ef flatmysterie geren uit vier landen twee S weken in boerderij L Plattelandsvrouwen genoten van demonstratie pottenbakken mm Drukbezochte jaarvergadering plattelandsvrouwen e (locksdorp-Eierland Mej. Brilman op jaarvergadering R.K. Vrouwengilde Handelsregister Schietoefeningen Gevaarlijke toestand Beheer „Vredelust" Toneeluitvoering t.b.v. kleuterschool Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland op stap De afvoer van kwikhoudend koolstof en slib van aardappelen Schaakclub „En Passant" Jeugdschaken feuilleton door Tom Lode wijk ÉSIslF li Bel bij brand 2066 c Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 22 januari 1974 ÉeïËlpPil ien jongeren van 16 - 24 jaar, af- ,g uit vier verschillende landen gedurende de eerste twee weken Ji logeren in een Texelse boerde- jongelui zijn afkomstig uit Nimes lijk), Dortmund (Bondsrepu- iw: v 'estmalling {Engeland) en Texel. éjerpartij is voor het grootste deel ►♦iiiseerd door de Rotaryclub Texel ■eze wijze een bijdrage wil leve- iS verdieping van het internatio- jjntakt. Het is de bedoeling in de raftt op deze weg voort te gaan. ^Mingen van de Rotaryclub Texel LCBjaren de gedachte om op Texel .ternationaal ontmoetingscentrum anMten dat voortdurend bezet zal ad)at plan is niet zo makkelijk te Mnlijken, maar men kan nu toch Mn dank zij een der leden van de ►4*1 ub Dortmund-Westen tor die I De Westen op Texel staande Sgerestaureerde boerderij (foto) K doel tijdelijk beschikbaar wilde j De jongeren uit Nimes, Dort- i (Vestmalling en Texel zijn allen van Rotarians (de clubs van EOCKSDORP De Plattelands- Mn De CoCksdorp-Eierland hiel- Mensdagavond in hotel „Kikkert" ïnMrvergadering. Mevrouw T. v. d. M Roo overhandigde de vele be- het op stencil gezet financieel "«lag. De Plattelandsvrouwen ""■zich in 1973 zeer verdienstelijk Mt met het ophalen van oud pa- Mrgden zij voor een aanvulling Mkas van ƒ300,58. Het batig saldo I )|3 bedroeg ƒ123,41. De contributie ?f omhoog gegaan met twee gul- Jide jaarcontributie staat nu op m)e heer Ran nam een bloemstuk vfcngst voor zijn medewerking aan Jisport van oud papier. Seoreta- M H. Huitema-Vos en mevrouw 'Mns-Dijkhoorn hadden het jaar- n'H op rijm gezet; .,De niet zo pret- lipgen kunnen dan toch worden «en komen dan niet zo hard aan". rftv T. V. v. d. Beek werd met ftheid van stemmen herkozen tot ftmeesteresse. Een zogenaamd ■bestuur werd igekozen voor de fttie van een gezellige avond in ipe bedoeling is dat ook niet-be- ftden eens ervaren, wat er zoal Mt kijken als je in een bestuur zit. i vind werd besloten met bingo, >ij pittig werd ingezet. deze plaatsen onderhouden al geruime tijd kontakt) maar in de toekomst zal de deelname aan dergelijke ontmoe tingsvakanties zeker ook voor anderen mogelijk zijn. De Rotaryclub Texel zal het internationale groepje een program ma aanbieden, maar er blijft voldoende tijd over die de gasten naar eigen goed dunken kunnen besteden. Het verblijf is gratis. De jongeren zullen alleen de reiskosten zelf moeten betalen. Woensdagavond werd dn „De Witte Burcht" de jaarvergadering van het R.K. Vrouwengilde gehouden. Nadat voorzitster mevrouw Boogaard-Witte de zestig aanwezigen had begroet, werd het jaarverslag voorgelezen. De begro ting was gemaakt door mevrouw Witte- Vollenbregt en liet een batig saldo zien. Een plantenhanger werd overhandigd aan mevrouw Ran-Dam, als dank voor het vele werk dat zij voor de vereniging verricht heeft: zes jaar heeft zij in het bestuur gezeten, waarvan drie jaar als secretaresse. Met een grote meerderheid werd tot nieuw bestuurslid gekozen me vrouw Witte-Timmer. Speciale gast op de jaarvergadering was mejuffrouw Brilman van de Stich ting Maatschappelijk Werk in de kop van Noordholland, waaronder ook Texel valt. Zij vertelde over de oprichting van de Stichting in 1972. Iedere kerk had haar armenzorg. Dit werd gedaan op ba sis van vrijwilligheid. In 1972 hebben alle gezindten in Noordholland de kop pen bij elkaar gestoken en zijn tot sa menwerking overgegaan. Inmiddels is het maatschappelijk werk een betaalde baan. Mejuffrouw Brilman werkt met zes andere maatschappelijk werksters in elf gemeenten in onze provincie, d.w.z. op een bevolkingsgrootte van 125.466. Zij hebben nog minstens veertien so ciaal werk(st)ers nodig. Na een leerzame en gezellige discus sie werd de avond beëindigd. Nieuwe inschrijvingen Fa. J. Witte en Zoon, Den Burg B 179. Veehouderijbedrijf Vennoot: J. en C. J. Witte (beperkende bepalingen). Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8,E In het tijdvak van 1 tot en met 28 februari 1974 zullen, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, van bovenge noemd terrein schietoefeningen worden gehouden met lichte luohtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. Een tijdje geleden las ik in deze krant over de raadscommissie die had be weerd dat het geen probleem was dat de straatverlichting in verband met de energiecrisis voor de helft was uitge schakeld. Niemand had nog geprotes teerd. Ik ben nu maar zo brutaal dat wel te doen nadat ik al verscheidene keren ontsnapt ben aan een gebroken nek of ander ernstig kwetsuur. Wij wo nen op De Ruyterstraat 137, precies op een splitsing met veel verkeer. Ieder mo ment denk je dat een auto door je ra men vliegt want door de duisternis is de situatie ter plaatse erg onduidelijk We moeten bovendien steeds een trapje op om op de weg te komen en daar ligt nu het l(letterlijke) breekpunt. Ik ben al een paar keer misgestapt; gelukkig liep het af met wat schrammen e.d. In verband met mijn werlk voor de jeugd en de ouderen die het trimmen beoefe nen moet ik er 's avonds echt een paar keer uit; anders bleef ik keurig thuis. We betalen toch voor de straatverlichting? De veiligheid komt nu in het gedrang. Eén klein lichtpuntje alstublieft! E. v. d. Brink-v. Son, Oudesohild Naar aanleiding van ons bericht in de krant van 15 januari waarin werd ge meld dat de heer H. Nowak is benoemd tot beheerder van het bungalowpark „Vredelust", werd ons door de heer C. Moeijcs meegedeeld dat dit niet geldt voor de vroeger door hem beheerde bungalows in dit park. Het beheer daar van, zo schreef de heer Moeijes, is met goedkeuring van de eigenaars overge nomen door P. de Wit, Californiëweg 121, telefoon (02228) 398 b.g.g. (02220) 3619. Van de zijde van Newomij (Coördina- tiebouw), de grondeigenaress*e, verna men wij dat de heer Nowak wel degelijk met het beheer van het gehele park Vredelust is belast, maar het gaat daar bij om de ^org voor de centrale voorzie ningen en het algemene toezicht. Newo mij heeft zich niet willen bemoeien met het zg. privébeheer van het terrein (het behartigen van de verhuur- en andere belangen van de individuele huiseige naars) waardoor het kon gebeuren dat dit privébeheer niet bij één persoon be rust Bij Newomij is men daarmee niet erg gelukkig want uit deze gang van zaken is nogal was wrijving voortgeko men en voor buitenstaanders is sprake van een onduidelijke toestand. DE COCKSDORP De amateur-to neelgroep Zuid-Eierland geeft vrijdag avond 25 januari dn hotel „Kikkert" een heropvoering van het spel „En de boer ploegt voort". De opbrengst is ten bate van de kleuterschool De Wadlopertjes. DE COCKSDORP De Plattelands- vrouwen afdeling De Cocksdorp-Eier land hebben op 7 mei een reisje ge pland. Het wordt een ritje Schagen-Me- demblik-Enikhuizen-Hoorn. Vertrokken wordt 's morgens met de boot van acht uur. Men kan zich opgeven bij mevrouw Van Beek, 's Hertogenbosohweg E 116, mevrouw Wijtten, Postweg 233 of bij mevrouw Wijman, Julianaweg E 122. De kwikbevattende restanten afkom stig van dompelbaden voor het ontsmet ten van aardappelen kunnen ook dit jaar weer in stevige plasticzakken wor den ingeleverd bij de bekende adressen. Men dient er echter voor te zorgen dat de gebruikte koolfilters en het kwik- houden slib gescheiden worden ingele verd. Op de zakken duidelijk vermelden of er gebruikt kool dan wel slib in zit. Ook de kwikrestanten van de bloem bollenontsmetting in het voorjaar kun nen worden ingeleverd. Men dient wel op te geven hoeveel restanten van de bloembollenontsmetting en hoeveel van de aardappelontsmetting afkomstig zijn. Voor Texel is het inname-adres: Coöp. Aardappelbewaring, Meijert Boonsweg te Den Burg, (bedrijfsleider de heer P. Bekker) telefoon 02220-2472. Er kan worden aangevoerd tot 26 april a.s. en wel tijdens de normale werkuren en niet op zaterdag. Om later aan te kunnen tonen dat men inderdaad ikwikresten heeft ingeleverd, dient men op het inleveringsadres om een ont vangstbon te vragen. In verband met de bescherming van het milieu is het van groot belang dat alle medewerkers aan de uitvoering van de regeling wordt ge geven. Eventuele nadere inlichtingen kunnen worden verstrekt door het Landbouwschap te Haarlem. Uitslagen 15 januari 1974: G. W. Berger-F. van Tatehhove 10 H. Elzinga-H. van Daalen 10 J. Pdersma- A. Terpstra 01 F. Eijgenraam-A. C Bakker 01 Mej R. Groen^P. Boersen 10 F. van Tatenhove-K. J. Harting 01 G. v. d. Hoek-G. W .Berger afgebr. Uitslagen 15 januari 1974: B. v. d. Berg-M. de Beurs 10 G van Es-H. Goslinga 10 R. Blankevoort-H. van Wilsum 10 S. Hengst-R. Blankevoort 01 ■niriiiiiiuijiiü Minimmuimi IIIIIIIHIIIIIIlltUllllllllllllllllllllllllHllllllitHIHHUIIIIIIIIljlllillllIHlIllllllllllltlllllHIJINIIIIIIIllIJlllllllliHlllllillllllUIIIIIIIIJIIIIIINIIIIIIIIIIllllllllllllllllUllllllllllllllUlin egt het u niets, wat ik u zoëven Jde. dat dat meisje diezelfde avond ■de flat geweest is? Met haar ei- fttei? 2:jbad geen zin haar te vertellen dat den Oudsten hem daaromtrent al g had ingelicht, zeker mevrouw, maar dat is ïn bewijs dat zij ikjkan wel merken dat ik niet ditieman in de wieg ben gelegd. Ier geweest is, is zij toch de eer- Miaohte? Ift we eens een ogenblik aanne- ftt zij het geweest is, stelde Dries- ftr. Mensen, wat had hij trek in Maret! Welk motief zou ze gehad sn? U zegt zelf, dat u van plan was in scheiden, nu dan, als dk het zo Jgen, was voor haar de kust toch r**gg ichte schamper. Ik kan wel mer- «t u Henri nooit hebt gekend, t.u dat die, wanneer hij weer vrij fas, zich aan zo'n wicht uit een room zou verslingeren en dan dat are schepsel, dat snolletje met d'r ft ar? ent haar? flOm wel eens in die lunchroom en niet blind bent, móet je haar wel fti ik wist van mijn eh- detective met haar op stap ging en dat ze Jm thuis (kwam. Als ze al verwacht had dat Henri eenmaal vrij, met haar zou trouwen, zou ze van een koude ker mis thuiskomen. Henri zat financieel aan de grond; als die nog es zou trou wen zou het om het geld zijn. Dat was zijn grote misrekening met mij; mijn geld stond vast, en we zijn buiten ge meenschap getrouwd. Ah zo, zei Driessen. Maar dan nóg. Ik zei al, ik ben geen politieman. Maar mijn lekeverstand maakt het me duidelijk. Henri heeft geprobeerd van haar af te komen, toen de vrijheid in zicht kwam en dat zal een rel gegeven hebben. Zij lijkt me een furie. En ik ge loof nóóit zei ze dat dit kind ooit het idee gehad heeft zoiets te doen, maar zulke schepseltjes hebben geen zelfbeheersing geleerd; dat is het type dat je de haarspeten over je gezicht haalde toen wij vrouwen nog haarspel den droegen en in een vlaag van woe de. U bent dan wel geen politieman, maar u toont een opmerkelijk inzicht in de menselijke psyche, zei Driessen com plimenteus. Ze keek weer op haar horloge. Mevrouw, ik wil u niet langer ophou den; ik hoop niet dat u het erg vindt als ik zo nodig nog eens langskom? Ze stond op. Alles wat dk kan, in specteur Och, ik ben een slechte gast vrouw. Had u niet een kopje koffie ge wild? Een sigaret? Nee? Ja, ik merk De Plattelandsvrouwen van de afde* ling Texel hebben dinsdagavond in de LTS-kantine genoten van een bijzonder boeiende demonstratie pottenbakken, gegeven door mej. A. A. Rommens uit Bergen. Deze eerste bijeenkomst in het nieuwe jaar kan daarom als zeer ge slaagd worden beschouwd. De pottenbakster uit Bergen begon meteen toelichting op haar vak, geïllu streerd met dia's. Aldus kreeg men enig begrip van de werkwijze en de techniek en zag men ook hoe de produkten gre tig aftrek vonden op de oud-Hollandse markten van Hoorn, Enkhuizen, Me- demblik, Schagen en Alkmaar. (Texel mankeert nog in dit rijtje!). Gewenkt wordt met gele rivierklei uit Engeland die eerst een bewerking moet onder gaan. De klei wordt bij bakken terra cotta. Om de demonstratie te kunnen geven had mej. Rommens op een spe ciaal wagentje achter haar auto een zware draaischijf meegenomen (het was haar wel tegengevallen dat er bij TESO zoveel extra voor moest worden be taald!) zodat de dames het kunstzinnig ambadht van nabij konden gadeslaan. De zeer goed van de tongriem gesneden pottenbakster gaf voortdurend uitge breide toelichting en deed dit op zeer humoristische wijze waardoor zij haar gehoor ademloos boeide. Mej. Rommens werkt op veel scholen in Noordholland en weet de liefde voor haar vak erg aanstekelijk uit te dragen. Veel Texel se dames verwierven zich een herinne ring aan de avond door een der vele door mej. Rommens meegebrachte kan delaars, sierraden, vaasjes etc. te kopen. Het viel op dat de prijzen zeer laag wa ren in vergelijking met wat men voor hetzelfde betaalt in de kunstnijvertheids- winkels. Vice-voorzitster mevrouw N. Duinker-Mantje bracht dank voor het gebodene en deelde mee dat de eerst volgende bijeenkomst op 20 febru ari zal zijn. Dan houdt schrijver-journa list Wim Hornman een lezing. In april wordt een excursie gemaakt naar „Noorderhaven" in Den Helder. Men kan zich nog opgeven voor de cur sus Perzisch ajoren en wit snee-werk, te geven door mevrouw A. Tiessen- Spaans. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. tooh wel dat ik een beetje in de war ben,'neemt u me niet kwalijk. In de aiuto rolde Driessen het langbe- geerde sjekkie. Ik schijn er toch wel erg stom uit te zien, peinsde hij mismoedig Goed nieuws, zei de dienstdoende hoofdagent, bericht uit Den Haag. Ze hebben dat juffie. En ze houen haar daar maar, tot er iemand van ons komt. Ja, dat klopt. Er is een bevel tot aan houding. Hij liep even door naar de commissaris en kwam vijf minuten la ter weer te voorschijn. Koppenol was blijkbaar op het oorlogspad; hij had hem wel graag meegéhad, maar besloot tenslotte alléén naar het Haagje te rij den Foeterend om de vele stoplichten arriveerde hij tenslotte bij de geweldige politieburcht tegenover het Haagse raadhuis en was aangenaam verrast, onder de bezetting van dit fort, een ouwe kennis aan te treffen: de briga dier Zwartser. Dan ging het niet zo bar officieel; hij was altijd een beetje „bun- zig" van de Hagenezen. Het is geen gemakkelijke tante, wist Zwartser. Ze zat ergens in een barretje, en als ik het zo zie is dat voor haar wel hét werkterrein van de toekomst. Stom toeval dat één van onze mannetjes haar aantrof. iMaar ze zit nu al een tijdje te sudderen en dat kan geen kwaad. Het zag er niet naar uit dat het sud deren de temperatuur en het tempera ment van Carla Volkers op normaal peil had gebracht, ontdekte Driessen toen hij haar ontmoette in één van de ver hoorkamers. Nou geen babbels, las hij haar meteen de krijgsartikelen voor; we praten als gewóne mensen en anders wacht ik wel tot je dat geworden bent. We hebben de tijd! Ze ging zitten, leeg als een doorge prikte ballon. Hoe krijg je 't nou in je hoofd de be nen te nemen?, bestrafte Driessen va derlijk. Als je het gedaan hebt, vinden we je toch! Ik héb het niet gedaan!, schreeuwde ze. En als je het niet gedaan hebt, is dit het stomste wat je kon doen of ndet soms? Ze knikte suffig. Nou moet jij es goed luisteren meisje, jouw hele kop zit vol met malle be denksels over die ploerten van de po litie. Maar de zaak is deze: er is een man vermoord. Wij moeten degeen vin den die het gedaan heeft. Als je denkt dat dat zo'n lollig klussie as. Waarom doen jullie het dan? Om te zorgen dat jij rustig over straat kunt, snap je? Al is dat mis schien niet jouw voornaamste zorg. Jij hebt 'misschien wel gehoord dat het ons niet schelen kan, als we maar iemand hebben, en bij voorbaat een arme sjle- miel, niet? Maar als wij de verkeerde grijpen, blijft de echte buiten schot en trekt een lange neus tegen die sufferds van de politie. Nou, daar voelen wij niet voor, snap je. Jij hebt het niet ge daan, zeg je? Dat ^eg ik toch al? Kijk me aan. Zeg me recht an mijn gezidht: Ik heb het niet gedaan! Ze kéék hem woedend aan en hij vond dat ze een tijgerin leek. Maar ze zei: ik- heb-het-met-gedaan Zo, zei hij, dus nu gaat het erom wie het wél gedaan heeft. En willen we dat uitvissen, dan moet je alles vertellen, niks achterhouden. We komen er tóch achter en dan sta je er gekleurd op, snap je dat? Ze knikte weerbarstig. Wat deed jij om tien over tienen nog dn die flat? Het was meteen knodk-out, stelde Driessen tevreden vast. Ze zweeg, wrong haar handen in haar schoot. Nu zit ze zich af te vragen of ze het me zal heten liegen, dacht hij. Maar de tijd klopt tè precaes. Je bent gezien, weet je, zed 'hij zach ter. Die vent met die flambard, wist ze. Nou, Carla Driessen besloot het op de vaderlijke toer te gooien nou geen smoesjes meer. Spuit op meid. Ja, zei ze. Jullie weten tóch alles merk ik. Ik ben er geweest. Ik heb hem gezien. Hij lag met z'n hoofd voorover op het bureau. En hij wasdood? Ja, zei ze, zo dood als een pier. Nou, luister goed; je vertelt me voor zover je dat nog weet van se conde tot seconde, wat je precies gedaan hebt vanaf het moment dat je de sleu tel in de deur stak. Je had een sleutel. Hoe kwam je daaraan? Van hem ik ging altijd zo bannen. Ook altijd zo laat? Nee, hij zou niet thuis zijn, ik had met hem gebeld. Diezelfde dag? Ja. Je zei van niet. Nee, natuurlijk. Ik dacht: niks zeggen, maar 't heb niet geholpen. Nee, je hebt het verkeerd aangepakt. Maar. kop op, je krijgt je kans nu. Wacht, vertel eens es waarom ging je naar zijn huis, terwijl je wist dat hij niet thuis was? (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5