Vaardig spel in stuk met veel emotie Vlielanders zijn kwa op Waddenvereni Het flatmysterie „Bemoeizucht gaat te ver"0 Hoe zit 't met de sporthal Driftkopvoor de derde maal opgevoerd Vrouwengilde maakt Texel krijgt PPR-afde excursie naar drukkerij Open brief aan de Texelse bevolking feuilleton door Tom Lodewijk rjE OUDESCHILD Voor de derde keer bracht de toneelvereniging van De Koog „De Duinkanters" het levensstuk „De driftkop" voor het voetlicht, nu in het dorpshuis ,,'t Skiltje" voor leden van de bejaardenbond afdeling Oudeschild en andere belangstellenden. Hoewel het publiek minder spontaan reageerde dan bij de eerder gegeven uitvoeringen in De Koog (resp. voor „algemeen" publiek en de Koger bejaarden) was ook nu sprake van een groot succes. Dat is voor het grootste deel te danken aan de man die de hoofdrol vervulde, de heer A. M. Schoo. Als de zeer koppige hereboer die een pachter van zijn bedrijf wil verwij deren ondanks dat hij daarbij de hele dorpsgemeenschap tegen zich in het harnas jaagt, leverde hij voortreffelijk spel. Ook de inzet van de andere spe lers was opmerkelijk; wel was hier en daar sprake van overdrijving. De ihereboer Goos Beltman, weduw naar, 'krijgt tijdens een kaartavondje ruzie met zijn vriend Bart Selles die een boerderijtje van hem huurt. Het loopt zo hoog op dat Beltman aankondigt er voor te zullen zorgen dat Selles zijn bie zen moet pakken. Beltmans zoon, bijna even hard, sterkt hem in dit voornemen en ook zijn oudste dochter wil aanvan kelijk meewerken aan het duivelse plan om de ipachtkamer zover te krijgen dat de ontruiming van het keuterbedrijf er door komt. Maar dat as dan ook de hele achterban Huisvriend veearts Karei Geerdings vindt het een gemene streek en verlaat de boerderij. Dochter Trudie keurt vaders plan ook af, maar zij blijft en bewerkstelligt tenslotte andere ge dachten. Voor het zover is gebeuren er verschrikkelijke dingen. De hele dorps gemeenschap is op de hand van Selles en boycot de familie Beltman op allerlei manieren. De melk wordt niet meer door de zuivelfabriek aangenomen, de slager, bakker en groenteboer weigeren te leveren, etc. Dit heeft een averechts effekt, want Beltman wil niet de indruk wekken dat hij voor dwang het hoofd buigt en zet zijn zinnen door. Daar komt ook geen verandering in als Hanna, die graag met Beltman had willen trouwen, het huis verlaat en de hereboeer volko men ontredderd achterlaat. Maar de jongste dochter weet tenslotte een om mekeer te bewerkstelligen door haar vader ervan te overtuigen dat hij door het intrekken van zijn onredelijke eisen, zich niet de spot maar het respect van de gemeenschap zal verwerven. Uitstekend We zeiden het al; de heer Schoo deed het als hereboer Beltman uitstekend. Hij speelde met veel emotie, maar er was voldoende nuance dn het spel om de driftbuien en uitbarstingen van woede voldoende effêkt te geven. De razernij (wat kan die man brullen!) kwam goed over, maar ook de zelfstrijd waaraan de koppige agrariër bijna gedurende 't he le stuk ten prooi is. De heer H. van Splunter, als ?4-jarige zoon, was veelal zijn tegenspeler. Hij kwam tot grote hoogte maar bij hem was er sprake van iets te weinig nuance, waardoor vooral de eindeloze pleidooien in het derde be drijf wat taai werden. Met wat meer pauzes zou veel gewonnen zijn. De ge baren hadden ook wel wat minder uit bundig gekund. Overigens alle lof voor de wijze waarop Van Splunter zich deze moeilijke rol inleefde. Mevrouw S. Kamp-Pranger zagen we als de oudste dochter Corrie. Ze leverde goed spel en was het juiste type. Dat geldt ook voor mej. Jeannette Groenhof, als de jongste dochter met het begrijpende, verdraag zame karakter. Spelopvatting, mimiek - het was prima. Mevrouw I. Boswinkel- Midden deed daar als de huishoudster Hanna Martens weinig voor onder. In tegenstelling tot het nadrukkelijke spel van de anderen maakte zij een timide indruk. Het kon in deze rol, maar iets gehaaider optreden met wat meer emo tie op bepaalde momenten, zou niet heb ben misstaan. De heer Kees Boks deed het heel leuk als de knecht Klaas Reumer. Zijn ma nier van acteren is benijdenswaardig ontspannen, maar neigt iets naar het onverschillige De heer K. Bonne was het geknipte type voor de rol van Bart Selles, het slachtoffer van Beltman De stugge weerbarstigheid waarmee de wanhoop wordt verborgen, kwam er goed uit. Qua type wat minder geschikt voor zijn rol was de heer J. Duinker als de veearts en huisvriend Karei Geer- ding, maar zijn spel verraadde volledige inzet en een goede opvatting. Mevrouw T. Eelman-Dros als Annie Veenstra, de verloofde van Wim Beltman, acteerde heel behoorlijk evenals de heer P. A. v. Spelmoment uit ,,De driftkop": (Soos Beltman leest de briefjes van winkeliers die te kennen geven geen zaken meer met hem te willen doen. Van links naar rechts: dochter Corrie SKamp-Pranger), dochter Trudie \feannette Groenhof), Goos Beltman (A. M. Schoo) en zoon Wim Beltman H. van Splunter). LESROOSTER G.V. TEXEL Op verzoek van de gymnastiekvereni ging Texel plaatsen we hieronder het lesrooster van deze vereniging. Maandag: 4.00 - 4.45 uur: kleuters 3-4 jaar 5.00 - 600 uur: meisjes 6 jaar 6.00 - 7.00 uur: meisjes 8 jaar 7.00 - 8.00 uur: meisjes 11 jaar. 8.00 - 9.15 uur: dames 15 - 20 jaar. 9.15 - 10.30 uur: demes huisvrouwen 30 - 40 jaar. Dinsdag: 4.00 - 4.45 uur: kleuters 5 jaar. 5.00 - 6.00 uur: meisjes 7 jaar. 6.00 - 7.00 uur: meisjes 9 jaar. 7 00 - 8.00 uur: meisjes 12 jaar. 8 00 - 9.00 uur: dames huisvrouwen 40 jaar en ouder. 9 00 - 10.15 uur: heren sr. 30 jaar en ouder. Woensdag: 5.00 - 6.00 uur; extra training meisjes 6.00 - 7.00 uur. meisjes 10 jaar. 7.00 - 8.00 uur: meisjes 13 jaar. 8.00 - 9.00 uur: meisjes 14 jaar. 9.00 - 10.15 uur: dames 20 - 30 jaar. Donderdag: 4.00 - 5.00 uur: jongens 6 jaar. 5.00 - 6.00 uur: jongens 7 jaar. 6.00 - 9.00 uur jongens extra training. 9.00 - 10.15 uur: dames huisvrouwen 25 - 35 jaar. Vrijdag: 4.00 - 5.00 ur: jongens 8 jaar. 5 00 - 6 00 uur. jongens 9 jaar. 6.00 - 7.00 uur: jongens 10 jaar. 7.00 - 8.00 uur: jongens 11-12 jaar. 8.00 - 9.00 uur: jongens 13 - 15 jaar. 9.00 - 10.15 uur: heren 16 - 30 jaar. Zaterdagmorgen extra training meis jes. Donderdag; In De Waal l(dorpshuis) kleuters vanaf 3 jaar van 4.15 - 5.00 uur. De leiding van de gymvereniging be rust per 1 februari bij de heer H. P. Keijser. d. Vis als de knecht Hans van Gaaien die zijn hart verliest aan Trudie Belt man. De regie was in handen van de heer J. Slikker, mevrouw B Bruin-Kiewiet souffleerde en de grime werd verzorgd door de heer Ad Blok v. d. Velden. De leden van het Katholiek Vrouwen gilde maken woensdagmiddag 30 janu ari een excursie naar de drukkerij van de Texelse Courant. De dames moeten om precies half twee aanwezig zijn en kunnen dan van nabij zien hoe de krant wordt gemaakt. Na afloop wordt koffie gedronken bij Timmers Tearoom Voor nadere inlichtingen kan men terecht bij mej. J Witte, „Bloemwijk". Op initiatief van de heer Kwant uit Eierland wordt een PPR-afdeling in het leven geroep dinsdag 5 februari zal op Wa straat 52 de oprichtingsvergi plaatsvinden, waarbij iedereen is. Tijdens deze bijeenkomst zal meer een concept-program wore sproken. Enkele punten hieruit zi bevorderen van het openbaar en het tegengaan van bedrijfsi ding ten koste van (bedrijfs-)won De organisatoren hopen bij de de raadsverkiezingen tenminste tel te veroveren. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee ligt in de klinch met het gemeentebestuur van Vlieland. Op een onlangs gehouden bijeenkomst liet het gemeentebestuur de Waddenvereni ging weten, dat zij zich veel te veel be moeit met de beslissingen die het ge meentebestuur neemt. Volgens burge meester Rombout huldigt de vereniging het motto: „Alles over u en zonder u". Tijdens de zitting, zo lazen wij in de Harlinger Courant, werd ook felle kri tiek geleverd op het Waddenbulletin, dat door de aktiegroep eens in de twee maanden wordt uitgegeven. Zeer gegriefd toonde Vlieland zich over het verzet tegen de gasleiding over de Vliehors „Er waren geen bepalingen te vinden die de aanleg konden weren, terwijl de voordelen waren dat er geen Daar wij van verschillende zijden mochten vernemen dat de plannen voor de bouw van een nieuwe Rijksscholengemeenschap in een definitief stadium zijn gekomen en er in deze plannen nog steeds wordt uitgegaan van de bouw van twee gymnastieklokalen zijn wij ten zeerste verontrust over de realisatiekansen van de sporthal op Texel. In de raadsvergadering van 2 oktober j.l. mochten wij het volgende van de burgemeester vernemen- „Het college van B en W. is voorstander van de bouw van een sport hal op Texel. Een aantal problemen met betrekking tot de plaats en soort ihal moeten hiertoe nog worden opgelost. Hieraan wordt momen teel zeer hard gewerkt. Ik zeg u toe dat voor 1 december a.s. een de finitive uitspraak zal worden gedaan of er op Texel een sporthal zal komen ja of nee". Nu de plannen 'van de R.S.G. in zo'n definitief stadium zijn gekomen en 'hierin igeen rekening wordt gehouden met de bouw van een sporthal, kun nen wij alleen maar konkluderen dat de realisatie van een sporthal op Texel in groot gevaar is gekomen. Temeer daar het college van B. en W. nog steeds geen uitspraak heeft gedaan aan de raad zoals was toegezegd. Gezien deze ontwikkeling voelen wij ons gedwongen een ieder die 'hier bij is betrokken met de grootste klem te verzoeken met volledige inzet te trachten de huidige ontwikkeling te keren en deze enige mogelijkheid voor Texel om een sporthal te krijgen maximaal te benutten. Gezien het grote belang van een sporthal voor de uitbouw van de sport beoefening op Texel hebben wij gemeend ons niet alleen tot het college van B. en W. en de raad te moeten wenden maar tot de gehele Texelse be- t volking daar de realisatie van een sporthal voor vrijwel de gehele Texelse bevolking van enorm belang is. J Wij spreken de hoop uit dat een deder die de belangen van de sportbe- oefening aan het 'hart gaat deze belangen met een volledige inzet zal ver- t dedigen. Stichting Texelse Sportraad oefenterrein voor de marine zou komen en dat de 'bewoners van zouden worden voorzien van Door de akties van de Waddei ging krijgt Vlieland geen aardg; gasleiding maar misschien wèl rine-oefenterrein". Ook betichtte Vlieland de ak: d ervan, zich te hebben gemengd n bestemmingsplan van het buiten vengebied. Afgevaardigde van den vereniging, de heer Pron woordde hierop, dat de waddei ging een aktiegroep is, die geei singen neemt over bepaalde maar wel probeert meningsvorn de bestuurders te beïnvloeden het op prijs stellen als de ongev derd verenigingsleden op Vliel spreksgroepen zouden vormen beter kontakt te kunnen onder! Volgens de heer Pronker was voorziening op Vlieland via ee: king van de leiding naar de Fri onmogelijk. Men had dan een op Vlieland moeten bouwen, vl doelgebieden van cavalerie macht. Hiervoor zou ongeveei natuurgebied nodig zijn geweest et ev s Waddenbul] Ook het Waddenbulletin ki flinke veeg uit de pan. De com van het cavalerie-schietkamp beweerde dat het bulletin onjud vens verstrekte. Mr. Rombout de zaken alleen natuurwetenscl worden benaderd; hij sprak in •band van „eenriahtingsverke dacteur van het Waddenbull heer Boom, meende, dat Vliel zeker kan verenigen met de de laatste tijd in het bulletin aa; zijn geweest, zoals „Smeerpijp gen". Maar het ligt anders als d n rnatiek de bevolking zelf vond wel dat de artikelen beter op juistheid moeten wo controleerd. VVV uit Waddcnverenig 'a De laatste tijd zijn de bindii de Waddenvereniging al mee geding geweest. Op een vorig gehouden vergadering van de se VVV hebben enkele aanwoz klaard, er tegen te zijn dat de is van de Waddenvereniging, hen zijn de belangen van de VVV tegenstrijdig met die van denvereniging. De VVV is er o meer gasten naar het Wadcb n^n, lokken, de Vereniging tot Be de Waddenzee wil dit juist teg .n Op de vergadering waren vaardigden van de Waddenv aanwezig. Overwogen werd tc gehouden bijeenkomst te orgai si ga F3 lt>n aac do< de t r d. r') d m< ïan ivo: k t( da dë lok hat lllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! tiiiuiiiiiiuuiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin 21. Je hebt zoëven zélf het bewijs ge leverd Henri Nieuwolda is neergesla gen met een zware bronzen vaas. De wond zat aan de rechter zijde. En jij bent links. Nou wil «ik zien hoe jij met je linkerhand iemand zo'n 'harde klap geeft, rechts tegen zijn slaap, zonder dat de iets merkt. Want het is onverhoeds gebeurd, dat is duidelijk. En hij zat ook niet te slapen; hij had een blocnote voor zich en een pen bij de hand. Tjeetje, zei Carla. Wat ben jij een linkmiechell Luister es Carla, je zat goed in de soep. Er waren vingerafdrukken van jou op die vaas, die heb dk zoëven ver geleken met de afdrukken, die ze hier van je genomen hebben. Maar dat wa ren de vingerafdrukken van iemand die zo'n vaas optilt om hem te bekij ken hij demonstreerde dat met het glas als je slaat pak je zo'n ding aan als een knuppel. Ze was levendig geïnteresseerd in dit kijkje achter de schermen van „de prin- semarij". Weer verbaasde Driessen zich over haar vermogen, zich razendsnel te herstellen. Ze zit, dacht hij, nu al te ge nieten van de wilde verhalen die ze straks aan de vriendjes kan doen. Zegt die vrijer tegen me. enzovoorts, en zovoorts. Maar ik ga niet meer naar die lunch room terug! Geen mens die je dwingt. Vraag maar een ontslagbewijs, ik zal de chef wel bellen en uitleggen dat je helemaal kop over bol bent geweest door de zaak En ne kijk voortaan een beetje uit. Ik pas wel op mezelf, zei Carla bele digd. 'k Ben d'r altijd zélf bij. Jaja, en nou was je d'r bijna bij! Hij zag ze kijken achter de ramen. Ouwe Driessen met die 'hippe griet! Hij wuifde grijnzend. Zure druiven, jon gens? DERDE DEEL Het recht in eigen handen. Martijn Koppenol trof Jan van Tol, terwijl hij in een kleine garage een tweedehands auto aan 't opknappen was. Nog laat aan 't werk, constateerde hij. Van Tol zag hem wantrouwend en ongerust aan. De één werkt en de ander loopt de kantjes er af, zei hij. Gaat 't je wat an? Heb je een boodschap? Hoepel anders op, ik heb geen tijd voor kletspraat jes. Ik héb een boodschap, zei Martijn rustig. Anders zou ik je niet van je werk houden. Kom er dan mee voor de dag. Jan van Tol was nerveus, merkte Koppenol. Mijn naam is Koppenol, van de re cherche. Van Tol liet de schroevendraaier val len. Ik ben op zoek naar mensen, die me wat méér kunnen vertellen over die buurman van je, Nieuwolda. Zo kom ik bij jou. En ik 'hoorde dat je hier was. Mooie tijd, mopperde Jan Had je liever gehad dat ik een agent in een politie-auto naar je baas had gestuurd om je te sommeren mee te komen naar 't bureau? Je rijdt 'em na tuurlijk om dat zaakje van tien jaar ge leden; juist daarom zoek dk je hier, en nu. Ik wou dat je even met me mee reed. M'n vrouw weet nergens van. Zou ze zich zo ongerust maken? vroeg Koppenol. Hij zag het gezicht van de man vertrekken. Van Tol leek een rus tige gesloten man, maar zulke waters hadden soms onvermoed diepe gronden. Hier praten we rustig, zei Koppenol tevreden, toen ze dn één der kamers van het politiebureau zaten. Hij vond het soms beter de mensen hier te ondervra gen, dan waren ze wat minder op hun gemak en minder zeker van hun zaak. Wat weet je van Nieuwolda. Kende je hem? Kennen en kennen is twee. Hij was m'n buurman. We zeiden elkaar gedag. Uw vrouw nam wel es boodschappen voor 'em aan. Nou en? vroeg Van Tol uitdagend. Waar was jij die avond? Ik had een klusje. Een geysertje aan gelegd. Bij Nieuwenhuis in de Oude Marktstraat. Nummer dertien. Het kwam er uit als een van buiten geleerd lesje. Dat weet je nog heel precies. Ik heb een goed geheugen. Hoe laat ben je daar begonnen? 'n UUr of zeven, half acht. Hoe laat ging je van huis? Ik ben niet naar huis gegaan Te ver uit de buurt. Ik 'heb een half kippetje met wat patat gegeten dn een tentje. Bij wie? Bij Freek, in de Hooglandstraat, 't Nummer weet ik niet precies, maar een kind kan 't je wijzen. En toen? Ben ik een biertje gaan drinken en heb een kaartje gelegd met een paar vrienden. Wie waren dat? Nou, Tienus en Freek. Vrinden is het woord niet. We zien mekaar daar wel es. Weet je hun namen en adressen? Nee, niet eens, 't is gewoon Tienus. En Freek. Zo, zei Koppenol. Ik dacht dat je over die vent wou vragen. Waarom zit je mij uit te vra gen? Van Tol stak nerveus een sigaret op, zijn hand mét de lucifer beefde. Da's routine, zei Koppenol. Alle men sen die er mogelijk iets mee te maken hebben Wat zou ik er mee te maken kunnen hebben? Je was z'n buurman en hij kwam wel bij jullie over de vloer. Niet als ik thuis was Precies, zei Kopenol en spande z'n spieren, want op dat ogenblik leek het of Jan van Tol over de tafel heen op hem toe zjou springen. Maar hij be heerste zich en ging trillend zitten. Jij gemene.begon hij, maar Kop penol hief de hand op. Daar schiet je niks mee op. Misschien vind je dit allemaal helemaal nieLleuk, WIJ maar het gaat om een moon kan me niet schelen of je het 1< maar ik moet degeen vinden d daan heeft. En je denkt dat ik Ik denk niets. Ik moet alle Van Tol, tien jaar geleden h vent het ziekenhuis ingeslagen grietje. Ja, en daar heb ik voor g< toen ik er uit kwam was die een ander. Heb je haar toen niet Ik sla geen vrouwen, zei Ja verachtelijk. Juist, zei Martijn. Nou, lat< es veronderstellen dat een jouw vrouw lastig maakte. Dan, zei Jan van Tol honei®| er naar toe en dan sloeg ik he Mg sens in. Dat is toch wat je k niet? Als je 't gedaan had, ja. Als ik het gedaan had, zou niet aan je neus hangen. Nee, zei Koppenol. Ze zwegen allebei, de stilt^ klemmend. Nou, zei Jan van Tol, hoe i je me op? Waarvoor? Nou, als je denkt dat ik. - Ik zei al; ik denk niets, alleen jammer dat dk niet je praten kan. Dat van tien jal zit je veel te dwars; je knij| een ouwe dief. Misschien mekaar nog wel. Hij stond I je effe thuis laten brengen) naar je werk? Ik króóp nog liever, zei Jar| Zoals je wilt. Nou, bezjoerif (wordt vel «Og

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 6