[wee bedrijven willen schepenlift in werk haven Oudeschild rem Niedorps amusementsorkest had ademloos gehoor Rondom ons huis beslissing Rijkswaterstaat laat op zich wachten Geslaagde uitvoering voor vrouwen vereuigiugen Industriecommissie geeft voorkeur aan Boom Volleybalnieuws Advertenties vroeger inleveren 'uiterlijk .woensdagmorgen ivoor 9.00 uur ubrlek voor. ANDBOUW en VEETEELT Avoutl over nieuwste ontwikkelingen bij maehinaal melken OUDESCIIILD Booms scheepsre- iratiebedrijf te Oudeschild heeft het (ornemcn zo spoedig mogelijk in de euwe vverkhaven een dok of sehepcn- i tc leggen voor het uitvoeren van on- irhouds- en reparaticwerkzaamheden 'oornamelijk kotters. De plannen jn niet nieuw. Toen de plannen voor nieuwe haven nog pril waren, heeft firma Boom al verzocht bij de aan- g rekening te houden met de vesti ng van het bedrijf. Dat was in 1969. at Rijkswaterstaat nog steeds geen estemming heeft gegeven is niet zo g als men dan maar de garantie wilde eden dat Boom na verloop van tijd el zijn gang kan gaan. In de bedrijfs- anning kan er dan rekening mee wor- n gehouden. Maar Rijkswaterstaat iudt de boot duidelijk af. Nu is Booms heepsreparatiebedrijf niet de enige iderneming die dergelijke plannen «stert. Sinds 1972 is de machinefa- iek J. Luyt in Den Oever voornemens :h op Texel te vestigen en heeft zelfs een schepenlift gereed liggen om ar de Oudeschilder werkhaven te orden overgebracht. Ook Luyt is 'afhankelijk van toestem- ing van Rijkswaterstaat. Maar aan wie eft men daar de voorkeur? Voor twee heepsreparatiebedrijven is beslist geen aats op Texel. Te verwadhten is dat Luyt in ieder geval tot 1976 zal oeten wadhten. Maar brutalen hebben halve wereld. In visserskringen is en van mening dat dit spreekwoord aanzien van het gebruik van de euwe haven reeds zijn waarheid heeft iwezen. De iheer J. R. Boom heeft zich irige week per brief tot B. en W. ge ilt en daarin van zijn ongerustheid rer de mogelijk vroege komst van de ncurrent blijkgegeven. „Het zou toch reemd zijn dat terwijl wij al vanaf 1968 stemming proberen te verkrijgen en t nog steeds niet hebben, een ander nder toestemming zomaar een sche- nlift in de haven plaatst. Is ihij er een aal, dan is Ihij er nog lang niet van- ian" Het college wordt gevraagd aan dringen op een spoedige, voor het be- ijf Boom, gunstige beslissing. Positief De commissie vestiging bedrijven ïxel" (vroeger 'industriecommissie) aat achter de plannen van Boom. Al in nuari van dit jaar heeft deze commis- zijn voorkeur voor dit Texelse be- ijf doen blijken aan B en W. nadat amis was genomen van de aanvragen m zowel Machinefabriek Luyt als van »ms Sdheepsreparatiebedrijf. De com- issie is van mening dat Oudeschild •orlopig geen plaats kan bieden aan 'ee van dergelijke bedrijven gezien it aantal ter reparatie en onderhoud m te bieden kotters, jachten etc. Luyt u voor Boom een ernstige bedreiging rmen als Luyt ligplaats zou krijgen or een schepenlift. Ten opzichte van n reeds bestaand Texels bedrijf wordt ?t onverantwoord geacht een dergelij- i situatie te bevorderen. De firma Boom 'heeft de oudste rechten. Zowel Luyt als Boom hebben ruime ervaring op het gebied van scheepsreparatie. Goede naam Dat Boom ondanks de beperktheid van de voor de firma openstaande mo gelijkheden in de visserij wereld een uitstekende naam heeft, blijkt uit het feit dat Boom niet alleen kotters van Texel, maar ook van Sohelveningen, Katwijk, Wieringen etc. ter reparatie c.q. in onderhoud krijgt aangeboden. De commissie is van mening dat zowel Luyt als Boom het benodigde personeel hoofdzakelijk op Texel zal recruteren uit de op Texel bestaande arbeidsreser ve in deze sector. De industriecommissie vindt idiait de gemeente 2ioh wel met der gelijke zaken moet trachten te bemoeien al was het slechts met het oog op het feit dat de werkhaven na afloop van de Deltawerken door de gemeente zal wor den overgenomen. Aan B. en W. werd het verzoek gedaan de voorkeur voor het bedrijf Boom aan Rijkswaterstaat ter kennis te brengen. Expansie De commanditaire vennootschap Sdheepsreparatiebedrijf Boom (tot voor kort J. Th. Boom Zonen) bestaat sinds 1964. Het aan de Heeskerokstraat ge vestigde bedrijf werd toen overgenomen van de heer Kiljan. Gestart werd met vier man, thans werken er acht. Men is al direkt sterk op de visserij georiën teerd geweest en is gespecialiseerd in zwaar draaiwerk, alumindumlassen, au tomatisch lassen en freeswerk. Vier jaar geleden werd het bedrijf meteen grote schuur uitgebreid en onlangs werd het dichter bij de haven gelegen voormalige pand van Keijser Co overgenomen; dit wordt een machinehal en construc- tiewerkplaats Een belangrijke uitbrei ding aan de mogelijkheden kan echter worden gegeven door ingebruikneming van een droogdok of lift. Deze zal plaat sing van een veel groter aantal werkne mers mogelijk maken Een schepenlift bestaat uit een verhijsbare vloer die tussen twee drijvers hangt. De vloer wordt te water gedraaid, het schip vaart er boven waarna vloer met schip door lieren of vijzels worden opgehesen. Op de drijvers van de schepenlift kunnen werkplaatsen geïnstalleerd worden. De meer gecompliceerde werkzaamheden kunnen gebeuren in de machinehal op de wal, zolang het haventerrein niet be schikbaar is voor bebouwing. Schepen tot ca 40 meter kunnen met de lift wor den drooggezet. Het voordeel boven een droogdok is dat er veel sneller mee kan worden gewerkt; een droogdok biedt ook geen plaats aan werkplaatsen. Bij Boom heeft men ook gedacht aan een helling, maar deze zou te duur en te kwetsbaar worden. Machinefabriek Luyt heeft in Den Oever al geruime tijd een schepenlift in gebruik. Een tweede exemplaar ligt ge reed om naar Texel te worden gebracht. Deze installatie is 38 meter lang bij een breedte van 21 meter. Desgevraagd kregen we bij Machinefabriek Luyt te horen dat de geruchten dat men op het punt staat naar Texel te gaan, onjuist zijn. „We moeten wachten op toestem ming van rijkswaterstaat. Als we die niet krijgen kunnen we de schepenlift wel voor iets anders gebruiken". Tevoko dames 3-Noordkop 23. Voor de dames een uitwedstrijd in Den Helder. Het was een spannende strijd, de eerste twee sets werden door Tevoko gewonnen. Daarna keerden de kansen. Noordkop won de derde set. Het spel van Tevoko werd toen aanmerke lijk minder en de vierde en vijfde set werden ook door Noordkop gewonnen. Het gemis van een coach bij Tevoko was wel te merken. Setstanden waren 15-12; 15-8; 6-15; 4-15; 4-15. Tevoko H 2-Nieuwediep ads. 2: 30. Voor de heren een thuiswedstrijd in de De Koninghal, die zij met veel gemak wonnen Het was een wedstrijd die in ruim een half uur was bekeken. Op alle punten waren onze heren de meerdere. Heren 2 is deze competitie begonnen in de derde klasse, maar kan in wezen al in een hogere klasse spelen, en als zij zo doorgaan zal dit volgend jaar ook wel het geval zijn. Setstanden waren: 15-7, 15-2;15-4. Tevoko heren 1-VVS '68: 30 Voor de heren een uitwedstrijd naar Sohagen en voor de heren leverde deze wedstrijd niet veel problemen op. Z;j waren gewend promotieklasse te spelen maar zijn afgelopen zomer gedegradeerd en spelen nu eerste klasse. WS '68, voornamelijk bestaand uit jonge spelers, had bij onze heren niet veel kans op een overwinning en waren op alle pun ten hun mindere. Setstanden waren 15-7; 15-3; 15-13. Wij maken onze adverteer ders erop attent, dat i.v.m. heropening van onze ver bouwde zaak, de krant van vrijdag 9 november reeds donderdagmorgen gedrukt wordt. Wij verzoeken U beleefd uw advertenties voor deze editie in te leveren Tevoko dames 2. Er zijn al twee wed strijden van dames 2 afgelast zodat hier over nog igeen nieuws is. De volgende thuiswedstrijden van Te voko zijn: zaterdag 17 november in de De Koninghal te Den Burg: 15.30 uur: Damespromotieklasse Tevoko 1-HCSC 1 16.30 uur: Dames 2e kl Tevoko 3-Noorderhaven 1 Vrijdagavond speelde het Niedorps Amusements Orkest o.l.v. de heer J. Krijgsman voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Texel, het R.K. Vrouwengilde en andere be langstellenden. Als solisten traden op Margreet Keuken en Piet Wolfswinkel. Het concert werd in de Burgemeester De Kouinghal gegeven, die voor onge veer driekwart gevuld was. Het orkest (tien violen, cello, bas, fluit, hoorn, drie accordeons en drum) zette in met de herkenningsmelodie van J. Rixners Spaanse Mars. Deze werd met veel enthousiasme gespeeld, maar niet overal even zuiver Drie werken van Johan Strauss stonden op het pro gramma, waarvan er twee, de polka „Auf der Jagd" en de „Tritsdh-tratsdh- polka", evenals de wals „Bad'ner Mad'In" van K. Komzak tamelijk zwaar overkwamen. In aanmerking genomen dat de Niedorpers niet de pretentie (heb ben, wekelijks in het Amsterdams Con certgebouw te spelen, mag worden ge steld, dat het orkest 't er goed van af heeft gebracht. Bijzonder goed uitge voerd werd Rossini's bekende ouverture „De barbier van Sevdlla". Een belangrijk aandeel in het gedeel te na de pauze hadden de solisten Mar greet Keuken en Piet Wolfswinkel. Zij brachten een potpourri uit „Der Bettel- studenl" van C. MillöCker ten gehore. Ademloos werd hiernaar geluisterd. He laas had Piet Wolfswinkel soms moeite met de bovenste „sport" van de toon ladder. Na de beroemde, opwekkende Radetzkymars van Strauss werd een zacht bis-bds door de zaal gepreveld, he laas buiten het bereik van de oren van de dirigent. De avond werd afgesloten met de af scheidsmelodie van de Spaan se Mars. Margreet Keuken en Piet Wolfswinkel ver zorgden het vocale gedeelte van de muziek avond in de Burgemeester De Koninghal. Omlor C, >«n LeormiaJn In dit artikeltje wordt nog weer eens ndacht gegeven aan zaken van „klei- f formaat". Voor een gewone burger in op bepaalde momenten de aankle- ng van erf en tuin veel belangrijker n dat de moeilijkheden, die droogte wateroverlast betekenen voor de idbouwb ed ri j ven Ik geloof, dat we dit maar heel nuch- moeten aanvaarden. Bovendien teten we niet vergeten, dat ook de borging van erf en tuin een stempel iten op een bepaalde streek. Goed 'zorgde tuinen kunnen een bepaald foed ook bij regelmatige of toevallige zoekers een hoger aanzien gven. Wanneer laatste keer maaien? He laatste tijd werd ons een paar gevraagd of ihet nu wenselijk is I grasveld rondom het huis kort of 't langer de winter in te laten gaan. önneer moet er de laatste keer ge aaid worden? Het valt ons op, dat er nog al wat !,isen zijn, die bang zijn om eind ök- ter of begin november het grasveld 6 een keer te maaien. Te bang naar •menen. kunnen wel stellen, dat het in 't jöneen niet wenselijk is dat het gras- W vrij ruig de winter ingaat. Vee- 'Jders weten heel goed, dat „ruig" d over het algemeen veel meer van j winterse weer heeft te lijden dan teland wat er kort bij ligt. We zijn van mening, dat wanneer er werkelijk nog maadbaar gras staat, we dit rustig in begin november nog kun nen wegmaaien. Er komen dan als re gel nog voldoende „groeidagen" om het gras vóór de winter nog weer de gele genheid te geven zich voldoende te her stellen. Opgeruimd staat netjes We kunnen het met de wijsheid, die wordt uitgedrukt in de zegwijze „Opge ruimd staat netjes" wel eens zijn. Ik ge loof echter ,dat ons „opruimen" wel eens wat te ver gaat. We denken aan het volgende. In de loop van zomer en herfst komt er iheel wat „groen" en later ook afge storven materiaal beschikbaar. In de zomermaanden is dit meestal gras, later in de zomer en herfst plantenmateriaal, dat z'n dienst heeft gedaan. In de meeste gevallen vinden we dit .ballast". We laten het daarom zo gauw mogelijk verdwijnen in de vuilniszak. Misschien wel met de gedachte, dat we milieubewust zijn. We vergeten echter, dat we hiermee iets aan de grond onttrekken dat voor een goede groei noodzakelijk is. Name lijk organisch materiaal. Dit onttrekken kan alleen weer goed worden gemaakt door aanvulling met ander organisch materiaal. In feite hebben we hier te maken met een geval, waarbij het opruimen te ver gaat. Het is een zekere vorm van roof bouw. Als het goed was zou iedere bezitter van een tuin een wat verborgen hoekje moeten hebben, waar alle „rommel", die in de loop van het jaar vrij komt wordt opgeslagen. We hebben er al eens eerder op gewezen, dat zo'n hoop „rommel" bij een goede behandeling in het volgende jaar kan veranderd zijn in waardevolle „compost". Tot zo'n goede behandeling behoort in de eerste plaats het enigszins afdek ken van de hoop met grond. Verder is het belangrijk, dat de hoop eens een keer wordt omgezet. Voor een goede vertering kan het ver der van belang zijn, dat de hoop wat vochtig wordt gehouden en aan het ma teriaal wat kalk wordt meegegeven De heer C. Knijn, specialist mëlkwin- ning bij het consulentschap voor de rundveehouderij te Alkmaar, komt hier donderdag 8 november een inleiding houden over het machinaal melken. Velerlei belangrijke punten op het gebied van hetmachinaal melken zullen dan de aandacht krijgen. Voor u als vee houders is het melken een bezigheid die 2x per dag komt, waarbij u de han delingen doet zoals u ze gewend bent. Er wordt steeds naar gestreefd om eer ste klas melk af te leveren hetgeen meestal wel lukt. Maar toch gebeurt het ook nog wel eens dat het tweede klas is, terwijl precies hetzelfde tijdens het melken is gedaan. Waar kan de oorzaak dan liggen, is het bij die machine, is het bij de melk koeien of ligt het aan de melker? Zo wordt er ook vaak gesproken over re ductase, kiemcijfer en,de laatste tijd over vrije vetzuren. Allemaal punten waar de veehouders de laatste jaren mee te maken hebben gekregen. Wat gebeurt er met de melkmachineinstalla- ties. Draaimelkstallen en 16 stands vis- graatmelkstallen met automatische af- neemapparatuur en geprogrammeerd voeren, hoe voldoet dit dn de praktijk? Het zijn zo maar een paar punten waar de heer Knijn donderdag 8 november over zal praten. Het is een onderwerp waar iedere veehouder dagelijks mee temaken heeft hetgeen ook mede een reden is, dat de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting deze avond voor him leden en andere belangstellenden organiseert. Maandag 26 november a.s. zal de heer P. Westra, medewerker bij het Landbouwschap spreken over de ont wikkeling van de Rundveehouderij in Nederland en de andere EEiG landen. Voor de akkerbouwers wordt er maandag 3 december a.s. een avond georganiseerd waarbij de heer ing. C. Zijdewind, bedrijf staikdeskundige bij het Akkerbouwconsulentsdhap te Scha- gen, enkele akkerbouwaspecten zal be lichten. Als er organische stoffen te kort zijn Vooral m gevallen waar bij de aanleg van hetgrasveld geen ruime hoeveelheid organische mest is gegeven vraagt de voorziening met organische stoffen de aandacht. Wat die voorziening betreft kunnen we wel stellen, dat goed verteerde stal mest nog altijd buitengewoon waarde vol is. Het is dan ook zo, dat wanneer deze mest niet te laat in de herfst wordt gegeven de mest ook vrij gauw „ver dwenen" is. Er bestaat edhter bij heel veel „bur gers" nog al wat bezwaar tegen ge bruik van stalmest „vlak bij de deur". Wel te verklaren. De laatste tijd krijgen we daarom nog al eens vragen over de waarde van champignonmest voor gebruik in de tuin. Het wordt in ons gebied regelma tig aangeboden en mist de naar de me ning van velen onaangename geur van stalmest. We zijn echter van mening, dat cham pignonmest heel goed te gebruiken is als organische mest in tuinen. We willen er wel op wijzen, dat de prijs per kilo gram organische stof nog al wat hoger ligt dan in gevallen, waarin stalmest voor wat we een normale prijs noemen kan worden betrokken. In veel geval len zal men rit geen bezwaar vinden, omdat het over het algemeen om kleine oppervlakten gaat. Geeft men van champignonmest een hoeveelheid van 300 kg per 100 vierkan te -meter, zoals in de aanbieding gesteld wordt, dan geven we hiermee een goede organische bemesting. De hogere prijs ten opzichte van stalmest zal dan waar schijnlijk in veel gevallen voor lief wor den genomen.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7