m lichte veebezetting of dik er op? flatmysterie FILMNIEUWS Een pluim voor agrarisch Texel Goed grasland: gels ook voor vo Textant geeft cursus ontwikkelingssamenwerking Schietoefeningen feuilleton door Tom Lode wijk Derde blad Texelse Courant, vrijdag 22 februari 1974 raag, die veehouders en land- orlichters dikwijls bezig houdt an de veebezetting. Jarenlang is ezetting op de Texelse bedrijven lichte kant geweest. Het aantal n, dat bij omrekening van de vee- )p „grootvee" tot een bezetting e stuks „grootvee" per bunder was tot voor enkele jaren zeer ls een motief om de veebezet- t te zwaar te maken werd altijd co van een droogteperiode ge- sen zijn er ook op ons eiland •n ontstaan met een veebezetting uk „grootvee" per bunder. Aan rkant" is het aantal bedrijven veebezetting al belangrijk gro- let is geen zeldzaamheid als het ituks „grootvee" wordt opge- 14 a 5 stuks per ha. .1 duidelijk zijn. dat het niet lukt leze laatstbedoelde gevallen de 1 helemaal aan de kost te ihou- ruwvoer van eigen bedrijf plus idling met een „normalle" hoe- krachtvoer In dergelijke ge- aanvoer van ruwvoer van an- 1 rij ven nodig en is ook de hoe- krachtvoer in 't algemeen ho op bedrijven met een „normale" ting. bben geprobeerd om uit het be- nomisch overzicht van de 16 llandse bedrijven een konklusie en over het al of niet verant- ijn van een zware veebezetting, zeggen, dat ik het maar als een beschouw. We stellen ons open biök op onze uitgangspunten. Welke kosten in aanmerking? bben ons eerst de vraag gesteld ostenposten je in aanmerking nen als je wilt berekenen wat groot vee aan voeder kost. rste de pacht van de grond plus nene kosten, die er voor die dig zijn Bij die algemene kos- n we ook die van de fosfaat- en sting plus eventueel een koper- g berekenen. weede plaats moet de stikstof- g als afzonderlijke kostenpost >pgenomen. En als derde komen kosten voor aankoop van voer ■n het bedrijf. Op de bedrijven niet te zware veebezetting zal uitsluitend aankoop van eventuele droge pulp zijn. ichte veebezetting zal het voer in het bedrijf voor een deel ook zijn. nt, dat aanleiding tot menings can zijn is het bedrag, dat voor ond moet worden berekend, ve zoals we hiervoor opmerk- e algemene kosten op de grond temen. Kosten van 1 ha grond id van gepachte grond, waarbij >njs op een normaal peil is ge- *en de kosten op dit moment 250,per bunder. Voor de fos- kalibemesting en eventueel in de vier jaar een koperbe- ïemen we een bedrag op van er ha. Voor de algemene ver- an het grasland, waarbij we vooral denken aan het ondehhoud van sloten en greppels ook een bedrag van ƒ125,per ha. In totaal komen we hier mee op een bedrag van ƒ500,per bun der als kosten van de pacht, de onder- houdsbemesting plus de verzorging. We wijzen er nogmaals op, dat over dit bedrag gediscussieerd kan worden. Bovendien zijn we er heel goed van doordrongen, dat dn gevallen, waarin de grond moet worden gekocht het bedrag van ƒ500,per bunder niet toereikend is. Intussen zal het de aandachtige lezer duidelijk zijn, dat hogere kosten voor de grond in de eerste plaats Ide bedrij ven met een lichte veebezetting treffen. Het bedrag per grootvee-eenheid, dat als pacht van de grond plus algemene kos ten moet worden berekend stijgt naar mate de veebezetting lichter is. Opzienbarende /uitkomst De uitkomsten van onze berekening zijn ook voor onszelf een grote verras sing. We hielden er terdege rekening mee, dat een zwaardere veebezetting zou leiden tot een hoger bedrag aan voerkosten en kosten, die voor het „la ten groeien" van voer nodig zijn. Het tegendeel blijkt het -geval te zijn. De 16 bedrijven, waar het hier om gaat -hébben we verdeeld in 3 groepen van resp. 5 bedrijven. Op de vijf bedrijven met cle lichtste veebezetting is die gemiddeld 1.89 stuks grootvee per ha grasland plus voeder gewassen. Uitgaande van ƒ500,per ha voor de grond zijn de „grondkosten" per grootvee-eenheid (g.v.e.) ƒ267,De stilkstofikosten zijn ƒ117,per-g.v.e., ter wijl de kosten voor aangekocht voer ƒ584,per g.v.e. bedragen. In totaal zijn de kosten voor de voédervoorzie- n-ing in dit geval ƒ968,per g.v.e. Op de zes „middelste" bedrijven is de veebezetting 2.22 g.v.e. per bunder. Dit levert aan grondkosten ƒ226,per g.ve. op. Voor de stikstof is dit gemiddeld ƒ138,en voor aangekocht voer ƒ471, De totaal gemiddelde kosten voor de voedervoorziening zijn in dit geval ƒ835,deiihalve zo'n ƒ130,lager dan -in het eerste geval. Tenslotte de 5 bedrijven met de zwaarste veebezetting. Op deze bedrij ven is dit gemiddeld 2.75 g.v.e. per ha. De grondkosten zijn uiteraard -in dit geval aanmerkelijk lager dan in het eer ste geval. Ze zijn hier ƒ183,Hoewel de stikstofbemesting per bunder zwaar der is, is -toch het bedrag per g.v.e. door het groter aantal stuks per bunder la ger. In dit geval ƒ100, De kosten voor aangekocht voer zijn practisch niet hoger dan in het eerste geval. Ze zijn ƒ589,per g.v.e. In totaal komen we voor de voeder voorziening op een bedrag van ƒ872, per g.v.e. Di-t betekent ongeveer ƒ100, minder dan in het eerste geval. Een verrassende uitkomst! Deze ge gevens hebben betrekking op het boek jaar 1 mei 1972 - 30 april 1973. Wat de aangekochte voerkosten betreft ligt dit op het moment ongunstiger dan in die periode. Bij de berekening van de kosten voor de stikstofbemesting is uitgegaan van ƒ1,per kg zuivere stikstof. Tenslotte willen we nog eens onder schrijven, dat we een dringend beroep doen op kritiek van deskundige lezers. Een paar weken geleden maakte ik met iemand, die een zeer werkzaam aandeel heeft gehad dn het werk voor de Ruilverkaveling „Texel", een rond- ritje door het rudlveikavelingsgébied -De man in kwestie wilde blijkbaar nog eens zien wat er van het vele door de ruilverkaveling -verrichte werk was overgebleven. Het dééd me als „Texe laar" goed, dat er een pluim kon over schieten voor de Texelse grondgebrui kers en voor het bestuur van het Wa terschap Texel. Met grote voldoening kon mijn „reis genoot" namelijk vaststellen, dat met name de verbeteringen, die op het ge bied van de waterbeheersing door de ruilverkaveling zijn aangebracht ook in stand worden gehouden. Met veel ple vier constateerde hij het goede onder houd van grotere en kleinere waterlo pen. Ik ben van mening, dat hier vooral een woord van erkentelijkheid past voor het bestuur en het personeel van het Waterschap. In de eerste plaats voor het op pei-1 houden van de waterlopen, waarvoor het Waterschap zelf verant woordelijk is. In de -tweede plaats voor het goéde toezicht op die waterlopen, die door de betrokken grondgebruikers zelf moeten worden onderhouden. Ik hoop hartelijk, dat de grondgebrui kers dit steeds minder als een lastig toezicht zullen gaan beschouwen, maar zullen inzien, dat een goede waterbe heersing één v-ain de eerste voorwaarden is voor succesvol grondgebruik. Er is beslist geen plaats voor de mening van de veehouder, die op een opmerking, dat op zijn grond grote plassen stonden reageerde met: „Het staat niet dn mijn bed". „Als voedselplaats voor vogels is goed verzorgd grasland van veel meer belang dan zg. blauwgrasland", aldus een be kend deskundige op het gebied van het vogelleven. Een duidelijke illustratie van de uit spraak van ideze deskundige zag ik kort geleden op een fietstochtje over het ei land. In een gebied, waar het grasland er voor een groot deel „mager" uitzag lag één perceel, dat in een duidelijk be tere vruchtbaarheidstoestand verkeerde dan de rest. Bij de rest waren ook een aantal percelen, die als hoofdbestem ming „natuurreservaat" hadden. Het perceel, dat we als „vruchtbaar" aan duidden is enkele jaren geleden op nieuw ingezaaid. Terwijl op de percelen in de wijde omtrek van het bedoelde perceel slechts enkele vogels verkeerden was het „vruchtbare" perceel dicht bevolkt met vogels, hoofdzakelijk scholeksters, die ijverig aan het foureren waren. Het was voor mij aanleiding aan mij zelf de vraag te stellen waar de uitge breide Texelse vogelbevolking de kost zou moeten vinden als ons Texelse gras land uitsluitend of voor een groot ge deelte natuurgras!andzou zijn. Ik heb mogelijk volgens vele an deren wat voorbarig de konklusie getrokken, dat we oo-k met het oog op het in stand houden van het rijke vogel leven op ons eiland de goede graslanden niet kunnen missen. Het Vormingscentrum voor Jonge Volwassenen „Textant" zal in samen werking met Novib, Amnesty Interna tional en NVSH gedurende de maanden maart en april een cursus ontwikke lingssamenwerking geven. Onderwezen zal worden uit de tiendelige serie „We reld op handen" van W. Langeveld. Hierin worden problemen op het gebied van de ontwikkelingssamenwerking door middel van tekst en illustraties uiteengezet. Onder meer wordt de geschiedenis van het kolonialisme behandeld, milieu vervuiling, vormen van uitbuiting en de wapenwedloop. Ook komen diverse internationale organisaties aan de orde. A-an de hand daarvan zal worden gedis cussieerd. Textant geeft de cursus, om dat zij vindt dat kennis van de ontwik kelingsproblematiek een eerste vereiste is om te helpen deze op te lossen. Belangstellenden kunnen inlichtingen inwinnen bij mevrouw M. Blanken, Tj akkerstraat 35, telefoon '(02220) 3012. De eerste les-discussie-avond is gepland op dinsdag, 5 maart. Op 26 februari a.s. wordt te Bree- zan'ddijk tussen 11.00 en 18.00 uur ge schoten met de 105 lang 30. DE ZEEHOND, EEN RAADSELACHTIG ZOOGDIER (Vervolg van 2e blad) via hun voedsel binnenkrijgen, veroor zaken ernstige storingen, abortus en veelal -de dood. Gechloreerde koolwater stoffen (DDT, dieildrin, aldrin etc.) en PCB helpen ook een handje bij de on dergang. Een hoeveelheid kwik van 1000 ppm (delen per miljoen) bij een zeehond wordt als zeer hoog beschouwd. Maar wat te denken van ihet feit dat op de Galappgoseiilanden de eeuwenoude resten zijn gevonden van pelikanen die nog veel meer kwik in hun lichaam had den dan de pelikanen van dezelfde soort die er nu leven? Interessant in dit ver band is dat de elementen kwik en se leen elkaar kunnen „blokkeren" in een organisme. Dat betekent dat een dier veel kwik kan bevatten zonder er last van te hébben. Op het gebied van de zeewatervergiftiging is al veel onder zoek verricht door mensen als Dr. J. Duiniker en de toxicoloog prof. J. H. Koeman. Van de resultaten daarvan kan Reijnders gebruik maken. MEER MANNETJES Onder het hoofdstuk populatiedyna- mica valt onderzoek inzake vragen over de natuurlijke sterfte van Phoca, het normale aantal geboorten, de huilers" en de getalsverhouding van de sexen. Wat het laatste betreft: er zijn vermoe delijk meer mannelijke dan vrouwelijke aeehonden, maar de natuurlijke sterfte is ibij het mannetje groter En hoe zit het met de trek van de zeehond? Aan genomen wordt dat er uitwisseling van dieren bestaat tussen 'Duitse en Neder landse Waddenzee maar dat is voorna melijk afgeleid uit het terugvinden van dode dieren. Maar zo'n kadaver kan wel ver zijn afgedreven. Peter Reijnders: „We zoeken nog naar een systeem waardoor we zeehonden kunnen merken en 'later op afstand her kennen. Het zou kunnen door de dieren uit te rusten met zendertjes. Dat heeft het RIN gedaan met vossen om vast te stellen hoe groot het gebied is waar ze zich ophouden en daar de hondsdolheid kunnen overbrengen. Het is technisch mogelijk zoiets ook met zeehonden te doen, maar dan moeten de zenders ook onder water werken (sonar) en zo'n ap paraat zal ongeveer ƒ20.000,per stuk kosten. SPOORLOOS Die zendertjes zullen er wel niet ko men en dus moet een andere manier worden gevonden om er bijvoorbeeld achter te komen waar de zeehonden 's winters zijn. Ze zijn dan uit de Wadden zee verdwenen; niemand weet waar heen. In het zeehondenreservaat het Eier- landse gat zijn het afgelopen jaar min der zeehonden geboren dan in het Texels Museum. In „ons" deel van de Waddenzee is de achteruitgang dan ook het steiikst. Bij Groningen gaat het be ter, in de westelijke Duitse Waddenzee gaat de stand nauwelijks achteruit en ■in het oostelijke deel is zelfs een toena me. Ook in Duitsland wordt onderzoek veriaht. Vergelijking en uitwisseling van gegevens kan tot interessante con clusies leiden. Samenwerking is reeds tot stand gekomen met Prof. H. Kraft uit Mundhen die de zeehonden van Nie- dersadhsen bestudeert. „Er staat me nog een drukke tijd te wachten", zegt Peter Reijnders. „Blue Movie" maakt op Texel zijn come-baak. Deze film van Neerlands bodem draait van vrijdag tot en met zon dag dn City. „Blue Movie" staat bekend als een „bloot meesterwerk", de „bloten" zijn onder meer Ursula Blauth, Carry Tef- sen, Helmert Woudenberg en Hugo Met sers. Het verhaal speelt zich af in een flatgebouw, waarin sex hoogtij viert; de ene sexparty volgt de andere op. Grote organisator van diverse feestjes is de pas uit de gevangenis gekomen Michael. Loopt op een gegeven moment een feest je uit de hand, dan wordt Michael ver zocht een vrouw te zoeken en te ver trekken. Dit doet 'hij. Zijn oog was reeds eerder gevallen op de flatbewoonster Julia, die hem echter altijd op een af standje had gehouden. Zoals de meeste Pim Wim-films is ook Blue Movie voor 18 jaar en ouder. Aanvang: 20.00 uur. Ook voor 18 jaar is „Lokaas voor de dood", die maandag- en dinsdagavond wordt vertoond. Hierin wordt de be haarde Joe Ryan verzocht als lokaas te •dienen in de jacht op een in drugs dea lende maffiafiguur, Harry Nielsen. Dit 'betekent het einde van het hippieleven van Ryan. Voortdurend voelt hij zich bedreigd door politie en maffia. Hij duikt onder in een oud landhuis in Hol lywood en verneemt daar de dood van drie van zijn vriendinnen. Hierdoor voelt Ryan zich nog meer in het nauw gedreven; hij is er zeker van dat hij nu zal volgen. Bandieten, geld en een vrouw. Vol doende om de spannende £ilm„Winnctou in dc Dodenvallci" dn ëkaar te draaien. In gezelschap van Old Surehand is de jonge vrouw Ann Dillman met een grote som geld onderweg naar Arizona. Hier voor moet zij door een gebied, dat on veilig wordt gemaakt idoor een bandie tenbende, de „Gieren". Deze hebben de ranch vernield, waar Ann zou overnach ten. De eigenaar van de ranch, Bau mann, verdenkt de Indianen van de ver nieling. Dat was precies de bedoeling van de Gieren. Om zijn valse beschuldi ging wordt Baumann door de Indianen gevangen genomen. Nu springen Sure hand met zijn kameraad Winnetou voor Baumann in de bres. Zij zullen proberen 'hem te sparen voor de dood aan de mar telpaal en de Gieren een lesje geven. Zondag, aanvang 15.00 uur. Iilililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll eb een theorie, zei Driessen, 'soon die aansprakelijk is voor 'an Nieuwolda, allereerst een ende was, en ten tweede werd Dit klopt met de mededeling neisje Volkers, dat hij in de ,een relatie" verwachtte is hij van plan, uit te gaan. >n is tussen zes en zeven uur n is gezien door een bewoon- acht dat het een verpleegster een zieke die verderop woon- was de wij'kzustei echter 's .'olgens haar gewoonte, al ge- bewuste persoon heeft waar aan het slachtoffer gevraagd schrijven, hij zat aan zijn bu- een bloknoot en een balpen em toen onverhoeds van ach- evallen en met de vaas op het gen. Die persoon is toen weg- ader een spoor achter te la- 'ls hoogstwaarschijnlijk, dat n, hoe gering ook, nog op de n die persoon zullen worden en gemakkelijk kunnen 'dentificeerd. Als ik nu afga klaring, dat u met de moord iken hebt, wil ik alléén maar dat u óf geen uniform meer e al lang niet meer gedragen t er geen enkel spoor op te Vandaar mijn vraag. ning hing loodzwaar in de En ilk zou gezien zijn in mijn auto, in verpleegsteruniform? Pardon mevrouw, demand in 'n groene Morris in verpleegstersuniform is tus sen zes en zeven uw 'huis binnengegaan. Ja, die verklaring hebben wij. Dat moet die ouwe gluurder van hier naast geweest zijn.ze brak opeens af. Driessen stond op. Mevrouw, zei hij, ik wou graag van u een duidelijke verklaring; laten we niet langer om de zaak iheendraaien. Tillie stond eveneens op, haar handen ineengewrongen. Goed, zei ze. Ik kan het toch niet lan ger volhouden. Ik heb het gedaan. Driessen knikte naar Koppenol, die snel zijn bloknoot pakte. Ik heb het gedaan, zei ze, zich moei zaam beheersend. En ik heb récht ge daan. Jullie slooft je uit en speurt in alle hoeken zogenaamd om het recht te dienen, om degeen te vinden die een waardeloos individu naar de plaats heeft geholpen waar hij hoorde. Wie stond er voor mijn rechten? De ene ver nedering na de andere heb ik moeten doorstaan, mijn naam werd door het slijk gehaald, iheel de stad wist ervan en praatte achter mijn rug. Die arme Til lie.jawel! Behalve degenen dde nog gniffelden ook. Ik heb zo lang mogelijk geprobeerd een openlijke breuk te voor komen, ik wilde niet scheiden, ik dacht: eenmaal heeft hij spijt, en dan 'had ik hem terug genomen! Maar hij ging dóór, hij ging van me vandaan, en hij had niet eens het fatsoen ergens anders zijn mis selijk bestaan voort te zetten. Hij ver toonde zich met die slet, die me dn mijn gezicht uitlachen. En ik kon ndets doen, niets doen! Ik moest alles opgeven, mijn weik, al mijn funkties, mijn huis, mijn bestaan en mijn vrienden hier, om wèg te gaan omdat hij weigerde weg te gaan. Hij heeft niets nagelaten om me kapot te maken! Niemand nam het voor mij op. Hij kon doen wat hij wilde voor mij was geen recht, alleen maar de schande, de ellende. Jullie haar stem werd fel die zogenaamd het recht handhaaft, vind jezelf maahtdig geslaagd als je iemand op de bon slingert die per ongeluk zijn auto ergens neerzet waar dat net niet mag, maar als er waarlijk recht gedaan moet worden, als demand die heel haar leven een goed burgeres •is geweest, beschermd moet worden te gen wat haar leven vernielt, dan is er niemand, niemand! Ja, en toen heb ik het zélf gedaan. En ik heb niet eens spijt. Met onnatuurlijke kalmte vertelde ze, wat ze gedaan had, en hoe. Driessen zat voorover op zijn handen te kijken, roer loos: Koppenol was blij dat hij het druk had met stenograferen. Zo, zei ze tenslotte, nu moet ik zeker méé? Mevrouw, antwoordde Driessen, u be grijpt wel O. ik begrijp alles. Jullie zult mij niet laten lopen, zoals die slet. Ik hoop al leen dat u goedvindt dat ök me even te rugtrek om me te verkleden en wat spullen bij elkaar te pakken die ik no dig zal hebben voor een wat langdurig verblijï. Moet u daar soms bij zijn? Bent u soms bang dat ik zal ontvluch ten?, voegde ze er sarcastisch aan toe. Ga uw gang, mevrouw. Wij waahten wel op u. Wij hebben al de tijd. Haast u maar niet. Zwijgend zaten ze bij elkaar, Dries sen snakend naar een sjekkie, maar hij durfde niet te roken. Niet hier, niet nu. Tenslotte keek Koppenol met 'n zucht op zijn horloge. Ze neemt er wél de tijd voor, vindt u niet, inspecteur? Laat maar jongen. Zou het toch niet beter zijn wan neer. Nee, wacht maar. Zo zaten ze, tot Koppenol onrustig werd. Inspecteur, dit is toch te mal. Ik maak me ongerust. Ben je bang dat ze er tussen uit is? Nee, waar zou ze heen moeten. Maar in deze situatie en zij, als ver pleegster. Ja, zei Driessen en stond moeizaam op van zijn stoel. Blijf jij maar, dk ga wel even poolshoogte nemen. Op zijn kloppen aan de slaapkamer deur kreeg hij geen antwoord. Voorzich tig trad hij 'binnen. Een blik op het bed en op het openstaande medicijnkastje zei hem voldoende. Hij schrok niet, hij had het verwacht hij had 'het zelfs gehoopt Epiloog Je ziet maar weer dat ik gelijk had, zei Nel Koppenol met iets van triomf. Ze had haar man de héle avond thuis, een niet alledaags gebeuren; ze had na het nieuws de tv afgezet, want ze ver wachtte „opening van zaken", zoals Martijn het plechtig noemde. Goed. gaf hij toe, je had gelijk, maar je ging tenslotte alleen maar af op je intuïtie, en wat ergernis, een intuitie die gevoed werd door een persoonlijke antipathie, en niets is gevaarlijker voor een politieman dan daarop af te gaan. Dat weet ik ook wel, knikte ze, maar jij had het niet gedacht. I'k heb iedereen verdacht, zei hij, haar ook, maar aanvankelijk leek haar alibi te kloppen. Jij hebt me een paar goede tips gegeven. Over dat Chinese eten. En toen je het had over haar buren. De ou de heer Bronkhorst komt eigenlijk de eer toe, als je het eer moogt noemen, dat hij mij op het goede spoor heeft gezet. En toen vertelde 'hij aan Nel, hoe het allemaal was gegaan. Tillie van Herwijnen was door het wangedrag van haar man, waaraan ze hulpeloos was overgeleverd en door de noodzaak alles waarop ze prijs stelde prijs te geven in een toestand ge raakt waarin ze meende het recht te hebben, dat recht in eigen hand te ne men. Ze heeft alles goed voorbereid, koel bloedig en geraffineerd, maar toch dilet tantisch. Ze heeft eerst met haar advo caat gesproken, die moest Nieuwolda berichten dat ze wilde scheiden, dat zou haar de weg effenen. Van Weenhem schijnt zich te hebben laten ontvallen, dat Nieuwolda niet zou hertrouwen en zéker niet met die Carla, en twen zag ze opeens de kans twee vliegen in één klap te slaan: Henri uit de weg en Carla als de beschuldigde Daarom heeft ze Carla heel nadrukkelijk verteld dat ze wilde scheidendie zogenaamde waarschu wing tegen Henri was een doekje voor het bloeden. (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9