(jroen 2,'wartsJexels in het karL, meert Excelsior stond op hoog peil AGENDA Bijdragen voor Texel-Ierland stromen binnen mmÈM >derne klanken overheersten Nog tien pleeggezinnen nodig MSvÊÊÈÊ we/t nederland JB&vAVV.'- wim Lepelaars zijn er vroeg bij Bakker senior 55 jaar lid Jongen (18) ernstig aan hand gewond „Nieuw Leven" herhaalt toneelstuk in Oosterend Prentententoonstelling geprolongeerd Spaardeposito's en spaarbiljetten aan toonder rente tot a AG 12 FEBRUARI 1974 EXELSE 87e JAARGANG No. 8850 COURANT ive: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW mm ■I, Bij de Middelweg in Waalenburg zijn gistermiddag drie lepelaars ge zien, hetgeen bijzonder vroeg ge noemd mag worden. De eerste lepe laars arriveren doorgaans eind febru ari of begin maart. De vogels werden gisteren waargenomen door de heren Kees en Gerrit Boot, opzichters van Natuurmonumenten en derhalve als betrouwbare waarnemers te erkennen. Vorig jaar is een lepelaar nog vroeger gezien maar dat was een dier dat de hele winter was overgebleven. Echte winterwaarnemingen van lepelaars zijn uiterst zeldzaam. In het lijstje van Staatsbosbeheer staan er voor Texel maar drie genoteerd: 27 december 1925; 1 januari 1951 en 21 december 1959. u Ü2§TEREND De Christelijke mu- iniging „Excelsior" heeft zater- ind in „De Bijenkorf" te Ooster- it jaarlijkse winterconcert gege- Je uitvoering, onder de als altijd -I'. nde leiding van de heer A. Kuik, p hoog peil. Er werd een vrij uit- afwisselend programma ge- dat veel eigentijdse, goed in het liggende en zelfs uitgesproken ire nummers bevatte. Daarmee Ixcclsior" definitief te hebben af- id met het idee dat het de taak I vrijwel uitsluitend „geestelijke" te brengen. Desgevraagd ver- ins de heer Kuik dat de vereni- lettemin zijn traditie zal handha- 'e gaan met onze tijd mee maar en christelijk". ;riep die momenteel honderden xs aan bed of (huiskamer bindt, een der oorzaken van dat niet al- $en in De Bijenkorf waren bezet, (ersahillende muzikanten waren ar de meesten slaagden er toch partijtje mee te blazen, sommi- k zij medicijnen. itter Th. Medema verwelkom en openingswoord onder meer teester Sprenger en zijn vrouw, ider Daalder, voorzitter J. Roe de dorpscommissie en een af- ;ing van het Koninklijk Texels •korps-D.E.K. ;ebed en het spelen ivan „Op ber- op dalen" maakten duidelijk dat (inderdaad niet van plan is 'istelijke traditie te verloochenen, it het wegblijven van het gebed •p kunnen worden gekonklu- at men van het al te zware ac- il Het programma startte met „Sonora" van P. Biddelink Dit invoudige werk werd pittig en [ebraaht. Vervolgens de gospel 'Deep River' en 'Nobody knows' arrangement van A. Niemeijer. tummers', prachtig van toon, wer- •1 goed uitgevoerd. De voordracht >ortreffelijk; met name de tuba ïrgoed. en krachtig kwam „Kleine suite laasorkest" van Piet Stalmeijer eze als „eigentijds" aangekon- uziek bleek door het publiek worden gewaardeerd, de „Irish Suite" van G. Boedijn ■rde nogal wat. Er waren onge- (etten en ook het samenspel was iet. Dirigent Kuik wierp geëer- •likken op de trombonist die soms stig was en daardoor het samen- stoorde. In „Irish Suite" met zijn rkenbare melodiën waren overi- 'k veel goede gedeelten te beluis- rTet is een lastig stuk dat zowel celsior als het Kon. Texels Fan- E.K. als concoursnummer is ge- De heer Kuik gaf graag toe dat ■F-DEK de minste moeite mee elklange", een mars van E. Ue- ïarangeerd door Molenaar) was een een mars die er vlot en goed uit kwam. Vernieuwde drumband De drumband van Excelsior leverde deze keer een bescheiden aandeel. Dat hing samen met het feit dat de oude band vrijwel geheel is verdwenen (Geen zin meer, vertrek naar het vasteland e.d.) en heeft plaatsgemaakt voor een groep nieuwelingen. Onder leiding van de heer J. Beiert ds men echter hard aan het repeteren en dat men voor de toe komst vertrouwèn mag hebben bleek uit de wijze waarop Tjibodas Drums en Fryske Middey (beiden van S. Egberts) ten gehore werden gebracht. De 'heer Medema vertelde dat men nog ver schillende leerling tamboers achter de hand heeft. Nieuwe leden zijn overi gens welkom. Vooral grote tromslagers zijn dringend nodig De grote trom blijft nu noodgedwongen in de kelder staan. Liefhebers kunnen zich melden op de repetitie, die elke maandagavond HetExcelsior"-concert van zaterdagavond werd onderbroken door de huldiging van de heer P. Bakker senior, wegens zijn 55-jarig lidmaatschap van de muziekvereniging. Voor zitter Medema had geen woorden om zijn waardering voor deze record-lange trouw tot uitdrukking te brengen. ,,Ik sta met mijn mond vol tanden. Wat moet ik nu zeggen?" Bakker: „Niet teveel"De heer Bakker was altijd zo aan de muziek verknocht dat hij nooit een repetitie oversloeg. Hij hield zich ook bezig met eenvoudige reparaties van de instrumenten waardoor hij voor de vereniging veel geld heeft uitgespaard Bij het 60-jarig jubileum van Excelsiorwas Bakker al van de gouden bondsmedaille voorzien, zodat men nu iets anders moest bedenken. De keus was gevallen op een wandbord met de tekst „Van het concert des levens krijgt niemand een program"Het was speciaal voor deze gelegenheid gemaakt en het had dan ook „een hoop geld gekost"zoals de heer Me dema zei. Maar het was Bakker van harte gegundOok mevrouw Bakker werd in de hulde betrokken. Zij kreeg bloemen. Met het spelen van „lang zat hij leven" door 't korps werd de plechtigheid afgesloten. aanvang 20,00 uur in het dorpshuis wordt gehouden. Na de .pauze was de beurt weer aan de muziekvereniging, die met de bekende (Zie vervolg pagina 2) Ongeluk met cirkelzaag DE COCKSDORP De 18-jarige Ni- co de Graaf uit De Cocksdorp werd gis terochtend bij zaagwenkzaamheden in de werkplaats van Meiert Boon ernstig aan de linkerhand gewond. De .pink, ringvinger en de helft van de duim werden door de cirkelzaag afgesneden. De jongeman werd na eerste hulp door dokter Siebinga met spoed naar het ziekenhuis in Den Helder gebracht; hij had vrij veel bloed verloren zodat een transfusie noodzakelijk was. OOSTEREND Zaterdag 23 febru ari zal de toneelvereniging „Nieuw Le ven" uit Oudesdhild in De Bijenkorf te Oosterend het stuk „De nieuwe perso neelschef" opvoeren. Dit blijspel werd eerder met veel succes gebracht in het dorpshuis ,,'t Skdltje". Kaarten voor de ze avond kan men a ƒ3,kopen bij me vrouw Oosterhof tijdens de openings uren van de bibliotheek uitleenpost op woensdag. Ook telefonische bestelling, (02223) 605 of 691, is mogelijk. Verder zullen kaarten worden aangeboden door leden van de jeugdverenigingen uit Oos terend. Dinsdag 12 februari (De tentoonstelling van oude Texelse fo to's kan men gedurende de werkuren en 's avonds van 19.00 - 22.00 uur gra tis bezichtigen in het raadhuis. Woensdag 13 februari De revuegroep van de buurtvereniging Schoonoord brengt de nieuwe musical voor bejaarden van Oudesohild en Den Hoorn in 't Skiltje; 20.00 uur. In hotel „De Lindeboom-Texel" wordt de telersvergadering van de NAK Noordholland gehouden; 14 00 uur. De tentoonstelling van oude Texelse fo to's kan men gedurende de werkuren en 's avonds van 19.00 - 22.00 uur gra tis bezichtigen in het raadhuis. Donderdag 14 februari Ten bate van de schoolkas van de o.l. school Oudesohild wordt 's middags na 15.30 uur in heel Oudesdhild oud papier afgehaald. In „Tubantia" wordt een gespreksavond gehouden van de NVSH-Texel. On derwerp: Huwelijk en persoonlijke vrijheid. Ieder is welkom; 20.00 uur. Ten huize van de heer Rob Manse, An- kers'traat 16 te Oosterend, komt de PPR Texel bijeen. Ieder is welkom. Vrijdag 15 februari In „De Waldhoorn" te Den Hoorn geeft het Kon. Texels Panfarekorps-D.E.K. een uitvoering; 20.00 uur. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 - 17.00 uur legpuzzeltheek in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bejaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Ei er land; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13.00 - 14.45 uur bij de o.l. school van Oudesdhild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje. De expositie van oude Texelse foto's in het raadhuis die tot afgelopen za terdag zou duren is wegens grote be langstelling met drie dagen verlengd. Dat wöl zeggen dat de tentoonstelling vanaag en morgen nog te bezoeken is tijdens de werkuren op het raadhuis en 's avonds van 19.00 - 22.00 uur. „We zijn tot dusver erg tevreden. Er hebben zich al tien pleeggezinnen aangemeld en we kunnen al rekenen op ƒ6.000,- aan financiële bijdragen". Dat zegt de heer H. de Lugt, voorzit ter van het comité Texel-Ierland dat belast is met de organisatie van het verblijf van veertig noord-Ierse kinde ren gedurende drie weken op Texel. Zoals bekend gaat het om katholieke en protestantse kinderen van 12 - 16 jaar die opgroeien in een sfeer van haat, geweld en angst als gevolg van de al ja ren voortslepende burgeroorlog. Het verblijf in een normale, stabiele omge ving kan voor hen bijzonder heilzaam zijn, vooral als protestant en katholiek daarbij gezamenlijk optrekken. Het co mité heeft dus nog tien gastgezinnen no dig, liefst nog wat meer in verband met de reserve Gebleken is dat sommige mensen wel geschrokken zijn van de be richten over de soms losgeslagen aard van de betreffende kinderen. Bij het co mité is men van mening dat het over het algemeen wel zal meevallen, maar het zou verkeerd zijn geweest erover te zwijgen. Wie beseft hoezeer sommige kinderen slachtoffer zijn van het ver pestende geestelijke milieu, zal onge twijfeld de instelling kunnen opbrengen die het pleegouderschap tot een succes maken. Er wordt ook nogal zwaar ge tild aan de taalbarrière. Mensen die het Engels niet machtig zijn, menen dat zij bij voorbaat ongeschikt zijn om de kin deren drie weken dn huis te hebben. „Dat is een naar misverstand", zegt de heer De Lugt. „De praktijk heeft wel geleerd dat het in de eerste plaats gaat om liefdevolle opvang dn een rustige sfeer. Het ds verbluffend hoe snel dan de communicatie tot stand komt, on danks de taaidrempel. De mensen moe ten zich verder realiseren dat de kinde ren aanspraak hebben aan elkaar (er zijn er daarom altijd twee in een pleeg gezin ondergebracht) en ze zijn boven- dien overdag niet thuis. Het gaat alleen om logies en ontbijt". Goede start De oomité-leden zijn er erg verheugd over, dat men al zo kort na de start van de a'ktie kan beschikken over ƒ6.000, aan bijdragen, afkomstig van de meest uiteenlopende personen en groeperin gen. Er zijn zeer grote bijdragen zoals ƒ1.800,van de „Werkwinkel" (op brengst oud papier!), 1.500,van de Doopsgezinde jeugdclub en ƒ435,van de voormalige raad van keiken op Texel. De bijdrage van de Rotaryclub Texel zal de ƒ1.000,ver overschrijden. Het idee om een half uur loon af te staan heeft ook geïnspireerd; er zijn tenminste diverse kleinere bijdragen op deze basis binnengekomen. De particu liere giften variëren van ƒ10,tot ƒ100,Het blijkt dat men in brede kring bereid is om nog heel wat royaler te zijn dan ihet half uur loon. Ook van bui ten Texel ontvangt het comité tbank- oversdhrijvingen. „Een half uur loon voor een sympathieke zaak", vermeldde één hunner op het strookje. Bijdragen kunnen worden gestort op rekening 36.25.35.450 bij de Rabo^bank ten name van Comité Texel-Ierland. To taal is ƒ20.000,nodig. Het is denkbaar dat er mensen zijn die het projekt willen steunen door er op andere wijze aan mee te werken. Wie iets wil aanbieden in de vorm van dienst betoon, evenementen, financiële kortin gen e.d. wordt verzocht kontakt op te nemen met de heer M. Mantje te De Koog Deze zal dan trachten er in het programma dat momenteel voor het ver blijf wordt samengesteld, rekening mee te houden. Op dit moment is nog niet met zeker heid bekend wanneer de kinderen ko men. De meest waarschijnlijke datum is dinsdag 16 april. Toch heeft men het programma voor de drie weken al in grove trekken gereed. Daaruit blijkt dat de kinderen overdag vrijwel voortdu rend bezig worden gehouden. Enkele grepen uit de evenementen: strandwan deling, fietstocht, speurtocht, bijwonen demonstraties parachutespringen, voet balwedstrijd tegen de jeugd van een der dorpen, vistocht op de Waddenzee, bezoek aan de zuivelfabriek, diverse ex cursies naar natuurgebieden, strandspe- len, bijwonen demonstratie redding maatschappij, bezoek aan Den Helder, vismaaltijd, pannekoeken eten, bezoek aan Amsterdam, olympische dag, bar becue, vliegers maken en vliegerwed strijd, bezoek aan Wieringen, ontspan ningsprogramma in burgemeester De Koninghal met medewerking van ver enigingen. Alle aktivitciten worden ge organiseerd vanuit „Bloem en Bosch" in Gerritsland. Dit is tevens de verblijfs plaats van de Ierse en Nederlandse be geleiders. Nogmaals: het programma is nog voor velerlei wijziging en aanvul ling vatbaar. Suggesties worden gaarne bij de heer Mantje ingewacht. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS Ci

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1