erkorgel van Den Hoorn werd gebouwd jor de gebroeders Scheuer tmmm wou .M inte voortzetting van lulturele jeugdserie I§ Eerlijk Dden irro en Engelien Kraal ontdekten: >ld voor revisie is bijeen Dring aan op amnesty Kollekte voor koninginnedag leelgezelschap Proloog naar Texel voor ouderen Schrij fmachines Damclub Texel Derde blad Texelse Courant, vrijdag 22 maart 1974 orgel van de Nederlands Her- ,e kerk te Den Hoorn is dringend en opknap- en reparatiebeurt >ewel het nog bruikbaar is, ver instrument veel wind omdat hij itste restauratie (in 1957) ver materialen zijn gebruikt. O.a. lichting van schuimplastic blijkt versleten. Op instinatie van or- Jan Jongepier heeft de kerke rsloten tot revisie door de fir- mtrop te Zaandam, onder toe an de orgelcommissie van de erk. Dank zij enkele legaten en ft is het benodigde geld (ca al bijeen. Het is de bedoe- jt karwei voor het komende zo- zoen te voltooien. >rgel wordt door kenners als het an Texel beschouwd. Het verle- het orgel was niet bekend. n is een eind gemaakt door Harro uit Amstelveen en zijn (oud vrouw Engelien Kraal-Lap die orgel nogal eens een (kerkdienst iegeleid en mede daardoor voor rument meer dan normale be ling koesterden. De bouwer van el was onbekend, maar Ihet was tpaar Kraal-Lap opgevallen dat rument een opvallende gelijke- iont met hetorgel van de N.H. Kuinre in Overijssel waarvan de wel bekend was. Verhaal ior kort wist men over het orgel Jders dan een mondeling overge- Jverhaal dat onder andere werd |eerd in de TEXELtoerist van Ibel interieur vult het rijkversierde meest op, Het is een juweel van orgelbouwknnst uit de 18e eeuw Éran omvang, dut het een flink ge- I;/ de galerij aan de westzijde nodig 1et instrument was niet nieuw toen kerk van Den Hoorn werd ge- yolgeus de archieven is het er geko ut begin van de 19e eeuw, en wel op Iwaardige wijze. Niet dat de aan- I een inwoner van een der oostelijke Vise provincies iets bijzonders was, 1 van de lage prijs die deze er- Af aar de man vroeg meer dan al- jprijs Hij wilde het orgel namelijk jar verkopen indien hij levenslang mgesteld als organist, waarvoor hij 1tlijk salaris eiste. Deze poging om taalde levensverzekering af te slui- |/t\ en dat is de kerkvoogden duur staan. Niet alleen engageerden zij \e organist, maar bovendien werd Ivist zo oud, dat de prijs van het or- lo£ vrij hoog geworden is". Is Harro en Engelien Kraal is II overdreven om te spreken van Teel van Europese orgelbouw- Jioewel het voor Noordiholland li instrument is. Bovendien is J gebouwd in 1857. Het dateert luit de 18e eeuw en is ook niet Jgin van de 19e eeuw geplaatst. bet orgel nieuw gebuwdo, dus plaatsing kan geen sprake zijn. Het orgel van de N.H kerk te Den Hoorn heeft een roodbruin geschilderde kas die aan beide zijden veelhoutsnijwerk heeft. Op verschillende andere plaatsen is steeds het krul lend bladmotief terug te vindenwat kenmerkend is voor de stijl van Scheuer. Meestal werden in die 'tijd bovenop het orgel beelden geplaatst, muciseretide engelen of andere figuren en muziekinstrumenten Scheuer heeft op de middelste toren een lier, twee ba zuinen en violen gezet en op beide zij tor ens een versierde driehoek Deze versiering is bij de restauratie in 1958 uit estetischeoverwegingen leeggehaald; er liep een grote hou ten balk voor langs. Typerend voor orgels uit de tijd van Scheuer zijn vooral de blokjes- randen aan de drie hoofdtorens, precies onder de behroningsdelen van het front. Het or gel heeft een mechanische traktuur en bezit één klavier en een aangehangen pedaal. Na de restauratie van 1958 is de u indvoorziening elektrisch geworden. Wat is dan wèl als historisch juist te beschouwen met betrekking tot dit or gel? Harro en Engelien wijzen allereerst op een verslag aangaande jhet nieuw aangebouwde kerkorgel", opgenomen in de notulen van kerkvoogden en nota belen van de Hervormde Gemeente te Den Hoorn, 1 juli 1857. In de kerkeraadsveigadering van 3 maart 1856 werd door enige leden (ds. R. G. J. Wieringa, Jan Bruin, Jan S. Daalder en Siem Lap) medegedeeld dat zij contact opgenomen hadden met de heer J. G. H. Aiken, organist te Apel doorn, die in het bezit was van een se rafijnorgel (di. een huisorgel). Men was op hem attent gemaakt door ds. Wen- tink te Oude Sdhildt, en genoemde le den hadden een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid orgel en organist voor de kerk van Den Hoorn te trekken Voorgesteld werd het orgel over te ne men en de Iheer Van Aken als organist aan te stellen Een commissie zou zich nader overtuigen van de kwaliteit van het orgel en de bekwaamheden van de organist Dit voorstel werd aan de kerk voogdij voorgelegd en nog op dezefde dag door hen aangenomen. De indie ners van het voorstel werden nu tot le den van de orgelcommissie benoemd. Nadat de commissie de heer Van Aken met zijn orgel had laten overkomen en deze een proefbespeling had uitgevoerd, volgde in de vergadering van 3 mei 1856 de aanstelling van hem tot organist Het serafijnorgel bleek echter op de duur niet te voldoen en nu werd ds. Wieringa afgevaardigd om bij verschillende orgel bouwers naar iets beters uit te zien. ƒ2.300, Uiteindelijk werd een akkoord getrof fen met de gebroeders Scheuer uit Zwol le, die „aannamen een nieuw kerkorgel te maken voor de som van 2300 gulden". Dit orgel werd plechtig in gebruik ge- Franse invloed (merkbaar in o.a. de ver sieringsmotieven, die ook bij Scheuer te vinden zijn), die later betekenis had voor de orgelbouw in Nederland, door dat verschillende orgelmakers, die hun vak daar hadden geleerd, naar ons land vertrokken of Nederlandse opdrachten kregen. Bescheiden rol Bij gebrek aan docümentele gegevens is het moeilijk vast te stellen waar Scheuer zijn opleiding genoten heeft of wiens invloeden hij heeft ondergaan. Daar komt bij dat hij beslist niet tot de orgelmakers van de eerste rang behoor de, maar een vrij bescheiden rol heeft gespeeld, terwijl zijn werkzaamheden zich lokaal hebben geconcentreerd om zijn voornaamste woonplaats Zwolle, met een enkele uitschieter naar Fries land, vnl. in de tijd van de werkzaam heden der „gebroeders Scheuer" vanaf 1840, dus in samenwerking met zijn zo nen die in 1858 naar Zuid-Afrika ver trokken. Toen J. C. Scheuer in 1854 op 77-jari- ge leeftijd overleed werd zijn orgelma kerij nog 4 jaar voortgezet door zijn zo nen, als de „gebroeders Saheuer". in die tijd valt de bouw van het orgel te Kuin re (O.) en dat van Den Hoorn, die op en kele details heel veel op elkaar lijken. verantwoordelijkheid van de re^«k*»» Brieven van lezers - buiten nomen in de namiddag-godsdienstoefe ning van de le Pinksterdag 1857. Voor ganger was ds. Wieringa en organist de heer Van Aken. In de kas is o.a. de volgende inscrip tie gevonden: F. WEIDNER 1857 - SCH. Waarschijnlijk heeft F. Weidner de gebroeders Scheuer bij de bouw gehol pen. De naam van de orgelbouwers is nergens te vinden, wel de eerste drie letters. Vermoedelijk hebben zij wel 'hun naam op het hout geverfd, maar is la ter een deel van de letters uitgewist Gegevens over de familie Scheuer die het orgel gebouwd heeft kan men vinden •in het (nog niet uitgegeven) boek van W. D van der Kleij „De orgelmaker J. C. Scheuer en Zonen". Johan Ohristoff Scheuer werd in 1776 te Emlicheiim (Bentheim, Duitsland) of Emlenkamp (archief Coevorden) gebo ren. Hij vertrok in 1801 naar Coevorden en trouwde daar twee jaar later met Johanna Hendrik a Eek (geboren 1785). Uit dit huwelijk zijn veel kinderen voortgekomen, waarvan bekend is dat drie zoons in de orgelmakerij gingen (Jan Eek. geb. 1815, George Alb recht, geb. 1823 en Ernst August, geb, 1829). Toen Sdheuer zich in Coevorden ves tigde was hij 25 jaar. In deze periode was hij werkzaam als organist van de Ned Herv. Gemeente te Coevorden (1812 - 1823) en als orgelmaker. Waar schijnlijk is Scheuer in de periode 1801 - 1808 bij een orgelmaker in het noorden van Nederland als knecht werkzaam geweest, omdat hij pas in 1808 zijn eer ste orgel bouwde (Ned. Herv. kerk te Dalfsen). Ook kan hij werkzaam ge weest zijn als knecht vóór 1801 in een orgelmakerij in Westfalen. Daar ont stond in die tijd de Gourtain-school met Lucio Uöhoa Requeira, zo heet de 27- jarige advocaat en journalist uit Rio de Janeiro. De heer Requeira verklaart op 21 april 1970 gearresteerd te zijn in Rio door het Operatiecentrum voor Binnen landse Verdediging (CODI) Toen hij werd verhoord werd hij gemarteld. Hij verklaart op verschillende manie ren te zijn gemarteld: elektrisch schokken, aan de ogen, mond, genitaliën, anus. het inbrengen van een stok in de anus. slagen op het hele lichaam; onderdompeling in water, totdat hij bijna verdronk, de pau de arara; een ijzeren staaf, dde op stellingen rust; daaraan wordt de gevangene met handen en voeten gebonden; in die hulpeloze houding wordt hij gebrand met sigaretten peukjes. geslagen op nieren en rug- gegraat 'in het bijzijn van medege vangenen; injectis met waarheidsserum. De martelingen werden in verschil lende combinaties uitgevoerd Geduren de geheel zijn gevangenschap onderging hij psychologische martelingen zogenaamde terechtstellingen en be dreiging tot lichamelijke martelin gen; 's Nachts werd hij wakker gemaakt ?n kreeg een zwarte kap over zijn hoofd; zo werd hij naar een plaats gebracht, waar men terechtstellingen nabootsten. Negen maanden lang heeft hij dit dcor moeten maken. Op deze manier probeerde men hem er toe te brengen inlichtingen over bepaalde personen te verstrek/ken. Hij werd gedwongen naar Fayal de Lira te kijken, toen die gemarteld werd met de „waanzinnige tandarts". Het betekent, dat de mond met een bepaald instument open gehouden wordt, terwijl de gevangene op een „draakstoel" (elektrische stoel) ge bonden wordt. Er wordt dan een tandartsboor gebruikt en tegelijker tijd elektrische schokken gegeven. Requeira heeft gezien, dat op deze manier bij drie verschillende gevan genen de tanden werden gebroken door de boor De heer Requeira moest meer dan een uur luisteren naar het ge schreeuw van Fayal de Lira en het gelach van zijn beulen. Het was voor hem het ergste wat hij ooit had meegemaakt. De artsen waren in de gevangenis aanwezig, om ne te gaan of het slachtoffer voldoende weer stand bezat, om opnieuw gemarteld te kunnen worden. De heer Requeira verklaart; pas zes maanden nadat hij gevangen werd gezet voor een rechter van het militair ge rechtshof te zijn geleid. Hij kreeg geen proces en werd drie maanden later vrij gelaten, waaruit blijkt dat er geen en kele reden was om hem gevangen te ne men en te houden. Als u bij het lezen van dit bericht het zelfde afschuwwekkende gevoel krijgt als wij. doe dan mee aan de landelijke aktie voor politieke gevangenen in Bra zilië Wij, als werkgroep Amnesty op Texel, sluiten ons daarbij, mèt misschien vele lezers, bij deze aktie aan. Twee „feestelijke" gebeurtenissen val len samen met deze aktie. Op 15 maart: de inauguratie van de nieuwe president van Brazilië en op 31 maart: de 10e ver jaardag van de militaire staatsgreep. Wat kunnen wij doen 1. Een brief schrijven naar de Brazili aanse ambassade en beleefd maar dringend vragen om algemene am nestie van alle politieke gevangenen ter gelegenheid van de inauguratie. Het adres: Zijne Excellentie de am bassadeur van Brazilië. S. Exc. Car los Sette Gomez Peredra, Mauritska- de 19, 's-Gravenhage. 2. U kunt ook handtekeningen verza melen en ze opsturen naar het kon- takt-adres Warmoesstraat 38, Den Burg. De lijsten liggen in de biblio theek en zijn verkrijgbaar in de War moesstraat. 3. Kranteknipsels sturen naar de Bra ziliaanse ambassade, over martelin gen, terechtzittingen en gevangenne mingen in Brazilië. In een begelei dende brief kunt u informeren, of deze berichten waar zijn en zo ja of aan deze praktijken een onmiddellijk einde gemaakt (kan worden. Werkgroep Amnesty International, kontaktadres: Warmoesstraat 38, Den Burg, telefoon (02220) 3056 Evenals in voorgaande jaren organi seert de Dorpscomissie Den Burg een lijstkollekte in Den Burg en wijk B, met de bedoeling de viering van o.a. het ko- ninginnefeest voor jong en oud weer mogelijk te maken. De kollekte wordt gehouden in de week van 25 tot en met 30 maart a.s. Gezien het feit dat ook het koninginnefeest een vrij kostbare zaak gaat worden, doen wij een beroep op alle inwoners dit keer met milde hand te geven en ons daardoor te (helpen het feest voor klein en groot weer te doen slagen. Dorpscommissie Den Burg lev llc scholen voor het voortgezet op Texel geeft de in de laat- en veelbesproken toneelgroep uit Eindhoven volgende week femeester De Koninghal twee ide voorstellingen. Eén ervan ielijk voor iedereen, stellingen worden gegeven in van de culturele jeugdserie, leid en georganiseerd door de Cultureel Werk Texel. ..Proloog" worden vóór mei &cht een optreden van Theater er *uet „Kieke boeh" en „Mr. ow" en een optreden van ca- schap „Mamix en Hanncke" uix en Hanneke en het eerste te optreden van het nog steeds gezelschap Proloog wordt ge- dinsdagavond 26 maart voor 3 en hoger van de scholen en naam: „Revue van de veran- dit« Ook niet-scholieren kunnen terli meemaken. De toegangsprijs rcfo 5,~~- Aanvang 20.00 uur. ild.l U° ^er VGrandering" zegt Pro loog mèt John Lennon in zijn song „When you're cripled inside"; „Maat schappij, je kunt wel doen alsof het al lemaal zo goed met je gaat, maar één ding verberg je niet onder al je vrolijk heid en welvaart: dat je kreupel gaat van binnen" Proloog noemt de mensen die de vrolijkheid en welvaart huldigen optimis ten-met-oogkleppen-op; later echter: „pessimisten-met-een-bord-voor- hun-kop". In zijn revue speelt Proloog „vele stukjes van de wereld om je heen", stelt die „stukjes" aan de kaak en komt tot de slotsom: Echte verandering lukt wel, maar dan wel samen en goed ge organiseerd! Van opbouwende strekking is ook „Het verzwegen nieuws", waarin Neus Ko een speurtocht maken door Gro ningen en de Rijnmond en van die reis erg veel blijken te leren. Dit spel wordt woensdagmorgen in de Burgemeester De Koninghal opgevoerd voor de eerste en tweede klassen van de Rijksscholen gemeenschap. Aanvang: 9.30 uur. Een tweede uitvoering hiervan vindt even eens in de Burgemeester De Koninghal plaats, dezelfde dag, om 13.30 uur voor de eerste en tweede 'klassen van het la ger beroepsonderwijs. „Wij denken dat de school er is om de wereld te onderzoeken. Toneelwerk- groep Proloog probeert in haar stukken voor het onderwijs en het vormingswerk steeds uit te pluizen waarom het in de wereld is zoals het is. En hoe het beter kan". Proloog tot het onderwijzend perso neel: „Zo'n voorstelling van Proloog is best aardig. Nog aardiger zou het zijn als ie ook doorwerkte in de klas, in de school. Niet dat nou twee kinderen naar Groningen en de Rijnmond moeten worden gestuurd. Maar wel dat de infor matie in het stuk een rol gaat spelen in uw dagelijkse praktijk". Kleuterscholen en lagere scholen Eveneens in het kader van de cultu rele jeugdserie 'is het bezoek van het poppentheater „Het Kleine Wereldto neel" met „De avonturen van een onge hoorzaam aapje". Ook deze voorstellin gen worden alle in de Burgemeester De Koninghal gegeven en zijn bestemd voor de scholen voor het kleuter- en basison derwijs op Texel. Op dinsdagmorgen 2 april treedt het poppentheater op voor de gehele kleu terschool „De Woelige Hoek" en voor de eerste en tweede klassen van de Thijsseschool en de CVO-school. Aan vang 9.30 uur. 's Middags om twee uur voor de CVO-kleuterschool „De Buitel- boet", de RK-kleuterscfhool „Maris Stel la" en de eerste en tweede klassen van de St. Jozefschool. Op woensdag 3 april om 9.00 uur voor de kleuterscholen en eerste en tweede klassen van de lagere scholen van De Koog, De Waad, Oude- sahild en Den Hoorn. Om 10.45 uur voor de kleuterscholen en eerste en tweede klassen van de lagere scholen van De Cocksdorp, Midden- en Zuid-Ei reland en Oosterend De „hogere lagere-schoolklassen" ko men pas op 19 april aan hun trekken met de „Mr. Djokie Show" van het Theater Wim Zomer, 's Morgens om half elf voor de derde, vierde, vijfde en zesde klas van de Thijsseschool, CVO-school en o.l. school te De Waal. Om 13.30 uur voor dezelfde klassen van de scholen in Midden- en Zuid-Eierland, De Cocks dorp, Oosterend, Oudeschild, Den Hoorn en De Koog. daarom kreeg een lelijke eend evenveel benzine als een amerikaan (iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MIIIHIIIIIItUIIIIOUIIIIIIIIIIIIIIIfHIIIII Uitslagen van 19 maart 1974: J. P. Hooijberg-J. Hooijberg 11 C. Meedendorp-P. Bakelaar 02 P Koodman-J. Vinke 20 J. P. Stam-B. Duin 11 G. Dros-C. Vinke 02 J. Schoo-W. Stam 20 J. van Heerwaarden-J. Vinke afgebr. P. Kooiman won vlot van J. Vinke en zodoende kon die nog aan een partij be ginnen tegen J. van Heerwaarden. G. Dros verkreeg een doorbraak ten koste van een stuk. P. Bakelaar liep iets in op J. P. Hooijberg, doordat de laatste met een schijf meer in het eindspel niet tot winst kon komen B. Diun gaf te vlot remise. In het jeugdkampioenschap van het district eindigde B. Duin met H. Ste vens op een gedeelde eerste plaats met acht punten uit vijf partijen. Doordat Duin van Stevens had verloren werd hij als tweede geplaatst. In de hoofd klasse werd C. Westerveld kampioen met dertien punten uit acht partijen. J. P. Hooijberg werd tweede met elf pun ten. Zowel B. Duin als J P. Hooijberg hebben hierdoor recht op deelname aan ihet provinciaal kampioenschap in hun klasse.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9