Gemeente heeft in 1974 minstens zes miljoen te investeren AGENDA V Amateurtje kan veel beter spelen B REPEN UIT DE INLEIDING VAN ING. C. ZIJDEWIND Souffleuse liad drukke avond PLAATSELIJKE BELASTINGEN GAAN OMHOOG Munten- en ansichten- verzamelaars bijeen Spannende volleybalwedstrijd «ede opbrengst bazaar Blijkens het gemeentelijke investeringsplan voor 1974 tot en met 1978 zijn en W. voornemens voor minstens ƒ6.146.296,— te investeren in het komen- jaar. De jaarlijks terugkerende kapitaalslasten van dit bedrag belopen 166.226,—. Veel belangrijke objecten zijn „pro memorie" aangegeven om it raming bij benadering niet mogelijk is op dit ogenblik. Het totaal te in- [steren bedrag zal dus nog aanmerkelijk hoger zijn. Voor de jaren 1974 I en met 1978 bedraagt het investeringstotaal ƒ23,2 miljoen. „Men heeft einig fantasie nodig om vast te stellen dat de kapitaalslasten in de komen- vijf jaren zeker met één miljoen gulden zullen moeten stijgen. Zouden dit niet doen, dan zou - met of zonder uitbreiding van taken - de ge- eente Texel tekortschieten bij het vervullen daarvan. Het zal zaak zijn de itwikkeling nauwlettend te volgen en de gemeentelijke inkomsten tijdig te rsterken. Wij blijven van oordeel dat de gemeente daarbij aanspraak mag pken op een extra uitkering uit het gemeentefonds ter tegemoetkoming in recreatieve uitgaven", aldus B. en W., die in hun begeleidingsbrief aan raad verder o.m. meedelen dat inmiddels is besloten voorstellen «edoen t verhoging van een aantal plaatselijke belastingen. Dit om voldoende ■kkingsmiddelen te krijgen voor o.a. de kapitaalslasten van een aantal nog et goedgekeurde investeringen van de dienst 1973 en van een aantal nieu- s investeringen die in het investeringsplan voor 1974 zijn opgenomen. Illllllll m Tweede blad Texelse Courant vrijdag 7 december 1973 et investeringsschema voor 1974 er als volgt uit (de meest urgent ge- te voorzieningen zijn vet gedrukt): Wegen erbetering van de Oosterenderweg 0.000,Krimpenerwaardkruising aliaweg ƒ120.000,Aanleggen rij- Ipad-voctpad langs Ruigendijksweg, De Koog ƒ75.000,Aanleggen ielpad langs Rozendijk ƒ80.000, Straten anleggen voetpad langs de Boodt- te De Koog ƒ17.800,Verande- Weverstraat in voetgangersdomein Verandering Dorpsstraat De Koog oetgangersdomein p.m. Parkeerterreinen oorzieningen kortparkeerders p.m.; leg parkeerterrein De Zes 5200 f185.000,—. Sportvelden lieg tennisbanen p.m Aanleg [sportveld en trainingsveld Den ƒ15.000,—. Volksgezondheid ankoop ambulance ƒ58.000, Brandweer Aanschaf schuimblus- en mengappa- raat ƒ7.940,Aansöhaf werkkleding ƒ11.109,Vervanging complete 'hoge/ lage druk mistblusser ƒ71.420, Gebouwen Lagere school te De Cocksdorp gecom bineerd met gemeenschapsruimte ƒ657.500,Sporthal Den Burg ƒ1. 350.000,Uitbreiding lagere school te Den Burg met 2 leslokalen c.a. ƒ250.000,Uitbreiding lagere school te Oudeschild p.m.; Inrichten boerderij „Ons Genoegen" tot dubbel kleedlokaal en sportkantine p.m. Economie Voorziening haven Oudeschild (visse rijsteiger) ƒ1.500.000, Recreatie Verlichting parkeerterrein De Koog ƒ35.000,Inrichten noodkampeerter- rein ƒ9.000,Bosaanleg bij De Cooks- dorp p.m.; Uitbreiden zwembad p.m. Soc. zorg en maatschappelijk werk Vernieuwen dak van het oude gedeel- deelte van huize „Irene" p.m.; Uitbrei den en verbeteren huize „Irene" (event, met beheerderswoning; hangt samen met bouw verpleeghuis) p.m.; Aanschaf fing bedrijfsmiddelen t.b.v. de centrale werkplaats ƒ7.500, Restauraties, musea Voorzieningen in de D.G.-kerk te Den Hoorn voor het onderbrengen van de kollektie Baumann ƒ146.410,Bijdra gen voor het behoud van de karakteris tiek van Texel (voor schapenboeten, tuinwallen, beschermde dorpsgezichten en kleine monumenten) p.m.; Restaura tie van de molen te Oudeschild p.m. Diversen Herziening straatnaamgeving en huis- nummering (in 1973 tot en met 1977 steeds 1/5 gedeelte) ƒ31.740,—; Ver- keersvoorziening Den, Burg p.m.; Ver vaardigen bestemmingsplannen 1974 ƒ79.350,Bouw aula te Den Burg en bouw van 2 a 3 rouwkamers ƒ186.300,—; Inrichten aula in voormalige doopsge zinde kerk te Oosterend p.m.; Aardgas- voorziening p.m. Bovenstaande foto werd gemaakt in het begin van deze eeuw op de Postweg bij De Cocksdorp. De molen, waarnaar de huidige Molenlaan is genoemd, is la ter door brand verloren gegaan. De foto is afkomstig uit de kollektie van de heer KI. Uitgeest, een van de vele Texelaars die zich bezig houdt met het verzame len van oude prentbriefkaarten en foto's. Hij is ook lid van de munten- en ansichtenclub, die maandagavond a.s. weer ruilbij eenkomst houdt in hotel 'De Zwaan'. Tegenwoordig zijn bij deze club ook verzamelaars van andere artikelen welkom. Begonnen wordt om acht uur. iterdagmiddag speelt Tevoko 1 te- medekoploper „Effekt" in de Bur- eester De Koninghal. Gezien de ge leid in kracht is een spannende strijd te verwachten. Tevoko zal er veel koelbloedigheid tegenaan ten. De laatste t\yee wedstrijden den wel erg makkelijk gewonnen t het zelfvertrouwen misschien te is geworden. Aanvang 15.30 uur; {stellenden zijn welkom. KOOG De tweedaagse bazaar inlangs door de Hervormde Zuster- gen van De Koog werd gehouden, t bruto ruim ƒ3100,opgebracht, organiserende dames zijn hierover tevreden en zijn dan ook erkente- jegens de vele medewerkenden De engst komt ten goede van het ulhutwerk. DE WAAL Vrijdag- en zaterdag avond heeft de toneelvereniging ,,'t Amateurtje" voor een voor tweederde bezet dorpshuis „Loods aan boord" van Jan Fabricius opgevoerd. De uitvoering kan deze keer bepaald geen daverend succes worden genoemd, al vermaakten de toeschouwers zich wel. De spelers waren weinig rolvast en men was er niet in geslaagd voor verschillende rol len mensen van ongeveer de juiste leef tijd te vinden wat nogal verwarrend was. De souffleuse heeft het druk ge had, zoals ieder kon vaststellen want zij was tot achterin de zaal te horen. Het gebodene was niet in overeenstemming met de goede reputatie van de Waalder vereniging. „Loods aan boord" gaat over een ge zin, waarin moeder de baas is. De twee zoons Jan en Tom zitten danig onder de plak, dochter Martha is een oude vrij ster. Het gezin houdt er een hotel op na; tante Janneke staat in de keuken, Cato houdt de boel schoon. Op een morgen komt Koos Fabian en wenst een kamer. Hij zou met tante Janneke getrouwd zij geweest, ware het niet dat Jannekes zuster, moeder Maree, daar een stokje voor gestoken had. Nu is Koos van plan orde op zaken te stellen- hij is nu de loods aan boord, hij maakt nu de dienst uit. Tijdens zijn verblijf komt Tom met de dochter van de postbode Paultje Co- lijn thuis en Jan met Loes, een geschei den vrouw. Beiden worden door moeder afgewezen. De zoons accepteren het, bang dat hun blinde moeder een hart aanval krijgt. Via de vee- en tevens huisarts kom Fabian erachter dat moe der helemaal niet blind is. Hij dwingt haar het huwelijk van Tom en Paultje toe te staan. Voor Jan ds het al te laat, want Fabian gaat er met Loes vandoor. Gespannen Mevrouw T. Luiken-Ketelaar was nog het meest overtuigend als de zogenaam de blinde moeder met het zwakke hart. Vooral in de scène waarin zij denkt een lege kamer binnen te stappen maar dan tot haar schrik bemerkt dat Koos er staat, kwam zij tot grote hoogte. Ze kende bovendien haar tekst, hoewel de heer A.Kager als kapitein Koos ook rede lijk rolvast was. Volgens het stuk moest hij de vrolijkheid in huis brengen maar daarvoor werd toch wat te serieus ge speeld Ook de heer H. Tjepkema kwam wat te ernstig en te formeel over voor de grapjas die hij blijkens het verhaal moest zijn. Het was allemaal wat te ge spannen en geforceerd. Veel spontaner deed de heer K. Zoetelief het als zoon Jan. Een fout was dat hij zijn tegenspe lers niet aankeek. Mevrouw I. Timmer- Betsema, als tante Janneke, vertoonde hetzelfde euvel De heer P. Kooiman als Tom en mej. R. Zoetelief als Paultje speelden opgewekt en gedroegen zich goed. Hetzelfde kan worden gezegd van mevrouw H. Kooger-Heeringa als Loes. Mej. E. van Esschoten (als Martha) en mej. G. Witte (Cato) kenden hun rol on voldoende en droegen voor op een sto rende leestoon, evenals de meeste an dere spelers. Wat de heer J. Zoetelief als vader Colijn zei, was niet veel maar vrolijk. Ook de heer D. Roeper hads als postbode een kleinere rol die hij echter bevredigend vervulde. Slechte keus Zoals gezegd kenden de spelers hun rol onvoldoende. Mogelijk daarom had de souffleuse, mevrouw Albers-van Zonneveld besloten de hele tèkst voor te lezen met een storend geluidsvolume. Een wat langere repetitieperiode en meer concentratie bij ihet spel had dit kunnen voorkomen. Het valt niet mee tellkens een stuk te kiezen dat de vereniging óén kan en waarvoor het de geschiktepersonages beschikbaar heeft, ,,'t Amateurtje" heeft wat dat betreft dn het verleden zelden misgegrepen; deze keer was dat duide lijk wèl het geval. Er moest teveel ge- goooheld worden met de leeftijden, waardoor het publiek moeite had zich in de situatie in te leven. Grimeuse me vrouw Beumkes-Radder had goed werk geleverd maar van haar mag niet wor den verwacht dat zij eventjes oude mensen in jonge omtovert en omge keerd. Had de vereniging zich wat meer oefentijd gegund en had regisseur C. van Splunter meer aandacht aan de de tails besteed, misschien van Fabricius' "Loods aan boord" dan wat beter uit de verf gekomen, ,,'t Amateurtje" kan het veel beter, dat is de afgelopen jaren herhaaldelijk gebleken. Vrijdag 7 december In „De Oranjeboom" worden door de heer J. C. Bruin films (oude films van Texel en „Oosterend Present") ver toond voor leden van de bejaarden- bond en andere belangstellenden. Aanvang 15.00 uur. De fotoclub „De Kiekendief" komt om 20.00 uur bijeen in het gebouw bij de Doopsgezinde kerk. De toneelclub Zuid-Eierland brengt in de kapel het stuk „En de boer ploegt voort" van René Bos. Aanvang 20.00 uur; entree ƒ2, Zaterdag 8 december De Werkwinkel haalt oud papier op in de Bernhardlaan, Wilsterstraat en Marelstraat te Den Burg. In de Burgemeester De Koninghal be gint om 19.30 uur een openbare avond van de muziekschool Texel. Maandag 10 december De munten- en ansichtenclub houdt ■vanaf 20.00 uur ruilbeurs in hotel „De Zwaan". Dinsdag 11 december Het centraal bestuur van de Stichting Cultureel Werk Texel vergadert in het raadhuis, aanvang 20.00 uur. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 - 17.00 uur legpuzzeltheek in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bejaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18 30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14.45 uur bij de o.l. school van Oudeschild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje. Tot en met 18 december is in de exposi tieruimte van 'het raadhuis „Kunst uit Afrika" te zien. Bezichtiging is moge lijk tijdens de openingsuren van het raadhuis. re stellen ons voor in de komende en in onze rubriek een greep te uit de stof, die de bedrijfstakdes- lige van het Consulentsdhap voor Akkerbouw te Schagen naar voren t op een voorlichtingsavond van iollandsche Maatsohappij van Land er afdeling Eierland. deze eerste „aflevering" iets over t,9l tijging van kosten, opbrengsten en iten in de periode tussen het begin de zestiger jaren en de jaren 72. heer Zijdewind ontleent deze ge- aan de zg. L.E.I.-boekhoudingen akkerbouwbedrijven. Er wordt bij een soheiding gemaakt tussen ijven met een oppervlakte kleiner 35 ha en de grotpre bedrijven. !,7! 1,45 b 1,9" ',91 Stijging kosten, opbrengst en winst de zojuist aangeduide periode zijn osten per ha op de bedrijven klei- dan 35 ha, gestegen van ƒ2.180, 3.600,—. de grotere bedrijven waren de en per ha in het begin van de jaren fl 950,terwijl deze nu op ruim •0.liggen. ellen we de kosten in het begin van de periode op 100, dan liggen deze in 1972 voor de kleinere bedrijven op 162 en voor de grotere bedrijven op 154. Gelukkig staat tegenover deze kosten stijging ook een stijging van de op brengst. Stellen we de opbrengst voor de jaren 1961-'62 op 100, dan is dat voor de kleinere bedrijven in 1972 gestegen tot 166 en voor de grotere bedrijven 161. Uit het overzicht omtrent het verloop van de winsten bleek, dat vooral de pe riode 1966—'68 voor de akkerbouwbe drijven in het teken van de depressie 'heeft gestaan Vooral de laatste jaren blijkt er een sterke vooruitgang in de winsten te zijn. Stellen we die voor de jaren 1961-'62 eveneens op 100, dan blijkt die voor 1972 voor de kleiner be drijven op 193 en voor de grotere be drijven op 198 te staan. Verloop diverse kostenposten De stijging van de kosten is niet gelijk verdeeld over de diverse kostenposten. Buitengewoon sterk is de stijging van de lonen. Stellen we die voor 1962-'64 op 100, dan staat deze voor 1971 op 240 en voor 1972 op 270. In bedragen uitge drukt betekent dit, dat de bruto-kosten voor een werknemer in 1962-'64 plm. ƒ7.000,waren, in 1971 was dit ƒ16.800,en in 1972 zelfs ƒ18.900, De stijging van 1971 naar 1972 was even groot als het totale loon zo'n 25 jaar ge leden. De stijging in kosten voor werktuigen en loonwerk is veel geringer. Stellen we ook hier het begin weer op 100, dan is dit voor werktuigen in 1971 gestegen tot 145 en een jaar later 155, voor loon werk resp. 133 en 143. De stijging van de waterschapslasten is landelijk zeer sterk: in 10 jaar van 100 naar 326. De meststoffen hebben jarenlang een geringe stijging vertoond. Als we de prijzen in het begin van de jaren '60 op 100 stellen, dan is dit in 1971 nog maar 104. Van '71 naar '72 heeft een vrij grote stijging plaats. Van 104 naar 112. Het ziet er naar uit, dat in de komende jaren die stijging nog ster ker zal zijn. Ten opzichte van deze kostenstijgin gen is de stijging van de prijzen van de akkerbouwprodukten enigszins triest. Hier zien we nl een stijging van 100 naar 116. Voor de produkten van de veehouderij ligt dit gunstiger, nl. van 100 naar 140. Dat de winsten toch gestegen zijn is te danken aan de grote stijging van de produktiviteit van de arbeid. Dat wil zeggen, dat per man veel meer wordt geproduceerd. Stellen we de arbeids- produktiviteit in 1961-'63 op 100, dan is deze in 1971 op 195 gekomen. Dat wil dus zeggen dat één man in 1971 onge veer evenveel produkten „voortbrengt" als 2 man in de jaren 1961-'63. Grote verschillen tussen de bedrijven De heer Zijdewind wees er op, dat er zeer grote verschillen bestaan tussen de bedrijven, die het L.E.I. in administra tie heeft. Het verschil in „netto over schot", of met andere woorden de winst tussen het bedrijf met de beste en de slechtste uitkomsten was de laatste ja ren meestal zo'n ƒ1.000,per bunder. Dit verschil is het laatste jaar ƒ2.000, per ha. Op een bedrijf van 35 ha der halve een verschil van ƒ70.000, Er zijn een paar duidelijke oorzaken voor dit verschil aan te wijzen. In de eerste plaats is er het verschil in het bouwplan. Een zg. intensief bouwplan met veel suikerbieten en aardappelen komt over het algemeen beter uit de bus, dan een bouwplan met veel of uit sluitend granen Dan is er het zeer belangrijke ver schil in opbrengsten. De inleider wees er op, dat ten opzichte van normale op brengsten een opbrengststijging van 10% hetzelfde resultaat geeft als een vergroting van de oppervlakte met 10 ha. Dan is er de variatie in kosten. Deze liggen op het ene bedrijf veel hoger dan op het andere In dit verband wees de heer Zijdewind nog eens op de over het algemeen hoge werktuigkosten in ons land. Op veel bedrijven worden oude werktuigen te spoedig vervangen door nieuwe en duurdere. De inleider was van oordeel, dat vooral bij het gebruik van werktuigen samenwerking geboden Mogelijkheden tot verbetering inkomen De heer Zijdewind was van mening, dat het speciaal voor akkerbouwbedrij ven met een oppervlakte van 25 ha heel moeilijk zou zijn om in de toekomst het inkomen op peil te houden. Inleider was van oordeel, dat zo'n be drijf ook geen volledige werkgelegen heid bood voor één volwaardige ar beidskracht. Als arbeidsbehoefte voor zo'n bedrijf noemde de heer Zijdewind 1.600 man-uren. Als mogelijkheden om op een derge lijk bedrijf toch tot een inkomen te ko men noemde de inleider de volgende punten. In de „slappe" maanden zou op ande re bedrijven werk gezocht moeten wor den. Als voorbeeld noemde de heer Zij dewind akkerbouwers in de Haarlem mermeer, die in de winter een maand of drie in de rozenkassen in Aalsmeer werken. Op Texel zou er eventueel de mogelijkheid zijn om op grote bedrijven te gaan helpen bij het sorteren van de aardappelen. Een andere mogelijkheid is hulp bij het transport van de suikerbieten tij dens het rooien van de bieteh. In ruil daarvoor zou het grotere bedrijf kunnen zorgen voor het rooien van de bieten op het bedrijf van de kleinere akker bouwer. Een derde mogelijkheid is de teelt van meer arbeidsintensieve gewassen. Inleider daoht aan de teelt van bloem bollen. Als een eventuele mogelijkheid, die in de zaal nog al wat protesten op riep, noemde de heer Zijdewind de teelt van winterbloemkool. Meer samenwerking nodig Inleider was er van overtuigd, dat in meer samenwerking tussen de bedrijven nog goede mogelijkheden aanwezig wa ren. Hij wees op een voorbeeld in de Pur- mer, door samenwerking, waarbij een zware tractor en zeer brede ploeg waren aangekocht, ondanks de zeer ongunstige herfst, een grote oppervlakte tijdig op wintervoor kon worden geploegd. Ook bij de oogst van de gewassen zou door samenwerking een flinke kosten besparing tot stand kunnen komen.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 5