Cjroen wartsJexels in het Allege vraagt raad om 1,5 miljoen voor sporthal in Den Burg Dit seizoen negen folklorewoensdagen TAXI 2323 'Jirlijks exploitatietekort geraamd op 35 mille ij Burgemeester wil Thijssezaal niet prijsgeven vulde koek' Aan besturen van verenigingen, instellingen en bedrijven van Texel Gouden speld voor mevrouw Timmer we/t nederlond voor 35,— SCHOENEN B.V. Spaardeposito s en spaarbiljetten aan toonder rente tot WILHELMINALAAN 4-6 Lg 1 FEBRUARI 1974 EXELSE «7e JAARGANG No. 8847 COURANT -e: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 - Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. M£d. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW n W. hebben de raad voorgesteld „in principe te streven" naar de tie van een sporthal van 22 x 42 x 7 meter, waarin één gymnastiek- wordt bestemd voor het geven van lessen in lichamelijke opvoeding leerlingen van de rijksscholengemeenschap en de andere aan leer- van het basisonderwijs. De raad is tevens gevraagd een krediet van tfialf miljoen gulden beschikbaar te stellen voor dit doel. Volgens de ik'igde opzet zou het gymnastieklokaal van de Thijsseschool in Den Burg göfcn verdwijnen om plaats te maken voor twee nieuwe klaslokalen. De er% verzocht een urgentieverklaring voor deze verbouw aan te vragen, (ij °n jngetwijfeld voor vele sportver- verheugende voorstellen be- niet dat alle moeilijkheden sporthalplannen uit de weg zijn Om de sporthal mogelijk te u moeten worden besloten om aats van twee gymnastiekloka- itten bij het binnenkort te reali- ïbouw voor de rijkssdiolenge- ap aan de Emmalaan. De direk- de rijksscholengemeenschap is nderwijsteohnisdhe redenen te- gymlokaal van de rijkssoholen- H chap in de sporthal onder te Deze bezwaren worden niet ei iven en in het bouwplan, dat op eer staat uitgevoerd te worden (ziie nummer) zijn dan ook nog wee gymnastieklokalen gepro- UU De Rijksgebouwendienst heeft [en ingaan op de suggestie om natief bouwplan met één gym- 'm ontwerpen en er is een kans Jng van het bouwplan vertra- evert bij de bouw van de nieu- >1 waarop al zo lang met smart ht. iel :n ?rl 'as ee Fri iel rckteur Bouwzaken van het mi- van Onderwijs heeft echter toch opengelaten door te stellen dat over een plan met één gymlo- worden gesproken als er vol- garanties zijn dat de beoogde een sporthal ook metterdaad r" ien worden gerealiseerd. De ge- ïad zou een principeuitspraak doen, ook ten aanzien van de consequenties die door Ge- de Staten moeten kunnen wor- raard. i te voorkomen dat later blijkt >orthal om welke reden dan ook doorgaan en men dan alsnog tweede lokaal moet bijbou- de princdpeuatspraaik van de met de ministeries van onder- ïaneiën en CRM gezamenlijk worden gepleegd met de bedoe- io kort mogelijke termijn beslis- t te lokken. lenj >1 lege van B. en W. is het in Bel t eens. Burgemeester Sprenger tegjn sporthal gewenst, maar hij dat de Thijsseschool daardoor gymlokaal verliest. Verder •dat het aanzien van de school voorgenomen verbouwing tot lokalen en een handenarbeid- ?hade zal lijden en dat de bouw- eenheid die dit complex vormt, >on ït n d ui ïee ng le vez de ng. e 1 i »nv l tc Onze welbekende wij nu aan t/m 9 februari. geweld wordt aangedaan. Hij betwijfelt of beide leslokalen die gaan ontstaan optimaal zullen zijn. De overige leden van het college me nen edhter dat de financiële haalbaar heid van de sporthal ernstig in gevaar komt ails bij opvolging van het advies van de burgemeester de inkomsten we gens ihet gebruik van een gymnastiek- ruimte t.b.v. het basisonderwijs (ge raamd op ongeveer ƒ43.600,moeten worden gemist. De meerderheid vindt ook dat de verbouwde Thijsseschool ac ceptabel zal zijn zowel wat het aanzien als de inrichting betreft. Het feit dat de anspecteur van het lager onderwijs en de bouwkundig hoofdingenieur met het verbouwplan akkoord moeten gaan, biedt volgens de wethouders voldoende waarborg. Het hoofd van de Thijsse school, de heer S Bakker, heeft geen bezwaar tégen het verdwijnen van 'zijn' gymlokaal. Groot belang Een sporthal op Texel is van groot belang voor een verdere ontplooiing van de bestaande zaal9porten alsmede nieuw te verwachten takken van zaalsport. Voor de verenigingssport kunnen in de hal 5 badmintonvelden, 3 volleybalvel- den, een basketbalveld, zaaltennisveld, zaalvoetbalveld, zaalhandbalveld, zaal- hookeyveld en een microkorfbalveld worden gemaakt. Het college: „Hier ligt een eenmalige kans om ooit op Texel nog een finan cieel haalbare sporthal gerealiseerd te krijgen, een unieke kans om een akkom- modatae te scheppen die voor de sport in het algemeen en voor de Texelse jeugd in het bijzonder van uitzonderlij ke betekenis kan zijn. Wij nemen daar bij in aanmerking dat de sportontwikke ling op Texel tot dusver nog is achter gebleven bij de ontwikkelingen elders zodat door een dergelijke akkommoda- tie een verdere ontplooiing van de sport mogelijk wordt, alsmede een verlenging van de leeftijdsgrens tot welke de ak- taeve sport beoefend wordt in de hand wordt gewerkt". De meerderheid van 'het college stelt derhalve voor de ge vraagde besluiten te nemen. Voor de sporthal is nog geen bouw plan ontworpen. De geraamde investe ringskosten zijn gebaseerd op recente gegevens die betrekking hebben op o.a. de onlangs gereed gekomen sporthal in Anna Paulowna, herberekend naar het huidige kostenpeil. De Stichting Cultu reel Werk zal zich bezig houden met de definitieve plankeuze en heeft aangebo den daartoe een veelzijdig samenge stelde studiecommissie te formeren die •in nauw overleg met toekomstige ge bruikers en andere betrokkenen over de hierbij aan de orde zijnde problemen zou kunnen adviseren. Wie de sporthal zou moeten bouwen staat nog niet vast. Het zou de gemeente kunnen zijn maar ook de Stichting Cultureel Werk of een nieuwe stichting. Het zou 't gunstigst zijn als de sporthal aansluitend op de nieuwbouw van de rijksscholengemeen schap, zo mogelijk in één bouwstroom, gerealiseerd zou kunnen worden. Exploitatie Blijkens de voorlopige exploitatie- opzet die aan de raadsleden is toege zonden zullen de stiahtingskosten ƒ1.500.000,bedragen, inclusief grond en inrichting. Gerekend wordt op drie ton subsidie van CRM en provincie zo dat ƒ1,2 miljoen overblijft. De jaarlijkse lasten bedragen dan ƒ194 .209,(waarbij de kapitaalslast van ƒ109.472,is inbe grepen). Na aftrek van de dingen voor de sdhoolgymnastiek en het verenigings- gebruik, verhuur tribune, verhuurop brengst bij evenementen en buffet ver kopen i(blijft een nadelig jaarlijks ex ploitatiesaldo over van ƒ35.022, Er zijn rond het sporthalplan nog veel moeilijkheden te overwinnen. Inzake de onontbeerlijke subsidie van het ministe rie van CRM bestaat nog geen zeker heid. In september werd door de CRM- minister meegedeeld dat de ter beschik king staande rijksmiddelen voor dit doel het slechts mogelijk maken op zeer beperkte schaal subsidies toe te wijzen, waarbij rekening moet worden gehou den met het grote „stuwmeer" van reeds toewijsbare aanvragen. De behan deling van de aanvraag zou wel eens erg veel tijd in beslag kunnen nemen. B. en W. hebben de minister om een principeuitspraak inzake deze subsidië ring gevraagd. Obk is de zaak bij Ge deputeerde Staten aanhangig gemaakt omdat de subsidieurgentie voor sport hallen in nauw overleg met GS pleegt te worden bepaald. Noch van de zijde van CRM, nodh van de zijde van GS werd intussen op deze verzoeken gerea geerd. U weet ongetwijfeld dat in Noord-lerland de mensen een afschuwe lijke tijd doormaken. Dagelijks wordt men geconfronteerd met haat, geweld en dood. Vooral de kinderen, die in deze omstandigheden op groeien,krijgen daarvan een harde klap. Texel wordt nu gastvrouw voor 40 van deze kinderen. Kinderen, die lijden onder de realiteit van de reeds vier jaar durende burgeroorlog. Kinderen, die teveel verantwoording moeten dragen en te weinig ou derlijke zorg en aandacht ontvangen. Ze groeien op in onbewuste haat en agressie en dreigen daarvan voor het leven geestelijk misvormd te worden. Wij vinden, dat vooral de kinderen de grote slachtoffers drei gen te worden. We willen ze voor een poosje uit de dagelijkse span ningen halen en ze op Texel laten beleven, dat je met elkaar (protes tant én katholiek) kunt leven en plezier hebben. In de Texelse Courant heeft al een oproep gestaan tot deelname aan een inzamelingsaktie, waarvoor gevraagd wordt om een bijdrage van slechts een half uur werkloon per persoon. Mogen wij u als bestuur om medewerking vragen? Zoudt u de gelden willen helpen innen? Voor een aantal mensen zou de weg tot de bankrekening (Rabobank nr. 36 25 35 450 t.n.v. de heer H. de Lugt met de vermelding „Texel-ler- land") wel eens te lastig kunnen zijn. U weet, alles <s duur en met ƒ10,- doet men tegenwoordig niet zo veel. Misschien hebt u ergens nog een potje, juist voor zulke [omstan digheden? Mogen wij op u rekenen? Het aktiecomité Texel-lerland Voorzitter Killz voorziet de scheidende secretaresse mevrouw A. Timmer-Zijm van de gouden jolklorespeld De Stichting Folklore Texel is voor nemens in de komende zomer negen folklorewoensdagen te houden en wel van 3 juli tot en met 28 augustus. Dit wordt noodzakelijk geacht in verband met de gunstige vakantiespreiding. Zolang er veel toeristen op Texel zijn wil men deze iets aanbieden. De fi nanciering van het programma is nog niet rond want zoals bekend zijn de bedrijven in het afgelopen jaar niet erg scheutig geweest met hun bijdra gen. In de dinsdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" gehouden jaarver gadering van de stichting werd door een der leden het voorstel gedaan een „onpartijdig iemand" te benoemen die de verschillende ondernemers gaat bezoeken om hen alsnog tot het geven van een (hogere) bijdrage te stimuleren. Voor dit jaar is een streefbedrag van ƒ200,per bedrijf vastgesteld. Men is beslist niet verplicht dit bedrag te ge ven maar deze bijdrage die neerkomt op ƒ25,per foLklorewoensdag vindt men beslist niet teveel gevraagd. Het was mevrouw A. Eijik-Bonté, pen- ningmeesteresse, die de sombere situatie als gevolg van Ihet gebrek aan geldmid delen uiteen zette. De (heer S. Lange veld sdhreef het teruglopen van de bij dragen toe aan het feit dat de onderne mers nu schniftelijk worden benaderd. De 'persoonlijke benadering van vroeger had meer resultaat. Hij sprak van ge- makszuoht van Ihet bestuur. Voorzitter J. Kiltz zei dat men van de bestuursle den onmogelijk kan verlangen dat zij hiervoor de kant langsgaan. De heer Langeveld wist nog een reden voor de teruglopende offervaardigheid: „Veel middenstanders (hébben (het op het ogen blik niet zo breed". De heer Kiltz: „Wie ihet niet kan betalen, moet het maar zeg gen. Dan passen we ihet programma aan. Maar als men helemaal nies van zich laat horen, weten we niet waar we aan toe zijn". Geen entree Het idee van Langeveld om dan toch maar entree te vragen voor het pro grammagedeelte dat zich dn een der za len woensdagavond afspeelt, werd van de hand gewezen. De heer W. Rijk vond dat de foldertjes die worden verspreid om de mensen te stimuleren op woens dag naar Den Burg te komen achterwe ge moesten blijven ter besparing van de daaraan verbonden drukkosten. „De mensen komeh evengoed wel". De dis cussie eindigde nadat de heer J. Agter jr. het voorstel had gedaan de wanbeta lers door een neutraal persoon te laten opzoeken. Hij had al een geschikte man op het oog, hetgeen het bestuur duide lijk verheugde. In zijn welkomstwoord aan het begin van deze (matig bezochte) vergadering vertelde de heer Kiltz dat het program ma 1973 (dat ƒ6.800,heeft gekost) goed is verlopen, maar dat er organisa tieproblemen zijn geweest, vooral als gevolg van ziekte. Secretaris Dijkstra bracht dn zijn no tulen onder meer naar voren dat de AOT is benaderd met het verzoek een bus te laten rijden naar De Koog na af loop van het woensdagprogramma. Hierop is nooit antwoord ontvangen. In zijn jaarverslag, waarin ook melding werd gemaakt van de financiële proble men, rammelde hij met de portefeuille: „Als het met de bijdragen niet beter wordt treden we allemaal af, daar dein zen we niet voor terug". Verdwenen schilden Mevrouw D. van Sambeek-Sdhrama opende de boeken van het door haar be heerde kledingfonds. Er was een saldo van ƒ153,96. Ze betreurde het dat van de vele schilden en vlaggetjes (die wor den gebruikt om de gevels op te sieren) er massa's zijn verdwenen, meestal door vernielzucht van balorige voorbijgan gers. Maar het was ook de schuld van de winkeliers en particulieren die vaak verzuimden deze attributen voor de nacht binnen te halen. De heer Lange veld vond dat iemand moest worden 'be noemd die de mensen aan het binnenha len van de schildjes gaat herinneren, (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1