Cjroen ^tmrL-Jexels in het harL, urgemeester wil vernietiging esluit gemeenteraad TAXI 2323 wwaanvraag J. S. Dijt veroorzaakt konflikt Naaktstrand spoedig weer in behandeling bij raad? Oponthoud nu minstens vijf maanden PPR Texel doet mee aan raadsverkiezingen Urineonderzoek bij kleuters Weer kledinginzameling voor „Mensen in nood" Inzake aanhangig maken staakten de stemmen WILHELMINALAAN 4-6 ■aG 8 FEBRUAR 1974 Itexelse ave: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 Den Burg, Texel Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 87e JAARGANG No. 8849 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs fl,25 p. kw. 50 cent incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW rgemeester Sprenger zal geen uitvoering geven aan het dins- vond genomen raadsbesluit om het beroepsschrift van de heer Dijt (tegen weigering door b. en w. van een door hem gevraag- jouwvergunning voor een betonnen schuur in Westergeest) ond te verklaren. De burgemeester heeft dit woensdagmiddag rafisch ter kennis gebracht van Gedeputeerde Staten en hen is verzocht het raadsbesluit voor vernietiging te willen voor- Dit betekent dat de heer Dijt verder van huis is dan ooit en. Zolang de nu ingezette procedure duurt mag er niet wor- gebouwd. De praktijk leert dat dit een oponthoud van vijf iden tot anderhalf jaar betekent. besluit van de gemeenteraad heer Dijt zijn zin te geven zou ïen dat agrariërs die een be- geprefabriceerde schuur met ten willen bouwen, overal op un gang mogen gaan, ook in dschappelijk meest kwetsbare in. Deze consequentie heeft |ft enger kennelijk beschouwd als dig met het algemeen belang, zijn ingrijpend optreden ge- ardigd achtte. ?meenteraad had het met deze dinsdagavond overigens niet jk. Het was de derde 'keer dat al aan de orde kwam. Ook nu renlang slepend gediscussieerd de raad moest kiezen tussen vaden: het aan de heer Dijt op- van een gebouw dat hij niet ben en het op losse schroeven 'an het beleid om 't landschaps van de Hogeberg en omgeving te houden. Dat voor het laatste kozen was voornamelijik het ge- n mededogen met de heer Dijt het ontbreken van een behoor- ïuur nu al voor duizenden gul- rij fsschade heeft geleden, de gegrond verklaring van het stemden de heren C. Joustra Belang), C. Ellen (Pakt), C. Tim- t) en P Smit (KVP). De raad aan de te verlenen bouwver- wel de voorwaarde dat naast veis ook de eindgevels met hout moeten worden bekleed. De verbonden extra kosten zouden door de gemeente moe ien betaald. Na het bekend wor de stemmingsuitslag liet bur- r Sprenger weten dat hij ern- overwegen het raadsbesluit ter ing voor te dragen, je bereidheid tot onderhandelen t in de voorafgaande periode lankeerd Het meest hoopvol ituatie zicih aanzien toen een al- bouwplan aan de orde kwam zag dn een bakstenen schuur len. De meerkosten (ƒ46.000, logelijk voor slechts 10°/o voor van de heer Dijt komen. Maar niet door want de heer Dijt leen een betonnen elementen- et golfplaten economisch aan- r, o a. met het oog op uitbrei- [elijkheden B. en W., die daar iet aanwilden, konden toen met an de raad adviseren het be- •n de weigering van dit bouw grond te verklaren eester Sprenger leidde dins- de bespreking in met een van de ontwikkelingen tot het toelichten van het stand- B. en W Hij wees erop dat de je nu al zo lang sleept, dat het !te tijd is er een punt achter te *at zou kunnen door het onge- verklaren wat in dit geval auto- jhet afgeven van een vergun- het bakstenen gebouw tot ge- hebben, waarbij de raad dan n garanderen dat 90°/o van de n zou worden vergoed. De dan nog deze maand worden College oneens [lege was weer eens niet eens- pethouder Dros liet weten dat [chter het pré-advies stond. Hij gegrondverklaring van het Pijt. Volgens hem was Dijt al de dupe geweest van het 1 en de verwarring, jen J. J Westdorp en J. Zuide- Jren ook voor gegrondverkla- |r verlangden wel dat Dijt hou- levels zou aanbrengen. In een uitgebreid en geëmotioneerd betoog hekelde de heer L. J. Weijdt de gang van zaken rond het bouwplan. Hij rekende voor dat de 'heer Dijt als ge volg van het uitblijven van de dringend noodzakelijke schuur al kolossale ver liezen 'heeft geleden: verlies op de vee stapel 1.000,afschrijving op machi nes die buiten staan te roesten ƒ7.000, extra arbeid ƒ4.000,het verlies van een partij bollen die is gaan spruiten ƒ7.000,etc. Al met al kwam het neer op een bedrag van ƒ20.000,waar dan straks nog ƒ6.000,bij komt als Dijt wordt gedwongen het alternabieve bouwplan te aanvaarden. Bovendien stagneert het bedrijf zodat Dijt achter opkomt bij zijn collega-leliekwekers op het vasteland. ,,A1 willen we het niet, we pesten de heer Dijt weg". Veel dissonanten Over de landschapsdeskundigen die het alternatieve bouwplan hebben ge adviseerd had Weijdt weinig goede woorden. Want ook, hun voorstellen voorzagen niet in een ,,Texels" gebouw. Spreker had Westergeest en omgeving eens kritisch bekeken en was daarbij tot de konklusie gekomen dat hier in de loop der jaren maar weinig verantwoor de gebouwen zijn neergezet. De zo se rieus ontworpen schuur van de dames Dijt met de afgeknotte dakpunten past hier helemaal niet en hetzelfde geldt voor het rode dak van de nieuwe boer derij van Kikkert, de tot een levenloos ding gerestaureerde hoeve van Mr. Roos, de bungalow van Vermeulen en de stolp van de heer Dijt zelf Wel passend in deze omgeving waren volgens hem uit sluitend gebouwen met witte muren en zwarte pannen of riet. De heer CKoorn had de bedorven le lies gezien. ,,Het was om te huilen. Een verlies van ƒ6.000, De heer J. Witte had ook nagegaan wat er in het gebied van de Hogeberg al aan foute bouw tot stand is gekomen en hij kon nog wat objecten aan het rijtje van Weijdt toevoegen, zoals de wier- schuur van Klein Zwitserland, de als Limburgse boerderij uitgevoerde jeugdherberg en de schuur van Vermeu len. ,,A1 die aanvragen zijn in het ver leden gehonoreerd. Moeten we nu zo 'lang discussieren over dat schuurtje van Dijt?" Geen argument Dat in de omgeving al zoveel disso nanten zijn, verwierp Mr. Sprenger als argument. Dat is allemaal gebouwd vóór de tijd dat de landschappelijke waarde van het gebied werd eikend. Er waren toen geen beperkingen. De rentabiliteit van het bedrijf Dijt mag niet de enige rol spelen bij de discussie. Het gaat om de vraag: wat ikan op de Hogeberg wor den toegestaan? Als men geen enkele beperking in de bouwmogelijkheden wil aanvaarden, moet de Hogeberg worden afgevoerd als te beschermen gebied. Bij gegrondverklaring van het beroep Dijt moet er rekening mee gehouden worden dat rijk of provincie tot de konklusie komen dat de zorg voor het landschap bij het gemeentebestuur niet in goede handen is en dat wordt ingegrepen. De wet biedt die mogelijkheid. Tot mej A. G. Luijsterburg die had geopperd dat het verlenen van de door Dijt gewenste vergunning geen prece dent zou inhouden, zei Mr. Sprenger dat wel degelijk van een precedent sprake zal zijn. Dijt zijn zin geven betekent dat alle aanvragen voor prefab-bouw dn het Hogeberggebied voortaan moeten wor den goedgekeurd. Het gaat hier niet al leen om een beslissing over de schuur van Dijt maar over de hele Hogeberg. De gemeenteraad heeft nota bene zelf om bescherming van de Hogeberg ge vraagd. Het zou verwerpelijk zijn daar op terug te komen, omdat de heer Dijt het nu zo moeilijk heeft, zeker niet nu het mogelijk is zonder verdere vertra ging hem een gebouw toe te s'taan dat wel acceptabel is en waarbij 90°/o van de extra kosten worden vergoed. Hoofd in de strop Het hielp weinig. De heer Weijdt zei met groeiende verbazing naar het be toog van de voorzitter te hebben geluis terd. ,,Het beschermen van de Hogeberg gaat over de ruggen van de mensen die hier een eerlijk stuk brood verdienen. Dijt staat op zijn tenen met 'het hoofd dn de strop Als hij moe wordt en in el kaar zakt stikt hij vanzelf". Mr. Spren ger protesteerde tegen deze „vertaling" van zijn woorden. Weijdt bleef echter van mening dat dn het gebied van de Hogeberg blijkbaar in de eerste plaats rekening wordt gehouden met het land schap en niet met de mensen die er wer ken. De heer Weijdt was bovendien van mening dat met beperkende bepalingen het Iandsohap9schoon bepaald niet ge diend is. Hij meende dat nu al te kun nen constateren in het gebied van de Hogeberg. Flauwe kul De heer M. Bakker sprak met betrek king tot de beschermende maatregelen voor de Hogeberg van „een zoodje flau we kul". Door de eeuwen heen zijn de eisen die aan gebouwen moesten worden gesteld telkens gewijzigd en telkens zijn er dan ook andere gebouwen gekomen. Conserveren vond de heer Bakker zin loos Hij was bovendien van mening dat er ook planologisch geen enkele reden voor is, want op dit moment geldt nog altijd het oude uitbreidingsplan in hoofdzaken dat geen beperkingen kent. De heer C. Koorn vroeg zich af waar Dijt zijn schade van ƒ25.000,kan clai men. Hij verwachtte dat Dijt zijn ge bouw straks via een makelaar aan een vermogende stedeling zal moeten verko pen, die dan overgaat tot restauratie en er een dood geheel van maakt. De heer Koorn zag liever een functionerende boerderij inclusief de rommel die erbij hoort, dan zo'n verstild pijnlijk gerestau reerd geval. Mr. Sprenger benadrukte dat de heer Dijt ook goed zal kunnen werken in de schuur die landschappelijk wel accepta bel Is. Zelfs het argument dat het uit breiden van die schuur erg duur is, gaat wellicht niet op. Mr Sprenger was al thans van mening dat de gemeente ook zou kunnen bijdragen in de extra kosten van een uitbreiding. Het had veel voeten dn aarde voordat tot stemming kon worden overgegaan. Het ging niet alleen om het al of niet egrond verklaren van het beroepssohrif.t maar ook om het beschikbaar stellen van de naar schatting ƒ6.000,die no dig zal zijn voor het bekleden met hout van de eindgevels van het gebouw. Daar voor was het goedkeuren van een sup- pletoire begrotingspost nodig, maar dat kon nog dezelfde vergadering gebeuren. De heer Dijt, die de besprekingen vanaf de publieke tribune volgde, had geen moeite gespaard om een voor hem gunstige beslissing te bewerkstelligen. Hij had de raadsleden nog een laatste reaktie doen toekomen naar aanleiding van het pré-advies van B. en W. Hij vroeg zich daarin af hoe het college erbij kwam dat binnen zeer korte tijd gelijk soortige bouwaanvragen dn het gebied van de Hogeberg zullen binnenkomen. „Dit is zeer aanvechtbaar want het aan tal boeren op de Hogeberg is gering". Verder voerde hij aan dat de uitgangs punten voor het ontwerp bestemmings plan bij het beoordelen van zijn bouw- aanvraag niet van kracht zijn. Het voor- bereidingsbesluit is al in juni 1973 ver lopen en in dat geval treedt dan het ou de bestemmingsplan weer in werking. „Het college wil hier dus kennelijk op het nieuwe bestemmingsplan vooruitlo pen terwijl de inspraakprocedure daar voor nog gaande is". Ook meende de heer Dijt dat rijks- en provinciale over heid nooit om de gemeenteraad heen- kunnen als het op bestemmingen aan komt. Dat laatste werd door de burge meester tijdens de besprekingen in de raad met stelligheid ontkend. De wet op de ruimtelijke ordening biedt de mo gelijkheid van rechtstreeks ingrijpen Op de dinsdagavond in de Warmoes- straat gehouden PPR-opriahtingsverga- dering is besloten in ieder geval aan de dit jaar te houden gemeenteraadsver kiezingen deel te nemen. Voor de negen aanwezigen op deze avond sprak de heer A. Koekoek, be stuurslid van het PPR-aktiecentrum te Den Helder. Hij voorzag de belangstel lenden van enkele nuttige wenken in zake de organisatie van het pasgeboren PPR-aJktiecentrum Texel. Het idee werd geopperd in de nabije toekomst thema-avonden te organiseren, waarvoor sprekers zullen worden uitge nodigd. Gedacht wordt o.a. aan de heer M. van Winken uit Den Helder me dewerker van de Tweede Kamerfraktie en de heer A. Kozijn uit Anna Pau- lowna gespecialiseerd op het gebied van de kernenergie. Aanstaande maandag zal op Tjakker straat 14 een tweede vergadering wor den belegd, waarop verscheidene plan nen nader zullen worden uitgewerkt. Hierbij is iedereen welkom. Het periodiek onderzoek van kinde ren op het kleuterbureau van het Groe ne Kruis is met ingang van heden uit gebreid met een controle van de urine. Deze controle geschiedt tegelijkertijd met het onderzoek van de betrokken 'kleuter en heeft onder meer betrekking op het vaststellen van eiwit en suiker. De moeders dienen dus voortaan met hun kleuter ook een flesje ochtend urine mee te nemen naar hét bureau. Wachten met weggooien Ook dit jaar zal de stichting „Mensen in Nood" op Texel afgedankte (kleding inzamelen. Het is de bedoeling dat de vrachtwagen in april naar het eiland komt. Tijdens de schoonmaak hebben de vrouwen de neiging om afgedankte kle ding weg te gooien. De organisatoren van de inzamelingsaktie hopen echter dat men de inzameling zal afwachten zodat de kleding een betere bestemming krijgt dan de vuilnisbelt. „Mensen in Nood" stuurt de nog bruikbare kleding door naar ontwikke lingslanden. Wat overblijft wordt als lompen verkocht. De opbrengst komt ook aan ontwikkelingswerk ten goede. Vorige inzamelingsak ties op Texel wa ren een eclatant succes. In 1972 werd acht ton en in 1973 zelfs elf ton opge haald. Er is een kans dat de gemeenteraad zich binnenkort weer zal beraden over de vraag of de Texelse naaktstranden moeten worden gerealiseerd of niet. De kwestie kwam in de dinsdagavond ge houden raadsvergadering onverwacht aan de orde als gevolg van een brief die de heer W. van 't Noordendc uit De Cocksdorp aan B. en W. en de raad had geschreven. Hij had daarin gewezen op de onbevredigende situatie dat er feite lijk twee stukken strand zijn die door steeds meer naakte (zonne)baders wor den gebruikt. Krachtens de Algemene Politieverordening is naaktlopen verbo den en op grond daarvan zijn de afge lopen zomer twee processen verbaal op gemaakt. De betrokkenen hebben de schikking van ƒ10,betaald om van de soesa af te zijn. De heer Van 't Noord- ende schreef dat deze situatie voor zo wel voor- als tegenstanders onbevredi gend is en verzocht de raad een regeling te treffen. B en W. vonden de huidige toestand echter helemaal niet onbevredigend. Ze hadden de raad laten weten dat zij ten aanzien van de naaktstranden niet met voorstellen zullen komen en namen aan dat de raad eenzelfde standpunt zou in nemen. Dat laatste bleek niet helemaal juist want de heer F Blanken vond het verkeerd om ten aanzien van de twee naaktstranden (De Hors en bij paal 26) geen besluit te willen nemen. De meer derheid heeft tegen het naturistische gebruik van deze stranden geen be zwaar en de politieverordening dient daaraan aangepast te worden. De heer J Zuidewind wees erop dat een voorstel tot legalisering van het naaktstrand er bij de thans zittende gemeenteraad nooit zal doorkomen. De meerderheid heeft zich bij de wethou dersverkiezing verplicht in een derge lijk geval tegen te stemmen. „Wacht tot september. Dan is er weer een kans". Wethouder Joustra ontkende met stel ligheid dat bij de wethoudersverkiezing een dergelijke afspraak was gemaakt. De heer Zuidewind, die destijds zelf tot degenen behoorde die deze belofte had den gedaan, nam zijn woorden echter niet terug. Ook de heer J. Witte be weerde dat een afspraak wel degelijk is gemaakt. WestdorpIk kan niet oorde len want wij zijn buiten de samenstel ling van het college gehouden. De heer Blanken meende dat de raad zich aan zo'n afspraak niet gebonden hoeft te voelen. „Raadsleden dienen zich nergens aan te binden en uitsluitend te beslis sen naar eer en geweten". Als iets getolereerd wordt is het hele maal niet nodig dat ook officieel toe te staan, vond de heer M. Bakker. Stakende stemmen Mej. Luijsterburg vond het niet erg dat naakte mensen op het strand lopen. „Je merkt er weinig van, juist omdat het niet legaal is. Laat het maar zo. Dit is heel aanvaardbaar. Misschien moet over enkele jaren een officiële regeling worden getroffen als de sfeer onder de mensen anders is gegroeid". De heer Blanken wilde een uitspraak of de bedoelde wijziging van de politie verordening opnieuw aan de orde moet worden gesteld. De heer Witte steunde dit voorstel en wet werd dn stemming gebracht. De heren Blanken, Westdorp, Ellen, Zuidewind, Witte, Weijdt en me vrouw Maas-Diemer waren vóór, wat betekende dat de stemmen staakten want er waren veertien raadsleden (wethouder Daalder was wegens ziekte afwezig). Het voorstel zal nu an de vol gende raadsvergadering opnieuw in stemming worden gebracht. Dijkweg De heer C. Ellen had gehoord dat bij het op deltahoogte brengen van de Texelse dijken, een weg langs de dijk zal worden aangelegd van maar liefst vijf meter breed Deze weg zou open baar worden en in het Texelse wegen net worden opgenomen. Dus geen enke le beperking l(„bij gedogen") zoals nu bij de PH-dijk. De heer Ellen vreesde voor verontrusting van de stiltegebieden op oostelijk Texel. Op de desbetreffende brief van de heer Ellen hadden B. en W. geantwoord dat krachtens de Delta wet de dijkweg inderdaad vijf meter breed moet zijn. Inzake de openbaarheid heeft Rijkswaterstaat geen enkele be voegdheid. Na het gereedkomen van dijk en weg wordt deze overgedragen aan het Waterschap Texel. B. en W. zijn bereid de vraag van de heer Ellen met het Waterschap te bespreken. De heer Ellen had ook schriftelijk geïnformeerd (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1