(from ^ZwartsJexeU in het harL> EiERLAND BRACHT RUIM DERTIG MILLE BIJEEN TAXI 2323 Meerderheid raad wil geen ongerustheid uiten over kalkar-centrale Winkeliersvereniging zorgt voor echte' lammerenmarkten jdschap in raad over Iti-funktionele akkommodatie reede woningen ?er iu discussie «Veronica" is vanaf heden weer geopend. Vijf raadsleden stemden tegen WILHELMINALAAN 4-6 Bar ,,'t Steigertje" PAG 15 MAART 1974 B.V. v/h Langeveld De RoolJ II Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomloan 43, Den je|. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 - "t 1%'X 87e JAARGANG No. 8859 COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW ï®PSS3klS\ het door architect C. R Alkenta te De Koog ontworpen gemeenschapscentrum annex z.ui De tuee aanbouwen links zijn de klaslokalen. Daartussen de ontmoetingsruimte ii etc. Ie voor rekening van de bevolking komende kosten van het ge- mschapsgedeelte van de combinatie school-dorpshuis te De ksdorp is bijeen. In de afgelopen weken heeft het bestuur van de eniging Gemeenschap Eierland voor ruim 30.000,aan toe gingen verzameld. Bestuursleden legden daartoe huis-aan-huis- Deken af in heel Eierland en De Cocksdorp. De reacties waren verwarmend. Zo algemeen was men ervan overtuigd dat het leenschapscentrum voor het welzijn van de polder een hoogst ingrijke voorziening is, dat men vrijwel nergens vergeefs aan- pte. De bijdragen varieerden van ƒ5,tot maar liefst ƒ1000, gezin school er uit zien. Het hoge gedeelte is de gym- foyer, handvaardigheidslokaal, le en 2e klas. Weijdt op dat verbetering van ihet tele foonverkeer niet alleen lean worden be reikt met een straalzender maar dat ook uitbreiding van de centrale nodig is. Mr. Sprenger liet blijken dat dit bij gemeen te en PTT bekend is. Mej. A. G. Luijsterburg en de heren L. J Weijdt, P. A. Zegers en H. Gerrits werden herbenoemd als bestuursleden van het Keesom studiefonds. Recreatiestichting Wegens het bedanken van de heer Martin Bakker moest een nieuw be stuurslid worden benoemd voor de Re creatiestichting Texel. Door de Algeme ne Texelse Middenstandsvereniging was was de heer J. J. Westdorp die dinsdagavond gehouden raads- lering van het bovenstaande g maakte, toen daar werd be- met het plan voor de multifunk- akkommodatie akkoord te Tevens werd besloten dat de ge- te huurder zal worden van het ijsgedeelte van het gebouw, de betaling van rente en aflos- (egarandeerd van de lening die ireniging Gemeenschap Eierland peten afsluiten, werd een geld- verstrekt voor het aankopen p grond en werd de gemeentelij- bsidie toegezegd voor het ge- chapsgedeelte. Het waren alle- principebesluiten want exacte staan nog niet vast. Honderd nt zekerheid dat het plan kan oan bestaat er overigens nog vant het wachten is op enkele euringen. Medewerking van ge is in principe wel toegezegd. heer Westdorp roemde de Ge- chap Eierland om de voortvarend- ie bij de plannen ds betracht. Ook r Zuidewind complimenteerde al- okkenen; de raad sloot zich daar bij aan. De heren Bakker en waren wel bang dat de kosten- te laag zou blijken te zijn. Wat 'geval moet gebeuren hangt in de plaats af van de opdrachtgever, meenschap Eierland.' De heer waarschuwde tegen zo goedkoop '''^"lillllllllllllllllllllllllllllllllllilllillliliiiliillillllllllllllllllllllllllllllll iunt weer in De Koog echt, want """"""iiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiffi mogelijk bouwen. Het verschil in prijs tussen igoede bouw en zo goedkoop mo gelijke bouw is tegenwoordig niet zo groot meer. Naaktstrand Inzake het voorstel om zich opnieuw te beraden over de vraag of op Texel de naaktstranden moeten worden gelegali seerd, staakten de stemmen. In de vori ge vergadering (waar wethouder J. Daalder niet aanwezig was) was dat ook al gebeurd Deze keer was de heer P. Smit absent. Volgens de regels is een voorstel na twee maal staken van stem men verworpen, zodat de naaktstrand kwestie voorlopig weer van de baan is. Vóór opnieuw behandelen van het vraagstuk waren mevrouw M. Maas- Diemer en de heren L. J Weijdt, J Zui dewind, J. Witte. F. Blanken, C. Ellen en J. J. Westdorp. Kwestie Dijt De kwestie Dijt is nog geen afgedane zaak, zo liet burgemeester Sprenger des gevraagd weten. De heer J. S Dijt heeft de vergunning voor zijn betonnen schuur gekregen en kan dus gaan bou wen, maar het onderzoek is nog niet afgesloten. De heer C. Timmer zei dat de minister blijkbaar minder moeite hééft gehad met de beslissing over het bouwplan dat de gemeenteraad die er drie keer langdurig over heeft verga derd. De burgemeester- „Dat weten we niet. Het is best mogelijk dat de minis ter persoonlijk van niets weet". Op de vraag van mej. A. G Luijsterburg of uit het nog hangende onderzoek risico's voor de heer Dijt kunnen voortvloeien bleef Mr. Sprenger het antwoord schul dig. De burgemeester had de bouwvergun ning vernietigd willen zien omdat hij deze strijdig achtte met het algemeen belang. De heer J. Zuidewind vroeg daarop nadere toelichting. Waarop Mr. Sprenger herhaalde wat hij tijdens de langdurige raadsbesprekingen al ettelij ke keren had gezegd: een dergelijke bouwvergunning is strijdig met de hoge landsdhapelijke waarde die de gemeen teraad zelf aan het gebied van de Hoge- berg heeft toegekend. Er nog langer over praten leek hem niet zinvol. Naar aanleiding van schriftelijke me dedelingen van B. en W. merkte de heer (zie vervolg derde blad/ Met acht stemmen tegen heeft de ge meenteraad dinsdagavond het voorstel van de heer Blanken (PAKT) verworpen om ongerustheid uit te spreken inzake de kweekreaktor te Kalkar. Zoals be kend wordt het Kalkar-experiment ge financierd door een heffing van 3°/o op het stroomverbruik, te betalen door alle Nederlanders. Het al of niet gevaarlijk zijn van deze zg. snelle kweekreactor is volop in discussie. Sommige elcktrici- teitsgebruikers hebben geweigerd de 3°/o te betalen om niet medeverantwoor delijk te zijn voor de ongelukken die de centrale zou kunnen veroorzaken. De heer Blanken zei de heffing persoonlijk ook niet te zullen betalen, maar zou graag zien dat ook de gemeenteraad een gebaar zou maken. In een 'brief aan B. en W had de heer Blanken uiteengezet dat onder deskun digen ernstig wordt getwijfeld aan de veiligheid van de centrale van Kalkar. Zelfs het pro Kalkar-blad „Stroom" (consumentenblad voor op het elektri citeitsnet aangeslotenen) 'kon de lezers niet geruststellen want inzake het mo gelijke gevaar werd opgemerkt dat zo'n snelle kweekreactor even ongevaarlijk gemaakt kan worden als gewone kern reactoren. Met die stelling zijn vele kernfysici het oneens en bovendien is de veiligheid van een „gewone" kern reactor ook zeer discutabel, gezien 'het rampenplan van Borssele en de narigheid in Dodewaard. Verder staat helemaal niet vast hoeveel radioactieve straling een mens kan verdragen. Gebleken is dat mensen waarvan men dacht dat zij niet meer dan een verantwoorde dosis straling hadden gehad, toch veel meer aan leukemie en kanker lijden dan an deren. En dan is er het nog niet opge loste probleem van de radioactieve af val Verantwoordelijkheid Volgens de heer Blanken behoort het tot de verantwoordelijkheid van ge meentebestuurders zich te bezinnen over het al of niet verantwoord zijn van het projekt Kalkar. „U en ik werken persoonlijk via onze 3u/o bijdrage in stroomverbruik mee aan de uitvoering van dit plan Ook de gemeente als igroot stroomverbruiker levert haar bijdra ge", aldus de heer Blanken dde erop wees dat een proefproces inmiddels heeft uitgewezen dat een stroomverbrui ker die de 3°/o weigert te betalen niet gerechtelijk vervolgd wordt. De heer Blanken vroeg B. en W. dan ook een uit spraak over Kalkar te doen en hetzelf de voor te stellen aan de raad. Mocht het oordeel over Kalkar negatief uit vallen zou overleg met andere gemeen ten kunnen volgen. Ook zou de gemeen te kunnen weigeren de 3°/o nog langer te betalen. B. en W. namen met belangstelling van Blankens brief kennis maar vroe gen de raad het schrijven voor kennis geving aan te nemen. Het college wees erop dat de 3°/o regeling berust op een wettelijke beslissing, die dus democra tisch tot stand is gekomen. Het ligt niet op de weg van het gemeentebestuur daarover uitspraken te doen. Men zou dat liever overlaten aan politieke orga nisaties en aktiegroepen. In de raadsvergadering 'bleek dat de heer Blanken zich daarbij niet had neer gelegd. Er zijn andere gemeenten die wel stelling hebben genomen, zo zei hij. Het koelwater van Kalkar komt via de Rijn ook de Waddenzee in. De 'heer C. Timmer was ook bang. „Wij zijn be zig met krachten waarvan we de scha delijke gevolgen niet kunnen 9verzien". Hij voelde er niets voor de wettelijke heffing te weigeren maar vond wel dat overleg gevoerd moest worden met de andere gemeenten om tot een gezamen lijke nota te komen waarin ongerust heid wordt betuigd. En e rgiep roblcem De heer Weijdt dacht er anders over. Hij ontkende niet dat de opslag van ra dioactieve materialen 'n probleem is en dat aan Kalkar risico's zijn verbonden, maar het energieprobleem moet ook worden opgelost. Momenteel wordt roof bouw op de energiebronnen gepleegd. Afhankelijkheid van Arabische olie is ook niet alles. Aan terugkeer naar wind molens en zeilvaart valt ook niet te denken; er móét gewoon iets anders worden gevonden De heer Witte sloot zich daarbij aan. „We moeten dit stimu leren en vertrouwen hebben in de we tenschap". Ook de heer Zuidewind was geen Kalkar-tegenstander, want een al ternatief zag hij niet. De heer C. Koom (Zie vervolg pagina 2) De Winkeliersvereniging Den Burg wil de lammerenmarkten als toeristische attraktic in stand helpen houden door gedurende 6 marktdagen in het seizoen 100 lammeren aan te voeren die niet echt zullen worden verkocht. De dieren zullen op een niet te vroeg tijdstip weer naar hun land worden teruggebracht, zodat gegarandeerd is dat de toeristen die de markt bezoeken daar ook werke lijk lammeren zien. De aanvoer naar de markten wordt ieder jaar minder en de verkochte lammeren zijn vaak al om tien uur afgevoerd. B. en W. hadden de raadsvergadering voorgesteld een be drag van ƒ2.000,uit te trekken als subsidie voor het plan van de winke liers. Dekking van de uitgaaf wordt ver kregen door beschikking over een ge deelte van de reserve voor toerisme en recreatie. Lang niet alle raadsleden waren blij met de kunstmatige lammerenmarkt. De heer L. J. Weijdt geloofde dat het alle maal goed bedoeld was maar vond het dierenmishandeling om elke week scha pen 'heen en weer te slepen en een tijd lang samengepakt in de zomerhitte te laten staan. De heer Koorn was ook te gen. „De Texelse boeren zijn zo vooruit strevend om hun lammeren rechtstreeks vanuit het land te verkopen om overbo dige kosten uit te sparen. Laat de men sen de lammeren in het land gaan bekij ken". De 'heer Koorn vond deze verlak kerij overigens wel passen in het land schapsparkidee Het deed hem ook den ken aan de conference van Paul van Vliet: 'Dat zijn leuke dingen voor de mens. Koorns fractiegenoot mej. Luijster burg dacht er heel anders over. „Het in het land bekijken van schapen is een heel andere attractie dan de maikt waar de mensen de lammeren kunnen voelen en genieten van het vertier dat het aan- en afvoeren en de handel biedt. Wat hindert het dat het niet helemaal echt ds? De markt is een grotere attractie dan alle sleahtweerakkommodaties". Spreek ster vond het wel een leuk initiatief van de winkeliers. Ook de heer J. Witte had geen moeite met het „bedrog". Het is veel erger dat de mensen die een lam merenmarkt denken te bezoeken zich bedrogen voelen doordat ze helemaal geen lammeren zien. De heer Witte zag in de kunstmatige aanvoer bovendien een goede promotie van het Texelse schaap. Want het is niet de bedoeling „onderend" aan te voeren; het moeten mooie lammeren zijn. Bij de stemming bleek dat mevrouw Maas-Diemer en de heren Weijdt, Blanken, Koorn en Ellen tegen het plan waren. De subsidie werd derhalve met 8 tegen 5 stemmen aan vaard. Onderzoek taxivervoer Door het Kon. Verbond van Onderne mers zal in samenwerking met de taxi ondernemers een onderzoek worden in gesteld omtrent het functioneren en de positie van het taxivervoer op Texel. Omdat ook de gemeente belang heeft bij een goede organisatie van het taxi vervoer, ging de raad ermee akkoord dat ƒ1.015,wordt bijgedragen in de onderzoekkosten. Een rapport inzake de situatie rond het taxivervoer is al ge reed, zo kreeg de heer Timmer desge vraagd te horen. Fietspad naast Postweg De Postweg zal aan de westzijde van een fietspad worden voorzien. Het pad wordt 7.400 meter lang en 3 meter breed. De kosten, inclusief grondaanko pen, belopen 1,4 miljoen gulden. Dit be drag wordt voor het grootste deel als subsidie van rijkswege terugontvangen omdat de aanleg als aanvullend werk- projekt 'is aangemerkt. De heer Weijdt had liever gezien dat het ramingsbedrag vertrouwelijk was gehouden tot na de aanbesteding. Dit was volgens de heer Sprenger onmogelijk. Parkeergeld Massa's mensen hebben, meestal te goeder trouw, 'bij het parkeren van hun auto op de Groeneplaats verzuimd par keergeld te betalen door gebruik te ma ken van de automaat. De overtreders vonden hun bonnetje achter hun rui tenwisser waarmee ze zich naar de po litie moesten begeven om de boete van 20,te betalen. Dat gaf veel misnoe gen. De raad ging ermee akkoord dat de parkeergeld'verondening zodanig werd gewijzigd dat het nu mogelijk wordt het parkeergeld >(plus een extra toeslag) alsnog te betalen, niet op het politiebureau maar op het raadhuis. heeft gezorgd voor woeste ver halen, maar is nog altijd een veilige haven voor alle Texelaars. Bovendien voor GEEN prijs te koop Vrijdag en zaterdag speciale attractie. Tot ziens. Jaring.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1