AGENDA Schrijvende elektronische rekenmachine CITIZEN rekenmachines mm m mmm wou Mf Echtpaar Bark neemt afscheid Damwand op bijzondere wijze verankerd Temperatuursom en stikstof strooien in vroeg voorjaar Voorlichtingsavond over belastingfaciliteiten Volleybaltoernooi Commerciële communicatie in het raadhuis Griezelig CITIZEN 122 SP Geen Texelse bejaa naar concert marinie Auto opengebrol* Over een sauna pas oordelen als je zelf geweest bent SAUNABAD TE SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend Adjudant J. Bark die is benoemd tot commandant van de groep Diemen van de Rijkspolitie verhuist maandag a.s. naar zijn nieuwe woonplaats. Het adres aldaar luidt Luthulistraat 98. Mensen die van de heer Bark en/of mevrouw C. Bark-Veenendaal afsdheid willen nemen zijn vrijdagavond a.s. welikom in de wo ning aan de Keeeomlaan tussen 19.00 en 21.00 uur. Dinsdag 19 februari In Ihotel „De Zwaan" komen om 20.00 uur de Christelijke Plattelandsvrou wen bijeen. In de (Doopsgezinde kerk te Den Burg wordt samenkomst gehouden van de jongere zusteikring; 20.00 uur. In hotel „De Lindeboom-Texel" praten de Texelse merriehouders over sta tionering van een WPN-hengst op Texel; 20.00 uur. Woensdag 20 februari In „De Witte Burdht" spreekt de heer J. Schekkenman voor het r.k. vrou wengilde over journalistiek. Aan vang 20.00 uur. In de LTS-kantine komen de Platte landsvrouwen van de afdeling Texel bijeen. Spreker is de heer Wim Horn- man over Latijns Amerika; 20.00 uur. Om 20.00 uur start in de o.l. school te Oosterend een creativiteitscursus. Donderdag 21 februari In hotel „De Hoop" te De Cocksdorp spreekt de heer H. J. Volriet over be lastingfaciliteiten in het agrarisch be drijf; 20.00 uur. Het Overkoepelend Oigaan van Vrou wenorganisaties Texel houdt „open dag" dn hotel „De Lindeboom-Texel" van 9.30 - 16.00 uur. Spreekster me vrouw Nannes-Giessen over de rech ten van de vrouw. OUDESCHILD P. Daalders Aanne- mersbedrijf heeft een bijzondere tech niek toegepast om de nieuwe damwand in de havenmond van Oudeschild te ver ankeren. De gebruikelijke wijze is dat haaks op de geplaatste damwand sleu ven in de kade worden gegraven waarin de ankerstangen (verbindingen tussen damwand en ankerplaat) komen. In ver band met de aanwezigheid van het ha venmeesterskantoor was het graven van sleuven niet mogelijk. Daarom werden vanuit een gat aan de andere kant van het gebouwtje horizontale gangen ge boord met behulp van luchtdruk, dus onder het kantoor door. De verankering is inmiddels aange bracht. Zoals bekend was het aanbren gen van langere damwanden nodig na dat de kade ter plaatse was ingestort. Inmiddels is gebleken dat nog meer damwand dan aanvankelijk werd ge dacht, aan vernieuwing toe is. Het zal dus nog geruime tijd duren voordat de werkzaamheden in de haven voltooid zijn. LANDBOUW EN VEETEELT Het tijdstip van de grasgroei hangt af van drie zaken, namelijk het weer. de ontwatering van de percelen en de grondsoort Met behulp van de „tempe ratuursom" is het mogelijk de grasgroei voor de verschillende percelen wat dui delijker aan te geven. Deze „tempera tuursom" is de som van de gemiddelde etmaaltemperatuur vanaf 1 januari. Voor een goede start is het van belang, dat de eerste stikstofgift wordt ge strooid, kort voor de grasgroei begint. Deze begint met op alle grondsoorten en percelen bij dezelfde temperatuur som Men kan zich aan deze richtlijn houden.: Temperatuursom: 200° C. op droge percelen, zand en kleigronden. Temperatuursom: 250° C op normale vochthoudende zand- en kleigronden. De temperatuursom is van jaar tot jaar verschillend, maar is dit jaar wel abnormaal vroeg. Reeds enkele dagen geleden zijn wij de grens van de 200° C. gepasseerd en op de drogere percelen kunnen wij ook reeds constateren, dat ei van een zekere grasgroei sprake is. Maar doordat het nog maar half febru ari is lijkt het ons beter om tot de laat ste week van februari te wachten alvo rens er 'begonnen wordt met het strooien van stikstof. We weten immers wel wat voor weer wij gehad hebben maar wat wij nog krijgen moet worden afgewacht. Wanneer het weer zich zo voortzet, wacht dan niet langer dan laatst febru ari met kunstmeststrooien, want dan kost wachten wellicht opbrengst. Hoeveel stikstof strooien? De hoeveelheid stikstof in het voor jaar wordt wel in verband gebracht met de veebezetting. Hoewel deze van in vloed kan zijn, moet men toch zoveel mogelijk profiteren van de grasgroei in het vroege voorjaar. Wij adviseren dan ook om ruim met stikstof te bemesten, nl. 80 - 100 kg zui vere stikstof voor wedden en 120 kg voor maaien. Vergeet bij de eerste bemesting de fosfaat niet en waar nodig een kalibe mesting. J. Koolhof DE COCKSDORP In hotel „De Hoop" te De Cocksdorp spreekt donder dagavond om acht uur de heer H. J. Volriet directeur van het boekhoud- bureau van de Hollandsohe Mij van Landbouw over de BTW-regeling, oude-dag-reserve en andere fiscale en economische aspecten in het agrarisch bedrijf. Een ieder is hierbij welkom. Op zaterdag 23 februari houdt Smash '68 in „De Bijenkorf" te Oosterend een volleybaltournooi, waaraan 8 ploegen uit de eilandcompetitie deelnemen. De wedstrijden beginnen om 10.00 uur. Ge hoopt wordt op veel belangstelling van het publiek Tentoonstelling tot 23 februari Op initiatief van de Art Directors Club Nederland kwam een kollektie van „opmerkelijke voorbeelden van commer ciële communicatie" reklame tot stand, die vanaf heden tot en met vrij dag 22 februari op het raadhuis te be zichtigen is. De verzameling is opgebouwd uit re- klame-objecten, die om hun idee en uit voering zijn bekroond door een jury van deskundigen èn door een jury van on- deskundigen op 't gebied van de rekla me. Het is de bedoeling dat de tentoon stelling het contact tussen consument en communicatiespecialist ten goede komt. Vandaar die contrajury, die beoordeel de uit naam van de consument. Het ver dient melding dat haar beoordeling vrij wel identiek was aan die van de jury van deskundigen. De expositie „Communicatie" is tot en met vrijdag geopend van 8.30 - 12.00 uur en van 13.30 tot 17.00 uur. ASh U«»r» fc.lUn T«reahree*0#n<J „Het is goed dat men waakzaam is maar in veel gevallen wordt met be trekking tot de gevaren sterk overdre ven, speciaal door niet ter zake kundi- gen", aldus de heer Van der Wal, in z'n causerie voor de Ver. v. Bedrijfsvoor lichting Texel. Je vraagt je af, zou zo'n man werke lijk voorbijgaan aan het feit, dat al die „niiet ter zake kundigen" z'n consumen ten zijn? De Keuringsdienst van Waren heeft het toezicht op de naleving van de „Wet op de levensmiddelen", waarin nauw keurig is vastgesteld welke vergiften mogen worden gebruikt en hoe, hoe groot de tijdsduur tussen de laatste be handeling met welk vergif en de oogst moet zijn en welk maximum aan gif nog buiten de levensmiddelen aanwezig mag zijn wanneer ze in de handel komen. Zoiets 'klink geweldig mooi, maar het is je reinste verlakkerij, want controle is absoluut onmogelijk. De duizenden scheikundigen die een dergelijke controle zouden moeten uit voeren bestaan namelijk helemaal niet Als niet ter zake kundige zou je ver der nog Rachel Carson kunnen aanha len, maar zeker krijg je dan de door de chemische industrie ingepompte slagzin te horen van „Gif of honger". Hoe zou een deskundige als de heer Van der Wal denken over het werk van professor Seifert, die toch heeft aange toond dat diverse soorten van bedrijven renderen zonder chemische industrie? Z'n boek heeft een plaatsje gevonden in heel wat consumentenboekenkasten. Door het gebruik van miljoenen kilo grammen gif zijn we niet in staat ge bleken om dan ook maar één soort scha delijke insecten of enkel ander schade lijk organisme te verdelgen, maar we zijn wel bezig om onze inheemse fauna en flora uit te roeien. Vernietigingsgolf of niet, de chemi sche industrie beroemt zich op grote verdiensten voor de mensheid, door het uitsterven van malaria, vlektyfus en gele koorts, maar ook dat is alweer ach terhaald. Er zijn nieuwe soorten mala ria, gevaarlijker dan die van vroeger, waartegen de oude middelen ook al niet meer helpen. Het oude liedje. Als lezer krijg je het gevoel dat het instituut van de heer Van der Wal door de chemische industrie wordt gesubsi dieerd. Wonderlijk dat je het als deskundige kimt veroorloven aan de gevolgen in- plaats van aan de oorzaken te werken. Ik twijfel niet aan de deskundigheid of integriteit van de heer Van der Wal, maar onwillekeurig stel je je z'n tuin voor met in een van de hoeken, de com pos thoop. In mei 1971 is dn Nederland de Com missie Onderzoek Biologische Land bouwmethoden geïnstalleerd. Zij is sa mengesteld uit landbouwdeskundigen, biologen en vertegenwoordigers van al ternatieve landbouwmethoden en ze staat onder voorzitterschap van drs J. T. de Smidt van het Instituut voor Sy stematische Plantkunde van de R.U. te Utrecht Inmiddels is van de commissie een interimrapport ter perse gegaan, het is verkrijgbaar bij het P.U.D.O.C. (centrum voor landbouwpublicaties- en documentatie), Postbus 4 te Wagenin- gen. Taeke van Lingen, Den Burg optellen, aftrekken, vermenigvul digen, delen, constante faktor, di- rekt toegankelijk geheugen, au tomatische kommaplaatsing, etc. Prijs 1348,excl- b.t.w. LAAT HEM DOOR ONS AAN U DEMONSTREREN Opvallend door mogelijkheden, prijs en kwaliteit. vanaf ƒ248,(excl. btw, incl. laadsnoer en N.C.-aecu) bij uw kantoor boekhandel in de Parkstraat b.v. 7k langeveld de rooij Van de zijde van de Texel den bestaat onvoldoende bels voor een gezamenlijk bezoel door de marinierskapel op 2 te geven concert dn Den Heldt jaardenberaad Texel was een dergelijk groepsbezoek te Op het parkeerterrein bij p aondagochtend een Duitse pei opengebroken. Een bedrag vai dat zich in een tasje bevond, ■mist. Er zijn Texelaars c nooit een saunabad genomen. Het won dat d-ie het eens pr Prijzen 6,- tot 1< wel groeps- als p bruik is mogelijk. dig een afspraak ma Keesomlaan 43 (zijwi Den Burg, tel. (02220) UITSLAGEN: ZATERDAG 16 FEBRUARI 1974: Afdeling Noordholland: Texel (Z)-Oosterend (Z) 0—0 Junioren: HCSC Al-Texel Al 8—2 Oo9terend Al-Zeemacht Al 31 Tex. Boys Bl-HCSC BI 0—11 Vesdo BI-Oosterend BI 03 ZDH Bl-Oudesluis BI 61 Oosterend B2-Tex. Boys B2 03 Texel B2-Cocksdorp BI 31 Texel C2-Texel B3, 40 SRC Cl-Texel Cl 2—2 Zeemadht Cl-Oosterend Cl 01 Pupillen: Afdeling A: Tex. Boys b-Texel a 08 ZDH a-Tex. Boys a 13 Oosterend a-Texel c 120 Afdeling B: Oosterend b-Cooksdorp b 50 Tex. Boys c-ZDH b 21 Texel d-Tex. Boys d 10 Texel e-Tex. Boys e 30 ZONDAG 17 FEBRUARI 1974: 4de klasse B KNVB: Texel-Grasshoppers 11 Afdeling Noordholland: ZDH-DWOW 1—1 Cocksdorp-Hauwert 11 Dirkshorn-Oosterend 12 Kreileroord-De Koog 30 Texel 2'HRC 4 3—2 Oosterend 2-WGW 4 3—1 Watervogels 3-Texel 3 31 Wderingerwaard 3-ZDH 2 24 Vesdo 3-ZDH 3 4—3 Tex. Boys 2-Watervogels 5 70 Tex. Boys 3-Callantsoog 3 81 SRC 6-Oosterend 3 11 Cocksdorp 2-Kaagvogels 5 50 Junioren: OudeSluis Al-ZDH Al 3—2 Flevo BI-Texel BI 1—2 Dames: Flevo-Tex. Boys 43 MEDEDELINGEN S.V. Texel De training van de junioren BI en Cl zijn i.v.m. de training van Texel 1 ver schoven naar donderdag, zelfde tijd. TEXEL GAF PUNT WEG Texel heeft dit weekend niet de volle winst kunnen behouden. Het was ge lijkspel (11) met de Grasshoppers uit Hoogwoud, waarmee de Texelse ploeg genoegen moest nemen. Texel, nog steeds zonder Gerard Diephuis en Akkie Bakker, nam meteen de leiding in han den en heeft dit praktisch gedurende de hele wedstrijd in handen gehouden. Vooral over rechts kwam Texel enkele malen goed door. Gescoord werd er ech ter niet Uit een dieptepass liep Hans Geus goed door. Zijn kopstoot was ech ter van te grote afstand om het de Grasshoppersnioelman moeilijk te ma ken. Zo ontstonden er meer kansen maar het lukte nog niet. Tot een kwar tier voor de rust moest het publiek op de eerste treffer wachten. Hans Geus bediende met een fraaie pass Wim Koorn, die de bal op de borst opving, de Grasshopers-keeper omspeelde en be heerst afrondde Na de rust was het weer Texel, dat de toon aangaf. Drie minuten in de tweede helft kwam Texel in de gelegenheid de voorsprong tot twee nul uit te bouwen. Hans Geus, al leen staand voor de keeper, plaatste echter de bal redht in diens handen. Texel bleef drukken. Zo keerde de kee per een fraai schot van Jan van Ben- nekom. Thijs Jonker brak door, maar trof het zijnet. Een kopbal, weer van Jan van Bennökom ging juist over de kruising. Sporadisch kwam Grasshop pers op de Texel-helft. Uit één van zul ke uitvallen wist Grasshoppers echter de gelijkmaker te scoren. Bep Vonk ver dedigde uit en plaatste de bal in de voe ten van Kees Boot. Kees Boot dacht de bal even terug te spelen op Aad Vaars hetgeen goed doorzien was door een Grasshoppers aanvaller. Deze onder schepte de bal en maakfe er 11 van. Texel deed er alles aan om nog een overwinning te forceren. Bep Vonk viel uit met een blessure, waardoor Guus Zegel de voorhoede kwam versterken. Het mocht allemaal met meer baten. Er werd niet meer gescoord. Texel ver speelde hierdoor een puntje, waardoor de afstand weer even groter is gewor den. ZDH 1 EN DWOVV 1 SPEELDEN GELIJK De angst die ZDH voor het bezoeken de DWOW had, was niet onterecht, want deze ploeg, die de laatste tijd op merkelijke successen behaalde, heeft het de thuisclub bijzonder moeilijk ge maakt. ZDH had 't zwaar met de zeer snelle uitvallen van de bezoekers. ZDH kreeg weinig kans in de aanval te gaan door de goed opgezette tegenstoten van DWOW. Na 12 minuten hadden de be zoekers succes toen J. Sohoo z'n club met een mooi doelpunt de leiding Ikon geven 01. C. Commandeur bracht na 30 mi nuten met een prachtige kopbal de stand gelijk. Na de rust weer een enorm spannend duel. ZDH had een 'keer geluk toen een schot van T. Hillegers tegen de lat belandde, maar ook de DWOW-doel- man moest twee keer een enorm hard schot uit z'n doel houden. FEL SPEL VAN COCKSDORP EN HAUWERT In een vooral in de eerste helft goed gespeelde wedstrijd, hebben Hauwert en Cocksdorp de punten broederlijk ge deeld. Cock9donp nam direkt het initia tief en met een aantal snelle en knappe aanvallen werd Hauwerts verdediging danig op de proef gesteld. Toch zou Hauwert de leiding nemen Een lange pass uit de Hauwert achterhoede bracht enige verwarring in de Cocksdorper achterhoede, waar de Hauwerts rechts buiten knap gebruik van maakte. En zo stond Cocksdorp na 20 minuten met 10 achter. Cocksdorp liet hethoofd niet hangen en toog met grote vastberaden heid in de aanval. Er was nog ongeveer 10 minuten te spelen toen Cocksdorp eindelijk loon naar werken kreeg en wist na goed aangeven van H. Star langs Hauwert te komen. Cocksdorp moest oven stoom afblazen, maar kreeg vlak voor tijd nog een mooie kans na goed voorbereidend werk van P. J. Stolik, maar er was niemand ter plaatse om zijn knappe voorzet af te ronden. De rust 'ging in met 11. Na de rust was de wedstrijd minder interessant dan dn de eerste helft, maar de spanning bleef. Hauwert kwam nu ook meer aan aan vallen toe en Cocksdorp moest zich nu tot uitvallen bepalen Cocksdorp kreeg nog een mooie kans maar uit een voor zet van rechts werd de bal rakelings naast gekopt. Hauwert probeerde in de laatste 10 minuten nog de winst te be halen, maar de achterhoede, onder aan voering van W. v. d. Linden, en een uit stekend spelende linksback R. Veldman wisten de verdediging goed dicht te houden. Slechts één keer was Hauwert dicht bij de zege, maar met 'n katachti ge reaktie wist keeper Stolk de van dichtbij ingeschoten bal tussen de palen vandaan te halen. Cocksdorp kan terug zien op een knap gespeelde wedstrijd. HOOGGENOTEERD DIRKSHORN DOOR OOSTEREND VERSLAGEN Op een zwaar bespeelbaar terrein be haalde Oosterend een verdiende 21 overwinning op het hooggeplaatste Diilkshorn. Al in het begin toog Ooster end meteen ten aanval en dit resulteer de dn een paar goede kansen, waaruit Co Timmer de sterkte van het houtwerk beproefde. Dirk van der Meer bracht met een paar igave akties Piet de Vries «F in stelling, maar mede door kwaliteit wisten ze de kansei te benutten. Ook Dirkshorn niet stil, maar verder dan eei de lat wisten ze ook niet te il rust brak aan met een 00 de rust een fel aanvallend Dii de achterhoede kreeg handen maar door rustig optreden \v. end de nodige rust weer in d brengen. Na een kwartier kei end onder de druk van Dirksl daan komen en toen M v. d. met een goede dieptepass P. <j stelling braaht had de Dirks man geen schijn van kans tege jectiel dat van z'n rechtervoe Keihard joeg hij de bal in d 10. Hierna ging Dirkshom c len ten aanval en het was J die hiervan goed profiteerde t alleen voor de keeper verschet ze tegen z'n bekeken boogbal weer: 20. Hierna was het s Dirkshorn gebroken en de tijd werd plichtmatig uitgesp wist Dirkshorn vlak voor tij scoren. Maar Oosterend hoef nog maar af te trappen en me op floot de scheidsrechter voa de. Een verdiende overwinninj goedspelend Oosterend. Eindst DE KOOG EERLOOS VERSI g De Koog heeft de kansen u oord onbenut gelaten en hie nederlaag geleden. In de ee was Krei'leroord duidelijk de l De Koog. Na 10 minuten maak voor reeds 10. Dit had vooi een waarschuwing moeten z niettemin was het dezelfde de stand na een half uur op 1 Alles wat De Koog hier tegei stellen was een kopbal van D rakeling naast ging en verd sdhoten waar de Kreileroo geen problemen mee had. Met stand ging de rust dn. In de tv waren de rollen omgedraaid e Koog Kreileroord onder druk ontstonden enkele reële soorii maar deze werden vooral via geen geluk had met zijn safc benut. Kreileroord kwam he kelijk op 30: een zachte tl bal werd door een Kreileroord derschept en deze had geen rc per Dekker te passeren. Hien Koog nog geprobeerd de eer maar ook dat 'kleine beetje brak er nog aan. 3e OOSTEREND-TEXJ WEDSTRIJD VAN GEI KANSEN Texel om de punten, Ootf zich te handhaven: ingredië een derby. Na het beginsig: meteen duidelijk dat het om de kan zou worden gehaald, strijd kenmerkte zich door tredingen, ruw spel en geëi gedrag. Evenwel ging men van tijd meer aandacht aan beeld schenken. Texel viel lijk over de linkerflank aan, bouwde vanuit het midden fensief lieten de ploegen niet te toe en die van Texel wa meester in de lucht. Tot de bepaalde het spel zich voorni het midden en zonder écht momenten. Na de rust verandi dadelijk. Oosterend voerde op en viel over links en recti aan. Verschillende keren k situaties voor waarbij keeper hetdoel schitterend wist te v Texel kon nu counteren en v ming en C. Mets kreeg de 0 verdediging het soms knap Toch mocht het allemaal niets tweede helft verliep ook zo: punten (al was A. Koger e: dicht bij) evenwel zonder aai en inzet in te boeten Een t< het dan. misschien niét, een hij wel ml.: „de wedstrijd v miste kansen" en dat was ten uit. 11

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2