Cjrom ^warL-Jexelsin het harL> Briljante uitvoering door SVC-toneel unstmatig wier stopt wegspoelen van zeebodem bij 't Horntje Nieuwe methode voor het eerst bij Texel toegepast 0 Internationale belangstelling Automobilist reed onder invloed „De Waldhoorn" wordt verbouwd Vara's ombudsman zoekt overtreders wet minimumloon dag 5 MAART 1974 87e JAARGANG No. 8856 gave: B.V. v/h Langeveld 4 De RoolJ Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. MltA. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BïW cht van de werkzaamheden. Op de achtergrond het zinkponton met de hijs- en verhaalinstallatie. Op de voorgrond een hak met een 'id wier. Daartussen de zes aanelkaar bevestigde kokers die worden gereed gemaakt om te worden neergelaten. cswatersfaat heeft een nieuw wa in de strijd geworpen tegen de kunstmatig wier. Het kan in de te gevallen worden gebruikt in- svan de bekende rijshouten zink en maar het is veel goedkoper en liever. Dit nieuwe systeem om evaarlijke uitslijpen van de zee- m bij de kust tot staan te brengen internationale aandacht. Voor rst is het op grote schaal toege- ij Texel waar vorige week 'n op- ikte van 30.000 m2 werd vol- Dat gebeurde voor de dijk van 'ins Hendrikpolder en Horntje, Ier meest bedreigde punten van xelse oostkust. gevolg van de hevige stroom is Ie laatste tijd zo'n 10.000 m3 zand taand verdwenen. Daar moest met wat aan worden gedaan, wilde ilthans een catastrofe in de vorm en dijkval voorkomen. De oostkust Horntje en de Stuifdijk is al jaren )ron van zorg. De Texelstroom rt hier dicht langs de kust met ie snelheden. Om het verdwijnen and tegen te gaan zijn voor vele ften aan zink stukken gelegd. Een zonder einde want telkens is 'hier JW ingrijpen nodig. Door toepas- an kunstmatig zeewier hoopt men ak hier beter onder controle te Plastic draden ïstmatig zeewier bestaat uit mas- vee meter lange plastic draden die ftgwerpige buidels zijn bevestigd idels worden met fijn grind ge- ft het zeewier kan worden „ge- door het in het water te gooien, laatste gebeurt heel nauwkeurig een ingenieus systeem dat is keld door mensen' van rijkswater- Texel en „Zinkcon" uit Werken- e onderneming die zidh tot dus- tsluitend bezig hield met de klas- nkwerken De overgang naar de methode is nogal ingrijpend, riet oneer dan een man of elf kan jag een stuk zeebodem van zo'n van kunstmatig wier worden ien. „Het is een mooi systeem, Jde gezelligheid is weg", aldus de Rensmaag die al een jaar of ze- ft bij de Texelse zinkwerken is be ft en met een beetje weemoed te- "kt aan de oude methode waarbij M OP VERHAAL 2 s de Open Boekenweek gratis aankoop van niks) drie korte len van H. P de Boer uit „De r m het maanlicht". ET OPEN BOEK soms wel een man of vijftig aan vaste en losse krachten was betrokken. Het maken van de enorme rijshoutmatten, de spanning bij het afzinken 't was beladen met een harde romantiek. Als Jan de Hartog een boek had geschreven over de rijswerkers waren ze misschien wel even beroemd geweest als de zeesle pers. Nuchter De heer Rensmaag staat ons te woord aan boord van het zinkponton dat de afgelopen weken bij 't Horntje heeft ge legen en van waaruit het zeewier werd aangebracht. Op hetzelfde ponton men sen van rijkswaterstaat die minder ge voelig zijn voor romantiek en uitslui tend kijken naar kosten en resultaten. De heer C. P. Harting, hoofd van de dienstkring Texel van de Rijkswater staat, vertelt dat na enkele kleine expe rimenten bij onder meer Den Helder en Rottum twee jaar geleden bij Texel een grote proef met kunstmatig zeewier werd gedaan. Een oppervlakte van 10.000 m2 werd voorzien en dc resultaten waren ver bluffend goed. De zandafnanie kwam niet alleen tot staan maar er zette zich tussen het wier een nieuwe laag zand af. Het lijkt sterk op het bevorderen van duingroci door het planten van helm. Bij 't Horntje was het de hoogste afstand van de dijk bedenkelijk diep. En tijd want het wrcrd op steeds kortere bij het ondergraven van de oever maakt het weinig uit of het gaat om een lage dijk of een stoere delta zeewering Kunstmatig zeewier als zandbinder werd voor het eerst toegepast bij in zee liggende transportleidingen voor olie en aardgas. Het ging erom deze voor onderspoeling en daardoor breuk te be hoeden. De kunststof draden worden ge fabriceerd door Shell en kunnen de tand des tij da en de invloed van het altijd in beweging zijnde zand en zeewater goed doorstaan. De buidels die als verzwaring dienen zijn gemaakt van een technisch kunststofweefsel dat naar de naam ni- colon luistert. Nauwkeurig Bij het afzinken van het zeewier gaat men zeer nauwkeurig tewerk. De stro ken wier moeten op de zeebodem één meter uit elkaar liggen. Om te voorko men dat ze in het diepe (16 meter) wa ter door de stroom een ongecontro leerd eind worden meegesleept wordt 'het wier in aan elkaar bevestigde ko kers gedaan, die voorzien zijn van klep pen Als de kokers zijn gevuld laat men de hele combinatie tot twee meter bo ven de zeebodem zinken, waarna door het trekken aan touwen de kleppen wor den geopend en het wier eruit valt. Door toepassing van een vernuftig kantelsy- steem kan efficient worden gewerkt. Telkens moet het ponton met de eraan bevestigde afzinkinstallatie een stukje worden veriiaald, wat heel nauwkeurig kan gebeuren aan de hand van meet- vlaggen op de dijk van de PH-polder. Voortdurend wordt de stroomsnelheid gemeten en geregistreerd. Wanneer bij controle van het werk achteraf zou blij ken dat er iets is misgegaan, dan kan de oorzaak worden opgespoord. Zo leert men aldoende de beste werkomstandig heden kennen. Voordelig Het aanbrengen van kunstmatig zee wier kost ongeveer ƒ25,per m2. Dat is DE COCKSDORP De toneelgroep van de sportvereniging De Cocksdorp pretendeert geen echte toneelvereni ging te zijn. Ook beschikt men in De Cocksdorp (nog) niet over een behoor lijke toneelzaal. Toch was de zaterdag avond in hotel „Kikkert" gegeven op voering van het blijspel „De Zeeuwse gouvernante" (door J. Hemmink-Kamp) een der beste voorstellingen die we de laatste tijd hebben gezien. Op een of an dere manier is SVC erin geslaagd een groepje uitgesproken acteertalenten bij een te krijgen, zodat het bijzonder aar dige stuk op haast professionele wijze werd gebracht. De belangstelling was overweldigend. Het kunstmatig zeewier wordt in de „plantmachine" aangebracht De zes kokers waar in het wier zich bevindt wordt tot twee meter boven de zeebodem Neergelaten waarna het wier door middel van een kleppen- en kantelmechanisme wordt gelost. Er waren veel meer toeschouwers dan zitplaatsen zodat velen moesten blijven staan. Zelfs de telefooncel was als loge ingeruimd. Het verhaal gaat over de zeer rijke Andreas de Bron die zich kan permitte ren niets uit te voeren en zich door zijn personeel laat verwennen Van trouwen is (nog) niets gekomen. Zijn zuster Eve lien heeft de leiding van het huishouden en kan door De Bron onmogelijk wor den gemist. Zodat haar romance met de arts Herman Willems niet dn een hu welijk kan uitmonden. Als twee 'kinde ren komen logeren vindt De Bron het nodig dat een gouvernante wordt aan geworven. Als een geschikt lijkende sol licitante is aangenomen, blijkt dat zij niet nodig is want de 'kinderen zijn jon gens van 19 en 20 jaar oud. Maar de gouvernante wil niet vertrekken want het arbeidscontract is al getekend. Haar optreden veroorzaakt ingrijpende ver anderingen in huize De Bron. Zij trekt zich niets aan van de luimen en grillen van de heer ides huizes en begint met harde hand aan zijn heropvoeding. Dat veroorzaakt veel verwikkelingen en spanningen maar het eindresultaat is dat De Bron en de gouvernante elkaar eeuwige trouw zweren en dat ook ande re betrokkenen elkaar voor het leven kunnen vinden. De heer G. Smeenk speelde de rol van de rijke Andreas de Bron met enorme overgave. Het huilerige, kinderlijke ka rakter kwam er al direkt erg nadrukke lijk uit, wat het nadeel had dat het ui ten van nog meer emotie later in het stuk erg veel moeite kostte. Mevrouw I Zuidema-Klinger deed het leuk als Evelien de Bron maar erg veel kans om op te vallen had ze niet. Voor een groot deel van het succes is de heer J. Mol verantwoordelijk. Op de best denkbare wijze gaf hij gestalte aan de droog-komische rol van de huis knecht Jöhan. Ook het geroutineerde spel van de heer J. van Heerwaarden als de met huwelijksmoeilijkheden kam pende chauffeur Piet, dwong terecht respect af. We hadden de inldruk dat hij flink improviseerde; het klonk tenmin ste erg Texels. Heel pittig spel leverde mevrouw B. Stevens-Wilms als het ka mermeisje Kitty. Geen plankenkoorts Een geboren actrice toonde zich me vrouw Anneke Kikkert-Zijlstra als de gouvernante Yvonne van Laar, die in huize De Bron orde op zaken komt stel len. Mimiek, spelopvatting, de verstaan baarheid het was allemaal eig goed. Opvallend was dat geen der medespe- lenden een spoor van plankenkoorts vertoonde. Dat gold ook voor mej. An neke van der Laan die als 15-jarige dochter van de gouvernante precies be antwoordde aan hetgeen de toneelschrij ver heeft gewild. Een kleinere rol, die echter bevredigend werd gebracht, was (Zie vervolg pagina 2) heel wat voordeliger dan het leggen van ouderwetse zinkstukken want deze kos ten tegenwoordig zeker ƒ100,per m2. Voor bescherming van stijle oevers is men overigens nog op zinkstukken aan gewezen, maar ook zinkstukken zien er tegenwoordig anders uit dan vroeger. De dikke pakketten rijshout hebben plaats gemaakt voor matten van plastic weef sel waarop nog maar weinig takken worden aangebracht. Het afzinken ge beurt nog altijd door middel van ver zwaren met stortsteen Voor de Prins Hendrikdijk is dan ook eerst een strook zinkstukken aangebracht alvorens men verder zeewaarts overging op kunstma tig wier. Voor het projekt bestaat veel belang stelling. Het vasthouden van zand in sterk stromend zeewater is een inter nationaal probleem, zo bleek uit de nieuwsgierigheid van buitenlanders. Een groepje Noren kwam zich op de hoogte stellen in verband met proble men met hun booreiland Egofisk. Rond de poten van dit eiland ontstaan enorme gaten; door kunstmatig wier hoopt men daaraan wat te kunnen doen. DE KOOG Een uit Den Helder af komstige automobilist trok in de nacht van zaterdag op zondag de aandacht van de surveilerende politie door zijn slingerende manier van rijden op Boodt- laan en Nikadel. Hij bleek duidelijk dronken te zijn De bloedproef werd toe gestaan. DEN HOORN Het dorpshuis „De Waldhoorn" van Den Hoorn wordt ver bouwd. Dit is mogelijk gemaakt door een subsidie van RST groot ƒ51.000,- subsidies van gemeente, provincie en van het Koningin Julianafonds. Totale kosten: ƒ60.000, De voornaamste verbetering is wel de aanleg van centrale verwarming in het dorpriiuis. Verder wordt de keuken ge moderniseerd, andere verlichting wordt in zaal en op toneel aangebracht en men zal binnenkort beschikken over een nieuwe geluidsinstallatie. DEN HELDER— VARA's ombudsman is momenteel bezig met het samenstel len van een lijst van werkgevers die zich niet houden aan de bepalingen van de wet op het minimumloon. Daarom werd dc Wetswinkel te Den Helder ver zocht gegevens voor deze lijst te verza melen. Een ieder die een werkgever denkt te kennen, dde voor de lijst in aanmerking komt, wordt verzocht zich in verbinding te stellen met genoemde wetswinkel, Sluisdijkstraat 96, Den Helder, telefoon (02230) 24322. De wetswinkel attendeert erop dat de gegevens met de nodige voorzichtigheid zullen woeden behandeld.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1