Spaarrente tot TNO-vestiging volgend jaar naar Texel .iixi Wie gebruikt er graag h gespierde taal? H Veel kwaliteit op lustrum-expositie van Op Eigen Wieken procent Rodekruiswoordpuzzelaktie gaat vrijdag van start Sahel-kollekte bracht ƒ2989,05 op Diavertoning voor bejaarden Eierland Twee paardengarelen gestolen Belangrijke verandering bij Gebr. Sehoorl Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 20 november 1973 tgemeester len. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4</2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%vo voor onze Spaarwlnstblljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrleven. Vraagt u eens bl) een van onze kantoren naar deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Overzicht van de lustrumtentoonstelling van „Op eigen wieken" in „De Oranjeboom" 'het bestuur van het vogeleiland Texel wel sympathiek móet zijn. De dagelijkse toeweiding en zorg voor vogels dwingt respect af. De iheer Sprenger overhan digde tenslotte de door de gemeente Texel beschikbaar gestelde beker aan de heer P. C. Parlevliet uit Den Hoorn, inzender van de vogel (Kernbijter) die na loting tot de mooiste van de hele ten toonstelling was uitgeroepen. De opbrengst van de onlangs gehou den koliek te door Novib, Unesco en Uni cef ten bate van de ..Sahel''-landen was op Texel ƒ2989,05. Gespecificeerd als volgt; Den Hoorn ƒ185,61, 't Horntje ƒ273,52; De CoCksdorp ƒ75,65; Eierland ƒ24,45; Oosterend ƒ506,43; Oudeschild ƒ141,42; De Waal ƒ72,45; De Koog ƒ139,97; Den Burg ƒ1569,55. DE COCKSDORP Woensdagavond 21 november zal de heer E. Loerakker in het gebouw naast de Hervormde kerk te De Oocksdorp dia's vertonen van de laatstgehouden bejaardenreis en van Vlieland. Alle bejaarden van Eierland (pen dus ook van De Cooksdorp) zijn wel kom. Begonnen wordt om half acht. Vrijdag a.s. begint de nationale Rode Kruiswoordpuzzelaktie, waar aan ook de Texelse Courant van harte meedoet. De opbrengst is im mers bestemd voor vakantieweken voor chronisch zieken en invaliden. Ook dat jaar hebben duizenden patiënten genoten van een week vakantie aan boord van de Henry Dunant of in een van de twee te huizen van het Rode Kruis in We- zep en De steeg. Al puzzelend kunt u tot half mei er voor zorgen dat dit Rode Kruisprojékt ook volgend jaar weer een succes wordt. Bovendien maakt u een kans een fantastische prijs te winnen. Het Rode K ru is-hospitaalschip is juist deze maand leeg afgemeerd in de Energiehaven te Utrecht en uit Huize De Valkenberg en Huize IJs- selvliedt zijn enkele dagen geleden de laatste gasten vertrokken. Het Rode Kruis is toen onmiddellijk be gonnen schip en tehuizen op te knappen en andere voorbereidingen voor het nieuwe vakantieseizoen te treffen Want in maart worden al weer de eerste invaliden een week lang liefdevol ontvangen. Sterker nog. in de Valkenberg en in IJssel- vliedt worden dn de kerstweek en rond oud- en nieuwjaar speciale vakanties voor eenzame bejaarden georganiseerd. Vorig jaar is daar mee een proef genomen, die zo'n succes bleek dat het Rode Kruis di- rekt besloot met deze nieuwe taak in de toekomst voort te gaan. Dat dit werk geld koet, veel geld, is duidelijk. „Daarom zijn wij ook zo bijzonder blij dat de Vereniging de Nederlandse Nieuwsbladpers de ze aktie voor oris wil voeren", zegt mr. H. J. Baron van Asbeok, ad- junkt-direkteur van het Nederland se Rode Kruis, onder wie de vakan- tieprojekten voor chronisch zieken en invaliden ressorteren. „De aktie komt precies op tijd, want wij zaten juist te puzzelen hoe we alles voor 1974 weer zouden moeten financie ren. Ik vertrouw er dan ook op dat iedere lezer van dit blad mee doet. Ten behoeve van de gehandicapte medemens". Een stimulans om aan deze puz- zelaktie mee te doen zijn de hon derden grote en kleine prijzen, die gratis door het Nederlandse be drijfsleven zijn afgestaan. Elke veertien dagen een Philips kleuren televisie, een Singer Starlet naai machine, een Thomas servies, een pakket miniatuur auto's, boeken, waardebonnen, vakantiereizen, en zovoorts, enzovoorts. En als klap op de vuurpijl voor de trouwe puzzelaars aan het slot van de aktie om. een luxueuze sta caravan van Ddok Wissink B.V., een Markw orgel van Benelux Musical Instruments B.V. en vele andere su- perprijzen. ,,U hebt dus eigenlijk geen reden om niet aan deze puzzel mee te doen", aldus Baron van Asbeck. Hoewel de besprekingen nog in pri mair stadium zijn, staat al vast dat een afdeling van het Toegepast Natuurwe tenschappelijk Onderzoek in Den Haag zich in de loop van 1974 op Texel zal vestigen. Momenteel is de betrokken afdeling nog in Den Helder gevestigd, maar zal daar moeten verdwijnen in verband met de uitvoering van de dijk verhoging aldaar. Het oog viel toen op Texel. Vermoedelijk komt 't Horntje als plaats van vestiging in aanmerking. Wat de werkgelegenheid betreft, gaat Texel er nauwelijks op vooruit; voor slechts drie of vier Texelaars betekent de TNO-vestiging werkverschaffing. Al le laboratoriumwerkzaamheden vinden in Delft plaats. Onderzoek De TNO-afdeling, die gericht is op het maritiem milieu houdt zich op het ogen blik bezig met een tweedelig proj^kt. Ten eerste worden Noordzee-estuarda dit zijn wijde, trechtervormige ri viermondingen onderzocht door het Centraal Laboratorium van het TNO en ten tweede gaat een onderzoek uit naar de aangroei van zeepokken op scheeps rompen onder de waterlijn. Óp dit laat ste zal de afdeling van het TNO, het verf instituut, op Texel zich gaan toeleg gen. Men zal proberen een verf te ont wikkelen waardoor deze pokken aan groei vermindert, c.q. voorkomen wordt. „Een zeer belangrijk economisch as pect speelt hierin een rol. Door de aan groei van de zeepokken krijgt de romp van het schip namelijk een erg ruwe buitenkant, waardoor het schip meer energie nodig heeft om vooruit te ko men. Zodoende is ook een aanzienlijk grotere hoeveelheid brandstof nodig", zo vertelde ons de heer A. H. Meissmer, hoofd van de afdeling in- en externe be trekkingen van het TNO in Den Haag. DE KOOG Dinsdagmorgen kwam de heer J. Huisman van hoeve „Aurora" aan de Pontweg tot de onaangename ontdekking dat twee paardengarelen ter waarde van ƒ300,uit de schuur ontvreemd waren. Vermoedelijk zijn ze met een auto weggevoerd. ■4BËL onder nemers-aktiviteiten'Xfr Wie de Gebroeders Sehoorl b.v. te Den Burg in de eerste plaats kent als een onderneming die zich bezig houdt met landbouwwerktuigen en allerlei aan het smederijbedrijf verwante aktivitei- ten, heeft vrijdag zijn ogen kunnen uit kijken. De werkplaats aan de Waalder- straat waar nog niet zo lang werd ge sleuteld aan tractoren en andere machi nes die de moderne boer terzijde staan, is nu veranderd in een winkel waar ra dio's, tv-apparaten, wasautomaten, koel kasten, vrieskisten en huishoudelijke artikelen worden verkocht. Sehoorl heeft de landbouwwerktuigen niet geschrapt '(aan de overzijde van de straat is men er nog volop mee bezig) maar wel is het accent duidelijk verlegd. Wat tot voor kort een nevenaktiviteit was in nu hoofdzaak: radio- en tv. Bij Sohoorl houdt men van „stunts" wat de prijzen van dergelijke apparatuur be treft. Aan de winkel mochten daarom niet veel kosten worden gemaakt. Met eigen krachten werd de werkplaats ver bouwd tot een sobere doch praotisohe ruimte (bijna 250 m2) waar de radio's, versterkers, platenspelers, (kleuren)tv's, cassetterecorders enz., enz. goed tot hun recht komen. Alles is aangesloten en kan direkt worden gedemonstreerd. Al le merken zijn vertegenwoordigd, maar het meest zijn die fabrikaten aanwezig, waarbij het mogelijk is extra lage in koopprijzen te bedingen. „Kijk maar naar de prijskaartjes. Mensen die al leen de allerlaagste prijs willen betalen, hoeven echt niet meer naar de grote stad te gaan", aldus de heer P. G. Sohoorl, die eraan toevoegt dat men voor het uitvoeren van reparatiewerk zaamheden de beschikking heeft over de heer J. Brouwer uit Oosterend. Op korte termijn zal dit nieuwe on derdeel van het bedrijf Sehoorl nog ver der worden uitgebreid. Men beschikt namelijk over een oppervlakte van 100 m2 bouwgrond. Advertentie I.M. Stiogoff Advertentie I.M. panse meeuw x loodbekje '(88 punten); mevrouw Schouwstra voor een bastaard Japanse meeuw x rijstvogel (89 punten); L. Schouwstra voor twee goudfasanten (ieder 89 punten); L. Schouwstra voor een koromandelkwartel (90 punten); D. Pool voor een grasparkiet, Eng. Park. grijs (89 punten) D Pool voor een Eng. park. Ol. grn (88 punten); P. W. Ie No ble voor een grote parkiet, Turquosines, (88 punten) en G. Boot voor een hals bandparkiet (90 punten). De jeugdprijs ging naar Theo van der Meer, inzender van een witte kanarie die 88 punten verwierf. Stabiele vereniging De- tentoonstelling werd donderdag avond in aanwezigheid van genodigden officieel geopend. Voorzitter J. Noorlan- der zei bij die gelegenheid dat „Op ei gen wieken" in de afgelopen vijf jaar zijn stabiliteit heeft bewezen. Het ent- housrasme van de eerste tijd is niet ver dwenen, zoals bij zovele andere nieuwe verenigingen wel het geval ds. Het was jammer dat men na vier jaar „Casino" heeft moeten verlaten, maar men is de heer A. G van der Berg van „De Oran jeboom" zeer erkentelijk dat hij gast vrijheid heeft geboden. De heer Noor- lander zei te hopen dat men ook in de toekomst van deze zaal gebruik mag maken want het is niet eenvoudig om in Den Burg een geschikte andere ruim te voor een dergelijk doel te vinden. Wat het ledenbestand betreft kon de voorzitter gunstige geluiden laten ho ren. Er zijn er 66; deze maand zijn er plotseling zeven bijgekomen. „Op eigen wieken" begint bekendheid te krijgen. Dat de vereniging ook buiten Texel een goed figuur slaat blijkt uit de resulta ten op de diverse gewestelijke tentoon stellingen. De voorzitter deelde mee dat het bestuur had besloten ter gelegen heid van het Lustrum een geschenk aan te bieden aan het juist geopende gezins vervangend tehuis aan de De Zes te Den Burg. De vereniging zal hier een volière met vogels plaatsen. Tenslotte werd dank gebracht aan het tentoonstellings- bestuur (het echtpaar Daalder. C. Ver meulen en D. Pool) en de middenstan ders die de ere-prijzen beschikbaar had den gesteld. Naam eer aan gedaan Burgemeester H W. Sprenger bracht lof aan de lustramvierende vereniging. „U hebt de groei niet cadeau gehad maar u hebt ervoor gevochten en daar bij uw naam eer aan gedaan". De burge meester was er voldaan over dat de vereniging ook in financieel opzicht op eigen wieken drijft en merkte op dat de leden zich bewegen op een gebied dat W. H. Sprenger liet zich door voorzitter Noorlander langs de kooien Dc jaarlijkse tentoonstelling van „Op figen wieken" die van donderdagavond lot en met zondag werd gehouden in „De Oranjeboom" is succesvol ver lopen. Het aantal bezoekers was wel wat minder dan vorig jaar, maar de opbrengst was aanmerke- ijk hoger. Dat was vooral te dan sen aan de grabbelton die ter gelegen- ïeicl van het 5-jarig bestaan in de zaal was geplaatst. Velen waagden een gokje want de middenstand had tal van aan trekkelijke prijzen beschikbaar gesteld, n een ander nog belangrijker opzicht iras de expositie zeer bevredigend voor de organiserende vereniging: het peil an de tentoongestelde vogels was aan- ncrkelijk gestegen bij vorig jaar. Er rerden veel hoge waarderingen toege- ;end door dc overigens opvallend ilreng keurende jury. Het was voor het eerst dat hotel „De )ranjeboom" als tentoonstellingsruimte t'erd gebruikt. „Casino" is als gevolg an de verbouwing van vorig jaar niet neer voor dergelijke doeleinden be- chikbaar. Ook de kleindierensportver- •niging „Kotex" die het komende week ind zijn jaarlijkse expositie houdt, naakt van „De Öranjeboom" gebruik. Op de tentoonstelling waren totaal !20 vogels te zien: kleurkanaries, tropi- che vogels, parkieten, duiven, kwartels •n fasanten. De dieren kwamen in de aal goed tot hun redht. Ter verfraaiing an het geheel was vóónin de zaal een "exels weidelandsChapje, met schapen n sChapenboet, gemaakt. Het was oor- pronkelijk de bedoeling -hier een stand n te richten die betrekking -had op vo- elbesaherming, maar de beschikbare uiimte stond dat niet toe Naast het weken van vogels draagt de verend- de vogelbescheming in het alge neen een warm hart toe. De naam van ie bond waarbij men ds aangesloten (Al- iemene Nederlandse Bond voor kanarie- eelt en vogelbescheming) d-s wat dat be reft veelzeggend. Eerste prijzen Eerste prijzen gingen naar de volgen- Ie inzenders. J. Staal voor een vetstof- lanane (89 punten); J. Timmer voor een 'n. Agaat kanarie (89 punten); J. G. mit voor een bastaard, kanariezanger, punten); P. C. Parlevliet voor een 'astaard, kneu x kanarie (88 punten); G. ansen voor een donkere Japanse leeuw (89 punten); J. Vermeulen voor en Lt bruine Japanse meeuw (87 pun- en); J. C. de Bruyn voor een Sint Hele- a fasantje (90 punten); G Jansen voor en bolkuifkardinaal (90 punten); P. C. Vlevliet voor een kernbijter (88 pun- in); J G. Smit voor een 'bastaard Ja-

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5