&evaar chemische bestrijding noet niet worden overdreven 3 F •t flatmysterie 1' 1" I wm 1" 1 i' J ieer D. v. d. Wal (Plantenziektekundige Dienst): Schrijfmachines Zon, maan en hoog water Bel bij brand 2066 KRUISWOORDPUZZEL 6 si feuilleton door Tom Lodewijk Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 15 februari 1974 teel staat het vraagstuk van residuën (de resten die na e bestrijding van plantenziek- irblijven) volop in kritische veel meer dan een jaar of den. Dat betekent niet dat het p het ogenblik groter is dan in tegendeel. Het is goed dat kzaam is maar in veel geval- met betrekking tot de geva- rk overdreven, speciaal door take kundigen. Aldus de heer er Wal van de Plantenziekte- )ienst te Wageningen in een die hij hield tijdens het mid- te van de jaarvergadering van» ging voor Bedrijfsvoorlichting heer Van der Wal liet er geen twijfel over bestaan dat ik van chemische bestrijdings' tot het uiterste moet worden ien zullen de gebruikers loodzakelijke toepassing moe- in aan de voorgeschreven con- en veiligheidstermijnen. lemene stopzetting van 'het ge- bestrijdingsmiddelen zou be- lat één derde gedeelte van de oren zou gaan. De toestand op van de voedselvoorziening is dat een dergelijke stopzet- rantwoord is. Het gevaarlijke HCB ite tijd is er nog al wat rumoer rondom het feit, dat in een .dingsmiddelen HCB werd d in ontoelaatbare ihoeveel- jaren geleden was er de zg. affaire", waarbij door de Ver aten een grote partij hammen eigerd wegens een te hoog e HCB. Dit „incident" heeft 15 miljoen gulden gekost. Na de controle op de geïmpor- ivoeders, die de bron van de ig" bleek te zijn aanmerkelijk zuivelprodukten zijn enkele hoge concentraties van HCB fen. Hierbij bleek de bron nvvezig te zijn in aangekocht nl. in koolbladen. De giftige fkomstig van een middel, dat bewaring van de kool. zijn er te hoge concentraties aangetoond in aardappelen, :id zijn op percelen, die ter be an schurft werden behandeld jn PCNB. Ook in bloembollen gebruik van PCNB de giftige in een te hoge concentratie Het is gebleken, dat gras, id is op percelen, waar voor oembollen waren verbouwd, >g percentage HCB bevatte. Ophoping lijkheden komen vooral voort ft, dat de giftige stoffen maar zeer klein gedeelte worden Het grootste gedeelte hoopt het lichaam van de dieren, het vet. Dit is zdwel met net DDT het geval. Dat het loemde middel betreft, mogen dat na een aantal jaren het •rbij zal zijn, omdat het prak- meer mag worden gebruikt. Ien is het gebruik toegestaan estrijden van de knopmade in et stro van de erwten zal in veel gevallen ongeschikt voer. Het doet enigszins vreemd aan, dat de toegestane concentratie bij gebruik als dierlijk voedsel veel lager ligt dan bij het gebruik voor menselijke consump tie. Dit moet vooral worden gezien in het licht van de reeds genoemde opho ping en het feit, dat een veel groter ge deelte van het voedsel van de dieren de "giftige stof kan bevatten. Het werd uit de inleiding van de heer Van der Wal wel duidelijk, dat de vei ligheidsmarges zeer groot zijn. De toe gestane concentraties liggen zeer ver beneden de grens, waarop gevaar op treedt. Dat het gevaar dicht bij huis kan lig gen bleek uit de opmerkingen van de .heer Van der Wal over het gebruik van lindaan als middel ter bestrijding van schurft bij rundvee. Het is als zodanig een uitstekend middel, maar het mag niet gebruikt worden bij melkgevend vee. Voor jongvee en mestvee is het ge bruik toegestaan. Niet zonder reden pleiten de zuiveldeskundigen voor het geheel verbieden van het gebruik van lindaan voor de schurftbestrijding, om dat bewust of onbewust lindaan in be paalde gevallen toch gebruikt wordt op melkvee. Bestrijding ziekten en plagen in bieten De heer Van der Wal behandelde hierna nog een aantal meer zuiver land bouwkundigen zaken. In de eerste plaats werd gewezen op de mogelijkhe den, die er zijn voor bestrijding van een aantal bodeminsecten, waarvan de bie ten het slachtoffer kunnen worden. Voor ons gebied zijn belangrijk de ntnaalden en de emelten en in bepaalde gevallen de akkerthrips en de bieten- vlieg. De eerste twee insecten kunnen in de meeste gevallen voldoende bestre den worden met een behandeling van het zaaizaad met 10 gr. lindaan per kg. zaad. In ernstige gevallen kan een grondbehandelimg nodig zijn. De heer Van der Wal was van oordeel, dat de bestrijding van de bietenvlieg lang niet altijd nodig is. In gevallen, waarin er een grote kans is op het optreden van vrijtwel alle bodeminsecten en er verder een grote kans is op schade van bieten- vlieg, akkerthrips en bladluizen kan een rijenbehandeling met Temik gewenst zijn. Dat in veel gevallen een behandeling van het zaaizaad nodig is, bleek uit een proef, waarin zonder een bestrijding slechts 43.000 planten per ha. aanwezig waren. Een lindaanbehandelirug leverde 211.000 planten op, terwijl dit bij ge bruik van Temik 203.000 planten waren. Wat de onkruidbestrijding betreft meende de heer Van der Wal, dat Pyra- min nog altijd een uitstekend middel is. Het gebruik van IPC ter bestrijding van grassen kan alleen plaats vinden op de zwaardere gronden. Voor alle andere gronden zijn de middelen Ro-Neet en Avadex aangewezen ter bestrijding van grassen. In veel gevallen wordt naast de vroe ge behandeling met Pyramin na op komst nog gebruik gemaakt van Beta- nal. Er is op het moment een nieuiw on kruidbestrijdingsmiddel „in de maak", waarvoorde heer Van der Wal wel toe komst zag. Het zou het nadeel van Py ramin, dat onder droge omstandigheden onvoldoende werkt, missen. Bestrijdingsmiddelen in granen Wat de onkruidbestrijding betreft is er een veelheid van middelen. De DNOC-middelen blijven nog steeds een flinke plaats innemen. Er is een vloei bare „DNOC" op komst, die mogelijk de belangstelling voor het gebruik van DNOC nog weer zal doen toenemen. Wat de ziektebestrijding betreft komt er meer aandacht voor de bestrijding van bladluizen. Spreker waarschuwde er voor om te gaan spuiten zonder dat vaststond, dat dit nodig was. Op diverse plaatsen worden tellingen verricht en het is zaak de waarschuwing, die op grond daarvan uitgaat af te wachten. Bij de tarwe komt er belangstelling voor het bestrijden van de afrijpings- ziekten. Ook hier moet men niet te gauw tot een besrijding besluiten. Pas als de opbrengst met 500 - 600 kg. per ha. wordt verhoogd is een bestrijding verantwoord. In 1973 heeft de bespui ting tegen afrijpingsziekten weinig re sultaat gegeven. Dit dn tegenstelling tot het jaar 1972. Ook tot bestrijding van de meeldauw in tarwe moest men niet te gauw be sluiten. Alleen als op het laatste blad veel meeldauw aanwezig is kan een bestrijding verantwoord zijn. Meeldauw in zomergerst De meeldauwbestrijding in zomer gerst is in diverse gevallen verant woord, hoewel dit zeker niet voor alle rassen geldt. Het zijn overwegend de ibrouwgerstrassen, die vatbaar zijn voor meeldauw. Zowel met een zaaizaadbe- handeling met Milstem als met een be spuiting na het optreden van de ziekte met Calixin of Imugan kan de op brengst belangrijk worden verhoogd. Gewasbescherming in aardappelen Bij de aardappelen staat vooral de bestrijding van rhizoctonda in de be langstelling. Uit bet oogpunt van het voorkomen van milieuvervuiling is het zeer te betreuren, dat voor de bestrij ding van diverse ziekten de kwikmid delen nog niet gemist kunnen worden. Hoewel het vooral bekend is als een middel ter bestrijding van rhizoctonia heeft het ook een gunstige werking bij de bestrijding van Phoma en Fusarium. De heer Van der Wal zag wel toe komst voor het sinds kort gebruikte middel mancozeb ter bestrijding van rhizoctonia. Ook uit het oogpunt van de arbeid is dit een aantrekkelijk mid del. Het kan nl. tijdens het poten op de aardappelen, die in de pootmachine aanwezig zijn, worden gestrooid. Een bezwaar is, dat mancozeb uitslui tend mag worden gebruikt voor aard appelen, die bestemd zijn voor de con sumptie en fabrieksaardappelen. Een bezwaar van dit middel is, dat het irri terend werkt. Bovendien is er het risico, dat tijdens regen bij het poten teveel van het middel zich in de „ogen" van de knollen vastzet, waardoor de op komst kan worden bemoeilijkt. In de nabespreking iwerd door één van de aanwezigen gepleit voor het be houd van PCNB ter bestrijding van schurft en nhizotonia voor de pootgoed- teelt. Hij was nl. van oordeel, dat voor diverse bedrijven de teelt van pootgoed onmogelijk zou worden als PCNB niet meer mag worden gebruikt. De heer Koolhof wees er op, dat de belangen van de zuivelproduktae van nog meer belang zijn en dat op alle ma nieren moet worden voorkomen, dat er moeilijkheden optreden bij de zuivel bereiding. C. van Groningen De zon komt 17 februari op om 7.52 uur en gaat onder om 17.57 uur; 20 fe bruari op om 7.46 uur en onder om 18.03 uur. Maan: 22 febr. N.M.; 1 maart E,K. Hoog water ter rede van Oudesdhild: Vrijdag 15 februari 1.17 en 13.43 Zaterdag 16 februari 2.16 en 14.50 Zondag 17 februari 3.32 en 16.10 Maandag 18 februari 4.54 en 17.35 Dinsdag 19 februari 6.05 en 18.40 Woensdag 20 februari 6.59 en 19.34 Donderdag 21 februari 7.46 en 20.20 Vrijdag 22 februari 8.29 en 20.58 Zaterdag 23 februari 9.04 en 21.33 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066 Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Voor gehoorapparatenservice ELECTROHUIS CJ flIHIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIfHWUyillllllllllIHHI lililllllillllillllNIIHIIÜtUIIIUIIHIHlllMininiKlllllilUHIIIIlllUmitUlUlltlfflllllllUmHtlD 2 3 4 5 7 8 9 10 11 12 13 IA 15 16 17 19 20 21 22 23 24 25 2b 27 29 30 32 33 35 36 38 40 H 4 b 47 48 49 50 51 52 53 54 bb 56 58 Horizontaal: 1. noodgebouw 4. borstharnas 6. indien 8. gewicht 9. muziekinstrument 11. halfedelsteen 13. soort onderwijs (afik.) 14. onderwijzer 16. eminentie (lafk.) 18. Europeaan 20. sdhermbloemige plant 21. heuvel 23. Europeaan 25. spoorstaaf 26. voorzetsel 28. staaf 30. vochtig 31. vleesgerecht 32. taf elf les 34. getreiter 36. glibberig 37. strafwerktuig 39. opgedragen werk 41. deel van een bijenkorf 44. deel van het been 45. laatste nieuwe (afk.) 46. oefenen 50. georg. aanduiding (afk.) 51. plaats in Duitsland 53. deel van een trap 55. Engels telwoord 56.steen 57. arbeidzaam 58. oorzaak 10. 11. 12. 13. 15. 17. 19. 20. 22. 23. 24. 25. 27. 29. 32. 33. 34. 35. 36. 38. 40. 42. 43. 46. 47. 48. 49. 52. 54. Verticaal: aanhaling vochtig oude boomstronk deel van Amerika (Eng. afk.) snavel toegankelijk land in Europa dubbelklank jongensnaam buigzaam koeienmaag noodsein afstandsmaat projectiel het in voorraad vervaardigen tuin Frans voegwoord toets alleen (afk.) tiert bevel Engels lidwoord afnemer vreemde munt (afk.) pers. voornaamwoord ongekookte bitter vocht schaap koud toestand van rust boom kleurnuance slede deel van de bijbel (afk.) naar beneden paard aanw, vnw. iets over mevrouw Herwij- te weten, sprak mevrouw (ze zei noodt iets, maar ze kan ik u vertellen wat ieder- dat het een bijzonder hoog- ►uw is, die heel veel goed in heeft en nog doet, en die r de fout van zovele vrouwen lakt, namelijk met de ver- i te trouwen. Ze keek niet die Martijn met iedere se- pathieker werd, al was het edegevoel. ar al lang gekend? 'óór haar eh- trouwen. Een vaardige misstap. geschikte vent, murmelde weeg, verrast over zijn eigen jheid. niet geluisterd. 'haar reeds als zuster Tillie, 'meen bekend stond? eft die werkkring toen op- dg wel es.begon Johan. heeft 'haar werkkring opge- fodèle Johan was niet zei van zijn zaak, en verheugd |t, wat zijn vrouw blijkbaar ik heb haar verleden week ,rrn gezien. O ja? vroeg Martijn. Verleden week nog? Adèle was één en al afwijzing, maar Johan verheugd met het zeldzaam ge beuren van een aandachtig gehoor, liet ziöh niet stoppen. Ik weet het nog goed, want het was dezelfde dag van ehdie avond. Wat raaskal je nu toch, Johan. Die dag van die avond! Ze keek met iets van verontschuldi ging naar Martijn. Die avond van het Nut, we zijn er toch allebei geweest? Het stond in de krant. Martijn was op zijn quivive, hij moest Adèle een slag vóór blijven. Gang ze diezelfde dag diezelfde avond, nog eh uit verplegen? Och Johan, zei Adèle schouderopha lend, wat praat je nu toch. Zie je wel? Je had beter die boeken Hoe weet u dat, meneer Bronkhorst. Hebt u het gezien? En of! Ik stond hier, achter de gor dijnen. Sta dikwijls zo maar es te kij ken, wat er langs komt. Zag haar dui delijk. Groene Morris, Zwarte sluier, donkere bril. Dacht nog: wat een vrouw; anoet vanavond uit, en éérst nog de plicht. Hoe laat was dat? Nou, 't was al donker. Na vijven in ieder geval. We zouden juist gaan di neren. Hoe kim je haar dan gezien hebben, Johan?, vroeg Adèle, zoals men spreekt tot een kind. Het was donker! Johan weifelde. Tja Adèle, lieve, dat is natuurlijk zo. Maar alk zag die Morris en ik dacht. Als mensen zeggen dat ze hebben ge dacht, blijkt dat ze meestal niet hebben nagedacht, sneed mevrouw Adèle en Martijn moest haar, zijns ondanks, in de geest een instemmend applaus doen ge worden. Want het klopte volkomen met zijn eigen ervaringen. U hebt alleen gezien, stelde hij vast, een dame in een groene Morris, net zo als mevrouw Nieuwolda die had, en die dame zag er uit als een verpleegster En omdat Tillie vroeger óók verpleeg ster geweest is, had mijn man zijn con clusie klaar, voegde Adèle er aan toe, die tegenover een bondgenoot een tikje ontdooide. Laten we alsjeblieft ons aan feiten houden en niet aan veronderstel lingen en fantasieën doen. Daar heeft meneer hier ook niets aan, dat 'kan hem alleen maar op een verkeerd spoor brengen. Martijn besloot geen commentaar te leveren, hij gunde Adèle geen openlijke triomf over Johan, die hem gedienstig naar de voordeur bracht. Neem me niet 'kwalijk, mompelde hij, maar ik meende heus Ik ben u zéér verplicht, zei Martijn hoffelijk, mijn complimenten aan me vrouw. Hij dacht aan Nel. Niet makkelijk, zei den de mensen, een hanepen, zeiden an deren. Hij vermeide zich in de voorstel ling die hen vanavond zijn echtgenote en gade zou geven van het onderhoud met Adèle Terug in zijn auto startte hij niet met een. Hij staarde vooruit, zonder iets of ie mand te zien, zelfs Johan niet die ten slotte toch dn opdracht van Adèle de boeken naar de biblotheek terugbracht. Waar- en wanneer. Toen verhelderde zich zijn blik. Een kwartier later drukte hij op de bel bij opoe Stolk. Vriendelijk, maar afgemeten, knikte Tillie van Herwijnen naar inspecteur Driessen, zag vragend naar de jongere man die hem vergezelde. Mijn collega, meneer Koppend, in troduceerde Driessen. Schikt het u me vrouw? O zeker, heren, komt u binnen. Ze voelt zich, dacht Theo Driesscen, nog altijd dn haar waardigheid te kort gedaan, wanneer de commissaris niet zélf de boodschappen komt doen, en twee doodgewone smerissen stuurt. Aangezien u officieel nog steeds de echtgenote bent van meneer Nieuwolda, heb ik opdracht u mede te delen, zei 'Driessen officieel, dat het stoffelijk overschot is vrijgegeven en dat de ter- aardebes'teling kan plaatsvinden. Dank u, zei Tillie. Daar zal ik dan voor moeten zorgen. Het is het laatste wat ik voor hem kan doen. Ze maakte een handgebaar, al was de zaak (hier mee afgelopen. En, zei ze op gans an dere toon, hoe staat het met het onder zoek? Bent u gevorderd? Wanneer u bedoelt, of we de dader achter slot en grendel hebben, néé me vrouw, zei Driessen en voegde er ver ontschuldigend aan toe: de enkele spo ren liepen dood. En die meid? U bedoelt dat meisje Volkers? Die hebben we meermalen ondervraagd, maar we hebben haar weer moeten la ten gaan. Het was Tillie van Herwijnen aan te zien, dat ze geen hoge dunk had van de capaoiteiten van de politie, en zeker niet van het tweetal dat tegenover (haar zat. Ze keek naar Driessen en Koppenol met hoog opgetrokken wenkbrauwen. Laten gaan? vroeg ze. Hebt u dan de dader al? Nee, die hebben we nog niet, gaf Driessen wat aarzelend toe. En dan laat u degene, die wel de al lereerste verdachte is, zo maar gaan? Kan dat? Neem me niet kwalijk, ik ben maar een leek, maar je laat zo iemand lópen? Waarom ziet u haar als de allereerste verdachte? vroeg de inspecteur. Mijn mening zal u niet interesseren. Zoals ik zei, ik ben maar een leek. Ik moet de beoordeling van de zaak over laten aan haar stem werd sarcastisch de deskundigen van het politie-appa- raat. Mevrouw, ik heb al eerder gezegd, wij zijn dankbaar voor iedere tip en ie dere vorm van medewerking. We zijn óók niet alwetend, en het is een duistere zaak. Misschien 'is ons iets ontgaan, daarom vraag ik: waarom acht u dat meisje Volkers de eerste verdachte? Da's nogal duidelijk, meende Tillie. Ten eerste staat vast dat zij die avond in de flat was, ten tweede had ze een duidelijk motief. /(wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5