Vbsidies voor verenigingen definitief vastgesteld Voordroogkuilgras en hooi fscheid ds. Waardenburg FILMNIEUWS i1 Den Burg als Den Hoorn heeft speeltuin bijgekregen in 1973. >eeltuinen komen echter nog niet ïerking voor subsidie. De buurt- ïltuin vereniging 't Groentje, De ?k en 't Thijsseweidje kregen wel sidie toegewezen van respectie- [130,—, ƒ219,— en ƒ28,—. W intergesprekken van kerken te Den Burg uitgesteld Bel bij brand 2066 Handelsregister Burgerlijke stand rubriek voor- I LANDBOUW en VEETEELT u Schaakclub „En Passant" Jeugdschaken Bridgeclub „Groot Slam" Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 11 januari 1974 erenigingssubsidies over 1973 lindtief vastgesteld. Zoals bekend e subsidiecommissie van de Cultureel Werk de bedragen iteld op basis van de nieuwe sub- ordening, Tevens is beslist in- 0 verdeling van de kermisop- sub9idiecummissie is met •lenen van geldelijke steun aan -schillende bejaardensociëteiten aiJel wat kariger geweest dan in 1973 lag 't totaalbedrag slechts éioger dan in 1972, terwijl in 1972 ""Mrste de bejaardenorganisaties 71 leden telden en ten tweede De Men niet voor subsidie in aanmer- nvam. Als argument voor de rela- Ibsidieverlaging voerde de com- ïeen te hoge subsidiëring in het ■72 aan. De subsidie bedroeg toen Ébej aardenkoor Den Burg heeft Ir eten van subsidie over het jaar I te zien en de bejaardengym te Mirg komt voor subsidie niet in Iking omdat de jeugd- en recrea- iilenhdaar als docent fungeert en -Mnigmg in feite dus al indirekt gesubsidieerd. ft de jeugdverenigingen ging in ■taal een bedrag van 3.346, -Mn ƒ1.101,naar St. Jeroen, 3 naar R.K. Jongerenver., ƒ153, ie Instuif en ƒ1.300,naar Athe- -1" Twee nieuwe speeltuinen I de muziek-, dans- en zangver en vallen onder de „culturele Zo werd 2.238,uitgekeerd t Kon. Texels Fanfare, ƒ515, .E.K., ƒ1.306,aan Excelsior, aan Marg. Sinclair, ƒ124, rumband D.E.K., ƒ560,aan and Voorwaarts Mars, ƒ489, Mumband Excelsior, ƒ194,aan -,er. De Cocksdorp, ƒ172,aan ■dansgroep Folklore en ƒ1.488,— Ixelse Dansgroep Oude Dansen. Subsidie sportverenigingen gestegen diiëren op basis van een vooraf in te dienen begroting. Bejaardenomroep Volgens de huidige subsidie-verorde ning zou de Stichting Bejaardenomroep niet kunnen worden gesubsiddëerd, maar gezien de niet onbelangrijke maat schappelijke funkitie van de omroep wordt de stichting todh een vast bedrag van ƒ250,per jaar toegekend. Aan de Stichting Agrarisch Museum Texel zal een subsidie van ƒ500,wor den verstrekt, voor de aanschaf van vi trines Eigenlijk vallen musea niet on der de subsidies van Cultureel Werk, maar gezien deze uitgaaf springt de stichting todh graag bij. Een subsidie van ƒ10,per persoon werd verleend aan de Texelse leerlin gen van de Intersoholaire Kontaktcom- missie Alkmaar, ƒ350,subsidie plus een risico-garantie-bedrag ging naar de commissie onderwijs toneel. Kermisopbrengst De netto-opbrengst van de kermis 1973 bedroeg ƒ14.763,waarvan ƒ13.013,overbleef om te verdelen. Hiervan ging ƒ3.250,naar het Kon. Texels Fanfarekorps, ƒ2.500,naar de Zweefvliegclub Texel, ƒ3.088,naar de Sportvereniging Oostercnd, ƒ750,naar dorpshuis „De Waldhoorn", ƒ120,naar de dorpscommissie van Den Burg en tot slot ƒ2.975,naar Sportvereniging ZDH voor o.m. de verbouw van (het kleedlo kaal. Vcor eventueel nog te ontvangen subsidie-aanvragen resteert dan nog een bedrag van ƒ330, Het wintergesprek van kerken in De Witte Burcht wordt niet aanstaande vrijdag gehouden zoals aanvankelijk het plan was, maar op maandag 14 ja nuari, 20.00 uur. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. HUGO CLAUS' BLAUW BLAUW GAAT DOOR De opvoering van het toneelstuk „Blauw Blauw" van Hugo Claus aan staande dinsdagavond gaat door. Na af- 4 loop vaart er een extra boot naar Texel. Zij, die nog kaarten voor deze voorstel ling willen hebben, worden verzocht contact op te nemen met de afdeling Culturele Zaken in het raadhuis. Wijziging. Langeveld De Rooij b.v. te Den Burg. Uittredend commissaris J. A. van der Vlis te Blaricum; nieuwe commis saris M. Bakker te Den Burg. van 31 dec. 1973 t.e.m. 8 jan. 1974 Geboren; Martine Jeanet, dv. Dirk B. Westerlaken en Agatha J. Bakker; Ca- tharina Karin, dv. Johannes Dompse- laar en Elisabeth Dros; Jessica, dv. Cor nells Barends en Alberdina A. Schaat- senber. Ondertrouwd: Rednier J. Witte en Catharina A. M. Barhorst; Arthur R. G. H. Zandstra en Corrie de Jongh. Overleden: Joêhanna Buisman, ev. Rieswijk, oud 81 jaar, wonende te Den Burg; Roelof W. Stoepker, oud 70 jaar, wonende te Eierland. Öndci' rcdukfii' >nn LvoningcTi Op steeds meer bedrijven begint het kuilgras het hooi voor een groot deel en in een aantal gevallen zelfs geheel te vervangen. Dit is een gunstige ontwik keling. In de eerste plaats omdat, na het in gebruik komen van het voordrogen bij het maken van kuilgras de risico's bij de voederwinning ten opzichte van het maken van hooi kleiner zijn gewor den. Er zijn nu eenmaal minder dagen nodig om gras terug te drogen tot een drogestofgehalte van 50°/o, dan tot een drogestofgehalte van 75°/o. Ook bij dro gend weer zitten daar beslist 'twee da gen tussen. Verder is het zo, dat opname van voordroogkuilgras zeker zo goed ver loopt als van hooi. Er is alle reden voor om aan te nemen, dat de hoeveelheid droge stof, die met voordroogkuilgras wordt opgenomen, groter is dan bij hooi. In diverse gevallen is ook het feit, dat voor het bewaren van voordroog kuilgras geen gebouwen nodig zijn een pluspunt. Vooral als we in aanm/erking nemen, dat voor het onderbrengen van de groeiende veestapel steeds meer ruimte nodig is, kan het vrijkomen van schuurruimte een voordeel zijn. Voederwaarde in de droge stof Een voordeel van voordroogkuilgras, dat vooral in een tijd van stijgende krachtvoerprijzen aanspreekt, is, dat in een zelfde hoeveelheid droge stof in kuilgras als regel meer voederwaarde aanwezig is dan in hooi. Men heeft het nog niet altijd goed door, dat de hoe veelheid voeder, die door de dieren wordt opgenomen volledig afhangt van het gehalte aan droge stof van dat voedermiddel. Theoretisch neemt een koe even gemakkelijk 16 kg. voor- ilienlijk gestegen is de subsidie, ;nd aan de diverse sportverendgin- [n 1972 was de gehele uitkering ƒ12.500,het vorig jaar be- deze post ƒ21.661,—, als volgt ld: GVT ƒ8.225,Gymver. Oos- ƒ2.671,Judover, Oosterend Smash '68 ƒ155,Gymver f2.082,Gymver. Oudeschild S.V. Texel ƒ2.543,—, Tevoko ZDH ƒ1.067,—, ZPC TX 71 S.V, Oosterend ƒ684,De jdn ruiters ƒ386,Texelse Boys S.V. De Koog ƒ314,en Voet- SVC ƒ331,—. de denksportverenigingen Dam- exel en Schaakclub En Pasant lol/] 01,dat is één gulden meer 1972. werkoepelende organisaties (de Sportraad, het contactorgaan e,|ng en muziek, de overkoepeling ;ènorganisaties en de bejaarden- j Jafdeling Texel) zijn gevraagd een e te doen van hun aktiviteiten in fjgelopen jaar en een financieel e pit van het jaar 1973 beschikbaar Lien Voor volgende jaren ligt het roedoeling deze organen te subsi- droogkuilgras met een gehalte van 50°/o droge stof op als 10 kg. hooi met een gehalte aan droge stof van 80%. In beide gevallen moet het dier nl. 8 kg. droge stof verwerken. Het gaat er dus vooral om welke voederwaarde in die bepaalde hoeveel heid droge stof aanwezig is. Uit de ruw- voedermonsters, die ieder jaar worden onderzocht blijkt duidelijk, dat de voe derwaarde in de droge stof in het alge meen bij voordroogkuilgras aanmerke lijk hoger is dan bij hooi. Minder krachtvoer nodig Uit het voorgaande volgt, dat als regel bij het voeren van voordroogkuil gras minder krachtvoer nodig zal zijn dan bij gebruik van hooi. Als we voor een vergelijking uitgaan van de gemid delde voederwaarde van voordroog kuilgras en baalhooi, zoals die één de zer dagen in de bladen van de stands organisaties werd gepubliceerd, dan komen iwe tot het volgende Voederwaarde hooi en kuilgras (per kg) resp. droge stof, zetmeelwaarde en vert. ruw eiwit Baalhooi 831 gr. 350 gr. 74 gr. Voordroogkuilgras 524 gr. 267 gr. 63 gr. We kunnen wel aannemen, dat de hoeveelheid droge stof, die op de Texelse bedrijven in de vorm van hooi en/of kuilgras wordt gegeven in de buurt van 10 kg. per dag ligt. Gaan we deze 10 kg. droge stof hele maal in de vorm van hooi geven, dan zullen de dieren plm 12 kg. per dag op nemen. Geven we het ruwvoer geheel in de vorm voordroogkuilgras, dan zal dit op ruim 19 kg. per dag liggen. Hiervan uitgaande komen we bij uit sluitend hooi tot een dagelijkse opname van 4.200 gr. zetmeelwaarde en 890 gr. vert. ruw eiwit. Bij het voordroog kuilgras is dit'plm. 5.100 gr. zetmeel waarde en 1.200 gr. vert. ruw eiwit. Een verschil van plm. 900 gr. zet meelwaarde en 300 gr. ver. ruw eiwit. Een eenvoudige berekening leert, dat om de voederwaarde van het rantsoen hooi op te vijzelen tot die van het rant soen voordroogkuilgras een gift van 1,3 kg. krachtvoer met 23% vert. ruw eiwit nodig is. Als we de kosten van deze extra-gift krachtvoer op 60 et. stellen, dan zijn we zeer optimistisch. Let op de „kleintjes" Heel veel ondernemers hebben ver moedelijk van hun ouders de wijze raad meegekregen om op de „kleintjes" te letten. Hoewel die „kleintjes" op het moment als regel een andere omvang hebben dan in de tijd van onze ouders en grootouders, is het nog altijd een wijsheid, die meetelt. In het geval, dat we hierboven bere kenden komen we bij een veestapel van 30 melkkoeien tot een voordeel van ƒ18,per staldag. Hiervoor geldt ze ker, dat we op „de kleintjes" moeten letten. widag 13 januari 1974 om twee uur Waal afscheid nemen van de her- lè gemeenten van Waal en Koog Hoorn op het eiland Texel. De •daarna, nl. zondagmiddag 20 ja- 1974 zal hij om twee uur, na voor- jffliezelfde dienst te zijn bevestigd ds W M van Reijendam, emeri- 'nQdikant te Gorssol, intrede doen als cant van de hervormde gemeente 'ubbergen, waar hij beroepen is in feture van ds. B. J. Bannink, die cnïrband met zijn benoeming tot ne" scriba van de provinciale gadering van Overijssel op 30 er is bevestigd als predikant aitengewone werkzaamheden bij inciale kerkvergadering van Jel. tnder Willem Frederik Waar- werd op 18 maart 1926 uit een ftantsgezin te Oude Pekela gebo- Lj bezocht het stedelijk gymna- I |e Utrecht en studeerde aan de piversiteit te Utrecht, waar hij in ^zijn kandidaatsexamen theologie gtveer anderhalf jaar later in het ■van 1954 ook zijn kerkelijk exa- i'flegde. Nadat de heer Waarden- [flfran februari tot juni 1954 eerst naanden bij ds. P J de Geeter uit cum stage had gelopen en hij a: tot oktober 1954, speciaal voor ïügdwerk, ook nog vier maanden rediker bij ds. P. J. de Geeter was sl werd hij dn 1955 na een te gehouden colloqium toegelaten tot de evangegliebediening in de Neder landse Hervormde Kerk. Na vervolgens in het voorjaar van 1955 nog enige tijd vicaris te zijn geweest te 's Gravenhage, werd hij op 16 oktober 1955 door zijn mentor, ds. P. J. de Geeter uit Castri- cum, bevestigd als predikant van de hervormde gemeente Waal en Koog op Texel Met ingang van 1 januari van het vorige jaar werd deze gemeente met die van Den Hoorn gecombineerd. Tijdens zijn studententijd was ds. Waardenburg indertijd lid van het the ologisch dispuut „Vinculum" van de Utrechtse theologische studenten facul teit en tijdens zijn langdurige ambtsbe diening op het eiland Texel was hij o.a. praetor van het breed ministerie van de ring Texel, voorzitter van het Cen traal Jeugdoverleg op Texel, dat mede door hem is opgericht, voorzitter van het Diaconaal Werkverband op Texel, waarvan hij ook mede één van de op richters was, voorzitter van de Raad voor het zomerwerk van de kerken op Texel, aan de opridhting, waaraan hij ook heeft meegewerkt en lid van het Provinciaal Interkerkelijk Recreatieco mité in Noordholland in oprichting. Verder heeft hij op Texel ook ongeveer zeven jaar „part-time" godsdienstonder wijs gedoceerd aan de landbouw huis houdschool. Hij wist tijdens zijn verblijf op Texel te bewerken dat het kerkgebouw te De Waal een toren kreeg (1961) en een jaar later heeft hij zeer geijverd voor het eerste echte (pijp-) kerkorgel voor de kerk te De Koog. Enkele jaren geleden verzorgde ds. Waardenburg een provinciale inventari satie van kerkelijk recreatiewerk in de provincie Noordholland. Als er voldoende belangstelling voor bestaat zal zondag 20 januari een busje rijden ten behoeve van de Texelaars die de intrede van ds. Waardenburg te Tub- bergen willen bijwonen. Men kan zich opgeven bij de heer J. Daalder, Plevier- straat 16 te De Koog, telefoon 02228-595. De kosten bedragen ƒ20,per persoon. Uitslagen 8 januari 1974: H. van Daalen-P. Boersen 10 J. Hoogerheild-A. Rombout 01 A. C. Bakker-G. v. d. Hoek 10 A. Veltkamp-J. van Heerwaarden 10 F. Eijgenraam-H. Elzinga 10 A. Terpstra-K. J. Harting 10 G. W. Berger-F. van Tatenhove afgebr H. van Daalen-A, Veltkamp 10 P. Boersen-J. van Heerwaarden 10 Uitslagen 8 januari 1974: Eric Dros-Henk van Wilsum Bert v. d. Berg-Sipke Hengst Gerard van Es-Rudie Witte Marcel de Beurs-Jan Ellen 1—0 1—0 1—0 1—0 H. J. Barendregt-Rob Terpstra 01 H. J. Barendregt-Hein Goslinga 01 Eric Dros-Gerard van Es 01 Marcel de Beurs-Henk van Wilsum 01 Wanneer zeer vooraanstaande figuren in de Maffiawereld worden vermoord, ziet topleider Mason zich genoodzaakt de hulp van detective John Kiley in te roepen. Kilëy achterhaalt de identiteit van de „Summcrtimekiller" en heeft respekt voor de manier waarop deze moordenaar tewerk gaat. Ook toont hij begrip voor de achtergronden die de jongeman er min of meer toe dwingen de misdaden te begaan. De geschiedenis voltrekt zich grotendeels in Amerika, Frankrijk en Portugal. Vrijdag- en za terdagavond in City. Keuring; 14 jaar. Zondagmiddag begeven de twee straatfotografen Flash en Tubby zich om drie uur „Op glad ijs" ('Hit the ice'). Tegen wil en dank raken zij betrokken bij een bankoverval waarna zij in een wintersportplaatsje belanden. Daar pro beert de met de overvallers bevriende zangeres Marcda Tubby op een zeer speciale manier de foto's te ontfutselen die hij tijdens de bankroof gemaakt heeft. Het lukt haar niet. De ofvervallers weten echter een betere methode Een wilde achtervolging op de ski's volgt. Onder leiding van Ulzana verlaat een groep Apachen het Indianenreservaat Voor een wrede strooptocht door het omringende gebied. Zij laten een spoor van roof, moord en verkrachting achter. Een jonge luitenant vindt de houding van deze Apachen onaanvaardbaar en besluit zich te wreken op Ulzana. Hij volgt het spoor maar blijkt dan door Ulzana om de tuin te zijn geleid. Veel slachtoffers vallen in het gevecht dat daarop volgt: „De slag om de Apache pas". Zondag-, maandag- en dinsdag avond, aanvang 20.00 uur. Uitslag parencompetitie 8-l-'74: Groep A: 1. Echtpaar Gilijamse 61.81% 2. Echtpaar Hoogeiheide 61.11% 3. Duin-Hennink 59.03% 4. Blonk-Veenema 57.64% 5. Backer-Raven 49.31% 6. Dros-Van Lenten 43.75% 7. Echtpaar Beemsteriooer 41.67% 8. Echtpaar Zevenhoven 38.19% 9. Duin-Keijser 37.50% Groep B: 1. Mevr. De Laat-Oen Brok 58.33% 2. Echtpaar Van 't Noordende 56.25% 2. Dames Dudn-Langeveld 56.25% 4. Gebr. Van Sambeek 54.86% 5. Mevr. Breeuwer-Stolk 52.78% 6. Bos-Chavonnes 48.61% 7. Dames Geus-Van Sambeek 44.44% 8. Blom-Ran 40.97% 9. Mevr. v. d. Molen-De Jong 37.50% VOLLEYBALPROGRAMMA TEVOKO Dames, 14.00 uur, Tevoko 1-Velox 2 Dames, 15.30 uur, Tevoko 2-Set Up Heren, 16.30 uur, Tevoko 1-Set Up 1 Wil iedereen zelf in de gaten houden wanneer hij/zij aan de beurt is om te tellen of te fluiten? Het rooster hangt op het mededelingenbord in De Koning hal. L.A.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5