y 7c met een Dspaarbewijs ik nuLopoofbonh remmen uw geld groeit vanzelf, en geeft rente tot w ïit mmm we# r.3 FILMNIEIJWS w^y yjc/t nederlond Vlucht VERVOLG VAN PAG. 1 Plaatselijke belastingen Militaire souvenirs op het strand Filmvertoning voor bejaardenbond Oudeschild Kerstmiddag bejaardensociëteit S.V.O. houdt clubavond met drive Adventsdienst in Oudeschild Feestavond in Den Hoorn Voordelen 1. zonder opzegtermijn op ieder moment beschikbaar 2. een automatisch hoog oplopende rente zelfs tot 10% Nagekomen uitslagen Ouwe Sunderklaas Oudejaarsbosloop Bejaardenomroep maakt Nieuwjaarsprogramma Wijziging vuilnisophaaldienst Hulp bieden bij aanvaringen in haven is geen taak voor de brandweer Aanvullende raadsagenda jjcva Srlnta Unri - b.lun nml.u»iH>W< >u d* r*dtkU«V f^35^s5S^^as8Siöc^//«sa^)S D* r<W/o voorspelde „zware storm 'k Liep rusteloos door het huis Zouden de schepen al binnen zijn Kwamen de mannen weer thuis? De dijk is in een slechte staat Als die nu toch eens brak Konden wij dan nog ergens heen Waar vonden wij onderdak? Het kerkhof is hier het hoogste punt Maar blijkt dat hoog genoeg? Als eens de storm met wild geweld De zee door het dijkgat joeg Hoe redden de boeren dan hun vee? Komen zij niet te laat? De dieren moeten toch ook mee Als men elders henen gaat Er zijn wel auto's voor veevervoer Maar stellig veel te kort Wanneer er bij een dijkdoorbraak Een ramp voltrokken wordt De wegen zijn vast overvol Door mens en dier in nood Slaan de dieren niet door angst op hol? En drukken elkaar zo dood? Men zegt, wij moeten naar het duin Naar welke duinen dan? 'k Geloof nooit dat ik door een storm Die plek bereiken kan 'k Ga even zitten in een stoel Om eens wat te bekomen Maar na een paar seconden reeds Heb ik mijn besluit genomen 'k ga niet naar 't kerkhof, niet naar 't duin 'k Blijf in mijn eigen huis Wanneer ik dan toch sterven moet Dan sterf ik liever thuis Ik heb hier veel verdriet Maar ook heel veel genoten 'k Wordt liever verpletterd door mijn huis Dan vertrapt door koeienpolen Mijn huis is oud, het zal de kracht van 't water niet doorstaan Maar als mijn tijd gekomen is Hoop ik hieruit heen te gaan Plotseling hoor ik een bel Was dat de telefoon? 't Leek een heel ander geluid Het klonk niet zoals gewoon Haastig kom ik overeind En kijk verschrikt in het rond lk voel mij door en door verkleumd De dekens liggen op de grond De wekker ratelt, het is tijd De zon schijnt, als was het feest Goddank, het was geen werkelijkheid Maar een nare droom getveest lk kijk naar buiten, het weer is mooi De zon schittert op de muur En toch bleef ik de hele dag Beroerd en overstuur Nel te Bakker, Oosterend bij gelijktijdige lediging van twee grote laadkisten: ƒ22,X f 22,— ƒ38,50; bij gelijktijdige lediging van drie grote laadkisten: 38,50 X ƒ2,— 55,—. bij incidenteel gebruik van een grote laadkist per lediging: 55, Minderheidsstandpunt Wethouder J. C. Dros acht een verho ging van de tarieven met 25°/o recht vaardiger, wat zou betekenen: a. ledigen van een grote laadkist ƒ17,50; b. gelijktijdige lediging van twee grote laadkisten ƒ31, c. gelijktijdige lediging van drie grote laadkisten ƒ44,50; d. lediging van één kleine laadkist ƒ10,-. Deze tarieven zijn aanmerkelijk min der hoog dan door de meerdeilheid van het college is voorgesteld. Het gaat om een lager te ramen opbrengst van 22.500,—. Omdat het zelfstorten van vuilnis op de stortplaats in hoofdzaak door bedrij ven e.d. geschiedt, achten B. en W een verhoging van 'het stortingsrecht van ƒ4,naar ƒ5,per m3 gerechtvaar- digd. Het bestaande tarief voor het opha len van huisvuil (ƒ40,per gezin per len van huisvuil (ƒ40,per gezin per jaar) stemt overeen met de richtlijnen van de minister zodat wijziging voorlo pig niet nodig wordt geacht. Uit de genoemde verhogingen komt voor de gemeente een meeropbrengst van ƒ42.500,per jaar voort. Straatbelasting Het huidige tarief voor de straatbe lasting bedraagt voor onbebouwde ei gendommen 11% van de belastbare op brengst en voor gebouwde eigendom men 22%. Voorgesteld wordt deze per centages te brengen op resp. 12 en 24%. Dit levert voor de gemeente een meer opbrengst op van ƒ18.600, Personele belasting De huidige opcenten die de gemeente 'heft van de personele belasting worden verhoogd tot 240 opcenten. De jaarlijk se netto meeropbrengst bedraagt ƒ7.460,—. Hondenbelasting Al sinds 1935 bedraagt de hondenbe lasting ƒ10,per jaar. Mede gezien de kosten van inning en de in andere ge meenten geldende tarieven wordt voor gesteld deze belasting te verdubbelen, wat betekent dat de gemeente uit deze bron jaarlijks ƒ7.100,extra in het laad je krijgt. Onlangs vonden scholieren op het strand groengekleurde busjes met Rus sisch opschrift. Een der jongens nam ze mee naar huis, maar de (verstandige) ouders stelden de politie in kennis. Na derhand stelde de explosieven oprui mingsdienst vast dat het lichtsignaal patronen waren, geschikt om onder wa ter te worden afgevuurd. De patronen waren nog dn takt. Opvarenden van de veerboot zagen vorige week grote kartonnen kokers in het water drijven. Een aantal spoelde aan bij 't Horntje. De circa een meter lange kokers waren leeg en hebben blijkens het (Engelse) opschrift gediend als verpakking van 105 mm granaten. Blijkbaar heeft men zich bij een mili taire oefening van de verpakking wil len ontdoen door deze overboord te werpen. OUDESCHILD Ook voor de afde ling Oudeschild van de bejaardenbond vertoont de heer J. C. Bruin uit Den Burg films (o.a. „Oosterend Present"). Dorpshuis 't Skiltje; aanvang 14.30 uur. De kerstmiddag van de bejaardenso ciëteit Den Burg wordt donderdag a.s. gehouden in De Witte Burcht, aanvang 17.00 uur. Naast de soos-leden zijn ook alle helpsters van harte welkom. OOSTEREND Vrijdagavond a.s. wordt in de kantine de jaarlijkse club avond met kerstklaverjasdrive gehou den Er zijn deze keer weer mooie prij zen uitgeloofd, o.a. vlees, worsten, taar ten etc. Gehoopt wordt op grote deelna me; aanvang 20 00 uur. OUDESCHILD De adventsdienst in Oudeschild wordt weer georganiseerd door de Hervormde Zusterkring aldaar. De bijeenkomst wordt gehouden in de Herv. past. en begint donderdag om 20 uur. Medewerking wordt verleend door ds. De Gier en zijn vrouw alsmede de kinderen van de zondagsschool van Oosterend. Ieder is welkom. In een donker woud staat een groot, somber slot. Daarin leeft Baron Kurt von Sepper. Deze was uit de eerste we reldoorlog als held teruggekeerd. Als piloot schoot hij vele vijandelijke vlieg tuigen neer en ontving daarvoor de hoogste onderschei dingen. Het enige dat hem nu nog aan die tijd herinnert zijn de lidtekens die hij draagt onder een blauwachtige baard. Aan deze baard heeft Baron von Sepper zijn bijnaam „Blauwbaard" te danken. Blauwbaard heeft al zeven vrouwen gehad maar geen van de vrouwen was volmaakt. Hun onvolmaaktheid moesten zij beko pen meet de dood. Blauwbaard achtste vrouw ontdekt in de kelder de lijken van deze vrouwen en vraagt zich af of Blauwbaards verhalen hierover een voorbereiding op hiaar dood is of dat hij slechts zijn geweten wil ontlasten. Don derdag- tot en met zondagavond, 20.00 uur. Keuring: 18 jaar. DEN HOORN De Hervormde vrou wenverenigingen van Den Hoorn en de Prins Hendrikpolder houden donderdag avond in „Ons Huis" hun kerstavond. Ook andere dames zijn welkom. Het groeisparen werkt met spaar- bewijzen van 1.000,De rente loopt op tot zelfs 10%. De rente betaling vindt plaats bi] het opnemen van het tegoed tussentijds of aan het einde van de vijfjarige periode. De rente van een groeispaarbewijs groeit: in het eerste jaar met 40, in het tweede jaar met 57, in het derde jaar met 77, in het vierde jaar met 100, in het vijfde jaar met 128, totale groei 402, 1* jaar 2®jaar 3® jaar 4e jaar 5® jaar Den Burg Ondanks het slechte weer was de deelname aan Ouwe Sunderklaas in Den Burg vrijwel evengroot als vorig jaar. 95 kinderen en 92 ouderen pas seerden (in de regen) de jury, dde de vol gende prijzen toekende: Uitslag jeugd: Enkelingen: 1. Oud papder verzamelen '(cnr. 213); 2. Burge meester met beker voor Van der Wulp (nr. 217); 3. Stroper (nr. 218). Paren: 1. Brandweer loos alarm (nr. 231); 2. Par- keermeters (nr. 282); 3. Verongelukte Weverstraatldnderen (nr. 294), Groepen: 1. Mosselen burgemeester (nr. 252); 2. tien-rittenkaart TESO (nr. 209); 3. Pa pier verzamelen voor verenigingen (nr. 224). Een beker wordt uitgereikt aan „Brandweer loos alarm" (nr. 231), die het hoogste aantal punten scoorde. Uitslag ouderen: Enkelingen: 1. Texel se WW op autoloze zondag (nr. 16); 2. Texels schaap (nr. 69); 3. Motorsport op Texel (nr. 18). Paren: 1. Ieder zijn eigen dijk (nr. 89); 2. PTT telefoon slecht (nr. 82); 3. Dijkwachters (nr. 33). Groepen: 1. Groen-zwart (nr. 58); 2. Dijkleger (nr. 8); 3. Texels café (nr. 13). De folklorebeker gaat naar Groen zwart (nr. 58) De winnaars kunnen hun prijzen afhalen bij mevrouw Van Beek, Waalderstraat 44, Den Burg. Den Hoorn Ouwe Sunderklaas werd dn Den Hoorn weer uitbundig gevierd. Zowel 's middags als 's avonds was het een drukte van belang in „De Waldhoorn". Evenals in de andere dorpen was de olieboycot een dankbaar onderwerp en ook de verkeerssituatie in het toeristen- seizoen boden veel inspiratie. Om kwart over tien werden in het dorps huis de winnaars bekend gemaakt door de voorzitter van de feestcommissie de heer Roos Daarna stroomden de Hoornders naar „De Spyker" en „Het Kompas", waar het feest werd voortge zet. Uitslagen jeugd: Enkelingen: 1. Ham steraar; 2. Oliesheik; 3. Arabische olie lamp. Paren; 1. Jan Klaassen met de trompet; 2. Smokkelpaartje; 3. de ver vuilers. Groepen: 1. Vuurvliegen; 2. Hells Angels; 3 Jan Klaassen met de trompet. In totaal waren er 72 speulertjes en 105 speulers. Ouderen: Enkelingen: 1. Ombuds vrouw; 2. Olienoot; 3. Kroegen sluiten. Paren: 1. Wij zijn in de olie; 2. Ver keersprobleem; 3. Zwartle poezen. Groe pen: 1. Stilleven in Den Hoorn; 2, Van de Stoel en de sheik; 3. Texel 200Ö. Bekers gingen naar de „Ombuds vrouw", „Wij zijn in de olie" en het „Stilleven in Den Hoorn". Onder auspiciën van de Stichting Texelse Sportraad wordt op 30 decern ber een „oudejaarsbosloop" gehouden. Deelnemers dienen zich te verzamelen bij camping „Dennenoord" om 14.00 uur. Gekozen kan worden tussen 6 en 8 kilo meter. Ieder die deze prestatieloop vol brengt krijgt een medaille. Voor de eerstaankomende is er een speciale wis selbeker die dit jaar voor het eerst wordt uitgeloofd. Deelnemers betalen ƒ2,50 inschrijfgeld; jongeren beneden 16 jaar ƒ2, De Stichting Bejaardenomroep Texel is bezig met het samenstellen van een speciaal nieuwjaarsprogramma dat be luisterd kan worden door de bewonen van huize Irene, Sint Jan, Gollards Rust oord (inclusief de bejaardenwoningen aan De Zes), Starkenburgh, Bakker Van Maarlevelt-stichting en de bejaarden woningen van Jan Dirkszoord en Willem van Beierenstraat. Familie, vrienden en kennissen van deze bejaarden die niel in de gelegenheid zijn persoonlijk op9l nieuwjaarsbezoek te komen, kunnen hun wensen via de telefoon van de be jaardenomrocp doen. De nieuwjaarswens wordt dan in hetn programma opgenomen wat voor de be trokken bejaarde ongetwijfeld een aan gename verrassing is. Wie van deze mo- - gelijkheid gebruik wil maken dient vóór 27 december nummer (02220) 2253 o( 3287 te bellen om zijn naam, adres eng telefoonnummer op te geven. Een van de medewerkers van de bejaardenomroep belt later terug waarbij de wens op de j, band wordt vastgelegd. Verzoeken kun nen ook schriftelijk worden doorgege ven door gebruik te malken van onder staande bon die voor 27 december ge stuurd moet zijn aan Bejaardenomroep, Postbus 89 te Den Burg. Naam Adres Woonplaats vraagt een verzoekplaat aan voor: naam adres of naam tehuis titel gevraagde plaat begeleidende wens tomperli Si VI Burgemeester en wethouders vinden dat het hulp bieden bij aanvaringen in de haven geen taak is voor de brand weer. Wanneer echter om hulp wordt gevraagd zal wel worden getracht deze te verlenen. B. en W. zeggen dit in antwoord op een vraag van de heer C. Timmer in de vorige raadsvergadering. In de afgelopen weken is door de brandweer studie gemaakt van de mo- gelijkheden dde er zijn om bij aanvarin gen in de haven de helpende hand te bieden. Namens de gemeente zal binnenkort een gesprek worden belegd met verte genwoordigers van Rijkswaterstaat en visserij om vast te stellen hoe en door wie een regeling zal kunnen worden ge troffen. Weverstraat Antwoordend op een vraag zeggen B. en W. dat de Weverstraat ingaand 8 december bij wijze van proef ook in de wintermaanden is gesloten voor alle gemotoriseerde verkeer. In 1974 zal worden beoordeeld of de proef al dan niet geslaagd moet worden geacht, In verband met de feestdagen zal hel sdhema voor het ophalen van het huis vuil worden gewijzigd. Gemeentewer ken heeft huis-aan-huis het gewijzigd rooster bezorgd met het verzoek er re kening mee te houden. In de eerste kolom zijn vermeld de da gen, die wijziging zullen ondergaan. Ir de tweede kolom de dagen, die hiervoo in de plaats komen, maandag 24 dec. wordt opgehaald op vrijdag 28 dec i; dinsdag 25 dec. wordt opgehaald op donderdag 27 dec woensdag 26 dec. wordt opgehaald op woensdag 2 jan donderdag 27 dec. wordt opgehaald op donderdag 3 jan U maandag 31 dec. wordt opgehaald op maandag 7 jan dinsdag 1 jan. wordt opgehaald op vrijdag 4 jan£( hierna weer normaal. Aan de raadsvergadering die vanmid dag om 15.00 -uur dn het raadhuis be gint, zijn de volgende punten toege voegd 6a. Beschikbaarstelling krediet voo de uitgifte van een boek over Texel, ge schreven door de heer J A. van de: Vlis- i* 33a. Verkoop van een perceel indus tirieterredn aan de Spinbaan te Dein' Burg, aan de gezamenlijke dierenartsen 48a. Wijziging van de verordening o| de rioolbelasting. 51a. Aangaan van een vaste geldie 'f ning van ƒ500.000,met de N.V. Ban) voor Nederlandsdhe Gemeenten te Gravenhage. Van de agenda worden afgevoerd nummers 13, 14, 31 en 32. Gezien de lengte van de agenda er |a het feit dat over de gemeentebegrotingir zal worden gediscussieerd, is te ver wachten dat de raadsvergadering def; avonds zal worden voortgezet. )e waarna een definitieve beslissing za j worden genomen. Waterkwaliteit Rapporten inzake de kwaliteit val 'a het oppervlaktewater zullen ter be J° schikking van de gemeenteraad wordei gesteld. Verder zal worden geprobeeri11 een overzicht te geven van de bevindin >e gen van de ingestelde controles bij d 11 rioolzuiveringsinstallaties. mi U: 'g

Texelsche Courant | 1973 | | pagina 2