Cjroen 2wartsjexels in het harL, St. Jan leverde pracht carnavalsklucht 56 „Zuiderzee" aan vloot toegevoegd Prins JaringI nam het bewind over van het raadhuis Wie wint de pot m Erfenis: een dankbaar onderwerp es 19 Auto's op Bernhanllaan aangereden Texelaar biedt gelegenheid tot joyriding Gebruik Noordzeestrand Vechtpartij in Zuivelfabriek S.V. Texel en Texelse Boys de dupe van vandalisme Scheidsrechter overleed op voetbalterrein '\G 26 FEBRUARI 1974 EXELSE 87e JAARGANG No. 8854 COURANT re: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 1)1 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Ml£d. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW '■r,. - IKv- heeft er weer een fraaie Noord bij. Het is de TX 56 „Zuidcr- de firma v. d. Slikke en v. d. Den Burg. Het schip vervangt TX 56 die per 1 oktober vorig •d verkocht en nu als HD 5 zijn •der slijt. Het casco van de nieu- r werd gebouwd bij scheeps- loruit" te Zaandam, de afbouw e bij Maaskant te Stellendam, ierzee" is 23.90 meter lang, 7.20 ;ced en 3.80 meter diep. Kracht ien 1.000 pk Lister Blackstone et schip lijkt sprekend op de an Betscma en werd dan ook •lfde bouwtekening gemaakt. Iter beschikt over alle denkbare lur waarmee een economische gediend. De elektronische ap- j, alles afkomstig van INA, om- id-ontvanger, twee spoetniks, ijvers, radar, automatische pi- :ca met plotter De afwerking der fraai. De bemanning van bestaat uit schipper J v. d. tuurman P. v. d. Star, madhi- as, matroos J. Groenhof, ma- Zandee en kok H. Bremer. Proefvaart had onder grote belangstel familieleden, zakenrelaties en ^interesseerden de officiële t met overdracht plaats. De daaskant dankte de opdracht- >or het vertrouwen dat in de gesteld Hij herinnerde eraan irma aanvankelijk een kotter meter had besteld, maar in iet de snelle ontwikkeling van werd te elfder ure tot een up besloten. De heer Maaskant lat een verstandige beslissing ïconomie van de visserij en de heid zijn bij wat meer lengte ;e gediend. Evenals de TX 38 de „Zuiderzee" een zg. bulb at gunstig is voor de stabili- t een naar verhouding groot de scheepslengte zich onder indt. De 'heer Maaskant had Bdhenken meegebracht voor d. V-is en mevrouw v. d. n gouden ring en een collier, •rd werd ook gevoerd door de 3ret namens Lister Blackstone. van de „Zuiderzee" is de lister Blackstone die aan de ottervloot is geleverd. De fa- overigens al lang relaties -met iftl jai ihoorapparatenservice ROHUIS Texel want -de TESO veerboten worden aangedreven door Lister Blackstone -mo toren. Namens de opdradhgevende firma sprak de heer P v. d. Star woorden van erkentelijkheid voor het geleverde werk. Na afloop had in het Havenrestau rant van 't Horntje een feestelijke bij eenkomst plaats. Daar werd nog gespro ken door de heer P. Swart, direkteur van de werf „Vooruit". Hij vertelde over de diverse werkzaamheden die zijn werf al voor Texelse vissers heeft uit gevoerd Hij had nog een belangrijke tip: pas na een jaar kun je beoordelen of een schip goed is of niet. Als blijk van dank voor het vertrouwen overhan digde hij aan zowel de familie v. d. Slik ke als v. d. Star een fraaie klok. MEDEDELINGEN VAN B EN W IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINI 'P VERHAAL r 1: Heinrich Böll De j§ »n Elsa Baskoleit. N 1 voor niks. M OPEN BOEK niumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiiiiil Gisterochtend vertrok de Zuiderzee" voor het eerst naar de visgronden. Hier passeert de kotter 't Horntje In de nacht van zaterdag op zondag zijn twee op de Bernhardlaan gepar keerde personenauto's door een derde ernstig beschadigd. De eerste stond in een parkeerhaven onder het licht van een lantaarnpaal. Het rechtervoorspat- bord -kreeg een flinke opdoffer. Van de andere wagen waren de rechterportie ren en -het achterspatbord flank gedeukt. De politie heeft de zaak in onderzoek. De laatste tijd doen zich o-p Texel ve le gevallen van joy-riding voor. Gele genheid daartoe wordt door de Texe laars ruimschoots geboden, zo vertelde de politie ons. Het gebeurt dat auto's zeis 's nachts niet goed zijn afgesloten en het sleuteltje nog -in het k-ontaktslot steekt. De auto wordt meegenomen en na een ruig ritje over Texel op het strand of elders afgeleverd. Joy-riding is verboden, maar ook voor het „aanbieden" van zijn auto kan men een proces-verbaal aan zijn broek krij gen. Weer is de amateurtoneelvereniging „St. Jan" er |in geslaagd, een tjokvolle 'De Oranjeboom' zaterdagavond van een heel leuk gespeelde carnavalsklucht te voorzien. Ditmaal was het het spel in drie bedrijven van Dick van Maasland, „Wie wint de ipot?", dat werd opge voerd. Van bepaalde uitblinkers kan niet worden gesproken; allen speelden zeer vlot. Een belangrijk aandeel werd geleverd door grimeuse Juulcke Swart- hof, die haar Ihanden vol had aan „Die- derik Dijksterhuis". Een minder ener verend avondje had souffleuse Nel Vcr- wey-Koenc. De regie berustte bij Cees Witte. Tante Alberdina is dood, maar nog niet begraven. De -nabestaanden komen bijeen in het huis van John en Martha Dijksterhuis; de baaiebaaierige Clothil- de, Diederïk, haar „uitgezakte" man; het eeuwig kauwende nichtje Teddy van Dal en 'haar studerende neef Herman Dijksterhuis Het is een en al huichelar- over tante Alberdina: ze was een schat en goedgeefs. Ondertussen denkt ieder een aan het grote vermogen ƒ184.000,dat tante achterlaat. Wie wint de pot? Notaris Zwetstra arriveert; er zijn slechts twee vrienden van tante die haar dood betreuren: haar kat en haar kanarie. In haar testament draagt zij de verzorging van deze dieren over aan Martha en John. Die mogen de ren te trekken van het kapitaal, het geld behoort echter toe aan kat en kana rie. Sterven deze een natuurlijke dood, dan mogen Martha en John beschikken over het kapitaal; slagen zij er echter niet in de dieren zo lang in -leven te houden, dan gaat het vermogen naar de andere erfgenamen, mits: de valszingen- de Clothilde binnen één week aangeno men is op een zangvereniging, haar man Diederik buurman Willem van de „af lijvige" tante dn elkaar heeft ge slagen, Teddy van Dal binnen dezelfde week een pullover heeft gebreid en een kookdiploma heeft behaald en neef Her man ooik an die week een vrouw trouwt. Mochten zij niet in hun opdracht slagen, dan zou het geld worden vermaakt aan Bertha Snavel van de dierenbescher ming en aan de notaris. Als het vogeltje gevlogen is, komt er nog de detective Op het gemeentehuis, kamer 209, zijn tot 5 maart a.s formulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van een vergunning voor het gebruik van een gedeelte van het Noordzeestrand ten behoeve van het plaatsen van strandhuisjes e.d. Deze formulieren zijn reeds toegezon den aan degenen, aan wie vorig jaar een dergelijke vergunning werd verleend. Er -moet wel op de mogelijkheid wor den gewezen, dat niet elke nieuwe aan vraag ingewilligd zal kunnen worden; sommige strandslagen n l. zijn al vol en andere geheel of gedeeltelijk onbruik baar als gevolg van de grote afslag door de stormen. Woensdagmorgen heeft in de zuivelfa briek bloed gevloeid tijdens een vecht partij tussen twee direktieleden en een melkrijder. Oorzaak van het konflikt was de ondertekening van een vervoers- kontrakt. Ieder jaar wordt het vervoerskon- trakt tussen Zuivelfabriek en melk rijders vernieuwd en opnieuw onder tekend. Vorige wéék verscheen het ver nieuwde kontrakt voor ondertekening op de direktietafel. De vervoerders wa ren daarvóór echter bijeen geweest en hadden besloten het kontrakt niet zon der meer te tekenen. Eerst eisten zij na der overleg omtrent de inhoud van het kontrakt. Toen puntje bij paaltje kwam, ondertekende een der weigeraars het papier toch. Reden voor een melkrijder met de direktieleden op de vuist te gaan: deze zouden de ondertekenaar hebben omgepraat. Nadat de Texelaar verschillende ver nielingen had aangebracht, werd de hulp van de politie ingeroepen. Deze nam de „rebel" mee; tegen hem zal proces-verbaal worden opgemaakt we gens mishandeling. De verwondingen waren overigens niet van ern stige aard. Over het al of niet handhaven van het kontrakt, zal nog nader overleg worden gepleegd. Per 43 jaar oude A-Ford arriveerde zaterdagmiddag om -half drie prins Ja- ring I uit Soharrendam (Oudesohild) op het raadhuis, gevolgd door zijn fietsen de. luid rinkelende Raad van Elf. Op het bordes wachtte burgemeester Spren- ger om de carnavalsprins de sleutel van de stad Texel te overhandigen. Maar voordat het zover was, werd Mr. Spren- ger nog eventjes op de vingers getikt: ihij verkocht volgens prins Jiaring I de horeca wel eens een flinke dreun Van zelfsprekend een harde noot voor de prins. Na de uitreiking van de sleutel en het heffen van het glas^. begaven prins plus raad zich naar hef* grootste gezin op Texel, vader en mdeder Hin met hun vijftien spruiten; allen waren present. Reden om de familie, te ridderen en uit te roepen tot ereburgers van Scharren dam. Bovendien werd de Hinnen een bloemstuk aangeboden. Na met de Oudeschilder kinderen in 't Skiltje wat „alcoholische" siroop te hebben gedronken, werd aan de kleine telg van de familie Lap van Hoornder Nieuwland een bezoek gebracht. Gluipmans aan te pas. Uiteindelijk wordt het geld toch nog onder de zes erfgenamen verdeeld. AI met al een leu ke basis voor een vermakelijk spel. Zoals gezegd, uitblinkers waren er niet. Alle spelers brachten hun rol op de vereiste vrolijke wijze, een carna valsklucht waardig. Duidelijk bleek weer dat Wil Moe- rings (als Teddy van Dal) over een flin ke dosis toneelervaring beschikt. Haar uitlatingen en bewegingen waren losjes, spontaan en uiterst geinig. Ook Nel Keesom-Logman voelt zich thuis op de planken. Als de bazige Clothilde sloeg zij lang geen gek figuur. Kostelijk was ze, evenals „haar man" Cees Witte. Uat zijn rol als elo-me, tra-ge Die-de-rik bleek weer dat hij feeling voor het vak heeft. Een succesrol had ook Willem Witte als notaris Zwetstra. Hij maakte de indruk door een pot stijfsel met een soort van herhalingsserum te zijn ge rold. Prachtig. Een beetje monotoon sprak Aad van Heerwaarden als John Dijksterhuis. Als 'hij nog iets meer ontspannen zou acte ren en daarmee van het leestoontje zou zijn bevrijd, zou hij tot de topspelers behoren. Ook wekte Hanny Smit als Martha soms de indruk moeite met de intonatie te hebben. Erg opvallend was dat overigens niet. Weet zij echter haar stem op een wat betere manier te bui gen, dan zal ook zij tot de zeer goede speelsters béhoren, want haar bewegin gen waren soepel en natuurlijk. Veel meer ontspannend dan in „De zon tegemoet", was deze keer DiCk Wit te. Zijn vertolking van neef Herman was dan ook zeer geslaagd. Herman is overigens binnen de vereiste tijd aan de vrouw gekomen. Dat was Bertha Snavel van de dierenbescherming, goed gespeeld door Ina Rienks. Met haar •mierzoete stemgeluid deed zij vele lach spieren stuiptrekken Hoogst komisch deed Willem Keyzer het als detective Gluipmans. Het zal menigeen gespeten hebben dat zijn rol maar betrekkelijk klein was. Maar wie ander had deze zij hetdan kleine rol beter voor z'n rekening kunnen ne men dan Willem Keyzer? Niemand toch zeker In de nacht van vrijdag op zaterdag is de zoveelste inbraak gepleegd in de kantine van de Sportvereniging Texel. Er was sprake van puur vandalisme: telefoondraden waren doorgesneden, tafelkleden gescheurd en konsumpties lagen overal verspreid. Een dergelijke troep troffen de Texel se Boys zondagmorgen in hun kantine aan. Het was een onbesohijfelijke ben de. Kroketten lagen platgetrapt op de vloer. Kort na het eindsignaal van de wed strijd tussen Texel 2 en Succes 2, die zondagmiddag op het terrein van S.V. Texel werd gespeeld, werd de 33- jarige scheidsrechter, de heer T. de Jager uit Den Helder, getroffen door een hartaanval. Hij overleed ter plaatse.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1