Telersvergadering van de Keuringsdienst koffer dix biscuits fourré lekkerbekjes appelmoes I r1,11 - 14 LANDBOUW en VEETEELT Volgende week Boerderijentocht Schietoefening van het raadhuis KRUISWOORDPUZZEL kopen bij de spar is sparen bij de koop kilopak spar prima van nelle duyvis rubriek voor- Op de telersvergadering van de Keu ringsdienst Noordholland, die op 23 fe bruari werd gehouden, werd achtereen volgens door de heer Ir. G. Beelen en de heren F. J. de Haan en D. Bakker een aantal mededelingen gedaan. Uit een aan de telers toegezonden fi nancieel overzicht en een toelichting daarop hleek, dat in het boekjaar 1 mei 1972 tot 30 april 1973 een voordelig re sultaat van ruim ƒ200.000,was be haald. Op een vraag van een der aanwezigen werd geantwoord, dat het niet in de be doeling lag om de keuringskosten in verband met het gunstige financiële resultaat te verlagen. Het winstsaldo zal worden besteed als een vooruitbetaling op de kosten, die voor de veiligstelling van de pensioenen van het personeel in de toekomst nodig is. Uit het overzioht van de heer Ir. Bee len bleek, dat de oppervlakte voor poot- goed geteelde aardappelen de laatste jaren regelmatig kleiner wordt_ Vanaf 1970 tot 1973 is de goedgekeurde opper vlakte gedaald van plm. 4.000 ha tot ruim 3.500 ha. Daar staat tegenover, dat de opbrengst per ha een regelmatige stijging vertoont. In de zojuist genoem de periode steeg deze nl. met 3.000 kg per ha van ruim 19 ton tot plm. 22 ton per bunder. Bij de granen is een nog veel snellere daling van de gekeurde oppervlakte op getreden, nl. van ruim 3.000 ha in 1970 tot ruim 1.800 ha in 1973. Wat de kosten van de keuring betreft ligt het zo, dat deze in vergelijking met een gebied als de N.O. Polder aan de ho ge kant zijn. In vergelijking met andere gebieden liggen de kosen beslist niet on gunstig. De kosten van de veldkeuring vertonen een lichte stijging. De plombe- nngskosten kunnen al een jaar of vijf op het zelfde peil worden gehouden. Hoewel de Keuringsdienst door het in verhouding grote aandeel van de lonen in de totale kosten zeer conjunctuurge voelig is kon dank zij een normale af vloeiing van personeel de kostenstijging beperkt blijven. De voorzitter van de kring Texel, de heer De Lugt, dankte het bestuur voor de hulp, die in het afgelopen seizoen was verleend tijdens de ziekte van de heren Appel en Jansen. Per 1 april zal de heer De Wit als keurmeester op Texel in dienst treden. Ervaringen aardappelkeuring in 1973 Uit de mededelingen, die de heer F. J. de Haan deed bleek, dat er bij de zg. na- controle een groot aantal teleurstellin gen naar voren kwam. Van de 1560 per celen moesten er bij de nacontrole 453 in klasse worden verlaagd. Bij de mon sters, die hiervoor in de kas werden ge zet moest één van de drie partijen in klasse worden verlaagd. De heer De Haan kon meedelen, dat de Texelse te lers hierbij gunstig naar voren kwamen. Bij de tegenvallers behoorde dit jaar ook het ras Bintje. Zoals gewoonlijk viel het ras Alpha mee, terwijl ook de rassen Sirtema en Doré meevielen. Ingaande op de mogelijke oorzaken van deze teleurstelling kwamen de vol gende punten naar voren. De start was in 1973 goed. Het uitgangsmateriaal bleek goed te zijn. Als gunstige omstan digheid kan ook worden genoemd, dat 1973 geen ernstig „luizenjaar" bleek te zijn. Als ongunstige factoren noemde de heer De Haan het toenemen van d aardappelopslag. Deze opslag is maai zelden gezond Verder laat in bepaalde gevallen ook de belending te wenser. over. Hoewel 1973 geen specifiek „luizen jaar" was kwamen dn juli enkele „pie ken" voor. Dat deze pieken een nadelige invloed hebben gehad zou geconclu deerd kunnen worden uit het feit, dat op een zeer vroeg tijdstip gerooide par tijen mee vielen. De heer De Haan wees verder op het grote belang van de bedrijfshygiëne. Deze hygiëne is vooral van belang voor het bestrijden van een drietal knolziek- ten, nl. Phoma, Zwartbenigheid en Fu- sarium. In dit verband wees de heer De Haan op het grote belang van goed uit gangsmateriaal. In een nog te groot aan tal gevallen wordt voor „eigen poot- goed" gebruik gemaakt van partijen van mindere kwaliteit. Als voorbeeld noemde de heer De Haan beschadigde knollen. Verder wees spreker op de noodzaak om zg. „droogteknollen" zo spoedig mogelijk uit de partij te verwij deren. Ook de zg. „moerknollen" moeten zo gauw mogelijk verdwijnen. Voor het tegengaan van de versprei ding van de genoemde knolziekten is het schoonmaken van de machines een eerste vereiste. De schimmels, die bij deze ziekten behoren kunnen niet le ven op hout of ijzer. Als men zorgt voor verwijdering van alle aanhangende grond aan de machines voorkomt men het gevaar van verspreiding van deze ziekten via de werktuigen. De heer D. Bakker wees op het grote belang van de ontsmetting van het pootgoed Tot voor enkele jaren dacht men hierbij speciaal aan de ontsmetting tegen de rhizoctonia-sahimmel. Ondanks de zeer vele bezwaren tegen het gebruik van kwik als ontsmettingsmiddel kan het bij de pootgoedontmesting nog niet worden gemist. Het blijkt nl. dat de kwikontsmetting ook van belang is voor de bestrijding van andere gevaarlijke knolziekten. In dit verband noemde de heer Bakker de sinds enkele jaren op getreden Phoma-schimmel. Het is zaak om niet te gauw te den ken, dat het pootgoed gezond is. Ook op knollen, waar de zwarte sclerotiën van de rhizoctonia niet met het blote oog te zien is bij het bekijken onder de micros coop zelfs voor een leek goed waar te nemen, dat er een massa schimmeldra den aanwezig kunnen zijn. De heer Bakker wees er op, dat bij het ontsmetten nog al eens teleurstellin gen optreden. Het is zaak te zorgen voor een goede temperauur van het ,,bad" en de goede concentratie. Dat de ontsmetting buitengewoon ef- fektief kan zijn bleek uit een proefont- smetting, waarbij het besmettingsper centage met de schimmelziekte Phoma foveata van 36,7%> werd teruggebracht tot nul procent. Wat de kansen op besmetting betreft bleek ook duidelijk, dat bij laat rooien het percentage met Phoma foveata be smette partijen veel hoger was dan bij vroeg rooien. Dat het ontsmetten tegen Rhizoctonia geen onvruchtbare zaak is bieek ook duidelijk uit de bemonstering van door telers ingezonden ontsmette partijen pootgoed. Van een groot aantal monsteri bleek in de jaren 1969 - 1972 resp. 4,9°/o, 3,5%, 1,9% en 2,7% te moeten worden afge keurd wegens onvoldoende resultaat. Tot slot deelde de heer Bakker nog mee, dat het grote bezwaar van de lan ge duur van het onderzoek op het voor komen van Phoma foveata in de naaste toekomst mogelijk vervallen zal. Er wordt op dit moment gewerkt aan een methode, die de duur van het onderzoek terug kan brengen tot 5 a 7 dagen. Ook dit jaar bestaat weer de moge lijkheid deel te nemen aan de bezichti gingsdag van verbouwde en nieuwe boerderijen. Deze wordt volgende week donderdag gehouden. Inlichtingen over aanvangstijd, route e.d. volgen. Op 19 februari, uitwij'kda bruari 1974 gaat H.M. Limbi dn sector 045 - 075 graden r met een straal van 9 mijl vat ge geleidelicht Nieuwe Hai hiedssohip aanwezig. MEDEDELINGEN VAN BEN W Kleuterschool Den Hoorn De heer R. Kamstra van de Zilver meeuw heeft in de Texelse Courant van 8 januari in de rubriek „Wat is zeggen wou" opgemerkt, dat de bouw van een kleuterklas in Den Hoorn 2 ton kost, terwijl in Nijmegen de kosten van één lokaal slechts ƒ17.250,bedragen. Zo gesteld moet men wel de indruk krijgen, dat op Texel met geld wordt gesmeten, dit in tegenstelling met Nij megen waar men de oud-Hollandse deugd van zuinigheid beoefent. De zaak ligt echter totaal anders dan de heer Kamstra veronderstelt. In Den Hoorn betreft het n.l. een lokaal met algemene ruimten als leidsterkamer, gang, toiletten, e.d. met een inhoud van ongeveer 630 m3. Bovendien is in het bedrag van ƒ199.550,ook begrepen de centrale verwarming en de gehele inrichting. De ramingen zijn verder op dit moment nog zeer globaal. In Nijmegen daarentegen is geen sprake van nieuwbouw. Het bedrag van ƒ17.250,per lokaal heeft nl. uitslui tend betrekking op 'het verplaatsen van twee bestaande houten noodiokalen. Hopelijk is hiermee het misverstand uit de wereld. Lichtreklames Voor het aanbrengen van lichtrecla mes is toestemming vereist van burge meester en wethouders. Het is echter gebleken, dat deze reklames niettemin op verschillende plaatsen zijn aange bracht zonder vergunning. Iedereen die een lichtreklame heeft, wordt geadiveerd, eens na te gaan of daarvoor wel vergunning is verleend. Zo nodig kan dit nagevraagd worden bij 'het bedrijf dat voor de levering en plaatsing heeft gezorgd. Zij die zonder vergunning een lichtreklame hebben laten aanbrengen, krijgen de gelegen heid op korte termijn alsnog vergun ning aan te vragen. Voor de daarbij nodige tekeningen e.d. kan men zich het beste weer wenden tot genoemd bedrijf. Het is de bedoeling een inventarisatie te maken van alle lichtreklames in de gehele gemeente. Indien blijkt dat er dan nog zijn /waarvoor geen vergun ning is verleend, zal overwogen worden deze op kosten van de overtreder te verwijderen. Voorkom dus moeilijkhe den en vraag zo nodig spoedig vergun ning aan. 20 21 Horizontaal: Verticaal: 1. boertige nabootsing 7. jaargetijde 1. plant 13. vlaktemaat 2. papegaai 14. oxideren 3. soort appel 16. voetbalvereniging 4. spoedig 17. zoogdier 5. in oprichting (aflk.) 19. danskoor 6 zedig 20. insekt 7. meisjesnaam 22. en anderen (afk.) 8. water in Friesland 23. ontsteking 9. trechter van een netwerk 25. selenium (afk.) 10. wal 26. ton 11. plaats in Gelderland 28. edelgrootachtbaar (afk.) 12. gewoon 29. Nederl. Televisie-Stichting 15. droog (van wijnen) (afk.) 18. kindergroet 31 meisjesnaam 21. verlaagde toon 33. stofmaat 23. Oosterse titel 34. oude munt 24. overeind zijn 35. houding 27. staat in Amerika 37. voorzetsel 28. lidwoord 38. gissen 30. Engelse titel 40. gelijkenis 32. vaccineren 42. uitroep 34. al 44. oude maat 36. projectiel 45. vruohtje 39. onvruchtbaar 48. interest 41. kerkelijke straf 50. Duits voorzetsel 43. soort weefsel 51. zangnoot 45. soort lak 52. mechanische mens 46. mannelijk dier 54. voormalig (in samenstelling) 47. kathedraal 55. stapel 48. bedorven 57. horizon 49. uiterste 59. voorzetsel 53. verzoek 60 loot 56. kring, omgeving 61. zangnoot 58. gekke 63. tamme 60. éénjarig dier 65. Frans onbep. vnw. 62. als volgt (afk.) 66. aardige 64. roofzuchtige papegaai 69. watering 65. ons inziens (afk.) 70. cadans 67. nieuwe wereldtaal 72. groet 68. plaats in Duitsland 73. ziekte 70. gemalin van Aegir 76. water in Utrecht 71. maand 77. van de kleinste afmeting 74. Engels voorzetsel 78. zangvogeltje 75. dierengeluid per rol slechts 2 jampotten spar literpot spar originele friese koekrepen (zoetzuur) van 446- voor

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 6