„We streven naar een gemoedelijke sfeer" Emotierijk stuk met succes opgevoerd Oud papier hoort niet in de vuilnisbak Spaairentetot Ais u het niet meer weet.... (ii) ABN-kantoor Den Burg zaterdag open Explosieven opgeruimd Slagerij Van Hintum kreeg nieuwe eigenaar Vriendenkring" goed op dreef 0.1. school Oudeschild haalt oud papier op Kaarten voor „dijkavond" Winnende nummers van verkoopdag Sinterklaasmiddag hejaardensoos Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 27 november 1973 Zaterdagmiddag 1 december opent burgemeester W. H. Sprengcr de nieuwe vestiging van de Algemene Bank Ne derland aan de Parkstraat te Don Burg. Volgens de oorspronkelijke plannen zou dit bijkantoor van de ABN te Den Hel der al veel eerder in gebruik genomen zijn, maar de bouwtijd is flink uitgelo pen. Om toch alvast zaken op Texel te kunnen doen had de ABN daarom sinds 1 juni een noodvestiging in de Wever straat. De voormalige kapperszaak van Piet Uitgeest is zeer ingrijpend ver bouwd, al zou men dat bij het bekijken van de voorgevel niet zeggen. Aan die gevel is vrijwel niets veranderd en ei genlijk is dat jammer want zo fraai is de pui niet. Het pand is naar achter vier meter uitgebreid. Daarbij is er re kening mee gehouden dat het ABN-kan- toor aan de achterzijde betreedbaar kan worden gemaakt voor het geval besloten zou worden ook de Parkstraat autovrij te maken. Bij 'de verbouwing is de vloer van hel pand vijftig centimeter verlaagd. Het binnenstappen wordt daardoor verge makkelijkt wat vooral voor invaliden en bejaarden belangrijk is. Gemoedelijk 'De inrichting van het gebouw is prac- tisc'h, doch sfeervol. Veel is gedaan om het interieur het 'karakter te geven van een ontmoetingsplaats met zo weinig mogelijk afstand i('zowel letterlijk als figuurlijk) tussen het bedienend perso neel en de klanten. Er zijn zg. open spreekbalies waar men terecht kan voor inlichtingen die geen strikt vertrouwe lijk karakter hebben. Voor gesprekken onder vier ogen dient de spreekkamer. Alleen wanneer men het ,,'kasgebied" benadert is er wel sprake van een bar rière, want de veiligheid heeft ge- eist dat tussen het geld en de publieks ruimte duimdik kogelwerend glas is aan gebracht Zonder medewerking van de inzittenden is de kasruimte niet door anderen te betreden, ook niet via de achterzijde. Verder zijn er de nodige alarmvoorzieningen waarover uw ver slaggever uiteraard geen details mocht vernemen. In het gebouw bevinden zich verder: toiletten, kleine 'kantine-keuken. De voormalige slaapkamers op de bo venverdieping dienen als archiefruimte. In de kelderverdieping is een indruk wekkende kluis ingemetseld, voorzien van een extradeur voor het geval de hoofddeur door een defekt geblokkeerd Toen de heer J. Zoetelief van het .Waalenburgerhuis" dinsdagmiddag op het strand tussen De Koog en 'De Sluf ter was, zag hij dat enkele 'kinderen Dorlogssouvendrs hadden gevonden die door de s'torm van de vorige dag waren blootgespoeld. Er was een Duitse helm, gasmasker e.d. aan het licht gekomen maar ook kisten met geweermunitie en meer dan 100 handgranaten. De heer Zoetelief lichtte onmiddellijk de politie en deze op haar beurt waarschuwde ie Explo9ieven Opruimings Dienst Mannen van deze dienst brachten woensdag reeds de handgranaten ter plaatse tot ontploffing. De volgende dag (wam men terug met een mijndetector waarmee nog meer in het zand zittende munitie werd opgespoord zodat ook deze mschadelijk kon worden gemaakt. Het was een van de grootste munibievond- iten van de laatste jaren. CC ondernemers-aktiviteiten OUDESCHILD De slagerij van de leer Van Hintum, De Ruyterstraat 72, sin andere handen overgegaan. Woens- iagnvddag werden de handtekeningen iezet onder de akte waardoor de zaak werd overgedragen aan de heer J. H. 'an Neerden uit Diemen en zijn vrouw. )e heer Van Neerden heeft jarenlang n Diemen in het slachthuis gewerkt. li] 'heeft er al geruime tijd geleden aan [edacht om in Amsterdam of omgeving en eigen slagerij te beginnen, maar de oncurrentie was te groot. De familie fan Neerden maakte in de vakantie ennis met Texel. Tijdens een vaartocht et de „Rival" werd van de heer Jac. d Star bij toeval vernomen dat slage- ij Van Hintum te koop was. Dat leidde iteindelijk tot genoemde overdracht, 'oor een belangrijk deel was het 't leef milieu van Texel dat de familie uit Die- 'en ertoe bracht hier voor zichzelf te eginnen. Het is de bedoeling op 1 de- imber te verhuizen De zaak zal op 5 Gember worden heropend, na twee da- '0 sluiting. Er wordt voorlopig niet erbouwd; ihet bedrijf zal op de oude öet worden voortgezet. Wel hopen de ^r en mevrouw Van Neerden dat zij toedig het vertrouwen van 'hun nieuwe ii in vele opzichten nog totaal vreemde ingeving zullen winnen. Ze hopen in udeschild niet alleen goede zaken te unnen doen maar ook veel contacten in e meer persoonlijke sfeer te zuilen ma- en. zou raken In het souterain is ook een fietsenstalling en opslagruimte. Personeel Het ABN-kantoor beschikt over drie personeelsleden die allen op Texel zijn aangeworven en in Den Helder een in structieperiode hebben doorgemaakt. In de zomer 2al het waarschijnlijk nood zakelijk zijn een vierde kracht te plaat sen. Beheerder J. J. J. Weel ('hij wil zich geen direkteur noemen, al ter wille van de gemoedelijkheid) vertelde ons dat de ABN in de afgelopen maanden al aardig is ingeburgerd op het eiland. Er zijn zodanige kontakten gelegd dat reeds bevestigend kan worden geant woord op de vraag of er voor de ABN op Texel wel plaats is De heer Weel vertelde ons dat de kredietverstrekking aan de visserij een specialisme is van de ABN. Een dochtermaatschappij houdt zich hier in het bijzonder mee be zig. Verder worden aardige zaken ge daan met de ABN pakketverzekering. Wie eraan meedoet siuiit zich aan bij 26 verschillende, de meest voorkomende, verzekeringen. Dat is nogal voordelig. De premie wordt per maand betaald door afboeking van de rekening. Geschenk Het is traditie dat de ABN (en ook andere banken) ter gelegenheid van een opening een gesohenk geeft voor een plaatselijk doel. Voor Texel is besloten een geschenk te «geven aan het Natuur- recreatiecentrum. Dit gesohenk zal za terdag door burgemeester Sprenger worden onthuld. De genodigden zullen 'bij die gelegenheid ook worden gecon fronteerd met een reusachtig schilderij, gemaakt door Ad Blok van de Velden. Het stelt een overzicht van het eiland Texel voor en is 4^ meter lang! Na de openingsplechtigheid bestaat voor ieder gelegenheid ihet «nieuwe kantoor te be zichtigen en daarbij een borreltje te drinken. Het ABN-kantoor werd «gebouwd door aannemer v.h. Van Wijnen uit Den Hel der. Het schilderwerk werd uitgevoerd door „De Toekomst" uit Andijk. De fa. Schoo zorgde voor de centrale verwar ming en verder werkten mee Electro- •huis (die tevens het systeemplafond aanbracht) en Moerbeek (stoffering). 5? DEN HOORN Na acht weken in tensief te hebben gestudeerd op Johan Fabricius' „Onder één dak", werd ge noemd stuk vrijdag 23 en zaterdag 24 november door toneelvereniging „De Vriendenkring" in het dorpshuis „De Waldhoorn" opgevoerd. Op enkele slor digheden na, kan worden gesproken van goed spel, hetgeen ook blijkt uit het hartelijk applaus, dat „De Vriendenkring" ontving na de opvoe ring. „Onder één dak" speelt zich af op een ochtend, waarop de moeder van een boerengezin begraven wordt. Het eerste probleem dat zich voordoet is, of de vrouw van zoon Wolter, Dora, wel of niet op de begrafenis aanwezig mag zij,n. Het huwelijk met Wolter was destijds een „moetje" en is voltrokken zonder permissie van vader en moeder. De fa milie is niet erg vergevingsgezind: al vier jaar woonden vader en moeder naast Wolter en Dora, en nog wel onder één dak, maar Dora kan geen goed doen. Besloten wordt dan ook, haar niet toe te laten op de begrafenis, tot grote erger nis van de notaris, die erg met het lot van Dora begaan is. Na de begrafenis doet het volgende probleem zijn intree: wat moet er met vader gebeuren? Aan gezien de jongste dochter, Liesbeth, niet voor hem kan blijven zorgen, moet hij bij een van de kinderen ondergebracht worden. Schoondochter Lena is slechts geïnteresseerd an de erfenis en voelt er niets voor vader dn huis te nemen. Te kenend voor haar huwelij«k is, dat haar man Jacob om vrouws wil vaders even tuele komst ook niet apprioieert. Dora de uitgestotene, komt er vanzelfspre kend niet voor dn aanmerking en de fi nanciën van dochter Antje, getrouwd met Jan, de smid, laten vaders intrek niet toe. Tenslotte wordt om vader ge loot. Jacob is de aangewezene en laat blijken, dat hij en zijn vrouw zich veel liever distanciëren van „de hele troep", weliswaar na ontvangst van hun erf deel. Wolter hakt tenslotte de knoop door: hij neemt vader in huis, wat voor zijn vrouw een schok 'betekent. Het derde probleem is de erfeniskwestie. Lena «probeert vergeefs van haar schoonvader de ketting met het gouden slotje los te krijgen. Uiteindelijk eisen Lena en Jacob hun erfdeel op: het «huis moet maar worden verkocht. Nu grijpt Dora in: zij stapt resoluut op haar spaar varken af, breekt het, geeft de inhoud die zij gespaard had voor vader en moe ders oude dag, aan Jacob en Lena en verzoekt hen te vertrekken. Vader en Dora blijven alleen dn de kamer achter en Dora dwingt haar schoonvader met haar te praten. Zij doorziet hem: altijd heeft hij zich groot willen houden en heeft zich afgezet tegen haar. Nu breekt het vader op: hij geeft toe Dora onrecht vaardig te heben behandeld. Haar schenkt hij moeders ketting met het gouden slotje. Intens meeleven „Een stimulans voor morgenavond" noemde de heer W. Kikkert de enthou siaste reakties van 'het publiek na afloop van de vrijdaguitvoering. En terecht: het publiek was laaiend enthousiast en leefde intens mee «ipet het stuk. Dat «bleek onder meer uiit de reakties op het besluit dat vader nam, Lena niet de „ketting-met-het-gouden-slotje" te ge ven. Uit alle hoeken van de stampvolle zaal klonk een «instemmend „dat vind ik ook". Niet nodig Hoewel de heer G. Witvliet, tevens regisseur, het nogal moeilijk had met vast te stellen dat 'n gouden 'ketting niet bij een zilveren horloge, een zilveren kettinig niet ibij een gouden horloge, een gouden horloge niet bij een zilveren ketting en een zilveren horloge niet bij een gouden ketting «past, speelde hij zijn rol als vader begrijpelijk en natuurlijk. Zijn koppig karakter kwam goed uit de verf, evenals de ongewilde toegeeflijk heid aan het eind (van het spel. De scène waarin vader zoon Jacob dwingt hem in de ogen te «kijken, wanneer «deze zijn erfdeel opeist, werd uitblinkend ge speeld. Dit was ooik voor een groot deel te danken aan W Kikkert, die de rol van Jacob vertolkte. Zijn laffe gedrag en zijn zogenaamde zelfverzekerdheid «kwam vooral in deze «scène goed tot uit- ting. Een succes in zijn rol was ook J. Lap, de in zichzelf «gekeerde, jongste zoon Wolter, die veel te goed was voor de familie en 't zwaar had in z'n positie tussen zij«n vader en vrouw in Helaas bediende hij zidh soms van een leestoon. Hetzelfde geldt voor mevrouw G. Gra- bowski-Lap als Dora. Zij was de vrouw die de meeste emotionele schokken te verwerken kreeg waardoor haar rol zon dermeer de moeilijkste was. Jammerge- noeg is zij er met helemaal in geslaagd de emoties in juiste waarde aan de zaal over te «dragen. Zoals gezegd ds het niet een voudig een traan rijke rol te vervul len, maar zij had dan tenminste de mak kelijker te spelen gevoelsuitingen, zo als de omhelzingen, spontaner kunnen laten overkomen Maar ook die werden wat geforceerd en aarzelend tot uitvoe ring gebracht. Daarentegen speelde zij de slotscène, de verzoening met vader, zeer overtuigend. Mevrouw B. van Duin- Rodenburg voldeed prima als jongste doohter van de familie. Het huilen ging haar soms een beetje moeilijk af. Hierin was mevrouw N. Goën«ga-Vin«ke blijk baar meer getramd, als oudste doohter Antje. Zij was op en top het type huis moeder: «kinderen en eten gaan voor al les. Haar man Jan, de heer B. Bruyn, was haar tegenpool. 'Hij wist op een vro lijke, onbezorgde «manier het publiek een grap te verkopen en speelde daarom zijn rol als man van „pluk de dag" uit stekend. Veel hilariteit bracht ook me vrouw B de Leeuw-Bakker (als Lena) teweeg, die aanvankelijk met mierzoete stem, vervolgens op een hoogst veront waardigde manier de zakelijke aspecten van moeders dood benaderde en hierbij zorgde haar man Jacob flink onder de duim te houden. De heer W. J. Bakker toonde zidh «heel geschikt voor de (wat kleinere) rol van notaris. De bijbelken ners onder het publiek hebben hem kunnen betrappen op een vergissing: het was niet 1 Corinthiërs 12 maar 1 Co- rinthiers 13 waaruit hij citeerde. De scherpslijpers in de zaal hebben ook smid Jan over de 'deksels bruine ogen' van Dora horen praten terwijl het blauw van 'Dora's ogen geen twijfel over Ze kijkt wat meewarig naar de bruidsfoto op het dressoir. Het lijkt iets dat buiten haar om is gegaan. Toen ro- zegeur en maneschijn en als je dan ziet hoe het nu 15 jaar later is, dan zou ze zo kunnen huilen. De man, die toen zo trots met haar naar het «gemeentehuis stapte, is in haar ogen een mislukking. Wat heeft hij van hun leven gemaakt, wat is er van hun huwelijk terechtge komen? O, «kinderen zijn er genoeg, maar daar mag zij voor opdraaien. Hij bemoeit zidh nergens mee en heeft al leen maar oog voor zijn duiven. Er is in plaats van liefde verbittering gegroeid. Er is in plaats van samen iets op te bou wen een diepe kloof gekomen. Ze kan de moeite niet meer opbrengen om de uiterlijke schijn op te houden, als er voor de zoveelste maal weer met 'bor den en servies «gegooid wordt. Als ze verhalen over «liefde en huwelijk leest lacht ze schamper, maar haar hart is bitter. Nee, haar huwelijk is kapot en ze vraagt zich alleen af, wat dat worden moet. Met haar, met de kinderen Wat te doen Wat te doen, als je makkers op het werk stiekum grijnzen als er «over vrou wen gesproken wordt. Hoe lang weten ze het al, wat je zelf eerst nu ontdekt, namelijk dat je vrouw herenbezoek krijgt als je ergens aan het werken bent. Een of andere vent van een verzekering komt ook als er niets te in casseren valt bij je vrouw. Toen je daar de eerste «keer wat van zei, was het met een «hommeles en kreeg je de wind van voren. „Wat hij wel van haar daoht. En die kerel is blijven komen en je makkers zijn blijven grijnzen. Er is ru zie gekomen en er is met verwijten ge slingerd, «die men beter voor zich had kunnen houden. De kinderen trékken partij voor moeder en voor die knaap, die zelfs komt als je zelf thuis bent. Je begint jezelf als «kostganger te beschou wen in je eigen huis. Het enige resultaat is ruzie en nog eens ruzie. Wat te doen Wat te doen, als na «de trouwdag blijkt dat ze beiden totaal verschillen. Hij spaarzaam en rustig. Zij wil van haar jonge leven genieten, profiteren van het geld, de mogelijkheden aangrijpen die geboden worden vaa afibetalings- en huurkoopsystemen. Voortdurend is het geld op, voortdurend vindt hij in het overvolle huis nieuwe «prullaria. Dan is ze naar de stad en dan is ze weer win kelen. Hij ontdekt niet-betaalde rekeningen, aanmaningen, die ach teloos weggeworpen zijn. Het geeft strijd en weer verzoening. Beloften om wat meer spaar zaamheid te betrachten, voor een wat grotere ernst, maar dat duurt maar even en dan is het weer zo ver. Van het leven zoals hij zich dat ge droomd had komt niets terecht en hij ziet met grote vrees de toekomst tege moet. Een thuiskomst, die weinig goeds be looft voor hem en de kinderen. Wat te doen. Waar kunt u terecht Maatschappelijk werkster van de ge meentelijke sociale dienst: mej. A. Haasnoot, telefoon (02220) 3041. Spreek uur iedere dinsdag en donderdag van 9.00 - 12.00 uur. Aan huis ontbieden is ook mogelijk. Inlichtingen inzake bij standswet op alle maandagen en woens dagen van 9.00 - 12.00 uur en na 1 de cember a.s. elke ochtend van 9.00 - 12.00 uur. Maatschappelijk werkster van de Stichting voor maatschappelijk werk in de kop van Noordholland: mej. A. C. A. Brilman. Zij houdt elke vrijdagochtend van 10 00 - 11.00 uur spreekuur in de Maris Stella-kleutersöhool aan de Gast huisstraat te Den Burg, telefoon (02220) 2610. Desgewenst komt zij aan «huis; men kan daartoe een telefonische af spraak maken via het bureau van de stichting te «Den Helder, Spuistraat 1 - 3, telefoon (02230) 15834. OUDESCHILD Ook de leerlingen van de openbare lagere school van Oudeschild zamelen oud papier in. Ten bate van de sdhoolkas wordt het papier 'elke donderdag huis aan huis in «heel Oudeschild afgehaald. Men iwordt ver zocht tijdig het papier klaar te zetten, in een doos of met touw gebundeld. OOSTEREND Niet alleen inwo ners van Oosterend en omgeving, maar ook «andere Texelaars worden in de ge legenheid gesteld zich van (gratis) toe gangskaarten te voorzien voor de aktie- bij eenkomst voor versnelde dijkverho ging op vrijdagavond a.s. in „De Bijen korf". Kaarten kunnen worden afge haald of telefonisch besteld bij beheer der Oosterhof, liefst op woensdagmid dag of woensdagavond. Telefoon (02223) 691 of 605. De Doopsgezinde zustenkringen hiel den vorige week dinsdag verkoopdag. Daarbij werd een verloting gehouden, waarvan «de trekking inmiddels heeft plaatsgevonden. De winnende nummers zijn; 89 geel; 114 groen; 275 blauw; 367 groen; 312 «groen; 71 groen en 168 groen. De prijzen liggen te wachten bij me vrouw Van «der Kooi, Binnenburg 15, Den Burg. O De bejaardensooietedt van Den Burg houdt donderdag a.s. de Sint Nioolaas- middag in „De Witte Burcht" Begon nen wordt om 14.00 uur. De heer Jan C. Bruin zal dia's of films vertonen. Ook de hulpen zijn welkom. Op Texel houden meerdere verenigin gen zich bezig met het inzamelen van oud papier. Veelal gebeurt dit ter ver sterking van de eigen kas; soms ook komt de opbrengst ten goede van ont wikkelingswerk of soortgelijk doel. Meer dan ooit is het zinvol dat de bur gerij aan deze inzamelingsakties mee werkt door het oude papier apart te houden en niet meer in de vuilniszak te deponeren. Aldus wordt niet alleen de betrokken vereniging gesteund maar wordt tevens brcikt dat er minder bo men hoeven te worden omgehakt voor de papierfabricage terwijl ook de vuil- begraafplaatsen minder snel volraakt. Zowat de helft van het huisvuil waar over de gemeentelijke reinigingsdienst zich ontfermt, bestaat uit papier! De laatste tijd is sprake van papierschaar ste en dat mag een extra argument zijn om oude kranten, tijdschriften en an der afgedankt papier niet meer weg te gooien. In tegenstelling tot menige andere milieuaktie twijfelt geen deskun dige eraan dat opnieuw gebruiken (re cycling) van papier buitengewoon nut tig is. Onlangs schreven wij over de Werk winkel te Den Burg die ziah «met de oud de juiste «kleur liet 'bestaan. Deze klei nigheden nemen natuurlijk niet weg dat «alle medewerkenden, inclusief grimeur D. Welboren en souffleuse A. Eik-Bonté, voor een 'boeiende toneelavond hebben gezorgd. De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4'/2% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 8%% voor onze Spaarwinstbiljetten aan toonder en de N.M.S. - Rentespaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar |S deze spaarmogelijkheden. 1 NEDERLANDSCHE M1DDENSTANDSBANK papierinzameling bezig houdt en het pa pier zelfs volgens een schema bij de «mensen afhaalt. Deze organisatie blijkt een concurrent voor sommige van de andere inzamelaars Bij de Gymnastiek vereniging Oosterend had men tenmin ste de indruk dat de aanvoer de laatste tijd is teruggelo<pen. Dat is jammer voor GVO want de inkomsten van deze ver eniging wordt voor een belangrijk deel gevormd door de opbrengsten van oud papier. Het probleem zou opgelost zijn als «méér mensen oud papier apart gaan houden zodat de inkomsten van alle in zamelaars kan stijgen. Ter herinnering noemen we nog even de adressen waar men zich sedert jaren «met het inzamelen van oud papier bezig houdt: Gymnastiekvereniging Oosterend. Het «papier «kan dag en nacht worden be zorgd bij de schuur aan de Acbtertune, •tegenover de heer De Kort. Hier is een afdakje om te voorkomen dat hetpapier nat wordt. De Sint Jeroengroep te Den Burg. Pa pier kan dag en nacht worden bezorgd bij «de paardenstal (zijdeur). Mensen die regelmatig grotere 'hoeveelheden willen bezorgen kunnen de beschikking «krij gen over de sleutel van het gebouw. Desgewenst wordt «papier ook afgehaald; «het moet dan wel de moeite waard zijn. Men belle 2374 of 2251. «Bij de familie R. de Vries, Koger- straat 66 wordt het oude papier ingeza meld ten bate van 'het Hervormd-Doops- «gezind jeugdwerk of voor andere doelen •flzoals het bestrijden van de kosten die zijn verbonden aan de overkomst van een «groep Ierse kinderen in het komen de voorjaar) Ook «hier kan papier dag en nacht worden bezorgd. De sportvereniging ZDH heeft de be schikking over de schuur van D Beum- kes aan 'het Hoge Achterom. Hier kan papier worden gebracht. Op verzoek wordt elk kwantum ook van huis afge haald over heel Texel. Men belle 02226 272. Voor alle inzameladressen geldt dat er prijs op wordt gesteld dat het papier wordt gebundeld. Al was het slechts om te voorkomen «dat de «wind er vat op 'krijgt als de pakken voor de deur wor den neergezet.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5