B en W presenteren beleidsnota voor 1974 Het flatmysterie Donor-nier Zon, maan en hoog water Bel bij brand 2066 feuilleton door Tom Lodewijk Derde blad Texelse Courant vrijdag 7 december 1973 Traditiegetrouw hebben B. en W. met het toezenden van de ontwerp ge meentebegroting ook de beleidsnota voor 1974 aan de raad gepresenteerd. Evenals vorige jaren staat hierbij voorop dat bewoners en gasten zich in vrijheid moeten kunnen ontplooien - in en buiten werktijd - zonder elkaar te hinderen. Daartoe is volgens het college het volgende nodig: behoud van het „eigen gezicht" (het karakteristieke van landschap en be bouwing); behoud van een aantrekkelijk milieu (in en buiten Texel); evenwicht tussen centrum en buitendorpen, zodat beide voor hun taak berekend zijn; ruim baan voor allerlei ontwikkelingen, waar dit mogelijk is zonder we zenlijke aantasting van landschap en milieu; een duidelijk doeltreffend wegen- en verkeersplan; goede openbare voorzieningen- het scheppen van voorwaarden (binnen de grenzen welke milieu en land schap stellen) voor het behoud van veelzijdige werkgelegenheid in een ge zond bedrijfsleven met een klimaat van samenwerking en gastvrijheid; het scheppen van toekomstkansen voor jeugd en jongeren door middel van onderwijs, jeugdwerk en vormingswerk; het bevorderen van verantwoorde aktiviteiten van al degenen die door leeftijd of gebreken belemmeringen ondervinden. Dat resulteert in de volgende be leidslijnen voor 1974: Ruimtelijke ordening a. de ontwerp-plannen van De Koog, Xideschild, natuurkampeerterrein Ou- lesChild en beschermd dorpsgezicht Dos-terend zullen in 1974 aan de gemeen- :eraad ter behandeling worden aange bonden; b. de ontwerp-plannen Den Burg NW, t Horntje, De Waal, Den Burg-Zuid, zie 'uid- en Midden-Eierland en Oost zul- en in 1974 afgerond en voor voorover- eg worden ingezonden en c. het ontwerpplan buitengebied zal .v.m. de naar aanleiding van hiervan II [ehouden hoorzittingen en dé ingeko- nen reakties in 1974 worden herzien a vaarna het voor vooroverleg zal wor- len ingezonden. Het nieuwe ontwerp tal ook aan hen, die in eerste instantie jhriftelijk reageerden, ter nadere be- oi deling worden toegezonden. d. een eerste ontwerp-plan voor het lesohermd dorpsgezicht Den Hoorn zal In 1974 worden opengesteld en in een e stellen plaatselijke begeleidingscom- Iiissie ter discussie worden gesteld. e. een ontwerp-verkeersstruktuurplan oor Den Burg zal worden opgemaakt S n ter discussie worden gesteld. f. een definitief standpunt zal worden 90 tepaald n.a.v. het ontwerp-Tecreatie- >asisplan zodra de resultaten van de in- praalkprocedure bekend zijn. Met de lp afwerking van uitvoerende deelplan- len zal een aanvang worden gemaakt, g. de ontwerp-structuursöhets zal orden herzien, zodra de resultaten Van Ie inspraakprocedure bekend zijn en ua.v. deze gegevens een standpunt is epaald. Getracht zal worden het struc- ;uurplan op een zodanig tijdstip te doen aststellen, dat middels dit plan een naximale gemeentelijke invloed op het nettertijd door Prov. Staten vast te stel en streekplan kan worden uitgeoefend. ig Milicu-hygiëne op het terrein van de rioolwater- fuivering ontstaat zeer waarschijnlijk teeds per 1 januari 1974 een volkomen ewijzigde situatie, aangezien provin- iale staten het kwaliteitsbeheer van "liet oppervlaktewater op Texel bij ver ordening hebben opgedragen aan het loogiheemraadschap van de uitwateren- de sluizen in Kennemerland en West friesland. Het gevolg hiervan zal zijn dat de bedoelde instantie o.a. de exploi tatie van de gemeentelijke rioolwater- zuiverinigswerken en persleidingen zal overnemen. Vertrouwd wordt, dat de gemeente een belangrijke stem in de verdere ontwikkeling en uitbouw van de ze objecten zal verkrijgen. b. voortgegaan dient te worden met uitbreiding en verbetering van de plaat selijke rioleringen. c. bevordering recirculatie ifo.a oud papier en glas). d. voorkomen en beperken van hin der, met name: 1. bedachtzaam gebruik van agressieve stoffen( wasmiddelen, bestrijdings middelen, olieresten, zout). 2. voorkomen van geluidshinder door middel van situering, isolatie (in wo ningen en andere gebouwen) en wet telijke maatregelen (Hinderwet en Algemene Politie Verordening). 3. beïnvloeding van het gedrag; met na me selectief gebruik van gemotori seerde vervoermiddelen. e. tijdig en aktief reageren op ontwik kelingen en plannen buiten Texel (bijv. smeerpijpen", olieboringen, vliegtuig routes, Balgzandplan). Volkshuisvesting a. bestrijding van woningnood door: 1. medewerking aan wondng(wet)bouw (voor gezinnen, alleenstaanden en be jaarden) en bouw van premie-huur woningen. 2. medewerken aan koopwoningen, ook mogelijk maken van experimenten (bijv. koopwoningen met indelingva rianten naar keus van koper, doe-het- zelf-woningen) eventueel door mid del van prijsvraag. 3. handhaving van woonruimte-verde ling en bevordering van permanente bewoning na verkoop, zolang de wo ningbehoefte (blijkens onderzoek en prognose) daartoe noopt. 4. bevordering van doorstroming door middel van bijdragen uit het door stromingsfonds, in samenwerking met het onder 1., 2. en 3. genoemde. b. onderzoek van woningsituatie en woonwensen door middel van enquêtes, overleg en hoorzitting. c. verbeteren van woonkwaliteit (pre mie voor woningverbetering, krotoprui ming, voorbereiding en sanering). d. aandacht voor de wijk als geheel (beplanting, wandel-, zit- en speelgele- genheid; tweede woningen weren in ie der geval uit woonkernen, behoudens aangewezen gedeelten). Openbare voorzieningen a. 1. bevorderen van 'goed openbaar busvervoer als dienstverlening ten behoeve van inwoners en gasten (die op openbaar vervoer aangewezen zijn), tevens ter bespreking van de verkeersdruk. 2. onderzoek door AOT, TESO, gemeen te en eventueel anderen betreffende de verbetering van het openbaar- en taxivervoer. b. medewerken voor verbetering van ihet vliegveld. d. verbetering brandpreventie, ambu lancedienst en rampenbestrijding, voor zover nodig in regionaal verband. e. speciale aandacht voor de aanleg van vrijliggende fietspaden en de verbe tering van kruispunten. Onderwijs a. bevordering van scholenbouw (nieuwbouw te De Cocksdorp, uitbrei ding te Den Burg en Oudesobild; be spoediging bouwplan rijksscholenge meenschap). b steun voor bijscholing experimen ten en nieuwe methoden. c. bevordering van contant en juiste aansluiting tussen kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs (zowel per plaats als streekgewijs). d. met name opbouwend kritische aandacht voor speelleerklas, schoolkeu- zeonderzoek .samenspraak op vakgebied, coördinatie van toelatingscommissies en samenwerking bij het benoemen van vakonderwijzers, vakantiespreiding, va kantieklas. e. bestudering van de vraag of voor Texel het vormen van (of aansluiten bij) een schoolbegeleidingsdienst wen selijk en mogelijk is. f steun voor het behouden c.q. vesti gen van inrichtingen voor voortgezet onderwijs, hoger beroepsonderwijs en andere opleidingen in de kop van NoordlholHand. g. bevorderen van patiële leerplicht. Sociaal-cultureel werk 1. steun voor vestiging van een com binatie basisschool-gemeenschaps centrum in De Cocksdorp en vergro ting van het dorpshuis te De Waal; 2. benutting van de eenmalig bestaande mogelijkheid tot bouw van een sport hal in combinatie met de nieuwbouw voor de rijksscholengemeenschap; 3. opstelling van een plan tot verbete ring van de huisvesting van het ver enigingsleven in Den Burg (muziek school, bibliotheek, open jeugdwerk, vormingswerk, bejaardenwerk etc.) 4. onderzoek naar de mogelijkheid de boerderij ,,Ons Genoegen" een nieu we funk tie te geven t.d.v. het sport complex Den Burg; 5. onderzoek naar de mogelijkheid de v.m DG kerk te Oosterend een funk- tie te geven als aula en algemene reserve-ruimt a t.b.v. het verenigings leven in Oosterend; stichting aula te Den Burg. Verdere voltooiing van het sportcom plex Den Burg. b. bevorderen van mogelijkheden tot ontspanning van oreativiteitsbeoefening door middel van: 1. een goed geleid zomerprogramma. 2. vergroting van mogelijkheden en op heffing van belemmeringen (extra boot) in het winterseizoen. c bevorderen van een veelzijdig en gespreid pakket van bezienswaardighe den (Oudheidskamer, Natuurrecreatie- centrum, Wagenmuseum, Scheepvaart museum, Molens). d. fondsvorming fcot behoud van histo rische waarden (tuinwallen, schapen boeten, monumenten) met steun van rijk en provincie. e. steun voor natuurbehoud; met na me: bevorderen van belangstelling voor en passend gedrag jegens plant en dier in hun natuurlijke omgeving. Maatschappelijke zorg a. medewerken tot de bouw van een verpleeghuis nabij „Irene"; b. steun voor het bejaardenberaad Texel en het open bejaardenwerk, voor zover nodig in regionaal verband. Verwacht wordt, dat de projektleider voor dit werk begin 1974 zijn werk zaamheden zal kunnen beginnen. Bedrijfsleven a. bevorderen van een veelzijdige w erkgelegerth eid b. reserveren van terreinen voor am bacht en kleine schone nijverheid (met name nabij de haven van Oudesahild); c. bevorderen van parkeergelegenheid in de nabijheid van winkelstraten voor voetgangers'(De Zes te Den Burg). d. behoud van Waddenzee en Noord zee als visserijgebieden van goede kwa liteit. e. verruiming van de bestaande ha- ven-akkommodaties (o.a. aanleg visse rijsteiger te Oudesohild). f. bevordering van de mogelijkheden o p Texel in verband met mossel cultuur. Recreatie a nieuwe recreatiegebieden niet ont sluiten voordat basisvoorzieningen rio lering, water, elektriciteit, groensingels) aanwezig, althans verzekerd zijn. b. bevordering van sedzoenverlenging en winterrecreatie (slecht weer akkom- modaties). c steun van gebundelde aktiviteit ter voorkoming van grondspeculatie en ter bevordering van tijdig investeren voor centrale voorziening. d. bevorderen van blijvend terreinbe heer en tegengaan van versnippering. e. bevordering van vroegtijdige be bossing, met name in de noordkop. f. zorgvuldig spreiden van recreatie- steunpunten langs Noordzee- en Wad- denkust, met behoud van landschappe lijke waarden. g. verbetering van de strandexploita- tie, met name wat betreft beveiliging en reiniging (taakverdeling en billijk ver delen van lasten). Bestuur en personeel a. bevorderen van duidelijke verbin dingslijnen tussen beleid (B. en W.) en uitvoering ^apparaat) met afbakening van bevoegdheden (portefeuilleverde ling, aanwijzing van verantwoordelijke afdelingen en diensten) en een doelma tig stelsel van delegaties (dn samenhang met dnformatieregels). b. geleidelijk aanpassen van de perso- neelsopbouw aan huidige en toekomsti ge eisen. c. bevorderen van ex salaris- en ran genstelsel, dat overeenstemt met om vang en gewicht der gemeentelijke ta ken (opclassificatie!). d. bewust nastreven van efficiëntie in het beheer (opdat met de beschikbare middelen maximaal effekt wordt be reikt). e. deskundigheid van inwoners ge bruiken via commissiewerk. Van 1960 tot eind 1967 heb ik op Texel gewoond. Hoewel de meeste con tacten reeds verloren waren gegaan, heb ik zeer veel hartelijke attenties van dit goéde eiland mogen ontvangen en wil allen, die dit deden, hartelijk dan ken. Ik heb na zeven jaar gedialyseerd te zijn, dat betekent twee keer per week negen a tien uur aan de kunstnier lig gen, een donornier gekregen. Ik zou het van de daken willen roepen om iedereen te vertellen hoe geweldig het is weer gewone, kleine dingen zelf te kunnen doen, niet alles aan anderen over te hoeven laten. Gewoon te kunnen drin ken, omdat je na zeven jaar vochtbeper- king, wegens het niet kunnen urineren omdat je nier niet funktioneert, weer wel kunt drinken. Na eiwit en kalium- beperking weer wel vlees, vis, ei, kaas, groente, fruit en nog veel meer kunt eten. Op 30 november heeft de transplan tatie plaats gevonden en ik voel me nu zo goed, dat ik weer in de toekomst durf te kijken. Ik leefde het laatste jaar van de ene dag op de andere, zo ook mijn man en dochter; ik kon niets meer en zij wisten nooit hoe ze mij zouden aantreffen, wat vooral voor mijn doch ter erg angstig was. Nu ben ik zo blij, zo gelukkig, dat is niet te beschrijven en ik zou aan allen die dit lezen willen vragen: bent u jonger dan vijftig jaar, draag dan een ondertekend briefje bij u, waarin u stelt dat u in geval van plotseling over lijden uw organen afstaat voor trans plantatie. Het klinkt cru, maar praat en denk er toch eens over. Er zijn zoveel patiënten die daardoor kunnen blijven leven! Mevr. J. J. M. Ruigrok-Velzeboer, Heemstede De zon komt 9 decembre op om 8.36 uur en gaat onder om 16.29 uur; 12 de cember op om 8.39 uur en onder om 16.29 uur Maan: 10 dec. V.M.; 16 dec. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 7 december 5.13 en 17.38 Zaterdag 8 december 6.27 en 18.54 Zondag 9 december 7.29 en 19.56 Maandag 10 december 8.26 en 20.55 Dinsdag 11 december 9.19 en 21.44 Woensdag 12 december 10.13 en 22.29 Donderdag 13 december 1103 en 23.12 Vrijdag 14 december 11.49 en 23.49 Zaterdag 15 december 12.28 en Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. «llllllllllllllllllilllHlllllllllilllllllllltlHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII rg' tiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii 9 Carla zag Dorie aan en bedacht dat e toch eigenlijk wel gek was, om zo iaar hele hebben en houden op straat te G' ooien. Zó innig was ze ook niet met )orie, en een paar maanden geleden ad den ze als furies tegenover elkaar estaan toen Carla, puur voor de aar- igheid, probeerde Sjors, de vaste vnnd an Dorie, voor haar neus weg te ka- en. alleen om nóg een scalp aan haar ordel te kunnen hangen. Trouwen?, zei ze opeens nuchter. Wel ?e. wat mot ik met zo'n ouwe vent? Us ik nog een jonge vrouw ben heeft ij al AOW! Maar daarom hoeft ie nog iiet te proberen mij een loer te draaien! Us ik merk dat ie met een ander op jouw gaat, nou, dan kan ie nog wat eleven! Een klant tikte met haar lepeltje te- 3,J|en haar kopje, wilde afrekenen. Carla yj aastte zich naar het tafeltje. De Chef I3j it zijn hoekje, keek toe. Hm, vriende- d jk lachje, 't Was zeker weer over. Als Je 'at door een aspirientje kwam, dan De eed het wél wonderen. Het werd drukker en Carla was blij, ;oD i-ant dat leidde haar gedachten af. laar over alles lag een schaduw. Het ersohafte haar geen voldoening meer to wanneer de héren sluiks naar haar be- :re en keken, of „ouwe taarten" met ja- oerse afkeuring naar haar, zelfs in de rise lundhroomuniform, nog uitdagen- ra' e vormen keken. Ze deed haar werk Is een automaat en zuchtte van ver lichting, toen ze eindelijk zich kon om kleden en de straat opgaan. Maar de dag lag voor haar als een groot gat. Anders had ze nu zitten plannen hoe ze zich zou opmaken en wat ze zou aan trekken om Henri op te jutten, hoe ze er weer een wilde avond van zouden maken. Maar het hoefde niet. Ze be greep zelf niet hoe ze de uren door kwam. De gedachte dat niet zij, maar een ander straks aan Henri's arm zou han gen, in zijn auto zou zitten, waar hij na tuurlijk met haar zou zitten vrijen, liet haar geen rust. Zodra ze wist dat Henri thuis kon zijn, belde ze hem op. Ik moet je spreken, zei ze, met de deur in huis vallend. Ah, Carla!, we hebben elkaar toch al gesproken, dacht ik? Zijn zakelijke toon ergerde haar zo, dat ze wel kon gillen. De glazen wanden van de telefooncel omsloten haar als een dwangbuis. Ik kom straks naar je toe, zei ze. Nou, dan zul je wel voor de dichte deur komen, want hij ihaaste zidh voor een verklaring, bang voor een stortvloed van scheldwoorden ik krijg zo 'direkt een zakenrelatie en vanavond moet ik weg. Waar moet je naar toe? Daarvan hoef ik jou toch geen reken schap te geven? En wat kan het je sche len? Ik ben maar een ouwe viezerik, dat heb je gisteren zelf gezegd. Carla ziedde. Zó waren mannen, ze draaien de zaken finaal om, gooiden je dood met je eigen woorden. Voor ze haar stem meester was ging Henri ver der: dus beste meid, het spijt me, maar vanavond ben ik niet 4e spreken. Mis schien zien we mekaar wel weer es en dan hoop lik dat je een beetje bekoeld bent. Prettige avond! En hij hing op. Carla stond met de hoorn in haar hand. Prettige avond!, ze had liever gewild dat hij haar de gemeenste scheldwoor den naar het hoofd gegooid had, dan had ze hem voor vijf centen terug gege ven. Maar daarvoor was hij natuurlijk te veel héérmenéér Henri! Ze merkte dat ze nog met de hoorn in haar hand stond en voelde dat er iemand buiten stond te wachten tot ze 'klaar was. Laat je niet zo kennen meid, ver maande ze zichzelf, hing de hoorn op en keek verachtend naar de man die haar goedkeurend opnam, toen ze de cel uitkwam. Kérels-bah! Onder het oppervlak van ongenaak bare onverschilligheid sudderde haar woede en haar wanhoop. Nu had ze dan eindelijk eens gedacht uit deze troep te raken, niet voortdurend op de uitkijk en tegelijk waakzaam te moeten zijn, iemand te hebben om mee uit te gaan en waarmee je overal kon komen Ze had al plannen gemaakt om rijlessen te nemen, ze had zichzelf al gezien in Hen ri's auto, ze 'had, bedacht ze zich blij gemaakt met een dooie mus en zich la ten inpalmen door een vent van niks, en haar laaiende ergernis over wat ze zag als haar eigen stommiteit concen treerde zich als een steekvlam van haat op Henri. Ze had geen zin om thuis te blijven deze avond, de wanden kwamen op haar af; ze had geen zin om uit te gaan, be sloot maar een bioscoopje te pikken. Ze zat te staren naar een film waarin sa distische kerels (hulpeloze meisjes mis handelden en eindelijk zelf op een gru welijke manier aan hun eind kwamen. Met nijdige voldoening zag ze hoe wat in de film als gerechtigheid werd voor geschoteld, aan deze kerels werd vol trokken. Als ze Henn op dat moment dn haar klauwen had gehad. maar de stoere redder sloot het meisje in de ar men, het licht flitste op en vijf minuten later stond Carla weer in de kille, mis tige straat, nog eens zo troosteloos in de meest troosteloze maand van het jaar januari. Bijna automatisch brachten haar voe ten haar naar de nieuwbouwwijk, de Muziekwijk, waar Henri z'n flat had. In de zak van haar mantel voelde ze de sleutel, die Henri haar gegeven had. Hij zou niet thuis zijn, ihad hij gezegd. Wat deed ze dan (hier? Op de hoek van de straat ontmoette ze een man met een zwarte flambard, die haar doordringend aankeek. Stik vent, dacht Carla. die in deze stemming van geen man iets ac cepteerde, zelfs geen blik van bewonde ring. Ze liep aan de overkant langs en merkte opeens, dat achter het raam van Henri's flat licht brandde. Dus hij was tóch thuis! Hij had gelo gen, de smeerlap! En geloof maar niet, zo jutte ze zichzelf op, dat ie in een goed boek zat te lezen of naar de dagsluiting van de tv zat te kijken. Die zat daar niet alléén! Ze maakte geen plan, ze liep intuïtief de hal ibinnen en drukte op de knop van de lift. In haar borrelde de gemeenste verwensingen op. Zij met haar ziel on der haar arm hier op straat, en hij ze overwoog geen ogenblik wat ze zou gaan doen, wat ze zou zeggen. Ze zou de sleutel in het slot steken en naar binnenstappen, en dian zou ze wel weten wat haar te doen stond! De lift stopte, Carla 'ging naar buiten en liep langs de verlaten galerij. Ja, ze had het goed gezien, er brandde licht in de kamer. Zonder aarzelen ontsloot ze de deur. TWEEDE DEEL Jacht op een seks-bom Tiillie van Herwijnen liep neuriënd door het huis, voor het eerst sinds lange tijd. Het was een mooie avond geweest, gisteren, toen ze afsoheid had genomen als secretaresse van het Nut. Iedereen wist dat dit het begin was van haar af scheid van alles, wat haar aan deze plaats bond En iedereen begreep. Het was voor Tillie een moeilijke tijd geweest. Al de genen die hoofdschuddend hadden toe gezien toen ze met Henri Nieuwolda in het huwelijk trad, hadden gelijk gekre gen Een groot deel van hen constateer de dat met de Schadenfreude die „die sohönste Freude" heet te zijn, anderen waren eerlijk met haar lot begaan. Een vrouw die een uitstekende reputatie had, beschaafd, ontwikkeld, onkreuk baar, zich steeds gevend in dienst der gemeenschap, die haar naam en reputa tie door het slijk zag gehaald, omdat haar man zelfs geen minimum aan dis cretie betrachtte bij zijn vele slippertjes en tenslotte de kroon op dit werk had gezet (en 'haar de kroon van 't hoofd gehaald, ;zei men) door haar in de steek te laten, en notabene op nog geen kilo meter afstand in dezelfde stad te gaan wonen en zich openlijk te vertonen met een ordinaire seksbom, één of andere serveerster uit de lunohroom van het Warenhuis. Zelfs die heren die onder elkaar smoezend het eens waren dat „die rooie de zonde wel waard was" vonden, dat Henri ze te bruin bakte. Tillie was niet zómaar een vrouwtje, ze was in de gemeente een bekende en ge achte figuur. Wijs voor de mensen en gek om een hoekje, was de stelregel van deze heren, en als je op zo'n manier je vrouw vernederde, vernederde je je zelf. Men vond het schokkend dat een vrouw als Tillie door het wangedrag van haar echtgenoot als het ware ge noodzaakt werd, weg te vluchten uit de vertrouwde kring. En daarom kreeg haar afscheid van het Nut het karakter van een sympathiebetoging.

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 7