Friese werkgroep w helder waddenbelei ationale Actie Rode Kruiswoord puzzel nr. 9 medewerking van Uw nieuws! V «WAT Reaktie op driemaalgriezelig' Leden stembureau gaan meer verdienen NVY helpt bij f belastingproblemen 1 Wijziging doorstromingsregeling Politieke partijen te vaag;" Y( Aanvullend programma Horizontaal] Verticaal: En voorts deze reeks prijzen: Doel van de actie inzenden li' De mensen die dit jaar bij de staten- en gemeenteraadsverkiezingen de stem bureaus op Texel zullen bemannen, zul len (ais de gemeenteraad ermee akkoord gaat) een presentiegeld van ƒ65,per dag ontvangen Dat ia ƒ15,meer dan Ihet oude tarief dat in 1972 werd vastge steld. De oude vergoeding is volgens B. en W. te laag, het betreft een vrij lange en vaak ook zware dag voor de betrokke nen. Elders in Noordlholland was de ver-r goeding al ihoger. Een vergoeding gelijk aan die voor ihet bijwonen van een raadsvergadering wordt door het college billijk geaöht. Het komt voor dat de le den van het stembureau zich voor een deel van de dag laten vervangen, zodat er ook een uurvergoeding is. Deze ver goeding wordt van ƒ5,op ƒ6,50 ge bracht. Ook werknemers krijgen belasting aangiftebiljetten toegestuurd, waar ze soms niet goed wegweten. Het komt ook voor dat men geen biljet krijgt toe gestuurd maar dat dit toch wel gewenst zou zijn omdat door het doen van aan gifte aanspraak kan worden gemaakt op terugbetaling van ingehouden belasting wegens bijzondere omstandigheden. Le den van de vakbeweging die met invul- problemen zitten of zich op de hoogte willen 9tellen van restitutiemogelijkhe- den zijn op woensdag 20 en maandag 25 maart om 19.00 uur welkom in de LTS- kantine waar zij zullen worden gehol pen door vier mensen die ziah in deze materie hebben bekwaamd. Voor het in vullen van een aangiftebiljet betaalt men een kostenvergoeding van slechts ƒ1,Deze service is door het NW be doeld als hulp voor minder draagkrach- tigen. Sinds 22 mei 1973 is op Texel de „Ver ordening geldelijke steun bewoners bij krotopruiming, doorstroming en wo ningverbetering" van kracht. De rege ling heeft onder meer als doel de door stroming van huurders van goedkope naar duurdere woningen te bevorderen De gemeente geeft daarbij een eenmali ge subsidie van ƒ1.750,die voor 80% door het rijk aan de gemeente wordt rergoed. Op grond van de regeling kon geen doorstromingspremie worden ver leend als de te verlaten woning niet voor verhuur beschikbaar'bleef. Ingaand 1 januari is door het ministerie bepaald dat de regeling ook van toepassing is op gevallen waarin de woning na ontrui ming door de huurder voor zelfbewo- ning wordt verkocht of door de eige naar zelf wordt betrokken. De gemeen teraad is voorgesteld de gemeentelijke regeling daarbij aan te passen. Brieven van lezers buiten verantwoordelijkheid van de redaktie Nog graag eenmaal de gelegenheid om te reageren op de „Wat ik zeggen wou's" van de heren Wieringa. Van Hagen en Van Lingen. Ook al zou de redactie nog bereid zijn de discussie voort te zetten ben ik niet voornemens dit te doen. We zullen het moeten aanvaarden, dat de standpunten over de zaak, die hier in het geding is blijven verschillen en el- keer daar maar niet lelijk op aankij ken. Ik heb beslist niet het gevoel, dat de drie genoemde heren en ondergetékende als een aantal kemphanen tegenover el kaar staan De twee eerst genoemde he ren ken ik niet, maar van de heer Van Lingen is mij bekend, dat ook hij onze verhouding zeker niet als een kempha- nenverhoudinig ziet. Ik hoop hartelijk, dat de genoemde heren dit zo willen zien en ook als be paalde zaken mogelijk „scherp" overko men als het een duidelijke uiteenzetting van de standpunten wil zien. Van mijn kant ben ik bereid om uitdrukkin gen als „een zeer twijfelachtig en niets zeggend betoog", het „slecht geïnfor meerd zijn van de heer Van Groningen" en een „onbegrijpelijke en verdraaide reaktie van de heer Van Groningen" te accepteren als een poging van de be doelde heren om hun standpunten dui delijk te maken. Thans de zaak zelf. Dezer dagen las ik ergens, dat uittin- gen, zoals de drie heren, die naar voren brengen uitsluitend voorkomen in ge bieden, waar van eigenlijke voedsel schaarste al lang geen sprake meer is. In gebieden, waaf men iedere dag voor de vraag staat: ,,Hoe zal ik vandaag mijn buik weer vol krijgen?" prakki- zeert men niet over dergelijke zaken Daar is men al lang blij als men er in slaagt om het hongergevoel weg te wer ken. Zonder de volgende regels geheel voor -mijn rekening te nemen wiil ik ze uit be doeld artikel naar voren halen. Ze lui den als volgt- „Men hoort deze mening in het algemeen niet verkondigen door mensen wier eerste zorg is voldoende voedsel te bemachtigen. De verontrusten zijn over het algemeen goed gevoede consumenten, die meestal geen kennis hebben van de elementaire beginselen van de landbouw Reakties op Wieringa Zoals al uit mijn eerste reaktie is ge bleken verschil ik met de 'heer Wieringa van mening, dat controle op vergifres- ten onmogelijk is. De scheikundigen zijn dn staat om hoeveelheden, die ver bene den de schadelijke grens liggen aan t° tonen. Misschien is het minder juist om i eerste instantie van bestrij'dingsmidde len te spreken als een „zegen". Het wa juister geweest als ik in eerste instan tie van bestrijdingsmidden gesproker had als een „noodzakelijk kwaad", of van „twee kwaden de minst kwade kie zen". Maar daarna ds het mi. verant woord om de „minst kwade" ten opzich te van de „meest kwade" een zegen te noemen. Het is beslist overdreven als de heer Wieringa stelt, „dat door het werken met gif met grote snelheid rassen van alle soorten insecten ontstaan, die oök de zwaarste gifstoffen niet deren". In een enkel geval ds dit gebeurd, maar er zijn oök talrijke voorbeelden, waarin insecten nog steeds kunnen worden be streden met de giften, waarmee ze 25 jaa/r geleden werden bestreden. Ik wil er wel op wijzen, dat vervanging van bepaalde giften veel meer is gebeurd, omdat achteraf bleek, dat de tot dan ge bruikte giften bepaalde nadelen had den voor „het miliue". Het lijkt me op z'n minst ongefun deerd als de heer Wieringa stelt, dat een aantal ziekten, waaronder kanker, hart en vaatziekten een gevolg zijn van in sectenbestrijdingsmiddelen enz. Er wor den voor deze ziekten wel allerlei oor zaken genoemd, maar het is mij niet be kend, dat er serieuze onderzoekers zijn, die een dergelijke bewering durven uit spreken. In dit verband de volgende opmer king Het verwondert me wel eens, dat de akties van mensen als mijn drie op ponenten zich niet meer richten tegen zaken, waarvan duidelijk bekend is, dat ze de oorzaak zijn van zeer gevreesde ziekten. Ik denk aan de schadelijke in vloed van het roken, het overmatig ge bruik van alcohol, enz. In het laatste ge val wordt niet alleen de gebruiker de dupe, maar door het veroorzaken van verkeersongelukken ook heel veel an deren. Reaktie op de heer Van Hagen De heer Van Hagen wijst op de ver nietiging van miljoenen kilo's fruit en uitspraken van dr. Mansholt om daar mee zijn twijfel uit te drukken over w erk elij k wereidv oedseltékort. Ik geloof heer Van Hagen, dat fruit heel weinig of niets kan bijdragen tot opheffing van voedseltekorten. De uit spraken van de heer Mansholt zijn al weer enkele jaren oud. Er is de laatste jaren een enorme verslechtering van de wereldvoedselvoorraden opgetreden. De duizenden hectaren cultuurgrond die in Amerika braak liggen worden sterk in gekrompen. Na een groot aantal jaren, waarin de graanprijzen op de wereld markt ver beneden de prijs lagen, die de Nederlandse boer kreeg, liggen die er nu ver boven Een duidelijk bewijs van de schaarste. De heer Van Hagen vraagt zich af „hoe onze voorouders in leven zijn ge bleven toen de landbouw nog niet over kunstmest en vergiften beschikte". Ik denk toch, dat de heer Van Hagen wel eens iets géhoord zal hebben van de sterke uitbreiding van de werldbevol- king. Het moet hem todh ook wel be kend zijn, dat hongersnoden dn het ver leden veelvuldig voorkwamen, We zaten er toen echter niet zo met onze neus op als nu dank zij de tv het geval is. Het is mij edht wel bekend heer Van Hagen, dat er dn ons land een aantal be drijven zijn, die „volgens de Biologisch Dynamische methode zonder kunstmest en vergif werkenMaar ik weet ook, landbouwdeskundigen zijn, die durven adviseren om voor 100% op deze toer te gaan En denk nu alsjeblieft niet, dat al deze deskundigen met een bord voor de kop lopen of voordelen hebben van de kunstmest- of bestrijdingsmid- delenindstrie. Die beoordeling ds mij veel te negatief. ment zo ver nog niet. Als ik even denk aan de onkruidbestrijding in een gewas als bieten, dan zou de zaak zonder meer in het honderd lopen als we het gebruik van die middelen achterwege lieten. Het zou op de gronden, die we op ons eiland voor de bietenteelt gebruiken zeker 100 uur extra-arbeid per bunder gaan bete kenen. Wat resulteren zou dn het stop pen van de teelt van suikerbieten. We ten de heren, dat op het moment de sui- kervoorraden in de hele wereld angst wekkend klein zijn? Heren, u zult ook wel eens gehoord hebben van de ramp, die in het begin van de vorige eeuw Engeland heeft ge troffen. In een tijd, waarin geen kunst mest of bestrijdingsmiddelen werden gebruikt mislukte de aardappelteelt als gevolg van het optreden van de aardap pelziekte. Het gevolg was hongersnood. Het feit, dat we allen dn ons land en heel West-Europa ieder jaar voldoende, ziökvrije en betaalbare aardappelen kunnen kopen hebben we te danken aan het gebruik van bestrijdingsmidde len, die deze ziekte intomen of geheel voorkomen. Laten we daar ook eens een keer dankbaar voor zijn. Als allerlaatste dit. Indien de heren Wieringa. Van Hagen en Van Lingen er voor voelen om in het komende sei zoen eens een kijkje te nemen op Texel se bedrijven om het resultaat van het gebruik van kunstmest en bestrijdings middelen met eigen ogen te zien, dan zal ik ze daarbij graag begeleiden. C. van Groningen, Den Burg HARLINGEN De Harlinger Werk- groep Waddengebied van de Friese af deling van de PSP, D'66 en PPR, vindt dat er in het programma van de pro gressieve partijen te weinig gesproken wordt over de problematiek rond het Waddengebied. Mede met het oog op de binnenkort te houden staten- en raads verkiezingen heeft zij daarom een aan vullend programma opgesteld, in de vorm van een rapport. Als uitgangspunt voor het hele Waddenbeleid koos de werkgroep: „Het behoud van de Wad denzee als natuurlijk milieu en het in harmonie daarmee verblijven van de mens in het gebied van de Wadden". Wat de bewoning betreft, vindt de werkgroep dat het historisch gegroeide nederzettingspatroon zoveel mogelijk moet worden gehandhaafd. Verder moet de aan het wad grenzende vaste wal zo danig zijn ingericht, dat deze het ge bied niet ontsiert; verstedelijking van de kust door uitbreiding van de steden Den Helder, Harlingen en Delfzijl keu ren de samenstellers van 't rapport dan ook ten zeerste af. Macro-biotisch De in de historie gevonden harmonie tussen de werkende mens en de natuur zou moeten worden hersteld en behou den. Visserij en scheepvaart horen dnn ook in het Waddengebied thuis, de in dustrie niet. Om de harmonie weer enigszins terug te winnen zou de pro gressieve werkgroep graag een klein schalige landbouw, bijvoorbeeld op ma- cro-biotische basis, ingevoerd zien. Op de Waddenzee mogen alleen die werkzaamheden worden verricht, die geen schade toebrengen. Boora ten, mechanische pierenwinning re bodem visserij zijn bijvoord toelaatbaar. Ook de werkzaamheden aan<j wal mogen geen schade aan i dengebied toebrengen. De we vindt dat de bedrijven die dit. \y moeten worden verwezen naar kwetsbare gebieden of hun pr< methoden moeten wijzigen. Stop militaire oefeniq Voor zover het de natuur bed de waddenigroep tegen elke i van de recreatie in het Waddei De verblijfsrecreatie zou de gr? het toelaatbare al duidelijk hebi reikt. De groep pleit voor eent overheidsbeleid inzake de recrej breidingen, omdat van een mend mechanisme" wel geen zijn. Als voorbeeld werd geno? toestand op enkele Duitse Wa landen. Beperkingen zouden verder worden opgelegd aan wadlopers, sporters en sport- en reklamev Het aantal dagrecreanten zou O) ten worden teruggebracht. Voorts is de werkgroep van dat iedere exploitatie in het H! gebied ondergeschikt moet zijn funktie van het natuurgebied. In het rapport wordt elke oefening onverenigbaar genoemd funktie van het Waddengebied i tuurgebied. „De vlieg- en schietoi gen op Vlieland, Terschelling es en in de toekomst in de Lauwera storen het menselijke en natuurt ven in ernstige mate. Indien er ge dient te worden op een dergelijk storende wijze, dan dient dat te j ren op plaatsen die minder kwi zijn dan het weinige ons in Ned overgebleven natuurlijke milieu". ,,Geef gehandicapten een vakantie" blijft de slogan voor deze nationale Rode Kruisactie, waarbij U ook deze week weer voor duizenden guldens aan prijzen dat er nog geen of praktisch geen kunt winnen. U lost de puzzel op, stuurt de gevonden slagzin vóór 27 maart in en dingt mee naar onderstaand prijzen pakket. In mei kunt U in aanmerking komen voor de eindhoofdprijzen zoals een Dickson stacaravan van 10.000 en een Mark-orgel van 2295. Daarvoor dient men alle letters E van de op lossingen van de in totaal 13 puzzels te tel len. Wie de vorige opgaven niet meer heeft, kan vast een krant met alle puzzels tesamen bestellen. Men kan daarvoor een briefkaart met 1 extra aan postzegels aan het Neder landse Rode Kruis, Prinsessegracht 27 in Den Haag richten of een bedrag van 1 stor ten op giro 3046000 van datzelfde Rode Kruis. 2. 3. 4. Reaktie op de heer Van Lingen De heer Van Linjjen is het met mij eens, dat een produktiedaling voor de wereld rampzalig zou zijn Hij is van mening, dat dit ter plaatse moet worden opgelost door ontwikkelingshulp. Goe de voorlichting ter plaatse. Uiteraard ben ik het daarmee volledig eens Ik vraag me wel af of die „goede voorlich ting" het ook daar zal kunnen doen zon der kunstmest en bestrijdingsmiddelen. PmiyAtinAlf [fOf Waarschijnlijk heeft de heer Van Lin- gen ook wel eens géhoord van hongers noden, die het gevolg waren van het feit Voor deze week zijn de volgende fantas- Jat sprinkhanen het voedsel, dat voor tische prijzen uitgeloofd: le mens was bestemd, opvraten. Al in de tijd waarin de verhalen uit de bijbel spelen was dit het geval Ik stel me voor, dat er toen nog geen sprake was van het gebruik van kunstmest en bestrij dingsmiddelen. De heer Van Lingen noemt ook de zg. „bio-industrie", die een groot gedeelte van de graanproduktie verslindt. Naar ik meen heb ik die „bio-industrie" niet verdedigd Het is inderdaad waar, dat een rechtstreeks gebruik van de gra nen uit het oogpunt van besparing van voedsel veel beter is dan via door de dieren voortgebrachte produkten als vlees en eieren. Maar heer Van Lingen, zolang verre weg het grootste deel van de bevolking nog iedere dag z'n „verse eitje" en „mal se lapje" eist is dit een zeer moeilijke zaék. Zolang de welvaart in West-Euro pa voortduurt zullen er zeer weinigen zijn, die bereid zijn om deze „lekkere hapjes" op te geven. Hulde voor hen, Een koffie2eta uan f 75 (Douwe Egbe,ts due dit uit principieel oogpunt wel d°en Neder,and b.v. utrecht), een tricot heren- Ik hoop heel erg. dat deskundigen en pyjama van 36,50 (Sir Edwin b.v. Wildervank), praktijkmensen door zullen gaan met een handzaag van 35,50 (Sandvik Staal b.v. het zoeken naar mogelijkheden om land- Schiedam), een blikradio van 25 (Coca Cola bouw te bedrijven zonder gif en kunst- Export Corporation Amsterdam), een kalkoen mest. Ik juich dit streven zeer toe. ^9) van f (Produktschap Pluimvee Het is echt niet zo, dat landbouwers en landbouwvoorlichters met een zeker plezier bestrijdingsmiddelen en kunst mest gebruiken. Zodra men kans ziet om eenzelfde resultaat te bereiken zon der deze middelen, dan staat het voor mij vast, dat kunstmest en bestrijdings middelen hun tijd hebben gehad. Naar mijn mening is het op dit mo- I. koper - 4. lengtemaat ifi onderwijs (afk.) - 10. muzlef II. voedingsmiddel - 13. 16. maanstand - 17. mak li peaan - 20. noorse god - 21. I 23. lof - 25. turkse bevelia 26. deel van de hals - 28. t! I - 30. heldemeertje - 32. ons I I 34. klein hert - 36. meteen familielid - 39. plant tekend (afk.) - 42. cerium 43. bijwoord - 45. soort I vr. dier. 1. voertuig 2. reeds - 3. 5. bar - 6. voorzetsel - 7. U gen - 9. kledingstuk - 12.1 geluid - 14. elasticiteit - ISf van het onheil - 16. booml schriel - 20. roofvogel - 22. ff In onderstaand diagram vult U nu de letters in die U op de gelijk- 24. een zekere - 27. venw| genummerde vakjes van de puzzel hebt. gevonden. De zin die bij koesteren - 29. kloosterbrt een goede oplossing ontstaat, stuurt op elders aangegeven 30. redeloze dieren - 31. voi wijze in. 1. Een kleurentelevisie van Philips Nederland - 2595 Een Starlet 353 naaimachine van Singer n.v. Amsterdam - 549 Drie fietsen, voor man, vrouw en kind. Van de Vereniging Centra Amersfoort 447,50 Een 8-daags kris-kras NS-abonnement 1e klas voor twee personen 144 Een Daalderop Presto snelkookpan van Van Perlstein Roeper Bosch n.v. Amsterdam 91,85 33. uitgesloten aansprak! (afk - 35. roem - 37.fi (afk.) - 39. redeloze dieren ontkenning - 42. cent (afk. regeringsreglement. en Eieren Zeist), een doos kauwgommix van 24 (Maple Leaf b.v. Amsterdam), een puzzel woordenboek van ƒ16,50 (Uitgeverij Luitinghb.v. Publishers Laren N.H.) en een autowashand- schoen Giemme NT van 10,95 (Fa. G. van Amersfoort, Zeist). Tenslotte zijn er 111 blocnotes met ballpoint in een bijzondere omslag ter beschikking gesteld. Een verrassing voor de deelnemers van elk blad. Jaarlijks brengen vijfduizend gehandicapten een week vakantie door aan boord van de (nieuwe) J. Henry Dunant en in de twee vakantiehuizen van het Nederlandse Rode Kruis. Dat kost geld. Geld dat U nu bijeen kunt puzzelen. Talloze chro nisch zieken en invaliden zullen er U dankbaar voor zijn. En niet alleen zij, ook hun familieleden door wie zij week In week uit worden verzorgd. Indirect krijgen ook die de gelegenheid even op adem te komen. Doe dus vooral mee aan deze Rode Kruiswoordpuzzelactie. U stuurt de gevonden slagzin op eea kaart naar het speciale adres vif Nederlandse Rode Kruis, Postlaan 67, s-Gravenhage. Plak naast de gewone "frankering (S3 minimaal 1,— (maximaal 5,—) J dige postzegels. kunt net zoveel gen inzenden als U wilt, mits v gefrankeerd. U kunt ook uw oplossingen op een (geen girobetaalkaart) schrijven. Mail tenminste 1,— óf zoveel U wilt giro 30 46 067 van het Nederlandse Kruis te, 's-Gravenhage. m Uw oplossing moet op 27 maart binn4| Op 1 april trekken in Bergen (N.H.) Van Beusekom uit 's-Gravenhage en Brons uit Bergen de fantastische pryi De vergunning voor deze puzzelactie I bate van de Rode Kruis-vakantieprtf1 voor chronisch zieken en Invaliden if I leend door de Staatssecretaris van I besluit van 31-10-'73, nr. L.O. 700/1*

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 6