Cjrom 'ZwartsJexels in het harL, ^K-drumband in nieuwe ïderen CJ /paarbank uue/t nederland groenzwart Kiesschijf Textant -f mm se kinderen komen 16 april Buurtvereniging organiseert carnaval in Oudeschild Hond bracht schapen in paniek Zware schade bij aanrijding Dronken automobilist aangehouden Voor Heel gewoon Uw reis wordt pas goed met BUITENLANDS GELD - REISCHEQUES EEN REIS- EN BAGAGEVERZEKERING verzorgd door de G 19 FEBRUARI 1974 EXELSE 87e JAARGANG No. 8852 COURANT e: B.V. v/h Langeveld De RoolJ Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. -f 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Midd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW Tamboer-maitre Lente Bakker overhandigt geschenken aan „Ome Sieme?' !fT iu IOORN Vrijdagavond heeft 13 inatie Koninklijk Texels Fanfa- D.E.K, de winteruitvoering ge- het dorpshuis „De Waldhoorn", avond werd ook meegewerkt jeugdorkest van KTF-DEK en DEK meisjesdrumband. De id, onder leiding van de heer S. rgde voor een aangename ver oor in een piekfijn uniform van ntwerp voor het voetlicht te en. De meisjes dragen nu een zwarte muts met witte pluim, art-gele rok en laarsjes. nform van de majorettes lijkt 1 op, maar zij dragen een wit )ank werd gebracht aan mej. die als kleermaakster nauw n is geweest bij dit „vernieu- •jekt" Overigens was ook ihet programma nieuw. De meisjes dat zij serieus hadden gerepe- Dr een vrijwel foutloze uitvoe- mag een prestatie worden ge- at thans definitief vast dat de trsc kinderen op 16 april (de [na Pasen) naar Texel komen, ité Texcl-Ierland beschikt nu tien pleeggezinnen. Men wil er ongeveer tien bij hebben want rve is nodig. Zoals bekend |twee kinderen (een protestant itholiek) in elk gezin onderge- 'oorkeur voor jongens of meis- enbaar gemaakt worden maar n uiteraard niets worden toe- itiatief om 40 Noord-Ierse kin- i onbezorgde vakantie op Texel doorbrengen is bij de Texe- bijzonder sympathiek overge- blijkt uit de reakties. Me- mssen-van Esdh te Oudesohild igeboden een middag met de creatief bezig te zijn. Hiervan gebruik worden gemaakt. Ko- voor ieder kind een eerwoudd- i beschikbaar. Het comité zorgt kboeken waarin de kinderen i opnamen met allerlei andere ngen kunnen plakken zodat iooi souvenir aan hun ouders aten zien. Een ander aanbod n de Oranjevereniging te De de prijsjes voor de diverse en beschikbaar stelt. Assistenten nodig - begeleiding van de kinderen [ongeveer adht assistenten no ldien nauw met de Ierse en de pntrale comité afkomstige Ne- leiders samenwerken. De Igaat uit naar mensen die de pal enigszins machtig zijn en pinstens één week kunnen in- pgadigden kunnen zich opge- - heer H de Lugt, Wilhelmina- noemd, vooral voor de leden die nog maar enkele weken meedraaien. Geschenken Het opleiden van een drumband is in zekere zin een ondankbaar werk, want als de leden eenmaal volleerd zijn, ver dwijnen ze wegens school- of andere verplichtingen. Met het gevolg dat de instructeur altijd bezig is met nieuwe lingen en de grootste moeite heeft om een bepaald niveau te handhaven De meisjes van DEK zijn dan ook erg ge lukkig met de toewijding van de heer S. Zijm. Ook nu weer kreeg „Ome Sieme" aan het slot van de show geschenken aangeboden: bloemen en een fles met inhoud uit handen van tamboer-maitre Lende Bakker. De heer Zijm: „Beter dat jullie mij een cadeautje geven dan dat ik jullie allemaal een cadeautje moet geven, maar jullie hebben het wel verdiend. In het begin heb ik wel eens een zwaar hoofd gehad in dit program ma maar jullie hebben het prima ge daan. Wat de krant ook schrijft, ik ben zeer tevreden over deze uitvoering!" Jeugdorkest Met succes speelde het jeugdorkest van KTF-DEK onder leiding van de heer K. Modder. Uiteraard kon het ge- foodene niet perfekt zijn, maar het feit dat zoveel jeugd in opleiding is, is op zichzelf iets waar men een jaar of vijf geleden niet van durfde te dromen. Hoewel de akoestiek en de ruimte op het toneel verre van ideaal zijn, hadden de gevorderde muzikanten van KTF- DEK, onder leiding van de heer P Heertjes, succes met het uit zeven num mers bestaande concert na de pauze. Wij schrijven er meer over na de tweede uitvoering die zaterdagavond a.s. in de Burgemeester De Koninghal te Den Burg wordt gegeven. Op deze avond zal de KTF-drumband optreden alsmede het amusementsor kest, enkele dwarsfluitspelers van de muziekschool. Solistische medewerking wordt gegeven door mevrouw B. van der Mcer-Langeveld. Men verzocht ons erop te wijzen dat in het bijzonder de bejaarden zaterdagavond welkom zijn. OUDESCHILD De buurtvereniging Oudeschild organiseert weer het carna valsfeest. Zaterdagmiddag om twee uur is de jeugd welkom in 't Skiltje waar een bont programma zal worden afge werkt door John Rebo, die met jeugd- varieté, gooöhelshow, sprekende pop, twee muzikale clowns etc. naar Texel komt. De kinderen betalen ƒ1,enree. Vanaf 20.00 uur 's avonds zijn de oude ren welkom in 't Skiltje, waar een af wisselend feestprogramma wordt gebo den in aanwezigheid van de raad van elf en met muziek van Frans Pietersen. Het feestgedruis zal enkele malen wor den onderbroken voor het uitreiken van onderscheidingen aan verdienstelij ke Texelaars. Voor de middag staan en kele stunts op het programma, waarover op dit moment nog niets kan worden meegedeeld. Op het land van de heer B. Vlaming, „Nieuwesohild", heeft een hond zondag ochtend paniek veroorzaakt onder de schapen. Twee schapen kwamen in de sloot terecht Ze kwamen er levend af, maar gevreesd wordt dat zij hun lam meren zullen verwerpen. De hond was waarschijnlijk eigendom van enkele klandestiene kampeerders die de nacht van zaterdag op zondag hebben doorge bracht in een auto, die zij op het land van de buren hadden neergezet. De po litie heeft het nummer van deze wagen kunnen vaststellen zodat de eigenaar van de hond waarschijnlijk wel zal kun nen worden opgespoord. Op het kruispunt Beatrixlaan-Kees- omlaan te Den Burg deed zich vrijdag tegen het middaguur een aanrijding voor, waarbij twee auto's zwaar wer den beschadigd. De inzittenden bleven ongedeerd. Het ongeluk ontstond toen een Texelse Opel-bestuurster vanaf de Beatrixlaan linksaf de Keesomlaan wil de indraaien en daarbij geen doorgang verleende aan een uit tegengestelde richting naderende vrouw in een Fiat. In de nadht van zaterdag op zondag werd de aandacht van de politie getrok ken door een op de Waalderweg rijden de automobilist, die ziidh zo slingerend voortbewoog dat het onmogelijk was hem zonder gevaar te passeren. De po litie volgde de man tot ibij zijn huis. Vastgesteld werd dat hij dn kennelijke staat verkeerde. Proces verbaal werd opgemaakt. De bloedproef werd toege staan. gehoorapparatenservice ELECTROHUIS yy-N Brlataa lm» - bulla* wwaivoerdtfiptwU 4a fai Waarom het een voorrecht is de Noord-Ierse kinderen op Texel te ont vangen. „Nou vooruit jongens, het is prachtig weer. Pak de fiets en ga een frisse neus halen. Maar zorg, dat je op tijd terug bent". En daar gaan ze dan. ze blijven een paar uur weg en ze komen fris en uitgewaaid weer thuis. Geen enkele re den voor de ouders om bezorgd te zijn terwijl ze weg zijn. Dat is heel gewoon bij ons op Texel. „Mam, ik neem de pony en ik ga naar het bos". De achtjarige amazone gaat zelfverzekerd op weg Moeder ant woordt: „Goed hoor, wees voorzichtig en zorg dat je met etenstijd weer thuis bent". Ze verwacht dan ook zonder meer. da haar kindje straks weer ge woon thuis komt. En het kind mag er verzekerd van zijn, dat het eten klaar is en moeder thuis. Dat is heel gewoon bij ons op Texel. Een paar voorbeelden van dingen, die bij ons geen enkel probleem geven. On ze kinderen kunnen zich naar hartelust ontspannen, de ouders behoeven zich geen zorgen te maken. Afgezien van de normale ongelukjes is het gewoon vei lig; We kunnen ons ternauwernood een situatie voorstellen zoals in Noord-Ier- land, waar het woord veiligheid niet meer past. Kinderen kunnen niet gaan waar ze willen op straffe van afgerost te worden door „tegenstanders", kinde ren uit een andere buurt. En dat is dan Als de kinderen niet op tijd thuis zijn nog het minste wat ze kan overkomen, en de ouders niet weten waar ze zijn, verkeren ze in de grootste zorg, mis schien in paniek. Je weet niet, af je ze wel levend terug ziet. Dat is ondenkbaar bij ons op Texel. Het is toch wel een groot voorrecht, dat wij dn een land leven, waar veilig heid heel gewoon is. Zo gewoon, dat we het ons niet eens meer bewust zijn. En dan te denken, dat in Noord-Ier- land de kinderen dn een voortdurende spanning leven in een voortdurend ge voel van onveiligheid. Daarom vinden wij het ook een voorrecht dat het orga nisatiecomité ons op Texel de gelegen heid heeft gegeven om een aantal Noord-Ierse kinderen voor 3 weken hier te laten logeren. Ze hier laten beleven dat je onbezorgd en an vrijheid kun le ven cn spelen. Wij zijn er van overtuigd dat u er ook zo over denkt. Vooral als u zelf kinde ren hebt. En u wilt vast wel meewerken om die kinderen een paar mooie weken te bezorgen. Dat kunt u dan op 2 manie ren doen. In de eerste plaats kunt u 2 kinderen bij u te logeren vragen. U be hoeft dan alleen te zorgen voor logies en ontbijt, want verder zijn ze de hele dag bij elkaar om te genieten van de vrijheid die het eiland biedt; ze komen 's avonds thuis en gaan 's morgens na het ontbijt weg. Als u dit wilt en kunt doen, kunt u zich telefonisch opgeven bij: mevrouw A. van der Eijk-Bierens, Julianastraat 3 in D.en Burg, telefoon (02220) 2535; de heer S Bremer, Muldersraat 1 te Oos terend, telefoon (02223) 221; de heer M. Mantje, K 52, De Koog, telefoon (02228) 227. Als u tot uw spijt, om wat voor rede nen dan ook. geen kinderen in uw huis kunt hebben, dan kunt u dn ieder geval medewerken om dit projekt finanoieel mogelijk te maken. Want we hebben na tuurlijk geld nodig en als u zich reali seert, wat de dingen tegenwoordig kos ten, zult u ook weten, dat we veel geld nodig hebben. Stort u dus een flink be drag op rekening; Rabobank nr 36 25 35 450 t.n.v. de heer H. de Lugt met de vermelding „Texel-Ierland". Doet allen mee! Ieder op zijn wijze. Ieder naar zijn vermogen. Maar doe het nu, doe het meteen. Aktiecomdté Texel-Ierland tb Onlangs is op Texel huis-aan-huis een te- lefoongtdsje verspreid waarin, op de beken de alfabetische naamsvolgorde, alle Texelse telefoonabonnees staan vermeld, gegroepeerd per dorp Het gidsje voorziet in een behoef te want het is heel wat handiger dan de om vangrijke PTT-gids voor het telefoondistrict Haarlem. De mensen zijn er dan ook erg bltj mee en zullen het boekje ongetwijfeld tot in lengte van jaren blijven gebruiken. Dat is ook prettig voor de vele Texelse onderne mingen die in het boekje hebben geadver teerd. Het telefoon gidsje dat de naam „kies schijf" draagt is een uitgave van Bureau „Driespan" B.V. te Heerhugowaard. Men heeft het zich daar gemakkelijk gemaakt door eenvoudig stukken uit de officiële PTT-gids te fotograferen en in offset te drukken. Deze commercieel ongetwijfeld interessante han delwijze is echter bij de wet verboden. Van de heer H. van Dijk (PTT-employé te Den Haag en speciaal belast met telefoongids- aangelegenheiden) vertelde ons dat alleen de PTT gerechtigd is een gids met alfabe tische naamsvolgorde uit te geven „Drie span" is in overtreding. Worden er nu maat regelen getroffenDe heer Van Dijk vertel de ons dat in dergelijke gevallen een aange tekende brief naar de uitgever wordt ge stuurd waarin op het strafbare feit wordt ge wezen en waarin het onmiddellijk staken van de uitgave wordt geëist. Een zinloos optre den, want als de boekjes al bij de telefoon abonnees zijn bezorgd, valt er niets meer te staken. Dus geen sancties als het kwaad al is geschied? Gevreesd moet worden dat het spreekwoord „De brut al en hebben de halve wereld" hier van toepassing is want onze PTT-woordvoerder bleef hierover in het vage. Wel staat het vast dat bij het herhalen tot vervolging wordt overgegaan. Van „Driespan" hoorden we dat het de bedoeling is het gidsje elke twee jaar op nieuw uit te geven. Aangenomen moet wor den dat de onderneming zich dat niet zal kunnen permitteren. Daaruit zal in de toe komst veel ergernis voortvloeien, want naar mate het gidsje ouder wordt, wordt het steeds onvollediger en zullen er steeds meer verkeerde nummers in voorkomen. Dat is wel gebleken bij soortgelijke gidsjes die in het verleden door o.a. de TOC zijn uitgege ven. Het zou veel beter zijn als de PTT de bijzondere situatie van Texel erkende en zelf een telefoongids voor Texel alleen zou uit geven of met een particuliere uitgever zou samenwerken met de garantie dat het boekje ieder jaar wordt vernieuwd. Het is nogal naief om te denken dat het na de „open avond" afgelopen zal zijn met bet geroddel over het Vormingsinstituut voor jonge Volwassenen (Textant). Wie kwaad wil denken, zal het blijven doen. Ook een gemeentelijk onderzoek, waarop vanuit de gemeenteraad is aangedrongen, heeft niet veel zin Hoe zou dat moeten? Door spion nen te benoemen onder de deelnemers? Door onverwachte bezoeken van ambtena ren? Wat er ook gebeurt, het wordt een lach wekkende vertoning, alleen al om het resul taat dat voor de op sensatie belusten waar schijnlijk erg zal tegenvallen. Het zou beter zijn eens te onderzoeken waarom zo weinig jongeren deelnemen aan deze toch ongetwij feld erg nuttige vormingsaktiviteitenBest mogelijk dat het elders in het land nog slech ter is, maar het is toch jammer dat in de groep deelnemers van zeer weinig doorstro ming sprake is. Er is een flinke kern die ja ren lang min of meer trouw blijft komen, maar nieuwe gezichten zijn er veel te wei nig. Hoe komt dat? Het antwoord op deze vraag is belangrijk, want de wellicht daaruit voortvloeiende getvijzigde aanpak zal de ani mo kunnen vergroten. Het is onbevredigend dat jaarlijks een fors bedrag aan rijks- en gemeentesubsidie wordt gestoken in een in stituut waarvan veel meer gebruik zou kun nen worden gemaakt. Het is bovendien erg bitter voor andere Texelse organisaties die zich bezig houden om de jeugd zinvol en soms ook vormend bezig te houden, maar het geld dat zij daarvoor nodig hebben voor het overgrote gedeelte via contributies en zelf werkzaamheidin de vorm van moeizame oud papierhandel, oliebollen bakken etc., zelf moeten binnenhalen. Naast de ontactisch gekozen naam, het bizar uitziende gebouw met de geblindeerde ramen, de verivarring met het Open jeugdwerk en andere veron derstellingen, zou doodgewone jaloezie wel eens een belangrijke medeoorzaak kunnen zijn van de negatieve wijze waarop het in stituut bij het publiek overkomt.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1