'hankelijkheid van bedrijfsleven toekomst nog aanvaardbaar? PvdA Kiezen Is Eerlijk Delen V-DIRECTEUR IN JAARVERSLAG: en verschil met andere iddelende instellingen n Werk lijdt onder personeelstekort 5 S FILM NIEUWS Schietoefeningen Stilstaande auto aangereden Legpuzzeltheek op vakantie )RTPROGRAMMA Bel bij brand 2066 Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 22 maart 1974 vragen ons in gemoede af of haar taak als voorlichtings voor toerisme en recreatie ten jvan de hele gemeenschap kan vervullen, wanneer het voort voor het overgrote deel af- x is van financiële bijdragen bedrijfsleven", aldus de heer lekker, directeur van de VVV het jaarverslag dat hij dins- „d voorlas tijdens de leden- iring in „De Oranjeboom". De ling van de heer Dekker kwam schetsen van de wijziging die de loop der jaren in de VVV- ling heeft voorgedaan: van vend orgaan in dienst van de few die zich kon permitteren rantie Ie gaan tot een voorlich- istantie ten bate van iedereen. er Dekker wilde graag de opvat- discusae stellen dat de WV lelling is, opgericht en in stand >n met erikel economische motie- eerste WV '(Valkenburg) werd mgeriaht. Texel bleef niet aoh- :nde tot 1938 enkele VW's die laar wedijverden om de gunst ■rist. Er kwam een fusie en ge- i trachtte men uit de toender- rrkte groep bevoorrechten zo- gelij'k gasten voor Texel aan te De bezettingsgraad was in hoge iiankelijk van de mate waarmee je aktdviteit werd ontplooid. Na Ie wereldoorlog veranderde dat Iedere werknemer kreeg wet- it op vakantie met behoud van |n vakantietoeslag. Accentverschuiving lederland betreft kan de toerist, eus eenmaal op een gebied is ge- jebruikmaken van de daar be- [VW-kantoren. Voor de periode ohool- en bedrijfsvakanties is in der jaren een accentversohui- jetreden. Bij de VW's in gasten :nde gebieden wordt nauwelijks r werving gedaan omdat de :t aanbod ver overschrijdt. He- onder propaganda kan men het i omdat de naam „in" moet blij- Texel ligt het accent van de op (het vóór- en naseizoen, _1 wordt het WV kantoor in de taanden van (het jaar overspoeld eken om inlichtingen over de =_,.,iogeli)kheden voor de zomer- Hv wekelijks ca 1.500 - 2.000 lijke en telefonische. Ian men stellen: maar dat doen jullie toch in het belang van logiesver- strekkers en middenstand, maar is het ook niet in het belang van de vakantie ganger die bij het gebruik maken van zijn sociaal recht een beroep doet op het VVV-apparaat? De taak van de WV is in de zomermaanden veel meer bemid delend geworden. Er is in wezen niet zo veel verschil met andere instellingen die ook een bemiddelende taak hebben zoals een arbeidsbureau. Het hebben van werk is een sociaal recht; wie daar van gebruik wil maken kan zich met het arbeidsbureau in verbinding stellen dat bet contact met werkgevers tot stand brengt. Is dit uitsluitend in het econo misch belang van de werkgever of is het ook een stuk gemeenschapswerk? Wordt dit werk betaald door de werkgevers?" Druktepieken „Het is nog maar enkele jaren gele den, dat Ihet toerisme naar Texel een aangelegenheid was van sledhts enkele weken gedurende de maanden juli en augustus, afgezien van een zekere mate van drukte tijdens de paas- en pinkster- vakantie. In de periode van september tot juni konden wij ons in alle rust be zighouden met de voorbereidingen voor ihet komende seizoen: het samenstellen van de uitgave „Voor Vrienden van Texel", herdruk van onze diverse uit gaven en samenstelling van nieuw druk werk, het opstellen van een advertentie schema, de ontwikkeling van speciale arrangementen etc. Er kon een planning worden opgesteld, waardoor alle werk zaamheden binnen de gestelde tijd ge reedkwamen. In die tijd werd er mogelijk wel ge sproken over de wenselijkheid, te ko men tot een verbreding van de basis van het toerisme naar Texel. Of er in brede kring tot voor enkele jaren ook maar enige geloof aan werd gehecht is uiterst twijfelachtig; er zou gekonkurreerd moeten worden met vooral het mildere klimaat in zuidelijker streken. Inmiddels zijn wij een aantal jaren verder en wat blijkt: in de periode van september tot begin juni is er reeds sprake van een druk bezoek tijdens en kele vakantieperioden, elkaar opvolgend met een tussenruimte van ca 6 - 8 we ken: in oktober de Nederlandse en Duit se herfstvakantie (eLk één week), in de cember de kerstvakantie (voor velen een periode van ca 10 dagen door de ver plichte snipperdagen tussen kerst en nieuwjaar), in februari-maart de cro- cusvakantie, in april de paasvakantie (in Duitsland een schoolvakantie van 3 weken) en in mei-juni de pinksterva kantie. In 1969 werd begonnen met de ver koop van hotel-arrangementen dn de pe riode tussen 15 september en 15 mei. In 1973 werden in de periodes 1 januari - 15 mei en 15 september tot 31 december ca 16.000 overnachtingen geboekt, ca 20% van het aantal overnachtingen van alle hotel- en pensionbedrijven in het 3e kwartaal van 1969. Dit resultaat, dat be reikt kon worden dank zij een intensie ve advertentie-campagne, gefinancieerd door de deelnemende bedrijven, is zon der meer bemoedigend te noemen en bevestigt onze opvattingen omtrent de basisverbreding", aldus de heer Dekker. Werkgelegenheid De meerdere vakantieperioden en de hotelarrangementen hebben een posi tieve invloed op de werkgelegenheid. Tot voor enkele jaren werd in tal van bedrijven zowel logiesverstrekkende als toeleverende voor het overgrote deel met seizoenkrachten gewerkt; veel bedrijven worstelen telken ja re met het probleem, voor deze korte periode ge kwalificeerd personeel aan te trekken. Door de eerder genoemde vakantiepe rioden wordt de mogelijkheid, dit per soneel in vaste dienst te nemen steeds interessanter, hetgeen op den duur een belangrijke terugdringing van de sei zoenwerkeloosheid in deze bedrijfstak ken tot gevolg kan hebben. Het toenemend toeristisch bezoek in de periode van september tot juni is uiteraard ook van invloed op de werk zaamheden op de VW-kantoren. Van een planmatige afhandeling van de voorbereidende werkzaamheden is nau- I/tiTBK detrom mogen de prijzen niet zomeer omhoog m welijks enige sprake door een nagenoeg gelijk gebleven personeelsbezetting. Het is daardoor niet te vermijden, dat een aantal zaken, die voor de stimulering van de basisverbreding van uitermate groot belang zijn, noodgedwongen uit gesteld of volledig afgevoerd moeten worden. Zoals de situatie thans ligt is het een onvervulbare wens, ruim vóór ieder boekjaar te komen met een be leidsplan, waarin o.m. de te voeren ak- ties ter bevordering van het bezoek in het off-season gedetailleerd zijn vast gesteld. Hierin kan eerst worden voor zien, wanneer in de personeelssituatie een verbetering kan worden gebracht. Tevreden De heer Dekker liet tevreden gelui den horen over het afgelopen toeristi sche jaar. De kerstvakantie 1972 gaf een grotere drukte te zien dan in 1971. De crocusvakantie (de periode rond carna val) veroorzaakte opmerkelijke toeloop. Vervoerde TESO in deze periode in 1971 3172 auto's, in 1973 werden 4268 auto's vervoerd. Er werd een flink aantal 'ho- telarrangementen geboekt. Dit was aan leiding om dn de advertentieplanning voor 1974 extra aandacht aan de crocus vakantie te schenken. De paasvakantie viel in 1973 laat. Dat verklaart mede de sterk toegenomen drukte in vergelijking met het jaar er voor. Het aantal vervoerde auto's steeg met maar liefst 47,5%. De paasdagen vielen op 22 en 23 april, 20 dagen later dan in 1972. De pinksterdagen gaven bij vorig jaar een vervoersstijging van 8,9% te zien. Kort seizoen Het was geen verrassing dat de zo mervakantie niet bijzonder langdurig zou zijn in verband met het samenval len van de vakanties van Nederland en Noordrijn-Westfalen. Half augustus al werd het tamelijk stil, vooral dn de kam peer- en bungalowsector. Van een be langrijke uitbreiding van de opnameca paciteit kon in 1973 niet worden gespro ken. Het was daarom begrijpelijk dat het aantal vervoerde auto's aan het begin ■van de vakanties nagenoeg gelijk was in vergelijking met 1972, hetgeen in houdt dat vrijwel de totale beschikbare akkommodatie bezet was. De herfstva kanties gaven aanzienlijke drukte, niet tegenstaande het belangrijk minder mooie weer dan in de herfstperdode van '1972 DeWV nam in Noordhollands fe- deratieverband in Waddenfederatiever- band deel aan diverse tentoonstellingen in Duitsland en België. De resultaten van de aktiviteit in Duitsland zijn moei lijk aan te tonen, maar na de tentoon stelling in Brussel was het aantal Bel gische auto's op Texel opvallend hoog. Zoals meestal was er ook weer gratis propaganda voor Texel in de vorm van artikelen in kranten en tijdschriften alsmede radio- en tv-uitzendingen Ligging batterij 53015,1'N 4°56,7'E. Er zal worden geschoten in de week van 25 tot en met 29 maart 1974. De onveilige sector wordt begrensd door de richtingen 067,5° en 120° gerekend vanuit de batterij, over een afstand tot 15.000 m. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 30 april 1974 zullen, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehou den met lichte luchtoelartallerde. De on veilige afstand is tot 14.000 m. Vrijdagmiddag botste een met hoge snelheid van OudesChild komende Mer cedes ter hoogte van de zuivelfabriek tegen een stilstaande Renault 6. Dank zij krachtig remmen van de Mercedes- bestuurder (hij liet een remspoor van 20 meter na) bleef de schade beperkt tot enkele deuken in het linker aahterspat- bord en rechter voorspatbord van resp. de Renault en Mercedes. Het legpuzzeltheekseizoen is ten ein de. Woensdag kunnen de uitgeleende puzzels worden teruggebracht. Is men op dat tijdstip niet dn de gelegenheid, dan kan men daarna nog terecht bij me vrouw Timmer-Paagman. De Zes 1 te Den Burg. In oktober breekt de nieuwe puzzel periode aan. Zondagmiddag presenteert het City theater de liefhebbers van tekenfilms een gevarieerd programma, waarbij kat en muis „Tom en Jerry" een belangrijke plaats innemen. Ook „Yogi the Bear" en „Chilly Willy" zijn van de partij. Aan vang: 15.00 uur. - - Vrijdag- en zaterdagavond vertoont City „The Canterburry Tales", een ver filming van de door G. Ohaucer tijdens een pelgrimstocht opgetekende verha len. Zo maken we kennis met de jonge Mei, die haar oude man Januari bedriegt in zijn lusthof; de twee studenten die een studie maken van een moordenaar; de oude vrouw die haar veel jongere man de neus afbijt; de jonge student die zo graag met de vrouw van zijn hospes naar bed wil; de drie broers die op zoek zijn naar de dood en tot slot de monnik die door de duivel wordt rondgeleid in de hel. Aanvang: 20.00 uur; keuring: 18 jaar. - it - Ook voor 18 jaar en ouder is „The Big Boss", die zondag- tot en met dinsdag avond in City draait. Gheng verlaat zijn ouderlijk 'huis en krijgt een baan dn een grote ijsfabriek. Tijdens een party van de bedrijfsleider ontdekt hij dat deze 'handelt in drugs en zijn 'kas verder aanvult door het exploi teren van enkele bordelen. Gheng be sluit alles in het werk te stellen om de hele organisatie die er achter zit op te rollen. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 24 maart op om 6.35 uur en gaat onder om 18.59 uur; 27 maart op om 6.28 uur en onder om 19.05 uur. Maan: 23 maart N.M.; 31 maart E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: Vrijdag 22 maart 7.19 en 19.53 Zaterdag 23 maart 8.02 en 20.34 Zondag 24 maart 8.42 en 21.09 Maandag 25 maart 9.20 en 21.40 Dinsdag 26 maart 9.57 en 22.14 Woensdag 27 maart 10.32 en 22.47 Donderdag 28 maart 11.09 en 23.21 Vrijdag 29 maart 11.45 en Zaterdag 30 maart 0.00 en 12.23 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. DAG 23 MAART 1974' Noordholland: '.erend'(Z)-Uitgeest, 14.30 uur ïondia-Texel (Z), 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) terend Al-Texel Al, 14.30 uur 1 Al-HCSC A2, 14.30 uur Boys Bl-JVC BI, 14.30 uur Koog Bl-SRC B2, 14.30 uur el Cl-Schagen Cl, 14.30 uur OW Cl-Oosterend Cl, 14.30 uur l A: ksdorp a-Tex. Boys b, 15.00 uur el c-Tex. Boys a, 14.30 uur 1 a-Texel a, 13.30 uur »B: ksdorp b-Texel e, 14.00 uur Boys c-Tex. Boys e, 13.30 uur eld-ZDHfo, 13.30 uur G 24 MAART 1974: leBKNVB: el-MFC, 14.00 uur Noordholland: ksdorp-ZDH, 14.30 uur Koog-Winkel, 14.30 uur rting S.-Oosterend, 14.30 uur Boys-Koedijk, 14.30 uur slzwart 2-Texel 2, 14.30 uur (vertrek 'boot 13.05 uur) 2-Watervogels 4, 14.30 uur agen 4-ZDH 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) 5-Tex. Boys 2, 14.30 uur tervogels 5-Texel 4, 14.30 uur Boys 3-Helder 6, 12.15 uur W 7-De Koog 2, 14.30 uur 7-Oosterend 3, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) on 3-Cocksdorp 2, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) C Bl-Texel BI, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) Pupillen: Afdeling A- De Koog a-Tex. Boys a, 10.00 uur Dames: Twisk-Tex. Boys, 14.30 uur (vertrek boot 13.05 uur) SAMEN REIZEN: ZATERDAG 23 MAART 1974: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Texel (Z) aparte bus ZONDAG 24 MAART 1974: Vertrek boot 13.05 uur van Texel: Codksdorp 2 en Tex. Boys dames. Oosterend 3, Texel Bl Texel 2 en ZDH 3. Bus afberichten telefoon (02240) 2421 MEDEDELINGEN Texelse Boys Voor zaterdag staat er slechts één competitiewedstrijd op het programma. Om half drie ontvangen de junioren Bl JVC Bl. Zondag ontvangt het eerste Koedijk, om half drie, en speelt het derde, even eens thuis, om 12.15 uur, de belangrijke wedstrijd tegen Helder 6. De afstand is inmiddels in punten kleiner geworden dus zitten er nu mogelijkheden in Hel der voorbij te streven. Het tweede 'gaat, met de boot van 13.05 uur, op 'bezoek bij Helder 5. Zo op het oog geen sterke tegenstander maar laat je niet verrassen. De punten zijn nog steeds nodig. De d^mes gaan eveneens met de boot van 13.05 uur. Ze gaan proberen ook nu weer het dameself tal van Twisk een ne derlaag toe te brengen. De junioren A zijn weer vrij. Volgen de week ontvangen jullie koploper HRC A3. A.W. Z.D.H. ZDH 1 gaat zondag een bezoek bren gen aan edlandgenoot Cocksdorp. Willen we onze kans op de bovenste plaats be houden, dan moeten we winnen. Uit geest heeft 4 verliespunten minder dan wij, maar krijgt zondag 't lastige Hau- wert Daarna moet Uitgeest nog naar Strandvogels en wij krijgen zelf de kop loper ook nog. ZDH 1 wordt om 13.00 uur op het *ZDH-terrein verwacht, in de kantine. We vertrekken gezamenlijk naar De Cocksdorp. ZDH 2 speelt om half drie thuis tegen Watervogels 4. ZDH 3 gaat naar Sdhagen 4. Voor beide ploegen succes. F.Z. S.V. De Koog De pupillen spelen nu niet op zater dag, maar op zondag Dit nja.v. de gym- nastiek-uitvoering op zaterdag in De Kaaps-nol. Dus zondag om 10.00 uur thuis tegen Texelse Boys a. Volgende week woensdag hebben jullie'ook nog een inhaalwedstrijd tegen Texel a. De junioren (reeds kampioen) spelen zaterdag om 14.30 uur thuis tegen SRC B2. Probeer ook voor deze laatste wed strijden de volle inzet op te brengen. Scheidsrechter is de heer M. W. Trap. Het tweede gaat zondag op bezoek 'bij WGW 7 Dit moeten jullie zonder moei te kunnen winnen, want WGW heeft nog steeds geen enkel punt behaald. Aanvang 14.30 uur. Vertrek met de boot van 13.05 uur. Het eerste ontvangt thuis Winkel. Het wordt hoog tijd, dat het eerste weer eens een puntje binnenhaalt, want hun ipositie is op het opgenblik niet bepaald rooskleurig. Aanvang 14.30 uur. De lei ding berust bij de heer P. v. d. Gracht. S.V. Cocksdorp Zaterdag 'komen alleen de pupillen in het veld. Beide elftallen spelen thuis. Pupillen b om 14.00 uur tegen Texel e en pupillen a tegen Texelse Boys b, aan- van 15.00 uur. Doe je best jongens. Zondag gaat Cocksdorp 2 naar Wiron 3, om daar te proberen het kampioen schap veilig te stellen Mocht Cocksdorp winnen dan is het elftal kampioen en ikan de champagne te voorschijn worden gehaald Maar voor het zover is moet eerst Wiron nog worden bedwongen en mocht het een gelijk spel worden dan is het ook best mogelijk dat mede gelet op de wedstrijd tegen Watervogels, één punt genoeg is voor het kampioenschap. Voor het eerste staat de derby tegen ZDH op 'het programma. ZDH dat nog steeds een kans op het kampioenschap 'bezit, zal het op Cocksdorp zeker niet cadeau krijgen. De thuiswedstrijden van Cocksdorp blijken voor elke ploeg die naar De Cocksdorp komt veel pro blemen op te leveren, soms ook te veel, dat heeft dit seizoen wel duidelijk ge maakt. Op papier geldt ZDH als de fa voriet, maar in zulke wedstrijden is al les mogelijk. En we rekenen dan ook een beetje op een gelijk spel. We hopen dat het in ieder geval een sportieve krachtmeting wordt en wensen beide ploegen van harte succes. En hopen dat het een sportief maar vooral een gezond sportweekend mag worden. J.W.B. S.V. Texel Texel 1 speelt zondag zijn een na laat ste thuiswedstrijd tegen MFC. Tegen MFC is een hoop goed te maken. Eén 'van de twee verloren wedstrijden is de uitwedstrijd tegen MFC geweest. Er werd in Medemblik maar liefst met 50 verloren. We verwachten van Texel 1, belust op succes, dat het de punten op Texel zal houden. Texel 1 zal ook moe ten winnen om nog enige kans en die ds al heel gering op het kampioen schap te kunnen maken. Texel 2 gaat zondag op bezoek bij koploper Geelzwart. Geelzwart staat 3 punten voor. Als Texel 2 'kans ziet zon dag de punten mee naar Texel te nemen dan zal Geelzwart de laatste wedstrijd moeten winnen om 'kampioen te worden. De kans ds ook hier voor Texel 2 zeer gering, maar het 'is niet geheel onmoge lijk dat een onder spanning voetballend Geelzwart de laatste wedstrijd een puntje verspeelt. Texel 3 is zondag vrij. Er wordt ge sproken over een vriendschappelijk duel tegen Oosterend 2. Houd kontakt met je aanvoerder. Texel 4 gaat op bezoek bij Watervo gels 5. Watervogels 5 moet geen onover winbare tegenstander zijn. Een puntje wordt verwacht. Texel Z krijgt het zaterdag in de uit wedstrijd naar Egxnondia bepaald niet makkelijk. Egmondia beschikt over een goed voetballende ploeg. Veikoop je ihuid zo duur mogelijk, jongens. Texel Al gaat op bezoek bij Ooster end Al. In afwijking met de eerder vastgestelde tijd, wordt er nu om 14.30 uur aangevangen. Verder is in het programma opgeno men pupillen Texel b-Texel c. Deze wedstrijd gaat niet door. Texel c speelt nu thuis tegen Texelse Boys a. Aanvang 14.30 uur. A.s. donderdagavond aanvang 18.30 uur speelt Texel 1 een lidhtwedstrijd te gen Watervogels uit Den Helder. W.J.M.K. S.V. Oosterend Zaterdag spelen de senioren om half drie thuis een ingelast duel tegen Uit geest, een bekende tegenstander, die in de middenmoot meedraait. Toch houden we het op winst. Scheidsrechter is de heer J. A. Grötzinger. De Al junioren krijgen bezoek van Texel Al ,dat tot nu toe wisselvallige resultaten boekt, zodat jullie zeker niet kansloos zijn. Aanvang 16.15 uur. De leiding berust bij de heer A. J. Knol. Zowel de Bl junioren als de B2 junio ren zijn vrij. De Cl junioren gaan op bezoek bij medetitelkandidaat DWOW Cl. Probeer door een volledige inzet jullie kansen te behouden. Aanvang half drie. De lei ding berust bij mej. G. Kort. Voor pupillen, zie het programma el ders dn dit blad. Voor alle opstellingen, zie het kastje. Zondag gaat het eerste naar Scher- merhorn, waar om half drie o.l.v. de heer J. G. Tervoort tegen Sporting S. wordt aangetreden. Er staat voor 'beiden niets meer op het spel, zodat een gelijk spel in de lijn der verwachting ligt. Het tweede is al uitgespeeld, terwijl het derde bij ZAP 7 proberen zal de punten te veroveren. Aanvang half drie. Scheidsrechter is de heer T. J. L. Papo. Allemaal veel succes. P.K. Bij brand altijd bellen: (02220) 2066. Dit geldt voor alle dorpen, zowel over dag als 's nachts.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 5