cht Texelaars bespaarden ieder 30 mille door in woningen samen met de aannemer te bouwen en kwestie van organisatie en discipline eihard wezen as het parool FILMNIEUWS ok tweede wedstrijd pertvissersclub Texel een succes Ned. Zuivelbureaii geeft show voor vrouwenverenigingen Uitslag verloting Burgerlijke stand Keesom studiefonds helpt studenten aan studietoelage Derde blad Texelse Courant, vrijdag 29 maart 1974 R zijn verschillende manieren om een eigen huis I te verwerven. Wie geld genoeg heeft of in staat ch flink in de schulden te steken, laat een huis yen in de vrije sector, wat betekent dat men voor kosten zelf opdraait, maar dan ook de meeste }eid heeft bij de uitvoering. Wie wat minder geld kan een premiewoning kopen of laten zetten, kan een uitstekend huis zijn, maar omdat de te van de premie afhankelijk van indeling en (prijs, is men aanmerkelijk meer gebonden. In jraktijk worden premiewoningen met minstens onder een kap gebouwd en om tot een accep- jele prijs te komen, zal een behoorlijk aantal van }elfde type tegelijkertijd gebouwd moeten worden snks kostenbesparende maatregelen kosten zul- ^remiewoningen tegenwoordig omstreeks 'n ton, it de daaruit voortvloeiende lasten, de royale [premie ten spijt, toch voor velen onbetaalbaar |n. Een mogelijkheid om het eigen huis tot een pare kaart te maken biedt de zg. cascobouw, rbij de eigenaars een belangrijk aandeel leveren |e vorm van arbeid en daarbij de kosten tiendui- ien guldens kunnen terugdringen. trotse doe-bet-zelvers bij hun woningen in de Ir' th lent raai. Van links naar rechts. 5 Swinkels, Th J. Commijs, G. F. Gmelich en G. van Hof/en. H. v. d. Berg, J. A. v Hove, J. de Haas, A B. M. Roest, invoudig is het niet. Er is medewer- nodig von de aannemer, die be moei zijn nauw met de betrokkene in te werken. Aannemers zijn niet ijd enthousiast van cascobouw, om- t de beunhazerij erdoor in de hand jt gewerkt. Toch hebben zij er za- I voordeel van want in de meeste |llen zou de man in kwestie niet in zijn geweest een woning op de likelijke wijze te stichten en zou mnemer dus helemaal niets beb- |rerdiend. Met z'n allen afwerken van cascohuizen is het besparend en heeft de meeste om tot een goed eind te komen als et meerdere tegelijk gebeurt en jder zijn eigen kwaliteiten zo effek- -ffpnogelijk inzet Dat betekent dat etpedcr uitsluitend in zijn eigen huis maar ook bij de anderen. Verder afhankelijk van de bereidheid disciplineerd samen te werken en ondenverpen aan een strak or- ticschema, waarin ieders taak keurig staat omschreven, alsmede ncties voor het geval een der kenen zich niet aan de afspraken of kan houden. Alleen dan kan ken. Dat is inmiddels overtuigend en door acht Texelaars die aan ilsterstraat hun eigen woning met hebben afgebouwd en zo ieder ƒ30.000,hebben uitge- wat Texelaars hebben vorig jaar hun voorhoofd gewezen toen ze van dat gezamenlijke plan hoorden. Dat zou nooit lukiken, zo werd met stellig heid beweerd. Werken aan eikaars hui zen door mensen van zeer uiteenlopende (bouw)vakbekwaamjheid, dat was im mers v régen om ruzie. Nee, het zou er wel op neerdraaien dat ze al gauw 'hun vergissing zouden inzien en met de bank en de aannemer zouden gaan onderhan delen Maar hetlukte wel, en hoe! De acht 'bouwlustugen vinden het prachtig dat de krant erover schrijft, want de critici van weleer moeten maar eens weten wat met discipline, organisatie en werk lust is te bereiken voor een jongen met een iheel gewoon salaris. Nooit met z'n tweeën Een groep van acht mensen is voor een dergelijk projekt gunstig, ,,'t Kan ook met een kleiner aantal maar bouw noodt met z'n tweeën!", zegt de heer S. J. Swinkels, de initiatiefnemer, een van de acht en leider van het oascoprojekt aan de Wilsterstraat. ,,Twee mensen krijgen al gauw wrijving, of anders hun vrou wen wel. Er moeten anderen zijn die tussenbeide kunnen komen". De overige zeven hebben wel het Swinkels geboft. Als man van het gemeentelijk bouw- en woningtoezicht mocht hij als ervaren en deskundig worden beschouwd en hij dankte daaraan zoveel overwicht, dat ieder bereid was hem als leider te ac cepteren. Op 17 april kochten de dapperen de benodigde grond; hetwaren perceeltjes van élk omstreeks 250 m2. Aannemer Fa. J. Koom Mzn. was bereid om sa men met de opdrachtgevers te bouwen Want het werkzaam aandeel word niet alleen geleverd in de vorm van afwer king. Zelf uitgevoerd werd: grondwerk, riolering, timmerwerk, elektra, tegel werk, stuoadoorwerk en aanleg van cen trale verwarming. Meest voor de hand liggende vraag: Konden die lui dat allemaal? Bouwen is toch vakwerk? Vermoed werd dat de iheer Swinkels wel in enorme gewetens nood zou raken bij het moeten keuren van zóveel knoeiwerk.Dat iemand als Texelstroom-werktuigbouwkundige J. A v Hove in de huizen cv aanlegde kon men zich voorstellen, maar wat zou er terecht komen van het stucadoorswerk van typograaf Th. v. d. Berg7 En wat zouden ambtenaren als G. van Hoften en J. Commijs kunnen uitrichten? Willen De heer Swinkels: „Dat was alleen maar een kwestie van willen. Iemand die een bepaald ambacht wil uitoefenen «kan dat ook. Een vakman doet ihet snel ler maar niet altijd zoveel beter Het spreekt vanzelf dat de zaak zodanig moet zijn georganiseerd, dat ieder werk doet dat 'hem het beste ligt. Verder is er veel werk waar geen bijzonder vakman schap voor nodig is: grondwerk, oppe ren, schilderen etc. Het zijn goede woningen die aan de Wilsterstraat zijn verrezen. Royaal en voorzien van garage en cv. Op alle ka mers stromend warm en koud water. Badkamer met ligbad. Besparing is niet alleen voortgekomen door het geleverde werk, maar ook door goed onderhandelen bij het gezamenlijk inkopen van praktisch alles. De heer Swinkels: „We hebben leuke kortingen kunnen bedingen. We zijn dagen bezig geweest met het afschuimen van de markt. We vinden het erg leuk dat we uiteindelijk op Texel toch het meest voordelig uitwaren. We hebben niets op het vasteland hoeven kopen". Keihard wezen Inzake de taken en samenwerking bij de bouw was alles vastgesteld in een contract dat door ieder was on dertekend. Tevoren werden talrijke ver- dertekend Wie er zich niet aanhield, gaderingen gehouden die nauwkeurig werden genotuleerd en ondertekend. Wie er zich niet aanhield, werd op het matje geroepen. Ieder moest weekbriefjes inleveren; er werd •voortdurend gecontroleerd. Wie bene den het overeengekomen aantal werk uren bleef moest „boete" betalen in de «gezamenlijke pot of de achterstand in halen Had dat «geen gespannen sfeer tot gevolg? Swinkels: „We zagen in dat het «alleen op die manier kon. Natuurlijk was het spannend en we hebben dan ook een enorme zucht van verlichting geslaa'kt toen het karwei eröp zat". Die zucht van verlichting ging vorige maand dan ook gepaard met veel feestgedruis. Bij de ingebruikneming van de woningen wapperden de vlaggen, speelde het orgel „De Tiet" van Jan Zwan en vloeide de champagne rijkelijk. Als de woningen helemaal door de aannemer zouden zijn gebouwd zouden ze ƒ93.000,heben geko9t. De acht doe- het-zelvers heben «dit bedrag tot ƒ70.000,kunnen terugbrengen. Boven dien vloeit uit deze lagere kostprijs een extra hoge premie voort, waarschijnlijk omstreeks ƒ12.000,per woning. De meesten «hebben voor hun bouw een «hy potheek van het Bouwfonds Nederland se gemeenten tegen ruim 8°/o (vast) en op anuiteitsbasis. Commune Tijdens de elf maanden durende sa menwerking is tussen de acht een hechte «band gegroeid. „We zijn één gro te familie geworden en we zullen zeker nog veel meer dingen samen gaan doen". Dat is veel voordeliger. Het lijkt wel een economische commune". Aanvankelijk waren er veel «meer die voor het cascoprojekt interesse toonden. Het is Swinkels opgevallen dat vooral de „echte" Texelaars uiteindelijk terug schrokken. Nu de acht zijn geslaagd, blijkt er weer veel belangstelling te zijn. De heer Swinkels wordt overstroomd met vragen. Zelf is hij graag bereid om in zijn vrije tijd mensen opweg te helpen. Mogelijk «krijgt de cascobouw in de toe komst een extra stimulans. Het verkie zingsprogramma van bet PAKT pleit voor grotere variatie in de woningbouw en voor het nastreven van woningexpe rimenten De woningbouwvereniging zou complexen cascowoningen moeten realiseren voor zelfbouwers. Swinkels: „Het zou geweldig zijn als grotere «aantallen woningzoekenden zich op deze manier een eigen huis konden verwerven. Er zullen dan meer huur woningen vrijkomen voor minder gesi tueerde woningzoekenden. Wij zijn er trots op «dat we dit pionierwerk hebben gedaan". de tweede wedstrijd van de issersclub Texel die zondag ge werd, namen vijftien personen Ondanks de harde oostenwind er goed gevangen: een lengte van ntimeter. De prijzen gingen naar Smidt met 172 cm., P. Verhagen cm en H. J. Kager met 112 cm. de i>aaswedstrijd op tweede paas- 10.15 uur kan men zich nog vóór opgeven bij de beer H. Martens, erstraat 20, telefoon (02220) 3719 de iheer P. Verhagen, Witte Kruis- Inschrijfkosten inclusief zestig bedragen 10,p.p. nemers aan de selectiewedstrijd maart moeten om 5.30 ur aanwe- °p Witte Kruislaan 28 om van- vertrekken naar Wieringen. agmorgen wordt van tien tot gevist bij de IJzeren Kaap voor pioenschap van Texel. Op uitnodiging van dc Bond van plattelandsvrouwen afd. De Cocksdorp- Eierland en Texel wordt maandag in de Burgemeester De Koninghal een informatieve show gegeven door het Nederlands Zuivelbureau. Leden van de Christelijke Plattelands vrouwen en de Katholieke Vrouwenver enigingen hebben ook een convocatie ontvangen tot bijwonen van de avond. Gehoopt en «gerekend wordt op grote belangstelling. Tijdens de j.l. zaterdag «gehouden ba zar zijn de navolgende prijzen nog niet afgehaald: Groen 19, beer; 435, tas; 499, puzzel; 403, beauty-case; 439, olie lamp; 453, radio en geel 24, papiermand De prijzen zijn af te halen bij S. Keijzer, Peperstraat 33, Oosterend De naam van de pop was: Marleen, geraden door Annemarie Ellen. Het aantal knikkers «is geraden door Arco Eelman. Hoogst aantal punten sjoelen behaal de Rien Brouwer met 148. Hoogst aantal punten schieten Koos Bremer met 35. van 13 tot en «met 26 maart 1974 Geboren: Daniël, zv. Ronald A. Splin ter en Fijtje Bremer; Rienke Nanda, dv. Petrus B. J. Riteco en Welmoet de Waard; Rob.zv Albert Bruijn en Hen- drica M. Bakker; Yvonne Maria, dv. Ge- rardus J. J Weijers en Cornelia H. Huisman; Ernst Dennis, zv. Johannes G. \^iitte en Maria M. Rodenburg; Stephan Alexander, zv. Pieter Kikkert en Tineke A. Verseput; Jetske Catharina, dv. Hen drik M. Leijen en Jetske C. de Ridder; Petra Jeanette, dv. Jan Commijs en Geertje M Poel; Pieter Hendrik Arjen, zv. Pieter J van der Slikke en Margriet N. Beum'kes. Ondertrouwd: Arie C. Jonker en Mar- garetha J. Spigt; Roelof TerF>stra en Ma ria J. de Waard; Jan J. Verseput en Jo hanna G. van Beek; Jozef Przewloka en Hiltje Kiewiet; Klaas H. Bruining en Marie E. de Porto. Overleden: Klaas Dekker, oud 64 jaar, wonende te Amsterdam; Trijntje Krij- nen, wv. Blom, oud 85 jaar, wonende te Den Burg; Edwin Veeger, oud 9 jaar, wonende te Den Burg. Vrijdag- en zaterdagavond draait in het City theater voor 18 jaar en ouder „Huwelijksnachtraport". Wanneer een jong echtpaar de kerk verlaat na de hu- wel ij'ksinzegenni'g, blijkt een grote re genval het onmogelijk te maken naar huis terug te keren om zich daar te goed te doen aan het «bruiloftsmaal. Paar en gasten begeven zidh daarom naar een herberg, waar zij de avond en ook de nacht doorbrengen. Wanneer iedereen in een goede stemming verkeert, komt ie mand op 'het idee het „spel der waar heid" te spelen: elke aanwezige moet het verhaal van zijn of haar huwelijks nacht vertellen. Zondagmiddag om drie uur wordt „Dc held van Troje" vertoond (keuring 14 jaar). Hierin wordt de bekende geschie denis verhaald van het grote, 'houten paard dat door de Trojaanse wacht werd binnengehaald en waaruit 's nachts 150 Griekse soldaten tevoorschijn kwamen, V«an zondag- tot en met dinsdagavond draait „De veroveraars van de Pacific". Kapitein Griff heeft het er moeilijk «hee als majoor Dan Kirby benoemd wordt tot commandant van een vliegtuigeska der van de marine. Hij besluit hier niets van te laten merken. Integendeel, bij verdedigt Dan tegen alle kritiek die op 'hem wordt geuit. Langzamerhand wordt het steeds zwaarder voor Griff het voor Dan op te nemen, want de laatste blijkt een voorstander te zijn van een zeer 'harde discipline Griff bekent zijn af keuring «als Dan een piloot voor de krijgsraad brengt, die achter een vijan delijk vliegtuig aan «ging terwijl hij de opdracht «had gekregen bij zijn «groep te «blijven. Later, als Griff «onder Dan komt te staan, doet zich een situatie voor waardoor Griff terug «komt op de uit spraak die bij eens over Dan had ge daan. Keuring: 14 jaar. De Stichting Prof. Dr. W. H. Keesom- studiefonds op Texel wil ook dit jaar studenten helpen middels een financiële tegemoetkoming in de studiekosten. Denkt men hiervoor in aanmerking te komen ,dan dient men vóór 1 mei een aanvraagformulier te halen op het raad huis, afdeling financiën en onderwijs. Het indienen van een aanvraag bij het Keesomfonds is overigens niet van in vloed op de beoordeling door het Mini sterie van Onderwijs en Wetenschappen van aangevraagde rijksstudietoelagen.

Texelsche Courant | 1974 | | pagina 9