Dr. M. D. Dijt in de bloemetjes gezet AGENDA I Zeer robust en sterk 1 in de maten 39 t/m 46 MANTJE schoenen VERVOLG VAN PAG. 1 I AUTOVRIJ! een fiets erbij Biljarten op woensdag Anke van Trigt clubkampioen TX 71 Gemeentebegroting Auto uitgebrand ABN op 1 december officieel open Geslaagd A.s. dinsdag 27 november zijn alle Texelse slagerijen de gehele dag gesloten. PnfliHiffBinmifiuiBuuinïïiuTnrHfliiiHmiiiiuuoNimiiHiiiiiiuiiiiiiinrBtiiiiiiinuijfraimiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiunuiiiiinMiniMmuiiiiiuiiHiiiiiMiiiin Laat u niet meer dwingen door dat ene lichtpunt in de kamer. De nieuwe mini-spanningsrail kan heel eenvoudig op het centrale lichtpunt worden En door middel van koppelstukken, hoekstukken, e.d, kunt u alle kanten op. Zo kunt u naar hartelust spelen mei: licht. Vraag ons advies Leden van de afdeling Den Helder van de Nederlandse Genealogische Ver eniging en een aantal Texelse belang stellenden hebben zaterdagmiddag Dr. M. D. Dijt uit Haarlem gehuldigd. Ook zijn zoon Mr. J. S. M. Dijt werd in de bloemetjes gezet. Dit alles als blijk van erkentelijkheid voor de geweldige in spanning die beide heren zich hebben getroost bij hun genealogische studie van het eiland Texel. Zoals bekend is deze studie afgerond met de uitgave van het boek „Texelse geslachten" waarvan het tweede deel aan het eind van deze maand uitkomt. De 'huldiging was onderdeel van de Texel-dag die de genealogen hielden. In het programma was ook een bezoek aan Ihet Texels Museum en de oudheidska mer opgenomen alsmede een lezing door Dr. Dijt over het juist voltooide tweede deel van zijn boek. Veelal wordt Dr M D. Dijt als dè au teur van „Texelse geslachten" be schouwd Tijdens zijn interessante le zing in hotel „Opduin" wees de heer Dijt erop dat hij wel de voorbereidingen had getroffen maar dat zijn zoon het meeste werk had gedaan. Schilderij De heer Wuis, een der Texelse leden van de genealogenafdeling Den Helder, vertelde dat Dr. Dijt zo'n 20 jaar heeft gewerkt aan zijn Texelse studie. Hij sprak van een grootse prestatie van de- voor 'n prima stalen ros 1 ook naar GARAGE DROS B.V. Eierland C 49, tel. (02225) 233 1 E üiii)iuiiiiiiiuiii[nnnMiiiii!iuiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii De biljartclub „Olympic" speelt deze week niet op vrijdag. Inplaats daarvan op woensdag 21 november (morgen). Anke van Trigt (10) is in het afgelo pen zwemseizoen clubkampioen gewor den van de Zwem- en poloclub TX 71. Tijdens een vrijdagavond gehouden le denvergadering kreeg ze een beker als mede een wisselbeker. Bekers waren er ook voor de winnares van de tweede' prjjs YVilleke Arcnsman en van de derde prijs Yvonne Bruining. Bij de clubkampioensdhappen zijn 80 zwemmers betrokken geweest, meest in de leeftijdsklasse 9-12 jaar. De prijzen werden uitgereikt door voorzitter J. W. B. van der Meer. Het was zijn laatste daad in deze funktie want bij de be stuursverkiezing die tijdens dezelfde vergadering werd gehouden werd de heer Klaas Lips tot zijn opvolger geko zen. Ook werd Joke Tuin erna in het be stuur gekozen Voor de vergadering be stond weinig belangstelling. Punt van bespreking vormden nog de plannen in de wintermaanden te zwemmen in het marinebad te Den Helder. Onderhande lingen hierover met de marine wekken de verwachting dat dit wel zal lukken. Het is de bedoeling eens per 14 dagen naar Den Helder te gaan. Men maakt graag van het marinebad gebruik omdat het dicht bij de veerhaven ligt, zodat dan geen vervoer in Den Helder hoeft te worden geregeld. Zondag a.s. is er in Den Helder diplo- mazwemmen .Deelgenomen wordt door 54 Texelse kandidaten die aldus zullen trachten het zwemvaardigheidsdiploma I, II, in of IV te bemachtigen. Men ver trekt met de boot van 13.05 uur. Dr. /VI. D Dij/ met bet schilderij ze „super elite Texelaar" en vond dat er naast een Jan Drijverlaan, Keesom- laan e.d. ook een Dr. Dijtlaan moet ko men op Texel. Als stoffelijke blijk van dank voor het kolossale werk kreeg Dr. Dijt daarop een schilderij van een Texels landschap, gemaakt door A. Blok v d. Velden. Mevrouw Dijt werd ver blijd met bloemen. De heer Dijt zei in hoge mate verrast te zijn door de hulde. Hij meende zoiets niet te hebben verdiend. „Alles wat ik kan, heb ik door de erfelijkheid gekre gen, een van mijn stellingen is dat je de talenten en eigenschappen waarover je beschikt ten goede moet ontwikkelen. Dat is een taak voor ieder; we zijn niet voor niets op deze wereld". Dinsdag 20 november De Federatie van Doopsgezinde zuster- kringen houdt een verkoopdag in de Doopsgezinde kerk te Den Burg Open van 10.00 - 22.00 uur. In „Casino" wordt een kaderaivond van de vakcentrales gehouden. NVV vak bondsbestuurder spreekt over „Plaats en taak van de vakbeweging in een veranderende maatschappij" Naast vakbondsbestuurders zijn ook andere geïnteresseerden welkom. Aanvang 20.00 uur. In „Bethel" te Zuid-Ei er land wordt een bingo-avond gehouden, aanvang 20.00 uur Daaraan voorafgaand een verko ping. Woensdag 21 november Voor de bejaarden van De Cocksdorp en Eierland wordt in het verenigings gebouw naast de Hervormde kerk te De Cocksdorp een dia-voorstelldng ge geven, verzorgd door de heer E. Loer akker. Aanvang 19.30 uur. In „De Witte Burcht" heeft de afdeling Texel van het Katholiek Vrouwengil de een onderlinge avond; aanvang 20.00 uur. In de LTS-kantine heeft de afdeling Texel van de Bond van Plattelands vrouwen een creatieve avond; aan vang 20.00 uur. KERKDIENSTEN GEREFORMEERDE GEMEENTE Donderdag 22 november Oosterend 19.00 uur ds. M ,J. v. Gelder In tegenstelling tot de Groningse waddenkust is gisteren bij Texel de waterstand niet bijzonder hoog ge weest. De hoogste stand was 1.94 meter boven NAP, gemeten te Oudeschild. Voor Texel kondigde rijkswaterstaat dan ook geen dijkbewaking af. Voor de zekerheid hebben mensen van het wa terschap tooh regelmatig een oogje in het zeil gehouden. Het door de storm opgezweepte water heeft wel opnieuw schade aan de duinen toegebracht. Op ihet gedeelte tussen paal 9 en Westerslag sloeg twee tot vier meter weg. Dat be tekent dat op sommige plaatsen in één week bijna vijftien meter is verdwenen. aan rioolgeld van ƒ97.000,uit voort. Op grond van de verfijningsregeling rioleringen ontvangt de gemeente ƒ134.874,wat begrepen is in het ge noemde bedrag van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds. Uit het bo venstaande kan worden afgeleid dat de gemeente te maken heeft met een las tenverzwaring van ƒ70.227, Zoals bekend wil de provincie het kwaliteitsbeheer van het oppervlakte water op Texel overdragen aan het Hoogheemraadschap uitwaterende slui zen in Kennemerland en Westfriesland. Aangenomen wordt dat de nieuwe si tuatie per 1 januari a.s. ingaat, ondanks protesten van het gemeentebestuur van Texel. Dat betekent dat het Hoogheem raadschap de exploitatie van de ge meentelijke rioolzuiveringswerken en de persleidingen overnemen De kapi- taalslasten en onderhoudskosten van de ze zuiveringen en leidingen bedragen in 1974 ƒ430.343,B. en W. nemen aan dat dit bedrag voor rekening 'komt voor het Hoogheemraadschap, maar een re geling is nog niet getroffen. De meeval ler van ƒ430.342,zou in feite moeten resulteren in verlaging van het riool- geld. Dit geld kunnen B. en W. echter niet missen; geen verlaging derhalve, in tegendeel; de bevolking zal straks een door het Hoogheemraadschap te innen heffing van ƒ40,per pand moeten be talen, zodat van een belangrijke belas tingverhoging sprake is. Geld tekort voor onderwijs De uitkering voor het onderwijs is voor 1974 nog minder toereikend dan voor het lopende jaar. Er moet 278.657,- op worden toegelegd. Dat is overigens een landelijk verschijnsel. Voor alle ge meenten tesamen bedraagt het tekort rond 100 miljoen. Ingaand 1974 wordt door het ministe rie van CRM 90°/o gesubsidieerd van al le kosten van uitkeringen op grond van de algemene bijstandswet, inclusief een aantal rijksgroepsregelingen. De reste rende 10%, de netto kosten van de ar beidsvoorziening die van maatschappe lijk werk en van overige uitkeringen, alsmede de over deze rubrieken omge slagen beheerskosten komen voor reke ning van de gemeente en zijn voor het komende jaar begroot op ƒ588,976, (vorig jaar ƒ506.330,Ook hier heb ben optrekking van diverse uitkeringen en loonstijgingen gevolgen gehad. Het door de gemeente te vergoeden tekort van de centrale werkplaats De Bolder ds berekend op ƒ225.264,Een belangrijk deel daarvan zal worden te rugontvangen van het rijk. Een bedrag van ƒ165.345,blijft in eerste instantie voor rekening van de gemeente, maar het is waarschijnlijk dat dit geld via aanvullende rijksvergoedingen in de ge meentekas terugvloeit. Belastingverhoging? B. en W geven in hun aanbiedings brief bij de begroting een overzicht van de normen die de minister van 'binnen landse zaken voor 1974 hanteert ten aanzien van de plaatselijke belastingen. Een gemeente die aan deze normen vol doet heeft kans op een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds. Uit het overzicht blijkt dat Texel on der de ministeriële normen zit. Voor 65% van de andere Nederlandse ge meenten geldt hetzelfde. In hun aanbie dingsbrief kondigen B. en W. geen ver hoging van de plaatselijke belastingen aan. Volstaan wordt met de vermelding dat men zich over een dergelijke ver hoging en over verhoging van andere in komsten nog beraadt. Er zal in ieder ge val nog nader op teruggekomen wor den. Een 30-jarige automobilist uit Ven huizen hoorde zaterdagmiddag, toen hij op de Pontweg ter hoogte van 'Katwijk' reed, een vreemd geluid in zijn wagen. Hij stopte, maar toen hij de motorkap opende sloegen de vlammen eruit. De twee jaar oude wagen (Opel) brandde geheel uit en moet als verloren worden besohouwd. De brandweer doofde het Burgemeester W H. Sprenger opent zaterdagmiddag 1 december om half twee het nieuwe kantoor van de Alge mene Bank Nederland aan de Park straat te Den Burg. Tot vijf uur bestaat gelegenheid het kantoor te bezichtigen. OUDESCHILD De heer W. Zegel, opvarende van de TX 11, deed te Den Haag met gunstig gevolg examen voor het diploma motordrijver zeevisvaart. TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,95, elke regel meer ƒ0,65. Texelaartjes dienen bij vooruitbetaling te worden voldaan. Onder adres te bevragen (niet eerder dan 11 uur in de Boekhandel) en onder nummer ƒ1,25 meer. Al les inclusief 4% BTW Vöor eieren Graven straat 20. Altijd vers altijd goedkoop Sigarenbandjes weg gooien? J. Kramer, Bea- trixlaan 58, telefoon 2464, komt ze graag afhalen Opleiding voor al uw rijbewijzen en ook voor verlenging van rijbewij zen Rijschool Groot, eig. K H Boon, Varaor ge- dipl., tel. (02230) 13252. Elke vrijdag theorieles in „De Oranjeboom" om 20 00 uur Volop handappels. M. Huisman, De Veen, tel. (02220) 2203 Accu's 30% korting, 2 jaar garantie. Banden 25% korting, gratis dé- en montage. De Witte Pomp, K. Verweij, Oude schild, tel. (02220) 3520 Wees wijs. Als u gaat op reis. Neem Texels grootste taxi voor een kleine prijs B.v. Texel-Amsterdam ƒ100,incl. boot. Aris van Boven, Oudeschild, tel. (02220) 2721. Ook voor uw bagage- en caravan- vervoer Lompen- en metalen- handel Cobus Spigt, Eier land, telefoon (02225) 297 Voor gebruikte en on geregelde meubelen. J. Jongedijk, Boogerd 28, tel. (02220) 2777 Voor behang naar Roeper. Tel. (02220) 2264 Gediplomeerd VAMOR rijschool T. Jansen, voor een snelle en prettige rij opleiding. Wij rijden met nieuwe Datsuns 1200. Den Helder, tel 02230-15749 - Piet Hein verf voor grote daden, in mooie kleuren. Roeper, War moesstraat, tei. 2264 Merkbeozine voor witte prijs. Dros' Smederij» Eierland C 42 Voor rijlaarzen. Aankoop Centrale Texel. Op reis of op vakantie? Dan eerst naar de Rei- zenboetiek, Weverstraat 26, Den Burg - Texel, tel. (02220) 3408 Wij kunnen bloembollen leveren uit, een uitzonder lijk groot assortiment en hoge kwaliteit. Prijscou rant op aanvraag ver krijgbaar. A. van Strien, Schilderend 45B, v.h. VTB, telefoon 2904 23 en 24 november „De Vriendenkring" met „Onder één dak" Gevraagd autostalling in Den Burg. V.d. Slikke, Parkstraat 20 Van vrijdagavond t zondagavond Kotex t« toonstelling dn „De Ora jeboom" van konijn vogels, duiven en dive? stands Op de a.s. tentoonst? ling van Kotex dn j Oranjeboom" is Ag Keulen-Deelstra te j zichtigen. Geopend vr dagavond, zaterdag zondag de gehele dag. Uit erfenis verkreg 250 div. munten la Tevens 4 antieke v« kleurige (polygroom) geitjes ƒ100,-. Tel. 01 461307 of 652405 wegens bezoek slagerstentoonstelling DE TEXELSE SLAGERS l|lllllllllllllllinillllllllllllllltllllllllllHIIIIIIIIHIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||[|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||;il|!yi Spelen met de mini-rail. NWS 83 Minisoots lever- baar in wit, groen, oranje, geol of bruin, Voor "Comptalux lomp 60 W Prijs: f33,25 i <v' NCS 101 Zo brengt u meerdere llchtaccenten met de mlnl-spanningsrall. De spots hebben een. lragma on zijn draaibaar en instelbaar V "Comptalux" lamp tot 60 W (f 60,30j. RCS 605/00 Centrale oan- slultkast met twee aan- sluitblokjes Dekt cen- traaldoosaf Door2of4uit- breckpoo rten uit dit hoek stuk te verwijderen aan sluitmogelijkheden aan rille 4 zijden. Prijs: f 19,65 NCS 108 Vlerkante spol op mini rail met aansluit kast. In wit, groen, oranje bruin Armatuur 1'58,45, aansluitkost (RCS 605/01) f 11,15.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2