Cjroen "ZwarteJexeh in het harL, Drie Dubbele Von Sions door Cultureel Werk toegekend paar halen paar betalen j IANTJE schoenen b.v. Oen Burg I I mÊStmn Er ZOMERVAKANTIE uue/t nederlond li; a )e Vriendenkring" spel en Stichting Werkgroep historisch Bejaardenomroep Automobilist onder invloed Gehuurde auto werd verduisterd Visbeurs ,,In Aqua Vita" met ondergang bedreigd boek nu Uw Goed en voordelig Lk jjlSDAG 8 JANUARI 1974 87e JAARGANG No. 8840 COURANT 'IlsktlC' V' tGl- itgave: B.V. v/h Langeveld De Roolj ius 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW v.r' i ,T,-i O] zien van erepenning en echte Dnbbet-e von S/ons: van links naar rechts de heer S Bremer, mevrouw A. Eijk-Bon/e en de heer P. I i Stichting Cultureel Werk heeft de [Q\ )de Von Sion 1973 toegekend aan >neelvcreniging 'De Vriendenkring' en Hoorn, de Stichting Bejaarden- rep Texel en de werkgroep Histo- Spel uit Oostcrend. De begeerde enning werd zaterdag door de voor van Cultureel Werk, de heer C. Dzn. uitgereikt in de Burgemees- >e Koninghal aan het slot van een diverse verenigingen georgani- le avond vol gevarieerd en inte nt amusement. Voor het eerst wer- Iic betrokken groeperingen niet al- gchuldigd met de metalen Dubbele Sicn maar ook met een bosje le- e exemplaren van deze „Texelse" :s. Het was de heer Dick van Heer- ;t cfden nl. gelukt de Dubbele Von juist op tijd in bloei te krijgen. Een gelijke poging was vorig jaar mis- De Sions bloeiden toen een week t- B Ik nu was de toekenning van de be- f Be trofé voor 'het bestuur van Cul- njel Werk weer een moeilijk vraag- le I Er waren tal van verenigingen pedragen en het zou dan ook een- Ég zijn geweest tien of meer Sions delen, zo vertelde voorzitter Wit- [Kfcaar destijds is uitdrukkelijk be ll dat met het ereblijk mondjesmaat Lkst worden omgesprongen, wilde •^althans devaluatie voorkomen. De I Witte veronderstelde dat er wel 101 verenigingen zijn die dit jaar op lubbele Von Sion hebben gehoopt en nu een beetje teleurgesteld zijn. Men heeft nu eenmaal zijn gevoel van eigen waarde. De voorzitter zei dat het tot voldoening stemt dat in de negen jaar van het 'bestaan van de trofé de begeer te kennelijk zo as gegroeid. De teleur- gestelden riep hij op zich niet te laten ontmoedigen maar aktief voort te gaan. In het verleden zijn totaal 20 Dubbele Von Sions uitgereikt: 18 aan verenigin gen en 2 aan personen. Voor het afgelo pen jaar kwamen geen personen in aan merking, wel een vereniging, een stich ting en een werkgroep. Vriendenkring Dat de eer aan de toneelvereniging „De Vriendenkring" tebeurt is gevallen, is het gevolg van de uitstékende voor stellingen die deze club in de afgelopen jaren heeft verzorgd Niet alleen werd moed getoond bij de spelkeuze maar ook de uitvoeringen waren uitmuntend, me de dank zij de serieuze aanpak, de kle ding, decors en requisieten. De belang stelling van het publiek voor de toneel avonden van ,,üe Vriendenkring" was dan ook zeer groot. Niet alleen voor het eigen dorp werd gespeeld maar ook voor ander publiek, zoals bejaarden. Het stuk „Sil de strandjutter" werd maar liefst vijf maal voor het voetlicht gebracht, „De Meid" vier maal en het laatste stuk „Onder één dak" tot dusver tweemaal. Namens „De Vriendenkring" werd de irofé unontvangst genomen door mevrouw A. Eijk-tBonte. Ook het historisch spel „De opstand van het kaas- en broodvolk", onderdeel van Oosterend Present 1973, had op het bestuur van Cultureel Werk diepe in druk gemaakt. Het gegeven (de strijd van het volk tegen een overmachtige, onreohtbedrijvende overheid) was ver rassend alktueel. Aan het vijf bedrijven tellende spel werd door 250 man meege werkt. Uitvoering en aankleding waren uitstekend verzorgd, de inhoud van het stuk (zo had de heer J. A van der Vlis bevestigd) was historisch verantwoord en droeg daarom bij aan verdieping van de 'historische kennis. Verantwoor delijk voor het geheel was de Werk groep Historisch Spel, bestaande uit de dames A. van Dijk-de Wolf, M. Witte- Wijgergans alsmede de heren Th. van Asperen, Th. Medema, E. Vermeulen en C. van Dijk. Van deze personen was nie mand in de zaal aanwezig; de Dubbele Von Sion werd daarom ter hand gesteld van de heer S Bremer, bestuurslid van de Stichting Oosterend Present. Bejaardenomroep De Stichting Bejaardenomroep Texel heeft de Sion te danken aan de gedegen en serieuze wijze waarop deze organisa tie sinds 1969 voor de 300 bejaarden van C.E. Gollards Rustoord, Sint Jan, Huize Irene, Jan Dirkszoord en Bakker van Maarleveltstichting driemaal per week een radioprogramma verzorgt. Men heeft een goede opnamestudio ge bouwd in het gebouw van de muziek school. Alle betrokkenen zetten zich gratis in. Zelfs houdt men het gebouw van de muziekschool schoon om een deel van de inkomsten te verwerven. Er wordt een goed verzorgd program mablad uitgegeven. Voortdurend is men bezig met nieuwe initiatieven, zoals het maken van opnamen in de bejaarden huizen. Namens de stichting werd de Dubbele Von Sion in ontvangst geno men door de heer P. Arendsman. Het programma dat aan de uitreiking vooraf ging startte met het zingen van drie liedjes door een uit leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas van de CVO-school samengesteld koor onder leiding van de heer J. Wtieten. Hetzelfde repertoire is onlangs ten gehore ge bracht itijdens de tv-opname in de Ned. Herv. kerk te Den Burg. Deze opname zal in het programma „Kom nu met zang" worden uitgezonden op 20 januari a.-s.. Daarop kondigde „aan-elkaar-pra- ter" J. M de Vries een optreden aan van zeven scholieren die de Texelse le gende „De Strooppot" op zang vertel den. Ter illustratie van de bekende jut- tersgeschiedenis werden dia's geprojek- teerd. gemaakt van kindertekeningen. Het was een herhaling Ivan hetgeen on langs bij de viering van het 50-jarig ju bileum van de CVO-scihool werd gedaan in dezelfde zaal. Dat was ook het geval met de kinderen die onder leiding van de heer W. Loning optraden. Het waren leerlingen van de Jac. P. Thijsseschool die op nog vaardiger wijze dan zij bij het CVO-jubüeum deden een zeerovers- dans uitvoerden. Op muzikale wijze werd aan het programma bijgedragen door de orkestklas van de muziekschool Texel O.a. werd het zingen bij de dia's van „De Strooppot" op uitstekende wij ze begeleid. Coby Bremer en Trudy Blom die bij ihet laatst gehouden solas- tenconcours van het Contactorgaan voor Zang en Muziek hoge ogen hebben ge gooid speelen op hun altsaxofoons op vlotte wijze een ouverture. Luister- en kijkspel Buitengewoon goed, 'haast professio neel, was het luister- en kijkspel dat de Bejaardenomroep Texel liet zien. In een vlotte radioreportage, rijkelijk voorzien van autenthieke stem- en andere gelui den, werd een indruk gegeven van de geschiedenis en het werk van de bejaar denomroep. De 'dia's die erbij werden vertoond, waren zo passend dat het ge heel de indruk wekte een (goede) ge luidsfilm te zijn. Vooral het spelen van „JinglebeM" door Mr. Sprenger op de piano en begeleid door op theekopjes slaande bejaarden kwam bijzonder leuk over. Tovenaar De heer De Vries vroeg enige clemen tie bij het optreden van leerlingen van de openbare lagere school De Codksdorp die de kindermusical „'De tovenaar van Alkmaar" opvoerden. Want de leerlin gen waren gewend op een klein toneel tje te spelen (in De Cooksdorp wacht men met smart op een gemeenschaps centrum!) en voelden zidh op het impo sante podium van de De Koninghal wel licht wat onwennig en verloren. Die vrees bleek ongegrond want de jeugdige Cooksdorpertjes deden het best en hiel den de zaal geruime tijd in spanning. De geschiedenis verhaalt van een aantal Ihippies die zich dn de kaasstad misdra gen en daarom door de tovenaar wor den veranderd in een kruiwagen, ka bouter, ooievaar, kikker enz. Erg verve lend is het dat de tovenaar de spreuk vergeten is waarmee die metamorfose weer ongedaan moet worden gemaakt, maar gelukkig komt alles toch goed. De hippies betuigen spijt over hun gedrag. De moraal van het verhaal was dus dui delijk. De heer G. Moonen had de led- ding van dit leuk gespeelde en gezonden stuk, waarbij veel werk was gemaakt van de kleding. Een menuet van Handel werd door De politie heeft dn de nacht van vrij dag op zaterdag een automobilist aan gehouden die onder invloed van alcohol bleek te zijn. De man vestigde op de Schilderweg de aandacht van de politie patrouille op zich door met één licht te rijden. Het rijbewijs werd ingenomen; de man weigerde de bloedproef. In de nacht van zondag hield de po litie een dronken 'bromfietser aan. Hij vtiel op door slingerend door Graven straat, Molenstraat en Warmoesstraat te rijden. De politie vorderde zijn (au- to)njbewijs in. Op verzoek van de Texelse Rijkspoli tie heeft de politie te Ede een 19-jange jongeman aangehouden wegens verduis tering van een op Texel gehuurde auto. De jongeman huurde de auto bij het be drijf J. Geus te Den Burg en verkocht de wagen (een Ford Capri) op tweede kerstdag in Ede voor ƒ500,Het kostte weinig moeite de dader op te sporen; hij is naar Texel overgebracht en daar in gesloten. De visbeurs van de aquariumvereni ging „I-n Aqua Vita" is al drie weken niet voor kopers geopend wegens ge brek aan bedienend personeel. Tot dus ver werd de beurs altijd door leden-vrij willigers „gerund" maar de animo is zodanig geslonken dat de weinigen die wel voor deze taak voelen niet langer voor al het werk meer willen opdraaien. Als in deze situatie 'geen verandering komt zal de beurs gesloten moeten wor den. Vrijdagavond a.s vergadert de aquariumvereniging in De Witte Burcht, o.a. over dit probleem. Verder staat een bestuursverkiezing op de agenda. Aan vang 20.30 uur. Marjolein Stam knap op de dwarsfluit gespeeld. Ze werd op de piano begeleid door Hanme Oskam. Het programmadeel voor de pauze werd afgesloten door deelnemers aan de volwassenencursus van de muziek school die onder leiding van de heer F. Kas'senaar op blokfluit en met piano begeleiding oude dansen uit 1700 ten gehore brachten. Acht meisjes van de Gymnastiekver eniging Texel onder aanvoering van Marisca Coutinho gaven een vlotte de monstratie op de lange mat. Hetzelfde was met succes gedaan bij de kampioen schappen te Egmond. De heer De Vries vertelde dat de gymnastiekvereniging Texel per 1 februari een nieuwe leider krijgt. Nogmaals kwamen enkele winnaars van het solistenconcours naar voren. Nu was 't het trio mevrouw E. van Dijk (bu gel), C. Keijser (bugel) en J. Brouwer (bariton) die de Suite Antique speelden. Met kennelijk genoegen zag het pu bliek daarop de film die de heer J. C. Bruin maakte van het feest „Oosterend Present". We schreven over deze rol prent (die ongetwijfeld historische waarde zal blijken te hebben) reeds uit voerig. Heel geslaagd was ook het optreden van de Dansgroep Oude Dansen met ^Früih lingsbo ten„Tuunwal tj espolka" en „Lustrumwals". De dansgroep ver zorgt 's zomers een belangrijk deel van het folkLoreprogramrna en treedt her haaldelijk ook buiten Den Burg op voor toeristen. VLIEG-, BUS- EN TREINREIZEN BUNGALOWS EN APPARTEMENTEN i Scène uit de kindermusical ,,De tovenaar van Alkmaar'' die werd opgevoerd door kinderen van de o.l. school De Cocksdorp

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1