SPAARBILJETTEN AO/ AAN TOONDER TOT /O y spaarbank ef flatmysterie Profiteer nü van een uitgekiend spaarsysteem we/t nadarland keuze uit 3 mogelijkheden f865,- 2 JAAR 7'/2 f 1000.- f 735.- 4 JAAR 8 f 1000.- f596,- 6 JAAR 9 f 1000.- zo eenvoudig mogelijk: NPBOUW en VEETEELT .zuinig" met de biest Muur in grasland weekbestrijding op bouwland Bel bij brand 2066 Vissers kunnen zich laten doorlichten U STORT LOOPTIJD RENTE U ONTVANGT feuilleton door Tom Lode wijk Kaatsers uit Alkmaar, Den Helder en Texel in het strijdperk Zon, maan en hoog water Bridgeclub „Groot Slam" Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 18 januari 1974 ie k Voor- Ourtrfnkli.- „zuinig" met de biest" kan ng geven tot misverstand. Zon- ere toelichting zou een veehou- onclusie kunnen trekken, dat de fcet mondjesmaat moet worden en aan ihet pas geboren kalf. En Br«u juist de bedoeling niet. ■we hier spreken over „zuinig tn dan wordt bedoeld, dat het Ul^et worden gebruikt voor andere Hi an waarvoor het bedoeld is, nl. mteerste voeding van het kalf. gebeurt nog veel te weinig, dat er >p gezet wordt om aan ihet pas ge- kalf zo veel mogelijk biest kwijt Jfi. Dat zal waarschijnlijk ook een ^fcijn van het feit, dat biest uit- n gezien wordt als een voeder- WJïel. Veeteeltdeskundigen zijn Jan mening, dat met de biest aan ge dier een flinke dosis afweer- tegen het optreden van ziekten ^Begeven. Jè leest welk percentage kalveren dë eerste levensdagen het loodje aaBn is het zeker bij de tegenwoor- ■verprijzen van groot belang om seip alles te zetten dit percentage ■te brengen. Iran de middelen daartoe is een Jrerstrekking van biest. Dit is al- ïogelijk als we bereid zijn om de ■evensdagen van het kalf een {jvijf, zes per dag daarvoor de tijd Met twee of drie maal per n we beslist niet voldoende van vaardige voedermiddel kwijt rdt heel dikwijls gezegd, dat dier een „spaarpot" is. Wat we jeugd instoppen komt er later [te weer uit. Deze oude wijsheid k zeker ook voor de eerste le- n. r in grasland, een onderwerp de laatste jaren regelmatig •schreven. Er wordt nog te veel dat bestrijding van muur uit een zaak is, die in de groeipe- aandaoht vraagt. aanvankelijk meest bekende ngsmiddel gold dit inderdaad. 1de 1 MCPP kan met succes al- l>ruikt worden in een periode, gras en onkruid duidelijk ltste jaren wordt echter steeds 1 aandacht geschonken aan de ■trijding met het middel 2.4.5 len open winter kan dit middel I moment, dat de grond voldoen- s om te worden bereden, wor- ikt. (gel gebruikt men een hoeveel- IV2 liter per bunder. Kijk er jélen grasland eens op na. Als in er!§ percelen inderdaad te veel van ■sieve onkruid aanwezig is, dan ïb dat bij gunstige omstandighe- 21 weer en grond nu het beste palen. Ie voor percelen grasland kan al-ij ding van muur ook nodig zijn ^Ken, waar gras gezaaid is voor J ran graszaad. re op dit moment over chemische prijding op bouwland schrijven, ir di rekt een beperking bij wor pen. Het is nl. beslist niet mo- in deze tijd van het jaar op ?el bouwland, waar te veel inwezag is, een chemische be- fan kweek toe te passen. diverse keren op gewezen, dat ingewassen, en daarbij behoort ÏBlIinilliidlIlllllliiiiiMlIlHlllilUUUUJUiliiiHJIIIIllllUMHHWillllH ook mais, de chemische bestrijding van kweek niet later dan in november moet worden uitgevoerd. Nü is chemische bestrijding van kweek alleen mogelijk voor een paar ge wassen. Dat zijn bieten en stoppelknol len. Bij gunstig weer niet te lang wachten Het is wel zeker, dat heel wat bieten- telers het voornemen hebben om op percelen, waar bieten zullen worden verbouwd een chemische bestrijding van kweek uit te voeren. In veel geval len wacht men daarmee tot een week of drie vóór het zaaien. Van de zijde van de Plantenziekten'kundige Dienst te Wageningen wordt deze vorm van kweekbestrijdang nog altijd een „nood maatregel" genoemd. Telkens weer waarschuwt men vóór de risico's, die daaraan vastzitten. Uit de toelichting, die daarbij wordt gegeven blijkt duidelijk, dat naarmate het tijdstip, waarop de bestrijding wordt uitgevoerd vroegr ligt, het risico kleiner wordt. Er is daarom alles voor te zeggen om te streven naar een zo vroeg mogelijke bestrijding. Vanaf eind januari kunnen dagen, waarop het droog genoeg is om met de spuitmaChine op het land te ko men worden gebruikt om een kweekbe- strijding uit te voeren op daarvoor in aanmerking komende percelen, waarop in 1974 bieten of stoppelknollen zullen worden verbouwd. Op de zwaardere gronden kan in ie der geval tot 20 februari een hoeveel heid van 25 kg TCA per bunder worden gebruikt. Op de lichtere gronden zou den we niet verder willen gaan dan 20 kg. Na 20 februari moet de hoeveelheid worden verlaagd. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. OUDESCHILiD Binnenkort bestaat voor de vissers van de Texelse vloot gelegenheid om zich röntgenologisch te laten onderzoeken. Daartoe komt op za terdag 9 februari de onderzoekwagen naar Texel. Deze zal van 9.00 - 10.30 uur op de haven standplaats innemen. Het bestuur van de vissersvereniging hoopt dat alle schippers en medeopva renden van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Doorgaans zijn vissers niet in staat deel te nemen aan het van gemeentewege georganiseerde bevol kingsonderzoek. O.a. in verband met het feit dat de wagen op zaterdag naar Texel moet komen, zijn de kosten iets hoger: ƒ10,per persoon. Het is over bodig te zeggen dat het onderzoek van groot belang is, ook metihet oog op de schepelingenkeuring. Regel is dat de schepelingenkeuring pas geschiedt na dat het Röntgenonderzoek heeft plaats gehad. BIJ STORTING VAN BOVENGENOEMDE BEDRAGEN ONTVANGT U SPAARBILJETTEN, WAAROP NA 2, 4 of 6 JAAR DOOR DE SPAARBANK EEN DUIZEND GULDEN WORDT TERUGBETAALD. TERUGBETALING GESCHIEDT STEEDS AAN TOONDER! VRAAG EENS INLICHTINGEN OVER DEZE NIEUWE SPAARVORM WUIUUUIlIHWIIIHUIIJJUIIUIIIIIIIIIillllllllllJIIIIIIIIIIIIIjllllllllllllllllllllllllll tniiiHiiniiiiiiiHiiiHtiJiiiiiiinniiiiiiiiuiiiiiiuiiiiniiiiniiiiiniNiHiiiiiiiHiiiiiniiHiiiiiiiiiiiniuniiiniiiiiiiiiiiiifliiiiniiiiiiiiuiiniiiiiiiiiiiuiuniiiiimiiiiiiiin Nu ja, meende de inspecteur, het zou -ee, antwoordde Driess'en vóór hij kpn afmaken, wat hij overigens jk met van plan was. Ik snap 1 je bedoelt. De hooggeroemde ej Maar je kent de commissaris ""ijbed als 'ik, het recht gaat hem es en ik heb carte blanche. Na- iét discretie, maar dat maakt tot een sport. Er zo maar met bijl aan gaan staan, dat kan de puffert. waagde hij het erop en belde 'lathilde van Herwijnen. Hij en opbellen of het schikte, ■ssen beminde het schokeffekt. tde hem niet direkt. Mevrouw, ie even kunnen ontvangen? van de recherche, voegde hij [eneer Driessen! Komt u er in. sen beetje nerveus maar dat was >nder, dacht de inspecteur. Zó :at ze niet deze dagen! Ze vroeg 'tj zijn jas uit te doen, gebaarde Jil stoel, waarop hij ging zitten lij zijn hoed op de grond legde. u me wat naders vertellen? de eh- de dader al? u dat het een da-dér is? vroeg haar met zijn slaperige oogjes uldigend aanziend, i, hoe zou ik dat weten, als u ïns weet? toch kunnen dat u uw eigen denkbeel den 'had over deze zaaik. En het is heus niet zo als het wel eens dn de boekjes staat, mevrouw, dat de politie iedere mening van leken automatisch terzijde veegt omdat het een 1 eken-opinie is. Mensen met gezond verstand en een ge oefend waarnemingsvermogen, als u, kunnen ons soms een goed eind op weg helpen. Hij keek een beetje hulpeloos en Tillie vond, dat Van Lookeren er nu niet bepaald zijn snuggerste mensen op afgestuurd had. Maar ze had dan ook nog noodt met Driessen te maken ge had. Wel, zed ze op de docententoon van de EHBO-cursus, het is algemeen be kend dat Henri zijn eh- arbeidsterrein vooral zocht bij het zogenaamde zwakke geslacht, en er zéér ruime opvattingen op na hield. Het zou kunnen zijn dat ie mand daarmee geen genoegen nam. En die iemand zou dan een vtouw zijn. Dat kaïn toch? vroeg ze. Ja, zuchtte hij, er is veel voor uw opvatting te zegen. Je moet deze man alles gekauwd in de mond steken, dacht Tillie, als die het moet doen, zal het altijd een raad selachtig geval blijven. We zoeken zelf ook dn die richting, hervatte Driessen, het is namelijk be kend dat eh meneer Ndeuwolda nogal intieme betrekkingen onderhield met een jongedame, van wie we wel wat meer zouden willen weten. Die juffrouw Volkers, zei Tillie ijzig. Hij keek verrast op. U bent goed op de hoogte mevrouw. Inderdaad. En om u maar meteen in te lichten, ik heb mijn informaties van het detectivebureau Den Oudsten, daar van hebt u misschien wel eens gehoord. Ik heb me genoodzaakt gezien, hoewel ik fvan zulke praktijken gruw, mijn ehman te laten volgen om de be wijzen in handen te hebben voor een echtscheiding. U hebt ongeveer een week geleden, meen ik, uw advocaat al opdracht ge geven dat had u tenminste verteld aan meneer Van Lookeren. Eh-ja, dat /is zo. Ze leek min of meer beledigd, dat wat zij aan de commissaris had medegedeeld, door hem was door gegeven aan dit manneke. Als het niet te onbescheiden is: mag ik wagen of meneer Den Oudsten nog bijzonderheden heeft weten te vergaren, die mogelijk tot de oplossing kunnen bijdragen? Ze aarzelde, schoof op haar stoel heen en weer. Móet ik dat zeggen? U moet niets, ik neem alleen aan dat u alles wilt doen om te helpen dit geval op te klaren. Tja, zei ze met een diepe zucht. Den Oudsten heeft me rapport uitgebracht over bepaalde bezoeken van die juf frouw aan de flat in de Diepenbrock- straat. En ze scheen opeens te ont- Zaterdagmiddag a.s. wordt in de Bur gemeester De Koninghal te Den Burg een kaatswedstrijd gehouden, waaraan wordt deelgenomen door kaatsers van Alkmaar, Den Helder en Texel. Dc ont moeting begint om half twee. Belang stellenden zijn welkom. De kaatsvereniging „Texel '70" kan terugzien op een welbesteed vereni gingsjaar, zo bleek bij de onlangs ge houden jaarvergadering die door bijna alle leden werd bezocht. Op deze verga dering werd afscheid genomen van voorzitter A. de Haan die verhuisd is naar Scharnegoutum. De heer Wiersma maakte zich tot tolk van de aanwezigen door De Haan te danken voor de vele inspanningen die hij zich ten bate van de kaatssport op Texel heeft getroost. Als blijk van erkentelijkheid werd hem een boekenbon overhandigd. De heer De Haan blijft overigens lid en hoopt op Texel nog menig partijtje te kunnen kaatsen. Tot nieuwe voorzitter werd ge kozen de heer J. v. d. Ploeg, Schilder end 45 te Den Burg, Een ander kaats- lid dat naar de overkant vertrok was de heer J. Visser. In het afgelopen jaar heeft de vereni ging heel wat keren op het vasteland gespeeld en daarmee menige prijs in de wadht kunnen slepen. De verenigings competitie op Texel '(waarbij minstens 12 wedstrijden moesten worden gekaatst) is gewonnen door de heer L. v. d. Zee met 86,5%. Tweede werd J v. d. Ploeg met 84,5% en derde C. Joustra met 77,8%. Aan de genoemde heren werden bekers resp. medailles overhandigd. Het kaatsen in de Burgemeester De Koninghal bevalt prima; het blijkt een goede wintertraining te zijn. De zon komt 20 januari op om 8.37 uur en gaat onder om 17,06 uur; 23 ja nuari op om 8.34 uur en onder om 17.11 uur. Maan: 23 jan. N.M.; 31 jan. E.K. Hoog water ter rede van Oudesohild: .15 en 15.55 32 en 17.07 .44 en 18.12 41 en 19.08 .31 en 19.59 15 en 20.41 53 en 21.21 26 en 21.56 57 en 22.57 dekken hoe belangrijk deze mededeling was ja, ze is er nog geweest, op de föivond dat op de avond van de moord! Dat is interessant, zei Driessen. Dat is zéér interessant! Was Den Oudsten dan nog voor u bezig die dag? Ik meen de dat u al opdracht had gegeven Ze lachte verlegen. Ach meneer eh- Driessen, ik ben geen vrouw voor dat soort dingen Alleen al het kontakt met die man, die detective, gaf me zo'n goedkoop, ordinair gevoel. Ik heb er niet aan gedacht dat het eigenlijk niet eens meer nodig was, dus ik heb niet officieel gezegd: stop er nu maar mee. En hij ging door, want het betaalt! Tja, dat is hém niet kwalijk te nemen, vond Driessen, maar van uw kant lijkt het me alleszins begrijpelijk. U neemt me niet 'kwalijk, als ik u nog een paar vragen stel? Ze keek op haar armbandhorloge. Over een 'half uur moet ik weg. Ze keek naar buiten waar haar groene Moris voor de deur stond. Dat is zéker tijd genoeg, mevrouw. U begrijpt, voegde hij er verontschuldi gend bij, dat we alle betrokkenen, en dat bent u zéker, moeten horen? Ze knlikte vermoeid, Driessen had dolgraag een sjekkie opgestoken maar dat durfde hij niet, en ze bood hem niets aan. Hij zat ook hartstikke ongemakke lijk op die rechte stoel en zij tegenover hem in haar fauteuil, helemaal op haar gemak. Hij vocht tegen zijn irritatie, die alleen maar hinderlijk kon zijn. Mag ik u dan de vraag stellen: waar was u die avond tussen zes en acht uur? De slaperige oogjes schenen nu met het beruchte groene licht. Vrijdag 18 januari 3 Zaterdag 19 januari 4 Zondag 20 januari 5 Maandag 21 januari 6 Dinsdag 22 januari 7 Woensdag 23 januari 8 Donderdag 24 januari 8 Vrijdag 25 januari 9, Zaterdag 26 januari 9. Uitslag vrije drive 14 januari 1974: Noord-zuid: 1. Mevr. De Laat-Den Brok 61.11% 2. Blok-Veenema 56.75% 3. Duin-Keijser 53.17% 4. Bakker-Hoogerheide 50 5. Dames Duin-Langeveld 45.63% 6. Duin-Hennink 44.84% 7. Blom-Ran 44.44% 8. Dames Geus-Van Sdmbeek 44.05% Oost-west: 1. Dros-Van Lenten 59.03% 2. Gebr. Van Sambeek 53 .13% 3. Mevr. Breeuwer-Stolk 49.65% 4. Dames v. Asperen-v.d, Molen 49.31% 4. Echtpaar Zevenhoven 49.31% 6. Bos-Ohavonnes 48.26% 7. Dames Brücher-De Haan 41.32% Stand na 6 ronden: 1. Blonk Veenema 357.57% 2. Gebr. Van Sambeek 331.06% 3. Mevr. De Laat-Den Brok 315.77% 4. Duin-Keijser 312.86% 5. Bos-Ohavonnes 304.72% 6. Kellner-Van Lenten 303.06% 7. Echtpaar Zevenhoven 299.33% 8. Blom-Ran 297.91% 9 Dames Duin-Langeveld 293.14% 10. Duin-Hennink 292.41% 11. Echtpaar Hoogeiheide 290.95% 12. Dames Geus-Van Sambeek 284.95% 13. Mevr. Breeuwer-Stolk 278.92% 14. Dms v. Asperen-v.d. Molen 265.52% Gunst eh- agent Inspecteur Driessen, mevrouw. Pardon, inspecteur. (Dat mannetje in specteur?) Dat zou ik even moeten na gaan. Maar wacht- nééhet is heel eenvoudig. Dat was dezelfde avond dat ik afscheid genomen heb van het Nut. Nu, dan kan ik u dat meteen zeg gen, Ik heb na 't eten 'n half uurtje ge rust, en toen ben ik me mooi gaan ma ken. Daar doen wij vrouwen wel enige tijd over, zoals u wel zult weten. Ik ben niet getrouwd, mevrouw. Nee, dacht ze, dat verwondert me niks. Er is in die tijd niemand geweest, er heeft niemand opgebeld ik bedoel, u hebt geen getuigen, dat u thuis was? Tja, als ik natuurlijk vooruit gewe ten zou hebben wat er zou gebeuren, dan zou ik wel voor een, hoe noemt u dat? Een a-li-bi hebben gezorgd! Ze was beledigd, dat merkte hij wel. Hij glimlachte vol begrip. Een alibi, mevrouw, is altijd het éér ste waarvoor een misdadiger zorgt. Ze berusten heel vaak op vrachten mein eden. Maar dit behoort bij de routine van het onderzoek. Ik zou een raar fi guur slaan, wanneer ik niet aan alle be trokkenen deze vraag gesteld had. Waarom juist tussen zes en acht uur? Ten eerste omdat we ons niet behoe ven af te vragen waar u na achten was. Dat staat in de krant, met uw foto er bij. Ten tweede omdat we vermoeden, dat dit zo omstreeks de tijd is geweest van de moord. Kunnen ze dat zo precies nagaan? Nee mevrouw, dat is maar bij benade ring vast te stellen, (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5