Sloten op Texel bijna overal zeer ernstig vervuild „GEVAAR VOOR VOLKSGEZONDHEID" Overtrokken Adviesbureau Unie van Waterschappen ■I Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 30 november 1973 In de zomermaanden wordt het oppervlaktewater op Texel op veel plaat sen door lozingen van huishoudelijk afvalwater van bewoners en recreanten onaanvaardbaar verontreinigd. Op een aantal punten is de situatie zo slecht, dat uit het oogpunt van de volksgezondheid zeer ernstige bezwaren kunnen worden aangevoerd. De zuiveringstechnische werken zijn onvol- doende. Dit zijn enkele conclusies, die het Technisch Adviesbureau van de Unie van Waterschappen N.V. te Haarlem trok uit het onderzoek naar hel iTexels oppervlaktewater, dat in 1971 ingesteld en in 1972 voortgezet werd. De heer P Bakker is verantwoordelijk voor de voortdurende controle van de rioolzuiveringsinstallaties op Texel. Hier ziet men hem in het laboratorium op de zuiveringsinstallatie van Den Burg, bezig met een sllbbezmkingsproef. Momenteel wordt een methode getest om deze slibbezinking te versnellen, waardoor de capa citeit van de installatie wordt vergroot. De installatie van Den Burg werd destijds ontworpen voor 3000 inwoners. Den Burg is inmiddels gegroeid en bovendien is sinds kort ook De Waal via een persleiding op de installatie van Den Burg aan gesloten De eerste monsters van 1972 werden enomen op 27 juli, na enige doorstro - fling door regenval, de tweede op 6 de- ember, na volledige doorspoeling van iiverse sloten, eveneens ten gevolge van en regenachtige periode. De resultaten an genoemd onderzoek zijn samenge- racht in een rapport. De daarin ver leide cijfers, betrekking hebbende op et biochemisch zuurstofverbruik, zuur- tof gehalte, methyleenblauwproef en mmoniumstd'kstofgehalte, liegen er niet m. Aan de hand van dit materiaal, wam men tot de volgende veelal be- roevende conclusies. Nabij het recreatieterrein van de Iill Mij was het water dn het seizoen >er sterk vervuild en bestond uit on- 3 erdund rioolwater. In december werd ier geen watermonster genomen daar e lozingssloot droog stond. Evenals in 1971 was het water nabij et recreatieterrein de Kriim sterk ver luid en verkeerde het in rottende staat, lat de vervuiling wordt veroorzaakt oor de Krim is duidelijk. In december 2 as het water bier ter plaatse wederom HI an goede kwaliteit. Zoals bekend is De rim inmiddels via een persleiding op e i ïoolzuivermgsinjstallatie De Cocks- 3rp aangesloten. Het effluent (het ge- riverde water) van de rioolzuiverings- «stallatie De Cocksdorp was in juli van del ijk goede kwaliteit; in december as 't water hier ter plaatse van goede waliteit. Voor het gemaal Eierland was het- ater in juni van iets betere kwaliteit in in 1971, hetgeen kan worden toege geven aan de doorstroming tengevol- i van de regenval voor de bemonste- ng. In december was het water hier cht vervuild, gelet op o.a. het verhoog- i biochemisch zuurstofverbruik en nmomumstrikstofigehalte. Een nadelige tvloed van lozingen aan huishoudelijk Valwater in het door het gemaal be- alen gebied was ook in 1972 aanwijs- aar. In juli was het water nabij het re- eatieterrein Tamarisk ernstig ver- uld Dat de vervuiling werd veroor- akt door lozingen van huishoudelijk valwater blijkt duidelijk uit de ver egen analyseresultaten. Evenals in 1971 bevatte de sloot bij ilufterduin" in juli weinig water. In cember was het water hier van vrij delij'ke kwaliteit. De situatie bij het II creatieterrein „De Driehoek" was ge- q jkwaardig aan die in 1971. Dit wil zeg- j n: in juli ernstig vervuild water en december licht vervuild water. Nabij de kern Midden-Eierland was t water op bedde dagen ernstig ver- lild door huishoudelijk afvalwater, it de vervuiling in 1972 minder groot is dan in 1971 hangt samen met de otere regenval in 1972. Het op beide gen in rotting verkeren van het op- d rvlaktewater ter plaatse is uiteraard !t hygiënisch oogpunt bezien onaan- ardbaar. Nabij de kern Zuid-Ederland was het ater op beide bemonsteringsdagen duidelijke tegenstelling met 1971 whts licht vervuild. De zuurstofloos- sd van het water dn juli kan geweten arden aan de krooslaag, waardoor de urstofopname uit de lucht werd ge- agneerd. Nabij de Derde Dwarsweg was het iter in juli vrij ernstig vervuild door tingen van huishoudelijk afvalwater verkeerde dit an rottende staat. In december was een nadelige invloed n lozingen aan vervuild water aan- 4 inbaar. Het hoge nitraatstikstof hier Ij r plaatse gevonden wijst op een goede Ifremiging van het oppervlaktewater. Voor het gemaal 't Noorden was op 8 de bemonsteringsdagen een nadelige ji doed van lozingen aan huishoudelijk i aalwater in het bemalen gebied aan- inbaar. Het hoge zoutgehalte hier ter iatse wordt volgens het Technisch Iviesbureau veroorzaakt door kwel. Evenals in 1971 was het water nabij b; recreatieterreinen Woutershok, Den- pj noord en Dennenrust in juli vervuild H &r lozingen aan huishoudelijk afval- ter en verkeerde het water hier in ttende staat. In december bij enige - orstroming was het water hier van lelijk goede -kwaliteit. Nabij de recreatieterreinen Venne- m, De Parel en Bloemwijk was het ter in juli zeer ernstig vervuild en bestond het uit praktisch onverdund huishoudelijk afvalwater. Zelfs in de cember was het water ter plaatse nog duidelijk vervuild en verkeerde het nog steeds in min of meer rottende s'taat. In juli was het water bij het recrea tieterrein De Bremakker van duidelijk betere kwaliteit dan in 1971. Deson danks verkeerde het water hier in min of meer rottende staat en was een dui delijke vervuiling aantoonbaar. In de cember bij een goede doorstroming was hier een nadelige invloed van plaatsge vonden dan wel nog plaatsvindende lo zingen aantoonbaar. De goede werking van de zuiverings installatie Gerritsland liet in juli even als in 1971 te wensen over. Een effluent met een biochemisch zuurstofverbruik van 32 mg/1, een zuurstofgehalte van 0,4 mg/1, een ammoniumstikstofgehalte van 19 mg/1 en weinig nitriet en nitraat in het water naast een ontkleuren van de mcthyleenblauwproef geeft aan dat de installatie niet goed werkte dan wel overbelast is. In december was de situa tie hier bevredigend. Door het aansluiten van het gebied Pontweg, Oudedijkje en Mientenglop op de rioolzuiveringsinstallatie Gerrits land was het water ter plaatse in juli en december van redelijke kwaliteit. Benedenstrooms van het gebied De Koog was het water op beide bemonste ringsdagen licht vervuild. In december bij een geringe doorstroming was een nadelige invloed van huishoudelijk afvalwaterlozingen hier aantoonbaar. Voor het gemaal 't Noorden was in het water op beide bemonsteringsdagen een licht nadelige invloed van afvalwa- terlozingen in het bemalen gebied aan toonbaar. Nabij Oost was het water in juli evenals in 1971 ernstig vervuild en ver keerde het in rottende staat. In decem ber vond enige doorstroming plaats en was het water licht vervuild. De goede zelfreiniging van 't water bleek uit het gunstige nitraatstiksiofgehalte. Nabij het recreatieterrein „De Toes" was het water in juli ernstig vervuild door lozingen van huishoudelijk afval water van plm. 500 personen. In decem ber was het water hier van goede kwa liteit. Evenals in 1971 werkte de zuiverings installatie Oosterend in juli zeer slecht. Met het effluent werd o.a. vrij veel slib geloosd In december was de werking van de installatie ook niet goed te noe men. In juli werd in de kern De Waal nog ongezuiverd rioolwater geloosd en wa- Bij de gemeente Texel is men van mening dat het rapport van de Unie van Waterschappen inza ke de kwaliteit van het Texelse oppervlaktewater een slechter beeld geeft dan gerechtvaardigd is. Verschillende in het rapport genoemde wantoestanden (Krim, De Toes) zijn inmiddels opgehe ven. Verder is men er slecht over te spreken dat bij het controleren van de werking van de diverse zuiveringsinstallaties niet direkt het van de installatie afkomstige effluent is getest, maar dat men een monster heeft genomen uit de sloot waarin dit effluent wordt geloosd. Als zich in de bovenloop van de betreffende sloot een of andere vervuilingsbron bevond (boerderij, huis o.i.d.) dan werd de kwaliteit van het getrokken monster daardoor nadelig beïn vloed. Het rapport zou de indruk kunnen wekken dat het met de zorg voor het oppervlaktewater op Texel schandalig slecht gesteld is, terwijl in werkelijkheid de ge meente Texel in vergelijking met de meeste vergelijkbare andere Noordhollandse gemeenten vóórop heeft gelopen op het gebied van de afvalwaterreiniging. Daarbij dienen de op Texel ongunstige omstandigheden (weinig „ruim" oppervlaktewater en veel stil staande sloten) in aanmerking te worden genomen. Niet ontkend wordt dat met name in de recrea tiegebieden van onaanvaardbare toestanden moet worden gespro ken en ook is het waar dat enkele zuiveringsinstallaties een ontoe reikende capaciteit hebben gekre gen in de loop der jaren. Met de capaciteitsvergroting is men mo menteel bezig. De installatie aan de Pontweg zal van 10.000 tot 18.000 inwonersequivalenten wor den vergroot en verschillende an dere installaties zullen beter gaan werken door toepassing van be paalde kunstgrepen, waarmee mo menteel wordt geëxperimenteerd en waarbij een vooraanstaand deskundige als Dr. Ir. A. Pasveer uit Delft (waarnaar het bekende type rioolzuiveringsinstallatie is genoemd) nauw is betrokken. Nog onlangs verbleef hij een week op Texel. Bij het Rijksinstituut Zui vering Afvalwater (RIZA) en de BAF (Stichting Bedrijfsonderzoek Afvalwater Zuiveringsinstalla ties) is men van mening dat Texel het gezien de specifieke omstan digheden bepaald niet slecht heeft gedaan. Zoals men uit een artikel elders in deze krant kan opmaken is zojuist de riolering van het ge bied Gerritsland aanbesteed, wat betekent dat de belangrijkste ver vuilende recreatieterreinen bin nenkort (verplicht!) van riolering zijn voorzien en zijn aangesloten op de vergrote zuiveringsinstalla tie aan de Pontweg. ren de watergangen rondom de kern ernstig vervuild. In december was deze kern aangesloten op de zuiveringsinstal latie in Den Burg. Het water was dan ook van duidelijk betere kwaliteit dan in juli, hoewel nog van vervuild opper vlaktewater ter plaatse kon worden ge sproken. Evenals in 1971 was het oppervlakte water in juli nabij de zuivelfabriek zeer ernstig verontreinigd door de lozing van de zuivelfabriek. Het geloosde water was bovendien zeer zout door de bron- waterlozingen van deze fabriek. Voor het gemaal Dijkmanshuizen was het water op beide bemonsteringsdagen van redelijk goede kwaliteit. Opgemerkt dient hierbij dat het gemaal in decem ber draaide, zodat een doorstroming plaatsvond. In juli toen De Waal nog niet was aangesloten, was het door de installatie in Den Burg geloosde water van duide lijk betere kwaliteit dan in 1971. In de cember was het geloosde water minder gunstig van samenstelling, hetgeen niet geheel aan overbelasting van de instal latie te wijten is. Evenals in 1971 was het water in juli nabij hotel Bos en Duin zeer ernstig vervuild door geloosd huishoudelijk af valwater en verkeerde het in rottende staat. In december, buiten het seizoen, was het water ter plaatse nog duidelijk vervuild. De zuiveringsinstallatie in Den Hoorn had in juli een vrij redelijk rendement alhoewel het ontkleuren van de methy- leenblauwproef en het ontbreken van zuurstof in het water erop wijst dat de installatie niet optimaal het aangevoer de rioolwater zuiverde. Nabij de zuiveringsinstallatie Oude- sdhild was het water dit jaar van betere kwaliteit dan in 1971. Desondanks liet de werking van de installatie in juli te wensen over. Het hoge zoutgehalte in de Sohilsloot komt vanuit de Dijksloot. De vervuiling ter plaatse is afkomstig van een over stort. In juli was het water hier in rot tende staat. Bij het Waterweggetje was het water in juli licht vervuild. De oorzaak van deze vervuiling is niet geheel duidelijk. Mogelijk dat hier toch vervuild water van de Zuivelfabriek en Oudeschild pe riodiek naar toe stroomt dan wel vanuit de polder de Hemmer. Voor het gemaal Schans was het wa ter in juli duidelijk vervuild. Dat de vervuiling wordt veroorzaakt door huis houdelijk afvalwater en door de Zuivel fabriek blijkt uit de verkregen analyse resultaten. Nabij het Horntje was het water op beide bemonsteringsdagen sterk ver vuild door lozingen aan huishoudelijk afvalwater. De vervuiling was dit jaar minder ernstig dan in 1971 hetgeen sa menhangt met de grotere regenval. Voor het gemaal Prins Hendrinkpol- der was het water op beide bemonste ringsdagen van redelijk goede kwaliteit. Het hoge ammoniumstikstofgehalte ter plaatse wijst op plaatsvindende lozingen aan vervuild water in het door het ge maal bemalen gebied. Samenvattend zegt het Adviesbureau, dat het oppervlaktewater op Texel in de zomermaanden van 1972, evenals in die van 1971, over het algemeen slecht te noemen is. Dat het zich in 1972 iets gunstiger voordeed dan in 1971, was louter te danken aan de aansluiting van een aantal recreatieterreinen op de RTI Gerritsland en aan een grotere regenval in 1972. Gelet op de slechte kwaliteit van het oppervlaktewater op Texel, dat bovendien middels kwel en zoutwater lozingen sterk verzilt wordt, werd door het bureau het volgende geadviseerd: 1. geen nieuwe lozingen zonder zuive ring toe te staan; 2. bestaande lozingen zoveel mogelijk aan vergunningen met beperkende voorwaarden te onderwerpen; 3. te bevorderen dat zoveel mogelijk kernen en recreatieterreinen worden aangesloten op zuiveringsinstallaties; 4. te bevorderen dat de bestaande zui veringsinstallaties optimaal worden bediend en gebruikt; 5. te streven naar een zo spoedig moge lijke toedeling van de aktieve zuive- ringstaak aan het waterschap dan wel een andere instantie teneinde de bouw van nieuwe zuiveringsinstalla ties te kunnen versnellen; 6. na te gaan in hoeverre, mede in ver band met 't belang van de recreatie, subsidies voor de bouw van zuive ringstechnische werken zijn te ver krijgen; 7. het onderzoek naar de kwaliteit van het oppervlaktewater c.a. te conti nueren. Het hart van een rioolzuiveringsinstallatie wordt gevormd door de apparatuur, waarmee aan het vuile water zuurstof wordt toege voegd In Den Burg gebeurt dit door snel ronddraaiende borstels; de opspattende waterdeeltjes nemen dan zuurstof op en de afbrekende bacteriën kunnen hun werk doen. Het eindresultaat Is kristalhelder water dat zonder meer op de sloot kan worden geloosd De goede werking van de installatie kan echter makkelijk worden verstoord ,b.v door een plotseling zeer hoge aanvoer van vuil water, giftige bestanddelen (of vreemde voorwerpen) in het water en door olieverontreiniging. Wanneer één garage houder zich van zijn afgewerkte smeerolie ontdoet door het via het schrobputje in het riool te laten belanden, kan de riool zuiveringsinstallatie dagen lang ,,van streek" zijn.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5