Geslaagde open dag van Overkoepeling AGENDA Het flatmysterie Themaverder kijken dan je leven lang is Dood is groot taboe Plattelandsvrouwen De Cocksdorp-Eierland op de West-Friese toer Handelsregister Bijeenkomst in kader van Wereldgebedsdag Nieuwe leden welkom bij moeder en kindgymnastiek Bingo in „Kletskeel" Geslaagd Bel hij brand 2066 Drie auto's opengel Wereldgebedsdag voor toneeluitvoc SVC geeft toneel uil Nieuwe elubkleu voor De Kooj feuilleton door Tom Lodewijk Donderdag hield het overkoepelend orgaan van Texelse vrouwenverenigin gen in hotel „De Lindeboom-Texel" de jaarlijkse Open Dag. Het gespreksthema voor de 102 aanwezigen was: „Verder kijken dan je leven lang is", De dag werd ingeleid door mej. K. Verlaan, ad- viseuze voor het vormingswerk vrou wenorganisaties in Noordholland. Zij sprak over de rechten van de vrouw. Over financiële regelingen sprak me vrouw J. Koenis-van Diepen, sociaal economisch voorlichtster in Noordhol land. Zij verving mevrouw M. Nannes- Giesen, die wegens ziekte de bijeen komst niet kon meemaken. Hoe kunnen vrouwen hun persoon lijkheid ontwikkelen en hoe worden vrouwen zich wat bewuster van hun si tuatie om daarna iets aan die situatie te ikunnen doen? Deze twee vragen stelde mej Verlaan centraal in haar betoog. Ten eerste zou de vrouw achter elke vanzelfsprekendheid een vraagteken moeten plaatsen. Is ze ziah bewust ge worden van haar toestand, dan moet ze nagaan wat daaraan te veranderen valt. „Niet om man en kinderen dwars te zit ten, maar om op te komen voor eigen rechten, om zoveel mogelijk naar alle kanten mens te zijn". Veranderingen zouden kunnen komen door voortdurend vragen te stellen en zich niet met een kluitje in het riet te laten sturen. Vra gen stellen aan man en aan de al wat oudere kinderen. Ook het bezoeken van een raadsvergadering en het lezen van kranten zou volgens mej. Verlaan een behoorlijk steentje aan veranderingen 'kunnen bedragen. Het is verder nood zakelijk er achter te komen waar alle papieren liggen, die voor zowel man als vrouw belangrijk zijn. En natuurlijk hoe men er mee moet omspringen. „De dood is een groot taboe. Maar het kan ge beuren dat u plotseling alleen komt te staan. Kijk verder dan uw leven lang is!" Belangrijke papieren Mevrouw J. Koems-van Diepen nam de bankzaken en wettelijke regelingen voor haar rekening. Zij gaf enkele nut tige tips op dat gebied, zoals: zorg dat er weinig geld en waardevolle papieren in huis zijn; betaal zoveel mogelijk per bank of giro; zet de bank- of giroreke ning op beider naam met het oog op eventueel overlijden van een der part ners. Ook kwamen de sooiale wetten aan de orde. Hiervan gaf mevrouw Koenis een korte uiteenzetting. Ook zij wees op de belangrijkheid van de papieren. Trouw boekje, polissen, notariële akten (waar onder ook het testament), vergunningen, spaarbankboekjes, enz., dienen goed be waard te worden Alle volwassen huis genoten moeten van de bewaarplaats op de hoogte zijn. Wensen en gegevens voor achterblijvenden bijvoorbeeld inzake begrafenis of crematie, financiële gege vens, medische gegevens en wensen over opvoeding en opleiding van de kinderen kunnen in de vorm van een brief hierbij worden gelegd. Zij kunnen na bestaanden helpen bij het nemen van beslissingen. Mevrouw Koenis ging diep in op de wettelijke regelingen ten aanzien van vererving, in het geval dat er geen tes tament as gemaakt. Het bleek dat de da mes hiervan maar zeer weinig kennis hadden Reaktie van eender dames: „Ik schrok me rot toen ik hoorde dat ze een vrouw kunnen onterven!" Over het tes tament bleken veel vragen te bestaan. Lang niet alle konden worden beant woord wegens tijdgebrek. Geadviseerd werd nóóit beslissingen te nemen binnen twee maanden na het overlijden van echtgeno(o)t(e). Men kan beter wachten totdat men weer geheel „bij zijn positieven" is. Sterk werd aangedrongen op het slui ten van huwelijkse voorwaarden Deze bewerkstelligen gescheiden vermogens voor de huwelijkspartners plus een al dan met gemeenschappelijk vermogen. Het belangrijkste pré voor huwelijkse voorwaarden vóór 'het trouwen gemaakt, de ene echtgenoot de bezittingen van de ander niet aan kunnen spreken. Nor maal gesproken worden huwelijkse voorwaarden vóór hettrouwen gemaakt. Maar het kan ook nog daarna, al gaan er dan wel kosten mee gepaard. Financieel applaus Aan het eind van de overkoepelings dag werd de mening van de dames ge vraagd over het nut van de gegeven voorlichting. Men bleek veel lering te hebben getrokken üit de ettelijke pro blemen die aan de kaak waren gesteld. Men wilde zelfstandiger worden, bewus ter deriken en zich nader laten inlichten omtrent diverse zaken. Wel werd het betreurd dat nog zo vele vragen onbe antwoord waren gebleven en men „schreeuwde" daarom om een herhaling op korte termijn. Het zou prettig zijn als dan ook de echtgenoten van de partij zijn. In haar slotwoord verzocht voorzitster mevrouw J. E. Kuitse-Sébus de waarde ring voor de dames. Venlaan en Koenis uit te drukken in geld, in plaats van in een applaus. Dit geld zou dan ten goede komen van het verblijf van de Noord- Ierse kinderen op Texel. De deurkollek- te leverde een bedrag van ƒ200,op. DE COCKSDORP Zaterdag hiel- den de Plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland in hotel „Kikkert" een West-Friese avond. Het leeuwen aandeel hieraan werd geleverd door de heer J. en mevrouw G. Krul, die een aantal oude West-Friese liedjes zongen. Zij werden op de piano begeleid door de heer A. Schermer. Vijf jaar geleden was het echtpaar Krul ooik te gast geweest bij de Platte landsvrouwen. Evenals toen, werd het ook nu een geslaagde avond. De „Show" werd helemaal dn stijl ge bracht: de Krullen gingen in West-Fries kostuum en spraken bijbehorend dia- lekt. Leven en werken in vroeger dagen werden bezongen» Vooral de liedjes ,,M'n iknechie", 7,IJspret" en „Medem- blikker harddraverij" vielen enorm in de smaak. Ook werd een ode aan Texel gébracht. Op het programma stond verder een verloting, met als hoofdprijs een door mevrouw J. Zuid erna vervaardigde beer. Nieuwe inschnvingen G. J. J. WeiiBs (eigenaar), Loodssm- gel 6, Oudeschilw, assurantiekantoor enz. Op de eerste vrijdag in maart is de wereldgebedsdag. Begonnen in Ameri ka, op initiatief van een vrouw in 1887, heeft deze gebedsdag zich ingeburgerd in alle delen van de wereld, waar Chris tenen woonachtig zijn. Vanaf 1928 doet Nederland mee. Ieder jaar wordt de li turgie voor deze gebeldsdag door vrou wen uit een ander land samengesteld. Dit jaar door vrouwen uit Japan. Zij ko zen als thema „Maak ons vredestich ters". De inleiding tot de liturgie spreekt van de „grote verrijking die het is om over de hele wereld heen met elkaar verbonden te zijn Dat zou ons tot gro tere eenheid met elkaar moeten inspire ren". Mensen uit de meest verschillende kerken en kringen ontmoeten elkaar en vinden elkaar in gezamenlijk gebed, vrouwen zowel als mannen Op Texel wordt de wereldgebedsdag op vrijdag 1 maart gehouden op verschillende plaat sen: Den Burg, in de Doopsgezinde kerk, 20.00 uur. De Cocksdorp, Gebouw naast de ÏHer- vormde kerk, 20.00 uur. Oosterend, Gereformeerde kerk, 20.00 uur. De Koog, Ned. Herv. kerk, 19.30 uur. Ieder as van harte welkom. In Den Hoorn wordt de gebedsdag donderdagavond gehouden in 'Ons Huis'. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 27 februari In hotel ,£)e Lindeboom-Texel" geven gemeente en Hoogheemraadschap voorlichting over waterzuivering; 20.00 uur. De schooljeugd van 4e, 5e en 6e klas. Om 20.00 uur worden in „Olympic" te Den Burg biljartwedstrijden gehou den an het kader van de denksport vijf kamp. Deelnemers aan de bezichtiging van nieuwe en verbouwde boerderijen worden om 10.15 uur verwacht op het bedrijf van de Gebr. Hoedjes in Eier- land. Donderdag 28 februari Van 10.00 - 11.00 uur wordt in 't dorps huis van 'Den Hoorn moeder en kind gymnastiek gegeven. In „De Kaaps-nol" te De Koog geven gemeente en Hoogheemraadschap voorlichting over de waterzuivering; 20.00 uur. In het kader van de wereldgebedsdag wordt in „Ons Huis" te Den Hoorn een bijeenkomst gehouden. De o.l school van Oudescbild haalt oud papier (en ook vodden!) op. Vaste data: Iedere woensdagmiddag van 15.30 - 17.00 uur legpuzzcltheek in het ge bouwtje van de muziekschool aan de Parkstraat. Iedere donderdag van 10.30 - 11.15 uur bejaardengymnastiek in „Casino". Uitzending bejaardenomroep: maandag 18.30 - 19.30 uur gevarieerd program ma; woensdag 18.30 - 19.15 uur groot nieuws voor u; donderdag 18.30 - 19.15 uur gevarieerd programma. Op vrijdag staat de bibliobus van 11.00 - 11.30 uur op de hoek Postweg-Muij- weg in Zuid-Eierland; van 11.45 - 12.15 uur bij de school van Midden- Eierland; van 13 00 - 14 45 uur bij de o.l. sohool van Oudeschild en van 15.00 - 15.30 uur op de Dageraad (bij nr 10) in 't Horntje. DEN HOORN Om te voorkomen dat bij gebrek aan leden de moeder en kindgymnastiek te Den Hoorn moet worden gestaakt, vraagt deze vereniging dringend om nieuwe leden. Gegymd wordt iedere donderdagmorgen van tien tot elf uur Slechts kinderen van drie en vier jaar komen voor de gymuren in aanmerking. Vrijdag wordt in de SVT-kantine „De Kletskeet" een bingo-avond gehouden voor spelers, donateurs en sympathisan ten; aanvang 21 00 uur De dames Yvonne Kuip en Frouke Ze gel slaagden te Den Haag voor de cur sus van het schoonheidshuis Elisabeth Arden. Mej. Kuip béhaalde als gemid delde het cijfer negen en kreeg daarom de gouden speld van Elisabeth Arden. De dames zijn werkzaam bij drogisterij- parfumerie-sohooniheidseakm Van der Slikke. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts. Twee Citroëns en een Op< die dit weekend stonden gepa drie verschillende strandslj opengebroken. Vermist word radio's, een cassetterekorder e een der auto's was geen spoor te ontdekken. Alleen uit het van enlkele artikelen leidt mei een indringer is geweest. DEN HOORN In verbal opvoering van „Rooie Anie' Hoornder toneelvereniging denkring" aanstaande vrijdag reldgebedsdag in „Ons Huis Hoorn niet op vrijdag-, maart dagavond, 28 februari; aam- uur. Iedereen is hierbij weikot DE COCKSDORP De t< van de sportvereniging De geeft zaterdagavond >a.s. de uitvoering in hotel „Kikkert' is het 'blijspel in drie bedr Zeeuwse gouvernante". Ti avond wordt een verloting waarvoor aantrekkelijke pr transistor radio's) zijn uitgela mensen zijn die nog prijzen kollektie willen toevoegen, uiteraard welkom. Deze prij ta; tevoren worden afgegeven in te SPORT EN SPEL in het afgelopen weekend UITSLAGEN: ZATERDAG 23 FEBRUARI 1974: Junioren: Oosterend Al-HCSC Al 19 W.Waard Bl-Tex. Boys BI 03 Geelzwart B2-De Koog BI 02 ZDH B1BKC B2 1^1 N Niedorp Bl-Oosterend BI 12 Texel B2-Tex. Boys B2 2—1 Texel B3-Tex. Boys Cl 3—0 Oosterend Cl-Petten Cl 100 Pupillen: Afdeling A: ZDH a-Texel c 3—0 Texel b-Oosterend a 02 Tex. Boys b^De Koog a 14 Cocksdorp a-Tex. Boys a 08 Afdeling B: Cocksdorp b-Texel d 04 Oosterend b-Tex. Boys c 150 Tex Boys c-Texel e 50 ZDH b-Tex. Boys d 6—0 ZONDAG 24 FEBRUARI 1974: Afdeling Noordholland: St. Boys-Cocksdorp 40 ZDH-Strandvogels 30 De Koog-Oosterend 11 SSV-Tex. Boys 5—2 Texel 2-Succes 2 20 ZDH 2-Petten 3 1—3 Callantsoog 2-ZDH 3 40 DWOW 4-Tex. Boys 3 1—1 Oosterend 3-Callantsoog 4 61 Junioren: Tex. Boys Al-Flevo A2 2—2 Dames: Tex. Boys-DWB 6—2 GEEN DOELPUNTEN VOOR COCKSDORP Cocksdorp heeft tegen St Maarten de punten aan de vaste wal moeten laten. Cocksdorp startte veelbelovend, op het zonovergoten terrein van St. Boys, maar al snel bleek dat de thuisclub deze mid dag de punten niet cadeau zou geven. Het eerste half uur bleef de strijd in evenwicht, toen nam St. Boys plotse ling de leiding. Vlak daarvoor had Cocksdorp bijna gescoord maar diverse 'benen plus de St. Boys-keej het Cocksdorper succes in de werd ook de ruststand. De tv was nauwelijks een 'kwaï Cocksdorp ontworstelde zich St. Boys-druk om aan de tege te denken toen St. Boys b nauwelijks twee minuten w; v^an 10 veranderd in 30 maakte de St. Boys-aanval een bij toeval toegespeelde voor tijd wist St. Boys nog ee aan hun totaal toe te voegen, haalde St. Boys een verdiend ni ng. ;dl DE KOOG Het eerste. De Koog heeft een geheel nie gekregen. De blauwe Shirts gewisseld voor paarse met verticale strepen. De zwarl werden wit en de blauwe k< den wat-paars. De Shirts zijn van de aangetrokken GronrjK" half B. W Molanus. De bra men van rechtshalf J. van kousen werden door de ledi kostigd. Zondag j.l. hebben voor het eerst in hun nieuv gespeeld en wel bij de derby terend. (Zie bericht en foto blad van deze krant). ZDII-STRANDVOGEl a£ EEN BOEIEND GEVE#n ZDH is er in geslaagd de wedstrijd tegen de leider, St met 30 te winnen Het is treffen geworden, waarbij publiek enthousiast meelee u kon ZDH niet volledig aant: is )n de blessurelij st was nog uitg H. de Ruiter en D. Dijker or op het veld. Maar op het was D. Drijver in de ploeg g speelde een voortreffelijke leiding van scheidsrechter hebben beide ploegen een b vecht geleverd. ZDH nam na nuten de leiding. Een kogel v ver ketste tegen de lat en I geerde snel en schoot de bal (Zie vervolg tw« 01 ia: linilllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllin 26. Tussen zes en zeven volvoerde ze haar plan. Dan is het stil en donker op straat; de winkels zijn dicht. Ze ver momde zich door haar oude verpleeg stersuniform aan te trekken en een bril op te zetten. Ze kon haar auto daar makkelijk parkeren onder het doorlo pende balcon, dat is alleen te zien van de huizen aan de overkant en dan moet je er voor gaan zitten met een nacht kijker. Ze had Henri te voren opgebeld dat ze hem wilde spreken over de schei ding. Hij wist dat ze komen zou. Dat was de relatie, waarvan hij tegen Carla sprak De enige die haar gezien heeft was opoe Stolk, die eeuwig en altijd voor haar raam zit te gluren. Ze heeft hem blijkbaar gevraagd de één of andere verklaring op te stellen, waarschijnlijk dat hij naar buiten de stad zou verhuizen, en toen hij voor zijn bureau zat, greep ze de vaas en gaf hem de 'klap, zó hard dat hij het niet over leefde. Ze had natuurlijk handschoenen aan, want iedereen weet tegenwoordig dat je geen vingerafdrukken moet ma ken. Toen verliet ze het huis, stapte in haar auto en reed naar haar woning naar de garage opzij van het huis. Maar voor het raam, in het donker, stond de oude heer Bronkhorst, die ook met zijn tijd geen raad weet en maar zo'n beetje staat te mijmeren. Hij zag haar binnenrijden, herkende de Morris en concludeerde dat zij 'het wel zou zijn, omdat ze eens verpleegster was ge weest en nu wellicht voor iemand inviel. Hij 'bleek goed gezien te hebben, maar zijn vrouw snauwde 'hem af. Ik liet het zo, maar toen ik in de auto zat, bleef die verpleegster me door het hoofd spo ken. Wie had over een verpleegster ge sproken? Dat was opoe Stolk!. Ik ben gaan informeren bij die mens'en Lam- breohts.daar was geen verpleegster ge weest; ik het hele rijtje langsgebeld, niemand had een verpleegster gehad of gezien. Er was maar één conclusie: ze was bij Nieuwolda binnengegaan En die verpleegster móest mevrouw Van Herwijnen zijn. Ze hield zich goed, tot Driessen over dat verpleegstersuniform begon. Ik had geen oog van haar af. Ze werd lijkwit. Ze heeft zich natuurlijk die avond snel verkleed en dat uniform weggehangen en aangezien ze niet de geraffineerde misdadigster is die ze speelde, heeft ze er verder niet meer aan gedacht. En ook niet aan de mogelijkheid dat er willicht bloedsporen zouden worden aangetrof fen. Toen Driessen daarover begon, brak haar weerstand. Ze maakte schoon schip. Inderdaad, zei Nel zacht. Inderdaad. Ja, zuchtte Martijn ongelukkig, ik zat 'em te knijpen maar Driessen bleef als een boeddha zitten wachten. Hij vertel de me later dat hij werkelijk gehoopt had, dat ze deze uitweg zou 'kiezen, want hij vond het verschrikkelijk, on danks wat ze gedaan had, déze vrouw mee te moeten slepen naar 'het politie bureau, om maar te zwijgen van het proces en misschien de gevangenis. Het was of ze lag te slapen, of er een zware last van haar afgegleden was. Dat was voor het eerst in deze zaak, dat ik het werkelijk te kwaad kreeg. Drink je cognac uit, zei Nel tactvol. Maar evengoed snap ik zo'n vrouw niet. Jij als vrouw moest het snappen, meende Martijn, en je 'begrijpt het best, maar je wilt het niet aanvaarden, om dat het een ingebouwde eigenschap van jullie vrouwen schijnt te zijn. Hoe vaak heb ik het niet meegemaakt dat vrou wen door dik en dun bleven houden van mannen, die de grond niet waard wa ren waarop ze Liepen, trouwden met ke rels waartegen iedereen ze gewaar schuwd 'had en dóórgingen, ook als bleek hoe terecht die waarschuwingen waren geweest. Je weet dat er vrouwen zijn die trouwen met een vent die we gens moord in de gevangenis zit. Je weet dat er door de pleiters zo vaak op wordt gehamerd; aangeklaagde heeft een vrouw die op 'hem wacht, of die met «hem trouwen wil! Ik geloof dat jul lie vrouwen iets missionairs hebben, dat misschien het moedergevoel een rol speelt. Ze denken dan zónder hen die man helemaal naar de bliksem zal gaan, ze hopen dat zij hem op het rechte pad zullen weten te houden. Heb je verleden week die begrafenis van de New Yorkse gangster gezien? Heb je die vrouwen gezien die daar tekeer gingen alsof er een heilige werd begraven en wraak zwoeren aan de moordenaars, tenslotte niet anders dan collega's of concurren ten van de geliefde dode? Henri Nieuwolda was een knappe vent met charme. Hij deed om één of andere reden zijn best bij TiUie van Herwijnen. Misschien hoopte hij echt, dat hij met haar een behoorlijk mens zou worden. Maar met een beetje men senkennis kun je zien, dat «het vrouwen type dat zij vertegenwoordigt, nooit een man als Henri kon bevredigen! In geen enkel opzicht En ik denk wel eens, dat hij er expres zo hard tegenaan gegaan om haar te noodzaken, het uit te maken. Maar zij wilde niet scheiden. Tillie van Her wij nen is een vrouw met principes. Ze ge looft in de heiligheid van het huwelijk en ze had omtrent dat huwelijk zeer verheven, maar wel erg onpraktische ideeën zeker als het gold een huwe lijk met een man als Henri. Ze voelde hoe, wat zij 'het mooiste en het beste achtte, door hem onbarmhartig werd vertrapt Ze merkte dat er over haar werd gepraat, geroddeld en misschien gegnuifd niet ieder vond haar sym pathiek. Hij keek naar Nel I'k ook niet, zei ze eerlijk Ik snap al leen niet hoe ze vlak daarna zo keihard zich kon laten huldigen op de afscheids avond. Dat was haar rechtvaardiging, dacht Martijn. Henri had geprobeerd haar image kapot te maken. Die avond was het bewijs dat zij goed was, dat zij ge acht en gewaardeerd werd. dat ze vrien den had En die wonderlijke kronkel in haar geest overtuigde haar ervan, dat ze dus het recht 'had de man die dat ailes haar had willen ontnemen, uit te scha kelen. En tegelijk die Carla! Tja.... Carla, die was voor een vrouw als Tillie van Her wijnen het pro totype van de verderfelijke vrouw, een nietswaardige sdet. Ze was alles wat Tillie verachtte en haatte en dan moest ze bedenken dat de man, die zij had liefgehad, haar man, aan dit schep sel de voorkeur gaf boven haar, mis schien met -haar gelachen had over haar, Tillie hij lachte zonder vrolijkheid en nu schiet me opeens te binnen dat zij zélf, gisteravond, me het motief midden in mijn gezicht zei: geen gevaarlijker vijand dan een verachte, beledigde vrouw A woman scorned zei Nel, dat is Shakespeare. Een literaire opleiding is constateerde Martijn. En in ieder geval hebben j gehad, jij en Driessen. Succes? De officier zal seponeren. Het geval zal in c heid verdwijnen de moi* natuurlijk niet snoeren. Maai is een man dood, een vent veel bijzonders was, strikt i leen maar een rokkenjager, die allemaal moesten oppik! ligt een vrouw dood, die alg« geacht en heel veel goeds maar die niet opgewassen wat ze had te doorstaan Een toch al niet veel nodig 'had c veertien op te gaan, zit nu dn obscuur 'barretje, je behoef, derziende te zijn om haar t te stippelen Een vent die ti leden gezeten heeft, is opnie verleden geconfronteerd en makkelijk en flirterig vrd meer argwaan bekijken, en pest aan ons hebben. Driest dagen lang op sjouw gewe allerlei mensen lastig geval! liever zagen gaa dan komen succes hij hief zijn glas op ons succes! Nel kwam op de leuning vi zitten en sloeg haar arm om En toch, zei ze, lééf je in c Waarom? Wel, we zijn immers nodig mand vermoord wordt geve nen we dat toch niet zo maa nisgeving aannemen? En 0 nou een beetje in de put doe* righeid, maar toen we ver dat kind vonden waar al a uur naar werd gezocht, toi toch bij mezelf. Goed dat er politie is, lach! EINDE )s

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2