i (jroen !7'wartsjexels in het harL, liemaatschappij maakt 1 straalzender mogelijk TAXI 2323 uia/t nederland gemeente akkoord gaat: mast van 70 meter in Den Burg FDOENDE OPLOSSING 3TELEFOONPROBLEËM 2|f"s Baa mw Werkplaats door brand verwoest Wandelseizoen gaat zondag van start Hoornder kleuterschool krijgt tweede klas WILHELMINALAAN 4-6 Spaardeposito s en spaarbiljetten aan toonder rente tot 'g 1 MAART 1974 EXELSE 87e JAARGANG No. 8855 COURANT e: B.V. v/h Langeveld De RoolJ 1 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Ihlarry de Graaf, Keesomlaan 43, Den 1 (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs ƒ7,25 p. kw. 50 cent incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW voornemens in Den Burg een ider te bouwen, waarmee een f eind kan worden gemaakt lelefoonmisère die Texel voor- f seizoen treft. Het aantal ge- 1 dat tegelijkertijd via zo'n tan worden gevoerd is prak- >eperkt, in tegenstelling tot de ekabels die niet meer dan 54 tergen verwerken. Ook de be- erheid van een straalverbin- eel beter. de bedoeling de 70 meter ho- 2i, rast te plaatsen op de binnen- an de telefooncentrale aan de rstraat. Dit is om technische noodzakelijk. Het college van was aanvankelijk niet erg op- over het plan, want zo'n ;t betekent geen verfraaiing dorp. Maar men vond tenslot- de belangen van een onge- telefoonverbinding zodanig at over dit bezwaar moet wor- igestapt. leeft overigens nog geen aan- >or een bouwvergunning inge- ïdat inza'ke het type mast nog initieve keus is gedaan. Er zijn gelijkheden; een zelfdragende een mast met tuien. Een zelf- mast, dus niet van tuien voor ben straalconstructie met een et, een eiffeltoren in het klein, iide mast is veel ranker en valt minder op, maar de tuidraden roblemen kunnen opleveren, s is gebleken dat dit laatste erg vant van de tuidraden, die mi- meter uit de voet van de to en worden verankerd, blijven p het PTT-terrein en de derde aangrenzende terrein van pcentrale, waar er geen hin der van wordt ondervonden Derhalve zal de keus vrijwel zéker vallen op de getuide mast. Men is nog bezig met sterkteberekeningen omdat het college die graag wil zien met het oog op de veiligheid voor de omgeving. De bouw kan alleen uit welstands- overwegingen worden geweigerd. Pla nologische bezwaren zijn er niet want een zendmast &s in de zin van de wet een bouw werk (geen gebouw) en voor bouwwerken is in het uitbreidingsplan Den Burg 1965 geen maximum hoogte voorgeschreven. Ook de hinderwet is niet van toepassing. Om te weten ihoe zo'n straalzender eruit ziet, bradhten we vrijdag een be zoek aan het hoogfrequent ontvangststa tion van de PTT te Nederhorst den Berg bij Hilversum. Daar staat, temidden van allerlei andere antenneapparatuur, een getuide mast van 89 meter, voorzien van een schelpvormige reflector. De mast in Den Burg wordt dus korter en krijgt vier parabolische (sdhotelvormige) reflectoren van drie meter doorsnede. Oliemaatschappijen Twee scihotels zitten in de top en twee op 60 meter hoogte Van de reflectoren zal er één op de Wieringermeer zijn ge richt, vanwaar het signaal wordt door gestraald naar de districtscentrale in Alkmaar, een andere staat gericht op Terschelling en de overige twee staan gericht op blok L 10 van het continen tale plat in de Noordzee, op 52 kilome ter afstand van Texel. Want de Texelse straalzender gaat ook een rol spelen bij de communicatie bij de olie- en aard gasexploratie. Laatstgenoemd feit heeft in bepaalde kringen op Texel ongerust heid gewekt Moet Texel zich een lelijke mast laten opdringen om de oliemaat schappijen van dienst te zijn? Die hoge mast as blijkbaar nodig om de grote afstanden op de Noordzee te overbruggen. Als de oliemaatsdhappijen ihun communicatieproblemen op een an dere manier oplossen kan op Texel wel licht worden volstaan meteen eenvoudig antennetje op de kerk- of vuurtoren We legden deze vragen voor aan de heer G. de Voogd van de pers- en publi- oiteitsdienst PTT die zo vriendelijk was er de man bij te halen die ten nauwste bij ihet projékt is betrokken: de heer C. A. G. Kloeck uit Den Haag. Hij houdt zich dagelijks bezig met de planning inzake sateliettransmissie en straalver bindingen. Placid: goede klant „We houden ons als een jaar of vier bezig met het probleem van de slechte telefoonverbindingen op Texel. Het stond al direkt vast dat een straalzen der de oplossing zou zijn. Volgens de planning zou die zender er in 1979 ko men, rijkelijk laat maar bij het doen van investeringen iheeft PTT nu eenmaal beperkte mogelijkheden. Bovendien is er het gevaar dat het investeringsprogram ma door politieke oorzaken moet wor den afgeremd. Maar van Texel bleven de noodkreten komen en dus hebben we bezsien of er niet eerder iets kon ge beuren Die mogelijkheid werd geopend toen PTT opdracht kreeg een commu nicatiesysteem voor het continentale plat aan te leggen. De Amerikaanse oliemaatschappij Placid International Oil heeft van de straalverbinding 6 kanalen nodig. Het bedrag dat Placid daarvoor betaalt, is zodanig rfat de PTT-investering moge lijk wordt. Als we de voor het Noord- zceverkeer benodigde mast op Texel zetten, kunnen we de problemen ook daar afdoende en snel oplossen", aldus de iheer Kloeck. Met het slraaLverbind?ngsnet op de Noordzee is nog een derde belang ge diend. Rijkswaterstaat heeft straalver bindingen nodig ten 'behoeve van het automatische waarschuwingssysteem voor storm en hoog water, waarbij wordt gewerkt met meetboeien die op grote afstand van de -kust liggen. Straal zenders openen nog meerdere mogelijk heden, zoals het doorzenden van data- informatie voor computers (men zou dan op Texel met een computer kunnen werken die elders in het land staat op gesteld). Ook zou de zendmast door een particuliere instelling (want de PTT mag het niet) kunnen worden gebruikt voor een centraal antennesysteem, waardoor de ontvangst van buitenlandse tv-pro- igramma's mogelijk is. Laatstgenoemde mogelijkheden hebben bij de beslissing om op Texel een straalzender te plaat sen uiteraard geen rol gespeeld. Minimumhoogte De masthoogte van 70 meter is het minimum, zo verzekerde ons de heer Kloeck. Voor de verbinding met de hoge mast van Wieringermeer zou met een kortere volstaan kunnen worden, maar voor de overbrugging van de afstand Texel-Tersohelling is 70 meter juist vol doende Als op Texel hoge objecten als kranen, flatgebouwen, bruggen e.d. zou den staan zou minstens 100 meter ver eist zijn. De meeste in het land staande masten hébben dan ook deze lengte. Het gaat niet alleen om de verbinding Texel, Wieringermeer, Alikmaar maar ook om de reserveverbinding Texel, West-Ter schelling (waar ook een mast van 70 meter staat), Sint Annaparochie, Leeu warden, Wieringermeer, Alkmaar. De ring is aangesloten. Het straalzendernet van Nederland en straks ook van het Nederlandse deel van het continentale plat is zodanig opgezet dat men nooit afhankelijk is van één verbinding. Overigens wordt dit systeem oök bij kabels toegepast. Toüh is de be drijf székerheid van straalzenders veel groter. In zeldzame gevallen kan als ge volg van zeer diepe fading" een onder breking van 5 tot 10 seconden ontstaan, maar in zo'n geval wordt automatisch en uiterst snel (in 2 microseconden!) overgeschakeld op een andere frequen tie. De 89 meter hoge straalzendermast van hel hoogfrequent ontvangststation van PTT te Nederhorst den Berg. Een dergelijke mast maar dan wal korter en voorzien van vier parabolen inplaats van een schelp" wil PTT in Den Burg plaatsen voor de reeds zwaar bezette centrale Den Helder. Met het oog (op de toekomst is het beter de verbinding te maken met een districtscentrale. Als PTT de bouw vergunning krijgt zal medio dit jaar fnet de bouw van de zender worden begon nen. Per 1 januari 1975 moet hij in ge bruik zijn. Er istaat Texel dus nog één moeilijk telefoonseizoen te wachten. De straalzender kan 900 gesprekken tegelijk uitzenden, op eenvoudige wijze is dat tot 4500 gesprekken uit te brei den. In hoeverre van deze enorme capa citeit gebruik kan worden gemaakt hangt af van de centrale in Den Burg. Deze is nu nog niet helemaal „vol" (zo dat inderdaad op verbetering van het telefoonverkeer kan worden gerekend per 1 januari) maar met de uitbreiding van de centrale is wel spoed geboden wil men in de loop van de komende drie jaar niet opnieuw in moeilijkheden ra ken. De huidige centrale is van een ou der type. Uitbreiding volgens hetzelfde oude systeem is mogelijk maar men on derzoekt de mogelijkheden de hele cen trale door een hypermoderne grotere te vervangen omdat dit op den duur toüh onvermijdelijk is. DE WAAL Gisterochtend is het werkplaatsje van de antiekhandelaar F. Laarhoven (Hogereind 26) te De Waal door een felle brand verwoest. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade beloopt enkele tienduizenden guldens. Het werkplaatsje stond achter de wo ning en was via een serre daarmee ver bonden. Het vuur werd tegen zes uur ontdekt door mevrouw Laarhoven. Er was toen geen houden meer aan want de kap stond al in lichterlaaie. Terwijl de brandweer werd gebeld, bestreed de iheer Laarhoven het vuur met een tuin slang vanuit de serre. De brandweer arriveerde spoedig maar op dat moment was de kap al uitgebrand In ongeveer tien minuten tijd waren de vlammen ge doofd en konden de gevaarlijk balance rende muren worden omgetrokken. De heer Laarhoven vertelde ons dat zich in de werkplaats weinig antiek bevond. Wel is een grote hoeveelheid kostbaar gereedschap, waaronder een draaibank je, verloren gegaan. De oorzaak van de brand is nog duister In het gebouwtje stond een cv-iketel maar het is niet waarschijnlijk dat deze de oorzaak is. DEN HOORN Zondag a.s. opent de wandelsportvereniging „Het Gouden Böltje" het nieuwe wandelseizoen met een „openings^propagandawandeltooht". Gestart wordt tussen 13.00 en 14.00 uur vanuit „De Spil" op het ZDH-terrein te Den Hoorn. Men kan kiezen tussen een tocht van 10 en van 20 km. Indien men zich zaterdagmiddag laat inschrijven bij de heer H. Ploeger, Bea- trixlaan 66 te Den Burg, bedraagt het inschrijfgeld voor de jeugd onder de 16 jaar ƒ1,50, voor de ouderen ƒ1,75. Be taalt men aan de start, dan worden de kosten ƒ0,75 'hoger en komt men mis schien met dn aanmerking voor een me daille. DEN HOORN De Hoornder kleu- tcrschool „De Krekeltjes" start aan staande maandag met een tweede klas. Hiervoor is kleuterleidster mej. Janka van den Esschert uit Arnhem aange trokken. Zij zal de 25 nieuwe kleuters onder haar hoede nemen in het huidige schoolgebouw. Hoofdleidstcr mej. Cor- rie Maas zal met de oudste kleuters een speciaal ingericht (nood-)lokaal in het Hervormd verenigingsgebouw „Ons Huis" betrekken. De wachtlijst is nu van de baan. De peuterklas is door de komst van de tweede kleuterklas drastisch ver kleind Voorheen konden de op de wachtlijst staande kleuters van vier jaar iedere dinsdag- en vrijdagochtend hun heenkomen zoeken in „De Waldhoorn", bij de peuters van drie jaar. Dankzij de medewerking van de gemeente, de Her vormde kerkeraad en de inspectrice van het kleuteronderwijs hebben de peuters nu het rijk alleen en de kleuters een ei gen lokaal. Uit het feit dat men aan een tweede kleuterklas toe was blijkt, dat het aan tal jonge gezinnen in Den Hoorn is toe genomen. Vier jaar geleden moest het schoolbestuur bij het Ministerie van On derwijs nog een speciaal verzoek indie nen omdat Den Hoorn niet aan het mi nimum aantal kleuters toe was. jerspecialist C. A. G. Kloeck bij een paraboolantenne (drie meter doorsnede) pe dat op Texel gebruikt zal worden. De foto werd gemaakt op een der ornlo- e 110 meter hoge betonnen toren van het nieuwe audio-video schakelcentrum Het zou mogelijk zijn het telefoonver-? keer tussen Texel en het vasteland te verbeteren door een straalzender te ma ken met Den Helder maar dan zou spra ke zijn van een forse extra belasting

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1