PAKT stelt raadsprogramma ter discussie Dorpshuis I Skiltje in m oeilijkheden I Ouderen vliegen naar Mollorea Verandering mei „Proloog" Irok aandacht 8-jarig Texels meisje brengt opheldering van diefstallen bij strandslagen Kwartetien met Fons Jansen in Den Helder Driedaags volleybaltoernooi werd groot succes Kledingmzamelim „Mensen in nou Texelaar (34) in Du verongelukt VERVOLG VAN PAI Weekenddienst artsei Kerkdiensten „De wereld gaat ten onder aan de zucht naar méér, aan consumptie dwang, machtshonger. De mens komt er nauwelijks meer aan tepas. Tegen over een eenzijdige kwantitatieve groei die vervreemding in de hand werkt, legt het PAKT de nadruk op kwalitatieve vooruitgang waarin de persoonlijke ontplooiing van de mens, creativiteit en verantwoordelijkheid centraal staan", aldus de inleiding van het discussieontwerp voor het gemeen teprogramma van PvdA, PPR, D'66 en PSP die voornemens zijn in Paktver- band samen te werken voor de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Over die samenwerking zal definitief worden beslist op de gezamenlijke le denvergadering van donderdag 4 april, maar gisteravond is tijdens een openbare bijeenkomst in hotel „De Zwaan" het programma (dat nog voor wijziging vatbaar is) aan de orde ge steld. Het Palkt wil, zo blijkt uit het ont werp, sociale gerechtigheid realiseren, 'het leefmilieu in stand houden of weer gezond maken, het welzijn een zwaarder accent geven dan de welvaart en een le vende democratie bevorderen die de burgers tot aktieve deelname uitnodigt en waarin allerlei experimenten als in spiratiebron dienen voor een zich steeds vernieuwende samenleving. Afspiegelingscollege Het Pakt is voor handhaving van drie wethouders, maar wil dat er een afspie gelingscollege komt. Men wil in de dor pen inspraak- en adviesgroepen gefor meerd zien die bij allerlei plannen ge hoord worden en tijdig van uitgebreide informatie worden voorzien. Pakt is voor het houden van hoorzittingen als het om belangrijke onderwerpen gaat, „in een stadium dat er nog te kiezen valt". Toehoorders moeten voorafgaande aan de raadsvergadering hun mening kun nen geven ten aanzien van de aanhan gige agendapunten. Het Pakt wil herziening van de struc tuur van de gemeentelijke commissies, voor zover er van teveel versnippering sprake is Commissies voor openbare werken, voor onderwijs en financiën en voor sociale zaken zijn wenselijk. Be staande commissies (bijv. voor milieu, begroting en rekening, Irene en sociale werkplaats) kunnen binnen dit geheel als subcommissie voortbestaan. Openbaarheid van stukken moet regel zijn, aldus het Pakt-ontwerp. Alleen als openbaarheid schade toebrengt aan de gemeentelijke onderhandelingspositie en als het privézaken van burgers betreft is* geheimhouding geoorloofd Voorlichting Verder zou de gemeente meer aktief moeten zijn bij het geven van voorlich ting via de pers en daarbij reageren op vragen van burgers. Er zou daartoe een voorlichtingsambtenaar moeten worden aangesteld waarbij de bevolking zich tevens kan informeren over allerlei ge meentelijke zaken. De gemeenteraad moet meer (keuze uit alternatieve moge lijkheden krijgen. Zonodig moet geld be schikbaar worden gesteld voor het uit werken van ideeën uit de bevolking. Onder het hoofdstuk welzijn wordt gepleit voor uitbouw van het wijkcen trum van het Groene Kruis tot een bre der gezondheidscentrum waarvan de artsen gebruik kunnen maken. Verder is gewenst: een dienstver! eningscen- trum voor bejaarden, een gecoördineerd opnamebeleid voor de bejaardenhuizen en het regelen van inspraak voor de be woners van dezè huizen. De aanleg van een tweede open bad Dinsdag en woensdag gaf het toneel gezelschap „Proloog" uit Eindhoven twee verschillende voorstellingen in de Burgemeester De Koninghal, De eerste „De revue der verandering" was bestemd voor de iets ouderen onder de jeugd, de tweede „Neus Ko op zoek naar het verzwegen nieuws" voor de wat jongeren. Na het optreden was gelegenheid tot discussie met de spelers. Beide programma's brachten de bood schap dat een fikse verandering in het maatschappelijk bestel nodig is, maar dat dat wel goed georganiseerd moet gebeuren. Zowel „De revue der verandering" als „Neus Ko" scheen goed over te zijn gekomen, hoewel Proloog aan de goede ontvangst van de revue wel twij felde: „De revue der verandering is ei genlijk een beetje te hoog gegrepen. Dat merken we overal. Hij moet nog iets beter worden afgestemd. Toch werd er wel zeer geboeid geluisterd". Zeer instructief waren Neus Ko, twee weggelopen schoolkinderen die twijfelen aan de juistheid van de aard- rijkskundeboekjes. „Loopt het daar al lemaal wel zo gesmeerd an die strokar tonfabriek in Oude Pekela? Wordt er wel zoveel gedaan aan de steeds toene mende stank in het Rijnmondgebied?" Voor hen, die Proloog hebben gemist: zondagavond 21 april schenkt de Vara- televisie een heel uur aandacht aan de toneelgroep. In welke vorm het wordt gegoten is nog niet bekend. (50 meter) heeft prioriteit boven een overdekte z wemgelegenheid Onderwijs Wat het onderwijs betreft wordt op gemerkt dat een zwaarder accent moet komen op de vorming tot verantwoor delijkheid voor de samenleving en mon diale bewustwording. Speciale aandacht moet worden besteed aan creatieve en emotionele aspecten van het onderwijs, lichamelijke opvoeding en sexuele voor lichting. Ook hier moet medezeggen schap worden bevorderd. Onderzocht moet worden of door omvorming van openbare scholen en neutraal-bijzondere scholen de betrokkenheid van de ouders kan worden bevorderd. Gewenst is aan sluiting bij een regionale schoolbegelei dingsdienst en coördinatie en stimule ring door de gemeente van de bestaande school- en beroepskeuzebegeleiding. Uit het hoofdstuk onderwijs in het Paktpro- gramma lichten wij verder nog: streven naar samenvoeging van huishoudschool en technische school, bezien of vorming van een scholengemeenschap voor het ihele voortgezet onderwijs wenselijk is, of er een Lea-school .moet komen en of de bestaande BLO-school tot LOM- school kan worden gemaakt. Een vak leerkracht biologie en een biologisch lescentrum voor kleuter- en basisonder wijs (milieuonderwijs) is gewenst. Par tieel leerplichtige jeugd moet op Texel vorming kunnen genieten. Belastingprogressie In het hoofdstuk financiën wordt on der meer gepleit voor progressie dn de gemeentelijke belastingen en/of het in bouwen van een belastingvrije voet. De recreatieve ontwikkeling moet meer worden gericht op seizoenver lenging dan op verhoging van de piek- capaciteit. Handhaving en vergroting van de recreatiemogelijkheden aan de oostkust Heroverweging van het Krim- plan wordt aanbevolen als daardoor kwaliteitsverbetering kan worden be reikt. Verkoop van woningwetwoningen aan de huurders wordt afgewezen, omdat daardoor de huisvestingsmogelijkheden voor minder draagkrachtigen wordt be perkt. Het Pakt is tegen tweede wonin gen in de dorpskernen; daarbuiten moet elk geval op zich worden beoordeeld. Derde boot De dorpscentra van Den Burg, De Koog en Oosterend moeten autovrij ge maakt worden. Wegverbreding moet tot het strikt noodzakelijke worden beperkt. Medewerking aan de aanschaf van een derde boot moet niet worden gegeven tenzij de noodzaak daarvan onomstote lijk is aangetoond en alle alternatieven op hun bruikbaarheid zijn onderzocht. Het openbaar vervoer moet maximaal worden gestimuleerd. Voor een aantal van onze oudere ei landgenoten was het enkele weken gele den een diepe teleurstelling te moeten horen, dat de vierdaagse reis naar We nen niet kon doorgaan. De recente olie crisis had zo veel roet in het eten ge gooid, dat de Werkgroep Ontspanning van de „Stichting voor Voorzieningen Ouderen" waartoe Bejaardenberaad Texel behoort, het niet verantwoord achtte de gemaakte plannen uit te voe ren. Een gelukkige omstandigheid is, dat bij de werkgroep ook een vliegtocht naar Mallorca nog in het vat zit en alles wijst er op, dat deze droom wel tot wer kelijkheid kan worden gemaakt. Vele ouderen hebben reeds te kennen gege ven gebruik te willen maken van deze unieke gelegenheid om gezamenlijk te genieten van een zesdaags verblijf op dit eiland in de Middellandse Zee. De werkgroep is er van overtuigd, dat zij er in ds geslaagd een zeer aantrekke lijke kwaliteitsreis voor onze eilandge noten van ongeveer 55 jaar en ouder te kunnen verwezenlijken De bedoeling is een zesdaagse reis naar Mallorca van dinsdag 1 oktober tot en met zondag 6 oktober 1974. Indien de belangstelling voor deze trip zodanig mocht blijken, dat twee groepen van tenminste 50 per sonen kunnen worden gevormd, dan zal op dinsdag 8 oktober 1974 opnieuw een vliegtuig voor de deelnemers klaar staan. Van de werkgroep zijn enkele le den van plan mee te gaan Bovendien wordt het gezelschap begeleid door een ervaren Nederlandse gids. Het Vertrek vanuit Den Helder vindt plaats per au tobus om ongeveer 10.00 uur 's morgens Op Schiphol zal voldoende tijd worden gereserveerd voor taxfree shopping. Na aankomst in Palma om 16.15 uur wordt het gezelschap per bus vervoerd naar een luxe hotel in Playa de Palma, dat per bus een klien kwartiertje van Pal ma is gelegen. De deelnemers worden ondergebracht in tweepersoons kamers met eigen bad en toilet. Veel te beleven Allies wordt in het werk gesteld om het verblijf voor de gasten zo aange- Door kien optreden van een acht-jarig Texels meisje zijn twee Fransen van ongeveer 30 jaar aangehouden, die er van worden verdacht de reeks diefstal len aan de diverse strandslagen te heb ben gepleegd. De reeks werd geopend op zondag 24 februari. Drie personen auto's werden toen opengebroken; casset- terekorders en radio's werden vermist. Toen drie weken gelegen een jeugdig Texels meisje na een strandwandeling bij de auto van haar ouders arriveerde, zag zij hoe twee mannen snel naar een wit-grijze personenauto renden, waarin een grote hond zat. Zij waarschuwde meteen haar vader, die daardoor nog juist kon vaststellen, dat het een Re nault 16 was, waarin beide mannen vluchtten. De politie werd op de hoogte gebracht en kon achter het kenteken van de wagen komen. Zondag j.l werd weer aangifte ge daan van braak in een Duitse auto bij paal 9. De politie werd ingeschakeld en rukte met twee wagens uit. Bij „Aken- buurt" kon de Renault worden klem gereden. De inzittenden bleken twee Fransen te zijn, die in Zandvoort lo geerden en bij mooi weer naar Texel kwamen om daar hun slag te slaan De mannen ontkennen overigens nog steeds. Zev zullen worden voorgeleid in Alkmaar. naam mogelijk 'te maiken. De terugreis op zondag wordt gemaakt per KLM- machine, welke om 4.00 uur 's middags vanuit Palma vertrekt en ongeveer 2 uur later op Schiphol zal arriveren, waarna per autobus naar Den Helder wordt teruggereisd. De kosten van dit arrangement bedragen bij voldoende deelname ƒ398,per persoon. Hierbij is inbegrepen: vervoer Den Helder-Schip- ihol v;v., vlucht Sdhiphol-Palma v.v., transfers van luchthaven naar hotel v.v., luchthavenbelastingen, aangepaste boordverstrekkingen tijdens de vlucht, hotel op 'basis van volpensrion in twee persoons kamers, begeleiding door er varen Nederlandse gids, reis-bagage- ziekte en ongevallenverzekeringen, een excursie van een halve dag naar Palma met o.a. bezichtiging van de beroemde kathedraal en het nabij Palma gelegen openluchtmuseum Pueblo Espagne, een dagexcursie naar de druipsteengrotten van Porte Ghristo, gevolgd door een au tosafari door een wildpark met woes- tijndieren. Bij genoemde prijs zijn niet inbegrepen; persoonlijke uitgaven, bij zondere toeslagen voor bijvoorbeeld een éénpersoonskamer, eventuele premie voor het afsluiten van een annulerings verzekering De Werkgroep Ontspan ning vindt het een heerlijke gedachte deze aanbieding te kunnen lanceren, in de overtuiging, dat de deelnemende Nieuwediepers en Texelaars een onver getelijke zonnige vakantie zullen genie ten, waarvan elk dag een ware beleve nis zal zijn. Wie aan deze reis wil deelnemen, kan zich uiterlijk tot en met vrijdag 5 april 1974 opgeven bij mevrouw E. Bakker, per adres gemeentelijke sociale dienst, telefoon (02220) 3041. Bij aanmelding wordt een aanbetaling van ƒ100,ge vraagd. Dinsdagavond treedt de cabaretier Fons Jansen op in de schouwburg te Den Helder met „Kwartetten". Er vaart een êxtra boot na de voor stelling. De kaarten zijn uitverkocht. Onder grote belangstelling hebben 29 volleybalteams van dinsdag tot en met donderdag wedstrijdsport beoefend in de recreatieve sfeer. Het volleybaltour- nooi was georganiseerd door Tevoko en werd gehouden in de Burgemeester De Koninghal. Als winnaars kwamen uit de bus Smash en Gemeente. Het tournooi werd gespeeld volgens het afvalsysteem. Wanneer een team in totaal twee wedstrijden verloren had, dan was het uitgeschakeld. De speeltijd per wedstrijd was vijftien minuten. Ver loor een team de eerste wedstrijd, dan kon het via de verliezer9ronde alsnog in de finale terecht komen. Op dinsdagavond (kwamen alle teams tegen edikaar uit. Sommige wedstrijden waren erg spannend; dan moest er flink geknokt worden om de winst te behalen. De teams, die die avond de meeste pun ten behaalden kregen een halve worst als prijs. Slager Ran uit de Warmoes straat had hiervoor worsten (beschikbaar gesteld. De eerste avond werd afgesloten met winst voor Smash, Badminton, Tevoko 4 en Amrohank bij de dames; bij de he ren Potvis, Koorn, Gemeente en De Koog. Woensdagavond werden tijdens een onderbreking de bekers en andere prij zen uitgereikt aan de teams, die de ei landcompetitie hadden gewonnen. De heer J. M. de Vries van de Sportraad had deze taak op zich genomen. In zijn toespraak zei hij dat Tevoko het eerste lustrum had bereikt met de organisa tie van de eilandcompefcitie. Hij hoopte dat deze competitie nog jaren gehand haafd zal worden omdat het zoveel men sen ontspanning door inspanning geeft. De heer De Vries dankte verder alle organisatoren van deze competitie. Toch schroomde 'hij niet een kritische kantte kening te maken: van de organisatoren had hij gehoord dat vaak de scheids rechters verstek lieten gaan, zodat wed strijden te laat begonnen en het sohema in de war kwam. Hij vond dat als een team zich inschreef om leuk te kunnen volleyballen, zij ook bereid moesten zijn een scheidsrechter te leveren, die ook steeds kwam als hij een wedstrijd moest fluiten. Na deze toespraak reikte de heer De Vries de prijzen uit. De wedstrijden werden vervolgd, meest met teams uit de verliezersronde. De debutanten dn dit tournooi bij de dames WGD 2. De heren „Potvis" waren op deze avond in de verliezersronde erg succesvol. WGD 2 won zelfs van Tevo ko 3. Potvis struikelde echter op het team van ApoLlo. De derde en laatste avond gaf bijzon der spannende wedstrijden te zien. Na een spannende strijd kwamen ten slotte in de halve finale Badminton, Smash en WGD 2 bij de dames. Bij de heren Koorn, Drijver en Gemeente. WGD moet de strijd aanbinden te gen Smash. Zij verloren deze wedstrijd met 23-11, hoewel Smash soms geen raad wist met de moeilijke ballen van WGD. Na 15 minuten 9pelen had WGD de derde prijs te pakken en mocht Smash tegen Badminton om de le en 2e plaats strijden. Bij de heren ging de strijd om de 3e plaats tussen de teams Drijver en Ge meente. De Gemeente dit jaar deden zij niet mee aan de eilandcompetitie won met klem verschil deze wedstrijd 1714. En Drijver behaalde aldus de derde plaats. De finalewedstrijden tussen Smash en Badminton bij de dames en Koorn en Gemeente bij de heren hadden een op windend verloop. Smash wist pas in de laatste minuten de winst te pakken; het team won met 1513. De Gemeente versloeg in een spannend duel Koorn met 17—13. Hierna kon 'de voorzitter van Tevoko, de heer J Koning, de taarten aan de le en 2e prijswinnaars, worsten aan de 3e prijswinnaars overhandigen. Namens alle teams dankte de heer D Eelman de wedstrijdleiding. Dit bete kende het einde van het recreatief vol leybal winterseizoen 1973-1974. OUDESCHILD De stichting dorps huis 't Skiltje tobt met financiële pro blemen: de kosten blijven stijgen, ter wijl de zaalhuur sterk terugloopt. Was de winst in 1971 787,in 1972 was deze 259,en het vorig jaar werd een verlies van ƒ1821,geboekt. In de toe komst wordt het er niet beter op: nu de kleuterschool in Oudeschild met een lo kaal is uitgebreid, is 't Skiltje daarvoor niet meer nodig en valt een jaarlijkse vergoeding van ƒ2.500,weg. Om de zaak wat bij te trekken zal per 1 april de buur van het dorpsbuis om hoog gaan en zal bovendien een huis- aan-buis leden(donatcurs)aktie worden gevoerd. Dit werd besloten op de dinsdagavond gehouden jaarvergadering van de Stich ting Dorpshuis 't Skiltje. In vergelijking met het vorig jaar be stond grote belangstelling voor de ver gadering; telde men nu 18 aanwezigen, verleden jaar kwam er niemand. Over het algemeen was men het eens over de in te voeren huurverhoging. De ze ds als volgt vastgesteld: bedroeg de huur van de dorpskamer voorheen ƒ5, per avond, vanaf 1 apnil wordt deze ver dubbeld Een verdubbeling geldt ook voor zaalhuur voor bruiloften e.d., deze was 35,De gymvereniging zal in het vervolg ƒ3,per uur moeten betalen in plaats van ƒ2,Van ƒ6,naar ƒ10,gaan de repetitie-avonden van de amateurtoneelvereniging „Nieuw Le ven". Op de inwoners van Oudeschild zal ook een beroep worden gedaan. Ge vraagd wordt 't Skiltje te 9teunen door minimaal ƒ3,50 per jaar te schenken. Daarmee is men tevens aangesloten bij de stichting. Bestuur Het bestuur van de stichting 't Skil tje telt negen leden. Om de drie jaar treden drie leden af maar mogen zich herkiesbaar stellen. Aftredend waren de heer J. D Koning, mevrouw A. Krij- nen-Eelman en de heer A. Boom. De laatste stelde rich niet herkiesbaar; hij werd vervangen door de heer J. Schraag; de heer Koning en mevrouw Krijnen werden herkozen. Als bestuurs lid heeft bedankt de heer P. v. d. Slikke. Voor hem is nog geen opvolger gevon den. Ook bedankte mevrouw B. v d. Brink-van Son als bestuurslid. Haar plaats ds ingenomen door de heer N. Welboren. In de komende maand zal dankte kleding worden voor de stichting „Mensen in woensdag 3 en donderdag 4 a; 14.00 enl7.00 uur zal men d kunnen bezorgen in de schu, folklore (naast de J'Elleboog)j toorstraat te Den Burg. Op april bestaat op dezelfde pi maals gelegenheid maar dam 12.00 en van 14.00-17.00 ui april komt de vrachtwagen om de kleding op te halen. De 34-jarige chauffeur Jj hagen uit Oudeschild is in de woensdag op donderdag nabij in Duiitsland om het leven Door onbekende oorzaak vrachtwagen, die hij bestuurd autobahn en kantelde. De het gen (gehuwd, vier kinderen) wel op slag dood. Het slacht vroeger werkzaam bij de VI novomber vorig jaar was hij van het internationaal transp fa. C. de Waard te Noordschi VERGADERING MAB-( motorjongens organiseren ritjes, waarbij het iets specbj toegaat Zilveren De heer N Dros uit OosterJ 25 jaar zitting in het bestuur. De Wit noemde dat een umél zwaaide de heer Dros lof toe| activiteit, die hij in de afgelopa eeuw in het belang van de cl ontplooid. Dank werd ook gebï de scheidende bestuursleden P.l sinds 1965 in het bestuur zat)| Vries (sinds 1962).Beiden kra fraaie aansteker, die nog vaa| scriptie zal worden voorzien, j geen twijfel over dat op de li beroep kan worden gedaan nodig is. Uitsluitend voor spoedge' van zaterdagmorgen 8 uur maandagmorgen 8 uur Dokter J. B. SEEGERS, Den 3 (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 us maandagmiddag 13.00 uur Zr. GROOTHUIS, W. v Beies 40, Den Burg, tel. (02220) 2996. DFEREN ARTSEN In het weekend hebben alk artsen dienst, telefoon (02 220) 21 NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen bellen A. van Heer waarden, tel. (022 (slachtplaats) of 2663 (Wilhelm CONSULTATIEBUREAU 1 ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan deb worden op het bureau verwaci| tijden, waarop hun eigen huisf heeft. De tijden zijn als volgt I Dokter Seegers, dinsdag 2 a:[ 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag om 13 00 uur. Dokter Coutinho, woensdag om 15.00 uur. R.K. kerkdiensten! weekend 30 en 31 maart 1!|| Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag: 8.30 en Ï0.30 uur De Koog: zondag 9 30 uur Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur Oudeschild: zondag 10.45 en De Cooksdorp: zaterdag 19.30 a zondag 9.15 uur. Oosterend: zondag 10.45 uur PROTESTANTSE KERKDIÏ Zondag, 31 maart 1974 1 HERVORMDE GEMEEN Den Burg 10 uur ds. Kuitse e:| Roest, gemeensehappelke dief de Doopsgezinde gemeente. De Cantorij van Purmerendft Jongepier en mevr. Duw vaal kom-Tuinder (zang), van Denl zullen aan deze dienst meewdp De Cocksdorp 10 uur de heer f Maandcollecte Den Hoorn 11 uur ds. Loerakker! De Koog 19.30 uur ds. De Roest De Waal 9.30 uur ds. Loerakker! Oosterend 9.30 uur Eerw. heerSf Kindernevendienst Maandcolltcte kerkvoogdij Oudeschild 11 uur Eerw. heerS Maandcolleotee Kerkvoogdij GEREFORMEERDE Den Burg 10 uur ds. Kruithof 19.00 uur ds. Kruithof Oosterend 9.45 uur ds. Douwes 17.00 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEME^ Oosterend 10.00 en 16.00 uur I DOOPSGEZINDE GEN Den Burg 10 uur ds. De Roest Kuitse, gezamenlijke dienst i Hervormde gemeente in Hen te Den Burg. JEHOVA'S GETUIGEN (Bijeenkomsten in Rode Kruis-i| toegankelijk voor ieder). Zondag om 17.15 uur: Thema: maagdendom aan de zege*1 zijde staan" 18.15 uur: „Geloof zonder w0 dood".

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 2