r 1. D. Sepers gehuldigd wegens verdiensten voor Texel i legging eerste steen Natuur recreatiecentrum „Bevrijding tot het doen van gerechtigheid" G. Ie Roy spreekt or Nutsdepartement Tegelijk duwboot en sleepboot Gezellige avond met verkiezing „Miss Wiel" Hervormde jeugdclubs bestaan 25 jaar Uitslagen denksportvijfkamp MOEDER TERESA ONDERWERP VAN KOMENDE WINTERGESPREKKEN V Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 5 maart 1974 nderdagmiddag heeft Ir. I. D. Se- de eerste steen gelegd van het rrecreatiecentrum aan de Ruijs- fer hoogte van paal 17. Het was louter symbolische handeling de echte eerste steen werd al jd geleden verwerkt. De heer Se- plaatste bij de toekomstige in- Mvan het gebouw een hardstenen ikplaat met het opschrift „28 fe- i 1974. Eerste steen gelegd door Sepers". plechtigheid werd gade geslagen ien groot gezelschap genodigden, inde uit B. en W., bestuur van de ng Texels Museum, leden van de idingscommissie (bestaande uit enwoordigers van crm, provincie, indige instanties etc.), personeel et Texels Museum, mensen van bosbeheer en de aannemer. Men r. Sepers gevraagd de officiële ling te verrichten omdat hij bij de irige voorbereidingen die aan de ïdkoming van het natuurrecrea- ■trum zijn vooraf gegaan een be- Hke rol heeft gespeeld. Hij bracht jht destijds de samenwerking tus- aatsbosbeheer en de Stichting Museum tot stand als hoofdin- -direkteur van Staatsbosbeheer, r Sepers is1 sinds twee jaar ihoofd- (eur-direkteur van de Land-inrich- Zeeland. Jhet bouwterrein noemde burge er Sprenger de eerste steenlegging Irribolisch startsein" na een voor- pnde fase van maar liefst 15 jaar. Ide heer Sepers zich van zijn taak ■kweten kreeg hij als herinnering ■veren troffel en voor mevrouw H waren er bloemen. 'olgens bezichtigden de genodig- 'het in aanbouw zijnde complex afleiding van de architect Ir. J J. ;ter Men kon er zich van overtui- t de bouw naar wens vordert. Het Ijoen gulden vergende natuurre- centrum zal begin 1975 in gebruik en kunnen worden. Huldiging ifloop bleek in hotel ,,De Linde- Groei maar raak-tuinen" lationaal bekende heer L. G. Ie lt Oranjewoud zal vrijdagavond :eken voor het Nutsdepartement Onderwerp is zijn methode van en die is gebaseerd op zo weinig Ik ingrijpen. de wetten van de natuur ont- anzelf een evenwicht al ziet het ït er wel heel anders uit dan het- ordt bereikt met kunstmest, wie- Voor de zienswijze van de heer en voor zijn tuinen in Oranje- estaat enorme belangstelling. Dit 1 uit het feit dat de avond voor al in juli 1972 is besproken. Dat tg zou samenvallen met de to wering van UDI kon men toen t weten. Gezien het bijzondere erp rekent men desondanks op ^langstelling. De avond is alleen utsleden toegankelijk. Wie nog 1 is kan zich in de zaal laten in- :n. boom-Texel" dat men van de gelegen heid gebruik had gemaakt om de heer Sepers flink in de bloemetjes te zetten, niet alleen wegens zijn aandeel in de tot standkoming van het natuurrecreatie centrum, maar ook om de belangrijke rol die 'hij heeft gespeeld bij het samen stellen van 'het recreatiefacetplan en het recreatiebasisplan. Het een hangt overi gens nauw met het andere samen want het natuurrecreatiecentrum is een on derdeel van het recreatiebeleid als ge heel. Dat het recreatiefacetplan van 1964 niet heeft kunnen werken werd door de burgemeester ontkend Het heeft, voor 'het eerst, de richting be paald van het recreatiebeleid en de pro blemen geïnventariseerd. Een uitgangs punt als de concentratiegedaahte werd in het facetplan neergelegd evenals de bescherming van de Hogeberg en het handhaven van stiltegebieden. Wèl invloed Uitspraken inzake de Waddenkust, centrale voorzieningen, rioolwaterzui veringen, bebossing en vervoersbeper- iking maakten het facetplan tot een duidelijke wegwijzer waarvan de hoge re overheden zich wel degelijk iets heb ben aangetrokken blijkens voorzienin gen als het strandslag bij de Nederlan den, parkeerterrein aan de Nilkadel te De Koog, het voetpad bij Wuis, water leiding naar de strandslagen en de aan leg van wegen en fietspaden. De heer Sprenger zei met klem dat de invloed van een dergelijke beleidslijn niet moet worden ondersahat en wilde afrekenen met de veelgehoorde opvatting dat de spontane groei '(Wat is dat eigenlijk?,,) vrijwel uitsluitend de gang van zaken zou bepalen. De heer Sepers was voorzitter van de commissie die het facetplan vaststelde en ook voorzitter van de werkgroep die het basisplan acht jaar later uitbracht De burgemeester ging in op de verschil len tussen beide rapporten. Dat het na tuurrecreatiecentrum thans wordt ge bouwd betekent dat de gemeente voor- Wielervereniging opent seizoen f Binnenkort gaat het wielerseizoen 1974 van start. Ter gelegenheid daarvan organiseert de Wielersportvereniging Texel een gezellige avond en wel op vrijdag 8 maart in hotel „De Zwaan", aanvang half negen. Het is de bedoeling bingo te spelen ten bate van de clubkas. Verder zal worden gesproken over het wedstrijdprogramma dat ter goedkeu ring aan B. en W zal worden voorge legd. Belangrijk onderdeel van de avond is vooral de verkiezing van Miss Wiel 1974. De gekozen miss heeft o a tot taak bij de wedstrijden van dit jaar de win naar van bloemen te voorzien. Het be stuur zou graag wat namen van kandi daten vernemen. Het spreekt vanzelf dat de wieleravond niet alleen toegankelijk is voor leden en hun dames maar ook voor vrouwelijke belangstellenden die aan de verkiezing willen deelnemen. EIERLAND De Hervormde jon gens en meisjesclubs van Eierland be staan 25 jaar. Het zilveren jubileum zal zaterdag a s. worden gevierd met een bonte avond in „Bethel". Het is de be doeling dat beide groepen toneelstuk jes zullen opvoeren. Ieder is welkom. Entree ƒ1, De uitslagen van de geslaagde, druk bezochte vijfkamp-denksport, die vrij dag in hotel ,,De Zwaan" en .Olympic" •gehouden werd luiden als volgt: Kolom 1. biljarten; 2. klaverjassen; 3. bridgen; 4. söhaken, 5. dammen; 6. to taal: Damclub 13 14 14 16 18 75 Klaverj, De Zwaan 16 10 16 7 11 60 Biljartel. De Zwaan 18 16 8 11 2 55 Schaakclub 5 8 10 16 14 53 Bridgeclub II 9 6 18 16 4 53 Bridgeclub I 13 4 12 11 11 51 Klaverj. De Koog 9 18 3 4 16 50 Klaverj. Cocksdorp 2 12 6 7 8 35 Bridgeclub III 5 2 3 2 6 18 uitloopt op het nog door de raad vast te stellen basisplan. De gemeente vond goede voorlichting en de wijze waarop de bezoekers in het centrum zullen wor den benaderd van zoveel belang dat zij opdrachtgever voör de bouw wilde zijn. Levenslang vrij vervoer Zoals bekend is de weg naar het na tuurrecreatiecentrum niet over rozen gegaan. Er was sprake van enorme ver tragingen en teleurstellingen. De burge meester tot Ir. Sepers: „Dit is een be vredigend slot van de arbeid die u hebt verricht Door uw wilskracht werd vol gehouden, ook als de anderen het niet meer zagen". Als blijk van dank voor deze stimulans overhandigde de burge meester een foto van de omgeving van het terrein waar het natuurrecreatie centrum nu wordt gebouwd alsmede een enveloppe die als inhoud een pas poort bleek te bevatten voor levenslang vervoe r(2 personen) per TESO. De 'heer S. Bakker, voorzitter van de Stichting Texels Museum voegde daar een levenslang geldend toegangsbewijs voor het natuurrecreatiecentrum aan toe. Ook hij weesop de stimulerende in vloed die Ir. Sepers had gehad. „U was duwboot en sleepboot tegelijk". Ook architect Vegter gaf blijk van zijn bewondering voor het werk van Ir. Sepers. Texel voorgetrokken De heer Sepers zei overdonderd te zijn door de hulde. Hij zei alleen te heb ben kunnen werken dank zij de liefde en toewijding van de commissieleden. Zijn voorspelling „Als ik 60 ben zijn ze aan het bouwen" was bijna uitgekomen. De heer Sepers was blij eraan te hebben meegewerkt dat Texel zoals we het ken nen zoveel mogelijk behouden blijft. „Ik houd van Texel en heb het in mijn werk voorgetrokken. Onbewust, want bewust mag dat natuurlijk niet". De heer Sepers, die nog even de ge schiedenis indook en lof toezwaaide aan het echtpaar De Haan dat straks einde lijk in een behoorlijk huis zal wonen, toonde er zich voldaan over dat hij nu eindelijk behoorlijk afscheid had geno men Wegens het onverwachte karakter van de overplaatsing van twee jaar ge leden was er toen geen gelegenheid voor geweest. Burgemeester Sprenger overhandigt de foto alsmede hetpaspoort voor levenslang vrije overtocht naar Texel aan Ir. Sepers. De wintergesprekken der kerken zul len in de maand maart gewijd zijn aan het thema „Bevrijding tot het doen van gerechtigheid". Daarbij wordt aandacht gevraagd voor moeder Teresa, een vrouw die ,op bijzondere wijze inhoud heeft gegeven aan datgene waarom het in het gekozen thema gaat. Geboren uit Albanese ouders in het Joegoslavische stadje Skoplje trad moe der Teresa op achttienjarige leeftijd toe tot de orde van de „zusters van Loreto". Van 1928 tot 1948 werkte zij als aard- rijikskundelerares in Calcutta en was zij tevens leidster van een Indische reli gieuze orde, 10 september 1946 is voor haar de „dag der beslissing". Zij vraagt en krijgt verlof om ook buiten het klooster in Calcutta in de sloppen te gaan werken. De ellende, armoede, hon ger, ziekten die zij daar, in die sloppen, ontdekt maken zo'n diepe indruk op haar dat zij in augustus 1948 de kloos- terkleddng aflegt, een opleiding voor verpleegster gaat volgen en een nieuwe orde sticht, de orde van de „missiona ries of Charity" (missionarissen van de liefde), een orde die zich geheel wijdt aan de armsten onder de armen in en rond Calcutta. Door onderwijs, zieken verzorging, behandeling van melaatsen, huizen voor kinderen die verstoten zijn of te vondeling gelegd zijn (omdat er gebrek aan voedsel is) probeert zij sa men met haar medewerksters en mede werkers de last van de armsten onder de armen enigszins te verlichten. Heel bekend as zij ook geworden door het door haar gestichte „huis voor de ster venden". Mensen die in ziekenhuizen niet terecht kunnen, krijgen hier de ge legenheid om, nadat zij niet menselijk hebben kunnen leven, tenminste mense lijk te kunnen sterven. Allen die door andere ziekenhuizen als ongeneeslijk worden afgewezen, komen hier terecht, van welke kleur, politieke overtuiging of godsdienst ze ook zijn. De bekende Engelse journalist en schrijver, Malcolm Muggeridge, heeft over haar een boek geschreven, „Some thing beautiful for God", dat binnen kort in een Nederlandse vertaling uit komt In een interview van Malcolm Muggeridge met moeder Teresa lezen we het volgende: Muggeridge: U gaf alles op toen u zich van bepaalde zaken in de buiten wereld bewust werd? Moeder Teresa: Het was een roep bin nen in mijn eigen roeping. Het was een tweede roeping, om zelf Loreto op te geven waar ik zeer gelukig was en de straten op te gaan, om de armsten onder de armen te dienen. Vraag: Hoe gebeurde dat, deze tweede roeping? Antwoord: In 1946 reisde ik naar Dar- jeeling om met vakantie te gaan. Daar in de trein hoorde ik de roep alles op te geven en Hem in de sloppen na te vol gen, om Hem onder de armsten der ar men te dienen. Ik wist dat het Zijn wil was en ik Hem volgen moest. Er bestond geen enkele twijfel: het was Zijn werk. Vraag: Wat doet u nu eigenlijk voor deze stervende mensen of wat probeert u te doen? Antwoord: In de eerste plaats willen we ze erg graag het gevoel geven dat ze gewenste mensen zijn. We willen ze la ten weten dat er mensen zijn die hen werkelijk liefhebben, op zijn minst ;n die paar uur die ze nog te leven hebben, zodat ze menselijke en goddelijke liefde leren kennen. Zodat zij ook ervaren dat ze kinderen van God zijn, dat er van hen gehouden wordt, dat er iemand voor hen zorgt, dat er jonge mensen zijn die zichzelf weggeven in de dienst aan hen". Vraag Waar hebben uw mensen het meeste gebrek aan? Antwoord: In de twintig jaren van mijn arbeid onder de mensen is het me steeds duidelijker geworden dat de erg ste ziekte die een menselijk wezen kan ervaren, het feit is ongewenst te zijn. Wij hebben vandaag geneesmiddelen voor de lepra en melaatsen kunnen ge nezen worden Er zijn middelen tegen tbc en tering Maar deze afgrijselijke ziekte ongewenst te zijn kan ge loof ik nooit genezen worden dan door gewillige handen die dienen en een liefhebbend hart. Vraag- U noemde daar uw geloof. Kunt u daar iets meer over zeggen? Want ik geloof u zult het met me eens zijn dat dit iets is wat in de hui dige wereld ontbreekt. Antwoord: Geloof is een genade van God. Zonder geloof zou het leven niet te dragen zijn. En ons werk moet, om Vruchtbaar en geheel voor God te kun nen zijn, op het geloof gegrondvest wor den. Geloof aan Christus die gezegd 'heeft „Ik was hongerig, ziek, dakloos, naakt en u hebt dat alles aan mij ge daan". (zie Mattheus 25 31 - 46). Op deze woorden is ons werk gefundeerd. Vraag; Hoe kunnen mensen aan dit geloof komen, dat in de wereld van van daag ontbreekt? Antwoord: Het ontbreekt omdat er zo veel egoïsme heerst. Maar het geloof moet. om echt te zijn, gevende liefde zijn Geloof en liefde gaan samen. Zij vullen elkaar aan. Vraag: Hoe moeten mensen dit vin den? Onze medemensen, of tenminste velen onder hen, ikzelf niet uitgezon derd, zijn de weg kwijtgeraakt. U hebt de weg gevonden; hoe helpt u hen de weg te vinden? Antwoord: Doordat ik hen in kontakt met de mensen breng, want in de men sen zullen zij God vinden. In de laatste jaren komt hoe langer 'hoe meer het vastenoffer in zwang om de armsten te helpen. Dit neemt in omvang toe en de mensen beginnen er zich meer en meer Van bewust te worden, dat er in de we reld anderen zijn, die hongerig en naakt zijn, ziék en dakloos. En de rijken wil len die nood wel op één of andere wijze een beetje delen; de moeilijkheid is dat zij niet zó geven dat het pijn doet De nieuwste generatie, vooral de kinderen, toont meer begrip. De kinderen in En geland offeren om onze kinderen een snee brood te geven; de kinderen in De nemarken offeren om onze kinderen in Calcutta dagelijks een glas melk te kun nen geven; de kinderen in Duitsland of feren om onze kinderen dagelijks vita mine-tabletten te kunnen geven. Dit zijn de wegen naar grotere liefde. Wan neer deze kinderen opgroeien zullen zij geloof en liefde hebben en de wens om te dienen en meer te geven Tot zover het interview van Malcolm Muggeridge met moeder Teresa. Haar werk heeft ondertussen over de hele wereld bekendheid gekregen en wordt mede^gedragen door een internationale vereniging, waarvan er ook een afde ling is in Nederland Via deze afdeling is het o.a. mogelijk een kind uit één van de wijken of huizen van moeder Teresa te adopteren. Inlidhtingen daarover kunt u desgewenst verkrijgen bij de heer T. van den Boogaard, Waalstraat 87", Amsterdam-Zuid '(telefoon 020- 79 09 80). Over de personen, wier levens uit gangspunt zijn voor de wintergesprek ken der kerken (Bonhoeffer, Sdhutz, moeder Teresa) kunt u meer vernemen via een serie radiouitzendingen, elke maandagavond, 20.05 uur, over Hilver sum 2. De plaatsen en data voor de winterge sprekken in maart zijn; Den Burg, 25 maart, 20.00 uur, dn „De Witte Burcht". Den Hoorn, 19 maart, 20 00 uur, in „Ons Huis". Oudeschild, 18 maart, 20.00 uur, in de Hervormde pastorie. De Koog, 18 maart, 20.00 uur, bij me vrouw Mets. Oosterend, 15 maart, 20.00 uur. dn de Hervormde pastorie. De Cooksdorp, 8 maart. 20.00 uur, in het gebouw naast de Ned. Herv. kerk. R.S.K. etrste steenlegging maakte het gezelschap een rondgang over het bouwterrein om zich een indruk van de (naar wens verlopende) miheden te vormen.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5