Cjroen Twartr jexels in het BenW maakten begroting voor 1974 sluitend Texelse Geslachten II": een bijzonder boek F^'t!ÜvoJ"*1" y, VERZEKERINGEN VJ /poorbonk ENORME STIJGING KAPITAALSLASTEN Maar dat kostte wel moeite nnmxi Overblijvers Excursie naar stallen van Van Tuyl Afscheid en jubileum gecombineerd bij Aankoopcentrale Texel gMTja Bil* m, Rijksscholengemeenschap Programma inzamelingsaktie van oud papier Geslaagd DESKUNDIG EN ONAFHANKELIJK ADVIES uue/t nederlond DINSDAG 20 NOVEMBER 1973 87e JAARGANG No. 8828 TEXELSEWCOURANT Uitgave B.V. vii. Langeveld De Rooy Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Red. Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ6,25 p. kw. 50 cent incasso; los 25 cenL Bank: Amrobank, Ned. Mid. Bank, Rabobank Advert. 23 ct p. mm. excl. 4% BTW B. en W. zijn van plan volgend jaar ten behoeve van de gemeente Texel /13.452.092,— uit te geven. Aan inkomsten wordt hetzelfde bedrag verwacht; de ontwerp-gemeentebegroting 1974 is derhalve sluitend. Dat sluitend ma ken heeft echter wel enig sleutelwerk gevergd, zo blijkt uit de aanbiedings brief van het college. De kostenstijgingen in 1973 zijn zodanig geweest aat een zeer groot aantal posten meer dan normaal verhoogd moest worden. Dal zou nog niet zo erg zijn als de algemene uitkering die de gemeente jaarlijks van de ministers van binnenlandse zaken en financiën ontvangt, daarmee gelijke tred zou houden. Dat is niet het geval. De uitkering wordt wei jaarlijks met een aantal procenten opgetrokken maar dat staat in geen enkele verhouding tot de lastenstijgingen waarmee Texel, maar ook de an dere Nederlandse gemeenten, steeds worden geconfronteerd. Het meest in het oog springend zijn je stijgingen van de kapitaalslasten. Ui teraard gaan deze lasten jaarlijks om- ïoog als gevolg van nieuwe investerin gen die door de geldontwaarding sterk hoogte worden beïnvloed. De stijging ran de rente voor vast geld, maar nog terker voor kasgeld gedurende het af- [elopen jaar heeft een enorme toename ran de kapitaalslasten veroorzaakt. De- te lasten bedroegen volgens de begro- voor 1973 totaal ƒ2,5 miljoen ter- rijl ze voor het komende jaar op ƒ3,2 niljoen zijn begroot, een stijging dus net ruim driekwart miljoen. Als dit verschil wordt vergeleken net de venhogimg van de algemene uit lening uit thet gemeentefonds, die van 973 op 1974 ƒ763.301,bedraagt, wordt luidelijk dat ihet moeite heeft gekost de begroting sluitend te maken. De fenhoging van de algemene uitkering is nodig om de gestegen 'kapitaalslasten >p te vangen. Waarbij er rekening mee aoet worden gehouden dat in de rijks- ntkenng nog bedragen zijn opgenomen roor specifieke doeleinden. Onvoorzien Aan onvoorziene uitgaven is een be drag van ƒ173.260,op de begroting gezet. Dit bedrag is samengesteld uit 32.548,zijnde 'het batig saldo van de gewone dienst. Voorts uit ƒ85.712,aan nog vrije jaarlijkse reserve, gevormd ter gelegenheid van de verhoging van de toeristische heffingen per 1 januari j.l.; de commissie voor recreatie en toe risme zal inzake de -besteding van dit geld nog adviseren. Tenslotte ƒ55.000, reserve wegens salariskosten en sociale lasten die naar schatting zullen voort vloeien uit de opclassiföoering van de gemeente Wat die opolassificering be treft is het wachten op goedkeuring van de minister van binnenlandse zaken. B. en W. vermelden dn hun aanbie dingsbrief dat de verschillende inkom sten en uitgaven zo nauwkeurig moge lijk zijn geraamd. „Al steeds heeft bij het samenstellen van de posten de ge dachte voorgezeten, dat niet slechts het huidige voorzieningenpeil dient te wor den gehandhaafd, maar zo mogelijk dient te worden verbeterd". Bij het ramen van de kapitaalslasten van de diverse investeringen is alleen rekening gehouden met objecten die door Gedeputeerde Staten zijn goedge keurd of waarvoor door G.S. zg. begin selmachtigingen zijn afgegeven. Dat laatste houdt in dat niet met de uitvoe ring van deze werken mag worden be gonnen zolang de minister van binnen landse zaken daarvoor via de bank voor Nederlandse gemeenten, nog -geen vaste geldleningen heeft vrijgegeven. Deze beginselmaohtigingen betreffen nog slechts twee posten: verbetering van de Pontweg (kruisingen) ƒ2l22.000,en de subsidiëring van verbouwing en inrich ting van het dorpshuis te De Waal ƒ60.000,—. Postweg Voor de niet goedgekeurde kapitaals uitgaven zijn nauwelijks dekkangsmid- delen -aanwezig. Het gaat om elf objec ten, betreffende een totaal investering van de gemeente komende kapitaals- last van ƒ314.377,—. Bij de reeks niet-goedgekeurde inves teringen hoort onder meer 't verbreden van de Postweg (investering ƒ4,14 mil joen; kapitaalslast ƒ244.590,in het eerste jaar). Deze last is te groot om door de gemeente te worden gedragen, zo hebben B. en W. al eerder laten we ten. Gemeentewerken heeft daarom on langs in samenwerking met de provin ciale waterstaat een vereenvoudigd plan voor de verbetering van de Postweg ontworpen dat inmiddels bij de provin cie een gunstig onthaal heeft gevonden. De kosten van dit plan bedragen 2,3 miljoen. Aan de provincie is om een extra bedrag gevraagd om dit welis waar goedkopere maar ook nog zeer kostbare plan te kunnen verwezenlij ken. De uitkering -u-it het gemeentefonds voor 1974 zal niet hoger zijn dan 4°/o in vergelijking met het lopende jaar. Dat is te weinig en B. en W. spréken dan ook de verwachting uit dat nog meer gemeenten dan voorheen het moeilijk zullen krijgen bij het sluitend maken van hun begroting. Bij een door de raad voor de gemeentefinanciën ingestelde enquête is gebleken dat in 1973 maar liefst 32% van de Nederlandse gemeen ten -kampte -met een niet sluitende be groting. Momenteel geniet reeds 20% van de gemeenten een aanvullende uit kering uit het gemeentefonds. „Een on gezond verschijnsel", aldus B. en W. „Het instituut vap de aanvullende bij dragen is nl. in de financiële -verhou dingswet 1960 opgenomen met de be doeling om slechts dn uitzonderingsge vallen te worden gébruikt". Kennelijk voelt het college er niets voor om ook Texel onder te brengen bij die twintig procent. De in -de 'begroting genoemde sala rissen zijn hoger 'geraamd als gevolg van het zg. trendsysteem voor over heidspersoneel. Hiehbij wordt de loon stijging afgeleid van de overeenkomsti ge gemiddelde aanpassingen van de CAO's -in een groot aantal 'bedrijfstak ken. Overigens wordt iedere trendmati ge loonstijging door uitkeringen uit het gemeentefonds gecompenseerd. Deze compensatie is dus begrepen in de ver hoging ad ƒ763.301,die de gemeente dit jaar méér ontvangt van het rijk. Zorgenkind De onderhoudsuitkeringen van de provincie voor de tertaire en quartaire wegen schiet erbarmelijk tekort Vooral daarom is het wegonderhoud een zeer groot zorgenkind. Volgens de begroting 1973, moest de gemeente op de planwe gen ƒ401.740,toe leggen; voor het komende jaar zal dat ƒ495.811,zijn kapitaalslasten en onderhoud). De on derhoudsuitkeringen van de provincie voor de secondaire wegen zijn wel toe reikend. B. en W. merken verder op dat de n-iet-planwegenstraten en pleinen waarvoor door de gemeente geen enke le doeluitkering wordt ontvangen, voor 1974 aan kapitaalslasten en onderhoud een bedrag vragen van 340.2-74,Dat is ƒ105.425,meer dam voor 1973. Riolering Voor riolering wordt in het komende jaar ruim drie ton méér uitgetrokken. Dit houdt verband met de verwezenlij king van de tweede fase van de riole ring Gerritsland-Everstekoog. Daar vloeit echter ook een meeropbrengst (Zie vervolg pagina 2) Een paar maal is in deze krant het vraagstuk van de overblijvende school jeugd ter sprake gekomen. Men ziet echter voorlopig nog geen oplossing. Met het oog hierop hebben wij een groot huis in Den Burg gezocht en ge vonden: Warmoesstraat 42, Den Buig. Van nu af willen wij dit huis openstel len voor de overblijvende schooljeugd van het voortgezet onderwijs. Ze zijn tussen de -middag en in vrije tussenuren hartelijk welkom. Jan en Paula Brouwer, Warmoesstraat 42, Den Burg (telefoon 3770) Aan de excursie die de Vereniging voor Vrienden van ihet Paard zaterdag maakt naar de stallen van de heer Van Tuyl -te Garderen en het wagenmuseum te Buren, kan ook worden deelgenomen door niet-leden. Er zijn nl. nog enkele plaatsen dn de bus beschikbaar. Men kan zich opgeven -bij mevrouw De Lugt- Parlevliet, telefoon 2072. De bus ver trekt zaterdagochtend om half acht van de Elemert. Bestuur, personeel en hun dames ko men vrijdag-avond a.s. om 19.00 uur in „Tubantia" bijeen om tijdens het diner een officieel tintje te geven aan het af scheid van de heren L. J. v. d. Geest, C. Bakker en Th. Witte en aan het 25-jarig jubileum van de heer G. Geense a-Ls werknemer bij de Aankoopcentrale, vroeger CAV en LTB. De heer L. J. v. d. Geest heeft zijn taak wegens gezondheidsredenen neer gelegd, de heer C. Bakker bereikte de 'pensioengerechtigde leeftijd en de heer Th. Witte is al sinds 1 juli werkzaam bij het Waterschap Texel, maar moest nog altijd worden uitgeluid. Binnen enkele weken zal het tweede deel van het werk over Texelse ge slachten van Dr. M. D. Dijt en Mr. J. S. M. Dijt uit Haarlem het licht zien. Dacrmee heeft een genealogische arbeid van vele jaren zijn bekroning ge vonden. De auteurs verzekerden ons dat van een derde deel geen sprake zal zijn. Bijna nog meer dan het eerste deel evat dit nieuwe boek een overstelpen- e hoeveelheid namen en data, die ech- ïr systematisch en overzichtelijk zijn gerangschikt. Ook als leek komt men nwiPekeurig onder de indruk van de Lalloze uren, die de samenstelling moet ebben gevergd. Texelse geslachten II valt in twee de in uiteen. De eerste 200 bladzijden wden in beslag genomen door een al- abetisdhe bespreking van praktisch al- (oude) Texelse familienamen. Her- ounst, ontstaan van de naam, kerkelij- e gezindte, woonplaatsen, beroepen, itgebreid'heid van het geslacht en an- %e wetenswaardigheden komen hier an de orde. Samen -roepen deze be- nopte familiegeschiedenissen een 'beeld r pvan de Texelse historie van de 17de at de 20ste eeuw. I* Niet geïsoleerd Het zal voor sommigen een verras- ende ontdekking zijn, dat Texel in roeger eeuwen geen geïsoleerd en on- ereikbaar eiland was. 'Zeer veel ge- aohten blijken afkomstig te zijn van e overkant, vaak zelfs uit het bui-ten- fld, voornamelijk Duitsland. De oud- te Witte kwam als kapitein, Van Heer- aarden als chirurgijn. Verbeme was -n lakenkoopman uit Brabant, Veeger en baker uit Durgerdam, Rab een iupper van Vlieland. De stamvader *n de Vermeulens was predikant in De aal en Schuil kwam als doopsgezind war uit Friesland naar Den Hoorn. pos en Van der Vis -waren zeelieden, ttp. afkomstig uit Oude Wetering en ftmuiden. 'De geslachten Kikkert, Kalf, teielrij-k, Henkes, Hopman en Wilner tnden hun oorsprong in Duitsland. De 'teste besproken families zijn echter lang uitgestorven of van Texel ver- üfcken. Stambomen Bij 40 nog bestaande geslachten is de Ojfiilieband -in 'beeld gebracht in dik- 'jls wijdvertakte getekende stam bo te- die in een enkel geval (Boon) ze- pagina's beslaan. .Alleen al op deze ►♦fPribomen staan zeker meer dan 10.000 namen! In hun ijver om zoveel mogelijk gegevens op één bladzijde te persen, hebben de samenstellers zich aan sterke verkleiningen gewaagd De verkopers van vergrootglazen kunnen de komende weken goede zaken doen, maar soms lijkt de microscoop het aangewezen in strument. Met meer dan 100 foto's is dit deel rijk geïllustreerd. Tal van karakteristie ke koppen 'kijken ons aan, de vrouwen vaak getooid met de Texelse kap. Oude handtekeningen en documenten verle vendigen de uit de aard der zaak wat dorre stof. Parentelen De laatste 180 bladzijden zijn gewijd aan een drietal rooms-katholieke ge slachten: Dijt, Verbeme en Zijm, die evenals dat in het eerste deel van Texelse geslachten met een drietal pro testante families is gelbeurd, zijn uitge werkt in de vorm van parentelen, zodat zij uiteindelijk vrijwel geheel 'katholiek Texel omvatten. Hier wemelt het van de Wittes en Veegers, Rannen en Smitten, Van Heerwaardens, Hdnnen en andere typisch katholieke namen. Opmerkelijk is, met hoeveel banden deze families onderling zijn vervlochten. Overigens is dit deel een droge opsomming van na men en data, slechts hier en daar „op gevrolijkt" door de mededeling dat die en die dan en dan daar en daar over boord is geslagen en verdronken. De onthulling van de namen van de ver moedelijke vaders van een aantal on echte 'kinderen komt voor de roddelaar sters van vroeger een paar eeuwen te laat. Velen zullen het betreuren, dat slechts betrekkelijk weinig leden van de thans levende generaties in het boek voorko men. Een -ander -algemeen bezwaar is, dat telkens wordt verwezen naar deel I van Texelse geslachten, dat reeds lang is uitverkocht. Uniek werk Deze kritiek doet nauwelijks afbreuk aan de grote waarde van het werk. Er zal wel geen gebied in Nederland zijn, dat in familiekundig opzicht zo grondig ara-k-I*;V - en uitputtend as doorvorst. Texel is een uniek historisch werk rijker. De opper vlakkig belangstellende zal er veel we tenswaardigs in vinden, de ware lief hebber, raakt er de eerste jaren nog niet op uitgékeken. Hoezeer de arbeid van vader en zoon Dijt door de Texelaars en hun afstam melingen buiten het eiland is gewaar deerd blijkt -wel uit de in het boek opge nomen lijst van intekenaren, die bijna 700 namen telt. Texelse geslachten II is evenals destijds het eerste deel niet in de boekhandel verkrijgbaar. Belangstellen den moeten zich wenden tot de auteurs (Ipenrodestraat 8, Haarlem). Op Texel kunnen zij terecht bij de heer A. Wuis, Schilderend 48, Den Burg. De prijs van de resterende exemplaren is voor niet- intekenaren vastgesteld op ƒ34,50, ex clusief eventuele kosten van verzen ding. De auteurs van .Texelse geslachten" Dr. D. Dijt en zijn zoon Air. J S Ai. Dijt. Ai. Op de ouderavond van de Rijksscho lengemeenschap spreekt de bekende kinderarts dr, Fiedeldij Dop over de li chamelijke en geestelijke groei van de puber en geeft zijn visie op de veelbe sproken Middenschool. De ouderavond zal worden gehouden op vrijdag 30 no vember in hotel „De Lindcboom-Texel", aanvang 20.00 uur. Een ieder is welkom. Nu afgelopen zaterdag met succes oud papier te hebben ingezameld op de Keesomlaan, Haffelderweg en de Em- m al a an, zet de Werkwinkel zijn huis- aan-huis aktie voort. Aanstaande zater dag zijn Schilderend, Wezenland en R.P. Keijserstraat aan de beurt, de week daarop 1(1 december) de Molenstraat, Ad-a van Hollandstraat, Pieter v. Cuyck- straat en Elemert, zaterdag 8 december de Bernhardlaan, Wilsterstraat en Ma- relstraat en 15 december de Thijsselaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat en Drijverstraat. Op alle dagen wordt om 9 uur 's morgens begonnen. De zaterda gen 22 en 29 december vallen uit. In het nieuwe jaar zal met een volgende serie straten worden gestart. OOSTEREND De heer A. Rente naar te Oosterend slaagde voor het di ploma vakbekwaamheid voor 'het auto mobielbedrijf. Eerder slaagde hij reeds voor de diploma's eerste en tweede mon teur.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1