Cjroen cZwartsJexels in het hart-, literste zorgvuldigheid geboden 5 bij beheersovereenkomsten TAXI 2323 „DORP IN DE WINTER" IS BONTE MANIFESTATIE D. S. Tuynman (VVD): I imfaa gratis mosselen I eten ILHELMINALAAN 4-6 itis Kom nu met zang Honingraat Buitenlanders kunnen tanken op Texel Biljartkampioenschappen 4de klasse libre Veel schade bij aanrijding ZWEEDSE MUILEN NU 25,- Mantje Schoenen B.V. Weer feest in „De Buteriggel" DANSEN 3g 18 JANUARI 1974 EXELSE S7e JAARGANG No. 8843 COURANT iwe: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keeaomlaan 43, Den |V. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs 7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW jet aangaan van beheersovereen- g waardoor een agrarisch bedrijf Ü*gen krijgt opgelegd, moet bui- *»n zorgvuldig tewerk worden ^A)e ontwikkelingen die de land- Jldormaakt zijn ingrijpend en niet Sijbaar. De financiële compensatie nl krijgt voor het als gevolg van Veërsafspraak geleden verlies kan $pr al gauw ontoereikend zijn. waarschuwing tekenden wij avond op uit de mond van Ir |ynman (lid van de Tweede Ka de VVD en lid van de vaste mmissie voor landbouw en vis- in hotel 'De Lindeboom-Texel' bare lezing hield op uitnodi- de VVD-afdeling Texel. De fnman liet zijn voor een groot agrariërs bestaande gehoor we- hij tegenstander is van beper- oor de landbouw ter wille van ud van ihet landschap, oo'k al bestuurbaarheid van de agra- ■drijven erdoor in gevaar komt. de er echter aan toe dat hij niet wilde zeggen dat de boe- alle opzichten hun gang moeten aan. Boeren en landschapsdes- moeten door overleg tot een komen. De ervaring in de ippelijk en natuurhistorisch be- Eilandspolder (bij De Rijp in llland) heeft geleerd dat men bij ^■vereenkomsten voorzichtig ijn Aanvankelijk waren de over- Iten daar bevredigend maar iHemaal niet meer f\ Belangstelling tr Tuynman had niet te klagen L(langstelling, m aanmerking ge- lat het voor politieke bijeenkom- 'ftstal niet stormloopt. Er waren 'tiaii 60 mensen in de zaal hetgeen jfceer B. v. d. Beek, voorzitter '■plaatselijke VVD-afdeling, tot )flng stemde. Het grootste deel •t betoog van het kamerlid had ),lmeen politiek karakter. Op de |«.ige landinrichtingswet, het na 'landschap en de mosselindustrie ),2R minder diep in dan sommigen t hadden gehoopt. Het was ook ëel om nieuws over deze zaken te flit en. Over het door Vonhoff aan ■gestelde idee van de nationale lappen is nog even weinig be- I twee jaar geleden, de gevol- de landinrichtingswet zijn nog djijk en wat de mosselen betreft preker zich beperken tot het •tsen van het reeds tot in de- ende probleem van de verwa- en. et nationale landschap(spark) ■rond de heer Tuynman dat dit a)nder meer van buitenaf moet K-ppgelegd maar dat men er in de ^cen streek zelf over moet praten. J rijksoverheid zal het overigens ^ei moeilijk zijn om de konse- I van het instellen van lar^d- ■rken te dragen. De vergoedun- voor de gebruiksbeperkingen betaald zullen gigantisch zijn. Gratis onderhoud vergeten mag worden dat de ruimte", die tegenwoordig zo ïwaardeerd, voor 80% agrarisch iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiii ^agavond half 9 wegens e;r aanvraag iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii in gebruik is en feitelijk door de boeren gratis'wordt onderhouden. Zonder agra riërs zou het landschap snel „verloede ren". Over het mosselprobleem zal binnen kort openbaar worden vergaderd door de vaste commissie voor visserij. De tijd dringt; een definitieve keus inzake de verwaterplaatsing moet met spoed wor den genomen De financiën zullen daar bij een belangrijke rol spelen. De rege ring is druk aan het besnoeien; voor erg kostbare plannen zal het geld ontbre ken. Over vergroting van de kaderuimte in de werkhaven van Oudesahild ten behoeve van de visserij kon spreker niets meedelen maar hij onderschreef het grote belang voor Texel en beloofde zijn best te zullen doen voor deze zaak. Kapitalisten In het begin van zijn lezing trachtte de heer Tuynman af te rekenen met het negatieve beeld dat sommigen van de VVD hebben. „We zijn geen club van kapitalisten en harde zakenjongens. On ze één miljoen kiezers zitten in alle groeperingen. Beter gesitueerden zitten niet alleen in de VVD maar in alle par tijen. Bovendien redden de echte kapi talisten zich zonder de VVD ook wel". Dat verschillende media toch hun best doen het negatieve WDnbeeld in stand te houden, weet de heer Tuynman aan naijver. „Onze partij staat op winst. Er is een grote toeloop van leden en met name de confessionelen die hebben ge merkt dat de regeringssamenwerking met de PvdA niet zo'n erg gelukkig hu welijk is, worden daardoor zenuwachtig, zeker na de jongste opiniepeilingen". Spreker meende dat de mensen worden getrokken door dat wat de VVD voor staat en behartigt; persoonlijke vrijheid en eigen verantwoordelijkheid, ver draagzaamheid en sociale gerechtigheid. Dat de VVD anti-godsdienstig zou zijn werd ontkend. „Ons streven is op chris telijke en humanitaire beginselen ge baseerd. Van de 22 VVD-leden in de ka mer deden er 19 de eed en 3 de gelofte". Spelregels Wat de door de VVD voorgestane vrijheid betreft merkte de heer Tuyn man op dat er wel spelregels moeten zijn ,Het gaat erom dat de overheid haar invloed niet uitbreidt ten koste van de burger. De liefde van de over heid kan wel eens als kwellend worden gevoeld. De burger moet die toestand niet zelf uitroepen door altijd maar om overheidshulp te vragen. Het is niet de taak van de overheid om alle plooien glad te strijken". Wat de veelbesproken machtigings wet betreft zei de heer Tuynman dat het goed is dat de overheid in 'n nood situatie snel kan handelen, maar er be staat ernstige twijfel over de noodzaak van een zo verstrekkende wet. Men kan ook snel beslissingen nemen met in standhouding van de bevoegdheden van de kamer. De voorgenomen subsidiering van het dagblad „De Tijd" wees sperker zonder meer af. „Zo wordt de pers met zilveren koorden aan de overheid gebonden". Bezwaar heeft de VVD ook tegen de in- komstennivelering, zoals die door het kabinet Den Uyl wordt nagestreefd. „Verschillen moeten er blijven, anders worden persoonlijke inzet en dnnensi- teit niet meer gehonoreerd en is er geen stimulans meer voor persoonlijke ont plooiing. De sterkste schouders dragen de zwaarste lasten evengoed wel door de belastingprocessie. Men hoeft Neder land niet tot een eiland van grauwe eenvormigheid te maken". De energiecrisis De energiecrisis: de heer Tuyn man was wel blij met dit „schot voor de boeg". De fossie le brandstoffen zullen nu eenmaal bin nen afzienbare tijd opraken en het is goed dat men daarvan doordrongen is als gevolg van de recente gebeurtenis sen. Vragen Na de pauze werd gebruik gemaakt van de gelegenheid om vragen te stel len. De heer J. de Beurs herinnerde er aan dat de Texelaars momenteel door middel van de inspraakprocedure mee werken aan een structuurplan. Als dit plan ieders instemming heeft, zou de overheid dan evengoed nog kunnen be sluiten tot instelling van een land schapspark? Spreker zei persoonlijk van mening te zijn dat de overheid zich niet moet bemoeien met een verstandige re geling die in een regio tot stand komt, tenzij er sprake zou zijn van bedreiging van het algemeen belang. Op een vraag van de heer Eelman (die in het gebied van de Hogeberg land heeft en voor de instandhouding daar van beheersafspraken heeft met Staats bosbeheer) gaf de heer Tuynman het antwoord dat in de inleiding van dit verslag is opgenomen. Wethouder J. C. Dros had bij het ho ren van „Eilandspolder" even gedacht dat Eierlandse polder was bedoeld. Een nadere toelichting van de spreker hielp hem uit de droom. Hij voegde er aan toe dat 't uit de produktie nemen van land bouwgronden ter wille van de natuur zelden een oplossing is. In het Ilperveld bijv. zijn de bomen weg, maar de vogels ook. De heer A. Saai vroeg of de heer Tuynman niet blij was met de huidige linkse regering. Omdat de vakbonden met Den Uyl beter overweg kunnen dan met een regeringsleider van andere kleur, blijft staking achterwege Mis schien zou bij een regering momenteel alles platliggen net als in Engeland. De heer Tuynman: Wilson dacht ook dat hij met de arbeiders kon praten, maar er werd evengoed gestaakt. Het moet nog steeds blijken of de bonden met de ze regering wel zo goed overweg kun nen. Het is inderdaad makkelijk als je tijdens een moeilijke periode in de op positie zit, maar voldoening geeft het niet want je voelt je het best als je in de regering zit en dan iets van je pro gramma kunt verwezenlijken. Wat we nu doen is werken in de marge". De heer De Beurs vond het betreu renswaardig dat Nederlandse tarwe voor het grootste deel tot veevoeder wordt verwerkt terwijl in grote gebie den van de wereld honger heerst. In Nederland wordt tarwe uit Frankrijk geïmporteerd omdat deze beter bakt. De heer Tuynman bevestigde dat. Voor de ihongerlanden heeft tarwe overigens weinig betekenis. Daar is men meer ge baat met rijst, gerst en edwathoudende produkten. Met het EEG-tarwebeleid is men niet erg gelukkig, ook de minister niet. Maar Nederland heeft op dat ge bied niet veel in te brengen, gezien de zeer kleine produktie in vergelijking met landen als Frankrijk PvdA De heer Saai verbaasde er zich over dat er nog boeren en middenstanders zijn die lid zijn van de PvdA.. De heer Tuynman zei dat ieder dat zelf moet uitmaken in een vrij land. Uit persoon lijk en economisch standpunt bezien is het PvdA-lidmaatschap van een onder nemer inderdaad bevreemdend maar er F - 'V - - - - -• IJl ^.-.-aass kunnen ook andere motieven zijn zoals sociale bewogenheid. De heer J. Sfcolk: „Veel WD-ers stemmen op Texels Belang. Kunt u zich dèt voorstellen?" De heer Tuynman til de daar niet zwaar aan. Men ziet vaak een samengaan van VVD met plaatselij ke belang-groeperingen. Als het kan moet een VVD-afdelang zich onafhan kelijk presenteren maar als men die doelstellingen op een andere wijze wil bereiken dan doet men dat maar. Voor dat laatste voelt de VVD Texel niets, zo bleek uit het slotwoord van voorzitter Van der Beek. De plaatselij ke politiek heeft duidelijke verbin dingslijnen met de landelijke en provin ciale politiek. Men kan van de daar aan wezige deskundigheid profiteren en al dus de plaatselijke belangen op de beste wijze behartigen. Na het gehoor te hebben opgeroepen tot steun aan de WD bij de komende verkiezingen, bracht de (heer Van der Beek dank aan de heer Tuynman er overhandigde hem een geschenk. De onlangs in de Herv. kerk te Den Burg gemaakte opname voor het tv-pro- gramma „Kom nu met zang", zal zon dagavond a.s. worden uitgezonden om 19.50 uur (dus iets later dan was aan gekondigd). Gezien het feit dat zeer ve le Texelaars aan deze opname hebben meegewerkt, wordt er rekening mee ge houden dat voor deze uitzending grote belangstelling zal bestaan. In verband daarmee wordt de Herv. kerkdienst in De Waal niet 's avonds gehouden, maar 's middags om 15.00 uur met als voor ganger ds. S. de Roest. DE COCKSDORP Onder het motto „Dorp in de winter" wordt zaterdag middag a.s. in de zaal van hotel „Kik kert" te De Cocksdorp een bijzondere manifestatie gehouden. Er zullen de meest uiteenlopende uitingen van crea tiviteit zijn te zien, zowel in de vorm van tentoongestelde artikelen als door „levende" aktiviteiten in de vorm van volksdansen en modeshow. „Het is een experiment", vertelde ons mevrouw Anneke Kikkert die een paar maanden geleden op het idee kwam iets dergelijks te organiseren. „Als de men sen het leuk vinden doen we het beslist vaker". Aanleiding was het voornemen van fotograaf Jan Haag uit Oosterend om in de zaal van „Kikkert" een ten toonstelling te houden Mevrouw Kik kert vond foto's alleen wat magertjes; er zou iets bij moeten. Allerlei kennis sen die zich in hun vrije tijd met creati viteit bezig hielden werden opgebeld en hetresultaat was tenslotte dat vijf tien mensen meedoen. Jan Haag exposeert foto's en biedt ze tevens te koop aan. Lenie van 't Noord- ende laat een reeks tekeningen zien en houdt zidh tijdens de manifestatie bezig met het tekenen van portretten van be zoekers. Ze heeft dit in de afgelopen zomer ook met veel succes in de zaal van „Kikkert" gedaan. Strandvondsten Heel aardig zijn ook de strandvond sten die robbenwachter Koos Boon laat zien Allerlei artikelen die hij de afge lopen jaren op het strand heeft aange troffen worden tentoongesteld waarbij een schrijnende vergelijking is gemaakt met hetvele plastic van de laatste tijd en de zoveel romantischer artikelen van vroeger. De heer Boon is voornemens ter plaatse commentaar te geven. Ook Anneke Kikkert laat wat aangespoelde leuke dingen zien. Mevrouw Zuidema maakt lappenbeesten, Gerard Smeenk toont zijn schelpenverzameling en er hangen schilderijen van wijlen Thijs Reuvers en Albert Blom. Ook worden wat foto's getoond van de onlangs over leden Jildert Zuidema, alsmede de ca mera's waarmee hij in de loop der jaren heeft gewerkt. Verder is er van alles te zien op het gebied van draadfiguren maken, pottenbakken, houtsnijwerk en andere vormen van handenarbeid. Het volksdansen wordt beoefent door een aantal leden van de Volksdansgroep Texel onder leiding van de heer G. Smeenk; er zullen hoofdzakelijk Roe meense dansen worden uitgevoerd. Om negen uur zaterdagavond en om drie uur zondagmiddag wordt een modeshow gegeven waarbij eigen ontwerpen wor den getoond. Rob Mansé uit Oosterend speelt piano en Lot Kombrink zingt met gitaar. De entree is gratis. De bouw van de CVO-kleuterschool „De Buitelboet" aan de Burdetstraat te Den Burg vordert naar wens. De foto, vanuit een kraan gemaakt door de heer P. de Vries Lzn, geeft een goede indruk van de zeskantige konstruktie die de school aan een stukje van een honingraat doet denken. De school be staat uit twee lokalen en een hal. Inmiddels is het gebouw van een kap voorzien. In het kader van de benzinedistribu- tieregeling is in het land een aantal ben zinestations aangewezen waar buiten landers kunnen tanken. Op Texel was aanvankelijk geen pomp aangewezen; de daar verblijvende buitenlanders zou den voor benzine naar Alkmaar of Den Oever moeten. Gemeente en WV heb ben met succes gepoogd ook op Texel een pomp aangewezen te krijgen. Het is het benzinestation van Kievit aan de Pontweg nabij Den Burg. Buitenlanders kunnen daar maximaal 30 liter tanken. In café-bar „Olympic" beginnen aan staande maandag de biljartkampioen schappen 4de klasse libre voor Texel. Iedereen die speelt met een moyenne tussen 1,25 en 1,99 kan zich tot zaterdag in „Olympic" laten inschrijven, hetzij mondeling of schriftelijk. Begonnen zal worden met de voorronden, waarna in de week van 28 januari de finale-par tijen worden gespeeld. Voor de voorron den bedraagt het inschrijfgeld ƒ1, voor de finale ƒ5,De organiserende vereniging rékent op een groot aantal deelnemers en supporters. Op de hoek Westdijksweg-Zeedijks- weg deed zidh een aanrijding voor waarbij voor duizenden guldens schade ontstond. De bestuurder van een van de Westdijksweg komende Daf 55 van de Gemeente Texel verleende geen voor rang aan de op de Zeedijksweg rijdende Van L. dn zijn Mercedes. Bij de botsing werd alleen al aan de Mercedes voor omstreeks ƒ3.500,schade aangericht; de reparatie van de Daf zal weinig minder dan ƒ2.000,vergen. De be stuurders kwamen met de schrik vrij. vanaf maat 36 t/m 46 Zaterdagavond met trio WIZARD

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1