsverbetering kan ont staan door verbetering van de centrale slechtweervoorzieningen; mogelijkheden tot vergroting van de oppervlakte van zomerhuizen (b. en w. zijn voor vergro ting van 60 tot 70 m2); uitbreiding van het bosoppervla'k en de aanleg van aan trekkelijke fietsroutes. Aan 'n centrum voor centrale slecht weervoorzieningen wordt door b. en w. hoge prioriteit toegekend. Het idee zou moeten worden uitgewerkt in een decl- plan en de Stichting Cultureel Werk heeft al aangeboden hiertoe een studie commissie samen te stellen. Met de aanplan van nieuw bos is feitelijk al begonnen. Bij de Krim werd een oppervlakte van 5 ha aangeplant. Bij CRM werd vorig jaar om subsidie gevraagd voor grondaankoop voor ver dere bebossing. Deze aanvraag wordt momenteel serieus overwogen. Het bos zal vooral in noordelijk Texel moeten komen. Het verwerven van de grond is niet eenvoudig en oOk het onderhoud is zeer kostbaar. Twijfel Tijdens de discussies over het ont werpplan is nogal eens twijfel uitge sproken over de juistheid van het hui dige aantal overnachtingen op Texel. Dit aantal was nl. gebaseerd op de op gaven die de exploitanten voor de gas- (tenstatistiek moesten doen en het is al gemeen bekend, dat daarmee wel eens de hand is gelicht. B. en w. geloven echter dat dit nogal meevalt. Het uit gangsgetal van 33.000 klopt wel onge veer Een capaoiteitsberekening kwam uit op 35.000 personen .Aan de hand va* de woonforenzenbelasting en de opbrengst van de (toeristenbelasting zijn b. en w overigens wel in staat meer recente gegevens inzake het aantal overnachtingen te geven: in 1971 waren er rond 2 miljoen overnachtingen op Texel en in 1972 waren het er nog 85.000 méér. Overigens is het aantal overnachtingen niet beslissend. Bij sed- zoeiwenlenging kan het aamtal zonder bezwaar nog stijgen. Het zijn de piék- problemen die de aandacht vragen. De bootverbinding wordt steeds meer een bottleneck. Deze zaak is onderwerp van studie bij TESO en Rijkswaterstaat en heeft ook in het kader van de in spraakprocedure voor het streekplan de aandacht, zodat het college daarover liever het zwijgen toedoet. Wel hopen ze dat bij deze studie ook zal worden bekeken of het mogelijk is de vervoers capaciteit te vergroten zonder uitbrei ding van het aantal boten, b.v. door het laten varen van nachtboten en door overleg met de logiesverstrekkers om een gelijkmatiger spreiding van het vervoer over de hele week te verkrij gen (niet alleen maar wisselen op zater dag). Geen park Verder tonen b. en w. zich ongeluk kig met de gedachte Texel aan te wijzen tot nationaal landsChap(spark), hoewel de samenstellers van het recreatiebasis plan daaraan voorbij zijn gegaan omdat nog niet békend is welke inhoud precies aan het begrip landschapspark moet worden gegeven. B. en w. vinden dat de landbouw van Texel in ieder geval geen beperkingen opgelegd mag krijgen, om dat deze landbouw volwaardig en dus niet marginaal is. De gemeente is wel voorstander van landschapsbescher ming. Hoge prioriteit wordt toegekend aan de instandhouding van het oude Texelse landschap met tuinwallen en schapenboeten. Binnenkort wordt het eindrapport verwacht van de commissie die zich over dit probleem heeft gebo gen. B. en w. zijn het niet helemaal eens met de samenstellers van het recreatie basisplan om kamperen bij de boer te weren. Twee tenten op het erf is zo erg niet en ook moeten gebouwen, die aan het agrarisch bedrijf zijn onttrokken tot logiesruimte voor maximaal 10 per sonen gemaat kunnen worden. Het grote belang van fietspaden, door de werk groep benadrukt, wordt door het col lege onderschreven. Op korte termijn zal dan ook een toeristisch fietspaden- net voor het hele eiland moeten wor den ontworpen en als declplan bij rijk en provincie worden ingediend. B. en w. willen dat de recreatieve voorzieningen aan de oostkust (strand jes ie.d.) door de dijkverhoging niet in gevaar komen. Ze «wallen geen specie- opslag op het strandje bij Dijkmans huizen en zouden dit strandje door zandopspuitang zelfs vergroot willen zien. Aandacht heeft het college ook voor het tracee van de dijkweg. Met de werkgroep wordt het toegejuicht als deze weg op enkele punten (b.v. bij Oost) een afwisselend zicht op zee en land mogelijk zou blijven maken. B. en w. zien dus slechts bescheiden uitbreidingsmogelijkheden wat de toe ristische verblijfsakkommodatie betreft. Dus geen plan Everstekoog, maar wel: a. fase IA Gerritsland, mede verband houdende met de spoedig aldaar aan te leggen riolering, met een totale ca paciteitsvergroting van 2780 perso nen; b. de realisatie van een aantal rekrea- tie-appartementen in De Koog met een totale capaciteit van 576 per sonen en in Oudeschild met een ca paciteit van 96 personen. c. sanering van het terrein-Maas en ontwikkeling van de terreinen Boks en Kuip, met een totale capaciteits vergroting van 140 personen. d. ontwikkeling van nieuwe rekreatie- vestigingen nabij Oosterend (300 personen), het plan-Zielman (360 personen) en het plan-Zeeburg (100 personen). e. uitbreiding van het hotel „Opduin" met een capaciteit van 110 personen. Men gaat er daarbij vanuit, dat het mogelijk zal blijken een boseenheid in de noordkop van het eiland te realise ren van tenminste 60 ha, maar liefst 100 ha. Wel behandelen B. en w. voelen er niets voor om de behandeling van het ontwerp recreatie plan uit te stellen, zoals is gewenst dooi de 238 deelnemers aan de inspraakpro cedure voor het streek- en structuur plan, de werkgroep agrarische werkge legenheid en de raadsadviescommissie ruimtelijke ordening. Als argumenten voor behandeling nu wordt onder meer aangevoerd dat het meerjarenplan 1973-'77 in februari 1974 zal verschij nen. Omdat uit het ontwerp-preadvies- duidelijk blijkt dat de voor het wad dengebied beschikbare credieten moe ten worden verhoogd, is het van het grootste belang dat de becijferingen voor wat de Texelse voorzieningen be treft zo spoedig mogelijk bij CRM be kend zijn. Andere argumenten De gevraagde voorzieningen houden geen verband met de grote discussies „wel of niet uitbreiding van de ver- blijfsrekreatie en zo ja, in hoever". De voorzieningen (bosaanleg, centrum voor rekreatieve voorzieningen De Koog, rijwielpadenplan, restauratie tuinwal len, jachthaven, voorzieningen aan de oostkust en verbetering van een be perkt aantal recreatieve wegen) wer den en worden in feite door niemand aangevallen. Integendeel: in alle beto gen wordt de urgentie van deze voor zieningen beklemtoond. Welke zin heeft uitstel dan Door openbaarmaking van het b. en tw. -standpunt inzake het ontwerp- rékreatiebasisplan wordt ook de in spraakprocedure in hoge mate gediepd Nu weet immers niemand precies in hoeverre de conclusies van dit ontwerp plan door b. en w. worden onderschre ven. Publikatie van het voorstel va en w. heeft het voordeel, dat de str planwerkgroepen en de inspraa'kgroj zich duidelijker op concrete bel voornemens kunnen richten. Verwi mag worden, dat hierdoor de kwai van de inspraak ook in belang] mate bevorderd zal worden. Vertraging Uitstel van behandeling van het kreatiebasisplan heeft niet alleen sequenties op financieel terrein, aldi en w. Andere consequenties zijn: a. uitwerking van de deelplannen Koog, centraal voorzieningen* trum; bebossingsplan, opstelling wielpadenplan; restauratieplan ti wallen etc.) wordt er mede door traagd; b. uitwerking van de plannen voor IA, de apartementen in De K sanering van de terreinen M Boks-Kuip, de plannen Zielman Zeeburg kan er mede door wo; vertraagd, hetzij doordat uitlwerl ervan voorbarig is zolang geen standpuntbepaling heeft p! gevonden hetzij doordat GS e bij ontbreken van een gemeentel standpuntbepaling niet aan \vi meewerken; c. een gemeentelijke standpuntbepi over de aanwijzing van Texel nationaal landschapspark kan worden doorgegeven aan de St commissie-Verhoevé d. de kandidaten voor rekreatieve tiging in het plan Everstekoog den nog langer op sleeptouw geJi den. B. en w. vinden dat zij en de raad dit punt een eigen verantwoorde! heid hebben. Zelfs als de gemeenter helemaal niet over het recreataebi plan zou willen praten, moet nu om standpunt iworden gevraagd. „Wij len voorkomen, dat ons later verwi wordt dat wij een standpuntbepai zouden hebben getraineerd". Tenslotte word meegedeeld, dat b w. in zoverre aan de bezwaren t moet zijn gekomen, dat het nu niet om vaststelling van het plan, maar een voorlopige standpuntbepaling i zover de raad dat mogelijk acht. afloop van de inspraakprocedure zot definitieve standpuntbepaling m<x volgen. Over de mogelijke gevol van deze tegemoetkoming hebben b w. zich in verbinding gesteld met ministerie van CRM en getracht worden vó6r de vergadering van r avond nog een nader gesprek te heb met de consulent voor de openlui recreatie van dit ministerie, met bedoeling de garantie te krijgen dat feit, dat het nu om slechts een voork standpunt gaat, geen invloed zal heb op de behandeling van reeds ingedie of nog in te dienen subsidieaanvrai In tegenstelling tot de vorig jaar gehouden NVSH-gespreksavond over de kommune met Hans Koch, werd de in „De Oranjeboom" gevoerde diskussie over de kommune-ervaringen van Paul Kruiswijk en Rien Sprenger op don derdagavond een zeer geslaagde. De discussie werd gevoerd onder het motto „Een woongemeenschap in de praktijk" en gaf een evenwichtig beeld van het voor en tegen van een kommune. De avond, waarop ongeveer vijf entwintig mensen aanwezig waren, waaronder later op de avond ook bur gemeester Sprenger, was door de NVSH gehouden om de mensen een eer lijker kijk te geven op de kommune, niet een visie, opgebouwd uit vooroor delen. De kommune. waarvan de heren Paul Kruiswijk en Rien Sprenger deel uit maken, werd opgericht in augustus 1971 en bestaat uit een man en vrouw met drie kinderen, een vrouw met twee kin deren, een echtpaar, een niet getrouwd paar en vier alleenstaanden. De leeftijd varieert van onder de tien tot boven de zestig jaar. Dc oprichting Aanvankelijk waren het twee van el kaar onafhankelijke groepen. Na met elkaar in kontakt te zijn gekomen, werd het idee geopperd samen een groot pand in Utrecht te kopen. Ieder zou hierin een eigen kamer krijgen, dus elk zijn privacy. Het uitgangspunt was, wat leuk is, samen te doen De economische rol die hienn meespeelde, was zeer groot, zo niet bepalend: alleen 9amen konden ze het pand bekostigen, «de meeste auto's konden worden opgeruimd en wasma chines e.d. werden voor algemeen ge bruik gekocht. Maar voordat het zover was, moesten enkele problemen worden opgelost, want het Nederlandse rechts bestel maakt het een dergelijke woon gemeenschap niet gemakkelijk. Zakelijk organisatorisch kwam het er als volgt uit te zien; de keus was tussen een coöperatieve vereniging en een stichting. Het werd een stichting voor tien jaar, waarin ieder lid participeert. Deze beslissing werd genomen met het oog op een gunstiger belastingsbeeld en de rechtspersoonlijkheid. Ieder heeft een aandeel in het huis en kan recht doen gelden op dit aandeel bij eventuele uit treding Zodoende werd een zo groot mogelijke vrijheid borg gesteld. De praktijk Het eerste jaar stond in het teken van het organisatorische vlak binnens huis, in het tweede jaar kwamen de in dividuele aspecten meer naar voren en het pas ingegane, derde jaar wordt mo menteel bepaald door spanningen bin nen de gemeenschap. Wat de huishoudelijke organisatie be treft- de bedoeling was dat iedereen mee zou werken aan de huishoudelijke aangelegenheden. Dit gebeurt, maar toch is het weer de vrouw die over het algemeen voor het 'koken opdraait. Dit soort zaken zijn te wijten aan het feit, dat de kommune nog in de kinderschoe nen staat; er is nog steeds een zoeken naar evenwicht. Wat de opvoeding van de kinderen aangaat: deze is in handen van de hele groep, hoewel de uiteindelijke beslissing bij de ouders -ligt, wanneer 'het gaat om opvoedingsproblemen De individualisatie in het tweede jaar manifesteerde zich onder andere bij Paul Kruiswijk; hij wilde zich wat meer terugtrekken Een begin maakte hij door niet meer aan de gemeenschappelijke maaltijden deel te nemen. Rien Sprenger vertelde over de on langs opgetreden spanningen, die mo menteel een allesoverheersende rol spe len in de woongemeenschap: „Je hebt een aantal mensen, waarbij je je zeer nauw betrokken voelt; een emotionele band. Maar er is slechts één persoon, waarmee je het basiskonta'kt hebt, waarmee je in de kommune bent ge gaan. Zodra bepaalde, onderlinge ver houdingen binnen de woongemeenschap een rol gaan 9pelen in dit basiskontakt, verbreekt dat kontakt. Het loopt spaak. In een kommune wordt het proces van scheiding versnelt Het kleine, gamme le stukje in een huwelijk, dat niet tot uiting komt in het gezinsleven, komt dat wel in een kommune en wordt uit gediept. In aanvang was de kommune een uitbreiding op het gezinsleven. Het was en-en; eenmaal in de kommune wordt het of-of. Op dit punt klappen vele ikommunes uit elkaar De kommu- ne-idee is misschien goed, maar 't is zo verdraaid moeilijk. Wel heb je het grote voordeel dat je meer tijd hebt voor po litieke en sociale zaken. Omdat iedereen elkaar vervangt bij afwezigheid, kun je meer uitrichten Het leven in een kom mune is vergeleken met het gezinsleven intensiever; het vergt meer tijd, meer energie, meer aandacht. Daarom, ideali seer het kommuneleven niet; het kent ook z'n problemen". Paul Kruiswijk be aamde «dit en voegde er aan toe: „Het is onrustiger, vermoeiender, maar rijker, veelzijdiger". TEXEL 2 GOED OP DREEF Het was direkt al duidelijk dat Te revanche zou nemen na de neder! die tegen Vios was geleden. Zeer agi sief opererend werd Vios in moeilijl den gebracht. Na plm. 10 minuten •het dan ook Chris van der Meer goed aangespeeld 10 scoorde. Tc bleef aanhouden. Vanaf links werdi goede combinatie opgezet en langs grond werd de Vios-verdediging ui« speeld A .Stiggelbout kreeg een ka maar de bal leek voorlangs te gaan. zendsnel schoot Chris van der Meer: en scoorde 20. Na de rust spee Texel te onrustig en te gejaagd. T< probeerde steeds snelheid te mal maar Vios stak er steeds een voet sen. Dit werd Vios echter noodld toen Aad Stiggelbout vanaf links v zette en via een been van de Vios-b de bal in het doel schoot: 30 Te had echter nog niet genoeg en bl doorgaan. Helaas bleef het spelbi hierdoor rommelig. Aanmerkelijk is Texel «uit stukken beter speelt dan tb ZAP A3- TEX.BOYS Al 2—8 Een in alle linies veel betere Texf Boys heeft een grote overwinning haald op ZAP. En als de Boys iets re oer de vleugels hadden gespeeld en! kansen beter benut, had de over# ning nog eens zo groot «kunnen zijn de rust stond het al 51. Toen in rust onze laatste man Rob Witte liet wisselen door Jan Zijm bleek zeer weinig zelfvertrouwen in de pl te zitten. Want na zeer lang prs werd pas een opstelling gevonden 2 man op de plaats van Rob, wat tuurlijk tegen deze tegenstander hi maal niet nodig was. Na de thee w met o.a. een schot in eigen doel, eindstand beslist. Nieuwe inschrijvingen: „Texel Air. b.v.", De Cocksdc Hoofdweg E 8a. Vliegbedrijf voor r« «vluchten, luchtreklame enz. Maats kapitaal: 100.000,Geplaatst en stort: ƒ20.000,per 18-9-'73. Dir.: Roeper (alleen bevoegd). M. Oosterhaven-Muste (eigenaar) P welijksvoorwaarden), Texel, Dé K< Ruvslaan 2. Pedicure. Vino Mondo Wijnimport, Den Ik-1 Mökweg 5 Importeur van en grooth delaar in alcoholische dranken, naar: H. P. J. M. Hermans (Ihuwe- voorwaarden) (Bedrijf afkomstig Baexem). Wijziging in het Handelsregister Assurantiekantoor C. de Boer, Burg, Brouwerstraat 2 Handëlsnl gewijzigd in: Assurantiekantoor Te» N.V. Exploitaitie Maatschappij Krim, De Cocksdorp, Postbus 27 1 Burg. „Camping De Krim". Gewijd akte van oprichting maatsch. kapt' verhoogd tot ƒ2 080.000,

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2