Betaalt overheid méérprijs voor vebouw dat past in andschapsreservaat Publiek genoot van emotierijk stuk Machineberging-veestal J.S. Dijt wordt testcase Bepaal uw eigen winst met NMB Spaarwinstbiljetten Sint Jan opende toneelseizoen De heer J. Dooren opnieuw winnaar aquariumkeuring FILM NIEUWS Beslissing inzake beroepsschrift na 27 november Spaarloon Zaalhouder klaagt over vernielingen U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 9 november 1973 De heer J. S. Dijt, Westergeest B 63, bij zijn bedrijf een machineberging- eestal bouwen. De vergunning werd em geweigerd omdat het een betonnen ebouw met golfplaten zou worden en en W. achtten deze constructie niet assend in het ter plaatse zeer fraaie indschap van de Hogeberg. De heer ijt is tegen deze weigering in beroep egaan bij de gemeenteraad. Naar aan- iding daarvan werd dinsdagavond in raadsvergadering uitvoerig gedis- liecrd. Uiteindelijk werd op voorstel en de heer C. Timmer (AR) besloten de eslissing uit te stellen om af te wach- n of het mogelijk is dat hogere over- eden de meerkosten van wèl verant- toorde bouw betalen. De raad wr.s thet er wel mee eens dat in schuur -van betonelementen en golf- laten niet acceptabel is in ihet gebied sn de Hogjberg dat als het meest aardevolle deel van het Texelse land- hap wordt beschouwd. Maar men wil ik de 'bedrijfsuitoefening van Dijt niet ilemmeren. Een stenen schuur met innen zou wel worden toegestaan laar zo'n gebouw kost aanmerkelijk ieer. De meerdere kosten, zo vond de ad, zouden door het ministerie van RM gedragen moeten worden. Want ar heeft men immers de Hogeberg mgewezen als landsohapsreservaat. esnoods zou de gemeente over de brug csten komen ter vóórfinanoiering van meerkosten. Inmiddels is gebleken at it men bij CRM niet afwijzend staat isnover deze gedachte. Deskundigen li dit ministerie k >men 27 november lar Texel om ihetgeval te 'bestuderen. ;dens de raadsvergadering bleek dat mogelijk is voor die tijd een schets- M itwerp te .maken voor een gebouw, I ,twel acceptabel is. Andere mcgelijkheden Tijdens de discussie kwamen ook nog idere mogelijkheden cm de heer Dijt wille te zijn ter sprake. De (heer J. J. estdorp vond dat de heer Dijt de ver inning wel moest krijgen onder voor aarde dat hij de gevels van het aange- aagde gebouw in hout uitvoert. De *r J. Zuidewind sprak van een grie- lig geval: landschapsbescherming eft hier belemmerende konsekwentaes or de ontplooing van een agrarisch be- ijf. Hij meende echter dat bij gegrond- rklaring van het beroepsschrift de er Dijt méér moeilijkheden krijgt. Dan leen artikel 19 of artikel 50 procedu- noodzakelij'k kunnen worden en de 'aring heeft geleerd dat de kans op :ces dan heel gering is. De heer M. Bakker meende dat arti- 119 hier niet kan worden toegepast, it zou alleen kunnen als dn het toe- unstige bestemmingsplan wel zo'n be- men sohuur zou kunnen worden toe- Van donderdag 8 tot en met dinsdag november „De vier vuisten de lucht (All the way boys), een film met rence Hill en Bud Spencer in de ofdrollen Plata en Salud vliegen over oerwouden van de Amazone in een mdende machine, de vlammen totaal lerend. Aan het stuur leest Salud opeye", Plata slaapt. Af en toe opent één oog en vraagt: „Staan we nog in and?" De machine maakt een gewaag- noodlanding op een internationale Mhaven, als door een wonder een sing met een opstijgend straalvlieg- g missend, om vervolgens stuurloos hangar binnen te rijden, die in een ne wordt herschapen. Vervolgens an Plata en Salud naar de bank waar hun geld innen, op het moment dat bankroof in volle gang is. Hierna ?pen ze in een gammel vliegtuig armee ze later in het oerwoud stor- Na veel rondzwervingen belanden heren in een kamp van smaragd-zoe- s. Na daar op de vuist te zijn ge- Kt, helpen ze een oude man. van wie later een enorme smaragd „erven", wat strubbelingen tussen Plata en ud, eindigt de film met acrobatische ren in het vliegtuig en een 'flink 'tgevecht. ondagmiddag om drie uur draait de terlandse kleurenfilm „Circus op en", een film voor de jeugd. Vijf deren zijn via een gat in de omhei- El het circusterrein binnengekomen, eigenlijke doel is de cirousdirek- te interesseren in een acrobaten- Linf kas lmer rï'at hebben ingestudeerd, ^hun teleurstelling heeft hij niet eens om te luisteren Ze gaan het circus- ein op waar de vreemdste dingen tel' ^n, zoals een leeuwenkooi die staat, een clownsbroek die vertrapt e modder ligt, scherven in de etens- van het nijlpaard enz. En de kinde krijgen overal de schuld van gestaan Daar zal geen sprake van zijn, want het gebied heeft an het nieuwe plan landschappelijke en cultuurhisto rische waarde het agrarisch gebruik wordt als bijzaak be;sohouwd. Met Westdorp en Zuidewind was hij van me ning dat de hogere bouwkosten waar voor Dijt zidh straks geplaatst ziet door de gemeente moeten worden betaald, die ze op haar 'beurt kan verhalen op lh ogere overbed ?n. Ook de heer Weijdt zag geen heil in een artikel 19 procedure „Dat lukt nooit. Kijk maar naar Zielman". Hij vond dat het bercepssohrift van Dijt on gegrond moest worden verklaard en dat de gemeente garr.nt moest staan voor de meerkosten van een gebouw dat wel acceptabel is. Hij vond dat het niet ver antwoord is een familie die in dit ge bied sinds generaties werkzaam is en het nu beschermde landschap heeft hel pen vormen te duperen. De heer C. Koorn wees op de schade en het ongerief dat Dijt reeds heeft on dervonden door het gebrek aan een be hoorlijke sohuur. „Dijt moet zo gauw meg cl ijk een schuur kunnen zetten". Test Mr. Sprenger was het ermee eens dat Dijt een bijdrage van de overheid moet hebben ter tegemoetkoming in de meer kosten van de wel toegestane bouw. B. en W. voelen er erg veel voor het geval Dut als testcase te hanteren. Want er zullen zich in de naaste 'toekomst onge twijfeld meer van dergelijke kwesties voordoen. Het toestaan van het nu aan gevraagde gebouw onder voorwaarde dat de gevels in hout worden uitgevoerd is niet mogelijk omdat de welstandscom missie daarover eerst zou moeten oor delen. Mr. Sprenger voelde veel voor het voorstel Timmer om de beslissing aan te houden en het bezoek van de CRM deputatie op 27 november af te wachten. Wol moet ervoor worden ge zorgd dat de heer 'Dijt niiet nog meer schade door verder tijdsverlies lijdt. Met spoed moet een ander ontwerp worden gemaakt, want degenen die financieel meewerken zullen uiteraard over het bouwwerk moeten kunnen oordelen. De heer Weijdt, lid van de welstandscom missie zegde wat zijn commissie betreft alle medewerking toe. Weigering De heer J. K. Bremer, Rozendijk 16 een aktuele introduktie van kollektief sparen met 6%% rente De nieuwe Spaarloonwet biedt zowel werkgevers als werknemers ver rassend veel voordelen. Zij geeft de werknemers bijvoorbeeld kans om bijna ongemerkt een mooi belastingvrij spaarpotje te vormen. Terwijl er ook voor de werkgevers belangrijke voordelen aan ver bonden zijn. Spaarloon kan dus voordelig zljnl NMS service De Nederlandsche Middenstands Spaarbank, een dochter van de NMB, heeft van deze nieuwe regeling elk aspekt in al zijn konsekwenties bestudeerd. Zij wil u graag met haar kennis en grote ervaring op het gebied van spaar regelingen van dienst zijn. Een folder met alle gegevens over Spaar loon ligt voor u klaar en wordt u gaarne toegezonden. Is Wi nederlandsche MIDDENSTANDSBANK Postbus 321, Amsterdam. Telefoon 020-21 13 00, toestel 2323. i' heeft van B. en W. geen vergunning ge had voor uitbreiding van de woning Ro zendijk 14 en het bouwen van een bij dit pand horende garage-berging. Ook de heer Bremer ging tegen de weigering in beroep bij de gemeenteraad maar deze heeft B. en W. nu in het gelijk gesteld. Op 17 november 1965 verleenden B. en W. vergunning voor de bouw van de be doelde woning aan mevrouw A. N. Bre- mer-Eelman Het was een zg. Bogaers- womng met aangebouwde garage, ho rende 'bij het pand Rozendijk 16 „Isola Bella". Het huis werd gebouwd als woonhuis voor een vaste arbeider van een agrarisch bedrijf. Het bedrijf is 10 hectare groot waarvan 6 ha is verpacht. Toen de woning klaar was, ging me vrouw Bremer-Eelman er zelf in wonen. Haar zoon, de aanvrager van de bouw vergunning, betrok het hoofdgebouw „Isola Bella". De laatste jaren is de heer J. K. Bremer werkzaam bij Staatsbos beheer. In april van dit jaar kocht hij de Bogaerswoning van zijn moeder. Laatstgenoemde, 76 jaar oud, tracht op genomen te worden in een bejaarden centrum. Als dat is geregeld zal haar zoon de Bcgaerswoning betrekken, waarna de boerderij „Isola Bella" zal worden verkocht. Uit bovenstaand ver loop bleek volgens B. en W, dat de Bo gaerswoning op geen enkele manier meer kan worden beschouwd als een woonhuis voor een vaste arbeider van een agrarisch bedrijf, waarvoor in 1965 bouwvergunning is verleend. De wo ning wordt thans gebruikt an strijd met 'het bestemmirgsplan en er is geen over gangsregeling van toepassing. De wo ning mag niet worden uitgebreid omdat dit de strijdigheid met het geldende 'be stemmingsplan zou vergroten. Garage Ook de heer U. Rüngs die bij de raad in beroep was gegaan tegen weigeren van een door hem aangevraagde 'bouw vergunning heeft nul op het rekest ge kregen. Hij walde een garage-berging bouwen bij zijn woning Ruijslaan 22 te De Koog. De vergunning werd door B. en W. geweigerd omdat bij de realise ring de vcorgevelrooilijn zou worden overschreden. Bovendien zou het straat- en d'uinbeeld ter plaatse ernstig worden aangetast, mede omdat in de Ruijslaan nog geen enkele garage vóór de woning is geplaatst. De commissie ter behande ling van beroepssChriften ingevolge de woningwet cn de bouwverordening heeft de heer Rüngs an overweging ge geven een r _«uw bouwplan in te dienen, waarbij de garage-berging meer naar achteren wordt geplaatst en met slechts één garagedeur wordt uitgevoerd, wat volgens B en W. alleen zou kunnen met medewerking van de rijksbouwmeester en de inspecteur der domeinen. Ook de heer A. Bakker uit De Koog heeft vergeefs een beroep gedaan op de gemeenteraad voor het alsnog verkrij gen van een door het college geweigerde bouwvergunning. Hij wilde twee zomer woningen, gelegen achter de panden Ruijslaan 15 en 17 te De Koog uitbrei den Elke zomerwoning zou met een» slaapkamer, voorzien van plat dalk, moe ten worden vergroot. Met de welstands commissie waren B. en W. van mening dat dit alleen zou kunnen worden toe gestaan, als het aan te bouwen deel van een met pannen bedekt zadeldak zou worden voorzien. Dat wilde de heer Bakker niet. Hij verklaarde geen pan nen te kunnen krijgen van dezelfde soort als waarmee de bestaande ge bouwtjes zijn gedekt. Bovendien was de benodigde kapconstructie te kostbaar; de kapruimte zou loze ruimte zijn maar evenveel ikosten als de aanbouw van de slaapkamer zelf. B. en W. ontkenden dat laatste Het argument van het niet kunnen krijgen van hetzelfde soort pan nen hield ook geen steek omdat B. en W. dat niet hadden verlangd. Het moes ten pannen worden en niet persé de zelfde soort pannen. De raad vond het juist dat de bouwvergunning op grond van deze welstandso verwegingen was geweigerd en besloot tot ongegrond ver klaring van 'het beroepsschrift. Een andere manier van sparen, mei een leuke spaarwinst na 2, 4'/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder; zij zijn te verkrijgen aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd Rente U ontvangt 873,44 2 jaar 7 1.000,- 4.367,20 2 jaar 7 °/o 5.000,- 714,70 4'/2 jaar 73/4 1.000,- 3.573,49 4V2 jaar 7% 5.000,- 621,49 6 jaar 81/4 ƒ1.000,- ƒ3.107,44 6 jaar S'/4 5.000,- Vraag eens Inlichtingen over deze nieuwe spaarmogelijkheid. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De toneelvereniging Sint Jan heeft zaterdagavond in „De Oranjeboom" het stuk „De zon tegemoet" van Maarten k^n Vught opgevoerd. Het was een „echt" toneelstuk en dat feit werd door regisseur Kees Witte aan het begin van de avond nadrukkelijk onderstreept. Sint Jan heeft de laatste jaren vooral naam gemaakt met blijspelen en kluch ten. Het daarmee behaalde succes was tamelijk goedkoop en men wilde het nu eens laten aankomen op spelkwaliteit. Dat waagstukje valt te prijzen en het publick heeft dat zaterdagavond dan ook duidelijk gedaan. De meeste mede- spelenden kwamen tot grote hoogte, maar de aard van het stuk bracht met zich mee dat degenen die wat minder overtuigend waren, schril afstaken. „De zon tegemoet" is een verhaal vol emoties. Luitenant-vldeger Frank Rood selaar verliest het gezichtsvermogen als ihij zijn vriend sergeant-vlieger Kees de Bie uit een brandend toestel redt. De eens zo getapte vlieger blijkt als inva lide voor zijn meisje Suzie van Bruns- wijk heel wat minder aantrekkelijk te zijn. Franiks broer Jan heeft dan ook weinig moeite het meisje in te palmen. Gelukkig is er de verpleegster Hannie Langstra die van Frank gaat houden; de gevoelens zijn wederzijds en beiden gaan de zon tegemoet. Voor 'het zover is bereiken de spanningen een hoogtepunt Frank die erop rekent dat hij spoedig weer zal kunnen zien en daarom wei gert braille te leren, krijgt tijdens een ruzie van zijn broer de 'harde waarheid te horen. Frank loopt het huis uit en legt zich op de spoorrails om een eind aan zijn leven te maken. Op het laatste nippertje wordt hij gered. Goede zaal Een nogal drakerig verhaal met tek sten die soms zo slecht waren dat ze de lachlust inplaats van de tranen opwek ten. 'Dat verklaart wellicht ook een en kele niet erg gelukkige reaktie van de zaal. Over het algemeen echter werd muisstil geluisterd en aan het slot van De heer J. Dooren in Den Burg is op nieuw winnaar geworden van de jaar lijkse huiskeuring van de aquariumver eniging 'In Aqua Vita'. De heer Dooren heeft nu drie maal achtereen de wissel beker gewonnen en mag hem dus hou den. Met zijn bijzonder fraai ingerichte „bak" sleepte hij 148 punten in de wacht, 9^2 punten minder dan vorig jaar maar dat laat zich verklaren door een andere smaak van de keurmeester. Tweede werd de heer C. Hoogerheide (147V2 punten) en derde J. J. Dogger (145 punten). Er waren totaal 9 deelne mers. Dat is niet zo veel en het bestuur hoopt dan ook dat volgend jaar meer deren de moed hebben om zich voor de keuring te laten inschrijven. Over de ihuiSkeuring werd vrijdag avond j.l. uitvoerig nagepraat tijdens een verenigingsbijeenkomst in De Witte Burcht. Keurmeester Van der Berg uit Amstelveen gaf voor de pauze een uit voerige beschouwing over de estetische normen doe bij het beschouwen van aquaria kunnen worden aangelegd. Hij bleek aan het uiterlijk zeer veel waarde te hechten; het biologisch functioneren van de aquaria leek hij minder belang rijk te vinden. Hij vertelde dat de kwa liteit van de ter keuring aangeboden Texelse aquaria hem zeker niet was te gengevallen. Het pessimisme daarom trent van het In Aqua Vita-bestuur was dus niet gegrond. De aquariumvereniging telt momen teel 166 leden. Als gevolg daarvan wordt de verenigiingsvisbeurs zeer druk be zocht. Er worden vrijwilligers gevraagd voor het verlenen van assistentie bij de verkoop van vis, planten en andere be nodigdheden. Zij kunnen zach opgeven bij voorzitter F. Kassenaar (02226-3090) die een dienstrooster zal samenstellen. de avond werd daarvoor door regisseur Witte dan ook uitvoerig dank gebracht. De heer Wam Keijzer gaf op voortref felijke wijze gestalte aan de blinde Frank, centrale figuur in het verhaal. Het voor blinden typerende gedrag (de voortdurende „luisterende" houding) imiteerde hij voortreffelijk. In het begin acteerde hij nog wat aarzelend; later was hij zeer overtuigend. Janny de Haan was alleszins acceptabel als de weduwe Roodselaar, moeder van Frank. We kon den in haar wel geloven als de vrouw die het in het leven niet makkelijk heeft gehad en daardoor duidelijk ds verhard. Dick Witte gaat 'het steeds beter doen op de 'planken. Deze keer had men hem wel een erg belangrijke rol toebedeeld: die van de egoïstische en wraaklustige zoon 1 Jan. 't Was niet 9ledht maar het spel zou nog aanzienlijk winnen bij wat meer nuance. De verschillen in spanning en emotie zijn in zijn voordracht nog niet voldoende terug te vinden. Hij -is kenne lijk zeer vredelievend want ruzie ma ken ging hem dn 'het stuk slecht af Zeer spontaan en daardoor buitengewoon le vensecht was het 9pel van Marianne Ze- gers-Ba'kker ais Betty, zusje van Jan en Frank. Zij wedijverde in dat opzicht met mevrouw Nel Keesom-Logman die als huishoudster een belangrijke plaats in neemt in 't vaderloze gezin Roodselaar. Mej. Willy Moerings als de vlinderach tige Su2ie -van Brunswijk was ook heel geloofwaardig. Ze toonde zich een op pervlakkig wicht waaraan men echt een hekel zou kunnen krijgen. Haar tegen pool was mevrouw To Graaf-Visser Als de verpleegster die bereid is om met de blinde Frank verder door het leven te gaan kwam zij natuurlijk maar mis schien met wat te weinig emotie over. Er waren wel enkele zwakke momenten, maar die waren meer aan die smartlap- tekst dan aan de spelkwaliteit te wij ten. Goede scenes wogen er ruimschoots tegenop. Zoals de dialoog tussen huis houdster en verpleegster dn het bedrijf na de pauze. De heer Ruud Beers heeft een speel trant die wij wel eens minder gunstig hebben beoordeeld, maar deze keerpaste die manier van doen wel bij zijn rol; die van de majoor-vlieger Mee- rendaal. Tussen haakjes: op de lucht machtuniformen ontbrak de „wing" en ook de onderscheidingstekenen klopten niet, maar wie zidh daaraan gestoord heeft is een kniesoor. Aad van Heer waarden deed het behoorlijk als sergeant-vlieger Kees de Bie Souffleur was Henk Smit. Hij hoefde zich niet zo erg in te spannen want de rolkenms was over het algemeen heel goed Voor de grime zorgde Juul Swart- hof. Vernieling Voordat het stuk begon deed zaal-ex ploitant A. G. v. d. Berg via de geluids installatie de schokkende mededeling dat bij een vorige toneelavond voor ƒ1280,was vernield. Hij deed op het publiek het beroep deze 'keer de spullen heel te laten. „Drink zoveel u wilt, maar laat mij nog iets verdiepen!" Desge vraagd zei de heer Van de Berg dat hij 'niet op een Sint Jan-avond maar op een andere toneelavond had gedoeld. Tij dens het bal was toen onder meer sani tair kapot geslagen. „Dat is geen ver wijt aan de betrokken toneelvereniging maar aan het publiek. Ze kunnen hier niet feesten. Zaterdag j.l. hadden we toch nog voor ƒ350,schade. Er zijn 300 bierglazen aan scherven gegaan, be kleding van enkele stoelen kapot ge sneden en er zat een gat in een deur. Nogmaals, ik maak Sint Jan geen ver wijten. Maar wij voelen niet veel meer voor dergelijke avonden We zullen UDI en de oud-leerlingen van de landbouw school nog laten komen, want dat is afgesproken. Maar als de mensen zich dan weer zo gedragen, stoppen we er mee".

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5