et flatmysterie Nu nog grotere winsten met de 6 NMB- Spaarwinst- bil jetten. ,\i Demonstraties lossuijden en transport van kuilgras Renteverhoging tot 9% WA Oud-leerlingen en klucht brengt Schietoefeningen feuilleton door Tom Lodewijk „De Duinkanters" treden op in Oudeschild U hebt keuze uit 6 mogelijkheden: Damclub Texel Volleybal nieuws Bel bij brand 2066 Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 15 januari 1974 V II" tluzizlM IW%I""i rubriek voor- ter overweging ►<p olitie kan in deze tijd de mede- van de burgerij 'heel goed ge- Maar als er midden in de nacht <p 6 januari j.l. auto's worden op- ven op het verboden stille stukje r (de auto's sloten de weg niet dan nog merendeels auto's van telers, dan doet dit met onbe- aar bewust afbreuk aan het ver in dat de politie zo broodnodig „De Dudnlkanters" 0n«l«*r reduklit- >jiii >i»n Owmiiijijeii ud-leerlingenvereniging van de landbouwschool heeft onlangs de Drie is te veel" van Johan Blaa- tior en junior, in studie genomen, ik zal op de zaterdagen 26 janu- februan in „De Oranjeboom" opgevoerd onder regie van de ees Hin. Muzikale medewerking t het Alpha Trio dat vorig jaar eerste toneelavond groot succes ng schietterrein C 52°52,5'N - In het tijdvak van 7 tot en met tari 1974 zullen, op werkdagen )0 t 17.00 uur, van bovenge- terrein schietoefeningen worden en met lichte luchtdoelartillerie, eilige afstand is tot 14.000 meter. Voor de op 21 december 1973 gehou den demonstratie van het lossnijdefi en vervoeren van kuilgras, die georgani seerd werd door het Consulentschap voor de Rundveehouderij te Alkmaar en de Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting „Texel" bestond goede belangstel ling. Uit alle delen van het eiland wa ren veehouders aanwezig. Deze belangstelling is te danken aan het feit, dat het gebruik van kuilgras steeds meer toeneemt en dat bij het voeren van dit materiaal het „gemak kelijker en vlugger" een voorname doelstelling is. De demonstratie werd gehouden op het bedrijf van de heren Gebr. Hoedjes op boerderij „De Wamberg" in polder Bierland. De „leiding" van de demonstratie was in handen van de heer J Kruizinga, speoialist voor de mechanisatie bij voor noemd consulentschap. „Klein materiaal" In de eerste plaats werd gewerkt met 3 werktuigen, die we in dit geval als „klein materiaal" zouden willen bebite- llllllilllllllllll ;ll>llllllllllll!llllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll liiuiiiiiuiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiyiiiiiiiiiin was half en half van plan van bami te eten, zei ze, 't zou je en niet zo lekker gesmaakt heb- jns maag was niet zó fijngevoe- e daar in die nieuwe wijk óók al dnees hebben, peinsde Nel, ze i als paddestoelen uit de grond, jt er alleen van die geweldige Toen ik de laatste keer nasi bij Chang Hoe hier om de hoek, én portie met saté gehaald en ladden we allebei genoeg aan, nog? jn zag haar aan, als aanschouw en geestverschijning. Nel, meid!, Je bent me toch ook één.en wat het ergste is? Nou moet ik weg. iou!, mopperde Nel, wat bezielt is? lies goed gaat ben ik binnen een terug. tond al in de hal, trok zijn jas el was een politievrouw, ze mop- met. Ik wacht op je!, riep ze nog Insde haar kameraadschappelijk lizegnet', riep hij en was al weg. minuten later stond hij voor het restaurant Hongkong, igenaresse zag hem komen en :e hem vriendelijk maar niet Hij kende dat. Men hield de jraag te vriend, maar een poli- iad geen vrienden. >uw, zei Martijn, het spijt me, zou graag nog éven wat willen U weet wel, over dde kwestie. akte. die meneer was bij u in de ij haalde een portie bami.. >cciaal denk ik? meneer haalde altijd speciaal, Een smuller, was hij. u luisterde allebei naar de ra- was er niet iets over een zei ze, die bus met die arme L t dat zeker? zeker, ik zei nog kassain n knikte. >ortie bami speciaal, hoe groot is chte al haar tanden bloot en 1 een schotel die juist over het erd geschoven, voor één persoon? portie, oetoel! knikte ze. rijg ik in één keer niet op, wist ewaren nog wat voor morgen, "lachte ze. ■uw, neem me niet kwalijk dat even moest storen, ik hoop dat meer nodig is. Hij zwaaide hapelijk met de hand; zij lachte ijk en ditmaal wél verblijd. Ze jt zijn rug. si Nel, je bent een man van je Üet half uur is nog niet om. hebt de ouwe kranten toch nog gegooid? lie worden volgende week pas ld. maar was groot voor één persoon. Heb me daar van vanavond nog es overtuigd. Meneer nam bami speciaal mét saté. Nou, je moet wel uitgehongerd zijn om dat in eens binnen te krijgen. Nou en?, vroeg Nel. Als 'dat zo is, dan staat helemaal niet viast dat hij om /acht uur nog leefde. Dat was niet op de elfde, maar op de /tiende, die dag er vóór. Het restant van de bami kan hij om zes uur wel opge geten hebben, of tussen de middag, wie weet. En als dat zo is, dan hebben we alléén te maken met het sektierapport. Nou, zei Nel nuchter, blij dat een domme vrouwelijke opmerking jouw brilliant mannenbrein ontsteekt. En nou wou je zöker wel koffie? Zo, zei Driessen onder het rollen van een sjekkie, er komt beweging in de zaak Zuster Carla heeft de benen geno men. Koppenol keek verwonderd op Hoezo? Nou, ilk wou die dame nog wel eens nader aan de tand voelen. Tenzij Sepie den Oudsten die avond heeft staan dro men en daarvoor zie d)k 'em niet an, staat vast dat zij die avond in de flat is geweest. Volgens het verhaal van dat buurvrouwtje hebben ze hevige ruzie gehad. Volgens het getuigenis van die collega, al kookte die niet helemaal gaar, was ze die morgen geweldig van streek. Haar hele houding ds raadselach tig en ik zou in ieder geval haar vinger afdrukken wel eens willen vergelijken met wat ze gevonden hebben in de flat Nou, zo te horen zal ze daar heus wel een paar vingerafdrukken achtergelaten hebben, meende Martijn. Ze kwam er geregeld. Wat zegt dat nou? Er stonden vingerafdrukken op die bronzen vaas, waarmee de hersens van Nieuwolda zijn ingeslagen, merkte Driessen op, Da's andere koek. Afijn, het leek me goed de dames eens op de grille te nemen. Maar ze is niet op haar kamer geweest, ze is niet verschenen op haar werk, ze is nergens te vinden. Ik heb laten kijken bij haar ouwelui. Die zeggen dat ze met die dit-en-dat niks meer te maken willen hebben, want die zijn op hun manier bar deugdzaam, en ik denk dat ze ergens in de één of ande re stad ondergedoken zit, Amsterdam of Den Haag. Daar heb je van die mens lievende instellingen waar ze je be schermen tegen de onmenselijke prak tijken van de gestapo, te weten onze po litie. Het is anders een meisje dat nogal in de gaten loopt, meende Koppenol. Ove rigens knap stom om weg te lopen. Tja, zei Driessen peinzend, het lijkt mij paniekachtig. En dat geeft me te denken Ziet u de hele zaak als een paniek- reaktie? Dat hangt er nou helemaal van af jongen, wie het gedaan heeft. Zou het die Carla zijn, dan kan ik haast niet an ders zien dan wat de officier wel zal noemen „doodslag dn een situatie van tijdelijk verminderde toerekeningsvat baarheid" met andere woorden, razend kwaad. Helemaal het tiep.niet om iemand dood te slaan, maar om razend kwaad te worden en dan niet meer te weten wat ze zegt èn wat ze doet. En in dat beeld past ook dit verstoppertje spelen. Afijn, we hebben het signale ment doorgegeven, misschien horen we gauw wat. Ik ga nog es even praten met mevrouw van Herwijnen, oftewel de weduwe Nieuwolda. Zo heel veel wijzer zijn we van haar nog niet geworden' Als u tenminste uw theorie volt dat ie dereen verdacht is zolang de dader nog niet is gevonden, dan kunnen we niet met een boogje om haar heen. tenzij (wordt vervolgd) len. Het waren de Lien kuilvoervork op de voorlader van een tractor, eenzelfde kuilvoervork op de achterlader en de Wifo hydraulische kuilgrijper. Van deze drie werktuigen leverde de Lien kuilvoervork op de voorlader de grootste prestaties. Het bijdraaien bij de kuilgrashoop verliep vlotter dan bij het werken met de achterlader en ook het losmaken verliep sneller dan bij het werken met de achterlader. Met de „Wdfo" werd vrij vlot ge werkt. De hoeveelheid, die in één keer werd losgemaakt en getransporteerd was duidelijk kleiner dan bij de Lien kuilvoervorken. Over het werk met deze drie werktui gen het volgende: bij het lostrekken van het kuilgras is de kuilhoop sterk in beweging. Dit kan een risico betekenen voor het koud houden van het kuilgras. Het is bij de veehouders voldoende be kend, dat het grote risico bij de voor- diroogkuilen het warm worden ds. Daar om moet er voor worden gewaakt, dat luchttoetreding plaats vindt. De kans op luöhttoetredang is bij het werk met deze drie werktuigen vrij groot. Overigens alle begrip er voor, dat het aanschaffen van duurdere werktuigen voor dit werk ook zijn bezwaren heeft. „Groot materiaal" Veel imposanter was het werk met de Mentor Hydromax hydraulische kuil- snijder en de Strautmann Siloboy hy draulische kuilsnijder. Vooral het werk van de Strautmann veliep zeer vlot. Het vlotte verloop van het werk bij de Strautmann was mede te danken aan de bediening. Die werd in dit geval uitge voerd door iemand, die regelmatig met dit bijltje hakte. In enkele minuten werd een hoeveelheid kuilgras losgesne den en vervoerd, die voldoende was als dagrantsoen voor 15 - 17 melkkoeien. Volgens de berekening van de heer J. Kruizinga werd per keer een hoeveel heid van plm. 1Vz m3 losgesneden en vervoerd. De Mentor Hydromax had duidelijk meer tijd nodig om een zelfde hoeveel heid los te snijden dan de Strautmann. Het snijdend gedeelte van het werktuig was minder goed op een demonstratie ingesteld dan bij de Strautmann. Voor deze beide laatste werktuigen bestond veel belangstelling. Intussen was het voor de meeste veehouders wel diudelijk, dat de aankoopprijs van deze werktuigen als regel te hoog zou zijn voor een enkel bedrijf. Vooral als we bedenken, dat er maar korte tijd nodig ds om een hoeveelheid kuilgras in de stal te brengen, ligt het voor de hand, dat dit werktuigen zijn, die heel goed dienst kunnen doen op een aantal be drijven, die in elkanders nabijheid lig gen. In de nabeschouwing wees de heer Kruizinga er op, dat de ontwikkeling van de kuilsnijders nog volop in bewe ging is. Vooral met het oog hierop waarschuwde hij voor het ondoordacht aankopen van deze werktuigen. Als men meent er niet meer buiten te kunnen zal het zaak zijn te streven naar geza menlijke aankoop, waardoor de mogelijk heid open blijft om over enkele jaren een eventueel verbeterd werktuig aan te schaffen. Nog gemakkelijker Tijdens de nabeschouwing wees de heer J. Koolhof op de mogelijkheid van zelfvoedering van kuilgras. Nadat en kele jaren geleden op een enkel Texels bedrijf de proef werd genomen om de dieren zelf het kuilgras van de hoop te laten halen wordt dit systeem nu al op een aantal Texelse bedrijven toegepast. De veehouders, die deze methode toe passen zijn daar zeer tevreden over. Het blijkt, dat zonder grote verliezen de melkkoeien er in slagen hun dagportie zelf uit de kuilhoop te trekken. De aanvankelijke mening, dat voor toepassing van 'deze methode het bezit van een zg. sleufsilo een eerste voor waarde was blijkt niet juist te zijn. Op een flink aantal bedrijven halen de die ren op dit moment het kuilgras van een normale oprij kuil. Ook bij echt winterweer schijnt het voor de dieren geen bezwaar te zijn om iedere dag een tijd in de buitenlucht te moeten vertoeven om het kuilgras op te nemen. De opmerking van bedrijfsvoorlichter 'Koolhof verdient dan ook de volle aan dacht. Na het succes dat toneelvereniging „De Duinkanters" op 5 januari had met de opvoering van „De driftkop", geeft de Koger toneelvereniging op uitnodi ging van de Bejaardenbond Oudeschild op zaterdag 26 januari om 20.00 uur in 't Skiltje een heropvoering van het stuk. Deze voorstelling is alleen toegankelijk voor leden en genodigden. Een andere manier van sparen, met een leuke spaarwinst na 2, 41/2 of 6 jaar. De NMB Spaarwinstbiljetten zijn aan toonder en verkrijgbaar aan de kas van elk NMB kantoor. U stort Looptijd Rente U ontvangt 865,33 2 jaar 7V2 1.000,- 4.326,66 2 jaar Th 5.000,- 699,96 4'/2 jaar 8 Va 1.000,- 3.499,81 4V2 jaar 8 Va 5.000,- 596,27 6 jaar 9 1.000,- 2.981,34 6 jaar 9 5.000,- Vraag eens inlichtingen over deze spaar- mogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Tegen HDC 2 werd een monsterzege behaald, waarmee het eerste tiental zich rehabiliteerde na de slechte presta tie tegen Andijk 2, waarvan maar nau welijks gewonnen werd. J. Doppegieter redde de eer voor HDC en werd in de bloemetjes gezet. Texel 1-HDC 2: J. P Hooijberg-R. Zwart 20 P. Bakelaar-P. van Veen 20 C. Meedendorp-A. Bremer 20 J. Hooijberg-J. Marsman 20 C. Dijker-J. Mesu 20 W. Baklker-J Doppegieter 11 C. Vinke-J. Lont 20 J. Sehoo-H. van Gorkum 20 J. van Heerwaarden-W. Oost 20 B. Duin-T. Bais 20 19—1 Uitslagen clubcompetitie: P. Bakelaar-P Kooiman 11 W. Baikker-J Hooijberg 11 J. P. Hooijberg-C. Meedendorp 20 A. Vinke-G. Dros 20 J. Vinke-J. van Heerwaarden 02 P. Kooiman en W. Bakker lieten de winst glippen dn zeer voordelige posi ties. Na lang zwoegen wist Joost Hooij berg een gewonnen 9 om 9 klassieke stand te bereiken. Verdienstelijk was de winst van A. Vdnke. Le lange vleugel van J. Vdnke werd lamgelegd door een tactische manoeuvre in de opening door J. van Heerwaarden. J. P. Stam-J Hooijberg 02 J. P. Hooijberg-W. Bakker 20 P Hopman-W. Stam 02 J. Blom-C. Groenhof 20 A. Vinke-J. Vdnke 02 B. 'Duin-C. Iv. d. Werf 20 C. Vinke-J. P. Stam 02 J. van Heerwaaiden-J. Hooijberg 02 Met nog ieder 15 schijven op het bord had W. Bakker geen enkele goede zet meer. De overvolle lange vleugel van C. v. d. Werf gaf hem te veel problemen. J van Heerwaarderi verloor op simpele wijze een stuk bij een tegenaanval van zijn lange vleugel. Uitslagen jeugdafdeling: G. J. Dijkgraaf-J. Rienistra W. Wassenaar-J. van Kranenburg J. van Kranenburg-J. Rienstra De stand part. pnt. 1. P. Bakelaar 7 11 2. P. Kooiman 12 18 3. J. P Hooijberg 13 19 4. C. Meedendorp 9 12 5. J. P. Stam 10 12 6. B. Duin 13 15 7. J. Hooijberg 14 16 8. J. v. Heerwaarden 13 14 9. J. Vdnke 12 12 10. C. v. d. Werf 12 12 11. H. Bruining 4 4 12. J. A. v. d. Slikke 2 2 13. W. Bakker 15 14 14. A. Vinke 13 12 15. C. Vinke 11 10 16. W. Stam 11 10 17. J. Schoo 8 7 18. G. Dros 13 11 19. C. Groenhof 12 10 20. J. Blom 14 10 21. P. Hopman 10 6 22. P. Commandeur 9 2 0—2 0—2 2—0 °/o 78,57 75 73,07 66,67 60 57,69 57.14 53,84 50 50 50 50 46,66 46.15 45,45 45,45 43,75 42,31 41,66 35,71 30 11,11 Dames Tevoko 1-Velox 2 30 Thuiswedstrijd voor de dames die hun niet veel moeilijkheden opleverde. Te voko speelde een sterke partij 'die re sulteerde in een 30 overwinning. Set standen waren 159, 1010 en 15—6. Tevoko 2-'t Zwin 30 Een uitwedstrijd ,voor Tevoko die een verrassende 30 overwinning oplever de. Dit was ook hard nodig. Tevoko 2-Set Up 23 Een thuiswedstrijd die na de behaal de overwinning op 't Zwin met volle mod werd gestart. Al igauw bleek ech ter dat Set Up geen gemakkelijke te genstander was. Het was een spannende strijd maar Tevoko moest todh dn Set Up zijn meerdere erkennen Setstanden wa ren: 13-15, 15—12, 15—11. 8—15 en 13—15. Heren Tevoko 1-Set Up 1 23 Een zeer spannende thuiswedstrijd voor de heren. De sets werden om beur ten gewonnen door 'beide teams. Maar de beslissende vijfde set werd door Set Up gewonnen. Dit was erg jammer voor Tevoko, want de kans om te promove ren ds nu wel erg klein geworden. Tevoko 2-Nieuwediep ads. 2 30 Een uitwedstrijd voor de heren. De eerste set ging hun vrij gemakkelijk af, maar in de tweede set stonden ze met 112 achter voordat er eindelijk se rieus gespeeld werd; de setstand werd toen toch nog 1614 voor Tevoko. In de derde set stonden ze weer met 18 ach ter, maar na enige aanpak werd het toen 1510. Dus ondanks niet al te ge concentreerd spel behaalde Tevoko toch een 30 overwinning. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066 Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5