Cjroen cfwartscJexeh in het harL, VW-contributie gaat komend najaar rigoreus omhoog Heropening Sint Jozefschool was geslaagd feest voor jong en oud AXI 323 TAXI 2000 \djunct-directeur moet met spoed worden aangesteld ar De 7 Provinciën Cerrit Boot vond eerste kievitsei Sarasani dit seizoen weer op Texel Jongen (9) na ongeluk overleden Erik Jurgens komt met hele gezin naar Texel Burgemeester: ook andere scholen komen aan bod LHELMINALAAN 4-6 bestellen bellen lAG 26 MAART 1974 EXELSE 87e JAARGANG No. 8861 COURANT ve: B.V. v/h Langeveld De Roo(J 11 Den Burg, Texel - Telefoon 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Postgiro 652. Abonnementsprijs f7,25 p. kw. 50 cent Incasso; los 30 cent Bank: Amrobank, Ned. Mldd. Bank, Rabobank Advert. 27 ct. p. mm. excl. 4% BTW 1 leden van de VVV Texel zullen zich moeten voorbereiden op een dras- contributieverhoging. Er is dringend geld nodig om het aantrekken .neer personeel mogelijk te maken. Met name kan het aanstellen van fassistent (kosten ca ƒ30.000per jaar) voor directeur J. W. Dekker niet Ier worden uitgesteld. Als er geen contributieverhoging komt, zal het be- [ngstekort voor het boekjaar 1974-75 maar liefst ƒ55.750 bedragen. Het jioorzitter W. A. Visser die het bovenstaande in de dinsdagavond in „De njeboom" gehouden jaarvergadering van de WV Texel bekend maakte. Jertelde dat zojuist was geconstateerd dat de nood hoger was dan men ivankelijk dacht. Directeur Dekker is overwerkt en moet op doktersadvies |tijd rust nemen. De heer Visser vond het onverantwoord de gezond- JLpositie van de directeur nog langer aan te tasten. Er moet iemand ko- ■die in staat :s zijn werk over te nemen. „Er moet wat gebeuren, dat staat [en paal boven water. Het is twee minuten óver twaalf", j contributieverhoging zal in het najaar aan de orde komen tijdens een Ingewone ledenvergadering. Tevoren zal overleg worden gepleegd met ïgenwoordigers uit de diverse bedrijfsgroeperingen over het systeem lontributieheffing. s bekend is het tekort op de be- j van het lopende boekjaar 1973- toan bescheiden omvang. In deze Bering kwam daarom geen contri- Irhoging aan de orde. Zelfs met scheiden verhoging als eompensa- Tr de prijsstijgingen had men niet i komen uit angst dat leden zul- Wanken. Bij de vorig jaar van J geworden contributieverhoging leken dat dit gevaar niet denk- zien dat de VVV de informatieposten in de diverse dorpen opruimde en inplaats daarvan één grote „Tourist Informa tion" aan de Pontweg bij de veerhaven zou bouwen. Hiermee zouden veel kos ten kunnen worden bespaard. De heer Kooman had hiervoor al eerder gepleit. De voorzitter zed dat het kantorenpro bleem onderwerp van discussie is. Er wordt onder meer over gerept in het (vertrouwelijke) structuurrapport van de directeur. De heer Dekker liet weten dat met bij voorbaat vast staat dat de kantoren in de dorpen zo kostbaar zijn. Zo blijkt bijv. dat het kantoor in De Cocksdorp per jaar ƒ4.500,kost, maar de baten (door boekingen en verkoop van drukwerken) belopen ongeveer het zelfde bedrag Voor handhaving van de verschillende informatieposten pleit ook dat veel heen en weer gerij van zoeken de toeristen wordt voorkomen Het Texelse systeem (één WV met diverse informatieposten) is zo gek nog niet, ze ker niet in vergelijking met bepaalde situaties in Noordholland. Zo opereren in de vlak achter elkaar liggende plaat- jaarvergadering werd buitenge- n Biecht bezocht. Totaal waren niet 3an 26 van de bijna 1000 leden lig. Voorzitter Visser toonde zich fcr teleurgesteld, hoewel de ge- >pkomst ook zou kunnen worden iwd als een blijk van vertrou- ijB het bestuur. looruitzichten voor het komende J zijn goed, maar ten tijde van dc Ie zondagen heeft het er somber len. Mede als gevolg van de olie- iittcn ook de recreatie-onderne- let aanzienlijke kostenverhogin- le heer Visser riep de leden op 3/Htc voorzichtigheid te betrachten ïl doorberekenen van de hogere ,Het gevaar dat we ons uit de ^■prijzen is levensgroot. Wees ob- |cn prijsbewust". Caravan ;edeeld werd dat een bedrag van ïe'jBO nodig is voor de aankoop en Hing van een caravan die in Den ■zal fungeren als informatiepost Ilvast een bedrag van ƒ6.000. eerd. De VVV-informatie wordt erstrekt ten huize van de infor- mevrouw Bonewit. maar dat is onbevredigende situatie. Waar de van standplaats zal innemen is on- van overleg met de gemeente. :teur J. W. Dekker las notulen en lag voor. Het was de laatste fcnt voortaan zullen deze versla- het kantoor ter inzage liggen en [ventueel kunnen worden afge- 'e vergadering kan dan vlotter Begrotingen Ier commentaar gingen de leden is vrijdag a.s. pgens omstandigheden >6C_ GESLOTEN. 9;" akkoord met de rekening en de begro tingen 1973-'74 en 1974-'75. Er werden wel enkele wijzigingen aangebracht om het mogelijk te maken dat de assistent voor de directecteur al dit jaar wordt aangenomen. Daartoe werd ƒ5.000, van de post „reserve aanmaak propa gandamateriaal" overgebracht naar sa larissen. Verder wordt gehoopt dat een zelfde bedrag uit de afschrijvingen kan komen, zodat totaal ƒ10.000,beschik baar komt, het asistentensalaris voor de laatste vier maanden van het lopende boekjaar. Bij de bestuursverkiezingen werden de heren B. Bakker, H. P. Wuis en W. A. Visser met ruime meerderheid van stemmen herkozen. De heer W A. Vis ser werd weer voorzitter. Versnippering In de rondvraag vertelde de heer W. M Kooman niet zo gelukkig te zijn met het plan om in Den Hoorn een dnforma- tieoaravan te plaatsen. Hij zou liever Woensdagmiddag 0G omstreeks twee uur vond Gerrit Boot uit Oost het eerste Texelse kievitsei. X Hij deed de vondst op land van Natuurmonumenten in Waaien- X burg. iDe heer Boot, opzichter bij Natuurmonumenten, vertelde ons J dat hij het eitje heeft laten liggen omdat op de gebieden van Natuur- J monumenten in principe geen eie- ren worden geraapt. J De firma Plaatsman Cornelisse X te Den Burg heeft besloten geen kievitseieren meer te kopen. Het X loont de moeite niet meer. Eieren- rapers zullen dus een ander adres X moeten zoeken. sen Egmond aan Zee. Egmond Binnen en Egmond aan de Hoef ieder volledig zelfstandige VVV's. Hetzelfde is het ge val met Bergen en Bergen aan Zee. Toe gezegd werd dat de cijfers met betrek king tot de kantoren op papier zullen worden gezet; aan de hand daarvan kunnen conclusies worden getrokken. Leden werven Mevrouw Nowak riep op tot het aan werven van leden inplaats van het ver hogen van de contributie. Er zijn veel mensen i(zoals de bezitters van tweede woningen) die zich bij de WV zullen aansluiten als op hen aandrang wordt uitgeoefend. Dat was volgens voorzitter Visser een kwestie van tijd Directeur Dekker heeft beslist niet de gelegenheid voor persoonlijke benadering van po tentiële leden. Maar als de assistent is benoemd, zal het zeker wel mogelijk zijn. De laatste tijd zijn meerdere bunga lowterreinen verkaveld en verkocht. De eigenaars willen hun huisjes doorgaans gedurende een deel van het jaar verhu ren en hebben derhalve belang bij de WV. Het was de heer D. van Egmond (beheerder van zo'n verkaveld terrein) die daarop wees en vond dat degenen die bij de verhuur van de huisjes be middelend optreden, de eigenaars voor het lidmaatschap moeten winnen. De heer Van Egmond vond verder dat de VW-kantoren vooral in het begin van het jaar als veel mensen naar Texel ko men om hun verblijf voor de zomer te regelen langduriger open moeten zijn. Vaak 'komt men aan de vaste deur. Ook dat jaar zullen in popboerderii „Sarasani" aan de Kogerweg meerdere formaties optreden. Van het programma staat nog vrij weinig vast, zo liet organisator L. Rui ter uit Bergen ons weten. Vermoedelijk zullen zo'n zestien Nederlandse groepen dit seizoen een concert in de boerderij geven. Het aantal voorstellingen wordt drastisch verminderd; kon men voor gaande jaren iedere avond in Sarasani terecht, dit jaar waarschijnlijk driemaal per week. De 9-jarige Edwin Veeger werd woensdagmiddag omstreeks kwart voor vier nabij zijn woning aan de Ro- zendijk door een auto overreden. Twee uur later overleed hij in het Lid- winaziekenhuis in Den Helder. De jongen stak vanachter een gepar keerde winkelbus de weg over. De be stuurster van een uit de richting van de Pontweg naderende personenwagen kon hem niet meer ontwijken en reed over hem heen. Aanvankelijk liet de toestand van het slachtoffer zich niet levensge vaarlijk aanzien, hoewel hij meerdere botbreuken en verwondingen aan hoofd en benen had opgelopen. In gezelschap van zijn ouders werd hij naar Den Hel der vervoerd, waar hij tegen zes uur als gevolg van inwendige kwetsuren over leed. Het PPR-kamerlid Erik Jurgens komt zaterdag met zijn gezin naar Texel. Hij maakt gebruik van de boot van 9.35 uur uit Den Helder en zal op 't Horntje wor den verwelkomd door enkele leden van het aktiecentrum Texel van de PPR. Per AOT (Openbaar vervoer!) gaat het naar Den Burg waar Jurgens koffie zal drinken samen met de bewoners van het bejaardenhuis Sint Jan. Omstreeks elf uur vertrekt hij naar Oudeschild waar hij op de haven hoopt te spreken met vissers over hun problemen. In Het Pakhuus wordt wat gegeten. Tegen half drie 's middags is Erik Jur gens te vinden in 'het centrum van Den Burg waar hij zal praten met het win kelende publiek. Als het weer mee werkt, zal in 't Hofje van de Wever straat het groot miheuspel" (een soort ganzenbord, ontworpen door Bas de Gaay Fortman en Roel van Duijn) wor den gespeeld. Aanvang half acht wordt ten huize van de familie Tijssen (Warmoesstraat 52) een samenkomst georganiseerd waarbij ieder die met het kamerlid wil discussieren welkom is. Lang kan het niet duren want Jurgens is voornemens met de boot van 21 05 uur van Texel te vertrekken. De heropening van de uitgebreide en totaal vernieuwde Sint Jozefschool is dinsdag een heerlijk feest geweest voor alle betrokkenen. Het program ma omvatte een Eucharistieviering met inwijding, toneel en poppenkast voorstellingen resp. door en voor de kinderen, een drukbezochte receptie en een bezichtiging van de school. De school mocht tal van waardevolle ge schenken ontvangen ter verfraaiing van het interieur en ten dienste van het onderwijs. De officiële ingebruikneming had plaats na de Eucharistieviering in de grote ontmoetingsruimte. Pastor Kolk man zegende de kruisbeelden en liet de ze door de leerkrachten naar de diverse ruimten in de school brengen. De heren C. Graaf (voorzitter van de Stichting Katholiek Onderwijs) en P. Th. Luijckx (hoofd van de school) plantten als her innering bij de nieuwe ingang aan de Beatrixlaan een boompje, een Japanse Kers. Theater Ook de kleuters van de Maris Stella- sdhool (ressorterend onder dezelfde stichting) deelden in de feestvreugde Met de leerlingen van de eerste en twee de klas genoten zij van een poppenkast voorstelling door het theater Hans Schoen. De ouderen vermaakten zich met het zangspel De Tovenaar van Alk maar. De costuums en decors waren zelf gemaakt tijdens de keuzemiddagen, 's Middags werd de zaak omgekeerd: toen genoten de kleintjes van het zangspel en keken de groten naar de poppenkast die een aan de leeftijd aangepast pro gramma bracht. Hulp van boven Voorzitter C Graaf getuigde tijdens de receptie van zijn trots over het be reikte resultaat. Acht jaar lang heeft men op de vergunning moeten wachten. Dank werd gebracht aan de velen die bij de plannen betrokken zijn geweest. Er was sprake van goed samenspel, ook met de leerkrachten gedurende de bouw. Aannemer Duin kreeg een pluim wegens het feit dat hij niet alleen uitstekend werk had afgeleverd maar dit ook had gedaan binnen de verwachte tijd. „Mis schien heeft Sint Jozef wel een handje geholpen. Die was tenslotte ook bouw vakker". Lof werd ook gebracht aan de heer Luijckx en zijn medewerkers. Dank zij hun inzet en toewijding staat de Sint Jozefschool op Texel hoog aangeschre ven „Zij hebben ten volle verdiend dat zij nu in zo'n fraai gebouw mogen wer ken". De heer Graaf wees erop dat 'het allemaal gaat om de ontplooiing van het kind. Er is nu een nog betere vorming en opleiding mogelijk. Burgemeester Sprenger vertelde on der de indruk te zijn gekomen van het omvangrijke dossier ten raadhuize met betrekking tot de bouwplannen van de Sint Jozefschool. Het speet hem dat op dit moment alleen de geplande fietsen stalling nog niet is gebouwd, maar dat zat 'm in de met de wet op de ruimtelij ke oidening samenhangende regelingen waar Sint Jozef in zijn tijd nooit iets mee te maken had Kostenstijging De kostenstijgingen waren enorm: het in 1963 geraamde bedrag van ƒ285.000,- steeg tot ruim ƒ900.000,-. Gelukkig heeft de gemeenteraad zidh daardoor nooit van de wijs laten brengen. De heer Sprenger vond het een goede zaak dat de gemeenteraad in het algemeen bereid is veel geld uit te geven voor het onder wijs op Texel. De kinderen op de basis scholen vertegenwoordigen zo'n 10°/o van de Texelse bevolking. De toekomst van die 10°/o hangt af van de ontplooi ingsmogelijkheden. De Sint Jozefschool beschikt nu over optimale hulpmidde len en over mensen die verdienen met zulke hulpmiddelen te werken. Met na druk zei de burgemeester dat dit ook voor andere scholen geldt. Ook daar zullen verbeteringen moeten komen „Ik heb op de Sint Jozefschool tenminste dezelfde toewijding aangetroffen als in andere scholen. Ik wil graag van de ge legenheid gebruik maken om mijn waardering uit te sprdken jegens het volledige onderwijzend personeel van Texel". Bijzonder onderwijs LO-inspecteur J. Turkstra uit Den Helder ging in zijn redevoering onder meer in op het vraagstuk van het open baar of bijzonder onderwijs. In kringen van het protestants onderwijs worden soms pleidooien vernomen voor het „on verdeeld naar een openbare school". Als schoolinspecteur vond de heer Turkstra het verheugend dat men zich, lang na de schoolstrijd, waarbij het bijzonder onderwijs als recht werd verworven toch wil blijven bezinnen daarover. Per soonlijk deed het hem deugd dat de heer Luijckx aandacht aan het onderwerp had besteed in het „Bouwnummer" dat ter gelegenheid van de heropening van de Sint Jozefschool ds uitgegeven. Hij gaf daarin blijk het te betreuren dat de laatste tijd nogal wordt getornd aan het grondwettelijk verworven recht: de vrij heid van onderwijs. Hij was het niet eens met de stelling dat men van het bijzonder onderwijs afmoet, omdat de «kinderen niets mag worden opgedron gen en zelf later maar moet kiezen. „Hoe zal je ooit kunnen kiezen als je van dat bijzondere geen enkel begrip hebt?". De heer Turkstra kon wel met de heer Luijckx meegaan. „Alleen on derwijs dat is gebaseerd op een begin sel is goed", zo stelde hij. Drie De heer Luijdkx bracht in zijn toe spraak naar voren dat het cijfer 3 in de geschiedenis van de Sint Jozefschool al tijd een belangrijke rol heeft gespeeld. In 1903 werd de eerste Jozefschool ge bouwd; in 1930 de tweede en in 1973 werd begonnen met de jongste verbou wing. Het schoolgebouw is driemaal uit gebreid, de stichting heeft drie voorzit ters versleten, de heer Luijckx is het derde schoolhoofd, de heer Turkstra is de derde inspecteur. In de vijftiger ja ren kwamen er drie nieuwe leerkrach ten, in de zestiger jaren eveneens en in de zeventiger jaren ook etc., etc. Aan het slot van zijn toespraak liet de heer Luijdkx de ingelijste oorkonde die aan de heropening herinnert aan de muur van de hal bevestigen. Verder werd het woord gevoerd door pastor Kolkman, aannemer C. Duin en architect C. R. Alk erna. Laatstgenoem de dankte voor het in hem gestelde ver trouwen. Het was zijn eerste opdracht op het gebied van scholenbouw. Hij dankte zijn medewerker J. Joosten die met het toezicht en de begeleiding van de bouw belast was. Als geschenk over handigde hij een carrousel diaprojector met toebehoren. Tenslotte werd gespro ken door oud-bestuurslid de heer L. J. van der Geest. De heer J. C. M. M. Nau- ta bracht namens het bestuur van de Stidhting Katholiek Onderwijs dank aan alle sprekers, waarna werd overgegaan tot bezichtiging van de school. Zaterdag a.s. bestaat daartoe nog maals gelegenheid voor iedereen van 14 00 - 16.00 uur. iMniMifwiiimuiawninniHniHuraiHHnHiiiuiiiHJiiitMmiMJiizminHuiiJiRTriiTnHf! Zie voor zaterdag a.s. pagina 3 illllllll|l7.lllllllllllllHIIIIIIIII!llllllllllllllllllllllllllllllinillllll!lllllllllllllllllllllllllllil (02220) Voor al uw vervoer. MARTIEN VAN DE WETERING

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 1