r Zit er brood in? Voordroogkuilgras aan schapen Schilder Rei nier Rakels werd 100 jaar geleden op Texel geboren m Tentoonstellingen in Den Haag en Haarlem ANDBOUW en VEETEELT Zuinig met de biest Bel bij brand 2066 Gemeenteraad vergadert Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 29 januari 1974 ibriek voor Omioi» miiiMiv fen telefoontje. Aan de andere kant fde lijn stelt iemand me de vraag of lens bij me mag komen. Hij wil eens T me praten over de bestaansmoge- teden op een bedrijf, dat ihij zou pen overnemen. het bezoek 'blijkt, dat de man in £tie op dit moment een beroep bui de landbouw heeft. Met enige goede fvade wil zou je hem een „ambte- kunnen noemen. ■j vertelt me, dat bij een landbouw- pige opleiding beeft gehad, maar omstandigheden het voornemen te worden niet heeft kunnen peren. Na een aantal jaren .ambte- te zijn geweest komt het verlan- |om boer te worden toch weer bo- •1 wat boeren zullen van zo'n ver- n opkijken. Br zijn heel wat agra- ,die met jaloerse ogen naar het „le- le" van ambtenaren kijken Een 40 uur per week werken, vrije (ends, een aantal weken vakantie. Het „toekomstige" bedrijf jifciet verdere gesprek blijkt, dat de i sl zich voordoet om deelgenoot te kien op een bedrijf, waar de opper- ;te grond het mogelijk zou maken 0 melkkoeien te houden. Om die iijkheid tot een werkelijkheid te zullen er edhter nieuwe bedrijfs- 'en moeten komen. Dat is de eer- vestering. Verder zal het nodig ;Je omvang van de melkveestapel ■®o'n 35 stuks uit te breiden. Daar Jedrijf als tweemansbedrijf moet :n gevoerd zullen de werktuigen jkoüht moeten worden om de aamheden zoveel mogelijk zelf te hten. laatste opgave komt dan de bouw n woonhuis Om dit tweemansbe- p gang te krijgen zal een investe- Ran zo'n ƒ250.000,tot ƒ300.000, ■zijn ■r heel wat agrariërs is na het ver- ■n van deze gegevens het verhaal e zou toch wel gek zijn om uit •veiligde" baan naar zoiets over •pen". Zit hier brood in ■r-de vraag tenslotte op uitliep 1 lof op zo'n bedrijf in de toekomst te verdienen zou zijn voor twee Birdige arbeid9kraohten. ■als de meeste agrariërs dat ge- zouden hebben ben ik begonnen de het hart te drukken, dat hij wel heel goed moest weten waar hij aan wilde beginnen. Had hij wel goed door, dat boer 'worden betekende langere werktijden, een sterke gebondenheid, onzekerheid over het inkomen, enz. De man in kwestie zei deze zaken goed overdacht te hebben. Hij en zijn vrouw meenden echter meer bevrediging te vinden in het boer en boerin zijn dan dn de tegenwoordige werkkring. Voor hem was de noodzaak: „Zit er brood in?" Geen gemakkelijke vraag. Er zijn op dit moment op ons eiland nog heel wat boeren, die op een bedrijf, waar 30 melkkoeien per man worden gehouden een goed inkomen hebben. Ze zullen dit ook nog wel een aantal jaren volhouden. De zaak wordt echter anders als zo'n bedrijf bij wijze van spreken van de grond moet worden opgebouwd. In ge vallen, waarin vrijwe het hele kapitaal moet worden geleend kunnen de ver plichte aflossingen ook bij vrij goede bedrijfsuitkomsten de zaak vast doen lopen. Een eerste eis is in dit geval, dat de produktie van hetmelkvee boven het gemiddelde 'ligt. Met een „normale" produktie kom je er in dit geval niet. Mag je er op rekenen, dat je uitgaande van een melkveestapel met een matige produktie van het melkvee boven het moet worden binnen enkele jaren op een goede of hoge produktie zult zitten? Geen hart onder de riem De man is vermoedelijk met minder moed bij mij vandaan gegaan dan hij kwam. Aan het eind van het gesprek heb ik hem nog eens gewezen op het grote risico, dat hij zou nemen door uit een betrekking, waarin de boterham vast stond, over te s'tappen in de on gewisheid van het boerenbestaan. Als een risico daarbij heb ik ook nog genoemd, dat het een bedrijf betrof, waarop metgelijke rechten met een an der moest worden samengewerkt. On danks alle aandrang tot samenwerking blijven de meeste boeren kiezen voor een eenmansbedrijf, d.w.z. een bedrijf, waar zij het alleen voor het zeggen heb ben. Waarschijnlijk kwam het door de wat optimistische 'kijk op het boer-zijn, dat de man in kwestie het samen-boeren eerder als een voordeel dan een nadeel zag. Er moet nog heel wat water door ihet Marsdiep stromen voordat alle Texelse boeren het hierin met hem eens zijn. ♦jjadeis en grootvaders van de te- "|rdige Texelse schapenhouders |vreemd gekeken hebben als hun aan de hand zou worden ge- fcn kuilgras aan schapen te ge ilden het tegenwoordige voor- 'lgras zeker niet als kuilgras, dat kennen, herkennen. Met de ring van het kuilgras zijn ook lijkheden veranderd. Verse plaatsen kan men op het zien, dat schapen gevoerd wor- kuilgras Op de enkele bedrij- de schapen onder dak worden is voord roogkuilgras heel enige ruwvoer. oordeel van het voeren van •gk uiig ras ten opzichte van hooi 1 het feit, dat voordroogkuil- meer geconcentreerd voer is. pnemen van eenzelfde hoeveel- ;e stof krijgen de dieren daar- r voederwaarde binnen. rij lang zonder krachtvoer »nd van onderzoek heeft men schap opgedaan, dat schapen ste wintermaanden plm. 1.500 ge stof per dag kunnen opne- t het geval dat aan droge stof göheel in de vorm van voor- gigras moet worden voldaan fce dieren dus 3 'kg voordroog- Jmet een drogestofgehalte van •men. ide van een zetmeelwaarde ;gram per kg kuilgras en een 'lte van 50 gram per kg is de •id voederwaarde in dit rant- 'olgt: gram droge stof gram zetmeelwaarde gram verteerbaar ruw eiwit laanden voor het aflammen is "waarde van dit rantsoen ruim om de dieren in conditie te i de vrucht te laten groeien, we een open winter hebben apen, die op droog land lopen nog een 'kleine hoeveelheid men. We kunnen dan aanne- de mindere hoeveelheid voor- gras, die als gevolg daarvan ?n opgenomen gedekt wordt >name van gras. De laatste maanden van de dracht n bekend verschijnsel, dat in hoogdrachtigheid het ver in ruwvoer op te nemen in het algemeen kleiner wordt. Dit geldt zowel voor koeien als voor schapen. Boven dien wordt de voederbehoefte groter. In het algemeen moeten we dus aanne men, dat naarmate de hoogdrachtig heid vordert een aanvulling van kracht voer nodig zal zijn. Deskundigen zijn van mening, dat bij gebruik van goed voordroogkuilgras tot aan het tijdstip van het aflammen met een krachtvoergift van 2-3 ons kan worden volstaan. Intussen wijzen die deskundigen er op, dat het zaak is de conditie van de dieren in het oog te houden. Als deze minder wordt is het nodig de kracht voergift te verhogen. Toch staat het wel vast, dat door goed voordroogkuilgras op de krachtvoergift kan worden bespaard. 'Dit ds te danken aan het feit, dat goed voordroogkuilgras een meer geconcentreerd voer is dan hooi. Verder mogen we aannemen, dat net als 'bij koeien het geval is de droge- stofopname bij gebruik van goed voor droogkuilgras in het algemeen hoger zal zijn dan bij gebruik van hooi. Na het schrijven van het artikeltje over een goed gebruik van de biest kreeg ik enkele gegevens onder ogen, waaruit ihet grote belang van biest voor het jonge dier duidelijk bleek. Bij een onderzoek in de Verenigde Staten bleek, dat het gemiddelde sterf tepercentage bij kalveren tot een leef tijd van één week 16,4% was. Dat bete kent, dat één van de zes -kalveren bin nen een week het loodje legt. Hierbij is inbegrepen het dood geboren worden. Uit dit onderzoek bleek verder dui delijk, dat er grote verschillen waren. Op enkele bedrijven, waar de dieren geen biest ontvingen was het sterfte percentage in de eerste levensweek bij na 25%. Op enkele bedrijven werd er sterk op 'gelet, dat de dieren de eerste 5 dagen biest en melk van de moeder kregen. Het percentage sterftegevallen lag op deze bedrijven duidelijk lager. Dit zijn cijfers, die de volle aandacht van de veehouders verdienen. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Dinsdagavond 5 februari, aanvang 19.30 uur, vergadert de gemeenteraad De agenda luidt als volgt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Verzoek van Gedeputeerde Staten van Noordholland tot de nieuwe vast stelling van presentiegelden voor het deelnemen aan raads- en commissiever gaderingen. 4. Benoeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere sahool te Oos terend. Voorgedragen wordt mevrouw G. C. M. Haag-Takken te Oosterend. 5 Behandeling van het beroepschrift van de heer P J. Zoetelief te Den Burg tegen het besluit van burgemeester en wethouders om het pand Kikkertstraat 45 te De Cocksdorp als tweede woning niet te mogen gebruiken 6. Behandeling van het 'beroepschrift van de heer J S. Dijt te Den Burg tegen de afwijzende beschikking van burge meester en wethouders op zijn verzoek om bouwvergunning. 7. Vaststelling van een voorberei- dingsbesluit ingevolge de wet ruimtelij ke ordening voor Oost en Oudeschild. 8. Overdracht van het 'kwaliteitsbe heer van het oppervlaktewater op Texel, voor zover dit bij de gemeente Texel berust, aan het Hoogheemraad schap van de Uitwaterende Sluizen van Kennemerland en West-Friesland, zulks ingaande 1 januari 1974. 9. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar gewoon la ger onderwijs voor het jaar 1974. 10. Vaststelling van het bedrag per leerling voor het openbaar buitenge woon lager onderwijs voor het jaar 1974. 11. Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs voor het jaar 1974. 12 Verlening van voorschotten op de exploitatievergoeding aan de bijzondere kleuterscholen voor het jaar 1974. 13. Verlening van een voorschot op de huurvergoeding aan de christelijke kleuterschool te Den Burg voor het jaar 1974. 14. Opnieuw aangaan van een reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsohe Gemeenten te 's-Gravenhage. 15. Vaststelling van de verordening financiering 'huisvesting gemeenteamb tenaren 1974. 16. Verkoop van een perceeltje grond, gelegen aan het Klif te Den Hoorn, aan de heer W. Hart, wonende Basstraat 59 te Den Helder. 17. Verkoop van een perceel bunga- low-houwterrein, gelegen aan de Trompstraat te Oudeschild, aan de heer D. P. Boersen, wonende te De Koog, Boodtlaan 3. 18 Verkoop van een perceel bunga low-bouwterrein, gelegen aan de Ma- relstraat te Den Burg, aan de heer D. Th. Hoogendijk, wonende te Den Burg, Thijsselaan 27. 19. Verkoop van een drietal percelen bouwterrein, gelegen aan de Naalrand te Den Hoorn, aan het Timmer- en Aannemersbedrijf vJh. Jan Koorn Mzn., gevestigd te Den Burg, Wilhelminalaan 54. 20. Verkoop van een perceel bouw terrein, gelegen aan de De Houtman- straat te Oudeschild, aan de heer R. Goudsblom, De Ruyterstraat 27 te Ou deschild. 21. Verkoop van een perceel indus trieterrein, gelegen aan de Spinbaan te Den Burg, aan de heer C. H. F. Duin, wonende te Den Burg, Maricoweg 8. 22 Verkoop van een perceel indus- trieterein, gelegen aan de Spinbaan te Den Burg, aan de heer A. Looyer, wo nende te Den Burg, Spinbaan 1. 23. Aankoop van een perceel grond met opstal, plaatselijk bekend Gasthuis straat 24, van de heer Th. A. Bakker te Den Burg. 24. Aankoop van een perceel grond, gelegen aan de Postweg, van de heer G. Marinus te De Cocksdorp. 25. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1973. 26 Wijziging van de begroting van het grondbedrijf voor 1974. 27. Wijziging van de begroting van het sociaal werkverband De Bolder voor 1974. 28. Wijziging van de gemeentebegro ting voor 1974. Een der Texelse schilderijen van Bakel: gezicht op Den Burg Reinier Bakels, zelfportret Na zijn huwelijk met Henriëtte van Wulfften Palthe in 1903 besloot hij de ambtelijke wereld vaarwel te zeggen om zich geheel te wijden aan de schilder kunst, het vak dat hij tot op hoge leef tijd met grote intensiteit en toewijding zou beoefenen. Met uitzondering van een korte on derbreking (1917 - 1920) woonde en werkte Bakels in Den Haag. Op de bo venste verdieping van het grote huis Riouwstraat 144 had hij een atelier waar hij ongestoord kon werken. Buitenstudies Zijn werk omvat veel buitenstudies; enkele doeken, op een bepaalde dag ge dateerd, werden ter plaatse geschilderd en vrijwel voltooid. Zijn werk betreft vooral de oude vissershaven van Sohe- vendngen en de steden langs de toenma lige Zuiderzee. Hij schilderde op zijn geboorte-eiland Texel en ook in steden als Amersfoort, Maassluis en Veere. In cidenteel werkte hij in het 'buitenland; In de Pulchri Studio te Den Haag wordt van 2 tot 24 februari a.s. een tentoonstelling gehouden van werken van de Haagse kunstschilder Mr. R. S. Bakels (1873 1956) ter herdenking van zijn 100e geboortedag. De zelfde collectie, afkomstig uit particulier bezit en na gelaten atelièrwerk, is van 2 tot 24 maart te zien in het Singer museum te Laren NH. Reinier Bakels werd op 4 augustus 1873 geboren te Den Hoorn op Texel, waar zijn vader doopsgezind predikant was. Hij bracht op Texel een gelukkige jeugd door. Later is hij er her haaldelijk teruggekeerd om te schilderen. Een aantal van de op Texel betrekking hebbende schilderijen van Bakels werd in 1961 aangekocht door de gemeente Texel. Ze sieren thans de wanden van verschillende vertrekken van het raadhuis. Genoemde tentoonstelling staat onder auspiciën van het Haags Gemeentemuseum, de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten en het Schilderkundig Genootschap Pulchri Studio, alle te Den Haag. De kollektie biedt een overzicht van het werk van 1895 tot 1940. Na zijn Texelse jeugd doorliep Reinier Sybrand Bakels het gymnasium te Haarlem waar hij tevens tekenlessen volgde aan de School voor Kunstnijverheid, studeerde daarna rechten te Am sterdam en werkte na zijn promotie op de Provinciale Griffie te Haarlem en op het Stadhuis te Amsterdam. hij maakte ongeveer 70 portretten, vrij wel alle in opdracht. Hij hield tentoonstellingen in ver schillende Haagse en Amsterdamse 'kunstzalen en exposeerde ook enkele malen in het 'buitenland. In 1925 werd hij als regeringsvertegenwoordiger met een kolléktie Nederlandse kunst uitge zonden naar Helsingfbrs (Finland). Ondanks zijn successen als schilder verloochende ihij zijn juridische scho ling niet. Mede dankzij de combinatie kunstenaar-jurist vervulde Bakels ver scheidene bestuursfunkties in het kunstleven van die tijd. Hij was o.a. president van de raad van bestuur van de Koninklijke Academie voor Beelden de Kunsten, bestuurslid van Pulchri Studio en lid van de Schoonheidscom missie en van de Museumcommissie, alle in Den Haag. In 1922 voerde hij een felle aktie voor het behoud van het stadsbeeld van de Vij verdam in Den Haag, die dank zij zijn overtuigend pleidooi zijn huidige vorm gekregen heeft. Vaardige pen Bakels had een scherp verstand en een vaardige pen; hij schreef een aantal artikelen en een Gedenkboek (Mouton 1930) ter gelegenheid van de zeventigste verjaardag van zijn vereerde oudere vriend, de schilder W. B. Tholen. Bakels heeft, volgens zijn eigen be woordingen, getracht, kunstwerken te maken, d.w.z. „iets weer te geven van de verbazingwekkende schoonheden der natuur die wij allen kunnen waar nemen mits wij de gave der verwonde ring hebben". „Ons werk", zo zeit hij, „kan alleen zijn een zwakke weerspiegeling van de schone werkelijkheid die verscholen ligt in vele dingen die wij schier dagelijks voorbijgaan zonder er op te letten Bij het bewonderen van de schoonheden der natuur evenals 'bij het luisteren naar muziek heb ik het gevoel, in contact te zijn met de Heilige Geest".

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5