Plan voor gigantisch NIOZ-gebouw roept felle protesten op f4000,-- geschonken aan Bartimeushoeve Pomps' remmen B en W hebben geen bezwaar In 1973 zeer hoog aantal brandmeldingen Opbrengst winkelaktie Vrijwillige Brandweer Texel: Taxichauffeur bijna doodgebloed Uitslagen biljartkampioenschappen van Texel Bel bij brand 2066 55 Weer gestolen uit „De Karseboom" In paniek door brand Het Nederlands Instituut voor Onder zoek der Zee wil in de polder 't Horntje een hoofdgebouw zetten met een door snee van 120 meter en een hoogte van 14,50 meter. Dit naar Texelse begrippen gigantische complex moet de plaats in nemen van het thans in gebruik zijnde noodgebouw (provisorium) en verdere uitbouw van het instituut mogelijk ma ken. De kosten zullen omstreeks 20 mil joen gulden belopen. Er is geld beschik baar om dit jaar met de bouw te begin nen. Als er geen belemmeringen komen, zou het complex dan in 1976 in gebruik kunnen worden genomen. De discussie over ihet ontwerp be vindt zich nog in een vroeg en vertrou welijk stadium De schetsen zijn juist ingediend bij het gemeentebestuur en hebben inmiddels ook de Provinciale Planologische Dienst bereikt. B. en VV. hebben het NIOZ overigens al laten weten dat zij willen meewerken aan het plan door een nieuw bestem mingsplan voor 't Horntje te ontwer pen waarin een gebouw van de genoem de hoogte wordt toegestaan. Ondanks het vertrouwelijke stadium zijn de plannen bekend geworden, wat niet zo verwonderlijk is want alle (110) NlOZ-medewerkers dragen er kennis van. Zo was het mogelijk dat nu al fel protest tegen 't plan is aangetekend en wel door het Contact Natuurbescher ming Noordholland, een organisatie waarbij 51 verenigingen met totaal meer dan 15.000 Jeden zijn aangesloten. Het CNN heeft een brief geschreven aan het bestuur van de Nederlandse (Dierkundige Vereniging ((de eigenaresse van het NIOZ) en daarin naar voren ge bracht dat het nieuwe NIOZ-gebouw een ernstige aantasting van Texel zal betekenen en als zodanig zal kunnen wedijveren met het in aanbouw zijnde Natuurrecreatiecentrum en de „Texel- stroom'-centrale. „Het is verontrustend te moeten constateren dat twee van de meest op het Texelse landschap inbreuk makende objecten uit de koker van de natuurbescherming/natuurstudie ko men, waardoor de instelling van bedoel de organisaties ten opzichte van het be houd van het natuurschoon in Neder land wel in een bijzonder vreemd en on geloofwaardig licht komt te staan. Het komt ons vooralsnog onvoorstelbaar voor dat de Nederlandse Dierkundige Vereniging gebaseerd op de wens om een nóg belangrijker oceanografisoh in stituut te worden een bouwwerk zal op richten dat een symbool zal worden van de intentie waarmee onder meer uw vereniging het landschap van de Wad deneilanden beziet. Een vingerwijzing vormt dn dit verband het reeds bestaan de aquarium, dat op zich reeds een in breuk op het landschappelijk schoon van Texel vormt". Laagbouw kan ook Het CNN is van mening dat het feit dat reeds vanaf 1951 wordt gewerkt aan de uitbouw van het NIOZ geen enkele rol mag spelen bij een opzet die geen geweld aan het Texelse karakter doet. Het CNN vindt dat het gebouw best in laagbouw kan worden uitgevoerd want er is in 't Horntje ruimte genoeg. En mocht dat om welke reden dan ook niet kunnen, dan zou men moeten afzien van uitbreidingsplannen. Het landschap mag niet verder worden ontluisterd, zelfs als dat tot gevolg zou hebben dat het NIOZ van Texel verdwijnt. Het CNN dringt erop aan de mogelijkheden voor laagbouw serieus te onderzoeken. Het is wellicht mogelijk dat bij het aanvragen van de bouwvergunning twee plannen worden ingediend: het huidige en een laagbouwalternatief. Hierdoor kan ver traging in de afwikkeling worden voor komen. Het CNN heeft zijn bezwaren oök kenbaar gemaakt bij het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen (waaronder het NIOZ als onderwijsin stelling ressorteert). Grootste van Texel Het bouwplan houdt in een hoofdge bouw van drie verdiepingen waarop nog ruimte voor een bibliotheek gepland is. Rond het hoofdgebouw zijn vier aan gekoppelde bijgebouwen gedacht, ieder van twee verdiepingen. Het complex zal acht meter boven de dijk uitsteken en al van grote afstand kunnen worden gezien Het geprojecteerde NIOZ-ge- bouw wordt het grootste van Texel De plannen zijn ontworpen door het Archi tectenbureau Pot te Amsterdam, die ook de tekeningen maakte voor de inmiddels gerealiseerde permanente NlOZ-gebou- wen. Daarvan is het aquariumgebouw het meest in het oog springend; het is ongeveer even hoog als het nu gepro jecteerde hoofdgebouw, maar dat wordt veel groter. Om de massale indruk die het 120 meter lange gebouw zou maken teniet te doen is de architect uitgegaan van een kruisvormige plattegrond met veel variatie in hoogte en geveldiepte. Tweede plan Al eens eerder heeft het NIOZ een plan voor een hoofdgebouw ingediend. Het was een stervormig ontwerp dat nog aanzienlijk hoger was 24 meter. Gedeputeerde Staten hebben hier echter een stokje voor gestoken. In die tijd (1968) zou een hoofdgebouw zoals het NIOZ nu wil neerzetten waarschijnlijk wel aanvaardbaar zijn geweest. Het mi- beubesef is evenwel sterk groeiende, ook bij hogere overheidsinstanties, zo dat zeker niet is te verwachten dat het NIOZ zonder weerstand zijn gang zal kunnen gaan. Donderdagmorgen heeft de voorzitter van de winkeliersvereniging, de heer J. Nauta, in hotel „De Lindcboom-Texel" de opbrengst van de Sint Nicolaas-aktie ƒ4.000,overhandigd aan de heer W. Bikker, hoofd van de afdeling Stich ting Steunfonds Bartiméus. Deze heeft De strijd om het Texels kampioen schap 5e klasse Libre is gestreden. Als winnaar kwam de heer S. Sikma uit de bus; tweede werd de kampioen van vo rig jaar, de heer J. Jellema en derde werd de heer D. Raateland die als sterk ste in de voorronden was geëindigd maar in de finalepartijen niet tot een hogere klassering kon komen. Uitslag: resp gespeeld, gewonnen, ge lijk, verloren, punten, beurten, hoogste serie en gemiddelde: S. Sikma 7 6 - 1 331 275 13 1.20 J. Jellema 7 4 1 2 318 309 9 1.02 D. Raateland 7 4 - 3 317 317 7 1.00 W. Snoek 7 3 - 4 318 270 8 1.17 S. Keijser 7 3 - 4 300 286 9 1.04 C. van Etten 7 3 - 4 256 298 7 0.85 H. Geus 7 2 1 4 322 313 10 1.02 K. D. Koorn 7 2 - 5 281 290 9 0,96 Deze week worden de finalewedstrij den voor de vierde klasse afgewerkt en volgende week zal worden gespeeld om hei kampioenschap derde klasse. Deel nemers met een moyenne van 2.00 tot en met 2.99 kunnen zich hiervoor opge ven bij café-bar „Olympic". De Vrijwillige Brandweer Texel heeft een druk jaar achter de rug: terwijl het gemiddeld aantal brandmeldingen per jaar 20 is, waren het er vorig jaar 65! Dankzij de aanschaf van enkele nieu we gereedschappen is het brand weerkorps nu ook in staat bij ernstige auto-ongelukken assistentie te bieden: „Hoewel misschien niet alle gevraagde hulp een taak is voor de brandweer en ondanks de soms onsmakelijke kritiek, zullen we toch proberen deze hulp zo goed mogelijk te verlenen". Lang niet alle meldingen betroffen een grote brand. Dikwijls had men het te doen met brandjes zoals die in de sloopauto's aan de Pontweg, een stro- klamp in De Waal, een schouw in de Kogerstraat, schuurtjes van mevrouw De Braven in Eierland, de schoorsteen in „.De Valk", een bermbrandje in het Achterom en de schuur van J. Graaf aan de Postweg, de brand in de in aan bouw zijnde woningen aan de Bern- hardlaan, de groenstroken naast Bloem- wijk, etc., etc. In haar jaarverslag toont de brand weer zich verbaasd over de geraffineer de wijze waarop soms valse meldingen werden gedaan. „Later begrepen we niet, dat iemand het zo heeft kunnen voorbereiden". Men is teleurgesteld over het feit dat de „brandbeveiligingsverordening" nog niet is aangenomen. Deze verordening omvat een aantal voorschriften waar aan zowel oude als nieuwe gebouwen moeten beantwoorden. Ook de rechts positieregeling van de vrijwillige brand weerman is nog niet aanvaard. Deze re geling moet de rechten van de brand weerman waarborgen maar omschrijft tevens de eisen waaraan hij moet vol doen. Bezorgd De Texelse Brandweer is het afgelo pen jaar van heel wat nieuw materieel voorzien Het aantal brandkranen is met twaalf versterkt. Voorts is de brand weer verrijkt met kunststofslangen, een persluchttoestel, wollen branddekens, een mobilofoon, een brancard, een mo torkettingzaag, schuimvormend middel, een autobrandblusser, verbandtrom- mels, etc. De kleding is uitgebreid met enkele bluspakken. Ook zijn voor het brandweerpersoneel model-overhemden aangeschaft, zodat bij warm weer niet in vol uniform brandwacht behoeft te worden gelopen. Over de brandmelding maakt de brandweer zich een beetje be zorgd. Zij heeft zich namelijk met haar alarmsysteem afhankelijk gemaakt van de energielevering. Wanneer hierin een storing optreedt, valt hetalarmsysteem uit. Er zal naar een oplossing worden gezocht. In verband met de cursus brandwacht le klasse op maandagavond wordt te genwoordig door de groepen van Den Burg niet meer op de eerste maandag, maar op de eerste dinsdag van de maand geoefend. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. 1—1 1—2 1—1 4—1 het bedrag op zijn beurt overgedragen aan de heer \V. H. van Haaften, pen ningmeester van de Stichting Bartimcus te Zeist, die het geld ten goede wil laten komen aan speelobjecten voor de Bar timeushoeve te Oosterend. De heer Nauta stelde dat de aktie met veel inzet en succes is verlopen, beter dan vorig jaar. Wel dreigde de boel in het honderd te lopen toen er twee dagen te laat werd gestart maar aangezien men ook twee dagen langer is doorge gaan dan was gepland, kwam alles toch nog in kannen en kruiken. Het bedrag werd in contanten over handigd. In zijn dankwoord uitte de heer Van Haaften zijn blijdschap over „het warm hart, dat de Texelse bevel- king en in het bijzonder de winkeliers vereniging" de Stichting Bartiméus toe draagt De heer Van Haaften deelde mee, het geld op Texel te willen beste den en schonk het daarom aan de be heerder van de Bartiméu^hoeve, de heer P. Daalder Deze zal in overleg met bouwkundige (de heer T. Gaastra) en de heer M. Mantje van Staatsbosbeheer het geld omzetten in houten speeltoestellen ivoor de bezoeker(tje)s van de Barti- méushoeve. De heer Bikker sprak tot slot de hoop uit, dat de goede relatie tussen de Texelse bevolking en de Bartiméushoe- ve bestendigd blijft. Vele blinden, slechtzienden en meer- voudig-gehandicapten zullen profijt hebben van de speeltuigen. In voorjaar en zomer komen om beurten groepen gehandicapten deels voor vakantie maar vooral voor de vorming naar de Bartiméushoeve op Texel. Het overhandigde bedrag is overi gens niet de totale opbrengst van de win kelaktie. Een kwart ervan werd besteed aan de uitbreiding van de feestverlich ting. In de nacht van zondag op maandag heeft iemand zich toegang verschaft tot café-restaurant „De Karseboom". Aan gezien de deur niet op het nachtslot was, was het een koud kunstje deze te openen door het ruitje van de voordeur te breken. Uit de kassa is ƒ20,geno men. Bovendien heeft de inbreker zich te goed gedaan aan diverse lekkernijen. De politie heeft een vermoeden wie de dader is. Het ontbreekt haar nog aan bewijzen. SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN: ZONDAG 20 JANUARI 1974: 4de klasse B KNVB: Texel-Helder Afdeling Noordholland: Hauwert-ZDH De Koog-Zuidenmeer Conzelo-Tex. Boys WEDSTRIJD TEXEL-IIELDER GEEN SUCCES In de competitiewedstrijd Texel-Hel der, heeft de thuisclub bepaald niet be wezen, dat het thuis hoort op de plaats waar het nu staat op de ranglijst, Texel deed geheel niet aan klantenbinding. De wedstrijd Texel-Helder werd geleid door de heer Baar en begon veelbelo vend. Texel (nog steeds zonder Gerard Diephuis en Akkie Bakker) en Helder waren aardig tegen elkaar opgewassen en beide achterhoeden kregen afwisse lend handen vol werk. Helder had over het algemeen todh wel het betere van het spel De jonge ploeg combineerde snel en vlot. De Texel-ploeg bleef te lang met de bal lopen; dit kwam o.m. doordat de Texel-middenvelders hun voorhoede moeilijk konden vinden. Texel moest ihet dan ook hebben van uitvallen. Uit één van deze uitvallen was het Guus Zegel die goed doorzette en zijn club aan een voorsprong hielp. Bij deze stand brak tevens de rust aan. Het eerste kwartier na de thee had Texel de wedstrijd in zijn voordeel kunnen beslissen Texel had in deze pe riode het middenveld goed dn handen en gaf de Helder-achterhoede handen vol werk Het was vooral rechtsbuiten Thijs Jonker die goede dingen deed. In het verloop van de tweede helft moest Texel de leiding uit handen geven, om dat de Texel-middenvelders het gat tus sen voorhoede niet konden overbrug gen. Helder werd gevaarlijk en de Texel-achterhoede kon er moeilijk meer uitkomen. Ook werd er in deze periode zeer slecht geplaatst door de Texel- ploeg. Een Helders doelpunt zat in de lucht en kwam na ongeveer 25 minuten spelen. Uit een vrije schop van rechts, werd de dekking in het centrum van de Texel-verdediging geheel losgelaten, zodat een der Helder-voorwaartsen on gehinderd kon inkoppen: 11. Hierna kwam Helder nog wel iets meJ verdedigingspositie vandaan, 'ker werd nog vervangen dool Lugt, maar er veranderde ni| Al met al mag Texel geheel t vreden zijn met dit ene puntj komt beslist nog hoger op d lijst. GEEN WINST VOOR DE 1 De Koog is er niet in geslJ dermeer met een nederlaag naf sturen Wel gingen de Kogers! start met een aantal aanvallerSj ter niet tot resultaten leidden® dat enigszins gehandicapt was! aantal geblesseerde spelers li.^ niet bij zitten en 't was J. vanl na een goede combinatie met eff tige boogbal de keeper verrast® stekend leidende scheidsrechte® ter buitenspel geconstateerd e een voorsprong verloren. Hetjjj Zuidermeer dat het eerst s<IIP de verdediging even aarzelde! tenspel en de spitsspeler weinM' had om doelman Dekker te tw Het was toch De Koog dat tei® en voor een aantal corners ze!1 een van deze corners kopte eel meecspeler tegen de paal van F doel. Pech voor De Koog, Zuidermeer. Ook de tweede t sterker De Koog, maar doelpu!®' ven nog uit. Toch zou De kwartier voor tijd aan zijn vent lijkmaker komen, toen Van Bef nus aanspeelde en deze van j hard uit kon halen Zuiden beerde er nog wel de volle wA halen, maar de Koger-verdedig® C Kuip die zeer sterk in de 1® hield ihet achter goed dicht. ROMMELIGE WEDSTRI«|| VZV 2-TEXEL 2' Texel was vol goede moe® Veld getogen om daar VZV tl den. Al snel bleek dat VZV ze! trad. De strijd golfde dan ook! tot doel en beide partijen kreg! kansen om te scoren. Maar! Dc 63-jarige taxichauffeur N. Roeper ('t Horntje) is in de nacht van vrijdag cp zaterdag met een extra boot naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd, na dat hij bij brand in zijn bungalow aan de Dageraad gewond was geraakt en zeer veel bloed had verloren. De heer Roeper liep diepe snijwonden op toen hij in paniek het grote raam van zijn huiskamer kapot sloeg om naar buiten te kunnen vluchten en bij het stukslaan van het glas van de voordeur toen hij weer naar binnen wilde gaan om de brand te blussen. Het ongeluk gebeurde tegen twee uur. De heer Roeper, die alleen thuis was, kon de slaap niet vatten en verliet zijn bed om in de woonkamer een borrel te drinken en een sigaret te roken. Hij dommelde in, waarbij de sigarettenpeuk in de stoel viel zodat deze begon te smeulen De heer Roeper werd op een gegeven moment wakker uit een angst droom, die werd beheerst door beelden van een gewelddadige film die hij eer der die week voor de televisie had ge zien. De kamer stond vol verstikkende rook. Verward en in paniek zocht Roe per naar een uitweg totdat hij min of meer op de tast het raam vond en door het glas naar buiten sprong. Via het open raam stroomde volop zuurstof toe waardoor de stoel fel begon te branden. De taxichauffeur wilde het vuur blussen en sloeg met zijn handen Ihet glas van dë voordeur stuk om weer binnen te komen Hij slaagde erin een emmer wa ter op de vlammen te gooien maar toen ihij opnieuw naar buiten ging had hij zoveel bloed verloren dat hij voor het huis in elkaar zakte. Hulp Hij zou daar zeker zijn omgekomen als het geroep en het glasgerinkel niet was gehoord door de bij het NIOZ ge detacheerde wetenschappelijk ambte naar J. W. Baretta die in het lllllli blijf aan de overzijde van l woont. Vanuit het raam van zjr kamer zag hij hoe de halfgek! per bezig was het raam van a deur in te slaan. Nu schoot I kanten hulp toe In de duistJ ihet niet op dat Roeper een slaa bloeding had en de aandacht 3 om het eerst op de brand in en' mer gericht. In het hoofdgei 1 het logeercomplex werd alarm| en hier werden ook brandblul ihaald. Het vuur was snel onderl De inmiddels bewusteloos heer Roeper werd in een dekenl man naar het hoofdgebouw H Potvis" gebracht en de in de bl nende verpleegster mevrouw l werd gevraagd eerste hulp te Korte tijd later arriveerde dj weer, dokter J. B. Seegers en lance. De ambulance was re gewaarschuwd omdat het niet het alarmnummer van de poli! 2644) contact te krijgen. Geen verbi® NlOZ-medewerker Hans Bril de ons dat hij het nummer hf lijk heeft gedraaid, maar sledhf hoorde overgaan. Ook het I „bandje" met de mededeling dal libiebureau niet is bezet en datl ander nummer moet draaien, l gehoord. Achteraf bleek dat l hangen met het feit dat op datl de politie al dn gesprek was li deling inzake de brand in 't 1 werd juist door de brandmell van de „TexelstroomcentraleT politie doorgegeven, maar uit! beuren blijkt wel dan aan het A] systeem nog wat valt te verbetel Bij het brandje ging alleen l totaal verloren. De brandweer! derde voor de zekerheid een het halfverbrande plafond. Vel10 het hele kamerinterieur zwartgl zodat de schade toch aanzienlij® Naar verluidt maakt de 'heel het thans zeer goed. De heer N. Roeper wordt in de A gedragen.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2