Raad wilde niet praten over recreatiebasisplan Spaarrente tot Eerst inspraakresultaten afwachten Raad akkoord met vijf grondtransacties SPORTPROGRAMMA Kontaktavond voor Hoornder WV-leden Volgende week kinderpostzegels in postkantoor Den Burg De gemeenteraad heeft dinsdagavond niet willen praten over het ont werp recreatiebasisplan. Op verzoek van B. en W. om tenminste toch te komen tot een voorlopige standpuntbepaling is men niet ingegaan. Met uit zondering van de wethouders besloot de raad unaniem te wachten tot de inspraakprocedure voor het streek- en structuurplan achter de rug is. Burgemeester Sprenger herhaalde de argumenten die pleiten voor Ihet bepa len van het standpunt op dit moment (zie artikel in de vorige krant). Hij leg de de nadruk op de zinsnede „voorlopig standpunt voor zover u dit mogelijk acht" maar dat Ihielp weinig. Mr. Spren ger vertelde dat overleg was gepleegd met het ministerie van CRM. Daar had men begrip voor de moeilij kheden, maar men zou het toch op prijs stellen iets te vernemen over de mening van de raads leden ten aanzien van het plan. Zolang er geen uitspraak van de raad is, is er in feite helemaal geen plan, alleen maar een ontwerp waar niemand wat aan heeft. De voorzitter waarschuwde dat de raad risico's neemt door helemaal geen indruk van zijn mening te geven. De heer Westdorp deed het voorstel om •het punt van de agenda af te voeren en zo snel mogelijk na afloop van de in spraakprocedure een uitspraak te doen over het plan. Dit voorstel van orde kreeg de steun van alle raadsleden met uitzondering van de wethouder en werd derhalve aangenomen. De heer J. Witte llKVP) vond dat het nu ook geen zin meer had het rapport van de Jonge On dernemers Organisatie Texel „Texel, een eiland voor recreatie" te bespreken •aangezien dit ten nauwste samenhangt met het recreatiebasisplan. Dat kwam goed uit want de Jonge Ondernemers hadden zelf al een brief aan B. en W. geschreven met het verzoek de behan deling van hun rapport tot nader datum uit te stellen. Ook dit agendapunt werd dus geschrapt. Studiefaciliteiten Enige discussie werd ook uitgelokt door het voorstel tot vaststelling van een Verordening Studiefaciliteiten. Krachtens deze verordening kunnen ambtenaren die een voor de gemeente nuttige cursus volgen 75°/o van de kas gelden vergoed krijgen alsmede 100°/o van de noodzakelijke reis- en verblijf kosten. Binnen het college van B. en W. was verschil van mening gerezen over de vraag of de reis- en verblijfkosten wel volledig vergoed behoren te worden. De heren Joustra en Dros vonden 75°/o voldoende. Ambtenaren moeten zelf ook verantwoordelijkheid hebben ten op zichte van hun toekomst, zo meenden zij. De burgemeester en Daalder wilden dat idee niet overnemen omdat het hier gaat om een modelverordening, die ook voor andere gemeenten geldt. Als men elders wat betreft de reis- en verblijfs kostenvergoeding royaler ds, valt verge lijking van arbeidsomstandigheden niet ten gunste van Texél uit. Dat kan ge volgen hebben voor personeelsvoorzie ning. De heer Weijdt vond dat alles volle dig moet worden vergoed. „We moeten blij zijn met mensen die vooruit willen komen". De heer M. Bakker dacht er heel anders over. Hij herinnerde eraan dat het behalen van het diploma na de cursus reaht geeft op hoger salaris. Dat moet voldoende stimulerend zijn. In het bedrijfsleven moet studie als regel hele maal zelf worden betaald. Verder voor zag hij dat het veel zal voorkomen dat ambtenaren die eenmaal hun begeerde diploma hebben behaald, de beter be- De gemeenteraad is dinsdagavond ak koord gegaan met vijf grondtransakties. De heer J. van Heerwaarden uit De Cocksdorp koopt een 600 m2 groot ter rein, gelegen op de hoek Waalde rstraat- Bemhardlaan met de bedoeling hier een bungalow te bouwen. Hij wordt eige naar voor ƒ25.000, De heer P. Speets uit Oosterend koopt een stuk bouwterrein gelegen aan de Ankerstraat aldaar. Ook hij wil hier een bungalow bouwen. De grond (527 m2) wordt voor ƒ20.000,aan hem ver kocht. De heer M. Kortenhoeven uit Den Burg koopt een stuk bouwterrein gele gen aan de Naalrand te Den Hoorn. Het gaat om een stuk van 540 m2; de heer Kortenhoeven wil er een bungalow bou wen. De N.V. Texelstroom koopt een per ceeltje industrieterrein aan de Span baan om ihier een transformatorhuisje te plaatsen. Koopsom voor dit stuk van 42 m2; ƒ756,—. •De heer C. Timmer te Oosterend heeft met de gemeente overeenstemming be reikt omtrent ruiling van grond De ge meente Texel draagt aan de heer Tim mer een stuk over van 478 m2 gelegen aan de Bernlhardlaan te Den Burg en de heer Timmer draagt aan de gemeente een stuk van 402 m2 over, gelegen aan de Mulderstraat te Oosterend. De heer Timmer betaalt ƒ1.842,toe. De ge meente heeft bij de ruil belang omdat de grond aan de Mulderstraat is be stemd voor groenaanleg en bouwterrein, terwijl de heer Timmer voornemens is op het stuk grond aan de Bernlhardlaan twee woningen te bouwen. taalde post op Texel niet kunnen be zetten en daarom elders solliciteren. Controle Desgevraagd zei de heer Joustra dat hij vooral bezwaar had tegen al te roya le vergoeding van verblijfskosten, o.a. omdat het moeilijk is te controleren of de betrokken ambtenaar niet een onno dig dure akkommodatae betrekt. De heer Blanken meende dat de verorde ning voldoende garanties bevat om mis bruik te voorkomen. Vooral in de Texelse situatie vond hij volledige ver goeding gewenst omdat het bezoeken van cursusbijeenkomsten elders extra bezwaarlijk is. Wethouder Dros had zijn houding principieel gegrond: Wie wat •wil leren, moet er wat voor over hebben want hij wordt straks ook beter be taald. Dat dn het bedrijfsleven dergelij ke faciliteiten niet gelden werd bestre den door de heer Weijdt. Daar komt het zelfs voor dat boven de vergoeding nog stimuleringsbedragen worden toege kend. Weijdt wilde zowel de cursusgel den als de reis- en verblijfskosten voor 100°/o vergoed zien. Mr. Sprenger zei dat het wel voortkomt dat ambtenaren na het behalen van een diploma naar elders vertrekken. Maar omgekeerd komt het ook voor dat ambtenaren op Texel komen werken die op kosten van hun vorige gemeente zijn opgeleid Het ds overigens niet opgevallen dat gedi plomeerden opvallend snel vertrekken. Het voorstel van wethouder Dros om de reis- en verblijfskostten voor 75 in plaats van 10O°/o te vergoeden kreeg slechts de steun van de heren Zuidewind, Bakker en Dros en werd dus verworpen, het voorstel van B. en W. werd zonder stem ming aanvaard. De heer J. Witte stemde tegen verle ning van een aanvullend hypothecair krediet aan de heer M. L. Kempenaar, direkteur van de sociale dienst. Hij vond dat dergelijke hypotheken betrokken moesten worden bij de bank inplaats van de gemeente. Konijnenschade Ter goedkeuring kreeg de raad een aantal begrotingswijzigingen voorge legd. Blijkens een der wijzigingen moest ƒ7.000,uitgetrokken worden voor het herstel van het enkele jaren geleden in geplante recreatiebos bij De Coöksdorp. Volgens de tóelichting was deze schade veroorzaakt door konijnen. Het was no dig geweest een afrastering te plaatsen en de aangerichte schade te herstellen. De heer C. Ellen vertelde dat hij zondag (op de fiets!) naar het recreatiebos was geweest en daar had kunnen vaststellen dat van konijnensahade totaal geen sprake is. Dank zij de omheining, die er al heel lang staat, zijn de boompjes voor konijnen onbereikbaar. Dat toch heel wat boompjes zijn doodgegaan was een voudig het gevolg van de slechte, zan dige bodem ter plaatse. Wat men dn dit geval met 7.000,zou kunnen verhel pen, was de heer Ellen dan ook niet dui delijk Hij verweet wethouder Dros dat hij de situatie blijkbaar niet uit eigen aanschouwing kende. De heer Weijdt nam de wethouder in bescherming door op te merken dat je naast een normale dagtaak niet de gelegenheid hebt om alles persoonlijk in de gaten te houden, maar wethouder Dros trok direkt het boetekleed aan en stelde dat hij de si tuatie wel degelijk uit eigen waarne ming had moeten kennen. De raad ging ermee akkoord dat over de betreffende begrotingswijziging nog niet wordt be slist, dn afwachting van onderzoek. Wat het oplossen van het konijnenprobleem op noordelijk Texel betreft had de heer Smit een volgens hem probaat middel: alle stropers vrij mandaat geven. Mabeg-rapport Het nu eindelijk voor de openbaarheid vrijgegeven rapport van het bureau Mabeg-van Hasselt waarin suggesties worden gedaan inzake de meest econo mische oplossing van het Texelse afvai- waterprobleem bleek gezien het techni sche karakter nauwelijks voor discussie vatbaar. De raad sloot zich aan bij de voorkeur die B. en W. hadden voor het systeem dat in het rapport van het bu reau met Variant I wordt aangeduid. Dat houdt in: een rioolzuiveringinstal- latie te De Cocksdorp voor het district Noord en uitbreiding van de zudlverings- ïnstalatie 'in Everstekoog voor de dis tricten midden en zuid. De heer Weijdt waarschuwde tegen het lozen van het effluent (het gezuiverde water dat ech ter nog opgeloste bemesting9stoffen be vat) op de Waddenzee op een zodanige plaats dat een eventuele mosselvenva- terplaats achter de dijk van de PH-Pol- der er last van zou kunnen hebben. Het geloosde zoete water zou het zoutgehal te ongunstig kunnen beïnvloeden. Verder verwachtte de 'heer Weijdt bezwaren te gen lozing van het effluent op het wad bij De Cocksdorp. Dit effluent kan be ter vaa de 'bestaande gemaaluitwatering worden geloosd; men voorkomt dan een tweede zoetwater9troom over het wad. 'De heer Ellen raadde aan in dit soort kwesties het NIOZ te raadplegen. Mr. Sprenger dat gebeurt al en er is ook kontakt met het RIVO. Tuinwalzetmachine In de rondvraag informeerde de heer C. Ellen naar de tuinwalzetmachine waarmee enige tijd geleden een demon stratie is gegeven. Gaan we nog wat met deze machine doen? De burgemeester zei dat dit een kwestie is die men gaarne overlaat aan de tuinwallen- en schapen- boetencommissie. De heer Ellen had gehoord dat een rapport bestaat over de vervuilingstoe stand van het Texelse oppervlaktewa ter, samengesteld door de Technische Dienst van de Unie van Waterschappen. Hij zou dit rapport graag aan de ge meenteraad voorgelegd zien. Hij vond het kwalijk dat dit nog niet is gebeurd Mr. Sprenger zei dat de kwaliteit van het Texelse water regelmatig wordt vastgesteld; hij wilde overwegen of deze gegevens aan de raad kunnen worden doorgegeven. De heer J J. Westdorp had bij geruch te vernomen dat een afdeling van TNO zich op Texel wil vestigen, dn 't Horntje. Hij vroeg zich af of dit konsekwenties kon hebben voor de watervervuiling. Mr. Sprenger had ook iets vernomen. De betreffende TNO-afdeling zou zich bezig willen houden met de bestudering van de houdbaarheid van verven in (zee) wat er. Compensatie De heer Westdorp stelde voor het sluitingsuur voor café's voor de zater dagavonden op 02.00 uur te brengen. Aldus zouden de horecabedrijven com pensatie krijgen voor de mindere in komsten op de autoloze zondag De burgemeester zei erover te willen den ken. De publikatie van het eindrapport van de sub-groep natuurbescherming en milieubeheer van de streek- en struc tuurcommissie heeft bij veel agrariërs 'kwaad bloed gezet, zo vertelde de heer Witte. De subgroep had nogal wat op merkingen gemaakt die de boeren be schouwen als ongewenste bemoeienis met hun bedrijf svoering. De heer Witte raadde aan kontakt tot stand te brengen met vertegenwoordigers van agrarische organisaties om zo de vertroebelde atmosfeer te zuiveren. De heer Sprenger twijfelde er niet aan dat de dialoog tus sen natuurbeschermers en landbouwers in het kader van de inspraakprocedure tot stand zal komen. De verschillende standpunten moeten immers zoveel mo gelijk worden geïntegreerd. Te veel taxi's Op Texel is een te groot aantal taxi- vergunningen uitgegeven door de ge meente, zo meende de heer Blanken. Er is daardoor felle concurrentie; feitelijk heeft geen der taxi-ondernemers vol doende bestaansbasis. Met het gevolg dat er geen eenheid in de tarieven ds, en dat personeel met behoorlijk kan worden betaald. De heer Blanken vond dat vrij komende vergunningen niet opnieuw moeten worden uitgegeven. De huidige situatie levert gevaar op voor het goed functioneren van het ziekenvervoer. Zo als bekend is het ziekenvervoer door de gemeente aan een der taxibedrijven uit besteed. De burgemeester zei dat dit probleem al in discussie is. Er zal spoe dig een standpunt worden bekend ge maakt, echter niet zonder dat de taxi- ondernemers er zelf bij zijn betrokken. De heer F. Blanken vond dat de hui dige oliecrisis voor B. en W. aanleiding kan zijn om nog eens aan te dringen op aansluiting van Texel op het landelijke aardgasnet. Mr. Sprenger: het heeft de aandacht. De heer C. Timmer had gekonstateerd dat de brandweer niet over het juiste materieel beschikte om snel te kunnen optreden toen zaterdag in de haven de lekke TX 94 moest worden leeggepompt. Hij vroeg zich af of het optreden bij der gelijke calimiteiten tot de taak van de brandweer behoort. Mr. Sprenger ant woordde ontkennend. Men heeft op vrij willige ba9is geholpen. De vraag wiens taak het dan wel is, liet de burgemees ter onbeantwoord. Mogelijk as het de havenbeheerder of de vissersvereniging. B. en W. zullen de kwestie bekijken. ZATERDAG 10 NOVEMBER 1973: Afdeling Noordholland: Oosterend (Z)-Egmondia, 14.30 uur Junioren: Petten Al-Oosterend Al, 14.30 uur HRC B3-Oosterend BI, 14.30 uur De Koog Bl-Sdhagen B3, 14 30 uur ZDH Bl-BKC B2, 14.30 uur Cocksdorp Bl-Texel C2, 14 30 uur Texel B2-Tex. Boys Cl, 13.15 uur Tex. Boys B'2-Texel B3, 14.30 uur Texel Cl-Schagen Cl, 14.30 uur Oosterend Cl-WGW C4, 14.30 uur Pupillen: Afdeling A: Texel c-ZDH a, 13.30 uur Tex. Boys a-Tex Boys b, 15.45 uur Texel a-Oosterend a, 14.30 uur De Koog a-Cocks'dorp a, 13.30 uur Afdeling B. Texel e-CoCksdorp b, 12 00 uur Tex. Boys c-Texel d, 12.00 uur Tex. Boys e-Oosterend b, 13 30 uur ZONDAG 11 NOVEMBER 1973 Afdeling Noordholland: DESS-De Koog, 14.00 uur '(vertrek boot 12.05 uur) Apollo '68-Tex. Boys, 14.00 uur (vertrek boot 12.05 uur) Texel 3-Zeemacht 2, 14.30 uur Caliantsoog 2-ZDH 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Texel 4-HRC 6, 14.30 uur BKC 4-Tex. Boys 3, 14.30 uur (vertrek boot 13 05 uur) Oosterend 3-Callantsoog 4, 14.30 u. Dames: Teen. Boys-Flevo, 14.30 uur SAMEN REIZEN: ZONDAG 11 NOVEMBER 1973: Vertrek boot 12.05 uur van Texel: De Koog en Texelse Boys Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Texelse Boys 3 en ZDH 3 MEDEDELINGEN Tex. Boys Voor zondag staat op het programma de wedstrijd Apollo '68-Tex. Boys Ge zien de geringe onderlinge verschillen op de ranglijst een 'belangrijke wed strijd. We gaan met de boot van 12.05 uur. Aanvang 14.00 uur. Het derde gaat met de boot van 13.05 uur naar BKC 4. Het dameselftal speelt weer op eigen terrein, nu om half drie tegen de Flevo- dames. Ontvang ze zoals de Hollandia- dames dan kunnen we weer een pittige wedstrijd tegemoet zien. Het tweede en de A junioren zijn vrij. Zaterdag zijn de BI junioren vrij. De B2 junioren spelen op eigen ter rein om half drie tegen Texel B3 en junioren Cl krijgt op het Texel-veld weer een zware kluif aan Texel B2. Aanvang 13.15 uur. Voor pupillenwedstrijden zie het wed- stnjdprogramma en het kastje. A.W. S.V. Cocksdorp Zaterdag een volledig programma. De •ongeslagen junioren B krijgen Texel C2 op bezoek en zijn aan hun stand ver placht de punten thuis te houden. De pupillen a spelen uit tegen De Koog a. Een mooie gelegenheid om te proberen een puntje te pakken. Aan vang 13.30 uur. Pupillen b speelt uit tegen Texel e en proberen net zo goed te spelen ais tegen ZDH b. Doe je best jongens. Zondag zijn junioren A en Cocksdorp 2 vrij en 9peelt Cocksdorp 1 waarschijn lijk vriendschappelijk tegen Texel 2. J.W.B. S.V. Oostcrend Zaterdag spelen de senioren thuis te gen Egmondia, waarvan uit met 54 werd verloren. Nu jullie weer wat beter beginnen te draaien verwachten we toch wel een puntje. Aanvang half drie. De leiding is in handen van de heer J. Haasnoot. De Al junioren gaan op bezoek bij het sterke Petten Al, waarvan thuis in de laatste minuut met 10 werd verlo ren. Probeer hier revanche te nemen, jongens. Aanvang half drie. Scheids rechter is de heer J. v. d Sloot. De BI junioren gaan opnieuw naar Den Helder en treden nu aan tegen de B3 junioren van HRC. Na vorige week hebben jullie toch wel iets goed te ma ken, als koploper moet er toch wel ge wonnen worden Aanvang half drie. Scheidsrechter is de heer J. de Boer. De B2 junioren zijn vrij. De Cl junioren spelen thuis en treden om half drie o.l/v. de heer H. J. de Beus, aan tegen de C4 junioren van WGW, waarvan uit gewonnen werd, dus dat moeten ook nu twee punten kunnen worden. Voor pupillen, zie 'het programma el ders an dit blad. Voor opstellingen, zie het kastje. Zondag komt alleen het derde binnen de lijnen en zal het eerste en tweede eens laten zien hoe er een zege behaald moet worden. Op Caliantsoog 4 moet tenminste een zege behaald kunnen De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 41/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK worden. Aanvang half drie. Scheij rechter is de heer G. J. Terwindt. Allemaal veel succes P.K Z.D.H. Dit weckend een kort programma Het derde gaat met de boot van 13 uur op bezoek bij Caliantsoog 2. Wei kenen mins'tens op een punt. De junioren BI krijgen bezoek v BKC B2, waar uit van werd gewoni* Ze mogen geen punt verspelen om race met Oude9luis aan de kop te ty ven volhouden. Aanvang half drie. Ook volgende week weinig voetfc Alleen junioren B tegen WGW B. Vi der is alles vrij en kunnen we wat i de blessures bijkomen. Maar blijft de training bezoeken, dan maar lichte training mee doen, maar wel ven komen als het gaat. De spanning aan de kop bij ZDH zeer groot. Uitgeest won met 10 v Strandvogels. De stand is: Uitgeest 8 6 1 1 13 16- Strandvogels 8 6 0 2 12 20» ZDH 8 5 2 1 12 21 Caliantsoog 7 3 2 3 8 10- Ook Caliantsoog gaat weer meetelt Door een ongerechtigde speler bij Hi wert moet de wedstrijd Hauwert-C ilantsoog, uitslag 40, overgespe worden op het terrein van Callantso Hauwert kreeg tevens2 verliespunl extra. ZDH junioren A is gelijk aan de gekomen met Kaagvogels. Winkel i van Kaagvogels won staat in verb punten ook gelijk, dus dat wordt spi nend. Voor alle spelers geldt trainen. S.V. De Koog De pupillen spelen zaterdag thuis gen Cocksdorp a. Dit is weer een sta tegenstander voor jullie, maar doe best. De wedstrijd begint om half ta De junioren ontvangen thuis Schaj B3. De eerste competitiewedstrijd fe ben jullie hiervan met 50 gewone dus dit is nu waarschijnlijk ook geen te groot probleem. Aanvang 14.30 u Scheidsrechter is de heer W.C. Witte Het tweede is twee achtereenvolg® weken vrij. De Koog 1 gaat uit naar DESS te! beikarspel. Deze ploeg staat 1 puntl ven De Koog, dus hier ait eoht well mogelijkheid dn, om tenminste één p te pakken. De aanvang is 14.00 i Vertrek weer met de boot van 12.05 ti Scheidsrechter is de heer H. G Sohoorl. Veel succes allemaal. J.vB DEN HOORN Sinds de opheü van de VV V-af delingen in de don wordt vooral in Den Hoorn de jaarlij vergadering node gemist. Daarom wc op donderdag 15 november een konti avond gehouden in een nog nader te kondigen zaal. Uiteraard zijn VW-leden uit Den Hoorn en omgev welkom. De avond wordt gehoude: „Het Kompas" aan de Herenstraat Vanaf 13 november wordt de twe fase van de 26e kdnderpostzegelaktie gezet. Op meer dan 400 plaatsen in land voornamelijk in postkante en warenhuizen, maar ook wel op dere trefpunten verschijnen fleu kraampjes. Vrijwillige medewerks van plaatselijke comité's brengen d naast de inmiddels verschenen kin postzegels, een grote verscheidend aan wenskaarten op tafel. De aktie is dn september ingei door de schoolkinderen, die huis-s huis bestellingen hebben opgena voor zakjes kinderpostzegels en prentbriefkaarten De bestellingen den na 13 november thuisbezorgd, de kraampjes is er nu gelegenheid eens rustig te neuzen in en te k« uit het volledige assortiment wenski ten, dat de aktie „voor het kind" o? markt brengt. De verkoop wordt eind december voortgezet. Kerst nieuwjaarskaarten nemen uiten een belangrijke plaats in, maar er is een ruime keuze aan kaarten die zo voor zakelijke als privédoeleinden (i citaties, correspondentie, mededekni geboorte- en menukaarten) het helej bruikbaar zijn. Daar zitten bijvoort* bijzonder fraaie tegel- en gravurerfl dukties bij. Er zijn luchtpostuitvoe gen verkrijgbaar, waardoor het de per mogelijk gemaakt wordt om vr den en relaties dn het buitenland met stijlvolle lichtgewiOht-reproduktie te denken. Bij dit alles valt vooral te bede: dat de aktie een geweldig bedrag' het kind bijeen pleegt te brengen,^ jaar ruim zes miljien gulden. De brengst wordt ieder jaar verdeeld' het Nederlands Comité voor Kin postzegels, over uiteenlopende f broodnodige voorzieningen voor ki ren, jonge en oudere. Zo ging er in het afgelopen jaar naar inrichtingen (bijvoorbeeld voor kinderboerderij in een dorp voor handioapte kinderen), naar advia reaus voor ouders en jongeren, naar kindercircus an een grote stad. Ook' het buitenland: onder andere naar opvangcentrum voor wezen dn Ta nia en naar een spraakkMniek in! karta. Hopelijk zal de 26e kinderpo gelaktie in nog ruimere mate korf kunnen bijdragen aan leefbaarheid •kinderen. Er is een kinderposö stand te vinden in het postkant#* Den Burg, geopend op de kantoon De kinderpostzegels zijn tevens krijgbaar bij alle andere postkant#

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2