Cjroen ZwartsJexeh in het harL, TAXI 2323 Ben W lieten zich informeren over voor en tegen van afsluiting Prehistorie van Texel Theatergroep Funhouse maakte publiek tot lyrische massa we/I nederland OVERWINTEREN? Eindelijk beslissing inzake Weverstraat? Waterfabriek draait weer „Te weinig aandacht voor lichamelijke ontwikkeling van de puber" Mooi resultaat voor Texelse konijnenfokker WILHELMINALAAN 4-6 „Mixage van toneelkollage" Speciale St. Nicolaas- aanbiedingen De zonnegids ligt voor U klaar bij Uw reisadviseur 'HET OPEN BOEK' H Burgerij vóór, maar winkeliers hebben nog bedenkingen VRIJDAG 30 NOVEMBER 1973 TEXELSE 87e JAARGANG No. 8831 Uitgave B.V. vJi. Langeveld De Rooy Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Red. Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den Burg, tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. AhoonementsprtJs ƒ6,25 p. kw. 50 cent incasso; los 25 cenL Bank: Amrobank, Ned. Mid. Bank, Rabobank Advert 23 ct p. mm. exet 4»/o BTW sluiting van die Weverstraat ook maat regelen moeten (worden genomen in het Achterom. Daar staan drommen auto's geparkeerd bij verkeer in twee richtin gen. Wethouder Dros zei, dat de ver- keerscommissiie daar reeds aandacht voor heeft. De heer Offrein vond dat van een groot deel van de Burgwal parkeer ruimte moet worden gemaakt. Pas dan kan het autoverkeer de Weverstraat dicht benaderen en zijn de bezwaren ondervangen. Bij afsluiting van de We verstraat wordt het gedeelte tussen Warmoesstraat en Keesomlaan éénrich- tingverkeer en daarmee is de veiligheid van de schooljeugd zeer gediend, zo zei mevrouw Eelman. De heer A. v.d. Meulen, onbezoldigd dooh gewaardeerd verkeersagent op de hoek Warmoesstraat-Weverstraat: „On ze stoep is een vluchtheuvel voor kin deren". De heer De Weijer vond dat de zich gedupeerd voelende middenstanders wat meer fantasie moeten hebben. Hij was onlangs in een zeer groot winkel centrum in Londen geweest en had daar gezien hoe allerlei zaken, ook daar waar tv's en wasautomaten worden verkocht, zeer floreren dank zij een systeem van steekkarretjes e.d. De heer Jac. de Graaf zei dat een Weverstraat met ge motoriseerd verkeerd nog zo erg niet zou zijn, als er maar uitwijkmogelijk heden waren in de vorm van een vluchtheuvel of regelmatig trottoir. Die mogelijkheid biedt de smalle Wever straat niet, zodat afsluiting de enige op lossing is. Vellen zal het opgevallen zijn dat het leidingwater er weer heel wat beter uit ziet dan de laatste weken. Dat klopt. Vanaf 22 Oktober 11.00 uur tot 21 no vember 16.30 uur heeft de waterfabriek in Oudesdhild stilgestaan, in verband met een volledige revisie, waarbij alle nodige reparaties zijn verrioht. Ieder najaar wordt de waterabriek aan dit onderhoud onderworpen, om vervolgens weer een heel jaar te kunnen draaien. Deze keer is extra aandacht besteed aan de onderhoudswerkzaamheden, teneinde een rapport te maken, dat een duidelijk beeld geeft van het goed of slecht functioneren van de verschillen de onderdelen. Dit rapport zal het pre ventief onderhoud ten goede komen. Dr. Fiedel dij Dop Vrijdagavond, heden, geeft de beken de Amsterdamse kinderarts Dr. Fiedel- dij Dop een lezing voor de ouders der leerlingen van de Rijksscholengemeen schap en voor andere belangstellenden. Dr. Fiedeldij Dop zal spreken over de lichamelijke en geestelijke groei van de puber en zal zijn visie geven op de mid denschool. De heer Fiedeldij Dop is van mening, dat men zich veel te veel heeft bezig gehouden met de psychische ont wikkeling van de puber en zich te wei nig heeft verdiept in de lichamelijke veranderingen die de puber ondergaat. Met deze fase moet ook rekening wor den gehouden in het onderwijs. Daarom acht hij het beter, wanneer de midden school met tien-jarigen begint dan met twaalf-jarigen; het twaalfde levensjaar is een zeer kwetsbaar jaar. Wel is 'het prettig, dat op de middenschool op een later tijdstip een keuzepakket moet worden samengesteld. In het huiidge schoolsysteem moeten de leerlingen op htm veertiende jaar al een keus doen; daar zijn ze volgens dr. Fiedeldij Dop nog niet aan toe. IDe lezing begint om 20.00 uur in ho tel „De Lindeboom-Texel". De heer C. Bruin uit Oudesdhild be haalde op de Savoa tentoonstelling het afgelopen weekend met een zwarte Aladka konijn (oude ram) een eerste prijs. Dat betekende dat de heer Bruin de Grote Prijs van Amsterdam kreeg. Op de tentoonstelling werden 700 konij nen geshowd. Burgemeester Sprenger vertelde, dat aan deze hearing een schriftelijke en quête onder alle winkeliers en bewo ners van de Weverstraat was vooraf gegaan. Van de 74 verzonden formulie ren waren er 43 ingevuld teruggeko men. Vijf personen (wilden geen wijzi- - ging van de bestaande situatie (dus afsluiting alleen in de zomer); drie af laders voelden voor een proef met af- iluibing in de winter; veertien mensen rilden afsluiting voor alle verkeer en 21 personen wilden afsluiting met uit- »ndering van fietsers en uiteraard - voetgangers. Van de Dorpscommdssie )en Burg was een 'brief gekomen, waar- n om voortdurende afsluiting werd ge vraagd: de Weverstraat moest voet- «angersgebied worden. Belangrijk ar- ument was voor de dorpscommissde at de Weverstraat gevaarlijk is door iet vele dóórgaande verkeer. De be- aardenbond had schriftelijk verzocht Ie Weverstraat te sluiten voor alle ge motoriseerd verkeer en in een brief van Ie Algemene Texelse Middenstands- hereniging werd gepleit voor het be- eikbaar blijven van alle zaken door [emotoriseerd verkeer. Op de vraag lan de heer F. Zegel of wellicht alleen an het verzorgend gemotoriseerd ver eer werd gedacht, werd ontkennend eantwoord. Mie auto's moeten de be- rijven kunnen bereiken, eventueel via en andere weg. Vergeten Een viertal personen verklaarde geen ormulier te hebben gehad, waardoor ij niet aan de enquête hadden kunnen leelnemen. Toegezegd werd dat men isnog in de gelegenheid (wordt gesteld; nquêteformulieren kunnen vanaf he len bij de gemeentesecretarie worden fgehaald, maar moeten dan wel snel rorden teruggebracht omdat de ge- leentc nu eindelijk wel eens een defi- itieve beslissing inzake de afsluiting ril nemen. Wat het standpunt van de madden- tandsverendging betreft merkte Mr. iprenger op dat het erop neerkomt, dat e vereniging géén afsluiting [wal. Want He zaken zijn nu eenmaal niet via de ch terzij de bereikbaar. Blunders De heer J. Nauta jr. zei, dait het ge- Op 27 september 1972 ging de theater groep „Funhouse" met het programma „Revue" in première en gaf dinsdag avond zijn 197-ste voorstelling in een afgeladen Burgemeester De Koninghal. Het publiek was een en al aandacht en niet weg te slaan na afloop. Het programma was van een zeer uit eenlopend karakter. Toneel, mime, pop penspel, alle* waren vertegenwoordigd. Mede 'hierdoor verveelde Revue geen moment. De regie was in handen van Leen Jongewaard en bleek wel aan 'hem te zijn toevertrouwd. Uitmuntend was het showballet van Dolly Vonk en Bar- rie Stevens l#>ekend van Ti Ta Tove naar) met hun „Chicken Feathers". Fei- ke Bosdhma en Jan Goes verzorgden de marionetten. Vooral met de „Vliegende muizen" 'bezorgden zij de zaal enorm veel plezier. Doodstil was het bij de mime-nummers. In het bijzonder sloeg „De vlieger" erg aan. Muziek en kleding maakten alles tot een bont geheel. Ook hierin getuigde het programma van grote veelzijdigheid. 'De kleding liep uiteen van nauwelijks-kleren (tot zilve ren chaquet, van kippeveren tot kleren uit 'het jaar nul („Wie van wie is wie") en muziek van Handels iharpconcert tot Harry Belafontes Bananaboatsong (An- dré van Du ins kromme bananen). Te recht noemde zakelijk leider van Fun house Marten Putman deze „Revue" een „mixage van toneelkollage". Puur plezier Het is opvallend, dat Funhouse niet een bepaald etiket opgeplakt kan krij gen. 't Is niet 'links, niet rechts, niet con servatief, niet progressief; 't is puur plezier, zoals Trouw in een recentie schreef. Hoewel Marten Putman van mening 'is dat Funhouse dikwijls door mensen uit de leeftijdsgroep van onder de veertien en boven de vijfenvijftig te serieus worden opgevat, werd het te- Dansend, zingend en swingend Funhouse aan het slot van hun programma. Hele maal links ziet men Ti Ta Tovenaars Kwarkie gendeel wat de jongeren betreft, na het middagoptreden bewezen: toen het pu bliek na afloop de zaal verliet en Fun house zijn 'bij het programma ingecal culeerde come-iback maakte, kreeg de toegangsdeur van de Burgemeester De Koninghal het zo zwaar te verduren dat deze werd gekraakt Drs. Woltering schreef een cahier over de prehistorie en de vroegste geschiedenis van ons eiland, onder de titel: LEVEN ROND DE HOGE BERG. Aan de 'hand van archeologische vondsten geeft het werkje boeiende informatie over leven op Texel in vroeger tijd. Voor 3,50 te koop in lees-en schrijfwarenwinkel U binnenburg 3 den burg-texel genoeg gelegenheid geweest om te rea geren. De heer Nauta 'herhaalde zijn bezwa ren tegen het besluiten tot afsluiting alléén Het zou volgens hem prématuur zijn niet tevens andere maatregelen te nemen. Ook het CIMK-rapport steunt deze gedachte. De heer Nauta had de indruk, dat het nieuwe verkeerscircu latieplan, dat precies een jaar eerder voor het eerst aan de orde was gesteld, nu in de ijskast was gezet. Hetgeen Mr. Sprenger ontkende. Het plan komt, maar heft de bezwaren tegen afsluiting van de Weverstraat niet op. Het heeft dan ook geen zin dit plan af te wachten. De voorzieningen, waarop de heer Nau ta doelde, kunnen nu niet worden ge troffen en ook kan niet worden toege zegd, wanneer dat wel het geval zal zijn. Een oplossing zonder nadelen is er helaas niet. Wethouder Dros wees op de ont heffingsmogelijkheid voor bevoorra dend verkeer. De heer J. de Graaf: 't Gaat de winkeliers tocih om klanten en niet om hun auto's? Waarom ds die auto eigenlijk zo belangrijk? Waarop de heer H. Boon betoogde dat dit afhanke lijk is van de aard van het produ'kt. Voor een zware last ds het belangrijk dat de auto bij de winkel kan komen. De heer A. Dros vond dat bevoorraad moest worden tussen acht en negen uur 's morgens. De winkeliers wezen dat denkbeeld van de hand. De heer A. van Heerwaarden: Een vrachtrijder uit Alk maar kan hier niet om negen uur zijn. Van de 'heer J. de Graaf mocht het ver zorgend verkeer best de hele dag dn de straat. Die paar stilstaande vracht auto's hinderen niet; het igaat om het doorgaande verkeer. Achterom De heer Dolf Keijser vond dat bij af- „De burgerlijke overheid handelt on verantwoord als de huidige toestand in do Weverstraat gehandhaafd blijft", aldus een der opmerkingen tijdens de openbare hoorzitting die het gemeen- tebestuur woensdagavond in „Olympic" hield om de wensen van winkeliers, be woners en andere belangstellenden te vernemen inzake de eventuele afslui ting van de Weverstraat. De meerder heid van de aanwezigen liet in allerlei toonaarden blijken, dat de Weverstraat ook in de winter moet worden afgeslo ten voor alle verkeer behalve fietsers, maar van de zijde van de middenstand klonken minder enthousiaste geluiden. De voorzitter van de winkeliersvereni ging zei, dat men wel voelt voor af sluiting, maar dan in samenhang met een aantal andere verkeersmaatregelen zoals die zouden worden neergelegd in het verkeerscirculatieplan voor Den Burg. Namens de Algemene Midden standvereniging werd gesteld dat alle winkels in de Weverstraat voor alle auto's (dus niet alleen het verzorgend verkeer) bereikbaar moeten blijven. Ook werd het duidelijk, dat het voor de ene winkelier makkelijker is om voor afsluiting te zijn dan de andere. Een drogist zal in een afgesloten Wever straat geen klant minder krijgen, maar iemand die een krat melk haalt bij Boon's Zuivelhandel en ermee naar De Bocksberg moet lopen om hem daar in de auto te zetten, komt wellicht nooit meer terug. Ook voor Electrohuis Bak ker (aan de achterzijde niet voor auto's bereikbaar) is afsluiting een moeilijk te verteren zaak. Voor aan- en afvoer van tv-toestellen, wasautomaten, omvang rijke installatiematerialen e.d. kan men het nauwelijks zonder auto stellen. meentebestuur ten aazien van de kwes tie afsluiting Weverstraat in de afge lopen drie jaar erg onzorgvuldig te werk is gegaan en nogal wat blunders heeft gemaakt. De heer Nauta vond het tekenend dat deze hoorzitting werd ge houden uitgerekend op de eerste Sint Nicolaas koopavond, zodat een deed van de meest nauw betrokkenen, de winke liers, niet aanwezig kunnen zijn. Spre ker wilde deze avond dan oök beschou wen als niet meer dan een formaliteit. Sprekende namens de destijds ingestel de „commissie Weverstraat", zei Nau ta vóór afsluiting te zijn, maar dan moesten tegelijkertijd nog meer maat regelen met betrekking tot het verkeer in hiet centrum van Den Burg genomen worden. De heer M. J. de Weijer brak een lans voor ouders met jonge kinderen, die dn de Weverstraat willen wandelen of winkelen. Deze categorie heeft het m de Weverstraat erg moeilijk. Ze moeten herhaaldelijk vluchten voor auto's en dat betekent het op- en aflklauteren van de stoepen. Wandelen met een (kin derwagen is helemaal onmogelijk en moeders met kinderwagens zie je in de Weverstraat dan ook nooit. Dat is ook iets dat de neringdoenden zidh moeten realiseren. Bejaarden Wandelen in de Weverstraat is ook voor de bejaarden erg moeilijk en zelfs levensgevaarlijk. Daarop wees de heer A. Dros, namens 'de bewoners van „Starkenburgh". Ook de heer J. de Graaf, namens de bejaardenbond, pleitte voor afsluiting. „Ook oudere mensen willen wel eens naar moderne winkels kijken". De heer O.J. A'gter toonde er zich verbolgen over dat niet alle winkeliers op deze avond aanwezig konden zijn; dat (was mede in de hand gewerkt door de bijeenkomst op het laatste moment via de 'krant aan te kondigen. „Zo kunt u nooit de mening van alle winkeliers vernemen". De burgemeester zei, dat het onmogelijk zal zijn de mening van (letterlijk alle betrokkenen te horen. Maar er zijn nog meer mogelijkheden dan deze avond. Men kan zijn stand punt ook ten raadhudze bekend maken of een brief schrijven. Er is ondeilhand

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 1